Zajímavosti

28.11.2015 19:04

Ještě jednou (nebo dvakrát) letos do muzea

text: (jjk), foto: M.B. Ještě jednou (nebo dvakrát) letos do muzea
Rok 2015 je první oficiální (i když ne úplně celou) výstavní sezonou mladoboleslavského leteckého muzea, které je pojmenováno po aviatikovi Metodějovi Vlachovi a vlastně funguje i tak trochu jako interaktivní atrakce. A tak také se do Mladé Boleslavi jednou letos vracíme, protože toto muzeum nejen, že je otevřeno celoročně, ale lze si sem zajít třeba i na koncert, nebo modelčiny chtivé ratolesti se tu mohou něčemu novému přiučit. Rok 2015, první rok fungování Vlachova muzea na letišti Mladá Boleslav – Bezděčín se chýlí ke konci, ale kdo ještě nestihl, může se zajít podívat třeba na jazzový koncert rovnou začátkem posledního měsíce prosince.   
Co se koncertů týče, tak abonentní jazzový cyklus pro podzim a zimu 2015 končí v Leteckém Muzeu Metoděje Vlacha v kavárně Air Café v pondělí 7. prosince 2015 (od 19,00 hodin) vystoupením Eleny Soneshine. A to už například návštěvníci muzea mohli od září v prostorách baru poslouchat Hot sister, francouzský swing Zdenky Trvalcové a nebo Petru Vlkovou & Jakub Zomer Quartet.
V muzeu se také konají pravidelné modelářské akce pro děti (ač jsou vzhledem k prostorovým možnostem kapacitně omezené) v podobě „Modelářských víkendů v leteckém muzeu“. A také se v letošním roce děti své modelčiny dočkají (i když už je možná kapacita v tuto chvíli vyčerpána, ale určitě se v těchto aktivitách bude pokračovat) o víkendu 12. a 13.prosince 2015. Děti od osmi do čtrnácti let za dozoru modelářského instruktora sám si postaví funkční a létající model, který si také nakonec může vzít s sebou domů.
Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi (www.letecke-muzeum-metodeje-vlacha.cz ) podle návrhu architekta Michala Hlaváčka začalo vznikat vlastně už před čtyřmi lety, kdy stavbu zadal Středočeský kraj (a spolufinancován měl být z regionálního operačního programu). A tak hnedle v bezprostřední blízkosti letiště vyrostla mohutná, zajímavě architektonicky pojatá budova, která do provozu měla být uvedena v roce 2012, kdy uplynulo sto let od prvního letu letadla Metoděje Vlacha. Nicméně se nějak všechno zadrhlo a eurodotace na výstavbu muzea nedorazila a Středočeský kraj neměl peníze na zaplacení stavby a ani na provoz muzea. A tak to v květnu 2013 vypadalo, že nejen, že nebude žádné muzeum, ale objevily se i nápady na přebudování objektu na plavecký bazén. Jenže hnací motorem létání na historických replikách (a jejich výroby) v Mladé Boleslavi Vladimír Handlík se nevzdal a z beznadějné situace se mu po mnoha složitých peripetiích (to by bylo na hodně dlouhé psaní) podařilo stavbu muzea opět rozběhnout a doběhnout do zdárného konce. Budova byla dobudována v roce 2014, kdy se zde uskutečnilo i oceňování leteckého sportovce roku (viz. Leteckým sportovcem za rok roce 2013 je paraglidista Tomáš Lednik.).
A nakonec se vše podařilo na sto procent rozběhnout tento rok na jaře, kdy v neděli 12.dubna 2015 se letecké muzeum slavnostně otevřelo.
A kromě obdivování letadel v muzeu (nebo na leteckých dnech, či dnu otevřených dveří v září) a pití kávy, se zde tedy konají i další doprovodné akce, jako právě zmíněné koncerty a modelářské kroužky pro děti. Tak i proto jsem se ještě letos jednou do Mladé Boleslavi vrátil…
A více o Mladé Bleslavi a dění na tomto letišti i kolem něj viz. Když dlouho listí nespadne, tuhá zima se přikrade…, Tak trochu poplach v oblacích bez Pana Tau; (viz. Metoděj Vlach a jeho druzi konečně pod střechou (Muzeum v Mladé Boleslavi stavbou roku), Metoděj Vlach a jeho druzi konečně pod střechou (Muzeum v Mladé Boleslavi stavbou rokuTrojice třicítky a třetí runda v BezděčíněVčera pivo, dneska tvaroh, asi půjdu brzy za roh … a viz. Létají velikonoční vajíčka a o svatém Kvirinu je teplo …Nepomucký Jan, dvě vosy v jeden den dalPáteční předkolo v BezděčíněPodesáté v Bezděčíně a Páteční předkolo v Bezděčíně (2006 Popáté v Mladé Boleslavi, 2008 7. Dobový letecký den v Mladé Boleslavi) a Nepomucký Jan, dvě vosy v jeden den dal a viz. Koupání u Vlacha, aneb budou ze vzduchoplavců plavci?Pohár pro "Vosy" v BezděčíněDvě třetiny Metoděje bez Cyrila a skoro bez vítěze…a Vosy padaly jak zralé hrušky a Dovětek ke stovce mechanika Metoda.)
 
text: (jjk), foto: Martin Bílek, http://bilek.fotoarchiv.cz/
[Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která se ze své vážné nemoci pomalu vrací zpět a světa běh a nejen ten letecký stále znovu objevuje, (jjk)]  
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama