Zajímavosti

28.10.2017 13:18

Setmělé nebe nad Berlínem

text, foto: (jjk) Setmělé nebe nad Berlínem
Nebe nad Berlínem (Der Himmel über Berlin) je slavný film Wima Wenderse o neviditelných a nesmrtelných andělích, kteří utěšují ty, kteří jsou v nesnázích. A nebe nad Berlínem také dlouhá léta brázdily letouny společnosti Air Berlin a téměř jako ti andělé plnily přání i těch, kteří byli v nesnázích, a nebo jen někam neputovali. Ale na konci října se pro Air Berlin to nebe setmělo, a dobří andělé tuto leteckou společnost opustili. V pátek 27.října 2017 před půlnocí přistál na letišti Berlin-Tegel poslední let společnosti Air Berlin a společnost se definitivně odebrala do učebnic historie letecké dopravy. Společnost Air Berlin PLC & Co. Luftverkehrs KG byla založena v roce 1978 (původně Air Berlin USA Inc. v roce 1978 založil Kim Lundgren v americkém Oregonu a provoz začal 28. dubna 1979 z letiště Berlín-Tegel) a postupně se vypracovala na druhou největší leteckou společnost v Německu.
Dnešní společnost Air Berlin PLC & Co. Luftverkehrs KG založil jako Air Berlin USA Inc. v roce 1978 Kim Lundgren v americkém Oregonu. První let proběhl až o rok později 28. dubna 1979 z letiště Berlín-Tegel do Španělska, na letiště Palma de Mallorca. V roce 1992 společnost Air Berlin začala operovat své lety  i z letišť v Mnichově, Norimberku, Frankfurtu nad Mohanem, Münster - Osnabrück. Společnost se zvětšovala a rozrostla se až na konci roku 2003 na druhou největší leteckou společnost v Německu. Navíc v roce 2004 získala společnost 24 procentní podíl v rakouské letecké společnosti Niki, ale o něco později podíl 49,8 procentní. Ten prodala ovšem společnosti Etihad. V roce 2007 Air Berlin pohltil společnost LTU a dále 49 procent ve švýcarské společnosti Belair.
V následujících letech společnost Air Berlin spolupracovala se společností S7 Airlines a Hainan Airlines, respektive American Airlines a Finnair. Společnost Etihad Airways také zvýšila podíl v Air Berlin v roce 2011 z 2,99 procent na 29,1 procent a v březnu 2012 se Air Berlin stal členem aliance Oneworld.
Společnost se dlouhodobě pohybovala v nepříznivých ekonomických poměrech, které ovšem nějaký čas řešil a sanoval hlavní akcionář, letecká společnost Etihad. Jenže ani to nestačilo a problémy se prohlubovaly, a tak v roce 2016 bylo přistoupeno k restrukturalizaci, redukci flotily zhruba na polovinu a propuštění dvanácti set zaměstnanců. Ale ani to nepomoho a akcionáři ze společnosti Etihad ztratili trpělivost a odmítli dluhy i nadále platit. A 15. srpna 2017 se společnost Air Berlin ocitla v insolvenci. Německá vláda sice poskytla Air Berlin překlenovací úvěr 150 milionů euro (zhruba čtyři miliardy Kč) a o společnost projevily zájem Lufthansa, EasyJet a Condor Flugdienst (a Niki Laudovi, který svého času založil společnost Niki, bylo konkurzním správcem nabídnuto převzetí této dceřiné společnosti), ale vše směřovalo k neodkladnému konci. Společnost Air Berlin zrušila většinu dálkových letů a poslední uskutečnila 15.října 2017. Lufthansa odkoupila z konkurzní podstaty 81 ze 130 letadel společnosti, které zařadí do flotily dceřiné Eurowing, a společnost easyJet odkoupila podíly Air Berlin na berlínském letišti Tegel a leasingové smlouvy na dalších 25 letounů.
Činnost společnost ukončila 27.října 2017 posledním letem (kromě Prahy) z Berlína do Mnichova (takže vlastně definitivní konec nastal 28.října 2017). Mimo insolvenci se ocitly dvě rakouské společnosti Niki a nejmenší LG Walter, které budou fungovat nadále. 
V posledním období tvořilo flotilu společnosti téměř stopadesát letadel od turbovrtulových Bombardier Dash 8 Q400, přes Airbus A319-100/A320-200/321-200 a A330-200 až po Boeing 737–700/800.
text, foto: (jjk)
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama