Zajímavosti

22.02.2015 19:00

Trocha vody z Bengálského zálivu

text: (jjk), foto: M.H. Trocha vody z Bengálského zálivu

Ještě jednou a naposledy využijeme nedávné návštěvy Myanmaru (bývalé Barmy, neboli Svazové republiky Myanmar; Pyidaunzu Thanmăda Myăma Nainngandaw'), ale už je to jen takový drobný dovětek, který nemá nic společného ani s létáním, ani s všudypřítomnými pagodami, stúpami a chrámy. Na závěr, aby drobné nahlédnutí do Myanmaru mělo nějaké hřejivé zakončení (když u nás stále čekáme na jaro) se trochu spláchneme ve vodách Bengálského zálivu u pláží resortu Ngwesaung, nedaleko města Pathein. Je to tak pátý skok do Myanmaru, po čtyřech předchozích viz. Čtvrtý skok do Myanmaru, Tam kde král Alaungpaja založil přístavTam kde rostou pagody jako houby po deštiU řeky Iravádí, téměř na dohled Andamanského moře.

Plážový resort Ngwesaung, u města Pathein v regionu Ayeyarwady leží na západním pobřeží Myanmaru v Bengálském zálivu Indického oceánu. Město Pathein je od Ngwesaungu vzdáleno kolem padesáti kilometrů, ale tamní letiště neoplývá nijak závratným provozem a tak je sice úmornější, ale schůdnější dopravit se na západní pobřeží Myanmaru z dvěstě šedesát kilometrů vzdáleného hlavního města Yangonu nějakým jiným dopravním prostředkem. Tedy autobusem. Turistický resort pláží Ngwesaungu vznikl (tedy byl pro turisty otevřen) vlastně relativně nedávno (podobně jako letiště v Patheinu) teprve v roce 2000 a také vlastně s souvislosti s otevíráním se Myanmaru světu, po dlouhých desetiletích izolace. Protože sem ještě civilizace v podobě masové turistiky ještě úplně nepronikla, je zhruba patnáctikilometrový úsek bílých písečných pláží téměř nedotčen a u pláží jsou jen více či méně chatrné dřevné bungalovy. Ale samozřejmě se s postupným rozvojem turistického ruchu podobně jako na nedaleké pláži Chaungtha i tady budují nové moderní ubytovací prostory.  
Na pláži Ngwesaungu a v přilehlém okolí lze najít tradiční stánky s nějakým tím občerstvením, které ovšem leckdy nevypadá na pohled úplně nejlákavěji (tedy hlavně co se nějakých těch kusů zvířat týče). Ale pokud se přece jenom někdo do těchto končin z Evropy opravdu vydá, může mít jistotu, že ho nebudou rušit zástupy uřvaných turistů, protože tyto panenské pláže ještě nepostihla invaze koupáníchtivých lidiček…
Jako poslední etapa návštěvy Myanmaru tak pláže Ngwesaungu působí jako uklidňující balzám (a ještě něco málo je i na facebookových stránkách magazínu viz. Odjinud: Pathein-Ngwesaung, Barma/Myanmar od 15. listopadu 2014)
text: (jjk), foto: Michael Heger
[Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci světa běh a nejen ten letecký opět teprve znovu objevuje, (jjk)]

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama