Zajímavosti

21.02.2015 20:01

Čtvrtý skok do Myanmaru

text: (jjk), foto: M.H. Čtvrtý skok do Myanmaru

Ocitli jsme se ve druhém největším městě Myanmaru (bývalé Barmy, neboli Svazové republiky Myanmar; Pyidaunzu Thanmăda Myăma Nainngandaw') v samotném geografickém středu tohoto státu. Tím městem je Mandalaj (nebo Mandalay), které také svého času bylo i městem hlavním, ale dávno tomu. I když Mandalaj má své mezinárodní letiště (ovšem kdesi v džungli asi čtyřicet kilometrů od města), tak tentokrát tu letadla k vidění nebudou, protože cesta do města byla překvapivě vstřícnější po zemi autobusem, ale i tak to bude čtvrté (viz. Tam kde král Alaungpaja založil přístav, Tam kde rostou pagody jako houby po deštiU řeky Iravádí, téměř na dohled Andamanského moře) nakouknutí do této pozoruhodné země, která byla do nedávna téměř hermeticky uzavřená pro jakéhokoli návštěvníka ze zahraničí.

Druhé největší město Myanmaru a někdejší hlavní město království Horní Barmy, jménem Mandalaj má dnes necelý milion obyvatel, je správním střediskem stejnojmenné oblasti. Mnohého zcela jistě (vzhledem k bohaté a hluboké historii této oblasti) překvapí, že andalaj je poměrně mladé město vzniknuvší teprve v roce 1857. V roce 1857 z tohoto města král Mintoun hlavní město království a tím zůstalo do roku 1885, kdy do Barmy dorazili britští kolonizátoři a postavili zcela nové hlavní město Rangún (dnes Yangon).
I přes svou relativně krátkou historii má město Mandalaj mnoho různých pamětihodností. Ale třeba bývalý královský palác je vlastně jen kopií, protože po japonské okupaci z původních staveb nezbylo vůbec nic. Na zrekonstruovaný královský palác je nejlépe vidět z dominanty města Mandalajské hory, která se tyčí do více než dvou set padesáti metrů. Z této hory britská armáda dělostřelectvem bombardovala japonské okupanty, kteří si jako svou základnu vybrali právě královský palác, proto také v polovině dvacátého století de facto zanikl. Původně byl součástí královského paláce klášter Shwenandaw Kyaung, který byl ovšem na konci 19. století rozebrán a přestěhován na jiné místo a tak také unikl zničení během druhé světové války. Další zajímavostí je stúpa Mahamuni Paya, kterou nechal postavit král Bodawpaya v roce 1784 a v ní nechal umístit skoro čtyři metry vysokou sochu Buddhy Mahamuniho. Socha ovšem původně nepatřila Barmáncům, ale uloupili jí kmenu Arakánců a tvrdí se o ní, že stará několik set let. V okolí Mandalaje jsou ještě další pamětihodnosti jako například ve vesničce Mingún nedostavěná obrovská stúpa, kterou král Bodawpaya začal stavět v roce 1790 a měla být největší pagodou na světě, ale stavba se stále neúměrně prodražovala, takže po smrti krále v roce 1813 bylo od další stavby upuštěno a zůstalo jen torzo. V této vesnici je také patrně největší funkční zvon na světě, který váží devadesát tun.
Nu bylo by to na celý podrobný cestopis, jako také celý Myanmar posetý různými buddhistickými (ale nejen těmi) stavbami a památkami. Samotné město Mandalaj se v posledních letech (tak jako většina větších měst Myanmaru) pomalu probouzí ze své uzavřenosti a nově se buduje a rekonstruuje. Ale hned na první pohled je vidět, že to nejde tak hladce, jak by možná i jít mohlo. Budovy a obydlí místních obyvatel jsou pokryty jakýmsi podivným černým lišejníkem (i zevnitř) a místní tržnice a obchody skýtají leckdy poněkud nevábných pohled na podivné kusy jakéhosi drůbežího masa a jiných součástek druhdy létajících opeřených tvorů.
A tak ačkoli v Mandalaji, druhém největším městě Myanmaru se nepoštěstilo navštívit letiště (a nad hlavou se také nic neprohánělo) jako doplnění leteckého asijského zájezdu sem i návštěva tohoto města patří (i s doplňkem některých dalších fotografií na facebooku magazínu viz. Odjinud: první listopadový týden 2014 v Mandalay (Barma/Myanmar))
 
text: (jjk), foto: Michael Heger
[Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která t.č. bohužel vzhledem ke své vážné nemoci světa běh a nejen ten letecký opět teprve znovu objevuje, (jjk)]

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama