Zajímavosti

23.10.2016 20:57

Narodila se legenda a je jí šedesát

text: (jjk), foto: www.bellhelicopter.com Narodila se legenda a je jí šedesát
Před šedesáti lety se dne 22. října 1956 poprvé vznesl do vzduchu vrtulník, který se proslavil hlavně během Vietnamské války na přelomu šedesátých a sedmdesátých let, ale hlavně se tato koncepce vrtulníku stala symbolem celé produkce továrny Bell (dnes Bell Helicopter Textron) do dnešních dnů. Dne 22. října 1956 se objevil na nebi vrtulník Bell UH-1 (v civilní verzi Bell 204 a 205), respektive prototyp XH-40. A vlastně se už šedesát let koncepce typy vrtulníku Bell UH-1 (dnes už téměř k nepoznání předělaný typ UH-1Y) vyrábí a vyrábí se i jeho varianty v podobě typu Bell 212 a potažmo Bell 412. Původních variant UH/HH-1 se nakonec v letech 1956 až 1986 vyrobilo více než šestnáct tisíc.
Vrtulník Bell UH-1 Iroquois, který se však proslavil víc pod přezdívkou Huey sice vzlétl poprvé 22. října 1956 (pod prototypovým označením XH-40), ale sériově se začal vyrábět v roce 1959. Víceúčelový vrtulník se této americké konstrukční kanceláři opravdu koncepčně povedl, protože se stal téměř okamžitě velmi využívaným a populárním strojem vlastně po celém světě. Stroj Utility Helicopter (tedy UH, ale původně byla písmenka prohozena na HU, takže odtud vznikla přezdívka HUey) se původně primárně začal vyvíjet pro americkou armádu v roce 1955 a právě z civilní verze Bell Model 204. Po úspěšných testech prototypu XH-40 následovala série prototypů YH-40, které už procházely armádními zkouškami. Po zavedení stroje do sériové výroby v roce 1958 se do služby první stroje verze A dostaly v roce 1959 k 101. výsadkové divizi ve Fort Lewis. Po verzi A přišla rychle verze HU-1B měla pro  dva piloty a šest až sedm pasažérů. Dalším pokračovatelem byla verze UH-1C Gunship se silnějším motorem pro boj proti pozemním cílům s mnoha variantami výzbroje. Verze D pak naopak více vycházela z civilní verze Bell 205 s kabinou pro více pasažérů a sloužila jako výsadková. A verze D a C jsou ty nejslavnější, které se právě proslavily ve Vietnamské válce. Tam se kromě gunshipů s kulomety (Cobra a námořníky označované Shark) a raketomety (označované Hog), objevovaly i UH-1 s podvěšenou výzbrojí (pod přezdívkou Slick) a další modifikace pro potřeby převozu raněných Medevac.
Celkově ale vzniklo původních verzí a modifikací UH-1 (HU/HH) několik desítek. Od prototypů XH-40/YH-40 přes zmíněné UH-1A(Bell 204), UH-1B (Bell 204B), UH-1C a UH-1D(Bell 205) to pokračovalo verzemi UH-1E/F/H/M nebo UH-1N Twin Huey až po záchranné verze HH-1H/K/N/ a testovací NU-1B.
Posledním derivátem je vlastně úplně nový vrtulník, který ovšem přímo na původní verzi navazuje. Bell UH-1Y Venom je vlastně ideovým následovníkem ikonického vrtulníku UH-1 Iroquois.
Ale před šedesáti lety to všechno začalo…
text: (jjk), foto: www.bellhelicopter.com
  
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama