Akce a soutěže RSS

03.08.2014

Přískokem vpřed a ani kostel neshořel

text,foto: (jjk) Přískokem vpřed a ani kostel neshořel

Trochu bojovou hru připomínal letošní ročník tradičního setkání plachtařů na Rané u Loun. Poněkud rozmarné povětří tak posílalo některé účastníky Ranského poháru do různých koutů a zákoutí a jak se podmínky měnily, tu i tam sedaly větroně v Žatci, Rakovníku, Chomutově, nebo Charvatcích, a i nějaké to políčko posloužilo. Takže takovými nenápadnými přískoky vpřed doskákaly plachtařské závody na Rané do svého cíle a kupodivu se mezi 26. červencem 2014 a 2. srpnem 2014 podařilo kombinované třídě splnit celkem pět platných disciplín, což při vrtošivém, a stále se měnícím počasí, je až možná pro někoho překvapivé. To tři zúčastnění Orlíci takové štěstí neměli a obletěli danou trasu pouze jednou. Ale rozhodně se na Rané neopakovala (skoro úplně kulatá) událost stará třista devadesát let…

 

>
 
02.08.2014

Koněspřežkou z Rakous už bez Blériota

text,foto: (jjk) Koněspřežkou z Rakous už bez Blériota
Dvojice rakouských posádek dorazila na český republikový šampionát v letecké rally, který se konal od 31. července do 2. srpna 2014 na letišti v Rakovníku samozřejmě vzduchem na Cessnách, ale shodou okolností uprostřed soutěže 1. srpna (v roce 1832) došlo na výročí otevření koněspřežné železnice z rakouského Lince (do Českých Budějovic). Ale kromě rakouských letců se v Rakovníku sešlo dalších devět tuzemských posádek, které si to rozdaly tradičně ve čtyřech soutěžních etapách. A protože počasí pilotům přálo a všechno se stihlo bez sebemenších potíží, mohlo být 2. srpna 2014 vyhlášeno konečné pořadí a tedy i oslaveni vítězové (a to už bez Louise Blériota, který shodou okolností 2. srpna zesnul…i když to se už odehrálo v roce 1936).
>
 
27.07.2014

Od Libelly ke svaté Anně (chladné zrána)

text,foto: (jjk) Od Libelly ke svaté Anně (chladné zrána)
Už je tomu několik let, co se na letišti Toužim – Přílezy konají kromě akrobatických i plachtařské soutěže. Zatím co se sem ty akrobatické přestěhovaly z Karlových Varů, ty plachtařské si založili toužimští letci sami (pokud tedy nepočítáme ty celorepublikové). V roce 2009 tu vznikl Toužim Cup, který je vlastně i takovým přeshraničním závodem lákajícím i spřátelené německé piloty. Ti sice byli letos jen dva, ale startovní pole dostatečně doplnili kromě domácích hlavně plzeňští piloti, kteří možná nevědomky připomněli jedno drobné výročí, které je naznačeno v titulku. K tomu došlo první den, kdy začínal Toužim Cup pro rok 2014 19. července 2014 a trval do 26. července 2014.
>
 
27.07.2014

Bílé hejno vedle bílého kříže

text,foto: (jjk) Bílé hejno vedle bílého kříže
Před dvěma roky se letňanští plachtaři přestěhovali i se svými letouny do Havlíčkova Brodu, kde si pořídili i vlastní hangár. V loňském roce už spolu se svými místními kolegy vytáhly své bílé hejno kluzáků na takové malé skoro rodinné závody, které si letos zopakovali jako Plachtařský pohár Vysočiny za podstatně hojnější účasti v počtu pětačtyřiceti účastníků. Mohla by se tak na někdejším tradičním vojenském vrtulníkovém letišti (vojáci se svými vrtulníky už letiště opustili před dvaceti lety) vytvořit nová tradice a to v podobě nových plachtařských závodů (ostatně i ti vrtulníkáři se tak trochu na letiště v loňském roce vrátili, ale po půl roce je bílý kříž na osvětleném heliportu poněkud vybledlý).  Plachtařský pohár Vysočiny 2014 se v Havlíčkově Brodě tak konal od 19. do 23. července 2014.
>
 
26.07.2014

Opožděná maturita nad mariánským sousoším

text,foto: (jjk) Opožděná maturita nad mariánským sousoším
Zhruba před tři sta lety bylo čtvercová náměstí hronovské zasviněné různým plevelem, roubenky okolo byly zchátralé a všude kolem se lidé brodili loužemi, bahnem a hnojem. Před třiceti lety nějak takhle podobně vypadalo prostranství před polozbořeným hangárem hronovského letiště ve Velkém Poříčí. Tak jako se kdysi změnilo hronovské náměstí k nepoznání a kromě divadla a školy a dalších budov vyrostl uprostřed mariánský sloup (s Marií a Ježíškem a čtyřmi světci), který se svého času dostal i do hronovského znaku a pečetě, tak se za posledních pětadvacet let i hronovské letiště změnilo k nepoznání a doslova rozkvetlo do krásy.Tak jako si asi už těžko v centru Hronova dovede představit rozbahněný plácek, nikoho už asi také nenapadne, že byl i život letiště v roce 1961 násilně přerván na dlouhých osmadvacet let. Letiště ve Velkém Poříčí, probuzené k životu opět v roce 1992 se však v posledních dnech dostalo na určitý svůj životní mezník, jakoby si odbylo poněkud opožděnou maturitu. Ve dnech 13. až 26. července 2014 se tu konalo Plachtařské mistrovství České republiky juniorů a akademiků 2014 (a předcházel tomu čtvrtý ročník Projektu podpory juniorů 2014 ve dnech 5. až 12. července 2014).  
>
 
20.07.2014

Smutná Kroměříž

text: (jjk), foto: (Al.Crab) Smutná Kroměříž
Po té co zanikl spolu s letištěm Holešov i akrobatický Holešovský pohár, nastalo, co se akrobatických soutěží týče, na Moravě a v oblasti letectví zaslíbené, jisté vakuum. Pět let po té, co přestalo existoval holešovské letiště, rozhodli se v nedaleké Kroměříži, že do jisté míry naváží na tradici soutěží v letecké akrobacii. Světlo světa spatřil zbrusu nový pohár, jako odměna pro nejlepšího letce provádějící roztodivné věci v letounu nad kroměřížským letištěm Hráza. První ročník Kroměřížského poháru, který probíhal od 18. do 20. července 2014 se však nakonec bohužel nedolétal. Ukončila ho tragická nehoda jednoho z účastníků.
>
 
13.07.2014

Potřetí s Bohemkou, potřetí (počtvrté) Boleslav

text,foto: (jjk) Potřetí s Bohemkou, potřetí (počtvrté) Boleslav
V tomto roce 2014 se už po čtyřicáté konaly automobilové závody Rally Bohemia a při té příležitosti společnost společnost Global Assistance, která má pod svými křídly (obrazně i fakticky) projekt Nebeských andělů nabídla těmto, zdarma možnost navštívit v Mladé Boleslavi podívání na automobily zde zúčastněné, tak říkajíc ze země a nikoli z ptačí perspektivy. Je to takový minislet těch, kteří přilétnou a po zemi se dopraví do místa automobilových závodů. Je jen trochu škoda, že ačkoli se v sobotu 12. července 2014 nijak moc takzvaně velkých akcí leteckých nekonalo, sešla se jen necelá čtyřicítka „nebeských andělů“ (v deseti přilétnuvších letadlech, jednom vrtulníku a několika automobilech přijedších).  
>
 
12.07.2014

I lovil Indiana Jones mřínky pro královskou kuchyni

text,foto: (jjk) I lovil Indiana Jones mřínky pro královskou kuchyni
Červenec nese parna, krupobití a medovice, jestli hojný na bouřky a vichřice, říká jedna z pranostik. A lze říci, že v tomto roce tato pranostika vychází. Počasí se mezi 29. červnem a 11. červencem 2014 opravdu nepředvídatelně střídalo přesně podle pranostiky. I slavný Indiana Jones (který se prý narodil 1. července 1899) by se v takovém počasí při chytání mřínek vyřádil, i když ten by se spíš hodil k lovu něčeho většího, pobíhajícího v areálu královédvorského Safari. Ale v areálu letiště Dvůr Králové nad Labem – Žireč nepobíhala v tom zmíněném časovém dvoutýdenním období žádná čtyřnohá zvěř, ale proháněly se tu (už tradičně) větroně v rámci sedmnáctého plachtařského závodu Safari a prvního ročníku neoficiálního republikového šampionátu dvoumístných kluzáků.
>
 
06.07.2014

Republikový šampionát v akrobacii na kluzácích

(jjk) Republikový šampionát v akrobacii na kluzácích
V Moravské Třebové proběhlo Mistrovství České republiky v letecké akrobacii na kluzácích pro rok 2014 v kategoriích Advanced a Unlimited (bohužel bez mé účasti, ale vše se prostě nedá stihnout) ve dnech 5. a 6. července 2014. V kategorii Advanced zvítězil Ivo Červinka, před Miroslavem Černým a Janem Sobotkou a v kategorii Unlimited Jan Rozivka, před Přemyslem Vávrou a Miroslavem Červenkou.
>
 
06.07.2014

Na Cyrila, na Methoda zmrzá v studni voda

text,foto: (jjk) Na Cyrila, na Methoda zmrzá v studni voda
Že by 5. července (2014) mrzla ve studni voda, tak to tak strašné opravdu nebylo (ostatně je to jen humorná pranostika ze Zahradníkova roku z pera Karla Čapka), ale mračouni v ten den varovali před přechodem vodní fronty a leckde se také nějaká ta voda přihnala. Bylo to tedy s plánováním podle radaru (a webových kamer). A zdálo se tedy, že černá oblaka putují od západu na východ poněkud severněji a došlo tedy na rozhodnutí pro tentokrát (radši, co kdyby sprchlo) vynechat další slet na letišti v Chotči (na den přesně dvacet let od XII. všesokolského sletu, ale to samozřejmě byl poněkud jiný slet) a vydat se někam, kde jak podle radaru, tak podle webových kamer, vypadá počasí nadějněji. Rozhodnutí tedy na den věrozvěstů Cyrila a Metoděje padlo na Příbram.
>
 
06.07.2014

Takové malé setkání v červenci

text,foto: (jjk) Takové malé setkání v červenci
Setkání v červenci se jmenuje (jak je zcela jistě mnohým známo) československý film Karla Kachyni z konce osmdesátých let s Danielou Kolářovou, Oldřichem Kaiserem a Tomášem Holým v hlavních rolích, takový rodinný film. A na Rané to vlastně bylo v uplynulém týdnu také takové rodinné setkání v červenci. Původně se setkání na Rané zorganizovalo jako čtvrtý ročník Celostátního plachtařského závodu Šohajů 2014, ale vzhledem k tomu, že se zde sešly jen čtyři Šohaje, změnilo se setkání na nesoutěžní Šohajiádu. Tedy v cosi mezi soustředením, rekreačním polétáním a setkáním přátel Šohajů, od 28.června do 5.července 2014 letiště Raná u Loun.
>
 
29.06.2014

Jedu cestou na Tábor přes pár údolí, přes pár hor…

text,foto: (jjk) Jedu cestou na Tábor přes pár údolí, přes pár hor…
… za kopcem každým čekám, že uvidím konečně město Tábor. Zprávu o konkurzu vysílalo rádio, pár kluků dohromady prima kapelu dalo, komu hrát v tom bandu by se líbilo, ten ať spěchá cestou na Tábor. Tak kdysi zpívali a hráli Rangers/Plavci v čele s Milanem Dufkem a Jiřím Weisserem a zvali k cestě do jihočeského města Tábor. Na tuhle písničku jsem si vzpomněl, když Michal Masař, Radek Fatka začátkem tohoto roku (když se tvořil kalendář na leteckou sezonu 2014) vyzývali majitele a provozovatele letounů vyrobených v Československu (a České republice) k účasti na setkání těchto letounů na táborském letišti Čápův dvůr. Prostě pár kluků dohromady prima kapelu dalo, komu se hrát v tom bandu líbilo, ten na konci června 2014 spěchal cestou na Tábor. Jen tentokrát výzva nezněla v rádiu, ale poněkud moderněji na Facebooku a na jiných komunikačních technologiích. A tak v hlavní den Sletu československých letadel v sobotu 28. června 2014 se v Táboře sešla více než padesátka letounů, z nichž necelá čtyřicítka spatřilo světlo světa v některé z československých (českých) leteckých továren.
>
 
28.06.2014

Pomalu a Líně plyne říční proud…

text,foto: (jjk) Pomalu a Líně plyne říční proud…
… líně, líně, líně musí prámy plout…(možná by se dalo říci, že plyne proud řeky Radbuzy do Českého údolí). Trochu by se mohl hodit text slavného hitu Yvonne Přenosilové, mírně upravený, na pomalé plynutí času na jednom západočeském letišti. A dodává… pomalu a líně, ano k zbláznění, plyne řeka času, vážení. Ano řeka času plyne nezadržitelně a je už to dvacet let, kdy z plzeňského letiště Dobřany, nebo jak je dnes známé pod jménem Líně, odletěl poslední vojenský bojový letoun a vrtulník. I když armáda zde (co se vrtulníků týče) dodnes setrvala v podobě letecké záchranné služby. Ale ač se od té doby letiště zaplnilo různými provozovateli létajících aparátů od historiků, přes letecké školy až po proudový letoun L-39 Albatros, třeba ve srovnání s podobnými bývalými vojenskými letišti jako jsou Pardubice, Hradec Králové, nebo České Budějovice, tu tak nějak opravdu čas plyne pomalu a líně i když letiště Plzeň – Líně mělo docela dobře na začátku tak říkajíc našlápnuto.
>
 
22.06.2014

I jeden letec R.A.F. se shůry díval

text: (jjk), M.J. foto: M.J. I jeden letec R.A.F. se shůry díval
Chotěbořská nedělní letecká akce přímo navazovala na republikový šampionát v letecké akrobacii motorových letounů pro letošní rok (viz. Orel ze Stockholmu, kohout slovenského Němce a d'Adamec na žlutém koni), ale asi ani organizátoři a účastníci letošního leteckého dne si neuvědomili, že bezděčně v neděli 22. června 2014 uctili výročí narození jednoho svého předchůdce, který létal a bojoval za druhé světové války v řadách Royal Air Force. Datum 22. června je totiž dnem, kdy se v roce 1918 narodil podpraporčík Ladislav Bilík, který v barvách britského královského letectva bojoval nejen nad Evropou, ale i v Turecku a Plastině. Možná takové řízení osudu, že chotěbořská letecká přehlídka padla zrovna na toto datum, ale dá se říci, že měli na letišti v Počátkách o jednoho diváka více a ten své následovníky sledoval shůry (ale Miloš Jenčík sledoval letecký den z travnaté plochy tohoto letiště).
>
 
22.06.2014

Slídil u rybníka, Kraljevská sanitka a nosič klimatologův …

text,foto: (jjk) Slídil u rybníka, Kraljevská sanitka a nosič klimatologův …
…to bylo během letošní vrtulníkové, letadlové, vírníkové a vlastně i záchranářské přehlídky královehradecké asi tak to co mne mimo jiné zaujalo. Nu to se ve dnech od 19. do 21. června 2014 opět po roce zaplnilo letiště Hradec Králové – Věkoše zaplnilo létající technikou všeho druhu (rozhodně se to už netýká jen vrtulníků a záchranných složek, které vlastně před mnoha lety tuto tradici založily) od bezpilotních dronů, přes vírníky, ultralehké a „dospělé“ vrtulníky až po klasické letouny různého určení. V poslední době také i název královéhradecké letecké přehlídky je už European Helicopter Show 2014, z čehož vyplývá, že se už také nejedná jen o tuzemskou záležitost a prezentuje se zde technika civilní, policejní, vojenská, záchranářská z celé Evropy.  
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

21. března 2018 16:00-19:00

Dny otevřených dveří na VŠO

Praha 1 – Nové Město

Den otevřených dveří - Vysoká škola obchodní v Praze, o.p.s., Praha 1 – Nové Město (Spálená 76/14, v místnosti S1 ve 4.patře), www.vso.cz

 
detail akce
společenská akce
 
22. března 2018 17:00-20:00

Beseda na Albertově – Jacek Kerum

Praha 2 (ČVUT Fd)
Odborná společnost letecká ČR pořádá besedu: Jacek Kerum – Ústav fyziky atmosféry AV ČR; Nebezpečné meteorologické jevy, Praha 2, Dopravní fakulta ČVUT na Albertově, Horská 3, www.czaes.org, www.fd.cvut.cz, www.facebook.com/OSLCR/
 
detail akce
společenská akce
 
24. - 25. března 2018

Akce „U“

Kunovice - Uherské Hradiště

Jarní dobrovolnická úklidová akce v Leteckém muzeu v Kunovicích, Letiště Kunovice - Uherské Hradiště, www.museum-kunovice.cz, www.lkku.cz

 
detail akce
společenská akce
 
24. března 2018 10:00-18:00

Akce Záložka Vyškov

Vyškov

Seminář a školení o bezpečnosti létání s možností vyzkoušet odhoz záložního padáku na lanové dráze z parašutistického trenažéru, Letiště Vyškov, (paramotory@laacr.cz), www.laacr.cz

 
detail akce
PGL
 
24. března 2018 10:00-22:00

Mít křídla - X. ročník festivalu amatérských leteckých filmů

Dolní Dobrouč

Spolek přátel vzduchoplavby Letohrad a ORFilm pořádá amatérský filmový festival s leteckou tematikou „MÍT KŘÍDLA“ (poslední termín přihlášení je do 11. 3. 2018 pardpsv@seznam.cz, Dolní Dobrouč (kino), www.spvletohrad.cz, www.orfilm.eu

 
detail akce
film
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama