Zajímavosti

05.09.2017 12:28

Perlan v patnácti kilometrech

(red), www.accpr.cz, www.perlanproject.org Perlan v patnácti kilometrech
V pondělí 4.září 2017 kluzák Airbus Perlan II vystoupal do 52 172 stop, což je zhruba 15 900 metrů a vytvořil tak nový světový rekord. Světový rekord překonal v oblasti Patagonie v Argentině díky příznivým podmínkám, které tu panují, a to jak stratosférickým horským vlnám. Projekt, který odstartoval Steve Fossett, především pomáhá ve výzkumu aviatice, ale zkoumá i účinky velkých výšek na piloty a letadla anebo faktory změny klimatu.
Airbus Perlan Mission II zdolal další historický milník. V oblasti Patagonie v Argentině vystoupal Perlan 2 do výše více než 52 000 stop (zhruba 15 900 metrů), a vytvořil tak nový světový rekord ve výšce letu. Kluzák Perlan 2 dosáhl výšky 52 172 stop, překonal rekord, který od roku 2006 držel Perlan 1
„Slavíme vítězství v oblasti letecké inovace a vědeckých objevů. Jsme vděčni všem dobrovolníkům a sponzorům. Takového úspěchu jsme dosáhli jen díky jejich odhodlání a rokům neúnavné práce," říká Ed Warnock, ředitel projektu Perlan. „Naše cíle jsou ale ještě výš, budeme pokračovat ve vědeckých experimentech při zkoumání tajemství stratosféry. Zapsali jsme se do historie, ale učení teprve začalo."
„S každým dalším milníkem v projektu Airbus Perlan Mission II se učíme, jak létat lépe, rychleji a čistěji. Ale zjistili jsme také, že letectví nás stále umí překvapovat, vzrušovat, nacházíme nové hranice, které je třeba pokořit,“ říká Tom Enders, generální ředitel společnosti Airbus. „Základem pro úspěch Perlanu je odvaha, zároveň základní kámen vize budoucnosti společnosti Airbus, která - jak doufáme - povzbudí novou generaci leteckých průzkumníků a inovátorů."
Historickou misi v kluzáku Perlan 2 odstartovali pilot Jim Payne a kopilot Morgan Sandercock z mezinárodního letiště Comandante Armando Tola v El Calafate v Argentině. Předchozí světový rekord drží Perlan 1, který v roce 2006 dostali zakladatel projektu Einar Enevoldson a hlavní sponzor Steve Fossett do výšky 50 727 stop (zhruba 15 460 metrů).
Kluzák Perlan 2 ke stoupání využívá meteorologické jevy nazývané stratosférické horské vlny. Jde o stoupající proudy vzduchu, které jsou několikrát ročně na několika místech na Zemi poháněny polárním vírem ještě výš. Jedním z těchto vzácných míst, kde se vzdušný proud dotýká až stratosféry, je oblast kolem El Calafate, v argentinských Andách.
Vzhledem k bezmotorové konstrukci je kluzák Perlan 2 jedinečnou platformou pro vědecké objevy a je součástí všech letových experimentů zaměřených na faktory ovlivňující změnu klimatu, na radiační účinky na piloty a letadla ve vysokých nadmořských výškách.
Po skončení sezóny horských vln v Argentině se mise Airbus Perlan II vrátí do Mindenu v Nevadě, kde celý dobrovolnický tým začne pracovat na dalších vylepšeních kluzáku Perlan 2. Cílem projektu Perlan je dosáhnout 90 000 stop (více než 27 000 metrů), což je rekord pro jakýkoli stroj na křídlech, s nebo bez motoru.
Lety Perlanu 2 můžete také živě sledovat ve virtuálním kokpitu Airbus Perlan Mission II na adrese http://bit.ly/VirtualPerlan2. Rozvrh letů projektu Perlan najdete i na Twitteru (@PerlanProject) a na Facebooku (na adrese www.facebook.com/perlanproject). Více informací o misi Airbus Perlan II najdete zde: www.perlanproject.org.
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama