Akce a soutěže RSS

01.09.2013

Pod modrou vlajkou Severoatlantické aliance NATO ...

text, foto: VLa Pod modrou vlajkou Severoatlantické aliance NATO ...

… aréna v Lešanech opět zažila velmi hlučný, ale slunný den. Dne 1.září 2013 se zde konal již 11. ročník Tankového dne. Tentokráte se organizátoři zaměřili na rok 1938 v Československu. Byl také poprvé předveden nový exponát muzea tank LT 35, který byl velmi pečlivě restaurován a je nyní zcela funkčním jediným exponátem VHÚ tohoto druhu v republice. Bravurně zvládal tentokráte velmi rozbahněnou arénu. Z dalších historických vozidel se například představil i lehký tank LT-38. Hitlerovské vojsko se předvedlo s polopásovým vozidlem OT-810 známé pod názvem Hakl.

>
 
25.08.2013

Nad Mostem zase volným pádem

text (jjk),M.J. foto: M.J. Nad Mostem zase volným pádem
Nad mosteckým letištěm se v pátek 23. srpna 2013 a v sobotu 24. srpna 2013 konalo Mistrovství České republiky v akrobacii za volného pádu, neboli soutěž parašutistů v disciplínách FS-4 way a Free Style. Šampionát jako už tradičně navštívil Miloš Jenčík, který kromě svého mateřského webu vytvořil i obrázky z této soutěže i pro magazín.
>
 
25.08.2013

Lvice Elsa v ostružinách na Ovčáku

text,foto: (jjk) Lvice Elsa v ostružinách na Ovčáku
Těžko říci, zda v červnu roku 1866, kdy na vrchu Ovčák zuřila bitva mezi Pruskými a Rakouskými vojsky už v místním lesíku rostly ostružiny. A pokud rostly, asi toho roku neuzrály, protože je vojáci buď rozstříleli, nebo rozdupali (a nebo nakonec sežrali). Dnes však na kopci Ovčák v přilehlém lesíku tradičně ostružiny každoročně dozrávají, když se koná (rok od roku tradičnější) Vysokovský kopec techniky, tedy koncem srpna (letos 24. srpna 2013). A také se už po kopci nenahánějí vojáci, ale polétávají zde letadélka všeho druhu. Je tomu totiž v roce 2013 přesně dvacet let co byl nad Vysokovem na vrchu Ovčák opět po mnoha desetiletích v roce 1993 obnoven Aeroklub Náchod na letišti Vysokov.
>
 
25.08.2013

Plachtění u 35. pěšího pluku

text,foto: (jjk) Plachtění u 35. pěšího pluku
Kdysi dávno na tomto místě bývávalo cvičiště 35. pěšího pluku i husary na koních tu bylo vidět tu i tam, ale už přistání Jana Kašpara v roce 1911 předznamenalo budoucí osud tohoto prostoru. Od třicátých let se už na letišti Vysoké Mýto - Voštice vesele létá a to díky místní odbočce Masarykovy letecké ligy, která spolupracovala s Karosárnou-Sodomka, kde se i vyráběly větroně. Z karosárny se stala slavná Karosa, kde se dnes už pod zcela jiným názvem autobusy stále ještě vyrábějí, ale větroně už dávno ne. Na letišti ve Vysokém Mýtě se, ale všemožné závody větroňů poměrně pravidelně konají a tak se zde ve dnech 12. až 25. srpna 2013 konalo i Plachtařské mistrovství České republiky 2013.
>
 
25.08.2013

S POTKany podvacáté, Foka 5, Fauvette a Moswey III

text,foto: (jjk) S POTKany podvacáté, Foka 5, Fauvette a Moswey III
Taková česko-německo-švýcarsko-rakouská sešlost. Skoro na dohled bavorských hranic, hluboko pod Českým lesem, už vlastně na Švihovskou vrchovinou se letos už jubilejně po dvacáté sešli historici na srazu Plachtařského Old Timer klubu (tedy POTK) a sešlost to tedy byla hodně zajímavá, protože se tu zjevily i letouny, které se tak často na českém nebi nevidí. Tedy jeden typ letounu už u nás od letošního roku k vidění je a to je kluzák SZD-32A Foka 5 OK-1227. Druhým je letoun Bréguet Br 905 Fauvette připomínající československý větroň VSB-66 Orlice. Ale k vidění bylo toho v týdnu od 17. do 25. srpna 2013 na letišti Staňkov mnohem víc. Na dvacátém sletu historických kluzáků.
>
 
18.08.2013

Růžové aerolinie, vrtulový Nemo a Otakárek fenyklový

text,foto: (jjk) Růžové aerolinie, vrtulový Nemo a Otakárek fenyklový
Kdyby cestující nevystupovali z letounů dobrovolně několik desítek metrů nad zemí, měl by na tomto letišti náhodný kolemjdoucí dojem, že se propadl o několik desítek let do minulosti a ze zahrádky letištní restaurace sleduje provoz na nějakém regionálním dopravním letišti třeba v šedesátých, či sedmdesátých letech. Dvoumotorové hranaté letouny Short SC.7 Skyvan v pravidelných periodách startují a přistávají v rychlém sledu za sebou a do toho se zamíchá i nějaké menší letadélko, prostě radost pohledět. Vlastně takhle tu vypadá provoz vlastně celoročně, jen v letní sezoně je ještě intenzivnější. A když se na letišti Klatovy - Chaloupky k tomu navíc pořádají nějaké ty závody, je radost pohledět, jak tady život letecký jen kvete. A tak se zde od 15. do 18. srpna 2013 konaly závody v „řízení padáku“, tedy swoopu Pink Open 2013 jehož součástí byly republikové šampionáty České republiky, Německa a Rakouska.
>
 
18.08.2013

Luňák u Huberta

text,foto: (jjk) Luňák u Huberta

Při příležitosti minulé návštěvy Zbraslavic (viz. Svatý Hubert u kaštánku, u altánku stojící) jsem se zmiňoval, že nad letištěm v takovém příjemném místě, kde stoletý kaštan dává stín upachtěným pocestným stojí nedlouho svatý Hubert. V krátké době po sobě se návštěva u svatého Huberta opakovala, protože po Plachtařském mistrovství regionů České republiky 28. července až 9. srpna 2013 se na letišti Zbraslavice konal ve dnech 15. - 17. srpna 2013 první ročník mezinárodních akrobatických závodů kluzáků historických a dvoumístných pod názvem 1st Two Seater and Retro Glider Aerobatic Cup 2013. A opět tuto zcela novou soutěž ohlídal univerzální svatý muž Hubert. Ale co je pozoruhodné, to byla návštěva jednoho slavného československého akrobatického kluzáku, kterých už po světě moc nelétá. Objevil se tu letoun Letov LF-107 Luňák.

>
 
18.08.2013

V tom okamžiku se vznesl asi do výše tří metrů a letěl….

text,foto: (jjk) V tom okamžiku se vznesl asi do výše tří metrů a letěl….
„Pan Tomšík se jen tak pro špás trochu rozběhl a odrazil se levou nohou, jako aby přeskočil blátivou kaluž. V tom okamžiku se vznesl asi do výše tří metrů a letěl, letěl plochým obloukem nad zemí. Vůbec se tomu nepodivil; bylo to opravdu přirozené, jenom to slastně vzrušovalo jako jízda na kolotoči…“ čteme v povídce Karla Čapka „Muž, který dovedl lítat“. Možná to zdánlivě nemá nic společného, že pan Tomšík uměl létat i bez křídel a převelice ho to bavilo. Ale má to samozřejmě společného. Divadelní představení Jakuba Maksymova Uměl lítat (na motivy Karla Čapka a jeho létajícího pana Tomšíka) bylo jedním z posledních kusů tradičního divadelního Jiráskova Hronova 10. srpna 2013, tedy v den kdy začínaly Hronovské Orlíkovské přeháňky na letišti Hronov – Velké Poříčí.  
>
 
18.08.2013

…že by Blaničtí rytíři vyjeli?

text,foto: (jjk) …že by Blaničtí rytíři vyjeli?
No bylo by záhodno, ale i kdepak, to nejsou rytíři, to se jen kolem vrchu Blaníku, či vlastně pod ním polétávalo. Blaničtí rytíři museli koukat poněkud vyjeveně, co se to u nich vlastně děje. Ona totiž kousek od jejich předsíně je cestou od Votic ve směru na Vlašim a Louňovice kousek od obce Ostrov (těch je u nás habaděj) jistá Farma Blaník. Starší ročníky si vzpomenou, že kdysi manažerem (či provozním, nebo produkčním, nebo jak se to za minulého režimu jmenovalo) skupiny Olympic a po té majitelem jisté soutěže, ve které se ukazují různé paní (a to i v negližé) byl Miloslav Zapletal. Nu a ten zde na Farmě Blaník uspořádal v sobotu 17. srpna 2013 nultý ročník leteckého dne pod názvem Lety nad Blaníkem.
>
 
11.08.2013

V zámku a v podzámčí

text,foto: (jjk) V zámku a v podzámčí
Na okraji Křižanovské vrchoviny leží nedaleko Žďáru nad Sázavou malinká obec Radešín, která byla poprvé zmíněna kdesi v roce 1453. Uprostřed se nachází poněkud unavený renesanční zámek přestavěný z tvrze v roce 1597. Do barokní podoby se proměnil v roce 1710 a do klasicistního vzhledu v roce 1827. V roce 2005 si zámek vyhlédl nezdolný doyen českého balónového létání Aleš Kubíček, který se rozhodl ze zchátralého areálu vybudovat Balónový Zámek neboli Centrum balónového létání. A sem také v posledních letech směřují kroky i sportovních balónářů (nejen s balóny vyrobenými továrnou Aleše Kubíčka) a i v těchto dnech se sem sjeli vyznavači této (pro někoho archaické), aby nad zdejší krajinou zápolili na sedmnáctém Mistrovství České republiky v balónovém létání od 7. do 11. srpna 2013.
>
 
10.08.2013

Svatý Hubert u kaštánku, u altánku stojící

text,foto: (jjk) Svatý Hubert u kaštánku, u altánku stojící
Už dva roky svatý Hubert stojící u stoletého kaštanu shlíží k letišti a sleduje ten šrumec včetně všelijakých (především plachtařských) soutěží, které se tu konají. Svatý Hubert jak známo je i patronem lovců a střelců, ale i třeba soustružníků, kožešníků, optiků, výrobců matematických přístrojů, nebo i rolniček. A tak tento univerzální svatý muž Hubert vlastně kromě jiného je i vlastně patronem letiště Zbraslavice, protože stojí nedaleko u malého odpočívacího altánku, vedle stoletého kaštanu, pod jehož stínem se v letním parnu příjemně (a při pohledu na létající letadélka) rozjímá. A dalo by se i říci, že tak svatý Hubert byl i tichým nenápadným patronem Plachtařského mistrovství regionů České republiky pro rok 2013, které pořádal Aeroklub Zbraslavice ve spolupráci Plachtařskou komisí AeČR ve dnech 28. července až 9. srpna 2013.
>
 
04.08.2013

V loukách u Doubravy…

text,foto: (jjk) V loukách u Doubravy…
…se po jednadvacáté slétlo k dvacátým narozeninám. Tedy v místě, které se říká V loukách, u říčky Doubravy leží letiště (plocha SLZ) Rohozec a na něm sídlí aviatici, který svůj klub založili v roce 1993, tedy před dvaceti lety a mohli by tak slavit kulaté narozeniny. Ale ona to spíš tradičně byla taková klidná sobotní idylka. Původně jsem sice zamýšlel navštívit parašutisty při jejich souteži ve Strakonicích, ale jak mračouni strašili, že odpoledne přijdou bouře (přišly večer, a v noci), tak po zkušenosti z loňského roku, kdy byla téměř přesně na den stejná předpověď (a zmokl jsem tam já i parašutisté viz. Padesátka po dekou), jsem se nakonec rozhodl navštívit místo na zcela opačné straně od Prahy, kde byla alespoň naděje, že tam dorazí bouře později. A vyplatilo se, protože při příležitosti tradičního (už jednadvacátého) sletu na letišti Rohozec v sobotu 3. srpna 2013 je na místě si připomenout, že místní letecký ultralehká klub AVZO Nové Dvory-Rohozec existuje právě dvacet let.
>
 
03.08.2013

Slunečnice slunily, jiřičky jiřily…

text,foto: (jjk) Slunečnice slunily, jiřičky jiřily…
Rozkvetly nám slunečnice a po té co na jaře téměř sněžilo, slunce se v létě nenechá zahanbit. A tak polestráň se žlutila slunečnicemi a zelenila slunečnicovými stonky a listy, modré nebe bez mráčku se modralo a jiřičky povykující, houfující se a polétávajíce na drátech posedávaly. Byla by to utěšená idylka, kdyby nebyla potřeba do toho modra bez mráčku nějak dostat nějaké to letadélko a udržet ho tam (nemajíce motoru). A to se bez těch mráčků a vzdušných proudů moc úplně nedalo. Ale i když se vlastně hodně čekalo v dusivém tetelivém parnu, nakonec se podařilo z osmi dnů alespoň čtyři jakš takš odlétat. A tak suchý horký Ranský pohár 2013 (logicky na letišti Raná u Loun) má za sebou 3. srpna 2013 (od 27. července 2013) navečer odlétány čtyři platné dny a v neděli 4. srpna 2013 v 9,00 hodin ráno je možné slavnostně vyhlásit výsledky.
>
 
28.07.2013

Rozbřesk u Jesenického jezera

text,foto: (jjk) Rozbřesk u Jesenického jezera
Je s podivem, že čím víc protivenství a čím horší podmínky, tím lépe se v některých místech letecký život probouzí k životu. Na letištích, která byla po desetiletí buď zcela zrušena, nebo jejich život velmi skomíral, se dnes v mnoha případech daří lépe, než na těch, kterým se v minulých letech dařilo docela dobře a bez větších problémů. Příkladů bychom našli hnedle několik a třeba na východě Čech to jsou Hronov-Velké Poříčí, Náchod-Vysokov, Lomnice nad Popelkou. Ale i na samotném západním konci republiky můžeme v posledních letech také sledovat něco podobného. To se týká letiště Cheb – Horní Dvory, neboli Podhrad, které se před lety zdálo býti zcela odepsaným, ale díky místním nadšencům z Ultralight Clubu Cheb, k ním přišedšímu Aeroklubu Karlovy Vary a městu Cheb, se ze zanedbaného areálu pomalu ale jistě rodí velice hezké letiště, které bude moci se ctí navázat na svou druhdy významnou minulost. A na tomto letišti se 27. července 2013 konala navigační soutěž Euregio Egrensis Navi Cup, kterou pořádal zmíněný Ultralight Club Cheb a Aeroclub Erbendorf.
>
 
21.07.2013

Jako když kozel Bobeš veze Frantu Kuldanů na trakaři…

text,foto: (jjk) Jako když kozel Bobeš veze Frantu Kuldanů na trakaři…
…tedy to podle Josefa Lady, ale ono to udělátko tak trochu jako trakař vypadá. Ale na tomto trakaři nejede ani kozel Bobeš, ani kocour Mikeš, ani nikdo jiný ze zvířecí říše, ale rogalista. Ostatně už jsme se letos jednou na tomto způsobu dostávání se rogalistů, neboli pilotů závěsných kluzáků, do vzduchu byli podívat viz. Na tahu na Hradčanech. Ale tentokrát jsem si vybral rogalisty nezvykle startující ze země a nikoli z nějakého kopce spíš proto, že se uhnízdili v sobotu 20. července 2013 (a také v neděli) na zrušeném letišti Tábor - Všechov. Pravda už jednou tu před pár lety malá zastávka byla viz. U Svrabova od první republiky…, ale proč si toto místo nepřipomenout ještě jednou.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

28. - 29. dubna 2017

Mistrovství ČR & SR Indoor 2017

Praha - Letňany (Skydive arena)

Mistrovství České republiky a Slovenské republiky Indoor ve větrném tunelu, HF Arena Praha - Letňany www.skydivearena.cz, www.aecr.cz, www.hurricanefactory.com

 
detail akce
soutěž - parašutismus
 
29. dubna 2017 10:00-16:00

1. kolo navigačního Poháru Petra Tučka ZMĚNA !!!

Havlíčkův Brod
Navigační soutěž určená pro ultralehké a sportovní letouny, motorová rogala, motorové kluzáky a vírníky (ZMĚNA !!! z důvodu nepřízně počasí závod přeložen z 23.4.2017, náhradní termín 30.4.2017), Letiště Havlíčkův Brod, www.laacr.cz, www.laacr.cz/SvazUL/, www.aeroklubhb.cz, www.lkhb.cz
 
detail akce
soutěž - ULL
 
29. dubna - 7. května 2017

13. Jarní pohár Jeseníků 2017

Šumperk

Jarní pohár Jeseníků 2017 v plachtění, Letiště Šumperk, www.aeroklub-sumperk.cz, www.gliding.cz, www.soaringspot.com, www.jpj-sumperk.cz

 
detail akce
soutěž - plachtění
 
29. - 30. dubna 2017

Den ve vzduchu s Radiem Kiss Proton 2017

Plasy

15. ročník největší letecké show na západě Čech, Letiště Plasy, www.akplasy.cz, www.denvevzduchu.cz

 
detail akce
letecký den
 
29. dubna 2017 10:00-16:00

Tankový den

Mladá - Milovice

Celodenní zábavu pro děti i jejich rodiče a třeba i prarodiče v Parku Mirakulum a na Tankodromu Milovice, Park Mirakulum – Tankodrom Milovice, Letiště Mladá, www.mirakulum.cz, www.tankodrommilovice.cz

 
detail akce
společenská akce
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama