Zajímavosti

19.12.2015 19:00

Indická předvánoční vzpomínka na Yelahanku

text: (jjk), M.J., foto: M.J. Indická předvánoční vzpomínka na Yelahanku

Krátce před vánočními stánky se podařilo dostat k události, která s Českou republikou souvisí, ale ve středu Evropy neleží a ani se na začátku roku 2015 neodehrála. Na letecké základně indické armády Yelahanka Air Force Station v Bengaluru se konal jubilejní desátý ročník leteckého veletrhu Aero India 2015. Indické letecké přehlídky se naposledy ve své historii účastnila i trojice loučísích se letounů Z-50LX týmu Flying Bulls Aerobatics Team. Takže si tak trochu jako malý dárek na závěr roku můžeme připomenout únorový letecký veletrh.

Aero India se opakuje každé dva roky a podle organizátorů je to svým rozsahem druhá největší letecká výstava po Paris Air Show. Organizátorem celé akce Ministerstvo obrany Indie, indické vojenské letectvo, Organizace obranného průmyslu a výzkumu (Defence Research and Development Organization), indický úřad civilního letectví a další organizace.
První ročník letecké show se konal v roce 1996 a prezentovaly se zde nejvýznamnější představitelé leteckého průmyslu v Indie. Během následujících ročníků se veletrh stále rozšiřoval až dosáhl současných rozměrů, jedné z největších a nejprestižnějších leteckých přehlídek na světě. Osmého ročníku v roce 2011 se účastnili i zástupci České republiky v podobě jaroměřské čtyřky Flying Bulls Aerobatics Team (viz. Jiná tvář indického subkontinentu…). Letošního ročníku se čeští zástupci účastnili také a tak ve druhé polovině února se s jaroměřskými letci do Indie vypravil i Miloš Jenčík…
(jjk)
 
Aero IndieThe Flying Bulls Aerobatics Team - Aero India 2015 (www.aeroindia.in)
Yelahanka - Bangalore (IND) | 13.-24. 2. 2015
 
Flying Bulls Aerobatics Team zavítal již potřetí na největší aerokosmickou výstavu na asijském kontinentu Aero India 2015, která se koná na letecké základně Yelahanka nedaleko Bangalore. Letošní jubilejní desátý ročník výstavy tak byl svědkem derniéry letounů Zlín Z-50LX ve stříbrnomodrých barvách.
 
SOBOTA 14.2.2015
 
V sobotu probíhaly tréninkové lety a vykládka Zlínů z kontejnerů.
 
Mimo zkušební lety a tréninky vystoupení jsem se snažil i zaznamenat běžný letový provoz. Air Force Station Yelahanka je domovem dopravního letectva používající letouny Antonov An-32 a v licenci vyráběné typy Avro 748M a Dornier Do 228 a také vrtulníkového letectva s Mi-8T. Mimo to na letiště zavítaly v barvách indického letectva Iljušin Il-76MD, Embraer EMB-135BJ Legacy, Boeing C-17A Globemaster III, Hindustan SA-316B Chetak a Boeing 737 NG.
 
NEDĚLE 15.2.2015
 
Neděle byla věnována intenzivní práci na motáži třech Zlínů Z-50LX, což obnáší spojení křídla s trupem, připojení podvozku, kompletace palivového systému, systému řízení, montáž krytek, výškovek, brzd, a mnoho dalšího.
 
PONDĚLÍ 16.2.2015
 
V pondělí proběhl zalétávací let a také jedno tréninkové vystoupení. Své poslední tréninkové ukázky odlétali i ostatní účastníci letošního aerosalonu.
 
ÚTERÝ 17.2.2015
 
V úterý byl takřka neletový den, proto je i méně fotografií.
 
STŘEDA 18.2.2015
 
Dnes byla oficiálně zahájena výstava Aero India 2015, což znamená mimojiného i zrušený zákaz fotografování. Flying Bulls odlétali jedno vystoupení.
Letecká vystoupení byla v letošním roce ve znamení akrobacie, v letových ukázkách se představil tým Yakovlevs s trojicí letounů Jak-50 a jedním Jak-52, dále dvojice dívek na křídlech Boeingů Stearman Breitling Wingwalkers, švédské sdružení Scandinavian Airshow s trojicí dvouplošníků: Model 12-S "Viking", Pitts S2B Special a především Grumman G-164A Ag-Cat s dvojicí dívek mezi křídly a nápaditým použitím dýmovnic. A samozřejmě jaroměřský Flying Bulls Aerobatics Team tentokráte na trojici Zlínů Z-50LX.
 
ČTVRTEK 19.2.2015
 
Na statické stojánce byly k vidění domácí: MiG-21, LCA (Light Combat Aircraft) Tejas ve stíhací verzi a druhý prototyp námořní verze, Mi-17, Do228-202K DRDO, Mi-35, Mirage 2000, Jaguar, MiG-29, Su-30MKI, C-130J Hercules, LCH (Light Combat Helicopter) a BAe Hawk. Ze zahraničních účastníků to byla americká KC135R, dvojice F-15D a námořní P8A, dále množství civilních dopravních letadel včetně L-410UVP.
Ve čtvrtek pokračoval program Aero India dopolední a odpolední částí. Flying Bulls Aerobatisc Team měl na programu dva lety. Při odpoledním letu došlo k prosednutí XRD a nárazu do XRC. Pilot i pilotka nastalou situaci brilantně vyřešili a přistáli bezpečně na letištní dráze. K žádnému zranění nedošlo a Zlíny Z-50 potvrdily svou kvalitu.
 
Letové ukázky probíhaly během dopoledního a odpoledního programu, indické letectvo reprezentovaly Su-30MKI s vektorovatelnými tryskami, LCA Tejas, LCH, trojice vrtulníku Dhruv a akrobatická skupina Sarang na čtveřici totožných vrtulníků, PC-7 MKII, Embraer ERJ-145 AEW&C a žlutý Tiger Moth. Ze zahraničních neakrobatických týmů to byl americký Pacific Air Force Demonstration Team na F-16C a Boeing C-17A Globemaster. Z Francie přilétla trojice letounů Rafale.
 
PÁTEK 20.2.2015
 
V pátek jsem se dostal na letiště brzy ráno, a tak jsem mohl zachytit běžný letový provoz pro nás nepříliš známých typů. Také bylo více času na statickou stojánku.
 
SOBOTA 21.2.2015
 
V sobotu se celý areál otevřel široké veřejnosti, což v indických poměrech znamená obrovské množství lidí. Dopolední program je na fotografiích, odpolední program na poslední fotografii.
 
NEDĚLE 22.2.2015
 
V neděli byl poslední den letových ukázek pro veřejnost. Zlíny jsou rozmontovány a připraveny pro přesun do kontejnerů.
 
PONDĚLÍ 23.2.2015
 
Pondělí bylo ve znamení odletů. Zlíny byly přemístěny a upevněny do kontejnerů.
 
Fotografování na letišti Yelahanka nebylo úplně snadné. Pominu-li zákaz fotografováni indických letadel mimo čas výstavy, největším problémem byl smog a především vysoké teploty. Celý den pražící slunce rozpálilo betonovou plochu natolik, že vyfotit cokoli trochu vzdáleného v horizontálním směru bylo díky tetelícímu se vzduchu takřka nemožné.
Miloš Jenčík
 
 
text: (jjk), M.J., foto: M.J.
[Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která se ze své vážné nemoci pomalu vrací zpět a světa běh a nejen ten letecký stále znovu objevuje, (jjk)]  
  
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama