Zajímavosti

29.11.2015 19:47

A na dvoře bude zpívat Mikuláš

text: (jjk), foto: M.B. A na dvoře bude zpívat Mikuláš

Dalším letištěm, kam jsem se v tomto roce vypravil vícekrát (podobně jako třeba v Mladé Boleslavi), a které také bylo mnohem více v centru pozornosti, než je tomu v našich luzích a hájích v posledních letech zvykem, bylo letiště v Podhořanech, respektive Novém Dvoře, tedy letiště Východočeského aeroklubu Pardubice. Sice v tomto roce se letiště proslavilo hlavně vrtulníkovým sportem, ale komu by to nestačilo, může se v Podhořanech ještě v tomto roce jednou stavit a to skoro na Mikuláše, protože se tady bude zpívat.

Ano sice už se sezona oficiálně a definitivně uzavřela, ale komu by nestačilo to, co se v této sezoně v Podhořanech všechno dělo, ještě mohou v následujícím týdnu zajít na letiště zabloudit a zaposlouchat se. A nejen to, kromě toho, že v pátek 4. prosince 2015 od šesté večerní hodiny bude Mikulášský koncert pěveckého sboru Vlastislav Heřmanův Městec, ale současně s tím bude pro děti připravena i Mikulášská nadílka. Takže tak jak jsem ještě nabízel včera prosincovou návštěvu letiště v Mladé Boleslavi, tak i v Podhořanech lze navštívit hangár Muzea letectví na severním okraji dráhy RWY 13, který byl otevřen v červnu roku 2014.
A ještě jedna záležitost spjatá s tímto letiště stojí za zmínku. A souvisí to s tím vrtulníkovým sportováním u nás. Jak už v několika předchozích příspěvcích (A opět na Dušičky se listí se roztočilo, listy se dotočily…, Točte se pardálové i s kyblíkem plným vody) bylo zmíněno, v Podhořanech se v tomto roce začala psát historie vrtulníkového sportu u nás. A kromě republikového šampionátu tu také byl ještě před měsícem rozlučkový vrtulníkový slalom. Ale české posádky se také v tomto roce zúčastnily historicky poprvé i světového šampionátu a iniciátor vrtulníkového sportování u nás, podhořanský Eduard Malina (spolu s Jakubem Hořáčkem) se také vypraví na nadcházející dvanáctidenní Světové letecké hry 2015 do Spojených Arabských Emirátů, tedy do Dubaje (FAI World Air Games 2015 in Dubai www.wagdubai.ae). A tak se tohoto podniku, který se teprve koná počtvrté (po hrách v Turecku (1997), Španělsku (2001) a Itálii (2009)), a kterého se účastní od parašutistů, přes plachtaře, akrobaty až po balónáře, letos opět historicky poprvé ukážou i čeští vrtulníkáři….   
text: (jjk), foto: Martin Bílek, http://bilek.fotoarchiv.cz/
[Věnováno mé přítelkyni, která de facto jako inspirace stála za vznikem Magazínu Letiště ČR a díky níž i celý tento projekt existuje, a která se ze své vážné nemoci pomalu vrací zpět a světa běh a nejen ten letecký stále znovu objevuje, (jjk)]  
 
 

 

 

 

 

foto: www.museum-kunovice.cz foto: www.museum-kunovice.cz
foto: www.museum-kunovice.cz
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama