Zajímavosti

23.06.2018 20:59

Chmelnice letěla na La ferté Alais

text:(jjk), foto: LMMV & PKo, M.J. Chmelnice letěla na La ferté Alais
Před nějakým časem vznikla v Mladé Boleslavi replika historického letounu Caudron G.3, který, vzhledem ke svému vzezření, vypadá tak trochu jako létající „chmelnice“. Doposud se letoun předváděl pouze u nás, a to především ve svém domově na mladoboleslavském letišti. Ovšem ve druhé polovině června se podařil Vladimíru Handlíkovi z Leteckého muzea Metoděje Vlacha, podařil mimořádný kousek. Ve dnech 17. až 22. června 2018 se mu podařilo s letounem Caudron G.3 dálkový přelet z Mladé Boleslavi do francouzského La ferté Alais.   
Letoun původně vznikl už před více než sto lety, ale letecká fabrika bratrů Caudronů ještě o něco dřív. Bratři Gaston a René Caudronovi začali vyrábět ve firmě Société des aeroplanes Caudron v Issy-les-Moulineaux letouny už v roce 1909. Letoun Caudron G.3 vznikl z předchozího typu G.2 a do vzduchu se dostal poprvé v roce 1913 a v roce 1914 začala sériová výroba. Ten rok také překonal rekord v délce letu 16 hodin a 28 minut.
Ale tento vojenský letoun, neobvyklé koncepce s rotačním devítiválcem Le Rhone a samostatnou dvoumístnou gondolou byl využíván jako pokročilý školní, pozorovací a kurýrní. Prvotním odběratelem bylo logicky francouzské vojenské letectvo, ale posléze došlo i na licenční výrobu v Itálii, velké Británii a Německu. Celkem tak vzniklo vice než 2450 těchto letounů a z toho ve Francii 1423. Kromě francouzského letectva se tak letouny dostaly do letectva italského, britského (kde byly vybaveny i bombami a kulometem), ale i australského a čínského vojenského letectva ještě během první světové války. Ale uživatelů bylo daleko víc a objevily se i ve vojenských letectvech Spojených států amerických, v Argentině, Belgii, Brazílii, Kolumbie, Dánska, Salvadoru, Finska, Řecka, Guatemaly, Hondurasu, Japonska, Peru, Portugalska, Polska, Rumunska, Ruska (a posléze Sovětského svazu), Turecka, Srbska, Španělska a Venezuely.    
O tomto letounu s rozpětím křídel 13,4 metru a vzletovou hmotností 735 kg se také, pro jeho spolehlivost, říkalo, že pokud se chtěl někdo v Caudronu G.3 zabít, musel si vzít s sebou do kabiny pistoli.
Ale jak tedy došlo k tomu neobvyklému přeletu z Mladé Boleslavi do La ferté Alais ve dnech 17. až 22. června 2018.   
Jak sám říká Vladimír Handlík všechno začalo úplnou náhodou, když před několika roky přilétl z Francie do Mladé Boleslavi historický dopravní letoun Junkers Ju 52/3m s pilotem Jean-Claude Faurem. V té době se už podle jeho slov stavěla replika letounu Caudron G.3 (stavitelem byl Petr Svoboda a dohlížitelem Letecká amatérská asociace České republiky) a když Jean-Claude Faure zjistil, že se zde staví francouzský stroj, jehož jedna replika létá ve Francii v Laferé Alais, tak navrhl, aby Vladimír Handlík s tímto strojem, po jeho dohotovení, do Francie přilétl. Celou cestu tak naplánoval a připravil Petr Handlík, který také dělal pilota doprovodného letounu Polikarpov Po-2 vezoucího s sebou i palivo pro Caudron. Sázkou do loterie bylo také trochu to, co vydrží motor a letadlo samotné. Celý přelet do Francie, který měřil tisíc kilometrů měl na trase devět mezipřistání v Čechách, Německu a ve Francii, trval dvanáct letových hodin. Ale cestou zpět foukal naštěstí vítr do zad, takže do Mladé Boleslavi Caudron doletěl už po devíti hodinách a dvaadvaceti minutách, takže i když je cestovní rychlost letounu Caudron G.3 90 km/h, byl díky větru v zádech poněkud rychlejší, než cestou do Francie.
Ale o celé této cestě vyjde obsáhlejší reportáž i v časopisu Aero Hobby.
 
text:(jjk), foto: Letecké muzeum Metoděje Vlacha, Petr Kolmann, Miloš Jenčík
 
 
foto: Petr Kolmann foto: Petr Kolmann
foto: Petr Kolmann
foto: LMMV foto: LMMV
foto: LMMV
foto: LMMV foto: LMMV
foto: LMMV
foto: Miloš Jenčík foto: Miloš Jenčík
foto: Miloš Jenčík
foto: Miloš Jenčík foto: Miloš Jenčík
foto: Miloš Jenčík
foto: Miloš Jenčík foto: Miloš Jenčík
foto: Miloš Jenčík
Archiv Archiv
Archiv

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama