Akce a soutěže RSS

08.09.2013

Bratři a bratranci potřetí v Čápově dvoře

text, foto: (jjk) Bratři a bratranci potřetí v Čápově dvoře
Asi odedávna přemýšleli plachtaři, jak dostat svůj vehikl do vzduchu bez pomoci lana, navijáku, či vlekacího letounu. Pokusů bylo nespočet a také se různé experimenty, sériové stroje a nebo podomácku upravené větroně po obloze snad celé planety stále prohánějí. U nás také vznikalo mnoho různých pokusů jak motorizovat větroň. A asi nejznámějším a nejpopulárnějším se nakonec stal motorem opatřený „bombardér“, tedy L-13 Blaník. S motorem vpředu a se dvěma sedačkami vedle sebe známý především jako L-13 SW/SE Vivat. Tyto letouny se už drahně let nevyrábějí (ačkoli jich bylo vyrobeno zhruba kolem sto sedmdesáti) a na obloze jich kvapem ubývá a  tak se před několika lety zrodil nápad pořádat setkání letounů L-13 Vivat všech verzí. Potřetí tak proběhlo setkání těchto letounů na letišti Tábor- Čápův dvůr ve dnech 6. až 8. září 2013. A kromě bratrů Vivatů se tu ukázali i dva bratranci v podobě letounu „Bačostroj“ a XL-113 Experimental.
>
 
08.09.2013

Mžourání proti slunci

text, foto: (jjk) Mžourání proti slunci
Na těch našich letištích je to někdy poněkud složité na koukání. Ale ne proto, že by se tam něco nedělo, ale přesně naopak. Někdy se tak přinatrefí, že poloha dráhy se situována vlastně proti slunci a nelze jí pořádně obejít a postavit se na druhou stranu. Tak je to o dívání vlastně do slunce. To je příklad třeba letiště Strakonice a jeho dráhy 13/31 (s novým povrchem v systému Terra-Grid). Od zázemí letiště je dráha na jihozápad a za dráhou (odkud by možná šlo se dívat po slunci) je areál 25. protiletadlové raketové brigády a tedy odtamtud to logicky nejde. Ale nu což, na strakonickém letišti jsem v minulosti téměř vždy natrefil na nehezké počasí. Buď pršelo, nebo bylo tak nějak mlžno a nebylo to úplně ono. A tak ať slunce svítilo přímo do očí, bylo na čase navštívit v přívětivém ještě letním počasí  druhý ročník On Air Leteckého dne v sobotu 7. září 2013. 
>
 
01.09.2013

Narozeninové falešné zatmění slunce

text,foto: (jjk) Narozeninové falešné zatmění slunce
Tak nějak to dlouho nevycházelo. Moc se docela dlouho nedařilo zastihnout na letišti Chrudim nějaký obstojný provoz. V roce 2009 to tedy jen byl poznatek, že bývalá vojenská řídící věž byla zbourána (viz. 2009 V Chrudimi zmizela věž ....) a pak před týdnem to bylo jen krátké nakouknutí na základnu práškařů (viz. 2012 Hnízdění Čmeláků…) Až teď v sobotu 31. srpna 2013 se to konečně podařilo. Letiště v Chrudimi totiž v tomto roce slaví své pětasedmdesáté narozeniny a tak se zde sešla opravdu velmi reprezentativní sbírka letounů a i diváků. Jen trochu černé obláčky zlobily. Usadily se v takovém hodně nevhodném místě, že vrhaly černý stín přímo na letištní plochu. Tak bohužel to vytvářelo podivný šedivý opar a z letounů to v aparátu vytvářelo chvílemi jen šedivé fleky. Takové trochu zatmění slunce to chvílemi bylo. Ale jinak tu bylo opravdu živo.
>
 
01.09.2013

Pod modrou vlajkou Severoatlantické aliance NATO ...

text, foto: VLa Pod modrou vlajkou Severoatlantické aliance NATO ...

… aréna v Lešanech opět zažila velmi hlučný, ale slunný den. Dne 1.září 2013 se zde konal již 11. ročník Tankového dne. Tentokráte se organizátoři zaměřili na rok 1938 v Československu. Byl také poprvé předveden nový exponát muzea tank LT 35, který byl velmi pečlivě restaurován a je nyní zcela funkčním jediným exponátem VHÚ tohoto druhu v republice. Bravurně zvládal tentokráte velmi rozbahněnou arénu. Z dalších historických vozidel se například představil i lehký tank LT-38. Hitlerovské vojsko se předvedlo s polopásovým vozidlem OT-810 známé pod názvem Hakl.

>
 
25.08.2013

Nad Mostem zase volným pádem

text (jjk),M.J. foto: M.J. Nad Mostem zase volným pádem
Nad mosteckým letištěm se v pátek 23. srpna 2013 a v sobotu 24. srpna 2013 konalo Mistrovství České republiky v akrobacii za volného pádu, neboli soutěž parašutistů v disciplínách FS-4 way a Free Style. Šampionát jako už tradičně navštívil Miloš Jenčík, který kromě svého mateřského webu vytvořil i obrázky z této soutěže i pro magazín.
>
 
25.08.2013

Lvice Elsa v ostružinách na Ovčáku

text,foto: (jjk) Lvice Elsa v ostružinách na Ovčáku
Těžko říci, zda v červnu roku 1866, kdy na vrchu Ovčák zuřila bitva mezi Pruskými a Rakouskými vojsky už v místním lesíku rostly ostružiny. A pokud rostly, asi toho roku neuzrály, protože je vojáci buď rozstříleli, nebo rozdupali (a nebo nakonec sežrali). Dnes však na kopci Ovčák v přilehlém lesíku tradičně ostružiny každoročně dozrávají, když se koná (rok od roku tradičnější) Vysokovský kopec techniky, tedy koncem srpna (letos 24. srpna 2013). A také se už po kopci nenahánějí vojáci, ale polétávají zde letadélka všeho druhu. Je tomu totiž v roce 2013 přesně dvacet let co byl nad Vysokovem na vrchu Ovčák opět po mnoha desetiletích v roce 1993 obnoven Aeroklub Náchod na letišti Vysokov.
>
 
25.08.2013

Plachtění u 35. pěšího pluku

text,foto: (jjk) Plachtění u 35. pěšího pluku
Kdysi dávno na tomto místě bývávalo cvičiště 35. pěšího pluku i husary na koních tu bylo vidět tu i tam, ale už přistání Jana Kašpara v roce 1911 předznamenalo budoucí osud tohoto prostoru. Od třicátých let se už na letišti Vysoké Mýto - Voštice vesele létá a to díky místní odbočce Masarykovy letecké ligy, která spolupracovala s Karosárnou-Sodomka, kde se i vyráběly větroně. Z karosárny se stala slavná Karosa, kde se dnes už pod zcela jiným názvem autobusy stále ještě vyrábějí, ale větroně už dávno ne. Na letišti ve Vysokém Mýtě se, ale všemožné závody větroňů poměrně pravidelně konají a tak se zde ve dnech 12. až 25. srpna 2013 konalo i Plachtařské mistrovství České republiky 2013.
>
 
25.08.2013

S POTKany podvacáté, Foka 5, Fauvette a Moswey III

text,foto: (jjk) S POTKany podvacáté, Foka 5, Fauvette a Moswey III
Taková česko-německo-švýcarsko-rakouská sešlost. Skoro na dohled bavorských hranic, hluboko pod Českým lesem, už vlastně na Švihovskou vrchovinou se letos už jubilejně po dvacáté sešli historici na srazu Plachtařského Old Timer klubu (tedy POTK) a sešlost to tedy byla hodně zajímavá, protože se tu zjevily i letouny, které se tak často na českém nebi nevidí. Tedy jeden typ letounu už u nás od letošního roku k vidění je a to je kluzák SZD-32A Foka 5 OK-1227. Druhým je letoun Bréguet Br 905 Fauvette připomínající československý větroň VSB-66 Orlice. Ale k vidění bylo toho v týdnu od 17. do 25. srpna 2013 na letišti Staňkov mnohem víc. Na dvacátém sletu historických kluzáků.
>
 
18.08.2013

Růžové aerolinie, vrtulový Nemo a Otakárek fenyklový

text,foto: (jjk) Růžové aerolinie, vrtulový Nemo a Otakárek fenyklový
Kdyby cestující nevystupovali z letounů dobrovolně několik desítek metrů nad zemí, měl by na tomto letišti náhodný kolemjdoucí dojem, že se propadl o několik desítek let do minulosti a ze zahrádky letištní restaurace sleduje provoz na nějakém regionálním dopravním letišti třeba v šedesátých, či sedmdesátých letech. Dvoumotorové hranaté letouny Short SC.7 Skyvan v pravidelných periodách startují a přistávají v rychlém sledu za sebou a do toho se zamíchá i nějaké menší letadélko, prostě radost pohledět. Vlastně takhle tu vypadá provoz vlastně celoročně, jen v letní sezoně je ještě intenzivnější. A když se na letišti Klatovy - Chaloupky k tomu navíc pořádají nějaké ty závody, je radost pohledět, jak tady život letecký jen kvete. A tak se zde od 15. do 18. srpna 2013 konaly závody v „řízení padáku“, tedy swoopu Pink Open 2013 jehož součástí byly republikové šampionáty České republiky, Německa a Rakouska.
>
 
18.08.2013

Luňák u Huberta

text,foto: (jjk) Luňák u Huberta

Při příležitosti minulé návštěvy Zbraslavic (viz. Svatý Hubert u kaštánku, u altánku stojící) jsem se zmiňoval, že nad letištěm v takovém příjemném místě, kde stoletý kaštan dává stín upachtěným pocestným stojí nedlouho svatý Hubert. V krátké době po sobě se návštěva u svatého Huberta opakovala, protože po Plachtařském mistrovství regionů České republiky 28. července až 9. srpna 2013 se na letišti Zbraslavice konal ve dnech 15. - 17. srpna 2013 první ročník mezinárodních akrobatických závodů kluzáků historických a dvoumístných pod názvem 1st Two Seater and Retro Glider Aerobatic Cup 2013. A opět tuto zcela novou soutěž ohlídal univerzální svatý muž Hubert. Ale co je pozoruhodné, to byla návštěva jednoho slavného československého akrobatického kluzáku, kterých už po světě moc nelétá. Objevil se tu letoun Letov LF-107 Luňák.

>
 
18.08.2013

V tom okamžiku se vznesl asi do výše tří metrů a letěl….

text,foto: (jjk) V tom okamžiku se vznesl asi do výše tří metrů a letěl….
„Pan Tomšík se jen tak pro špás trochu rozběhl a odrazil se levou nohou, jako aby přeskočil blátivou kaluž. V tom okamžiku se vznesl asi do výše tří metrů a letěl, letěl plochým obloukem nad zemí. Vůbec se tomu nepodivil; bylo to opravdu přirozené, jenom to slastně vzrušovalo jako jízda na kolotoči…“ čteme v povídce Karla Čapka „Muž, který dovedl lítat“. Možná to zdánlivě nemá nic společného, že pan Tomšík uměl létat i bez křídel a převelice ho to bavilo. Ale má to samozřejmě společného. Divadelní představení Jakuba Maksymova Uměl lítat (na motivy Karla Čapka a jeho létajícího pana Tomšíka) bylo jedním z posledních kusů tradičního divadelního Jiráskova Hronova 10. srpna 2013, tedy v den kdy začínaly Hronovské Orlíkovské přeháňky na letišti Hronov – Velké Poříčí.  
>
 
18.08.2013

…že by Blaničtí rytíři vyjeli?

text,foto: (jjk) …že by Blaničtí rytíři vyjeli?
No bylo by záhodno, ale i kdepak, to nejsou rytíři, to se jen kolem vrchu Blaníku, či vlastně pod ním polétávalo. Blaničtí rytíři museli koukat poněkud vyjeveně, co se to u nich vlastně děje. Ona totiž kousek od jejich předsíně je cestou od Votic ve směru na Vlašim a Louňovice kousek od obce Ostrov (těch je u nás habaděj) jistá Farma Blaník. Starší ročníky si vzpomenou, že kdysi manažerem (či provozním, nebo produkčním, nebo jak se to za minulého režimu jmenovalo) skupiny Olympic a po té majitelem jisté soutěže, ve které se ukazují různé paní (a to i v negližé) byl Miloslav Zapletal. Nu a ten zde na Farmě Blaník uspořádal v sobotu 17. srpna 2013 nultý ročník leteckého dne pod názvem Lety nad Blaníkem.
>
 
11.08.2013

V zámku a v podzámčí

text,foto: (jjk) V zámku a v podzámčí
Na okraji Křižanovské vrchoviny leží nedaleko Žďáru nad Sázavou malinká obec Radešín, která byla poprvé zmíněna kdesi v roce 1453. Uprostřed se nachází poněkud unavený renesanční zámek přestavěný z tvrze v roce 1597. Do barokní podoby se proměnil v roce 1710 a do klasicistního vzhledu v roce 1827. V roce 2005 si zámek vyhlédl nezdolný doyen českého balónového létání Aleš Kubíček, který se rozhodl ze zchátralého areálu vybudovat Balónový Zámek neboli Centrum balónového létání. A sem také v posledních letech směřují kroky i sportovních balónářů (nejen s balóny vyrobenými továrnou Aleše Kubíčka) a i v těchto dnech se sem sjeli vyznavači této (pro někoho archaické), aby nad zdejší krajinou zápolili na sedmnáctém Mistrovství České republiky v balónovém létání od 7. do 11. srpna 2013.
>
 
10.08.2013

Svatý Hubert u kaštánku, u altánku stojící

text,foto: (jjk) Svatý Hubert u kaštánku, u altánku stojící
Už dva roky svatý Hubert stojící u stoletého kaštanu shlíží k letišti a sleduje ten šrumec včetně všelijakých (především plachtařských) soutěží, které se tu konají. Svatý Hubert jak známo je i patronem lovců a střelců, ale i třeba soustružníků, kožešníků, optiků, výrobců matematických přístrojů, nebo i rolniček. A tak tento univerzální svatý muž Hubert vlastně kromě jiného je i vlastně patronem letiště Zbraslavice, protože stojí nedaleko u malého odpočívacího altánku, vedle stoletého kaštanu, pod jehož stínem se v letním parnu příjemně (a při pohledu na létající letadélka) rozjímá. A dalo by se i říci, že tak svatý Hubert byl i tichým nenápadným patronem Plachtařského mistrovství regionů České republiky pro rok 2013, které pořádal Aeroklub Zbraslavice ve spolupráci Plachtařskou komisí AeČR ve dnech 28. července až 9. srpna 2013.
>
 
04.08.2013

V loukách u Doubravy…

text,foto: (jjk) V loukách u Doubravy…
…se po jednadvacáté slétlo k dvacátým narozeninám. Tedy v místě, které se říká V loukách, u říčky Doubravy leží letiště (plocha SLZ) Rohozec a na něm sídlí aviatici, který svůj klub založili v roce 1993, tedy před dvaceti lety a mohli by tak slavit kulaté narozeniny. Ale ona to spíš tradičně byla taková klidná sobotní idylka. Původně jsem sice zamýšlel navštívit parašutisty při jejich souteži ve Strakonicích, ale jak mračouni strašili, že odpoledne přijdou bouře (přišly večer, a v noci), tak po zkušenosti z loňského roku, kdy byla téměř přesně na den stejná předpověď (a zmokl jsem tam já i parašutisté viz. Padesátka po dekou), jsem se nakonec rozhodl navštívit místo na zcela opačné straně od Prahy, kde byla alespoň naděje, že tam dorazí bouře později. A vyplatilo se, protože při příležitosti tradičního (už jednadvacátého) sletu na letišti Rohozec v sobotu 3. srpna 2013 je na místě si připomenout, že místní letecký ultralehká klub AVZO Nové Dvory-Rohozec existuje právě dvacet let.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

17. května - 4. června 2017

9.Mistrovství světa 2017 v plachtění žen – 9th WWGC 9th 2017

Zbraslavice

9th FAI Women’s World Gliding Championship 2017 – 9.Mistrovství světa 2017 v plachtění žen ve třídách Club, Standard a 18M, Letiště Zbraslavice, www.lkzb.cz, www.gliding.cz, www.soaringspot.com, www.wwgc2017.cz

 
detail akce
soutěž - plachtění
 
20. - 27. května 2017

5. ročník CPZš 2017

Raná u Loun

Aeroklub Raná a POTK pořádají 5. Ročních Celostátního plachtařského závodu Šohajů a dalších historických kluzáků, Letiště Raná u Loun, www.sohajerana.wbs.cz, www.lkra.cz, www.aeroklubrana.cz

 
detail akce
soutěž - plachtění
 
20. května - 5. června 2017

AFF AI Special A Klatovy Mai Boogie 2

Klatovy - Chaloupky

AFF AI Special A & Klatovy Mai Boogie 2 (25.-28.5.2017 Bärchen40 & Ronnys 40way, 29.5.-4.6.2017 Bärchens16err), Letiště Klatovy - Chaloupky, www.pink.at, www.pinkskyvan.cz, www.lkkt.cz

 
detail akce
soutěž - parašutismus
 
25. - 27. května 2017

23. Karlovarský pohár 2017

Toužim - Přílezy

Tradiční soutěž motorových akrobatických letounů v kategoriích Sportsman, Intermediate, Advanced, Unlimited s mezinárodní účastí, Letiště Toužim - Přílezy, www.aeroklubtouzim.cz, www.aerobatic.cz, www.lsc.cz, www.leteckaakrobacie.cz

 
detail akce
soutěž - akrobacie
 
25. května 2017 17:00-19:00

Beseda na Albertově – Ladislav Keller

Praha 2 (ČVUT Fd)

Odborná společnost letecká ČR pořádá besedu: Ladislav Keller – pracovník ÚCL, pilot „Příčiny a řešení ztráty řiditelnosti“, Praha 2, Dopravní fakulta ČVUT na Albertově, Horská 3, www.czaes.org, www.fd.cvut.cz

 
detail akce
společenská akce
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama