Akce a soutěže RSS

06.07.2014

Takové malé setkání v červenci

text,foto: (jjk) Takové malé setkání v červenci
Setkání v červenci se jmenuje (jak je zcela jistě mnohým známo) československý film Karla Kachyni z konce osmdesátých let s Danielou Kolářovou, Oldřichem Kaiserem a Tomášem Holým v hlavních rolích, takový rodinný film. A na Rané to vlastně bylo v uplynulém týdnu také takové rodinné setkání v červenci. Původně se setkání na Rané zorganizovalo jako čtvrtý ročník Celostátního plachtařského závodu Šohajů 2014, ale vzhledem k tomu, že se zde sešly jen čtyři Šohaje, změnilo se setkání na nesoutěžní Šohajiádu. Tedy v cosi mezi soustředením, rekreačním polétáním a setkáním přátel Šohajů, od 28.června do 5.července 2014 letiště Raná u Loun.
>
 
29.06.2014

Jedu cestou na Tábor přes pár údolí, přes pár hor…

text,foto: (jjk) Jedu cestou na Tábor přes pár údolí, přes pár hor…
… za kopcem každým čekám, že uvidím konečně město Tábor. Zprávu o konkurzu vysílalo rádio, pár kluků dohromady prima kapelu dalo, komu hrát v tom bandu by se líbilo, ten ať spěchá cestou na Tábor. Tak kdysi zpívali a hráli Rangers/Plavci v čele s Milanem Dufkem a Jiřím Weisserem a zvali k cestě do jihočeského města Tábor. Na tuhle písničku jsem si vzpomněl, když Michal Masař, Radek Fatka začátkem tohoto roku (když se tvořil kalendář na leteckou sezonu 2014) vyzývali majitele a provozovatele letounů vyrobených v Československu (a České republice) k účasti na setkání těchto letounů na táborském letišti Čápův dvůr. Prostě pár kluků dohromady prima kapelu dalo, komu se hrát v tom bandu líbilo, ten na konci června 2014 spěchal cestou na Tábor. Jen tentokrát výzva nezněla v rádiu, ale poněkud moderněji na Facebooku a na jiných komunikačních technologiích. A tak v hlavní den Sletu československých letadel v sobotu 28. června 2014 se v Táboře sešla více než padesátka letounů, z nichž necelá čtyřicítka spatřilo světlo světa v některé z československých (českých) leteckých továren.
>
 
28.06.2014

Pomalu a Líně plyne říční proud…

text,foto: (jjk) Pomalu a Líně plyne říční proud…
… líně, líně, líně musí prámy plout…(možná by se dalo říci, že plyne proud řeky Radbuzy do Českého údolí). Trochu by se mohl hodit text slavného hitu Yvonne Přenosilové, mírně upravený, na pomalé plynutí času na jednom západočeském letišti. A dodává… pomalu a líně, ano k zbláznění, plyne řeka času, vážení. Ano řeka času plyne nezadržitelně a je už to dvacet let, kdy z plzeňského letiště Dobřany, nebo jak je dnes známé pod jménem Líně, odletěl poslední vojenský bojový letoun a vrtulník. I když armáda zde (co se vrtulníků týče) dodnes setrvala v podobě letecké záchranné služby. Ale ač se od té doby letiště zaplnilo různými provozovateli létajících aparátů od historiků, přes letecké školy až po proudový letoun L-39 Albatros, třeba ve srovnání s podobnými bývalými vojenskými letišti jako jsou Pardubice, Hradec Králové, nebo České Budějovice, tu tak nějak opravdu čas plyne pomalu a líně i když letiště Plzeň – Líně mělo docela dobře na začátku tak říkajíc našlápnuto.
>
 
22.06.2014

I jeden letec R.A.F. se shůry díval

text: (jjk), M.J. foto: M.J. I jeden letec R.A.F. se shůry díval
Chotěbořská nedělní letecká akce přímo navazovala na republikový šampionát v letecké akrobacii motorových letounů pro letošní rok (viz. Orel ze Stockholmu, kohout slovenského Němce a d'Adamec na žlutém koni), ale asi ani organizátoři a účastníci letošního leteckého dne si neuvědomili, že bezděčně v neděli 22. června 2014 uctili výročí narození jednoho svého předchůdce, který létal a bojoval za druhé světové války v řadách Royal Air Force. Datum 22. června je totiž dnem, kdy se v roce 1918 narodil podpraporčík Ladislav Bilík, který v barvách britského královského letectva bojoval nejen nad Evropou, ale i v Turecku a Plastině. Možná takové řízení osudu, že chotěbořská letecká přehlídka padla zrovna na toto datum, ale dá se říci, že měli na letišti v Počátkách o jednoho diváka více a ten své následovníky sledoval shůry (ale Miloš Jenčík sledoval letecký den z travnaté plochy tohoto letiště).
>
 
22.06.2014

Slídil u rybníka, Kraljevská sanitka a nosič klimatologův …

text,foto: (jjk) Slídil u rybníka, Kraljevská sanitka a nosič klimatologův …
…to bylo během letošní vrtulníkové, letadlové, vírníkové a vlastně i záchranářské přehlídky královehradecké asi tak to co mne mimo jiné zaujalo. Nu to se ve dnech od 19. do 21. června 2014 opět po roce zaplnilo letiště Hradec Králové – Věkoše zaplnilo létající technikou všeho druhu (rozhodně se to už netýká jen vrtulníků a záchranných složek, které vlastně před mnoha lety tuto tradici založily) od bezpilotních dronů, přes vírníky, ultralehké a „dospělé“ vrtulníky až po klasické letouny různého určení. V poslední době také i název královéhradecké letecké přehlídky je už European Helicopter Show 2014, z čehož vyplývá, že se už také nejedná jen o tuzemskou záležitost a prezentuje se zde technika civilní, policejní, vojenská, záchranářská z celé Evropy.  
>
 
22.06.2014

Orel ze Stockholmu, kohout slovenského Němce a d'Adamec na žlutém koni

text,foto: (jjk) Orel ze Stockholmu, kohout slovenského Němce a d'Adamec na žlutém koni
Tři mušketýři byli ve skutečnosti čtyři. Ten čtvrtý, d'Artagnan byl tak jaksi navíc a ještě ke všemu vjel do Paříže na oranžovém koni (či žlutém koni). Tady, ten čtvrtý červeno-žlutý, zůstal tak také tak trochu mimo hru, ale z důvodů prozaických a ryze praktických. Ale ve skutečnosti bylo zde těch mušketýrů z dílny Waltera Extry pět (myšleno je to ovšem tak, že v kategorii Unlimited byli tři Extrovy letouny tak říkajíc v akci a ten čtvrtý se jen projížděl po ploše a vše jako ředitel soutěže důstojně obhlížel). Nu a slovenský Němec na kohoutu. Jeden německý pilot usazený ve slovenském Trenčíně se tu proháněl na stroji ze země galského kohouta CAP 231 a orel ze Stockholmu je prozaicky Christen Eagle (na někoho tento letoun z dílny Franka Christensena může působit podobností jako jistý derivát slavného akrobatického stroje Pitts Special) se švédskou registrací SE-XZM, protože do Příbrami doputoval v mrazivých prvních dnech tohoto roku ze švédského Stockholmu. Tak i tohle bylo letošní Mistrovství České republiky v motorové letecké akrobacii, které se konalo na chotěbořském letišti v Počátkách od 19. do 21. června 2014 v předvečer tradičního leteckého dne.   
>
 
15.06.2014

Podesáté v Bezděčíně

text: (jjk), text, foto: M.J. Podesáté v Bezděčíně
Už v jsme si navodili atmosféru dobového leteckého dne na mladoboleslavském letišti v Bezděčíně (viz. Páteční předkolo v Bezděčíně) při pátečních příletech jednotlivých účinkujících a návštěvníků. A můžeme se tedy podívat na hlavní program jubilejního desátého Dobového leteckého dne, nazvaného Historical Airshow, který se konal v sobotu 14. června 2014. Tak jako tradičně se na organizaci podílely Aeroklub Mladá Boleslav a Nadační fond letadla Metoda Vlacha (v čele s dobrou duší všeho co se létání na historických letounech v Mladé Boleslavi šustne Vladimírem Handlíkem) a mimochodem byl tento letecký den také připomenutím jak stoletého výročí od vypuknutí první světové války, tak také poctou letcům z války druhé světové a i možnou avizovanou pozvánkou do nového leteckého muzea, které by mělo být také v roce 2014 otevřeno.
>
 
15.06.2014

Přesné přistání v Jaroměři

text: (jjk), foto: M.Rezek AK Jaroměř Přesné přistání v Jaroměři
Jen týden po té, co na letišti Jaroměř – Josefov proběhl tradiční Dětský den (v posledních letech už možná spíš letecký den viz. Ale to už já nebudu, to přijde jinej, mladší. Sekáč…) se v mnohem klidnější atmosféře uskutečnilo i Mistrovství České republiky v přesném létání 2014 ve dnech. Soutěže se účastnilo čtrnáct posádek a tři etapy (včetně přesnosti přistání) se stihly odlétat během pátku 13. a soboty 14. června 2014.  
>
 
15.06.2014

Konec nejisté sezony a bez praporků

text,foto: (jjk) Konec nejisté sezony a bez praporků
V roce 2013 to z bývalým záložním letištěm Žatec II. Čeradice (nyní Macerka) vypadalo všelijak. Po fatální nehodě letounu L-29 Delfin zůstalo letiště bez provozovatele a ocitlo se tak říkajíc bez „papírů“ a vypadalo to hodně nejasně. Loňský dvacátý třetí slet v Žatci se tedy odehrál jen díky sjednané výjimce a přílety se řídily jako postaru na praporky (viz. Nejistá sezona….). Během toho roku se však podařilo dojít k dohodě mezi městem, pověřenými leteckými úřady a Klubem LAA Žatec a tak je žatecké letiště od roku 2014 opět v provozu a čtyřiadvacátý slet všech možných létajících zařízení (s přidruženým dětským dnem) mohl bez potíží a výjimek proběhnout. Jen černý mrak usednuvší nad letiště celkový dojem trochu pokazil.
>
 
14.06.2014

Páteční předkolo v Bezděčíně

text,foto: (jjk) Páteční předkolo v Bezděčíně
Ačkoli hlavní program největšího leteckého vystoupení tohoto víkendu se odehrával v sobotu 14. června 2014 na mladoboleslavském letišti v Bezděčíně (k této akci a jejímu hlavnímu sobotnímu programu se ještě vrátíme), kdo se nechtěl mačkat s davy a stačilo mu, udělat si svůj malý a krátký soukromý letecký den už v pátek 13. června 2014. V pátek odpoledne totiž do Mladé Boleslavi už přilétaly některé historické skvosty, které byly v hlavní roli sobotního vystoupení. Na postupně se zatahující obloze se tak zjevily postupně jak letouny, které se proslavily během druhé světové války, tak i stroje o něco mladší, ale i tak už patřící mezi veterány, ale které jsou stále v aktivním provozu a k nahlédnout šlo i do dokončovaného živého leteckého muzea, kde pro tuto příležitost byly ustájené některé letouny, které budou po otevření i součástí budoucí expozice.
>
 
08.06.2014

Ale to už já nebudu, to přijde jinej, mladší. Sekáč…

text,foto: (jjk) Ale to už já nebudu, to přijde jinej, mladší. Sekáč…
…ne jako já.Ten se nezakecá. Vypůjčil jsem si citát z Cimrmanovy hry „Posel z Liptákova“ jako jistý oslí můstek. Létavý národ si už možná všiml, že v roce 2014 dochází k přebudovávání jaroměřského Flying Bulls Aerobatics Teamu. Na obloze se v jeho barvách objevily (zatím dva) německé letouny XtremeAir XA42 (ale v hangáru na letišti Jaroměř – Josefov  už stojí všechny čtyři) a Zliny Z-50LX se pomalu, ale jistě chystají do leteckého důchodu (možná úplně ne do důchodu, protože, pokud budou prodány, ještě si létání užijou, ale asi poněkud klidnějšího než u býků v Jaroměři). Letošní sezona tak vlastně je v duchu rozlučkových vystoupení původní Zlinské sestavy a představování nových letounů (létajících zatím ve dvojici). A nebylo by snad ani příhodnějšího místa, kde se na jedno takové loučení podívat, než je mateřská základna Flying Bulls Aerobatics Teamu na jaroměřském letišti v Josefově, kde celá osmička letounů sídlí. Ideální příležitostí tak byla sobota 7. června 2014 kdy se zde konal Dětský den a Den otevřených dveří.
>
 
08.06.2014

Po čtyřech hodinách, po čtyřech letech

text,foto: (jjk) Po čtyřech hodinách, po čtyřech letech
Kdo v sobotu 7. června 2014 hodlal vykonati cestu do Mladé Boleslavi, musel se obrnit notnou dávkou trpělivosti. V tropických vedrech omezení před Starou Boleslaví znamenalo, že řidiči uvízly (stovky, možná tisícovky) v převelikých, několikahodinových kolonách a posléze i na všemožných objízdných trasách. Ačkoli jsem se vychytrale mladoboleslavské dálnici vyhnul, nebylo mi to nic platné, kamkoli jsem zabočil, všude ucpaná objízdná trasa a tak místo klidného „výletu“ na letiště Lomnice nad Popelkou z toho bylo několikahodinové objíždění ucpaných silnic a silniček kolem dálnice a z klidné cesty plánované i s rezervou na dvě hodiny se málem stal dvojnásobek a hektický úprk nad řeku Popelku k místům zvaným U Kordovny, kde se už po druhé válce létávalo a opět létá… já tedy v Lomnici nad Popelkou po čtyřech letech a čtyřech hodinách cesty…
>
 
07.06.2014

Na druhý pokus trochu jiné retro

text,foto: (jjk) Na druhý pokus trochu jiné retro
V roce 2013 se uskutečnil na letišti ve Zbraslavicích v srpnovém termínu první ročník akrobatické soutěže dvousedalových posádek a retro kluzáků pod názvem 1st Two Seater and Retro Glider Aerobatic Cup 2013, který se nadmíru vydařil a to nejen díky vstřícnému počasí. To druhý ročník naopak měl poněkud smůlu a odehrál se vlastně až na druhý pokus. Původní termín v polovině května totiž poněkud nečekaně (po vstřícném jarním povětří) vzala voda a tak se muselo najít volné okénko v nabité sezoně. A náhradní termín se nakonec našel v sobotu 7. června 2014 a soutěž byla zkrácena z původních květnových dvou, pouze na jeden červnový den (v pátek 6. června 2014 probíhaly pouze tréninkové lety).
>
 
01.06.2014

Velká válka a rytíři nebes

text: (jjk), text, foto: M.J. Velká válka a rytíři nebes
Stalo se již tradicí, že každá Aviatická pouť na letišti v Pardubicích nese nějaký podtitul. A podtitulem té dvacáté čtvrté Aviatické pouti ve dnech 31. května a 1. června 2014 bylo sousloví „Rytíři nebes“. V té souvislosti také úvodní komponovaná scéna letového programu našla svůj námět ve výjevech z první, neboli tak zvané „Velké války“ jejíž nedílnou součástí rytíři nebes vskutku byli. Ale ještě před tím, v pravé poledne program zahájil průlet skupiny letadel náležejících k domácímu Centru leteckého výcviku a následovala plejáda více než šedesátky letounů v komponovaných scénách a také v pozemních velkoprostorových scénách se ukázalo mnoho desítek členů různých klubů vojenské historie a ukázkami bojů z různých vojenských konfliktů.  
>
 
01.06.2014

Střídání u „Eelenky“ a Racek s hvězdicí a tentokrát bez vody

text,foto: (jjk) Střídání u „Eelenky“ a Racek s hvězdicí a tentokrát bez vody
Rok 2013 byl na „Malé Aviatické“ v Nymburce spíš ke koupání než k létání (viz.  Z „Malé Aviatické“ jen „Vodní ptáci“ …) a vzhledem k tradičně souběžnému termínu s klasickou Aviatickou poutí v Pardubicích, i ta se v loňském roce topila v kalužích a přívalech deště. Po čtyřiadvacáté, ale bylo v Nymburce všechno jinak. Jakoby to svatý Petr chtěl za ten nepovedený loňský rok odčinit. Kromě účinkujících v letovém programu se podařilo doletět zhruba další stovce aviatiků návštěvníků na všemožných stroječcích a také velké množství návštěvníků si rok 2013 dostatečně vynahradilo. V sobotu 31. května 2014 na letišti v Nymburce – Kovanicích se na tradičním sletu ukázalo i několik zajímavostí.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

27. května - 2. června 2018

Beskydy Open - Česká liga PGL 2018

Beskydy - Čeladná

Česká liga paraglidingu 2018 - Ligový závod, FAI 2, Centrum závodu Čeladná – Startoviště: Ondřejník, Velký Javorník, Javorový, Radhošť, www.paragliding-vsb.cz, www.svazpg.cz, www.pghnizdo.cz

 
detail akce
soutěž - PGL
 
27. května - 9. června 2018

Plachtařské Mistrovství České republiky – PMČR 2018

Tábor - Čápův dvůr

Plachtařské Mistrovství České republiky – PMČR 2018 (klub+kombi), Letiště Tábor – Čápův Dvůr, www.gliding.cz, www.soaringspot.com, www.aecr.cz, www.aktabor.cz

 
detail akce
soutěž - plachtění
 
30. května 2018 10:00-18:00

90 let od ztroskotání vzducholodi ITALIA

Praha 7 Holešovice

Seminář pořádaný Národním technickým muzeem a radioklubem OK1KLV u příležitosti připomenutí výročí 90 let od ztroskotání vzducholodi ITALIA a záchrany jejích trosečníků, Národní technické muzeum Praha 7 Holešovice, www.ntm.cz

 
detail akce
společenská akce
 
31. května 2018 10:00-17:00

Dětský den a Den otevřených dveří

Prostějov I. - Žešov

Dětský den a Den otevřených dveří pořádá 102. průzkumný prapor Prostějov ve spolupráci s Velitelstvím Vojenské policie Olomouc s prezentací techniky, výstroje a výzbroje armády a vojenské policie, Letiště Prostějov I. - Žešov, www.lkpj.cz, www.102pzpr.cz

 
detail akce
společenská akce
 
31. května - 3. června 2018

18. Balloon Jam 2018

Brno

Sedmnáctý ročník setkání příznivců balónového létání, Brno a okolí, www.balloonjam.cz; www.balon.cz

 
detail akce
balony
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

15 15

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama