Zajímavosti

14.02.2019 17:50

Českobudějovická dráha se otevře dříve

text:(jjk), www.kraj-jihocesky.cz, foto: www.airport-cb.cz Českobudějovická dráha se otevře dříve

Vedení Jihočeského kraje oznámilo, že se 13.února 2019 dohodlo se zástupci společnosti Hochtief, která je zhotovitelem stavby Modernizace Letiště České Budějovice, na dřívějším převzetí již dokončeného díla. Konkrétně by se jednalo o vzletovou a přistávací dráhu, která by tak mohla být uvedena do zkušebního provozu. Společné jednání iniciovalo vedení kraje, který má na dřívějším zprovoznění letiště mimořádný zájem.   

„Nyní bude možné zahájit proces rozlétání dráhy, který bude schvalovat Úřad pro civilní letectví v Praze. Pak už nic nebrání tomu, abychom ji mohli nabídnout stávajícím uživatelům,“ vysvětlila hejtmanka Ivana Stráská a upřesnila, že pokud půjdou všechny schvalovací procesy hladce, mohla by být vzletová a přistávací dráha zprovozněna už v průběhu měsíce března tohoto roku.
V současnosti se chýlí k závěru i ostatní stavební práce a celý proces modernizace letiště by měl být dokončen letos v květnu 2019.
Od 4. září 2018 bylo Letiště České Budějovice uzavřeno pro letecký provoz, z důvodu instalace světelných a navigačních technologií do RWY a stavební práce na TWY. Původně měla být vzletová a přistávací dráha zprovozněna 7.prosince 2018, ale během dokončovacích prací, po instalaci světelných a navigačních technologií, se vyskytly technické problémy, které neumožnily dráhu zprovoznit a obnovit letecký provoz v původně stanoveném termínu.
Výjimku v tomto čase měly vrtulníky IZS, kterým byly umožněny lety na APN-E dle předchozí koordinace s provozovatelem letiště. Provozovatel poskytuje letům IZS letecké palivo na základě předchozího požadavku. Služba AFIS je poskytována v publikované provozní době letiště po celou dobu uzávěry.
První etapa modernizace byla zahájena v prosinci roku 2009. Zahrnovala zasíťování areálu, rekonstrukci jednoho z bývalých armádních objektů na administrativní budovu a rekonstrukci řídící věže. Investorem stavby byl Jihočeský kraj, který je spolu s městem České Budějovice zakladatelem společnosti Jihočeské letiště České Budějovice a také vlastníkem celého areálu. Stavbu, která stála více jak 60 milionů korun, na základě výběrového řízení realizovala firma K-BUILDING CB, a.s. První etapa modernizace byla dokončena v červnu 2010.
V návaznosti je postupně realizována modernizace letiště. V červnu 2016 byla ukončena první část dostavby, kdy byla důkladně opravena vzletová a přistávací dráha. Součástí opravy ranveje bylo zpevnění a zdrsnění povrchu dráhy, včetně doplnění nového vodorovného leteckého značení, které bude sloužit i pro navigaci běžných dopravních letadel. Spolu s opravou ranveje byly zcela nově vybudovány vnitroareálové komunikace, umožňující pohyb vozidel v neveřejné zóně letiště. Součástí stavby byla příprava sítí a šachet na osazení světelné navigace a radionavigace. První novou budovou, která vyrostla v areálu letiště v rámci modernizace, je bezpečnostní centrum, to je osazeno moderními bezpečnostními technologiemi a slouží jako vstupní brána pro zaměstnance a nájemce, kteří pracují v neveřejné části letiště. Náklady ve výši necelých 122 milionu korun, včetně technického a autorského dozoru, hradil vlastník areálu letiště, tedy Jihočeský kraj. Zhotovitelem stavby bylo sdružení firem Zvánovec a.s. a Stavmonta, spol. s r.o.
12.prosince 2017 byla po dvanácti letech existence společnosti Jihočeské Letiště České Budějovice a.s. slavnostně zahájena poslední etapa Modernizace Letiště České Budějovice. Cena poslední etapy modernizace bude s DPH zhruba 495 milionů korun a s dokončením se počítá do května 2019. Modernizace zahrnuje výstavbu terminálu pro odbavení cestujících, vybavení letiště radionavigací a světelnou navigací, rozšíření odbavovací plochy, stavbu parkoviště pro cestující a vybudování zázemí pro zabezpečení leteckého provozu.
Po dokončení stavby přijde na řadu proces certifikace pro veřejný mezinárodní provoz. Licenci uděluje Úřad pro civilní letectví a má na celý proces certifikace ze zákona šest měsíců až jeden kalendářní rok.
 
 
 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama