Zajímavosti

28.10.2018 19:33

Modeláři pod letňanskými střechou

text, foto: (jjk) Modeláři pod letňanskými střechou

Modelářskému veletrhu táhne na třicítku, protože už v roce 1992 se konal první ročník Model Hobby (viz. Model Hobby 92). Během těch téměř třiceti let se na, původně modelářskou akci, nabalily další výstavy, veletrhy a kontraktační prezentace a Model Hobby je jen jednou z několika akcí, které sice ještě nejsou tak dlouhověké, ale už se také pomalu stávají tradičními akcemi. I když tento prodejní a kontraktační modelářský veletrh se možná modelářům srdcařům může zdát trochu upozaděný mezi paralelními veletrhy a výstavami,  i když tomu tak úplně není. Na druhou stranu, která podobná prezentace se dožila takové dlouhověkosti jako Model Hobby slavící své sedmadvacáté narozeniny od 25. do 28.října 2018.

Letošní novinkou veletrhu Model Hobby byly přednášky a prezentace vystavovatelů s jednotlivými třicetiminutovými bloky. Už tradiční se stává PRINT IN 3D a dále je součástí Model Hobby Tvořivý svět, Art Salon, For Toys, For Babies, For Games. Letos se také během veletrhu konaly závody dronů Rotorama Open Model Hobby, a to rovnou jako finálový a závěrečný závod letošní sezony. Soutěž pořádala firma Rotorama za podpory Sdružení sportovních svazů a Svazu modelářů České republiky a soutěžní arénu připravila firma DronPro.
I když se možná mnohým létavcům mohou zdát (proti minulým letům) různé expozice leteckých modelů poněkud upozaděné, stejně si určitě mnozí přišli na své. Určitě některým létavcům udělalo radost, že zmenšeniny jejich letadel, nebo zmenšeniny přímo jich samotných (i když si někteří stěžovali, že jsou v modelářském pojetí mladší) si mohli prohlédnout z jiného pohledu, než z jakého jsou zvyklí.
Nostalgiky určitě potěšil pohled na produkty firmy Igralet v podobě legendárního Komára na gumu (a dalších produktů). Nebo kity družstva Směr, které se vyrábí z původních forem KP Prostějov, a jak se tyto původní formy daří zavádět opět do výroby, tak se i postupně rozrůstá i nabídka plastikových modelů této firmy. Produktová řada družstva Směr tak vlastně úplně přesně kopíruje postupně původní produkci Kovozávodů Prostějov. Současně s tím před několika lety získala značku Kovozávodů Prostějov i firma AZ Model a s novými matricemi na původní výrobu KP navázala. Tato firma, ale nezůstala konzervativně u původních modelů, ale původní řady rozšiřuje o různé modifikace, nové verze a jejich varianty. I když jsou to firmy vlastně konkurenční, tak paralelně nezávisle na sobě nejenže vrátily na trh oblíbené plastikové modely Kovozávodů Prostějov, ale druhá zmíněná společnost navíc různými inovacemi se snaží nabídku ještě víc rozšířit. Jednoduše lze říci, že pro začátečníky a středně pokročilé a zarputilé hobbysty vyrábí Směr za rozumnou cenu nejen své (už mnoho let známé a mnohé i ideální pro začínající modeláře), ale i tradiční modely KP Prostějov ze sedmdesátých a osmdesátých let a AZ Model pod značkou KP Prostějov nejen původní, ale i nové složitější kity pro (nejen začínající) pokročilejší a zkušenější modeláře.
A mezi RC modely si mnozí letci našli i své vlastní stroje (a se svou podobou) jako například v případě letounu Christen Eagle II OK-IGL, nebo Aero Ae-145 OK-DAJ a dalších.
Už hotové vyrobené plastikové modely byly vystaveny tradičně pod patronací MK Černošice, a letošní expozice kopírovala sto let od vzniku republiky a toto téma měl 15. ročník soutěže Model Hobby Cup a 29. ročník soutěže Memoriál JUDr. Zdeňka Lhoty.
Veletrh Model Hobby vznikl, jak bylo zmíněno v roce 1992 a konal se v Paláci U Hybernů, následujících šest let se ve Veletržním paláci, ale de facto se začátkem nového tisíciletí se přestěhoval do nově zbudovaného areálu v Letňanech, kde je dodnes a na konci října 2018 se konal už po sedmadvacáté.
 
 
text, foto: (jjk)
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama