Zajímavosti

23.11.1992 19:17

Havárií bylo třináct

(jjk), Lidová demokracie, 23.11.1992 Havárií bylo třináct

Havárie vojenského bitevního vrtulníku Mi-24 tuto středu bylo třináctou leteckou katastrofou na území Československa. Čs. armáda během tohoto roku ztratila sedm svých strojů a deset mužů. Celkově do dnešního dne při haváriích zahynulo 18 lidí.

 

Koncem ledna havaroval při nočním výcvikovém letu stihací Míg-23 mezi Poličkou a obcí Korouhev, oba piloti zahynuli. Jen s jedním zraněním se obešel karambol dopravního letadla Slov-airu L-410, které se zřítilo nedaleko Žiliny 14. března. Aprílové počasí nepřálo hned několika vzduchoplavcům. Vrtulník Bö-105 Federálního policejního sboru »přistál« na střeše hospodářského stavení v obci Hrabůvka nedaleko Blanska a pilot se vážně zranil. O dva dny později byly na severu jizerských hor nelezeny trosky dvou sportovních letadel s Francle (Cessna 182 a Piper 28). Na místě nehody byli nalezeni mrtví dva francouzští piloti a dva novináři. A o další tři dny později havaroval asi pět kilometrů od Berouna motorový závěsný kluzák a oba piloti zahynuli.

 

Dvoučlenné posádce sportovního letadla Z-226 MS se stal osudným 24. květen, kdy se letoun zřítil při nácviku techniky pilotáže. Desátý červnový den měl pilot stíhacího Migu-21 u Kostomlat větší štěstí, protože se ještě dřív, než se letoun střetl se zemí, stačit katapultovat. Jeho kolegové 21. června již tolik štěstí neměli. Ten den zahynuli ‚ troskách L-29 Delfín v prostoru vojenského letiště Bechyně dva muži. Pro vojenskou techniku nebyly příznivé ani následující měsíce. Dne 17. července shořel vrtulník Mi-2 - posádka se zachránila útěkem. Osmadvacátého srpna dopadl jižně od letiště České Budějovice Mig-21MF a pilot zahynul. Dva piloti přišli o život 11. září, kdy se na pole u Sojovc nedaleko Mladé Boleslavi zřítil cvičný proudový letoun L-39MS. Do konce roku zbývá zhruba čtyřicet dnů. Lze jen doufat, že se během nich výčet havárií nerozšíří o další smutnou kapitolu.

(jjk)

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama