Zajímavosti

20.12.2015 20:00

Ještě na skok do muzea v Yelahance

text: (jjk), M.J., foto: M.J. Ještě na skok do muzea v Yelahance

Když jsme si připomněli krátce před vánočními svátky únorový letecký veletrh Aero India 2015 s českou stopou (a účastí) (viz. Indická předvánoční vzpomínka na Yelahanku), tak je třeba doplnit, že na letišti v Yelahance v Bangalore, kde kromě jiného sídlí i indické vojenské letectvo, je i poměrně mladé letecké muzeum Hindustan Aeronautics Limited Heritage Centre & Aerospace Museum Bangalore. Muzeum bylo zřízeno firmou Hindustan Aeronautics Ltd. (HAL) v Bangalore v roce 2001 a tedy i název tohoto leteckého koncernu ve svém názvu nosí. Zároveň je také historicky prvním leteckým muzeem v Indii a průřezově mapuje vývoj leteckého a kosmického průmyslu Indie od čtyřicátých let dvacátého století až do dnešních dnů a to jak v podobě ukázek skutečných letounů (leckdy takových, že o jejichž existenci v Evropě ví jen několik málo zasvěcenců), tak i vitrín s bohatou fotografickou dokumentací. Proto také je zvláštní, že propagační materiály poněkud pokulhávají a jediný umolousaný katalog (v jediném kuse) trvalo průvodci v muzeu několik minut hledání. Ale i přes takovouhle drobnou komplikaci se návštěvník nemůže vynadívat na sovětské, britské, německé, americké, francouzské a další stroje ve službách indického vojenského letectva, tak především na prototypy více či méněuspěšných a známých letounů domácí, tedy indické provenience. A asi nejatraktivnějším exponátem (hlavně pro děti) je letecký simulátor, který imituje skutečný požitek z létání. A děti se ještě mohou vyřádit v sousedním modelářském klubu. Součástí muzea je i poměrně obsáhlá knihovna obsahující publikace jak o historii a vývoji letectví, tak i o technice, technologii a výrobě. Tak také leteckému koncernu HAL velmi záleželo na vzniku muzea a i ve složitých klimatických podmínek se snaží exponáty udržovat v co nejpřijatelnějších „zdravotním“ stavu.

Kromě letadel je součástí muzea i Orchidarium, bylinková zahrada, a bioplynová stanice, solární systém a „větrníky“.
(jjk)
 
HAL Heritage Centre & Aerospace Museum Bangalore (IND) 25. 2. 2015
 
V roce 2001 bylo v Bangalore (Bengaluru) nedaleko bývalého mezinárodního letiště otevřeno letecké muzeum společnosti Hindustan Aeronautics Limited (HAL), která již několik desetiletí vyrábí létající stroje. Letiště je v současné době používáno jako firemní letiště HAL.
Mezi exponáty jsou skutečné stroje, prototypy i makety. Po vstupu do venkovní expozice návštěvníky přivítá dvoumístný dvoumotorový HF-24 Marut, který zde, myšleno v Indii, zkonstruoval Kurt Tank. Následuje MiG-21, cvičný HJT-36 (IJT), LCA Tejas a bezpilotní cílová střela Lakshya. V letové pozici je vystaven Ajeet. Dále se pod přístřešky nachází Canberra, Sea King Mk42 a orchidárium. Dalšími vystavenými letouny s pevným křídlem jsou HPT-32, MiG-21M a vrtulník ALH.
Dále je v zahradě meteorologický radar, DH Dove, lehký kompozitový letoun Hansa, cvičný Hindustan Trainet HT-2 a proudový cvičný Kiran. Další exponáty se nacházejí v hale, jedná se o letouny Basant a Pushpak. V hale jsou také vystaveny letecké motory a v prvním patře letecké simulátory. V druhé hale je sbírka fotografií popisující dějiny firmy od čtyřicátých let minulého století. Muzeum je otevřeno denně od 9:00 do 17:00 a vstupné činí 30 Rs.
Miloš Jenčík
 
text: (jjk), M.J., foto: M.J.
[Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která se ze své vážné nemoci pomalu vrací zpět a světa běh a nejen ten letecký stále znovu objevuje, (jjk)]  
  
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama