Akce a soutěže RSS

06.10.2013

A rodí se nové vojenské muzeum

text,foto: (jjk) A rodí se nové vojenské muzeum
I poměrně nedávná historie je už historií, která se pomalu vytrácí z paměti, která je už za generačním prahem, protože děti narozené po určitém dějinném zlomu už jsou dospělé a samy mají děti. Tak je to ostatně od zániku Československa jako jednotného státu os Chebu až po Košice, od kterého uplynulo jednadvacet let. A podobně je to i s armádou společnou československou, která před rokem 1989 navíc nosila čtyři desítky let přízvisko „lidová“. A i na relativně nedávnou historii se pomalu začíná zapomínat. A jak je známo, historii je potřeba znát se všemi kladnými i zápornými událostmi, abychom si jí nemuseli opakovat. A proto také vznikají různá historická sdružení, kluby, spolky a v neposlední řadě i různá muzea, připomínající více či méně vzdálenou historii. V roce 2013 se tak také začalo, zatím nesměle, rodit muzeum další. V Kolíně – Sendražicích se klube Muzeum Československé armády (http://muzeum.csla.cz), což má na svědomí Klub vojenské historie Československé lidové armády (www.csla.cz), který ve dnech 5. a 6. října 2013 zde uspořádal (prozatím třetí) výstavu „Tankisté a motostřelci československé armády“.
>
 
29.09.2013

Japonec nakonec ... léta

text,foto: (jjk) Japonec nakonec ... léta
Před rokem v září šplhalo na kopec s dřevěnými skříněmi a žbrdlinkáči na zádech (obrazně řečeno) množství lidiček prahnoucích po nabuzení nostalgické nálady a atmosféry z dřevních dob aviatiky, kdy právě na Rané u Loun se létalo hezky z kopečka dolů (viz. Erwínkovo odpoledne, kalná rána a burlaci na kopci). A ač to byly jenom takové seskoky dolů, atmosféra minulých dob v dosluhujícím létě dýchla velmi i přes poněkud namáhavější výstup na kopec. Tentokrát v sobotu 28. září 2013 se na posledním letošním „svahování“ na Rané nesvahovalo, větru bylo tak nějak divně pomálu a ještě foukalo tak divně od trojverší, že by to svahové skákání z kopce bylo vlastně na nic. Ale i tak loučení s létem na na letišti Raná u Loun bylo co do atraktivity jistě pro piloty a okounějící zajímavé. Třeba i proto, že tu po dlouhé době létal L-13A Blaník, tentokrát ne vlastní, ale zapůjčený z Benešova.
>
 
22.09.2013

Ve středu země i s anděly

text,foto: (jjk) Ve středu země i s anděly
Už v minulém roce napadlo organizátory historicky prvního sletu Letecké amatérské asociace uspořádat slétnutí svých členů a sympatizantů a spolupracovníků vlastně uprostřed České republiky, aby to měli i s těch nejvzdálenějších míst všichni relativně dosažitelně. A tak jako i v jiných případech (jiných akcí) padla volba na letiště Jihlava – Henčov (viz. Henčovské hejno na den armády). A když se mi z obav o počasí letos nepodařilo dorazit na letecký den, který se konal před týdnem, tak tentokrát se to v sobotu 21. září 2013 podařilo i když povětří stále nevěštilo nic moc hezkého. Ale i tak, i přesto, že mnohým se dorazit vzduchem nepodařilo, se v Jihlavě sešlo opravdu nečekaně mnoho létajících aparátů (a srovnatelně i pilotů dorazivších po zemi). Letos se navíc se zde konalo i setkání Nebeských Andělů (v pořadí čtvrté), takže o motivaci dorazit na závěr sezony do Jihlavy nebyla nouze…
>
 
22.09.2013

Druhý pokus Šeborovský

text,foto: (jjk) Druhý pokus Šeborovský
Tak tentokrát to bylo i s nějakými těmi letouny. Ono to vlastně vyšlo až na třetí pokus. Kdysi, někdy v roce 2007 jsem se sice na minislet na letišti Šeborov jih (to pro rozlišení od zaniklé druhé puškařské plochy Šeborov sever) chystal, ale v Praze, ale bylo tehdy v září velmi sychravo a nevlídno. Druhý pokus tedy byl cestou za balóny na Radešín (viz. …podotek k cestě na zámek a do podzámčí) jeden srpnový podvečer, ale ačkoli sluníčko svítilo a vzduch se tetelil, tak nějak nejspíš smůla přispěla k tomu, že jsem nikoho nezastihl. Do třetice to, ale v Šeborově vyšlo (víceméně v termínu, kdy zde bývaly byly dříve minislety) a při příležitosti jihlavské sešlosti jsem konečně v Šeborově našel nějaké to hemžení.
>
 
15.09.2013

Po roce opět motorová Hluboká

text, foto: (jjk) Po roce opět motorová Hluboká
Nedaleko Hluboké leží (jak už bylo řečeno viz. Ještě trocha léta na Plané … a desáté výročí aeroklubu) druhé českobudějovické letiště, kam se v polovině padesátých let odstěhovali z Plané aviatici místního aeroklubu, protože se na vojenské letiště už nevešli. A toto letiště, jak je známo, je leteckým sportům dlouhodobě zaslíbeno a můžeme jen připomenout, že v roce 1978, tedy před pětatřiceti lety, zde vylétali cenné kovy českoslovenští letečtí akrobaté v čele s Ivanem Tučkem na Mistrovství světa. Letečtí akrobaté na letišti České Budějovice - Hosín čas od času své umění předvádějí a je tedy symbolické, že se před třemi lety obnovila i pravidelná akrobatická soutěž. V sobotu 14. září tak proběhl třetí ročník Hosínského poháru v akrobacii letounů rozšířený o Mistrovství České republiky v kategoriích Sportsman a Intermediate.
>
 
15.09.2013

Ještě trocha léta na Plané … a desáté výročí aeroklubu

text, foto: (jjk) Ještě trocha léta na Plané … a desáté výročí aeroklubu
Ačkoli „velké“ letiště v Českých Budějovicích se začalo rodit už ve třicátých létech dvacátého století a tamní aeroklub vlastně v téže době, dnes už je letiště České Budějovice – Planá opět letištěm civilním (po dlouhých letech vojenského provozu), ale Aeroklub České Budějovice sídlí na druhém českobudějovickém letišti Hosín. Na Hosín se aeroklub musel přestěhovat před půl stoletím, protože se vedle vojenského provozu na letiště Planá zkrátka a dobře už nevešel. V době, kdy už bylo jasné, že se vojenská kapitola letiště Planá uzavírá, vznikl i na tomto letišti samostatný aeroklub a to Aeroklub Planá – letiště České Budějovice. Tento nový aeroklub slaví v roce 2013 právě deset let od svého vzniku a tak také tradiční (už devátý slet) měl být připomenutím tohoto výročí v sobotu 14. září 2013.
>
 
08.09.2013

Bratři a bratranci potřetí v Čápově dvoře

text, foto: (jjk) Bratři a bratranci potřetí v Čápově dvoře
Asi odedávna přemýšleli plachtaři, jak dostat svůj vehikl do vzduchu bez pomoci lana, navijáku, či vlekacího letounu. Pokusů bylo nespočet a také se různé experimenty, sériové stroje a nebo podomácku upravené větroně po obloze snad celé planety stále prohánějí. U nás také vznikalo mnoho různých pokusů jak motorizovat větroň. A asi nejznámějším a nejpopulárnějším se nakonec stal motorem opatřený „bombardér“, tedy L-13 Blaník. S motorem vpředu a se dvěma sedačkami vedle sebe známý především jako L-13 SW/SE Vivat. Tyto letouny se už drahně let nevyrábějí (ačkoli jich bylo vyrobeno zhruba kolem sto sedmdesáti) a na obloze jich kvapem ubývá a  tak se před několika lety zrodil nápad pořádat setkání letounů L-13 Vivat všech verzí. Potřetí tak proběhlo setkání těchto letounů na letišti Tábor- Čápův dvůr ve dnech 6. až 8. září 2013. A kromě bratrů Vivatů se tu ukázali i dva bratranci v podobě letounu „Bačostroj“ a XL-113 Experimental.
>
 
08.09.2013

Mžourání proti slunci

text, foto: (jjk) Mžourání proti slunci
Na těch našich letištích je to někdy poněkud složité na koukání. Ale ne proto, že by se tam něco nedělo, ale přesně naopak. Někdy se tak přinatrefí, že poloha dráhy se situována vlastně proti slunci a nelze jí pořádně obejít a postavit se na druhou stranu. Tak je to o dívání vlastně do slunce. To je příklad třeba letiště Strakonice a jeho dráhy 13/31 (s novým povrchem v systému Terra-Grid). Od zázemí letiště je dráha na jihozápad a za dráhou (odkud by možná šlo se dívat po slunci) je areál 25. protiletadlové raketové brigády a tedy odtamtud to logicky nejde. Ale nu což, na strakonickém letišti jsem v minulosti téměř vždy natrefil na nehezké počasí. Buď pršelo, nebo bylo tak nějak mlžno a nebylo to úplně ono. A tak ať slunce svítilo přímo do očí, bylo na čase navštívit v přívětivém ještě letním počasí  druhý ročník On Air Leteckého dne v sobotu 7. září 2013. 
>
 
01.09.2013

Narozeninové falešné zatmění slunce

text,foto: (jjk) Narozeninové falešné zatmění slunce
Tak nějak to dlouho nevycházelo. Moc se docela dlouho nedařilo zastihnout na letišti Chrudim nějaký obstojný provoz. V roce 2009 to tedy jen byl poznatek, že bývalá vojenská řídící věž byla zbourána (viz. 2009 V Chrudimi zmizela věž ....) a pak před týdnem to bylo jen krátké nakouknutí na základnu práškařů (viz. 2012 Hnízdění Čmeláků…) Až teď v sobotu 31. srpna 2013 se to konečně podařilo. Letiště v Chrudimi totiž v tomto roce slaví své pětasedmdesáté narozeniny a tak se zde sešla opravdu velmi reprezentativní sbírka letounů a i diváků. Jen trochu černé obláčky zlobily. Usadily se v takovém hodně nevhodném místě, že vrhaly černý stín přímo na letištní plochu. Tak bohužel to vytvářelo podivný šedivý opar a z letounů to v aparátu vytvářelo chvílemi jen šedivé fleky. Takové trochu zatmění slunce to chvílemi bylo. Ale jinak tu bylo opravdu živo.
>
 
01.09.2013

Pod modrou vlajkou Severoatlantické aliance NATO ...

text, foto: VLa Pod modrou vlajkou Severoatlantické aliance NATO ...

… aréna v Lešanech opět zažila velmi hlučný, ale slunný den. Dne 1.září 2013 se zde konal již 11. ročník Tankového dne. Tentokráte se organizátoři zaměřili na rok 1938 v Československu. Byl také poprvé předveden nový exponát muzea tank LT 35, který byl velmi pečlivě restaurován a je nyní zcela funkčním jediným exponátem VHÚ tohoto druhu v republice. Bravurně zvládal tentokráte velmi rozbahněnou arénu. Z dalších historických vozidel se například představil i lehký tank LT-38. Hitlerovské vojsko se předvedlo s polopásovým vozidlem OT-810 známé pod názvem Hakl.

>
 
25.08.2013

Nad Mostem zase volným pádem

text (jjk),M.J. foto: M.J. Nad Mostem zase volným pádem
Nad mosteckým letištěm se v pátek 23. srpna 2013 a v sobotu 24. srpna 2013 konalo Mistrovství České republiky v akrobacii za volného pádu, neboli soutěž parašutistů v disciplínách FS-4 way a Free Style. Šampionát jako už tradičně navštívil Miloš Jenčík, který kromě svého mateřského webu vytvořil i obrázky z této soutěže i pro magazín.
>
 
25.08.2013

Lvice Elsa v ostružinách na Ovčáku

text,foto: (jjk) Lvice Elsa v ostružinách na Ovčáku
Těžko říci, zda v červnu roku 1866, kdy na vrchu Ovčák zuřila bitva mezi Pruskými a Rakouskými vojsky už v místním lesíku rostly ostružiny. A pokud rostly, asi toho roku neuzrály, protože je vojáci buď rozstříleli, nebo rozdupali (a nebo nakonec sežrali). Dnes však na kopci Ovčák v přilehlém lesíku tradičně ostružiny každoročně dozrávají, když se koná (rok od roku tradičnější) Vysokovský kopec techniky, tedy koncem srpna (letos 24. srpna 2013). A také se už po kopci nenahánějí vojáci, ale polétávají zde letadélka všeho druhu. Je tomu totiž v roce 2013 přesně dvacet let co byl nad Vysokovem na vrchu Ovčák opět po mnoha desetiletích v roce 1993 obnoven Aeroklub Náchod na letišti Vysokov.
>
 
25.08.2013

Plachtění u 35. pěšího pluku

text,foto: (jjk) Plachtění u 35. pěšího pluku
Kdysi dávno na tomto místě bývávalo cvičiště 35. pěšího pluku i husary na koních tu bylo vidět tu i tam, ale už přistání Jana Kašpara v roce 1911 předznamenalo budoucí osud tohoto prostoru. Od třicátých let se už na letišti Vysoké Mýto - Voštice vesele létá a to díky místní odbočce Masarykovy letecké ligy, která spolupracovala s Karosárnou-Sodomka, kde se i vyráběly větroně. Z karosárny se stala slavná Karosa, kde se dnes už pod zcela jiným názvem autobusy stále ještě vyrábějí, ale větroně už dávno ne. Na letišti ve Vysokém Mýtě se, ale všemožné závody větroňů poměrně pravidelně konají a tak se zde ve dnech 12. až 25. srpna 2013 konalo i Plachtařské mistrovství České republiky 2013.
>
 
25.08.2013

S POTKany podvacáté, Foka 5, Fauvette a Moswey III

text,foto: (jjk) S POTKany podvacáté, Foka 5, Fauvette a Moswey III
Taková česko-německo-švýcarsko-rakouská sešlost. Skoro na dohled bavorských hranic, hluboko pod Českým lesem, už vlastně na Švihovskou vrchovinou se letos už jubilejně po dvacáté sešli historici na srazu Plachtařského Old Timer klubu (tedy POTK) a sešlost to tedy byla hodně zajímavá, protože se tu zjevily i letouny, které se tak často na českém nebi nevidí. Tedy jeden typ letounu už u nás od letošního roku k vidění je a to je kluzák SZD-32A Foka 5 OK-1227. Druhým je letoun Bréguet Br 905 Fauvette připomínající československý větroň VSB-66 Orlice. Ale k vidění bylo toho v týdnu od 17. do 25. srpna 2013 na letišti Staňkov mnohem víc. Na dvacátém sletu historických kluzáků.
>
 
18.08.2013

Růžové aerolinie, vrtulový Nemo a Otakárek fenyklový

text,foto: (jjk) Růžové aerolinie, vrtulový Nemo a Otakárek fenyklový
Kdyby cestující nevystupovali z letounů dobrovolně několik desítek metrů nad zemí, měl by na tomto letišti náhodný kolemjdoucí dojem, že se propadl o několik desítek let do minulosti a ze zahrádky letištní restaurace sleduje provoz na nějakém regionálním dopravním letišti třeba v šedesátých, či sedmdesátých letech. Dvoumotorové hranaté letouny Short SC.7 Skyvan v pravidelných periodách startují a přistávají v rychlém sledu za sebou a do toho se zamíchá i nějaké menší letadélko, prostě radost pohledět. Vlastně takhle tu vypadá provoz vlastně celoročně, jen v letní sezoně je ještě intenzivnější. A když se na letišti Klatovy - Chaloupky k tomu navíc pořádají nějaké ty závody, je radost pohledět, jak tady život letecký jen kvete. A tak se zde od 15. do 18. srpna 2013 konaly závody v „řízení padáku“, tedy swoopu Pink Open 2013 jehož součástí byly republikové šampionáty České republiky, Německa a Rakouska.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

17. - 25. června 2017

3. Oblet republiky

Karlovy Vary – Hory (& Česká republika)

Letecký spolek Hory pořádá další setkání větroplachů směrem od Karlových Varů na okruh kolem České republiky (Erpužice, Staňkov, Strakonice, Kramolín, J.Hradec, Znojmo, Kraví Hora, Přerov, Slušovice, Zábřeh, Dětřichov, Letovice, Ústí n.Orlicí, Chvojenec, Vrchlabí, Všeň, Ústí n.Labem, Charvátce, Žatec, Hory), start letiště Letiště Karlovy Vary - Hory (a další), www.lsh.websnadno.cz

 
detail akce
slet
 
22. - 24. června 2017

Mistrovství ČR 2017 v letecké rally

Rakovník

Mistrovství České republiky v letecké rally motorových letounů, Letiště Rakovník, www.aeroklub-rakovnik.cz, www.aecr.cz, www.flynavigation.eu

 
detail akce
soutěž – rally
 
22. - 25. června 2017

XV. Bělské balónové hemžení 2017

Bělá pod Bezdězem

Tradiční akce Balloon Clubu Bílá Hlína v Bělé pod Bezdězem se zajímavými soutěžemi, balonovou poštou atp., Startoviště Bělá pod Bezdězem – hřiště U háječku, www.bcbh.cz

 
detail akce
balony
 
24. června 2017 09:00-19:00

Den otevřených dveří letiště Luhačovice

Luhačovice - Biskupice
Po několikaletém úsilí se Aeroklubu Holešov (dnes Luhačovice) podařilo postavit nové letiště a uspořádat první Den otevřených dveří; přilétnuvší by si měli zarezervovat místo na stojánce na e-mail: aeroklubluhacovice@gmail.com (typ letadla, čas příletu a odletu), Letiště Luhačovice – Biskupice, Facebook AK Luhačovice, www.luhacovice.cz/3692a-den-otevrenych-dveri-letiste-luhacovice
 
detail akce
společenská akce
 
24. - 25. června 2017

100 let 1. vojenského letiště

Cheb - Horní Dvory

Největší letecká událost roku 2017. Oslava 100 let 1. vojenského letiště pod záštitou ministra obrany ČR, Letiště Cheb – Horní Dvory, www.letistecheb.cz, www.ulc.ngi.cz

 
detail akce
letecký den
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

ap ap
jus jus

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama