Akce a soutěže RSS

19.04.2014

Leteckým sportovcem za rok roce 2013 je paraglidista Tomáš Lednik.

text, foto: (jjk), M.O., foto: Kamil Večeřa Leteckým  sportovcem za rok roce 2013 je paraglidista Tomáš Lednik.
V pátek 18. dubna 2014 proběhlo v Leteckém muzeu na letišti v Mladé Boleslavi slavnostní ocenění nejlepších leteckých sportovců za rok 2013, kde byl nejlepším leteckým sportovcem roku 2013 je paraglidista Tomáš Lednik a další v jednotlivých oborech. Tuto tradiční akci společně pořádaly Letecká amatérská asociace České republiky, Klub leteckých novinářů Syndikátu novinářů České republiky, Český balónový svaz, Svaz modelářů České republiky a Plachtařský Oldtimer Klub v součinnosti a s podporou Podvýboru pro Inovace, letectví a kosmonautiku Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a záštitu nad letošním ročníkem převzal předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky pan Jan Hamáček.
>
 
07.12.2013

Letní ohlédnutí 3. – Mollis po devadesáti letech

text: (jjk), M.J., foto: M.J. Letní ohlédnutí 3. – Mollis po devadesáti letech
Letectví ve švýcarském kantonu Glarus má dlouholetou tradici, protože už 3. dubna 1923 v místech dnešního letiště Mollis se konal první letecký den, kterého se účastnili dva průkopníci švýcarské aviatiky Walter Mittelholzerstrasse a Henry Pillichody se svými letouny za účasti čtyř tisícovek diváků. Tím byla na tomto místě založena tradice leteckých dnů, která pokračuje do dnešních dnů. Dalším leteckým vystoupením byl rok 1926, ale vzhledem k notně hrbolaté ploše bylo přistoupeno k vybudování stabilní travnaté dráhy a tak se další veřejné vystoupení konalo až v roce 1935. Po letech 1946, 1948 a 1971 se první mezinárodní letecký den konal v roce 1996. V novém tisíciletí se divákům letci předvedli v letech 2001 a 2006 a od roku 2009 se Zigermeet koná každoročně a v roce 2013 i za účasti Miloše Jenčíka.
>
 
01.12.2013

Letní ohlédnutí 2. – Hopp Schwiiz! Schwede fiel!

text: (jjk), M.J., foto: M.J. Letní ohlédnutí 2. – Hopp Schwiiz! Schwede fiel!
Hopp Schwiiz! Je poměrně dobře známý pokřik švýcarských sportovních fanoušků. Čeští příznivci ledního hokeje si mohli tento pokřik dostatečně vychutnat během jarního mistrovství světa v ledním hokeji, kde se hokejisté helvétského kříže probojovali až do finále, kde prohráli s hokejisty Švédska. Švýcarské povětří na letišti Dittingen, to 31. srpna 2013 za hokejisty jednomu Švédovi vrátilo. Schwede fiel! Během leteckého dne Dittinger Flugtage 2013, který byl věnován sto letům švýcarské aviatiky, totiž poněkud nešťastně havaroval při silném větru švédský aviatik Mikael Carlson na replice letounu Blériot (Thulin) XI. SE-AMZ. Ono to takto vyznívá jako taková malá pomsta švýcarského větru Švédovi, za ty hokejisty, ale je třeba říci, že o podobné karamboly žbrdlinkáčů v dřevních dobách aviatiky nebyla nouze. Ostatně repliky těchto letounů mají s tím létáním v nevhodném počasí poněkud potíže i dnes, což poznali diváci například v Plasích (viz. Ing.Jan Kašpar opět po sto letech havaroval….).
>
 
24.11.2013

Letní ohlédnutí 1. – Karneval Fliegergruppe Wolf Hirth

text: (jjk), M.J., foto: M.J. Letní ohlédnutí 1. – Karneval Fliegergruppe Wolf Hirth
S každým podzimem lze pravidelně přijít na to, že něco popadalo pod stůl, něco se nestihlo a je ještě chvilka dohánět resty. A tak se tak se nedostalo na tři letecké dny, které se sice konaly za humny, ale díky Miloši Jenčíkovi jsme se na některé z nich podívali už v minulých letech a neopomineme je ani letos. Jednou ze tří největších leteckých sešlostí historických letounů všeho druhu v celé Evropě je bezpochyby Oldtimer-Fliegertreffen, neboli Hahnweide Oldtimer Air Show 2013 na letišti letišti Hahnweide v Bádensku-Württembersku. V letošním roce se tedy v Bádensku-Württembersku už po sedmnácté slétlo ve dnech od 6. do 8. září 2013 tři sta padesát rozličných letounů všech typů, druhů, stáří a velikostí z čtrnácti zemí světa mezi nimiž dominovaly především letouny domácích německých majitelů, ale i z Rakouska, Švýcarska, Dánska, Švédska, Francie, Maďarska, Nizozemí, Belgie, Velké Británie, Itálie, Kanady a Srbska.
>
 
20.10.2013

Jako divá vletěla oknem do světnice vosa Otylka….

text,foto: (jjk) Jako divá vletěla oknem do světnice vosa Otylka….
…. Šaty má pěkně pruhované, ale žihadlem se ohání jako kopím. Křemílek s Vochomůrkou se na sebe podívali a pokrčili rameny. Potom Křemílek povídá: „Ještě jsi, Otylko, nepozdravila.“ „Já teď nezdravím, protože je vosí rojení,“ odsekla Otylka. „Dejte si na mě pozor, vy dva.“ A letěla oknem. „Je to celkem slušná vosa,“ řekl Vochomůrka. „Aspoň víme, na čem jsme.“ (vypráví Václav Čtvrtek) …a na čem jsme víme i v sobotu 19. října 2013 na letišti Hradec Králové – Věkoše hnedle při prvním pohledu na seřazené barevná vajíčka (jako lentilky napadlo kohosi), ta bílá a stříbrná, která svou kulatostí Křemílka a Vochomůrku připomínající a ta žlutá a oranžová i tu vosu Otylku evokující. To je podzimní rojení vírníčků AutoGyro Cavalon a Calidus pod patronací zástupce výrobce v České republice firmy Nirvana systems.
>
 
13.10.2013

Dva a dvacítka s šikovnýma rukama navíc

text,foto: (jjk) Dva a dvacítka s šikovnýma rukama navíc
Samozřejmě, že modelařina je o šknovných rukou a především nápadech. A z produktů této kombinace leckdy až oči přecházejí. Ne jinak tomu bylo i během už dvacátého druhého ročníku tradičního veletrhu Model Hobby 2013, který tradičně jako v posledních letech probíhal v pražských Letňanech od 10. do 13. října 2013. Ten se koná už od roku 1992 (viz. Model Hobby 92) a postupně se na tuto akci nabalují i další souběžné výstavy. V loňském roce k Model Hobby přibyla i výstava Home Work, což není úplně o modelech, ale spíš o těch šikovných rukou.     
>
 
13.10.2013

Konec stejný jako začátek

text,foto: (jjk) Konec stejný jako začátek
Měli to v Lipencích, ale letos smůlu. Tak jako všude jinde byla zima, nevlídno, sychravo skoro až do května a začátek sezony tak byl hodně nešťastný. A ten konec je vcelku podobný. Je stejně nehezky jako na začátku této sezony. K tomu modelářům sídlícím na někdejším letišti Praha – Zbraslav/Radotín, nyní modelářském letišti Lipence, areál zalila červnová povodeň a tak i přes veškerou snahu se letos nepodařilo zorganizovat tradiční letecký den Lipenecký obr. Prostě už nezbyly síly po opravě letiště a zázemí ještě něco organizovat. A i poslední dvě akce lipenských modelářů provázelo poněkud nevlídné počasí…
>
 
13.10.2013

Dědkův hnusák, žádný léto stařeny

text,foto: (jjk) Dědkův hnusák, žádný léto stařeny
…říká se, že v září či v říjnu přijde cosi, čemu se říká léto jakési babizny. Konkrétní stařenu už pranostika nezmiňuje, ale prostě nějaká stará bába má svoje léto a ať si dosadí každej tu svou (…má za jedinou…). No jenže to co bylo teď v sobotu 12. října 2013 alespoň v Čechách (na Moravě bylo o poznání přívětivěji), to nebyly dozvuky léta, ale počasí hnusný jak starej plesnivej dědek. Možná by se měla používat nějaká protiváha „babího léta“, třeba „Dědkův podzim“. A tak také dopadl závěr sezony, Podzimní předveď a prodej benešovských modelářů na letišti Benešov – Bystřice/Nesvačily…., takže se opakoval rok 2011 (viz. Nepředeveď a neprodej).
>
 
06.10.2013

A rodí se nové vojenské muzeum

text,foto: (jjk) A rodí se nové vojenské muzeum
I poměrně nedávná historie je už historií, která se pomalu vytrácí z paměti, která je už za generačním prahem, protože děti narozené po určitém dějinném zlomu už jsou dospělé a samy mají děti. Tak je to ostatně od zániku Československa jako jednotného státu os Chebu až po Košice, od kterého uplynulo jednadvacet let. A podobně je to i s armádou společnou československou, která před rokem 1989 navíc nosila čtyři desítky let přízvisko „lidová“. A i na relativně nedávnou historii se pomalu začíná zapomínat. A jak je známo, historii je potřeba znát se všemi kladnými i zápornými událostmi, abychom si jí nemuseli opakovat. A proto také vznikají různá historická sdružení, kluby, spolky a v neposlední řadě i různá muzea, připomínající více či méně vzdálenou historii. V roce 2013 se tak také začalo, zatím nesměle, rodit muzeum další. V Kolíně – Sendražicích se klube Muzeum Československé armády (http://muzeum.csla.cz), což má na svědomí Klub vojenské historie Československé lidové armády (www.csla.cz), který ve dnech 5. a 6. října 2013 zde uspořádal (prozatím třetí) výstavu „Tankisté a motostřelci československé armády“.
>
 
29.09.2013

Japonec nakonec ... léta

text,foto: (jjk) Japonec nakonec ... léta
Před rokem v září šplhalo na kopec s dřevěnými skříněmi a žbrdlinkáči na zádech (obrazně řečeno) množství lidiček prahnoucích po nabuzení nostalgické nálady a atmosféry z dřevních dob aviatiky, kdy právě na Rané u Loun se létalo hezky z kopečka dolů (viz. Erwínkovo odpoledne, kalná rána a burlaci na kopci). A ač to byly jenom takové seskoky dolů, atmosféra minulých dob v dosluhujícím létě dýchla velmi i přes poněkud namáhavější výstup na kopec. Tentokrát v sobotu 28. září 2013 se na posledním letošním „svahování“ na Rané nesvahovalo, větru bylo tak nějak divně pomálu a ještě foukalo tak divně od trojverší, že by to svahové skákání z kopce bylo vlastně na nic. Ale i tak loučení s létem na na letišti Raná u Loun bylo co do atraktivity jistě pro piloty a okounějící zajímavé. Třeba i proto, že tu po dlouhé době létal L-13A Blaník, tentokrát ne vlastní, ale zapůjčený z Benešova.
>
 
22.09.2013

Ve středu země i s anděly

text,foto: (jjk) Ve středu země i s anděly
Už v minulém roce napadlo organizátory historicky prvního sletu Letecké amatérské asociace uspořádat slétnutí svých členů a sympatizantů a spolupracovníků vlastně uprostřed České republiky, aby to měli i s těch nejvzdálenějších míst všichni relativně dosažitelně. A tak jako i v jiných případech (jiných akcí) padla volba na letiště Jihlava – Henčov (viz. Henčovské hejno na den armády). A když se mi z obav o počasí letos nepodařilo dorazit na letecký den, který se konal před týdnem, tak tentokrát se to v sobotu 21. září 2013 podařilo i když povětří stále nevěštilo nic moc hezkého. Ale i tak, i přesto, že mnohým se dorazit vzduchem nepodařilo, se v Jihlavě sešlo opravdu nečekaně mnoho létajících aparátů (a srovnatelně i pilotů dorazivších po zemi). Letos se navíc se zde konalo i setkání Nebeských Andělů (v pořadí čtvrté), takže o motivaci dorazit na závěr sezony do Jihlavy nebyla nouze…
>
 
22.09.2013

Druhý pokus Šeborovský

text,foto: (jjk) Druhý pokus Šeborovský
Tak tentokrát to bylo i s nějakými těmi letouny. Ono to vlastně vyšlo až na třetí pokus. Kdysi, někdy v roce 2007 jsem se sice na minislet na letišti Šeborov jih (to pro rozlišení od zaniklé druhé puškařské plochy Šeborov sever) chystal, ale v Praze, ale bylo tehdy v září velmi sychravo a nevlídno. Druhý pokus tedy byl cestou za balóny na Radešín (viz. …podotek k cestě na zámek a do podzámčí) jeden srpnový podvečer, ale ačkoli sluníčko svítilo a vzduch se tetelil, tak nějak nejspíš smůla přispěla k tomu, že jsem nikoho nezastihl. Do třetice to, ale v Šeborově vyšlo (víceméně v termínu, kdy zde bývaly byly dříve minislety) a při příležitosti jihlavské sešlosti jsem konečně v Šeborově našel nějaké to hemžení.
>
 
15.09.2013

Po roce opět motorová Hluboká

text, foto: (jjk) Po roce opět motorová Hluboká
Nedaleko Hluboké leží (jak už bylo řečeno viz. Ještě trocha léta na Plané … a desáté výročí aeroklubu) druhé českobudějovické letiště, kam se v polovině padesátých let odstěhovali z Plané aviatici místního aeroklubu, protože se na vojenské letiště už nevešli. A toto letiště, jak je známo, je leteckým sportům dlouhodobě zaslíbeno a můžeme jen připomenout, že v roce 1978, tedy před pětatřiceti lety, zde vylétali cenné kovy českoslovenští letečtí akrobaté v čele s Ivanem Tučkem na Mistrovství světa. Letečtí akrobaté na letišti České Budějovice - Hosín čas od času své umění předvádějí a je tedy symbolické, že se před třemi lety obnovila i pravidelná akrobatická soutěž. V sobotu 14. září tak proběhl třetí ročník Hosínského poháru v akrobacii letounů rozšířený o Mistrovství České republiky v kategoriích Sportsman a Intermediate.
>
 
15.09.2013

Ještě trocha léta na Plané … a desáté výročí aeroklubu

text, foto: (jjk) Ještě trocha léta na Plané … a desáté výročí aeroklubu
Ačkoli „velké“ letiště v Českých Budějovicích se začalo rodit už ve třicátých létech dvacátého století a tamní aeroklub vlastně v téže době, dnes už je letiště České Budějovice – Planá opět letištěm civilním (po dlouhých letech vojenského provozu), ale Aeroklub České Budějovice sídlí na druhém českobudějovickém letišti Hosín. Na Hosín se aeroklub musel přestěhovat před půl stoletím, protože se vedle vojenského provozu na letiště Planá zkrátka a dobře už nevešel. V době, kdy už bylo jasné, že se vojenská kapitola letiště Planá uzavírá, vznikl i na tomto letišti samostatný aeroklub a to Aeroklub Planá – letiště České Budějovice. Tento nový aeroklub slaví v roce 2013 právě deset let od svého vzniku a tak také tradiční (už devátý slet) měl být připomenutím tohoto výročí v sobotu 14. září 2013.
>
 
08.09.2013

Bratři a bratranci potřetí v Čápově dvoře

text, foto: (jjk) Bratři a bratranci potřetí v Čápově dvoře
Asi odedávna přemýšleli plachtaři, jak dostat svůj vehikl do vzduchu bez pomoci lana, navijáku, či vlekacího letounu. Pokusů bylo nespočet a také se různé experimenty, sériové stroje a nebo podomácku upravené větroně po obloze snad celé planety stále prohánějí. U nás také vznikalo mnoho různých pokusů jak motorizovat větroň. A asi nejznámějším a nejpopulárnějším se nakonec stal motorem opatřený „bombardér“, tedy L-13 Blaník. S motorem vpředu a se dvěma sedačkami vedle sebe známý především jako L-13 SW/SE Vivat. Tyto letouny se už drahně let nevyrábějí (ačkoli jich bylo vyrobeno zhruba kolem sto sedmdesáti) a na obloze jich kvapem ubývá a  tak se před několika lety zrodil nápad pořádat setkání letounů L-13 Vivat všech verzí. Potřetí tak proběhlo setkání těchto letounů na letišti Tábor- Čápův dvůr ve dnech 6. až 8. září 2013. A kromě bratrů Vivatů se tu ukázali i dva bratranci v podobě letounu „Bačostroj“ a XL-113 Experimental.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

22. - 29. července 2017

Plachtařský pohár Vysočiny 2017

Havlíčkův Brod

Plachtařská regionální soutěž na Vysočině, Letiště Havlíčkův Brod, www.aeroklubhb.cz, www.soaringspot.com, www.gliding.cz

 
detail akce
soutěž - plachtění
 
22. - 29. července 2017

XXIV. Národní slet historických kluzáků 2017

Raná u Loun
24. slet Plachtařského oldtimer clubu (POTK), Letiště Raná u Loun, sletypotk.wbs.cz, www.potk.cz, www.lkra.cz, www.aeroklubrana.cz
 
detail akce
soutěž - plachtění
 
23. července - 5. srpna 2017

19. Mistrovství Evropy 2017 v plachtění – 19th EGC 2017

Moravská Třebová - Staré Město

19. Mistrovství Evropy 2017 v plachtění – 19th FAI European Gliding Championships ve třídách Club, Standard a 20M, Letiště Moravská Třebová - Staré Město, www.lkmk.com, www.gliding.cz, www.soaringspot.com, www.egc2017.cz

 
detail akce
soutěž - plachtění
 
24. - 29. července 2017

VGC Rendezvous 2017

Raná u Loun

Mezinárodní slet historických kluzáků, Letiště Raná u Loun, www.potk.cz, www.lkra.cz, www.VGC2017Rana.cz, www.randezvous.aeroklubrana.cz

 
detail akce
soutěž - plachtění
 
27. - 30. července 2017

50way 2017

Klatovy - Chaloupky

Oficiální pokus o nový národní rekord ve velkých formacích. Cílem akce je překonání aktuálního Českého rekordu v největší uzavřené formaci za volného pádu, Letiště Klatovy - Chaloupky, www.pink.at, www.pinkskyvan.cz, www.lkkt.cz, www.50way2017.com

 
detail akce
parašutismus
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama