Zajímavosti

05.02.2011 19:47

Z Pau do kročehlavské Bažantnice…

text,foto: (jjk) Z Pau do kročehlavské Bažantnice…

…se někdy z jara Léta Páně 1911 se vydal kladenský mechanik a cyklista Josef Pouba, aby zde u Velkého Přítočna předváděl se svým letadélkem. Od 27. ledna 1911 do 14. února téhož roku se Josef Pouba učil v letecké škole Louise Blériota, založené ve francouzském Pau v roce 1909 leteckému umění až k úspěšnému ukončení pilotních zkoušek. Letecký kurz však stál osm set franků a tak se na Josefa Poubu museli složit členové leteckého družstva z Kladna a Kročehlav. Pouba bohužel nijak mimořádně úspěšný nebyl a po té co letoun Blériot XI rozbil, opravil a znovu rozbil, po čase létání zanechal a letecké družstvo přestalo existovat první letecká škola v Zemích české koruny vznikla až o dva roky později v Pardubicích a to přičiněním Rubena Čiháka. Pravdou ovšem je, že v tomto čase před právě sto lety se zrodil první kladensko-kročehlavský aviatik a létal jen málo set metrů od nynějšího kladenského letiště Velká Dobrá, kde se létá dodnes. A zajímavou kuriozitou je, že zde je vedoucím letového provozu pan Karel Pouba, což je sice pouze shoda jmen (jak sám autorovi těchto řádků potvrdil), ale je bezpochyby symbolické, že kladenské létání příjmení Pouba i po stu letech stále symbolizuje. Škoda jen, že prudká změna počasí během několika dnů a silný vítr neumožnily do obrázkové příloze nějaké to létající zařízení vyfotografovat, ale alespoň je vidět kontrast zimně-jarní únorovou změnu designu letiště ve Velké Dobré.

 
Strojní mechanik a cyklista Josef Pouba se pokoušel stavět své první letadlo už v roce 1910, ale až na začátku roku 1911 se vydal do francouzského městečka Pau učit se v letecké škole Louise Blériota naučit pilotnímu umění. Po té co se vrátil zpět s čerstvým pilotním průkazem začal se shánět po příhodném letišti. Příhodná plocha se našla nejprve mezi Peklovem a Dolany, kde letecké družstvo postavilo dřevěný hangár a do něj Pouba umístil letoun Blériot XI s motorem Anzani. Už od prvního natočení motoru budil letoun po okolí velké pozdvižení a sousedé se seběhli podívat se, co to vydává takové, v té době neznámé zvuky. Počasí však bylo asi podobně hnusné jako teď po sto letech, protože k prvnímu letu se Josef Pouba odhodlal až v neděli 2. dubna 1911. Po té 13. května 1913 následovala i produkce pro veřejnost. Původní letiště však bylo poněkud z kopce a tak se Poubovi jednou podařilo letoun poškodit. Bylo tedy potřeba vyhledat nové příhodnější místo a to se našlo jen kousek blíž k nynějšímu letišti ve Velké Dobré na palouku mezi Kročehlav a Velkým Přítočnem, kde je dnes prostor zvaný Bažantnice.
Ta vznikla v době, kdy Buštěhrad a přilehlé polnosti patřily velkovévodkyni toskánské Anně Marii Františce a to kolem roku 1735. Prostor kolem Bažantnice byl bohatý na vodní prameny a tehdy zde byl založen i rybník a později i koupaliště a prameniště vody je zde i dnes, ale dnes je toto místo místem procházek a protkané i cyklostezkami, které vedou přes Hřebeč, Lidice do Buštěhradu a na Okoř, či Středokluk, Tuchoměřic a Nebušic.
Málokdo, ale dnes ví, že se na kole prohání po letišti pana Josefa Pouby z roku 1911. Toto místo, ale Poubovi také nepřineslo štěstí, protože při prvním letu se mu porouchal motor a při poněkud tvrdším nouzovém přistání letoun roztřískal. Ačkoli se mu letoun, který byl jen ze dřeva a plátna opět, už podruhé, opravit, členové leteckého družstva už s Poubou trpělivost neměli a přestali ho financovat. Kročehlavský aviatik po té prý ještě létal kdesi mezi Smečnem a Libušínem a to i s první českou letkyní Boženou Láglerovou, ale dál se jeho stopy ztrácejí, protože s létáním skončil…
 
Dnes se tedy obvykle (pokud je přijatelnější počasí) i po sto letech létá jen několik set metrů od původního letiště Josefa Pouby a tak trochu symbolicky na tom nynějším řídí letový provoz jmenovec Karel Pouba.
 
A několik odkazů na články, kde je kladenské letiště vidět: Teplé předjaří na Kladně; Nad Kladnem před týdnem, dnes na zemi; Listopadové provětrání
 
text, foto: (jjk)
 
 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama