Zajímavosti

09.03.2019 20:18

Z Kunovic do New Yorku letěla poslední aristokratka

text: (jjk), www.museum-kunovice.cz, foto: www.museum-kunovice.cz Z Kunovic do New Yorku letěla poslední aristokratka

V těchto dnech a týdnech natáčí režisér Jiří Vejdělek film Poslední aristokratku podle předlohy Evžena Bočka, který je kastelánem na zámku Milotice, kde se také film natáčí. Štáb během natáčení navštívil i zámky Lemberk, Buchlovice, Rájec a Jaroslavice, ale nejen ty. Natáčelo se i na kunovickém letišti, respektive v kunovickém leteckém muzeu. Ve filmu si totiž zahrála „Zuzana“, tedy letoun Tupolev Tu-154M, který je zde od loňského roku součástí expozice. 

Děj filmu Poslední aristokratka se odehrává v polovině devadesátých let dvacátého století, kdy potomek emigrantů Hrabě František Antonín Kostka z Kostky v podání Hynka Čermáka získá v restituci zpět rodové sídlo, kterým je zámek Kostka. A s manželkou Vivien (Tatiana Vilhelmová) a dcerou Marií (Yvona Stolařová) se tak vydá zpět do vlasti svých rodičů a na restituované panství, kde záležitosti s majetkem řeší jejich právní zástupce Benda, kterého hraje Vojtěch Kotek. Další zápletka se odehrává kolem zchátralého zámku, ale zmíněné figury se vyskytují na palubě „Zuzany“, tedy v letounu kunovického muzea, kde se natáčela cesta šlechtické rodiny a zmíněného právníka.
Bývalý vládní letoun Tupolev Tu-154M tak posloužil k natáčení letových scén, které v kunovickém muzeu probíhaly jeden březnový den od brzkých ranních hodin až do večera a zúčastnilo se ho sedm desítek členů filmového štábu a dalších více než dalších sedm desítek komparzistů za asistence jedenácti členů muzejního týmu a spolupráce Slováckého aeroklubu Kunovice, v jehož zázemí získal azyl filmový štáb a komparz.
Shodou okolností to bylo 3.března 2019 na den přesně rok, co byla „Zuzana“, nebo tedy  „Naganský expres“ přetažen (či přetažena) z plochy Slováckého aeroklubu do areálu muzea na současné místo.
Letoun Tupolev Tu-154M 1016 (kterému se říkalo Zuzana, protože nosil i registraci OK-BYZ) nastoupil původně 14.prosince 1996 k tzv. vládní letce a obdržel registraci OK-BYZ a proto se mu také říkávalo Zuzana. V roce 1999 byla „vládní“ letka Ministerstva vnitra zrušena a stroje přešly do stavu vojenského letectva. Tupolev Tu-154M OK-BYZ tak byl přeregistrován na 1016. Tak také vydržel až do svého 6. listopadu 2007. Mezitím se letoun proslavil i tím, že z olympijského Nagana vezl do Prahy poněkud rozjařenější české hokejisty (doprovázené Kateřinou Neumannovou) už na palubě slavící historicky první zlaté hokejové medaile z Olympijských her.
Sice se po vyřazení strojů mnohokrát hovořilo o tom, že budou (či jsou) odprodány tomu, či onomu zákazníkovi za tolik a tolik, ale vždy skutek tak říkajíc utek´a dva stroje Tu-154M opuštěně chřadly odstavené na vojenském kbelském letišti. Dlouho to vypadalo, že dvě „Tučka“ podlehnou zkáze jak z nich postupně mizely výsostné znaky, nápisy a sluníčko, déšť a sníh vyráběly na povrchu letounů čím dál více viditelnější šrámy stáří (o vnitřním vybavení ani nemluvě, ale na to naštěstí nebylo zvenku vidět). Ale z této zcela fatální a bezútěšné a bezvýchodné situace oba stroje (a hlavně Zuzanu) vysvobodili „sebevrazi“ spjatí se Slovácký aeroklubem Kunovice a tamním Leteckým muzeem. Oba stroje Tu-154M od státu vykoupili a v roce 2014 je začali postupně demontovat a připravovat na cestu z Prahy na Moravu. V jednom případě měla být cílem Olomouc a tamními nadšenci budované letecké muzeum. Ale olomoucká politická reprezentace pod dosti až naivně průhlednými záminkami rozhodla sprovodit ze světa podstatnou část olomouckého letiště a prvním obětním beránkem (jak se říká) bylo olomoucké letecké muzeum…ale to je na delší a netýká se to kunovického přeletu. Ale na rozdíl od areálu olomouckého letiště, nelze to kunovické tak jednoduše srovnat se zemí, a tak práce nadšeného teamu kunovických aviatiků pokračovala a všechno směřovalo k okamžiku, kdy se „Naganský expres“ Zuzana vydal na cestu z Čech na Moravu, z Prahy směrem do Uherského Hradiště, či Starého Města, tedy respektive do Kunovic (někdejšího trojměstí, dnes samostatných tří měst) na konci září, respektive začátkem listopadu 2016.  
A po ročních rekonstrukčních pracích tedy došlo na poslední cestu letounu Tupolev Tu-154M (OK-BYZ) v sobotu 3. března 2018, kdy byl stroj umístěn na definitivní místo v muzeu, kde byl po dalším dokončení a osvětlení zpřístupněn veřejnosti.
A v kinech bude mít tedy ve filmu Poslední aristokratka premiéru 24. října 2019.

 

 
 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama