Zajímavosti

12.03.2019 13:49

Letiště má jméno a červené lucerničky

text: (jjk), foto: www.airport-cb.cz Letiště má jméno a červené lucerničky
V únoru a březnu pokračuje výstavba nového terminálu českobudějovického letiště v Plané a kromě stožárů, které budou osvětlovat plochu se stáním letadel, se objevil na odbavovací hale i název letiště. Ale není to jen dění kolem terminálu, za ředitelstvím provozovatele letiště se pilně pracuje i na novém parkovišti pro cestující, kam by se nakonec měly vejít až dvě stovky vozidel.   
Pomalu, ale jistě se také blíží znovuotevření vzletové a přistávací dráhy, která je uzavřena od instalace osvětlovacího zařízení. Ale v souvislosti s prodloužením uzavírky dráhy došlo, kromě jiných administrativních záležitostí i na jednání Letecké amatérské asociace České republiky s Úřadem civilního letectví, provozovatelem letiště a také majitelem a stavitelem, aby bylo možné co nejdříve umožnit provoz ve zkušebním režimu a i letecké školy a místní aeroklub, mohly obnovit provoz.
Osvětlení, které bylo nainstalováno vloni na podzim, tak v poslední době doplnily pětadvacet metrů vysoké sloupy, ze kterých bude osvětleno stání letadel před novou odbavovací halou. Na té se už objevil už i název letiště a na vrcholu stožárů svítí červená výstražná světla.
Ale to není všechno, co se na českobudějovickém letišti staví. Za budovou ředitelství letiště se buduje parkoviště pro cestující, které bude mít kapacitu více než dvou set automobilů.
Mezi tím zástupci letiště vyjednávají s potencionálními zákazníky, respektive leteckými provozovateli a cestovními kancelářemi, a k tomu využili i návštěvu veletrhu International Tourism Exchange v Berlíně, kde se prezentují zástupci cestovního ruchu, ale i města a regiony z více než 180 států světa.
První etapa modernizace byla zahájena v prosinci roku 2009. Zahrnovala zasíťování areálu, rekonstrukci jednoho z bývalých armádních objektů na administrativní budovu a rekonstrukci řídící věže. Investorem stavby byl Jihočeský kraj, který je spolu s městem České Budějovice zakladatelem společnosti Jihočeské letiště České Budějovice a také vlastníkem celého areálu. První etapa modernizace byla dokončena v červnu 2010.
V červnu 2016 byla ukončena první část dostavby, kdy byla opravena vzletová a přistávací dráha. Součástí opravy ranveje bylo zpevnění a zdrsnění povrchu dráhy, včetně doplnění nového vodorovného leteckého značení, které bude sloužit i pro navigaci běžných dopravních letadel. Spolu s opravou ranveje byly zcela nově vybudovány vnitroareálové komunikace, umožňující pohyb vozidel v neveřejné zóně letiště. Součástí stavby byla příprava sítí a šachet na osazení světelné navigace a radionavigace. První novou budovou, která vyrostla v areálu letiště v rámci modernizace, je bezpečnostní centrum, to je osazeno moderními bezpečnostními technologiemi a slouží jako vstupní brána pro zaměstnance a nájemce, kteří pracují v neveřejné části letiště.
A nakonec 12.prosince 2017 byla slavnostně zahájena poslední etapa „Modernizace Letiště České Budějovice“, která by měla být doknčena v polovině roku 2019. Modernizace zahrnovala výstavbu terminálu pro odbavení cestujících, vybavení letiště radionavigací a světelnou navigací, rozšíření odbavovací plochy, stavbu parkoviště pro cestující a vybudování zázemí pro zabezpečení leteckého provozu, což úspěšně spjeje do finále.
A tak vlastně od letošního léta, kdy přijde na řadu i zkušební provoz a postupné oživování všech nových systémů se rozeběhne proces certifikace pro veřejný mezinárodní provoz u Úřadu pro civilní letectví.
text: (jjk), foto: www.airport-cb.cz
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama