Akce a soutěže RSS

12.10.2014

Do Erpužic s Horáky

text: (jjk), foto: M.N.LSH Do Erpužic s Horáky
Na letišti v Erpužicích se v sobotu a neděli 11.- 12. října 2014 konal slet vírníků, kterého jsem se sice osobně neúčastnil, protože počasí a povětrnost nebyly zrovna příznivé a ani předpověď mnoho optimismu do žil nevlévala, ale našli se odvážlivci, kteří doletěli a i několik fotografií přivezli. Jak jinak byli to rogalisté Leteckého spolku Hory u Karlových Varů, kteří se nezaleknou jakéhokoli počasí a ani mlhy, plískanic, či deště. A tak se nezalekli ani nevlídného počasí panujícího nad západními Čechami (a nejen nad nimi).  
>
 
05.10.2014

Sysel už spí, jak zabitý…bodejť v tomhle počasí

text, foto: (jjk) Sysel už spí, jak zabitý…bodejť v tomhle počasí
Sysel chodí spát (a spí dlouho) už někdy v polovině srpna a nebo začátkem září, to létavci létají dokud jen trochu jde. A ačkoli sobotní ráno 4. října 2014 vypadalo optimisticky a zdálo se, že to bude ještě jeden z posledních letních víkendů, opak byl pravdou. Nad krajinou se rozprostřel šedivý povlak, povaloval se ze strany na stranu, ze strnišť lehce navlhle pofukovalo a mléčný odér jakoby zatáhl bílou oponu. Vůbec se není co divit syslům, že už chrápou. Ale i tak se parta odvážlivců na kolínském letišti rozhodla uspořádat třetí ročník akrobatické soutěže na kluzácích O pohár starosty města Kolína 4. října 2014.
>
 
05.10.2014

Znovuzrození legendy a koníci se stříkačkou

text,foto: (jjk) Znovuzrození legendy a koníci se stříkačkou
Letňanské výstaviště hostilo v letošním roce už po třiadvacáté kontraktační a prodejní modelářský veletrh Model Hobby (od 2. do 5. října 2014), který pořádá pravidelně od roku 1992 agentura DART spol. s r.o. (viz. Model Hobby 92) a v současné době je nejspíš největším a nejnavštěvovanějším ve svém oboru na našem území. V letošním roce možná někoho (kromě jiného) překvapil stánek výrobce plastikových modelů Kovozávody Prostějov, který před mnoha lety zkrachoval, ale ve staronové podobě se opět před necelým rokem zjevil na trhu. Ale mohl zaujmout i „nahý“ model letounu Avia B.534, nebo dospělého kluzáku Glasflugel 304 od HpH Sailplanes, či prezentace motorářů PBS Velká Bíteš…a mnoho dalšího.   
>
 
05.10.2014

V lese Bobroviska začal třetí život

text: (jjk), foto: M.J. V lese Bobroviska začal třetí život
Kdysi tu byly jen husté lety, kde se prohánělo množství zvěře všelijaké a i hojně včelí úly se tu vyskytovaly. To už je minulost dávná, ale les Bobroviska se rozprostíral v místech dnešního letiště Přerov – Bochoř . A právě letiště oživilo život místa, kde kdysi byl les Bobroviska. A na dlouhá léta to bylo letectvo vojenské, které se zde o provoz staralo. Po odchodu armády se zdálo, že život letiště pomalu usychá, ale opak je kupodivu pravdou. Do Přerova se nastěhovaly Letecké opravny Malešice (LOM Praha) a kromě této firmy se sem hrnou i další společnosti a provozovatelé. A tak se LOM Praha rozhodl uspořádat 4. října 2014 Den Letiště Přerov (souběžně s tím se konalo i setkání letounů Zlin Trenér).
>
 
03.10.2014

Do Letňan na Model Hobby 2014

text: (red), foto: VLa Do Letňan na Model Hobby 2014
V pražských Letňanech, v areálu veletržního areálu PVA Expo Praha probíhá od 2. do 5. října 2014 už třiadvacátý ročník prodejního a kontraktačního veletrhu Hodel Hobby 2014. Na veletrhu je tradičně prezentováno letecké, automobilové, železniční plastikové a papírové modelářství nejrozličnějších druhů a typů. V letošním roce je novinkou expozice Print In 3D o trojrozměrném tisku, a už tradičně se koná 7. ročník mezinárodní výstavy orchidejí Orchidea Bohemica a výstava Home Work nejen pro šikovné ruce.
>
 
28.09.2014

Na svatého Václava pěkný den, přijde pohodlný podzimek…

text,foto: (jjk) Na svatého Václava pěkný den, přijde pohodlný podzimek…
…a zatím to i tak vychází, jelikož Svatováclavské časy přinesou pěkné počasí, jak říkají pranostiky. A také přinesly. Sice nezastihnuv přímo svahové plahočení se do kopce a slétnutí opět dolů (bylo by to symbolické na Světový den cestovního ruchu 27. září 2014) hemžení na ranské louce pod zeleným trojvrším bylo nadmíru utěšené. A ve dnech svatováclavských oslav (svatý Václav je jak známo 28. září)  jakoby se dařilo dohnat vše co v letošním létě na Rané (ale nejen tam) hatilo počasí. Plachtařské soutěže v tomto roce byly někdy spíš běžeckou disciplínou, kdy se letouny stěhovaly na grid a zase zpátky, podle dění na obloze a to se nevyhnulo ani Ranskému poháru, takže na konci září konečně tři dny „svahování“ se vyvedly podle představ, což dost možná mohlo někoho v duchu další pranostiky „Svatý Václav víno chrání, po něm bude vinobraní“ mohlo inspirovat k náležitému slavení.
>
 
21.09.2014

Osprey a Švédové nad Ostravou

text: (jjk), M.J., foto: M.J. Osprey a Švédové nad Ostravou
Švédové byli u nás s armádou už před několika stoletími, ale od zavedení letounů Saab JAS-39 Gripen do českého vojenského letectva jsou tak nějak všudypřítomní i dnes. Ostravské nebe však ve dnech 20. a 21. září 2014 kromě Gripenů v českých barvách brázdily i letouny v barvách letectva švédského (ačkoli trochu retro) Saab AJS-37 Viggen a Saab SK-35C Draken. Ale kromě invaze Švédů připravily Dny NATO na mošnovském Letišti Leoše Janáčka nedaleko Nového Jičína i jedno překvapení v podobě premiéry konvertovánu Bell Boeing CV-22B Osprey na tuzemském nebi.
>
 
21.09.2014

Kapr na suchu mezi vodami

text,foto: (jjk) Kapr na suchu mezi vodami
Ačkoli sobotní ráno 20. září 2014 se tvářilo nadmíru optimisticky, mračouni se tentokrát nespletli a postupně během dne se převalila tuzemskou krajinou velká voda prokládaná tu i tam bouřkami. Ale i byly drobné výjimky, kdy se oblačnost jakoby na povel rozestupovala a ubírala se jinými směry. Takové štěstí měla malá vesnička Tchořovice v jejímž katastru (a majetku) leží někdejší rozlehlé betonové záložní vojenské letiště Blatná (či Lnáře, s volacím znakem TRÁMEC). A tak tchořovický kapr zůstal spolu s přilétnuvšími účastníky sletu tak trochu na suchu. Ale jen ten tchořovický kapr, co se skví ve znaku a vlajce obce, ten pravý živý na suchu nezůstal, protože má po okolí rybníků dosytnosti a v Tchořovicích i své sádky. Ačkoli tedy první pokus na třetí slet v Tchořovicích 17. května 2014 kvůli opravdu hnusnému počasí nevyšel, náhradní termín 20. září 2014 se vydařil přece jenom o poznání lépe…
>
 
20.09.2014

Není Challenger, jako Challenger

text,foto: (jjk) Není Challenger, jako Challenger
Leckdo si jistě při vyslovení názvu létajícího aparátu Challenger vzpomene na americký raketoplán, který fatálně havaroval při svém startu na oběžnou dráhu v roce 1986. Také si jistě mnozí vybaví letoun Canadair CL-6013A vojenského letectva České republiky, který u nás službu začínal v barvách ve flotile letky Ministerstva vnitra. A ač zůstal tentoun letoun u nás jen v jednom kusu, stále uspokojivě slouží. Shodou okolností rok zkázy raketoplánu Challenger (1986) byl i koncem firmy Canadair, která se stala součástí koncernu Bombardier Aerospace, který ovšem na výrobu letadel nezanevřel, ba naopak. A tak se rodina typů Challenger (a nejen jich) utěšeně rozrůstá a nejnovější přírůstek (Bombardier BD-100-1A10 Challenger 350) se objevil i 16. září 2014 na letišti Vodochody, kde ho představovala (v rámci svého turné) letecká společnost NetJets Europe. 
>
 
14.09.2014

Na rozdíl od sondy Ulysses jsme slunce neviděli

text,foto: (jjk) Na rozdíl od sondy Ulysses jsme slunce neviděli
Bylo to těžké uvidět nějaký ten sluneční paprsek v sobotu 13. září 2014 na tuzemské obloze (v neděli to už nehrozilo vůbec). To měla evropsko-americká sonda Ulysses na den přesně před dvaceti lety větší štěstí, protože právě přelétávala jižní pól Slunce. Tam by, ale na parašutisty bylo příliš velké horko, proto neopovrhli ani nikterak příznivým počasím na letišti Hořovice – Tlustice a uspořádali už šestý ročník Memoriálu Josefa Ebra (od jehož tragického odchodu uplynulo v tomto červnu už pět let), který je součástí Českého poháru parašutistů. V Hořovicích se však nepořádají letecké dny a ani slety, či podobné letecké srazy, jsou vlastně závody (či provozy) parašutistů příležitostí navštívit toto letiště. Druhý zářijový víkend tedy nenabídl mnoho létací zábavy, některé akce byly přesunuty na jiný termín a jiné (jako benešovský letecký den) zrušeny úplně. Parašutistům z Hořovic to, ale nikterak nevadilo a i s jistou pauzou, kdy byla oblačnost mimořádně nízko a začala z ní proudit vodní sprška, si zazávodili v přesnosti přistání v rámci Memoriálu Josefa Ebra.
>
 
07.09.2014

Na cestě na východ do Hradce Králové

text: (jjk), foto: M.H. Na cestě na východ do Hradce Králové
Už po jednadvacáté se konal o víkendu 6. a 7. srpna 2014 v Hradci Králové (s několikaletým přestěhováním do Brna) letecký den (tedy letecké dny) Czech International Air Fest 2014. Letecké přehlídky se v letošním roce účastnili piloti z devíti zemí s několika novinkami na tuzemském nebi ještě neviděnými. Ale protože se vyhýbám systematicky velkým akcím, jsou fotografie od někoho jiného a to ještě focené chytrým mobilem. Je to takové symbolické, protože fotografie pořídil Michael Heger, který magazínu přináší nějakou tu dokumentaci spíš ze svých asijských cest. Letos tak udělal výjimku a před svou cestou do Barmy/Myanmaru si z Prahy sice směrem na východ odskočil, ale pouze do Hradce Králové.
>
 
07.09.2014

Tak jehně, nebo jehněda?

text,foto: (jjk) Tak jehně, nebo jehněda?
Ačkoli by mohlo někoho napadnout, že se místo tradičního zářijového sletu nejen ultralehkých letounů se jmenuje podle jehněte (ačkoli ho má ve svém znaku), není tomu tak. Obec Jehnědí je pojmenována podle bílých topolů, které tu kdysi, ve třináctém století, kdy obec vznikala, rostly, a kterým se říkalo jehnědy. To jehně se dostalo do obecního znaku zcela jiným způsobem. Je v tom jistá dvojakost, ale ono je to tak trochu dvojaké i s historií letiště v Jehnědí, kde se v sobotu 6. září 2014 konal už šestnáctý slet nejen ultralehkých letadel (i s doprovodným programem jak pro přilétnuvší, tak i přišedší návštěvníky).
>
 
31.08.2014

…a opět Prostějov „oblékal“ svět

text,foto: (jjk) …a opět Prostějov „oblékal“ svět
Je to už jen vzpomínka na (relativně nedávnou, ale především vzdálenější) minulost, kdy se do prostějovských oděvních výrobků oblékali nejen tuzemci, ale bez nadsázky celý svět. Textilní výroba v Prostějově je minulostí, ale i tak se čas od času do Prostějova dívá celý svět a má to také trochu co do činění s textilem. Do Prostějova se více či méně pravidelně slétnou parašutisté z celého světa, aby zde na někdejším vojenském letišti v Žešově soutěžili a tu místní textilní tradici připomínají jen pestrobarevné padáky nad jejich hlavami. Tak se zde sešli parašutisté provádějící tzv. umělecké disciplíny, skupinovou akrobacii a rychlostní parašutismus ve dnech 25. až 30. srpna 2014 na historicky prvním Mistrovství světa, které se v České republice konalo.  
>
 
31.08.2014

S požehnáním nejen apoštolů Filipa a Jakuba

text,foto: (jjk) S požehnáním nejen apoštolů Filipa a Jakuba
Více už tři desítky let, obrazně řečeno, dva z apoštolů, Filip a Jakub žehnají aviatikům u vesničky Všeň nedaleko Semil v Českém ráji. Tedy na místní ploše pro agrochemickou činnost, která vznikla už v sedmdesátých létech dvacátého století se létalo samozřejmě dřív, ale to se týkalo jen občasných návštěv letounů Z-37 Čmelák. Ale průkopníci dnešního rogalistického klubu na této ploše prováděli první pokusy s létáním v roce 1982. Dnes je letiště Všeň už Plochou SLZ neveřejnou a místní klub pořádá každoročně slety všech možných létajících zařízení o posledním srpnovém víkendu. Tak také ten poslední proběhl 30. srpna 2014 za velmi hojné účasti všelijakých poletuch (ačkoli tedy především motorových rogal) a ani, jak se zdálo, nikomu nevadila zhruba půlhodinová bouře, které se v okolí přehnala a letiště i s letouny pěkně zalila. Na tento slet se mi podařilo zavítat zcela poprvé a tak je z letiště Všeň o něco víc obrázků, než obvykle.
>
 
31.08.2014

Křídla nad Horními Dvory

text: (jjk), foto: P.S. Křídla nad Horními Dvory
Několik posledních let chebské letiště pomalu, ale jistě ožívá pravidelným provozem a návštěvníky sem lákají i obnovené letecké dny. Ten letošní se konal na konci prázdnin a to přímo o víkendu 30. a 31. srpna 2014. Po létech zapomnění a úpadku letiště se první obnovený letecký den konal v roce 2007, další o rok později a posléze bylo rozhodnuto, že akce tohoto typu se budou konat každé dva roky. Rok 2014 tak kromě navigační soutěže Letecké amatérské asociace Pohár Petra Tučka tak vyšel i na tuto událost a kdo sem našel cestu rozhodně neprohloupil, protože na nebi i zemi bylo k vidění všelicos z létajících vehiklů všeho druhu z České republiky, Německa a Rakouska a vehiklů původu i amerického, a od strojů meziválečného období, přes druhou válu světovou až po poválečnou a současnou techniku.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

30. - 31. března 2019

Modelářský víkend

Mladá Boleslav - Bezděčín
Modelářský víkend pro mladé modeláře (cena 500,- Kč na osobu/víkend, v ceně je zahrnut materiál ke stavbě a po oba dva dny oběd a svačina), kteří si pod odborným dohledem postaví a odnesou domů funkční a létající model větroně, Letecké muzeum Metoděje Vlacha, Letiště Mladá Boleslav – Bezděčín, www.letecke-muzeum-metodeje-vlacha.cz
 
detail akce
letecké modelářství
 
30. - 31. března 2019

Prostějovská nula

Prostějov II. - Stichovice
První ročník nové soutěže v přesnosti přistání pro všechny, kteří se nemohou dočkat soutěží a závodů (registrace 29.3.2019, 20,00 hodin), Letiště Prostějov II. – Stichovice, Paramotor klub Prostějov Stichovice, www.deltaklub.cz, www.laacr.cz
 
detail akce
soutěž - MPGL
 
30. března 2019 10:00-17:00

Zahájení muzejní sezóny 2018

Kunovice - Uherské Hradiště
Zahájení nové sezony v Leteckém muzeu v Kunovicích se třemi komentovanými prohlídkami (10,00, 13,30, 15,30 hodin), Letiště Kunovice - Uherské Hradiště, www.museum-kunovice.cz, www.lkku.cz
 
detail akce
společenská akce
 
4. dubna 2019 17:00-20:00

Začátek a konec letiště Holešov (1953 – 2009)

Holešov
Přednáška Ing. Jana Dúbravčíka (Vlastivědný kroužek Holešov) při příležitosti desátého výročí zrušení letiště v Holešově (vstupné 25,- Kč), Studovna Městské knihovny Holešov, www.holesov.info
 
detail akce
společenská akce
 
6. dubna 2019 10:00-18:00

Přebalování záložních padáků

Jaroměř - Josefov
Přebalování záložních padáků s přednáškami a diskuzemi o aktualitách v MPK, školení instruktorů MPK, Letiště Jaroměř – Josefov, www.chorche.com, www.lkja.cz
 
detail akce
PGL
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama