Akce a soutěže RSS

07.09.2014

Na cestě na východ do Hradce Králové

text: (jjk), foto: M.H. Na cestě na východ do Hradce Králové
Už po jednadvacáté se konal o víkendu 6. a 7. srpna 2014 v Hradci Králové (s několikaletým přestěhováním do Brna) letecký den (tedy letecké dny) Czech International Air Fest 2014. Letecké přehlídky se v letošním roce účastnili piloti z devíti zemí s několika novinkami na tuzemském nebi ještě neviděnými. Ale protože se vyhýbám systematicky velkým akcím, jsou fotografie od někoho jiného a to ještě focené chytrým mobilem. Je to takové symbolické, protože fotografie pořídil Michael Heger, který magazínu přináší nějakou tu dokumentaci spíš ze svých asijských cest. Letos tak udělal výjimku a před svou cestou do Barmy/Myanmaru si z Prahy sice směrem na východ odskočil, ale pouze do Hradce Králové.
>
 
07.09.2014

Tak jehně, nebo jehněda?

text,foto: (jjk) Tak jehně, nebo jehněda?
Ačkoli by mohlo někoho napadnout, že se místo tradičního zářijového sletu nejen ultralehkých letounů se jmenuje podle jehněte (ačkoli ho má ve svém znaku), není tomu tak. Obec Jehnědí je pojmenována podle bílých topolů, které tu kdysi, ve třináctém století, kdy obec vznikala, rostly, a kterým se říkalo jehnědy. To jehně se dostalo do obecního znaku zcela jiným způsobem. Je v tom jistá dvojakost, ale ono je to tak trochu dvojaké i s historií letiště v Jehnědí, kde se v sobotu 6. září 2014 konal už šestnáctý slet nejen ultralehkých letadel (i s doprovodným programem jak pro přilétnuvší, tak i přišedší návštěvníky).
>
 
31.08.2014

…a opět Prostějov „oblékal“ svět

text,foto: (jjk) …a opět Prostějov „oblékal“ svět
Je to už jen vzpomínka na (relativně nedávnou, ale především vzdálenější) minulost, kdy se do prostějovských oděvních výrobků oblékali nejen tuzemci, ale bez nadsázky celý svět. Textilní výroba v Prostějově je minulostí, ale i tak se čas od času do Prostějova dívá celý svět a má to také trochu co do činění s textilem. Do Prostějova se více či méně pravidelně slétnou parašutisté z celého světa, aby zde na někdejším vojenském letišti v Žešově soutěžili a tu místní textilní tradici připomínají jen pestrobarevné padáky nad jejich hlavami. Tak se zde sešli parašutisté provádějící tzv. umělecké disciplíny, skupinovou akrobacii a rychlostní parašutismus ve dnech 25. až 30. srpna 2014 na historicky prvním Mistrovství světa, které se v České republice konalo.  
>
 
31.08.2014

S požehnáním nejen apoštolů Filipa a Jakuba

text,foto: (jjk) S požehnáním nejen apoštolů Filipa a Jakuba
Více už tři desítky let, obrazně řečeno, dva z apoštolů, Filip a Jakub žehnají aviatikům u vesničky Všeň nedaleko Semil v Českém ráji. Tedy na místní ploše pro agrochemickou činnost, která vznikla už v sedmdesátých létech dvacátého století se létalo samozřejmě dřív, ale to se týkalo jen občasných návštěv letounů Z-37 Čmelák. Ale průkopníci dnešního rogalistického klubu na této ploše prováděli první pokusy s létáním v roce 1982. Dnes je letiště Všeň už Plochou SLZ neveřejnou a místní klub pořádá každoročně slety všech možných létajících zařízení o posledním srpnovém víkendu. Tak také ten poslední proběhl 30. srpna 2014 za velmi hojné účasti všelijakých poletuch (ačkoli tedy především motorových rogal) a ani, jak se zdálo, nikomu nevadila zhruba půlhodinová bouře, které se v okolí přehnala a letiště i s letouny pěkně zalila. Na tento slet se mi podařilo zavítat zcela poprvé a tak je z letiště Všeň o něco víc obrázků, než obvykle.
>
 
31.08.2014

Křídla nad Horními Dvory

text: (jjk), foto: P.S. Křídla nad Horními Dvory
Několik posledních let chebské letiště pomalu, ale jistě ožívá pravidelným provozem a návštěvníky sem lákají i obnovené letecké dny. Ten letošní se konal na konci prázdnin a to přímo o víkendu 30. a 31. srpna 2014. Po létech zapomnění a úpadku letiště se první obnovený letecký den konal v roce 2007, další o rok později a posléze bylo rozhodnuto, že akce tohoto typu se budou konat každé dva roky. Rok 2014 tak kromě navigační soutěže Letecké amatérské asociace Pohár Petra Tučka tak vyšel i na tuto událost a kdo sem našel cestu rozhodně neprohloupil, protože na nebi i zemi bylo k vidění všelicos z létajících vehiklů všeho druhu z České republiky, Německa a Rakouska a vehiklů původu i amerického, a od strojů meziválečného období, přes druhou válu světovou až po poválečnou a současnou techniku.
>
 
31.08.2014

Tankový den v Lešanech

text, foto: VLa Tankový den v Lešanech
Několik premiér techniky, vylodění spojenců v Normandii a Karpatsko dukelská operace, to byl 12. Tankový den v Lešanech, který poslední srpnovou sobotu roku 2014 pořádal Vojenský historický ústav. Obrovské množství účastníků, kteří se do Lešan vydali, způsobili dopravní kolaps na silnicích vedoucích do Krhanic a Lešan. V poledne dosahovaly kolony aut až pětikilometrových vzdáleností.
>
 
30.08.2014

Na svatého Jana stětí čápi bílí do tepla letí

text,foto: (jjk) Na svatého Jana stětí čápi bílí do tepla letí
Oni tedy letí na den stětí svatého Jana (29. srpna) do teplých krajin jak bílí, tak i černí čápi, ale k těm bílým se to víc hodí. Bílé kluzáky jak bílí čápi se proháněly po jaroměřské obloze na konci posledního srpnového týdne roku 2014, když už se i slunce v dřívějším čase sklání k západu (tak to ostatně je vidět i na přiložených obrázcích, ale důvod těchto večerních záběrů je prozaický a vysvětlení bude následovat o odstavec níže). V Jaroměři, na letišti v Josefově se mezi 28. a 30. srpnem 2014 konaly jedny z úplně posledních soutěží této sezony. Probíhalo zde Mistrovství České republiky v akrobacii na kluzácích kategorií Sportsman a Intermediate. Současně s tím se měla konat i doplňková soutěž o "Pohár Města Jaroměř" v akrobacii kluzáků v kategorii Advanced a Unlimited, ale pro nedostatek účastníků se tyto kategorie nelétaly.
>
 
24.08.2014

Na posedu sedí kohout z Hohenfeldu

text,foto: (jjk) Na posedu sedí kohout z Hohenfeldu
Původně mne napadl název (podle jednoho českého filmu Evalda Schorma a Jana Kačera) „Den sedmý, osmá noc“ a to vlastně pro to podobenství s rokem sedmým, osmým ročníkem. Tím je myšleno, že se v tomto roce 2014 se na letišti ve Vysokově u Náchoda konal už osmý ročník Vysokovského kopce techniky (tedy už tradiční to setkání vehiklů pozemských i létajících) a má cesta sem vedla poprvé při příležitosti ročníku druhého v roce 2008, takže v roce 2014 to bylo posedmé (ačkoli jsem toto letiště navštívil za tu dobu už celkem podeváté).  V sobotu 23. srpna 2014 tak na pasece vrchu Ovčák, mezi lesem s ostružinami a svahem Klenovníkem probíhal osmý ročník Vysokovského kopce techniky pod tichou patronací kohouta z Hohenfeldu.
>
 
24.08.2014

Mezi podzimem a podzimem, aneb jihlavský bazén

text,foto: (jjk) Mezi podzimem a podzimem, aneb jihlavský bazén
Během jednoho dne, doslova během několika málo hodin Českomoravská vrchovina uchystala představení, jak se svádí souboj mezi odcházejícím létem a přicházejícím podzimem (radši tedy spíš takzvaným „babím létem“). V krátkém sledu za sebou se (nejen) nad jihlavským letištěm vystřídalo (ještě) hřející slunce s čistou modrou oblohou a černá těžká oblaka, ze kterých se řinuly nezastavitelné proudy vody prokládané téměř ledovým větrem. Ale i přes tyto nenadálé zlomy povětrnosti (které i zapříčinily nepřilétnutí některých účastníků) se podařilo úspěšně odlétat tradiční jihlavský Horácký letecký den, který v neděli 24. srpna 2014 oslavil své pětadvacáté narozeniny, a kterému předcházel v sobotu 23. srpna 2014 3. ročník sletu "LAA sobě" a 5. slet Nebeských andělů.
>
 
24.08.2014

Jako hlodavci v ementálu

text,foto: (jjk) Jako hlodavci v ementálu
Tak rok s rokem sešel a opět se oldtimery s křídly vypravily na svůj pravidelný sraz, tentokrát to bylo už po jednadvacáté a místem setkání bylo podhůří Orlických hor a letiště Žamberk. Tradiční sešlost se odehrávala od 16. do 24. srpna 2014, ale podhorské povětří jakoby už předznamenávalo blížící se konec léta a tak nejen POTKani jako hlodavci jakoby hledali v oblačnosti skulinky a dírky, podobně jako v ementálu, aby mohly trochu polétat. Ostatně i při mé návštěvě se pouze marně čekalo na příznivější počasí a tak vlastně hlavním zpestřením toho dne byla návštěva letounku Pipistrel Taurus 912, takového zvláštního motorového kluzáku. Ovšem jinak (bez ohledu na počasí) byl jednadvacátý slet připraven pořadateli vskutku důkladně a už půl roku dopředu vycházely u příležitosti této akce Bulletiny mapující jak historii létání v Žamberku, tak i těchto sletů a Plachtařského Odl-timer klubu, který v tomto roce vlastně slaví pětadvacáté narozeniny.
>
 
23.08.2014

A i tři čtyřky a za měsíc na pochod

text,foto: (jjk) A i tři čtyřky a za měsíc na pochod
Rovnou tři čtyřky na konci letopočtu vyházejí obci Hosín pro letošní rok a nejsou to (kromě požáru v roce 1854) ani nijak významná výročí. To podobně i pro tři třídy bylo vypsáno v roce 2014 Plachtařské mistrovství České republiky, které je vlastně pro větroňáře nejvýznamnější tuzemský šampionát (po juniorech a akademicích, regionech a letos neoficiálním šampionátu dvoumístných kluzáků). V tomto roce se také plachtaři při svých šampionátech hodně našlapali, protože se ani jedněm závodům nevyhnuly rozmary počasí. A tak se někdy plachtaři i se svými letouny proměnili v posunovače, šíbující kluzáky sem a tam. Ale komu by to nebylo málo, může si zapochodovat nedaleko Hosína i za měsíc, kdy se tu jeden takový pochod pořádá, ale už se netýká létání, ale je pořádán na počest jednoho významného českého legionáře. Ale pro letošní rok mají plachtaři odpochodováno a kupodivu i úspěšně odlétáno. V Hosíně u Českých Budějovic skončilo 23. srpna 2014 Plachtařské mistrovství České republiky (konalo se od 11.srpna 2014).
>
 
17.08.2014

Trochu jako bruslaři s padákem bez ledu

text,foto: (jjk) Trochu jako bruslaři s padákem bez ledu
Trochu to tak někoho může napadnout. Za normálních okolností parašutisté provozující tento poněkud adrenalinový sport v „cílové rovince“ brázdí vodní hladinu bazénku v dropzóně špičkou nohy. Ale to v zimních měsících není tak jednoduché. Nějakého kaskadéra by však mohlo napadnout, že by se dal swooping, nebo canopy piloting, tedy řízené létání na malých výkonných padácích, provozovat i v zimě. Jen po zamrzlém bazénku by parašutisté „nebruslili“ špičkou nohy, ale bruslí. On ten vějíř vodních kapek tak trochu připomíná podobná oblak ledové tříště, když hokejista brzdí před soupeřovou bránou. Ale to mne jen tak při pohledu na „brzdící“ parašutisty při závodech Pink Canopy Piloting Open 2014 na letišti Klatovy – Chaloupky mezi 14. a 16. srpnem 2014 napadlo.
>
 
17.08.2014

Tehdy byl také srpen a také pršelo a mraky se černaly

text,foto: (jjk) Tehdy byl také srpen a také pršelo a mraky se černaly
Bylo to tehdy také v srpnu a na starobylém náměstí (Žižkově náměstí) v Českých Budějovicích defilovala šedesátka pilotů a pilotek z dvanácti zemí. Byli to účastníci devátého světového šampionátu v letecké akrobacii pro rok 1978, který přinesl tehdejšímu Československu dva tituly mistrů světa, bronzovou medaili v celkovém pořadí jednotlivců a další čtyři cenných kovů v jednotlivých disciplínách na letounech Zlin Z-50L. A píše se rok 2014, opět je srpen a na rakovnickém letišti v letounu Zlin Z-50LX předvádí své umění mistr světa (v družstvech) a bronzový ze slavného hosínského šampionátu Jiří Pospíšil. Dost možná ani účastníci letecko-modelářského leteckého dne v Rakovníku netušili, kdo je tím pilotem v modré „padesátce“ a možná ani v dobách kdy tento úspěšný pilot získával medaile mnozí ještě ani nebyli na světě. Diváci tak mohli vidět na 10. Model Air Show 2014 16. a 17. srpna 2014 pilota z generace zlatého věku československé letecké akrobacie druhé poloviny sedmdesátých  a první poloviny osmdesátých let dvacátého století.
>
 
16.08.2014

Krakonoš, rozverní beránci a pekinéz za sklem

text,foto: (jjk) Krakonoš, rozverní beránci a pekinéz za sklem
Byl to letos takový hronovský, či velkopoříčský dvojitý trojboj. Myslím tím, že se od počátku července, do poloviny srpna v jednom zátahu v Hronově, či nad Hronovem, respektive ve Velkém Poříčí, či nad ním, stále něco dělo. A vlastně ve dvou variantách lze říci, že se jednalo o takový jakoby trojboj, třech po sobě jdoucích akcí. Pokud to budeme brát čistě po letecké stránce, odstartoval to Projekt na podporu juniorů, na něj přímo navazující republikový šampionát juniorů a ukončil sérii tradiční orlíkovský plachtařský závod. Pokud juniorský projekt spojíme s republikovým mistrovstvím stejné věkové kategorie (viz. Opožděná maturita nad mariánským sousoším) pomyslně v jednu akci, tak za tu druhou navazující lze označit už 83. ročník divadelního Jiráskova Hronova (www.jiraskuvhronov.cz) a třetí jsou tedy už zmíněné Hronovské orlíkovské přeháňky (9. – 16. srpna 2014) a jejich v pořadí třináctý ročník. V každém případě tyto závody, převážně old-timerů „Orlíků“, lze označit za vyvrcholení a završení letošního kulturně-aviatického léta v Hronově a Velkém Poříčí.
>
 
10.08.2014

Na skok po šesti letech za Probošťským rybníkem

text,foto: (jjk) Na skok po šesti letech za Probošťským rybníkem
Už nějaké té vody v Labi odteklo od poslední návštěvy letiště, které od této české řeky odděluje Probošťský rybník a další jezera a jezírka, často vyhledávaná jak rybáři, tak i koupáníchtivými lidičkami. A je to vlastně letos přesně dvacet let, kdy si i místní lid létavý našel toto místo, aby obnovil zašlou a zapomenutou slávu aviatiky v Brandýse nad Labem a Staré Boleslavi. Na rozdíl od jiných míst, se bývalé letiště, zrušené definitivně v roce 1963, obnovit nedalo, protože na někdejším letišti Brandýs nad Labem se už budovalo cosi jiného. A v roce 1994 se tedy několik aviatiků, vesměs rogalistů, rozhodlo najít místo jiné a volba padla právě na místo, kde dnes leží letiště Borek Brandýsko - Staroboleslavského aeroklubu. Ten také pravidelně pořádá i slety všelijakých vehiklů, ačkoli v současné době spíš jde o setkání několika přátel a nikoli veřejnou akci. Ale v sobotu 9. srpna 2014 má cesta z letiště Loučeň vedla právě tudy a tak bylo na místě se zde na chvíli zastavit a současně s tím připomenout i historii a současnost létání v Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi.  
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

17. - 18. listopadu 2018

Evropský pohár na přesnost přistání MPG

Prostějov II. - Stichovice

9. ročník soutěže v motorovém paraglidingu Evropského poháru v přesnosti přistání MPG, Letiště Prostějov II. – Stichovice, Paramotor klub Prostějov Stichovice, www.deltaklub.cz, www.laacr.cz

 
detail akce
soutěž - MPGL
 
22. listopadu 2018 17:00-20:00

Beseda na Albertově – Karel Burger

Praha 2 (ČVUT Fd)

Odborná společnost letecká ČR pořádá besedu: Karel Burger - palubní inženýr vojenského dopravního letectva "Jak se létá u vojenských dopraváků", Praha 2, Dopravní fakulta ČVUT na Albertově, Horská 3, www.czaes.org, www.fd.cvut.cz, www.facebook.com/OSLCR/

 
detail akce
společenská akce
 
8. prosince 2018 13:00-17:00

Den otevřených dveří hangáru

Praha - Točná

Den otevřených dveří hangáru s historickými letadly, aneb posaďte se do kokpitu, Letiště Praha – Točná, www.tocna.cz, https://www.facebook.com/tocnaairport/

 
detail akce
společenská akce
 
12. prosince 2018 19:00-22:00

Evropská tunelová liga RW-4

Praha - Letňany (Hurricane Factory)

Osmý ročník FAI Evropské tunelové ligy ve skupinové akrobacii RW-4, Hurricane Factory Praha - Letňany, www.aecr.cz, www.sportflight.cz, www.hurricanefactory.com

 
detail akce
společenská akce
 
13. prosince 2018 17:00-20:00

Beseda na Albertově – Josef Maršálek

Praha 2 (ČVUT Fd)

Odborná společnost letecká ČR pořádá besedu: Josef Maršálek – dopravní fakulta ČVUT, Sny o létání – složitá cesta Wernhera von Brauna, Praha 2, Dopravní fakulta ČVUT na Albertově, Horská 3, www.czaes.org, www.fd.cvut.cz, www.facebook.com/OSLCR/

 
detail akce
společenská akce
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama