Zajímavosti

18.11.2017 21:44

Skromné letiště, které si tak smutný osud nezasloužilo

text: (jjk), foto: (jjk), Archiv Skromné letiště, které si tak smutný osud nezasloužilo
Bylo nebylo v podzámčí jedno letiště, které nemělo na růžích ustláno. Bylo to letiště, které svého času bylo jistou plachtařskou oázou, ale nemělo šťastný osud. Přežilo klinickou smrt i zrušení a znovuzrození, ale zaniklo hodně neslavně a už se nestihlo dožít svých sedmdesátých narozenin. A přitom na začátku šedesátých let dvacátého století to na letišti Hořín pod Mělníkem vypadalo jako plachtařský ráj a zároveň, po znovuzrození v devadesátých letech, to zde vypadalo, že se blýská na lepší časy, a zdálo se, že by se opět mohlo mělnické letiště stát milým a útulným zázemím pro aviatiky všeho druhu. Ale bohužel před pěti lety, v roce 2012 (nejspíš už definitivně) toto letiště zaniklo a svých sedmdesátých narozenin se už nemělo šanci dožít.     
U města Mělníka bývalo bylo letiště, které vlastně dvakrát vzniklo a dvakrát zaniklo, a ačkoli se na něm ještě před pěti roky poletovalo a to jak v podání modelářů, tak i letců větších letadélek a vrtulníků. Ale tomu byl od listopadu 2012 nejspíš definitivní konec.
Začátkem listopadu 2012 i přes rozhodnutí Nejvyššího soudu České Republiky majitel okolních pozemků (dle svého mínění i sporných pozemků pod dráhou) vzletovou a přistávací plochu rozoral včetně přístupové cesty k hangáru a sídlu firmy Aerocentrum (ta ukončila činnost k poslednímu dni roku 2012), a fakticky tak letiště definitivně zrušil. Odstěhovat se museli i členové Leteckého klubu Mělník a Model klubu Mělník i se svými letouny. Modeláři si upravili louku nedaleko a létají stále a závody kolem pylonů pořádali do loňska na někdejším „práškařském“  letišti Střemy (viz. Piklhaubna ve vodách Kokořínských), ale i s tím je, zdá se, konec.
Ale pojďme hezky od začátku….
Na Mělnicku se jisté pokusy s létáním odehrávaly už před druhou světovou válkou a dokonce i Jan Antonín Baťa ve svých plánech prezentovaných v publikaci Budujme stát pro 40 000 000 lidí zařadil letiště Mělník do sítě obchodních letišť Československa. Jenže přišla válka a bylo po plánech. Ale hned po okupaci v roce 1945 tady vzniká odbočka Českého národního aeroklubu, ale fakticky z létáním Aeroklub Mělník začíná až v roce 1947 spolu s leteckými modeláři. Ti také pořádají 4. dubna 1948 modelářský letecký den v Mělnické Vrutici a první okresní modelářskou soutěž mělničtí modeláři pořádají 23. května 1948 na Chloumku. Počet modelářských kroužků se rozrůstá a v roce 1950 jich už je osm. Modeláři přežívají i transformaci do Dobrovolného svazu lidového letectví (Doslet) i do Svazu pro spolupráci s armádou (Svazarm). Na hořínském letišti v polovině padesátých let funguje Navijáková stanice Svazarmu Mělník a k místním větroňářům a modelářům se stěhuje i část letců z Kralup, protože v roce 1958 tamní letiště je uzavřeno a na jeho místě se staví chemička Kaučuku. V Mělníce je tak v následujících letech doslova přecpáno letadly a letci, a objevují se zde všechny možné typy kluzáků u nás vyráběných od Kmotrů, Šohajů, Krajínků až po Blaníky. Ale tahle letecká idylka trvá jen do roku 1965, kdy je dostavěno letiště Sazená a uzavírá se naopak letiště Mělník - Hořín. Modeláři tady na dlouhá léta osiří a jen čas od času se tady zjevují zemědělské práškařské stroje Agroletu ČSA a Slov-airu a nebo nějaký ten vojenský vrtulník. Ostatně tu je vybudováno zázemí pro stanici agrochemické činnosti.
Modeláři jsou, ale nadmíru aktivní a od roku 1975 pořádají závod kolem pylonů, který se proslavil pod názvem Velká cena Modely. Původně se závodilo podle tuzemských pravidel a také s menšími modely. Pořadatelům se dařilo a tak byla Velká cena Modely v roce 1981 dostala do mezinárodního kalendáře FAI. Bylo však potřeba Československo a tento závod představit v zahraničí a nalákat cizozemskou konkurenci a tak se modeláři vypravili na představenou a zkušenou na závody do Itálie. Udělali dojem, protože v roce 1983 na závody přijeli už závodníci Rakouska, Německé spolkové i demokratické republiky, Francie, Švýcarska a Itálie. Po nich od dalších let se pravidelné účastní i Švédové a přibývali další. Od roku 1991, po zániku firmy Modela, mělničtí modeláři pokračují s tradicí tohoto závodu a s názvem Velká cena Mělníka. Ta se ovšem se zánikem letiště v roce 2012 od roku 2013 stěhuje na již letiště Střemy, ale už ani tam se tato soutěž v roce 2017 nekoná a stěhuje se na Moravu a tato tradice po čtyřiceti letech zaniká.
Po roce 1990 se ovšem k modelářům opět připojují i letci s poněkud většími letouny a i vrtulníky. Členové Leteckého klubu Mělník se i pomalu snaží nějak zvelebit někdejší provozní budovu Aeroklubu Mělník. Sídlí zde také společnost Aerocentrum, která se zabývá především různými druhy stavebních prací, ale i hasebními a práškařskými aktivitami a podobně (včetně firmy Air Fuels Service zabývající se leteckým palivem).
Ačkoli v Mělníku nebyl v posledních dvaceti letech nijak „hustý“ provoz a čas tu plynul tak nějak pomaleji (a o hlavní provoz se převážně starali modeláři) bylo vždy docela příjemné se zde zastavit. Už jen bývalá provozní budova v leckom budila nostalgické vzpomínky na čilý plachtový provoz z padesátých a šedesátých let…
Ale přišel podzim roku 2012 a současný majitel pozemků, ač jeho předci se zabývali automobilovým a leteckým sportem, a i poválečný majitel panství (před znárodněním a konfiskací majetku) letcům pozemky pro letiště nezištně poskytl, i přes předběžné opatření soudu, letiště definitivně, a patrně navždy, zlikvidoval…
Historická budova mělnického aeroklubu, včetně zázemí někdejší agrochemické stanice (posléze firmy Aerocentrum) osiřely. Firma Aerocentrum ukončila činnost stejně tak i  Letecký klub Mělník (členové se odstěhovali) a Model klubu Mělník se odstěhoval…
Před pěti lety mělnické letiště zaniklo podruhé a asi naposledy. Druhdy oáza plachtařů, která posloužila v době po zániku letiště kralupského, před dostavbou letiště sazenského mírou vrchovatou, se nedožila sedmdesátých narozenin….
… mělnické letiště v Hoříně bylo takové nenápadné, skromné, u silnice, ale měl jsem ho docela rád, už jen díky tomu slavně neslavnému životu a osudu, a bez mučení se přiznám, že mi ho je líto, proto tahle vzpomínka…
 
text: (jjk), foto: (jjk), Archiv
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama