Akce a soutěže RSS

01.06.2014

Bez Egerlinku a téměř bez letiště

text,foto: (jjk) Bez Egerlinku a téměř bez letiště
To nám to začíná. Už ani radarová stanice, mnohokrát zmíněný Egerlink na toužimském letišti nestojí a mohutné přívaly vody v uplynulém týdnu téměř znemožnily jakékoli létání. Původně se zdálo, že Jiřímu Durasovi se nebude chtít po dvaceti úspěšných akrobatických Karlovarských pohárů v zavedené tradici pokračovat. Nakonec, ale naštěstí všechno je jinak a tak se mohl na letišti v Toužimi odehrát už jednadvacátý ročník, který však měl poněkud namále. Soutěž naplánovaná na tři dny se stíhala jen ve dvou dnech a travnatá toužimská dráha donutila piloty uniknout do karlovarského exilu, kde přece jenom je plocha zpevněná a nemohla být nasáklá vodou v takové míře jako louka u sousedů. Naštěstí sobotní počasí umožnilo ztrátu dohnat a tak se 21. Ročník Karlovarského poháru 29. až 31. května 2014 úspěšně dolétal. Jen se vzhledem k počasí nepodařilo do Toužimi, respektive Karlových Varů doputovat několika letcům.  
>
 
31.05.2014

Nepomucký Jan, dvě vosy v jeden den dal

text,foto: (jjk) Nepomucký Jan, dvě vosy v jeden den dal
Posledního květnového dne roku tisícího sedmistého dvacátého prvního byl patron Země České prohlášen za blahoslaveného (později i svatého) a jelikož je mimo jiné i patronem loďařů, vorařů a od vodnatosti pomáhá, jako by i 31. května 2014 mladoboleslavským organizátorům tradičního plachtařského soutěžení v sedmém ročníku Gradient & Club Grand Prix od vody pomohl, když už jim v poslední den závodů teklo do bot. Nu teklo jim do bot, nejen obrazně, ale i fakticky, protože soutěž, ač začala 24. května 2014 poměrně slunečně, zbytek týdne jí vzala voda a nakonec se zdálo, že se v kategorii Gradient ani nedolétá, protože chyběly dvě platné disciplíny. Nezbylo než v sobotu 31. května 2014 tak říkajíc zabít dvě mouchy (tedy dvě „Vosy“) jednou ranou a stihnout oblétat hnedle dva lety. A husarský kousek se podařil, Jan Nepomucký odehnal vody a Gradient & Club Grand Prix se v sobotní podvečer úspěšně na na letišti Mladá Boleslav - Bezděčíně dolétal.
>
 
25.05.2014

Stále ve starém dobrém Schönefeldu

text: (jjk), text, foto: M.J. Stále ve starém dobrém Schönefeldu
V roce 2010 už mělo být slavnostně otevřeno na místě letiště letiště Berlin-Schönefeld rozšířené a modernizované letiště Berlin – Brandenburg. Nestalo se tak, a v roce 2012 se letecký veletrh ILA Berlin 2012 (Internationale Luft-und Raumfahrtausstellung) konal na stále rozestavěném letišti (viz. Veletrh na berlínském staveništi… aneb kde udělali soudruzi z NDR chybu?) a uběhly dva roky a nastal další veletrh ILA 2014 a kam se ztratila pověstná německá preciznost, přesnost a spolehlivost, stále Berlin – Brandenburg se nepodařilo zprovoznit a tak se létá z té „staré“ půlky Berlin – Schönefeld. Ale na druhou stranu se teď hodí, že se pravděpodobně už nikdy Berlin – Brandenburg neuvede do provozu a zůstane v tomto stavu. Mohou se zde nerušeně pořádat veletrhy a letecké dny a v ostatním čase mohou dráhy fungovat jako největší cyklistická a bruslařská dráha na světě a nebo by se mohlo uvažovat o zřízení okruhu pro Formuli 1. V každém případě v Berlíně proběhl ve dnech 20. až 25. května 2014 veletrh ILA 2014.
>
 
25.05.2014

Piklhaubna ve vodách Kokořínských

text,foto: (jjk) Piklhaubna ve vodách Kokořínských
Není mnoho leteckých sportů při nichž je z bezpečnostních důvodů nutné, aby pilot, navigátor, ale i rozhodčí, či přítomný další pozorovatel, museli používat tvrzenou pokrývku hlavy (dříve se tomu říkávalo piklhaubna, či šalíř, a dnes přilba, helma, nebo tak nějak podobně) přičemž všichni jsou v tu samou chvíli na zemi a letoun kroužící nad jejich hlavami je bezpilotní. Tímto leteckým (modelářským) sportem jsou rychlostní závody kolem pylonů, taková zmenšená verze slavných závodů v americkém Renu, či vzdáleně se podobající i Red Bull Air Race. V tomto případě se však jedná o závody modelů, které však dosahují v průměru rychlosti kolem 270 kilometrů za hodinu, což vysvětluje potřebu pevné pokrývky hlavy. U nás je nejznámější soutěží Velká cena Mělníka, která se pětatřicetkrát konala na letišti Mělník – Hořín. Toto letiště však neblahými okolnostmi se odebralo do historie a to patrně navždy a tak mělničtí modeláři vzali za vděk „práškařským“  letištěm Střemy (LKSTRE), které leží nedaleko a má asfaltovou dráhu. Závody kolem pylonů v sobotu 24. května 2014, tak byly přípravou na zmíněnou Velkou cenu Mělníka, která se zde uskuteční od 6. do 8. června 2014.
>
 
25.05.2014

Lešany otevřeny

text, foto: Vla Lešany otevřeny

Počasí z pátku na sobotu se moc nevydařilo a silné deště zvedly i hladinu řeky Sázavy v Krhanicích, která sousedí s vojenským muzeem Lešany. Ještěže jsou bývalá dělostřelecká kasárna o dost výše než řeka Sázava, tak jen vydatný déšť rozbahnil předváděcí arénu. Což bylo pro diváky dobře, neboť řidiči ukázali, co jejich technika dovede. Brány se otevřely v 9,30 hodin a většina návštěvníků směřovala do dolní části výstavních ploch, kde probíhal již 15. ročník srazu historických autobusů. Ten pořádá RTO-klub pod vedením svého předsedy Michala Zubra. Každý rok naštěstí přibude o nějaký ten rekonstruovaný „Erťák“ více, což je dobře.

>
 
11.05.2014

Druhá dobrá a tři nouzáky

text,foto: (jjk) Druhá dobrá a tři nouzáky

Každý by měl dostat alespoň druhou šanci a tak po rozmrzelé návštěvě Roudnice nad Labem, kdy se skákalo za horou Říp (v rámci tradiční poutě) jsem zkusil dát tomuto letišti v roce 2014 ještě druhou šanci. První pokus zhatily davy lidiček hrnoucích se na veselici a fronty aut sahající do širého okolí a tak to podle toho také dopadlo viz. Krabčice už nikdy více a to ani za slepice. Ale vzhledem k tomu, že se v tomto roce tradiční letecký den v Roudnici nekoná a Memorial Air Show se chystá až na rok příští, využil jsem rozmarného májového počasí a pokusil se na „druhou dobou“ o návštěvu letiště Roudnice nad Labem, při příležitosti nového parašutistického závodu, který tak trochu připomíná někdejší závod branné zdatnosti, ale přece jenom v mnohem neformálnějším podání. Roudnický Čechol byl totiž určen mladým začínajícím parašutistům za dohledu instruktorů a těch zkušených.

>
 
10.05.2014

Májové ručníky s vrtulkou naplnily stodolu

text,foto: (jjk) Májové ručníky s vrtulkou naplnily stodolu
Není-li květen ani příliš studený, ani příliš mokrý, naplňuje stodoly a sudy, říká jedna pranostika. A ono tak to májové povětří i tak trochu je. Během dne není příliš studeno (i když studeně občas foukne), toho mokra také není až příliš (i když tu i tam zaleje májový deštíček). Po ránu trávu zdobí rosa, ale pokud v noci nepromrzne i ta stodola se sklizní zaplní. Tak jako zaplnili motoroví paraglidisté první medailovou sklizní úvodní kolonku letošního seriálu republikových šampionátů v leteckých sportech. A tak v sobotu 10. května 2014 (respektive v pátek večer) mohli létaví lidé s takovými těmi „barevnými ručníky“ nad hlavou s vrtulkou na zadku vyvalit naplněné sudy a slavit. Tentokrát se otevřené mistrovství v motorovém paraglidingu konalo na letišti v Jindřichově Hradci od 5. do 11. května 2014 (i když se fakticky dolétalo už ve čtvrtek 8. května 2014) za takového toho klasického všelijakého májového počasí.  
>
 
04.05.2014

Po sto letech v jednom šiku k poctě císaře Karla I.

text,foto: (jjk) Po sto letech v jednom šiku k poctě císaře Karla I.
Je tomu přesně sto let od okamžiku, kdy vypukla Velká válka (tehdy se jí ještě neříkalo první světová), která překreslila mapu Evropy a znamenala mimo jiné zánik státního útvaru, který se oficiálně jmenoval Království a země v Říšské radě zastoupené a Země svaté Štěpánské koruny uherské, neboli Rakousko – Uhersko. Nejen u příležitosti tohoto výročí se konaly v Brandýse nad Labem a Staré Boleslavi oslavy „Audience u císaře Karla I.“. Slavnost se netýkala pouze stoletého výročí od začátku světové války, ale i u příležitosti dvou set let od Vídeňského kongresu v roce 1814, a také 1200 let od úmrtí římského císaře Karla Velikého v roce 814 a nebo i jako připomínka toho, že před deseti lety byl Jeho Veličenstvo Karel z Domu Rakouského blahoslaven. A tak 3. května 2014 proběhlo (kromě jiného) na zahradě císařského a královského zámku Brandýs nad Labem slavnostní defilé historických vojsk za doprovodu Ústřední hudby Armády České republiky (dokonalé stoleté historické prolnutí) a na úvod s průletem historických letounů Nadačního fondu letadlo Metoda Vlacha. Temná obloha a studený vítr jakoby symbolicky předznamenávaly nadcházející události Velké války.
>
 
04.05.2014

A ani tu čarodějnici na Horách nakonec neupálili

text,foto: (jjk) A ani tu čarodějnici na Horách nakonec neupálili
Na přelomu dubna a května se tradičně podle prastarých zvyků upalují čarodějnice ztělesňující o Filipojakubské noci vše zlé a nečisté, protože o půlnoci před svatým Filipem a Jakubem nečisté síly škodily lidem. A tak se všude možně 30. dubna 2014 pálilo všechno možné včetně čarodějnic. To na Horách tamní Letecký spolek Hory (www.lsh.websnadno.cz) už tradičně pojal upalovací „oslavu“ poněkud jinak a to prodlouženým sletem až do neděle 4. května 2014. Bezkonkurenčně nejlepším počasím svatý Petr obdařil povětří právě v den 30. dubna 2014, takže kromě podvečerního létání se sešlost na letišti Karlovy Vary – Hory bavila dětským big bandem z Nové Role, opékáním buřtů a „stanovým“ mixem country a tak byla čarodějnice ušetřena.
>
 
27.04.2014

Otvírání piva vrtulníkem a Steinbachovy stíhačky

text: (jjk), foto: M.J. Otvírání piva vrtulníkem a Steinbachovy stíhačky
Tuzemci jsou národem pivařů a otvírat flašku piva tak umíme na mnoho různých způsobů, nožem, vidličkou, zednickou lžící, fankou, ale i někteří odvážlivci i zubama. Na letošním leteckém dnu v Plasích (26. A 27. dubna 2014), ale Daniel Grösl se svým ultralehkým strojkem  CH-7 Kompress (OK-MHA 14) předvedl, že se dá láhev piva otevřít i vrtulníkem, tedy jednou jeho lyžinou. Takže další recept do sbírky těm, kteří nemají po ruce zrovna otvírák, ale třeba právě vrtulník. Na prvním leteckém dnu sezony tomuto kousku tleskalo tisíce diváků, ale nejen tomu, ale i dalším novinkám třeba v podobě dvou „stíhaček“ z dílny Phillipa Steinbacha, nebo vírníku AutoGyro Cavalon (jednoho z prvních, který byl z dovezených dílů kompletně smontován v České republice).
>
 
27.04.2014

Za „žebřiňákem“ B.5 na kopec

text,foto: (jjk) Za „žebřiňákem“ B.5 na kopec
Historický zrekonstruovaný letounek Bohemia B.5, vrtulník mil Mi-4, nebo mimořádně přístupná tak zvaná Stará Aerovka. To je začátek už 46. výstavní sezony v Leteckém muzeu ve Kbelích, která začala v sobotu 26. dubna 2014. Den sice začal nepříjemnou mlhou, ale kdo se prodral oparem, mohl se podívat na novinku ve sbírce muzea, kterou je zrekonstruovaný letoun Bohemia B.5, nebo z otevřených dveří hangáru pohlédnout na renovovaný vojenský vrtulník Mi-4, či militarizovaný XL-160 Brigadýr. Také bylo možné navštívit i hangáry v areálu Staré Aerovky čekající na rekonstrukci a novou expozici, o kterou se ve vzájemné spolupráci postará Vojenský historický ústav a LOM Praha. Sezona ve Kbelích začala.  
>
 
27.04.2014

Krabčice už nikdy více a to ani za slepice

text,foto: (jjk) Krabčice už nikdy více a to ani za slepice
Za kopcem, který s oblibou používal pradědek Čech (když poslal bratra Lecha založit Polsko) se každoročně koná oblíbená pouť, tedy Řípská pouť. Ve vesničce Krabčice, na svahu Čechova kopce a tak všude okolo. A prodává se tam drobotina jako slepičí, husí, kachní dorost, vajíčka a kolem dokola smrdí přepálený olej, od kolotočů se povyk vyvolávače line. No prostě pouť a do toho potulní minesengři a trubadúři podle nálady a svéhu umu více či méně třískají do svých smrkových a mahagonových chordofonů a křičíce u toho převelice … no prostě úplná veselice. Ale z tohohle vůbec nic neuvidíte a ani nic neuvidíte, protože Krabčice už nikdy více a to ani za slepice.
>
 
26.04.2014

Duben ještě tam budem, aneb čtvero ročních dob od A do Z

text,foto: (jjk) Duben ještě tam budem, aneb čtvero ročních dob od A do Z
Letní modrá obloha jako vyžehlená, tu i tam nějaký bílý veselý beránek, černá olověná těžká mračna a řinoucí se vodní provazce, chladný ledový vichr a přízemní ranní mrazíky. Jakoby se mezi 17. A 26. dubnem 2014 odvinuly během deseti dnů vystřídaly všechny čtyři roční doby od A do Z. Podle toho také šestý ročník, dnes už tradičního prvního plachtařského závodu sezony na letišti Zbraslavice vypadal. Každý den jakoby vyčarovaný z jiné roční doby, že se večer nedalo odhadnout jak bude ráno, ráno jak bude v poledne, a v poledne jak bude za hodinu. Skládalo se, rozkládalo, neskládalo, skládalo a letělo a nedoletělo, ale přece jenom nakonec i několikrát doletělo (letos tedy i se ztrátami). Ale ve své podstatě letošní dubnové počasí je takové, jaké v dubnu má být, jen jsme si v posledních letech poněkud odvykli. Šestý ročník AZ Cup ve Zbraslavicích nakonec dolétal i když s minimem možných letů.
>
 
20.04.2014

Rozlet „Na Borech“ a ještě Schicht

text,foto: (jjk) Rozlet „Na Borech“ a ještě Schicht
Už titulek je poněkud zavádějící. Mnozí znají dnes už neexistující plzeňské letiště Bory, ale ono je kupodivu ještě v Čechách jedno letiště ležící v místech, kterému se říká Na Borech.  Letiště Štětí ovšem leží při cestě od Labe směrem na Chcebuz. Ona je to tedy plocha SLZ a už jednou jsem se zde zastavil, jen bohužel tehdy tu nebyla ani noha ani křídlo (viz. …zase to plánování…). Na druhý pokus 19. dubna 2014 to bylo o něco lepší, ostatně se tu konalo „Jarní rozlítání“, jenže kromě nepříjemnému větru to vycházelo na prodloužený velikonoční víkend a tak účast byla vlastně jen symbolická a o létání se staral majitel letiště se svým žákem. A ani modelářům se do vzduchu (při tom povětří) nechtělo. Shodou okolností to ovšem bylo v den stoletého výročí Schichtova závodu z Vídně do Prahy, Terezína, Brna, Budapešti a zpět do Vídně. Ostatně Terezín je od Štětí nějakých patnáct kilometrů vzdušnou čarou, takže ta symbolika je na místě.
>
 
19.04.2014

Leteckým sportovcem za rok roce 2013 je paraglidista Tomáš Lednik.

text, foto: (jjk), M.O., foto: Kamil Večeřa Leteckým  sportovcem za rok roce 2013 je paraglidista Tomáš Lednik.
V pátek 18. dubna 2014 proběhlo v Leteckém muzeu na letišti v Mladé Boleslavi slavnostní ocenění nejlepších leteckých sportovců za rok 2013, kde byl nejlepším leteckým sportovcem roku 2013 je paraglidista Tomáš Lednik a další v jednotlivých oborech. Tuto tradiční akci společně pořádaly Letecká amatérská asociace České republiky, Klub leteckých novinářů Syndikátu novinářů České republiky, Český balónový svaz, Svaz modelářů České republiky a Plachtařský Oldtimer Klub v součinnosti a s podporou Podvýboru pro Inovace, letectví a kosmonautiku Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a záštitu nad letošním ročníkem převzal předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky pan Jan Hamáček.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

17. - 19. listopadu 2017

Evropský pohár na přesnost přistání MPG

Prostějov II. - Stichovice

8. ročník soutěže v motorovém paraglidingu Evropského poháru v přesnosti přistání MPG, Letiště Prostějov II. – Stichovice, www.deltaklub.cz, www.akstichovice.webnode.cz, www.laacr.cz

 
detail akce
soutěž - MPGL
 
23. listopadu 2017 17:00-19:00

Beseda na Albertově – Pavel Vančata

Praha 2 (ČVUT Fd)

Odborná společnost letecká ČR pořádá besedu: Pavel Vančata – letecký badatel, člen Leteckého Spolku Praha, „Adolf Pravoslav Zelený MBE – navigátor 311Sq.“, Praha 2, Dopravní fakulta ČVUT na Albertově, Horská 3, www.czaes.org, www.fd.cvut.cz

 
detail akce
společenská akce
 
25. listopadu 2017 10:00-22:00

Zavítání nebe na Rané

Raná u Loun – svah & Ponorka

Společné létání z Rané nebo Oblíku s motory i bez podle počasí (od 10,00 hod.) s přednáškou S.Mayera (od 17,15 hod.) a koncertem kapely, Letiště Raná u Loun – svah & Ponorka, www.rana-paragliding.cz, www.ranskahora.cz, www.zakladni-skola-letani.cz

 
detail akce
PGL
 
1. - 15. prosince 2017

Báječný svět létání

Praha 1

Multimediální výstava z leteckých expedic Flying Revue, letecké artefakty, prezentace videí, přednášky a besedy, Karolinum - Křížová chodba, Ovocný trh 5, Praha 1, http://bajecnysvetletani.fonio.cz/

 
detail akce
společenská akce
 
2. - 3. prosince 2017

Přibyslavská PPG palačinka 2017

Přibyslav - Hříště

Druhý ročník přesnosti přistání na "palačinku" s vyhlášením výsledků soutěže paramotorové XContest 2017, Letiště Přibyslav – Hříště, www.lkpi.cz

 
detail akce
MPGL
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama