Zajímavosti

04.10.2017 22:28

Sputnik 1

text: (jjk), foto: www.roscosmos.ru Sputnik 1
Kosmická raketa s družicí Sputnik 1 odstartovala 4. října 1957 ve 22,28 hodin moskevského času. Tento první umělý satelit obíhající zeměkouli vážil více než osmdesát kilogramů a měl průměr 58 centimetrů a čtyři antény. Po oddělení družice začaly pracovat vysílače a na posledním stupni rakety se rozevřel koutový odrážeč, jehož pomocí byl sledován pohyb rakety, a po prvních pěti obězích se ověřilo, že signály družice jsou dobře slyšitelné. Doba oběhu družice činila 96,2 minut, sklon oběžné dráhy k rovině rovníku 65° a výška 227 - 945 kilometrům. Určování parametrů dráhy posledního stupně nosné rakety probíhalo do konce listopadu 1957.
Za celým projektem nepilotovaných, ale i posléze pilotovaných letů do vesmíru v Sovětském svazu stál Sergej Pavlovič Koroljov (*12. ledna 1907 - †14. ledna 1966), který se výzkumem raketové techniky zabýval už před druhou světovou válkou. Jeho práce byla přerušena v roce 1938, kdy byl z politických důvodů zatčen a odsouzen na deset let do vyhnanství. Sice i tam se podílel na projektování raketové techniky, ale ruce se mu uvolnily až v roce 1944, kdy byl omilostněn a v roce 1945 se vrátil zpět do Moskvy. O rok později je Koroljov jmenován šéfkonstruktérem a kromě zkoumání německé balistické rakety V-2 vymýšlí i sofistikovanější balistickou raketu s dosahem až 600 kilometrů. Přeskočíme-li několik let postupného vývoje různých typů raket, dostaneme se do roku 1954, kdy Koroljov prosazuje kosmický raketový nosič R-7 a tento rok lze považovat o počátek projektu Sputnik. Veškeré snahy vrcholí už zmíněným startem Sputniku 1 dne 4. října 1957. 
Uvnitř kulovité družice byl umístěn blok chemických zdrojů elektrické energie (skládal se ze tří stříbrozinkových akumulátorů ve tvaru osmibokého hranolu), vysílací aparatura, ventilátor a difuzor systému tepelné regulace, přepínací zařízení, čidla teploty a tlaku, kabelová síť. Anténní systém tvořily čtyři pruty (dva měly délku 2,4 metru, další dva délku 2,9 metru). V důsledku tření o atmosféru se doba oběhu družice na počátku letu zmenšovala o 1,8 s za 24 hodiny (nebo po 15 obězích kolem Země) a družice byla na dráze 92 dny a uskutečnila zhruba tisíc čtyři sta oběhů. Dne 4. ledna 1958 vstoupila do hustých vrstev atmosféry a zanikla.
text: (jjk), foto:  www.roscosmos.ru
 
 

Menu

Z fotogalerie

GGP GGP

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama