Zajímavosti

29.04.2018 21:43

A tak tedy opět v Schönefeldu

text: (jjk), foto: Miloš Jenčík www.airfoto.jencik.net A tak tedy opět v Schönefeldu
Letí to a letí, a stále se nic neděje, a koná se letecký veletrh ILA Berlin (Internationale Luft-und Raumfahrtausstellung) na letišti v Schönefeldu. Už před několika lety jsem psal, že v roce 2010 už mělo být slavnostně otevřeno na tomto místě rozšířené a modernizované letiště Berlin – Brandenburg. Ale nestalo se tak, a v roce 2012 se letecký veletrh konal na stále rozestavěném letišti (viz. Veletrh na berlínském staveništi…), a o dva roky později se ILA 2014 opět (viz. Stále ve starém dobrém Schönefeldu), a totéž se opakovalo i v roce 2016. A protože se toho v Berlíně nic moc nezměnilo ani po osmi letech,ve dnech 25. a 29. dubna 2018 se veletrh ILA Berlin koná opět na letišti Berlín – Schönefeld.
Ale i když se vlastně nezměnilo vůbec nic a nové letiště stále otevřeno není (a asi hned tak nebude), na berlínském veletrhu bylo k vidění všelicos zajímavého, jako ostatně vždy.
A tak mezi atraktivní exponáty bylo možné spatřit zrekonstruovaný legendární historický Iljušin Il-2 Šturmovik, který se na berlínské obloze objevil 73 letech. Tentokrát ovšem jako atraktivní návštěvník leteckého veletrhu a nikoli jako účastník válečného konfliktu.
Dalšími atrakcemi byly různé produkty z rodiny firmy Airbus Group S.A.S. Tak například se představil testovací letoun Airbus A340 BLADE (Breakthrough Laminar Aircraft Demonstrator in Europe) s nástavci křídel, která testují laminárního proudění v rámci výzkumného projektu Clean Sky, nebo druhý prototyp stroje A350-900 XWB. Airbus, který je v Německu tak nějak jakoby na domácí půdě představil i mnoho dalších věcí, včetně modelu leteckého taxíku CityAirbus, nebo nové verze vrtulníku MBB/Kawasaki BK 117, který už v rodině Airbus Helicopters jako H145M (Eurocopter EC145) pokračuje úspěšně ve svém vývoji.
Hned trojice evropských firem Airbus, Dassault a Leonardo představila model nově vyvíjeného evropského bezpilotního prostředku, který by měl na oblohu vzlétnout v roce 2023 a posléze sloužil jako bojový UAV, nebo monitorovat hranic vzdušný prostor a vnější hranice Evropské unie, nebo sledovat lodní provoz. Konkurovat by měl tento stroj americkému MQ-9 Reaper, izraelskému IAI Eitan nebo čínskému Wing Loong.
V Berlíně se také premiérově předvedl letoun, který v Evropě není příliš známý, a to japonský Kawasaki P-1, který vyvíjela společnost Kawasaki Heavy Industries od roku 2007, a který se do služby dostal v roce 2013, a slouží jako námořní protiponorkový a hlídkový letoun japonských námořních sil sebeobrany. V posledních třech letech se i spekuluje o tom, že by letouny Kawasaki P-1 mohly nahradit u britské Royal Air Force už dříve vyřazené letouny BAE Systems Nimrod MRA4. A mimo jiné i z tohoto důvodu se P-1 představily v roce 2015 na britském leteckém dni Royal International Air Tattoo. Prezentace tohoto letounu v Berlíně (včetně leteckých ukázek) tak jen potvrzuje enormní zájem japonského výrobce Kawasaki o evropský trh.
Na leteckém veletrhu se odehrály i jiné premiéry, jako například se zde představila dvojice letounů Lockheed Martin F-35 Lightning II (jen ve statické ukázce) a vrtulník Sikorsky CH-53K King Stallion (ten i ve vzduchu).
Zcela jistě atraktivními exponáty byly i velkokapacitní letouny, a to jak nákladní, tak osobní. Sešly se tu tak Airbus A380-800, Antonov An-225 Mrija po generální opravě, Airbus A300-600ST Beluga, nebo Boeing 747 v nových barvách Lufthansy.
Ale i jinak toho bylo k vidění v Berlíně dost a dost, a pro větší podrobnosti se lze podívat přímo na stránky veletrhu www.ila-berlin.de.
A více fotografií k pokochání je možné vidět na ILA Berlin Air Show 2018| Berlín (D) | 27.-28. 4. 2018  na stránkách www.airfoto.jencik.net a do Berlína se bude možné podívat opět za dva roky. Je otázka, zda už to bude na letišti Berlin – Brandenburg, nebo stále ještě na letišti Berlín – Schönefeld. Vzhledem k vývoji s dokončením nového letiště se zdá, že to bude sázka na jistotu a ILA Berlin 2020 se opět uskuteční v Schönefeldu.
text: (jjk), foto: Miloš Jenčík www.airfoto.jencik.net
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama