Akce a soutěže RSS

04.05.2014

Po sto letech v jednom šiku k poctě císaře Karla I.

text,foto: (jjk) Po sto letech v jednom šiku k poctě císaře Karla I.
Je tomu přesně sto let od okamžiku, kdy vypukla Velká válka (tehdy se jí ještě neříkalo první světová), která překreslila mapu Evropy a znamenala mimo jiné zánik státního útvaru, který se oficiálně jmenoval Království a země v Říšské radě zastoupené a Země svaté Štěpánské koruny uherské, neboli Rakousko – Uhersko. Nejen u příležitosti tohoto výročí se konaly v Brandýse nad Labem a Staré Boleslavi oslavy „Audience u císaře Karla I.“. Slavnost se netýkala pouze stoletého výročí od začátku světové války, ale i u příležitosti dvou set let od Vídeňského kongresu v roce 1814, a také 1200 let od úmrtí římského císaře Karla Velikého v roce 814 a nebo i jako připomínka toho, že před deseti lety byl Jeho Veličenstvo Karel z Domu Rakouského blahoslaven. A tak 3. května 2014 proběhlo (kromě jiného) na zahradě císařského a královského zámku Brandýs nad Labem slavnostní defilé historických vojsk za doprovodu Ústřední hudby Armády České republiky (dokonalé stoleté historické prolnutí) a na úvod s průletem historických letounů Nadačního fondu letadlo Metoda Vlacha. Temná obloha a studený vítr jakoby symbolicky předznamenávaly nadcházející události Velké války.
>
 
04.05.2014

A ani tu čarodějnici na Horách nakonec neupálili

text,foto: (jjk) A ani tu čarodějnici na Horách nakonec neupálili
Na přelomu dubna a května se tradičně podle prastarých zvyků upalují čarodějnice ztělesňující o Filipojakubské noci vše zlé a nečisté, protože o půlnoci před svatým Filipem a Jakubem nečisté síly škodily lidem. A tak se všude možně 30. dubna 2014 pálilo všechno možné včetně čarodějnic. To na Horách tamní Letecký spolek Hory (www.lsh.websnadno.cz) už tradičně pojal upalovací „oslavu“ poněkud jinak a to prodlouženým sletem až do neděle 4. května 2014. Bezkonkurenčně nejlepším počasím svatý Petr obdařil povětří právě v den 30. dubna 2014, takže kromě podvečerního létání se sešlost na letišti Karlovy Vary – Hory bavila dětským big bandem z Nové Role, opékáním buřtů a „stanovým“ mixem country a tak byla čarodějnice ušetřena.
>
 
27.04.2014

Otvírání piva vrtulníkem a Steinbachovy stíhačky

text: (jjk), foto: M.J. Otvírání piva vrtulníkem a Steinbachovy stíhačky
Tuzemci jsou národem pivařů a otvírat flašku piva tak umíme na mnoho různých způsobů, nožem, vidličkou, zednickou lžící, fankou, ale i někteří odvážlivci i zubama. Na letošním leteckém dnu v Plasích (26. A 27. dubna 2014), ale Daniel Grösl se svým ultralehkým strojkem  CH-7 Kompress (OK-MHA 14) předvedl, že se dá láhev piva otevřít i vrtulníkem, tedy jednou jeho lyžinou. Takže další recept do sbírky těm, kteří nemají po ruce zrovna otvírák, ale třeba právě vrtulník. Na prvním leteckém dnu sezony tomuto kousku tleskalo tisíce diváků, ale nejen tomu, ale i dalším novinkám třeba v podobě dvou „stíhaček“ z dílny Phillipa Steinbacha, nebo vírníku AutoGyro Cavalon (jednoho z prvních, který byl z dovezených dílů kompletně smontován v České republice).
>
 
27.04.2014

Za „žebřiňákem“ B.5 na kopec

text,foto: (jjk) Za „žebřiňákem“ B.5 na kopec
Historický zrekonstruovaný letounek Bohemia B.5, vrtulník mil Mi-4, nebo mimořádně přístupná tak zvaná Stará Aerovka. To je začátek už 46. výstavní sezony v Leteckém muzeu ve Kbelích, která začala v sobotu 26. dubna 2014. Den sice začal nepříjemnou mlhou, ale kdo se prodral oparem, mohl se podívat na novinku ve sbírce muzea, kterou je zrekonstruovaný letoun Bohemia B.5, nebo z otevřených dveří hangáru pohlédnout na renovovaný vojenský vrtulník Mi-4, či militarizovaný XL-160 Brigadýr. Také bylo možné navštívit i hangáry v areálu Staré Aerovky čekající na rekonstrukci a novou expozici, o kterou se ve vzájemné spolupráci postará Vojenský historický ústav a LOM Praha. Sezona ve Kbelích začala.  
>
 
27.04.2014

Krabčice už nikdy více a to ani za slepice

text,foto: (jjk) Krabčice už nikdy více a to ani za slepice
Za kopcem, který s oblibou používal pradědek Čech (když poslal bratra Lecha založit Polsko) se každoročně koná oblíbená pouť, tedy Řípská pouť. Ve vesničce Krabčice, na svahu Čechova kopce a tak všude okolo. A prodává se tam drobotina jako slepičí, husí, kachní dorost, vajíčka a kolem dokola smrdí přepálený olej, od kolotočů se povyk vyvolávače line. No prostě pouť a do toho potulní minesengři a trubadúři podle nálady a svéhu umu více či méně třískají do svých smrkových a mahagonových chordofonů a křičíce u toho převelice … no prostě úplná veselice. Ale z tohohle vůbec nic neuvidíte a ani nic neuvidíte, protože Krabčice už nikdy více a to ani za slepice.
>
 
26.04.2014

Duben ještě tam budem, aneb čtvero ročních dob od A do Z

text,foto: (jjk) Duben ještě tam budem, aneb čtvero ročních dob od A do Z
Letní modrá obloha jako vyžehlená, tu i tam nějaký bílý veselý beránek, černá olověná těžká mračna a řinoucí se vodní provazce, chladný ledový vichr a přízemní ranní mrazíky. Jakoby se mezi 17. A 26. dubnem 2014 odvinuly během deseti dnů vystřídaly všechny čtyři roční doby od A do Z. Podle toho také šestý ročník, dnes už tradičního prvního plachtařského závodu sezony na letišti Zbraslavice vypadal. Každý den jakoby vyčarovaný z jiné roční doby, že se večer nedalo odhadnout jak bude ráno, ráno jak bude v poledne, a v poledne jak bude za hodinu. Skládalo se, rozkládalo, neskládalo, skládalo a letělo a nedoletělo, ale přece jenom nakonec i několikrát doletělo (letos tedy i se ztrátami). Ale ve své podstatě letošní dubnové počasí je takové, jaké v dubnu má být, jen jsme si v posledních letech poněkud odvykli. Šestý ročník AZ Cup ve Zbraslavicích nakonec dolétal i když s minimem možných letů.
>
 
20.04.2014

Rozlet „Na Borech“ a ještě Schicht

text,foto: (jjk) Rozlet „Na Borech“ a ještě Schicht
Už titulek je poněkud zavádějící. Mnozí znají dnes už neexistující plzeňské letiště Bory, ale ono je kupodivu ještě v Čechách jedno letiště ležící v místech, kterému se říká Na Borech.  Letiště Štětí ovšem leží při cestě od Labe směrem na Chcebuz. Ona je to tedy plocha SLZ a už jednou jsem se zde zastavil, jen bohužel tehdy tu nebyla ani noha ani křídlo (viz. …zase to plánování…). Na druhý pokus 19. dubna 2014 to bylo o něco lepší, ostatně se tu konalo „Jarní rozlítání“, jenže kromě nepříjemnému větru to vycházelo na prodloužený velikonoční víkend a tak účast byla vlastně jen symbolická a o létání se staral majitel letiště se svým žákem. A ani modelářům se do vzduchu (při tom povětří) nechtělo. Shodou okolností to ovšem bylo v den stoletého výročí Schichtova závodu z Vídně do Prahy, Terezína, Brna, Budapešti a zpět do Vídně. Ostatně Terezín je od Štětí nějakých patnáct kilometrů vzdušnou čarou, takže ta symbolika je na místě.
>
 
19.04.2014

Leteckým sportovcem za rok roce 2013 je paraglidista Tomáš Lednik.

text, foto: (jjk), M.O., foto: Kamil Večeřa Leteckým  sportovcem za rok roce 2013 je paraglidista Tomáš Lednik.
V pátek 18. dubna 2014 proběhlo v Leteckém muzeu na letišti v Mladé Boleslavi slavnostní ocenění nejlepších leteckých sportovců za rok 2013, kde byl nejlepším leteckým sportovcem roku 2013 je paraglidista Tomáš Lednik a další v jednotlivých oborech. Tuto tradiční akci společně pořádaly Letecká amatérská asociace České republiky, Klub leteckých novinářů Syndikátu novinářů České republiky, Český balónový svaz, Svaz modelářů České republiky a Plachtařský Oldtimer Klub v součinnosti a s podporou Podvýboru pro Inovace, letectví a kosmonautiku Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a záštitu nad letošním ročníkem převzal předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky pan Jan Hamáček.
>
 
07.12.2013

Letní ohlédnutí 3. – Mollis po devadesáti letech

text: (jjk), M.J., foto: M.J. Letní ohlédnutí 3. – Mollis po devadesáti letech
Letectví ve švýcarském kantonu Glarus má dlouholetou tradici, protože už 3. dubna 1923 v místech dnešního letiště Mollis se konal první letecký den, kterého se účastnili dva průkopníci švýcarské aviatiky Walter Mittelholzerstrasse a Henry Pillichody se svými letouny za účasti čtyř tisícovek diváků. Tím byla na tomto místě založena tradice leteckých dnů, která pokračuje do dnešních dnů. Dalším leteckým vystoupením byl rok 1926, ale vzhledem k notně hrbolaté ploše bylo přistoupeno k vybudování stabilní travnaté dráhy a tak se další veřejné vystoupení konalo až v roce 1935. Po letech 1946, 1948 a 1971 se první mezinárodní letecký den konal v roce 1996. V novém tisíciletí se divákům letci předvedli v letech 2001 a 2006 a od roku 2009 se Zigermeet koná každoročně a v roce 2013 i za účasti Miloše Jenčíka.
>
 
01.12.2013

Letní ohlédnutí 2. – Hopp Schwiiz! Schwede fiel!

text: (jjk), M.J., foto: M.J. Letní ohlédnutí 2. – Hopp Schwiiz! Schwede fiel!
Hopp Schwiiz! Je poměrně dobře známý pokřik švýcarských sportovních fanoušků. Čeští příznivci ledního hokeje si mohli tento pokřik dostatečně vychutnat během jarního mistrovství světa v ledním hokeji, kde se hokejisté helvétského kříže probojovali až do finále, kde prohráli s hokejisty Švédska. Švýcarské povětří na letišti Dittingen, to 31. srpna 2013 za hokejisty jednomu Švédovi vrátilo. Schwede fiel! Během leteckého dne Dittinger Flugtage 2013, který byl věnován sto letům švýcarské aviatiky, totiž poněkud nešťastně havaroval při silném větru švédský aviatik Mikael Carlson na replice letounu Blériot (Thulin) XI. SE-AMZ. Ono to takto vyznívá jako taková malá pomsta švýcarského větru Švédovi, za ty hokejisty, ale je třeba říci, že o podobné karamboly žbrdlinkáčů v dřevních dobách aviatiky nebyla nouze. Ostatně repliky těchto letounů mají s tím létáním v nevhodném počasí poněkud potíže i dnes, což poznali diváci například v Plasích (viz. Ing.Jan Kašpar opět po sto letech havaroval….).
>
 
24.11.2013

Letní ohlédnutí 1. – Karneval Fliegergruppe Wolf Hirth

text: (jjk), M.J., foto: M.J. Letní ohlédnutí 1. – Karneval Fliegergruppe Wolf Hirth
S každým podzimem lze pravidelně přijít na to, že něco popadalo pod stůl, něco se nestihlo a je ještě chvilka dohánět resty. A tak se tak se nedostalo na tři letecké dny, které se sice konaly za humny, ale díky Miloši Jenčíkovi jsme se na některé z nich podívali už v minulých letech a neopomineme je ani letos. Jednou ze tří největších leteckých sešlostí historických letounů všeho druhu v celé Evropě je bezpochyby Oldtimer-Fliegertreffen, neboli Hahnweide Oldtimer Air Show 2013 na letišti letišti Hahnweide v Bádensku-Württembersku. V letošním roce se tedy v Bádensku-Württembersku už po sedmnácté slétlo ve dnech od 6. do 8. září 2013 tři sta padesát rozličných letounů všech typů, druhů, stáří a velikostí z čtrnácti zemí světa mezi nimiž dominovaly především letouny domácích německých majitelů, ale i z Rakouska, Švýcarska, Dánska, Švédska, Francie, Maďarska, Nizozemí, Belgie, Velké Británie, Itálie, Kanady a Srbska.
>
 
20.10.2013

Jako divá vletěla oknem do světnice vosa Otylka….

text,foto: (jjk) Jako divá vletěla oknem do světnice vosa Otylka….
…. Šaty má pěkně pruhované, ale žihadlem se ohání jako kopím. Křemílek s Vochomůrkou se na sebe podívali a pokrčili rameny. Potom Křemílek povídá: „Ještě jsi, Otylko, nepozdravila.“ „Já teď nezdravím, protože je vosí rojení,“ odsekla Otylka. „Dejte si na mě pozor, vy dva.“ A letěla oknem. „Je to celkem slušná vosa,“ řekl Vochomůrka. „Aspoň víme, na čem jsme.“ (vypráví Václav Čtvrtek) …a na čem jsme víme i v sobotu 19. října 2013 na letišti Hradec Králové – Věkoše hnedle při prvním pohledu na seřazené barevná vajíčka (jako lentilky napadlo kohosi), ta bílá a stříbrná, která svou kulatostí Křemílka a Vochomůrku připomínající a ta žlutá a oranžová i tu vosu Otylku evokující. To je podzimní rojení vírníčků AutoGyro Cavalon a Calidus pod patronací zástupce výrobce v České republice firmy Nirvana systems.
>
 
13.10.2013

Dva a dvacítka s šikovnýma rukama navíc

text,foto: (jjk) Dva a dvacítka s šikovnýma rukama navíc
Samozřejmě, že modelařina je o šknovných rukou a především nápadech. A z produktů této kombinace leckdy až oči přecházejí. Ne jinak tomu bylo i během už dvacátého druhého ročníku tradičního veletrhu Model Hobby 2013, který tradičně jako v posledních letech probíhal v pražských Letňanech od 10. do 13. října 2013. Ten se koná už od roku 1992 (viz. Model Hobby 92) a postupně se na tuto akci nabalují i další souběžné výstavy. V loňském roce k Model Hobby přibyla i výstava Home Work, což není úplně o modelech, ale spíš o těch šikovných rukou.     
>
 
13.10.2013

Konec stejný jako začátek

text,foto: (jjk) Konec stejný jako začátek
Měli to v Lipencích, ale letos smůlu. Tak jako všude jinde byla zima, nevlídno, sychravo skoro až do května a začátek sezony tak byl hodně nešťastný. A ten konec je vcelku podobný. Je stejně nehezky jako na začátku této sezony. K tomu modelářům sídlícím na někdejším letišti Praha – Zbraslav/Radotín, nyní modelářském letišti Lipence, areál zalila červnová povodeň a tak i přes veškerou snahu se letos nepodařilo zorganizovat tradiční letecký den Lipenecký obr. Prostě už nezbyly síly po opravě letiště a zázemí ještě něco organizovat. A i poslední dvě akce lipenských modelářů provázelo poněkud nevlídné počasí…
>
 
13.10.2013

Dědkův hnusák, žádný léto stařeny

text,foto: (jjk) Dědkův hnusák, žádný léto stařeny
…říká se, že v září či v říjnu přijde cosi, čemu se říká léto jakési babizny. Konkrétní stařenu už pranostika nezmiňuje, ale prostě nějaká stará bába má svoje léto a ať si dosadí každej tu svou (…má za jedinou…). No jenže to co bylo teď v sobotu 12. října 2013 alespoň v Čechách (na Moravě bylo o poznání přívětivěji), to nebyly dozvuky léta, ale počasí hnusný jak starej plesnivej dědek. Možná by se měla používat nějaká protiváha „babího léta“, třeba „Dědkův podzim“. A tak také dopadl závěr sezony, Podzimní předveď a prodej benešovských modelářů na letišti Benešov – Bystřice/Nesvačily…., takže se opakoval rok 2011 (viz. Nepředeveď a neprodej).
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

17. - 25. června 2017

3. Oblet republiky

Karlovy Vary – Hory (& Česká republika)

Letecký spolek Hory pořádá další setkání větroplachů směrem od Karlových Varů na okruh kolem České republiky (Erpužice, Staňkov, Strakonice, Kramolín, J.Hradec, Znojmo, Kraví Hora, Přerov, Slušovice, Zábřeh, Dětřichov, Letovice, Ústí n.Orlicí, Chvojenec, Vrchlabí, Všeň, Ústí n.Labem, Charvátce, Žatec, Hory), start letiště Letiště Karlovy Vary - Hory (a další), www.lsh.websnadno.cz

 
detail akce
slet
 
22. - 24. června 2017

Mistrovství ČR 2017 v letecké rally

Rakovník

Mistrovství České republiky v letecké rally motorových letounů, Letiště Rakovník, www.aeroklub-rakovnik.cz, www.aecr.cz, www.flynavigation.eu

 
detail akce
soutěž – rally
 
22. - 25. června 2017

XV. Bělské balónové hemžení 2017

Bělá pod Bezdězem

Tradiční akce Balloon Clubu Bílá Hlína v Bělé pod Bezdězem se zajímavými soutěžemi, balonovou poštou atp., Startoviště Bělá pod Bezdězem – hřiště U háječku, www.bcbh.cz

 
detail akce
balony
 
24. června 2017 09:00-19:00

Den otevřených dveří letiště Luhačovice

Luhačovice - Biskupice
Po několikaletém úsilí se Aeroklubu Holešov (dnes Luhačovice) podařilo postavit nové letiště a uspořádat první Den otevřených dveří; přilétnuvší by si měli zarezervovat místo na stojánce na e-mail: aeroklubluhacovice@gmail.com (typ letadla, čas příletu a odletu), Letiště Luhačovice – Biskupice, Facebook AK Luhačovice, www.luhacovice.cz/3692a-den-otevrenych-dveri-letiste-luhacovice
 
detail akce
společenská akce
 
24. - 25. června 2017

100 let 1. vojenského letiště

Cheb - Horní Dvory

Největší letecká událost roku 2017. Oslava 100 let 1. vojenského letiště pod záštitou ministra obrany ČR, Letiště Cheb – Horní Dvory, www.letistecheb.cz, www.ulc.ngi.cz

 
detail akce
letecký den
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

ap ap
jus jus

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama