Zajímavosti

15.08.2015 20:10

Spitfire přistál na Hradčanech

text,foto: (jjk) Spitfire přistál na Hradčanech

Hodně neobvyklý pohled se naskytl v pátek 14. srpna a v sobotu 15. srpna 2015 návštěvníkům a turistům mířícím k Pražskému Hradu. Uprostřed Hradčanského náměstí na dohled sochy Tomáše G. Masaryka a Arcibiskupského paláce stál letoun ve vojenském maskování, s britskými kokardami a malou československou „vlaječkou“ ve tvaru výsostných znaků. Před Pražským Hradem se zjevil stíhací letoun Supermarine Spitfire Mk. IX, a jeho pobyt nebyl zcela samoúčelný, ale měl svůj symbolický důvod.

Letoun Supermarine Spitfire Mk. IX se objevil v pátek 11.srpna 2015 u příležitosti slavnostní akce u příležitosti 70. výročí návratu československých letců do vlasti z Velké Británie. Před Pražským Hradem nebyl originál letounu, ale model v měřítku 1:1 z dílny Czech Spitfire Clubu. Ztvárněn je letoun Supermarine Spitfire Mk. IX NN-T, MA229, kterým létal generál Emil Boček nejen v „bitvě o Británii“ jako jeden z vůbec nejmladších letců RAF od října 1944 u československé 310. stíhací perutě (absolvoval 26 operačních letů). Vystavený letoun byl na Hradčanech u příležitosti oslavy 70. výročí návratu československých letců z Velké Británie, kde bojovali ve složkách Královského letectva RAF Royal Air Force za osvobození Evropy. Téměř dva a půl tisíce Čechoslováků se během druhé světové války připojily k RAF, více než pět set z nich přišlo v bojích o život.
Připomínku návratu československých letců z Velké Británie pořádala mezinárodní nevládní organizace „Křížovníci s červeným srdcem-Cyriaci“, s generálním sponzorem byla společnost Best Communications za podpory organizací jako jsou Evropské vojenské vzdělávací a rekreační centrum Air Maršála RAF Karla Janouška Jemnice, Nadační fond Air Maršála RAF Karla Janouška, Český svaz bojovníků za svobodu, Czech Spitfire Club a Letecký klub generála Janouška o.s. a pod záštitou starosty Prahy 1. Pátečnímu ceremoniálu ještě předcházel pietní akt u dejvického Památníku padlých československých letců v letech 1939-1945 a u památníku Okřídleného lva na Klárově (který vznikl vloni viz. Lev cení zuby (zatím) na Klárově). Tyto „kulatiny“ si u letounu Spitfire připomněli dvě vdovy po letcích RAF Vlasta Šišková a Hana Fajtlová, kardinál Dominik Duka a jedni z mála ještě žijících veteránů druhé světové války a československých letců působících v britském vojenském letectvu plk. Pavel Vranský a pplk. Jiří Pavel Kafka a brig. gen. Emil Boček.
Jak už bylo řečeno model letounu Supermarine Spitfire Mk. IX NN-T, MA229 je v podobě v jaké ho pilotoval posledně zmíněný Emil Boček. Emil Boček se narodil 25. února 1923 v Brně – Tuřanech a z Československa uprchl bez vědomí rodičů v necelých sedmnácti letech na konci roku 1939. Utíkal přes Balkán až do Bejrútu. Z Libanonu Boček odchází do Francie a jako vojín pěšího pluku se účastní ústupových bojů v létě roku 1940. Po té de dostal do Velké Británie a přihlásil se k letectvu. Začínal jako mechanik u stíhacích strojů a v říjnu roku 1942 už nastoupil do pilotního výcviku a málem se stal nejmladším pilotem v operační službě. Za knipl však nevedla přímá cesta, ale nejprve u RAF nastoupil jako mechanik u 312. stíhací perutě. V roce 1943 pokračoval v leteckém výcviku v Kanadě, v provincii Alberta (města De Winton a Medicine Hat). Do kokpitu stíhacího letounu nastoupil v říjnu 1944 jako pilot-stíhač u československé 310. stíhací perutě a do konce války stihl absolvovat dvacet šest operačních letů. Rok po válce od letectva odešel a zařídil si dílnu na opravu motocyklů a po roce 1948 byl „znárodněn“ začleněn do tehdy zřízeného státního podniku Mototechna.
Jako drtivá většina jeho kolegů i on oblékl modrou uniformu opět až po roce 1989. A dne 28. října 2010 obdržel z rukou prezidenta republiky propůjčen Řád Bílého lva vojenské skupiny za zásluhy o obranu státu a bojovou činnost.
Takže model tohoto letounu Supermarine Spitfire Mk. IX NN-T, MA229, v horkých srpnových dnech trůnil na Hradčanském náměstí a přitahoval zvědavé pohledy především zahraničních turistů v pátek 14. srpna a v sobotu 15. srpna 2015.
text, foto: (jjk)
[Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. vzhledem ke své vážné nemoci teprve opět světa běh a nejen ten letecký opět teprve znovu objevuje, (jjk)]

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama