Zajímavosti

29.01.2017 18:04

Pětadvacetiletý „Osmnáctý“ si ještě chvilku počká

text, foto: (jjk) Pětadvacetiletý „Osmnáctý“ si ještě chvilku počká
V roce 2017 uplyne čtvrtstoletí od uvedení do provozu stanoviště Letecké záchranné služby v Liberci s volacím znakem Kryštof 18. Od samého počátku působení v Liberci také aktivně spolupracuje s Horskou službou, což je v tomto prostředí naprostá nezbytnost. V roce 1999 se LZS přestěhovala na moderní základnu s hangárem na letišti v Růžodole, kde má veškeré zázemí. Sice se před časem plánovalo, že bude nedaleko vybudován heliport pro nepřetržitý provoz a na programu dne byla i modernizace celé základny. Ale v tomto týdnu museli krajští radní tyto plány prozatím odložit, protože na pozemcích se stále nachází nedořešené věcné břemeno.
Modernizace výjezdové základny Letecké záchranné služby na základně Kryštof 18 na libereckém letišti tedy musí počkat a půjde jen o opravu a dílčí modernizaci stávajícího objektu. Ještě v loňském roce byla v plánu výstavba nového heliportu pro noční přistávání vrtulníku, který měl vzniknout nedaleko stávajícího sídla. Motivací pro vznik tohoto heliportu byl fakt, že liberecká nemocnice má heliport na noční přistávání, ale není možné tam posléze hangárovat a vrtulník v noci musí zamířit na nejbližší vhodný heliport vhodný pro přistání i v noci, a to až v pražské střešovické nemocnici. Město počítalo s tím, že prodá své pozemky Zdravotnické záchranné službě Libereckého kraje a kromě heliportu zde vznikne i další zázemí záchranky. A právě prodejní cena se stala poněkud zádrhelem rozšíření a modernizace areálu. Město Liberec požadovalo za pozemky více než čtyři miliony korun, což se Libereckému kraji zdálo příliš a požadoval snížení částky na polovinu. K jednání se tedy mělo jednat v tomto roce. Liberecké zastupitelstvo mělo na podzim roku 2016 mělo jednat o zrušení věcného břemene, ale nakonec se o tomto nejednalo a v dalším kole se mělo jednat v lednu 2017. Kraj však potřebuje základnu modernizovat a tak nerozhodl pro jinou přechodnou variantu, protože bez vyřešení záležitosti kolem věcného břemene nelze žádat o finanční podporu v rámci výzev IROP.
Liberecký kraj tak bude základnu rekonstruovat, respektive zrenovuje a dostaví výjezdovou základnu formou přístavby současného objektu, a vzniknou zde dvě garážová stání pro sanitní vozidla. Pro toto řešení je už zpracovaná i projektová dokumentace a protože nelze za současného stavu čerpat z dotačního programu, zaplatí cenu zhruba sedmi milionů z rozpočtu Liberecký kraj. O kompletní modernizaci, nové výstavbě a novém heliportu pro noční provoz bude možné uvažovat až v po té, kdy město vypořádá pozemky s věcným břemenem a dojde k dohodě o prodeji kraji. Ten pak bude moct na svých pozemcích stavět.
Jak bylo řečeno provoz letecké záchranné služby v Liberci začal v roce 1992, kdy byla prvním provozovatelem společnost Bel-Air s vrtulníkem Mi-2. A posádku krmě pilota tvořili zdravotníci Územního střediska záchranné služby Liberec a také i záchranáři Horské služby Jizerské hory. Už o rok později, v roce 1993 do Liberce nastoupila královehradecká firma DSA a.s., která zde funguje dodnes. Vrtulník Mi-2 vystřídal v roce 1995 nový francouzský dvoumotorový vrtulník Ecureuil AS355 F2. Nejprve byl stroj celoročně na volné ploše a personál byl obytných kontejnerech na kraji letiště. Později už mohl být vrtulník před povětrnostními vlivy schován v hangáru libereckého aeroklubu, ale v roce 1999 se konečně letecká záchranka dočkala a obdržela novou základnu s hangárem a dostatečným zázemím pro personál a posádku. Od roku 2005 pak v Liberci létá Eurocopter EC135 T2.
Takže v roce 2017 funguje letecká záchranka Kryštof 18 už celé čtvrtstoletí, takže by si jako malou oslavu už zmodernizování a rozšíření základny zasloužila, ale dokud nebudou vyřešeny potíže s věcným břemenem na pozemcích, musí se spokojit alespoň rekonstrukcí a drobnou přístavbou. Tak snad ke třicetinám v roce 2022 by se to už podařit mohlo komplet…
 
text,foto: (jjk)
  [Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která se ze své vážné nemoci pomalu vrací zpět a světa běh a nejen ten letecký znovu objevuje, (jjk)]
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

15 15

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama