Zajímavosti

02.04.2018 17:24

Velikonoční kraslice z Jenče

text, foto: (jjk), vizualizace:ŘLP ČR s.p. Velikonoční kraslice z Jenče
Kalibrovací Turbolet se chystá do důchodu a tak se chystají do řad Řízení letového provozu vstoupit dva následovníci. Jeden, který nahradí zmíněný letoun L-410 a druhý za, také dosluhující, Cessnu Citation. Před nějakým časem tak státní podnik Řízení letového provozu České republiky podepsal smlouvu o dodávku dvou strojů Beechcraft B300 King Air 350i od specializované firmy Aerodata AG Braunschweig-Wolfsburg. A jejich oficiální podobu, respektive barevné provedení, před Velikonocemi, Řízení letového provozu zveřejnilo. Takže místo vajíček byla koleda v podobě pestrobarevného Beechcraftu.
To, že bude Řízení letového provozu přezbrojovat flotilu kalibračních letounů z dosavadních letounů Let L-410 UVP-E OK-WYI a Cessna 560XL Citation Excel OK-CAA na nové stroje Beechcraft B300 King Air 350i se ví už nějaký čas. A státní podnik Řízení letového provozu České republiky tak uzavřel smlouvu na dodání dvou speciálně vybavených kalibračních letounů Beechcraft B300 King Air 350i (2x Pratt & Whitney Canada PT6A-60A, 2x Hartzell HC-B4MP-3C) s německou firmou Aerodata AG Braunschweig-Wolfsburg. První stroj nahradí letoun Let L-410 UVP-E OK-WYI v závěru roku 2018 a druhý v průběhu roku 2019 stávající stroj Cessna 560XL Citation Excel OK-CAA.
Kalibrační letouny létaly dlouhá léta ve službách Úřadu civilního letectví (a předchozích organizací), ale před více než sedmi lety bylo rozhodnuto převést celou tuto službu pod Řízení letového provozu a umožnit i komerční využití. Takže se podařilo využít služeb těchto letounů například ve Španělsku, Makedonii, Lotyšsku nebo v Arménii. Tuto službu původně kontroloval pouze stát, ale v posledních letech se jí podařilo přetransformovat i na komerční činnost. A tak kalibrační letka, která je vybavena přístroji na měření přesnosti pozemních navigačních systémů už nepoletuje jen nad Českou republikou, případně Slovenskem, ale i dalšími zeměmi. A protože oba stávající stroje už mají tak říkajíc odlétáno a odslouženo, a v tomto oboru v posledních letech došlo velmi výraznému technologickému pokroku, došlo ŘLP k rozhodnutí zmodernizovat kalibrační letku. Takže také došlo na smlouvu o dodání dvou strojů Beechcraft B300 King Air 350i od specializované firmy Aerodata AG Braunschweig-Wolfsburg.
Společnost Aerodata byla založena v roce 1985 a vznikla odštěpením z Technické univerzity Braunschweig. Od roku 1986 se společnost zaměřuje na zavádění nových technologií v oblasti letadlových monitorovacích a inspekčních systémů z vědeckého výzkumu do komerčního provozu, a dnes je v tomto oboru světovou špičkou. Kromě letounů Beechcraft B300 King Air 350i vybavuje moderními monitorovacími systémy i vrtulníky a jiné typy letounů, ale tyto typy letounů se společnosti nejvíce a tak je lze nalézt ve službách obdobných organizací, jako je ŘLP, po celém světě, ale i ve vojenských a policejních letectvech, a tak těchto speciálních strojů, v různých barvách a s různým vybavení vznikla za více než třicet let existence firmy téměř stovka.
A jak bylo zmíněno, první stroj by se měl v České republice objevit už tento rok a druhý v roce 2019.
text, foto: (jjk), vizualizace:ŘLP ČR s.p.
Zdroj: www.rlp.cz
 
  
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama