Zajímavosti

30.06.2018 20:00

Velkovévodský tryskáč u Litvínovic

text: (jjk), foto: JLČB www.airport-cb.cz Velkovévodský tryskáč u Litvínovic
Lucembursko sice nemá klasické vojenské letectvo, ale necelé dvě desítky letounů Boeing E-3 Sentry (letounů Severoatlantické aliance systému AWACS, nebo také AEW&C), létají s lucemburskou registrací a lucemburskými výsostnými znaky. Ale cvičný československý Albatros s lucemburskou registrací možná leckoho překvapí. A také překvapil i osazenstvo českobudějovického letiště u Plané, kde přistál poslední červnový den letoun Aero L-39ZO s registrací Velkovévodství lucemburského. Nový civilní terminál se na tomto letišti stále ještě staví, ale podle některých atraktivních návštěv to vypadá, že se množí zvědavci, kteří novou stavbu přilétávají obhlížet. 
A škoda, že se ještě zmíněný nový terminál staví a letecké návštěvy tak lze (odbavovat) obdivovat tak trochu improvizovaně, protože se poslední dobou zjevují na tomto letišti leckdy nečekaní a atraktivní návštěvníci (viz například Douglas DC-6B Šedesátník se čtyřmi srdci Pratt & Whitney, nebo Cessna 195 a nebo vloni raritní Let C-11 viz. OK-JIK se vrátil domů, i když jen na návštěvu). Tak jistě je to dáno i blízkostí rakouských hranic (případně německých), ale 30.června 2018 přiletěl nečekaně letoun Aero L-39ZO zcela z opačné strany. V Českých Budějovicích se zjevil lucemburský Albatros s registrací LX-ROB, který má docela zajímavou historii. A také se vlastně jednalo o takový symbolický návrat Albatrosu na Planou, protože tento stroj zde sloužil u 1. stíhacího leteckého pluku (jeden čas se jmenoval Zvolenský) až do jeho zrušení v roce 1994 v počtu čtyřech strojů Aero L-39ZA. Pokud tedy nepočítáme výskyt ultralehkého Albatrosu UL-39 (viz. UL-39 Albi se vrátil na nebe, Splašený vysavač a zahradní sekačka utržení ze řetězu?, UL-39 Albi na Plané, UL-39 Albi na padáku v lese).
Tak tedy Aero L-39ZO Albatros LX-ROB původně sloužil v Luftstreitkräfte der Nationalen Volksarmee, tedy ve vojenském letectvu Německé demokratické republiky. Celkem v NDR létalo 52 letounů této verze L-39ZO a k tomu dva letouny L-39V (pro vlekání terčů). V roce 1990 sice byly všechny letouny převedeny do stavu sjednoceného vojenského letectva Luftwaffe, ale následně odstaveny, nebo uskladněny a odprodány. V roce 1994 bylo dvacet čtyři německých Albatrosů odprodáno za symbolickou jednu marku, maďarskému vojenskému letectvu (Magyar Honvédség Repülö Csapatai). V Maďarsku letouny Aero L-39ZO sloužily až do konce listopadu 2009.
Ale vraťme se k tomu lucemburskému Albatrosu. Aero L-39ZO Albatros (cn 232302/1982) se z výroby odebral hned v roce 1982 do služby Vzdušných sil Národní lidové armády NDR (Luftstreitkräfte der Nationalen Volksarmee) s registrací 178. Po sjednocení Německa v roce 1990 byl sice letoun přeregistrován a obdržel v Luftwaffe s/n 28 + 29, ale už nelétal. V roce 1994 stroj koupila firma Aerotec z Rothenburgu v Sasku. Po více než deseti letech, v roce 2005 nový majitel přeregistroval letoun v Estonsku na ES-TLA a umístil na letiště Den Helder v Nizozemí. O rok později, v roce 2006, se přestěhoval na letiště Bitburg v Porýní-Falci a obdržel registraci RA-3424K. V listopadu 2011 nakonec Albatros koupila 2011 lucemburská firma Nobel Design S.A. a stroj a registrací LX-ROB od té doby bydlí na lucemburském mezinárodním letišti ve Findelu (Fluchhafe Lëtzebuerg-Findel).
A 30.června 2018 letno letoun přiletěl navštívit i českobudějovické letiště na Plané.
 
Pro připomenutí zmenšený Albatros v Českých Budějovicích viz. UL-39 Albi se vrátil na nebe, Splašený vysavač a zahradní sekačka utržení ze řetězu?, UL-39 Albi na Plané, UL-39 Albi na padáku v lese, a nějaké předchozí návštěvy OK-JIK se vrátil domů, i když jen na návštěvu, Šedesátník se čtyřmi srdci Pratt & Whitney, a odkazy na všechny ostatní předchozí návštěvy v Českých Budějovicích lze najít u narozeninového článku viz. Velký dárek k narozeninám.
text: (jjk), foto: JLČB www.airport-cb.cz
 
 
 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama