Zajímavosti

30.03.2010 20:45

Kunovický Evektor EV-55 Outback se představil

(red), www.evektor.cz, foto: (jjk) Kunovický Evektor EV-55 Outback se představil

Dnes 30.března 2010 se uskutečnilo v prostorách společnosti Evektor slavnostní představení nového turbovrtulového letounu EV-55 Outback, takzvaným roll-outem a nyní jsou na řadě všechny možné zkoušky, aby letoun mohl vzlétnout ke svému prvnímu oficiálnímu letu, který se plánuje na třetí čtvrtletí tohoto roku.

EV-55 Outback je hornokřídlý, dvoumotorový, turbovrtulový letoun pro přepravu 9 nebo 14 cestujících nebo až 1824 kg nákladu. Letoun disponuje unikátními vlastnostmi, které jej předurčují především pro provoz z krátkých, neupravených vzletových a přistávací ploch nebo z letišť s vysokou nadmořskou výškou. Vysoká užitná hodnota letounu je dána jeho vynikající provozní produktivitou, univerzálností a nízkými provozními náklady. Letoun je marketingově cílen pro operátory ze zemí Jižní Ameriky, Afriky a Asie s málo rozvinutou dopravní infrastrukturou a také pro provozovatele ze Spojených Států a Kanady, Ruska nebo Austrálie. Moderní letoun EV-55 Outback je určen pro provozovatele, kteří potřebují náhradu za v provozu již zastaralé dvoumotorové pístové letouny s kapacitou 6 - 9 cestujících a rovněž je navržen pro úspěšné soupeření s jednomotorovými turbovrtulovými letouny, které jsou v současnosti vyráběny zahraniční konkurencí. Další oblastí použití je provoz v armádních službách, záchranných a humanitárních misích.
Projekt letounu byl iniciován společností Evektor a Asociací leteckých výrobců ČR v roce 2004, kdy byla vypracována rozsáhlá marketingová studie, jejímž výsledkem bylo nalezení relativně neobsazeného místa na trhu General Aviation (všeobecné letectví), které nebylo obsazeno konkurenčními letouny. Následovalo vytvoření konsorcia podniků českého leteckého průmyslu pod vedením společnosti Evektor. Součástí konsorcia se staly také výzkumné a vysokoškolské instituce. Projekt je od samého počátku zařazen do programu podpory vědy a výzkumu Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.
„Po pěti letech práce konstrukčního týmu Evektoru a ostatních partnerů jsme dnes oficiálně představili první prototyp letounu EV-55 Outback. Nejen pro mě osobně, ale i pro celý tým je to završení první, velmi významné části vývoje. Jsme si také vědomi toho, kolik práce je ještě před námi. Věřím, že letadlo najde své zákazníky a stane se dalším z řady úspěchů českého leteckého průmyslu“, řekl Ing. Petr Štěrba, šéfkonstruktér EV-55 a zástupce ředitele společnosti Evektor.
Během vývoje byla věnována významná pozornost především flexibilitě letounu, jeho užitným vlastnostem a nízkým nákladům na provoz a údržbu, které jsou klíčové pro úspěšné uplatnění na trhu. Letoun bude dodáván ve třech verzích uspořádání kabiny cestujících: verze pro přepravu cestujících, verze pro přepravu nákladu a tzv. kombi verze, kdy v přední části kabiny je umístěn prostor pro přepravu nákladu a v zadní části jsou umístěny sedačky pro cestující. Doba nutná pro změnu vnitřního uspořádání letounu není delší než 20 minut.
 
Členové konsorcia jsou následující podniky a organizace: Evektor spol. s r.o.; Evektor-Aerotechnik a.s.; AERO Vodochody a.s.; Alucast s.r.o.; Avia Propeller; Jihlavan a.s.; Jihostroj a.s.; MESIT přístroje spol. s r.o.; Mikrotechna Praha a.s.; PBS Velká Bíteš a.s.; SVÚM a.s.; TEAZ s.r.o, Technometra Radotín a.s.; ÚJV Řež a.s.; UNIS a.s.; Letecký ústav VUTv Brně, VR Group a.s.; VZLÚ a.s.
 
Společnost Evektor byla založena v roce 1991 a patří mezi přední konstrukční a vývojové kanceláře v České republice. Specializuje se především na vývoj a konstrukci automobilů a letadel. Mezi letouny, které byly vyvíjeny společností Evektor, patří malé sportovní letouny EuroStar a SportStar, čtyřmístný letoun VUT100 Cobra a především EV-55 Outback.
Historie společnost Evektor-Aerotechnik spadá do roku 1970. Dnes je Evektor-Aerotechnik jedním z největších světových výrobců lehkých sportovních letounů, s prodejní sítí ve čtyřiceti zemích světa a flotilou více jak 1000 dodaných letounů, reprezentovaných populárními modely EuroStar a SportStar. Vedle výroby letounu EV-55 Outback je Evektor-Aerotechnik také dodavatelem částí letounů a výrobních přípravků pro projekty evropského leteckého průmyslu; v minulosti např. podíl na dodávkách do programů Aero Ae-270, Aero L-159 a nebo výroba montážní linky na výrobu přídavných nádrží pro Marshall Aerospace v rámci programu Boeing B747.
 
K tomuto letounu se vrátíme ještě v dalším materiálu.
 
(red), www.evektor.cz, foto: (jjk)
 
 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama