Zajímavosti

12.12.2018 23:06

Na Plané se svítí

(jjk), www.airport-cb.cz Na Plané se svítí
S Adventem se na českobudějovickém letišti v Plané opět rozsvítila po třinácti letech vzletová a přistávací dráha. Původní osvětlení vojenského letiště bylo demontované v roce 2005. V těchto dnech tedy, po vybudování nového světelného systému, prochází osvětlení a ILS testovacím a zkušebním provozem. V úterý a ve středu 11. a 12.prosince 2018 tak přiletěla z Prahy na kontrolu a měření "Kalibra" Let L-410 UVP-E OK-WYI z flotily Řízení letového provozu ČR s.p.. V úterý a ve středu tak kalibrovací Turbolet absolvoval celkem čtyři testovací lety nad českobudějovickým letištěm.
Letoun testoval jak světelné zařízení, tak i navigační zařízení ILS. Po vyhodnocení výsledků dodavatel zařízení bude informován, co je potřeba upravit a doladit.    
Letiště je uzavřené pro veškerý provoz od 4. září 2018. Opětovné uvedení do provozu mělo být už 7. prosince 2018, ale otevření se ještě o něco oddálí vzhledem k jistým byrokratickým nesrovnalostem, protože se „papírování“ poněkud protáhlo. Ale na co nejrychlejším vyřešení situace spolupracují, jak provozovatel letiště, tak i investor, tj. Jihočeským krajem, firma Hochtief CZ a Úřad pro civilní letectví.
Do té doby mají výjimku v provozu vrtulníky IZS, kterým jsou umožněny lety na APN-E dle předchozí koordinace s provozovatelem letiště. Provozovatel poskytuje letům IZS letecké palivo na základě předchozího požadavku. Služba AFIS je poskytována v publikované provozní době letiště po celou dobu uzávěry.
První etapa modernizace byla zahájena v prosinci roku 2009. Zahrnovala zasíťování areálu, rekonstrukci jednoho z bývalých armádních objektů na administrativní budovu a rekonstrukci řídící věže. Investorem stavby byl Jihočeský kraj, který je spolu s městem České Budějovice zakladatelem společnosti Jihočeské letiště České Budějovice a také vlastníkem celého areálu. Stavbu, která stála více jak 60 milionů korun, na základě výběrového řízení realizovala firma K-BUILDING CB, a.s. První etapa modernizace byla dokončena v červnu 2010.
V návaznosti je postupně realizována modernizace letiště. V červnu 2016 byla ukončena první část dostavby, kdy byla důkladně opravena vzletová a přistávací dráha. Součástí opravy ranveje bylo zpevnění a zdrsnění povrchu dráhy, včetně doplnění nového vodorovného leteckého značení, které bude sloužit i pro navigaci běžných dopravních letadel. Spolu s opravou ranveje byly zcela nově vybudovány vnitroareálové komunikace, umožňující pohyb vozidel v neveřejné zóně letiště. Součástí stavby byla příprava sítí a šachet na osazení světelné navigace a radionavigace. První novou budovou, která vyrostla v areálu letiště v rámci modernizace, je bezpečnostní centrum, to je osazeno moderními bezpečnostními technologiemi a slouží jako vstupní brána pro zaměstnance a nájemce, kteří pracují v neveřejné části letiště. Náklady ve výši necelých 122 milionu korun, včetně technického a autorského dozoru, hradil vlastník areálu letiště, tedy Jihočeský kraj. Zhotovitelem stavby bylo sdružení firem Zvánovec a.s. a Stavmonta, spol. s r.o.
Slavnostně zahájena poslední etapa Modernizace Letiště České Budějovice byla 12. 12. 2017 ve 12,00 hodin, tedy po 12 letech existence společnosti Jihočeské Letiště České Budějovice a.s..Cena poslední etapy modernizace bude s DPH zhruba 495 milionů korun, doba stavby bude trvat 550 dní s dokončením do května 2019, zhotovitel firma Hochtief CZ a.s. Modernizace zahrnuje výstavbu terminálu pro odbavení cestujících, vybavení letiště radionavigací a světelnou navigací, rozšíření odbavovací plochy, stavbu parkoviště pro cestující a vybudování zázemí pro zabezpečení leteckého provozu.
Po dokončení stavby přijde na řadu proces certifikace pro veřejný mezinárodní provoz. Licenci uděluje Úřad pro civilní letectví a má na celý proces certifikace ze zákona šest měsíců až jeden kalendářní rok.
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama