Zajímavosti

06.02.2018 23:59

SpaceX Falcon Heavy ve vesmíru

text:(jjk), www.spacex.com, foto: www.spacex.com SpaceX Falcon Heavy ve vesmíru
Z floridského Mysu Canaveral 6.února 2018 úspěšně odstartovala k prvnímu testovacímu letu raketa společnosti SpaceX Falcon Heavy, která je nejsilnějším raketovým nosičem v současnosti (druhým nejsilnějším v historii). Americká společnost vizionáře Elona Muska chce raketu v budoucnu využívat k letům na Měsíc a Mars, ale i k vynášení objemnějších družit, satelitů a kosmických lodí s lidskou posádkou na oběžnou dráhu. V nákladovém prostoru byl místo neužitečné zátěže (třeba v podobě betonového kvádru), používané při podobných testovacích letech měla raketa Falcon Heavy elektromobil Tesla Roadster s figurinou Starmana ve skafandru vyvinutém firmou SpaceX.
Během letu se od rakety oddělily tři první stupně. Dva pomocné, které byly už jednou použity, bezpečně přistály v areálu Mysu Canaveral. Při startu raketa disponuje 27 motory Merlin ve verzi 1D, a po startu oba pomocné boční stupně pracovaly na plný výkon a první centrální stupeň naopak na co nejnižší výkon. Po několika minutách se pomocné stupně odpojí a první stupeň spolu s druhým horním stupněm pokračuje dál, tentokrát už na plný výkon, dokud nedojde k odpojení druhého stupně. Kromě druhého jsou všechny stupně schopny opětovného přistání. Falcon Heavy měl původně využívat tzv. crossfeed, což je způsob distribuce paliva napříč raketovými stupni během letu. Výsledkem měla být vyšší efektivita a nosnost. Jedná se však o technicky náročné řešení, které dosud nikdo v praxi nevyvinul. SpaceX od tohoto záměru nakonec upustilo s tím, že když to bude v budoucnu potřeba, vrátí se k němu.
Nový centrální stupeň, který se oddělil později, měl tedy přistát na plošině v Atlantickém oceánu zhruba pět set kilometrů daleko od Floridy, ale z technických důvodů se přistání nezdařilo a tato část nosné rakety spadla do oceánu. V nákladovém prostoru kosmické lodě Falcon Heavy nebyla jen standardní „neužitečná“ testovací zátěž, ale elektromobil Tesla Roadster s figurínou Starmana, který se po několika obletech země, vydal na cestu směrem k Marsu, respektive na oběžnou dráhu kolem Slunce.
Těžká raketa, kterou v parametrech pro hmotnost nákladu překonává jen americký Saturn V, vznikla rozšířením menší nosné rakety Falcon 9 o dva pomocné vzletové raketové stupně. Falcon 9 je v prvním stupni vybaven devíti motory, Falcon Heavy jich má tedy trojnásobek.
Elon Musk si nebyl jist, zda se první let hned na první pokus podaří, a proto plánoval další dva testy. První start se však vydařil až překvapivě dobře, i když byl o zhruba půldruhé hodiny odložen kvůli silnému proudění v horních vrstvách atmosféry. Podle stávajících plánů bude raketa schopná dopravit na nízkou oběžnou dráhu až 64 tun nákladu, což je zhruba polovina toho, co dokázal Saturn  a trojnásobek toho, co dokáže Falcon 9. Výška rakety je 70 metrů, průměr tubusu 3,66 metru a hmotnost 1 420 800 kg.
text:(jjk), www.spacex.com, foto: www.spacex.com  
 
 
 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama