Zajímavosti

19.09.2015 20:40

Další kamínek britské mozaiky

text,foto: (jjk) Další kamínek britské mozaiky

Letošní rok se v mnoha směrech a mnoha různými daty tak, či onak, dotýká kulatých výročí ukončení druhé světové války, či výročí nějak s druhou světovou válkou spjatých. Už jsme v souvislosti s těmito výročími byli na Pražském Hradě, v Dejvicích i u ruzyňského letiště. V předchozím roce i na pražském Klárově. Na pražská Klárov ozdobený okřídleným lvem, ale vedly kroky mnohých 15.září 2015, kdy zde byla slavnostně pokřtěna publikace 75. výročí letecké bitvy o Británii a československým letcům, na ní se podílejících.    

Okřídlený lev se zjevil tak trochu partyzánsky už v roce 2014 (viz. Lev cení zuby (zatím) na Klárově) a v úterý 15. září 2015 se stal svědkem křestu nové obrazová publikace Na křídlech za lva z dílny Jiřího a Ondřeje Soukupových. Je to vlastně takový další kamínek do mozaiky ostatních oslav výročí nějak spjatých s druhou světovou válkou a účastí československých letců a leteckého personálu během bojů nejen nad Britskými ostrovy. Už jsme navštívili výstavku v Dejvicích (Dejvická vzpomínka na Albion), Nový památník na ruzyňském letišti a krátkou upomínku na Hradčanech (Spitfire přistál na Hradčanech). Tentokrát se tedy jedná o novou publikaci z grafického ateliéru Aviation Art Gallery (www.aviationart-gallery.com), která je věnovaná 75. výročí letecké bitvy o Británii a příběhům československých letců, kteří bojovali ve Velké Británii v období do konce roku 1940. Příběhy jednotlivých československých letců, ale pocházejí už od roku 1937. Týkají se pilotů, kteří létali ještě ve svobodném Československu, ale po okupaci a začátku války se vydali do Francie a posléze Velké Británie bojovat za znovuosvobození své vlasti. Možná někdo při pohledu na obrázky Ondřeje a Jiřího Soukupových vzpomene na obrázky legendárního Karla Helmicha (například v knize Václava Kubce, Hrdinové válečného nebe). Ale doba pokročila a mnohé techniky také a tak Jiří a Ondřej Soukupovi spolupracují v domovském Jindřichově Hradci hojně s počítačovou grafikou. A zájem o historii a letectví je dovedl k vytváření obrazů z leteckých bitev nejen nad Velkou Británií během druhé světové války, ale i třeba nad domovským Jindřichovým Hradcem (viz. obrazy z letecké bitvy nad Jindřichohradeckem 24. srpna 1944). Obrazová a příběhová publikace Na křídlech za lva je dalším počinem Jiřího a Ondřeje Soukupových a pokřtěna byla na pražském Klárově slavnostně „kmotry“ náměstkem ministra obrany generálmajor Bohuslav Dvořák (mimo jiné někdejší pilot vrtulníku, zástupce náčelníka Generálního štábu AČR, ale i velitel kábulského mezinárodního letiště v silách ISAF v Afghánistánu), plk. Pavel Vranský a plk. Emil Šneberg, pplk. Emil Cigáník, předseda Leteckého klubu generála Janouška pplk. Jaroslav Klacek, starosta městské části Praha 1 Oldřich Lomecký a generální převor Mezinárodní nevládní organizace Křižovníci s červeným srdcem - Cyriaci Jiří Stanislav.
Kniha vydaná při příležitosti 75. výročí letecké bitvy o Británii k uctění památky československých letců bojujících nad Velkou Británií (a nejen nad ní) spatřila nedávno světlo světa a teď měla i svůj křest a je dalším zajímavých kamínkem do výše zmíněné mozaiky počinů k výročím spjatým s druhou světovou válkou a československými letci.
text, foto: (jjk)
 [Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci teprve světa běh a nejen ten letecký opět stále znovu objevuje, (jjk)]  
           

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama