Akce a soutěže RSS

24.08.2014

Mezi podzimem a podzimem, aneb jihlavský bazén

text,foto: (jjk) Mezi podzimem a podzimem, aneb jihlavský bazén
Během jednoho dne, doslova během několika málo hodin Českomoravská vrchovina uchystala představení, jak se svádí souboj mezi odcházejícím létem a přicházejícím podzimem (radši tedy spíš takzvaným „babím létem“). V krátkém sledu za sebou se (nejen) nad jihlavským letištěm vystřídalo (ještě) hřející slunce s čistou modrou oblohou a černá těžká oblaka, ze kterých se řinuly nezastavitelné proudy vody prokládané téměř ledovým větrem. Ale i přes tyto nenadálé zlomy povětrnosti (které i zapříčinily nepřilétnutí některých účastníků) se podařilo úspěšně odlétat tradiční jihlavský Horácký letecký den, který v neděli 24. srpna 2014 oslavil své pětadvacáté narozeniny, a kterému předcházel v sobotu 23. srpna 2014 3. ročník sletu "LAA sobě" a 5. slet Nebeských andělů.
>
 
24.08.2014

Jako hlodavci v ementálu

text,foto: (jjk) Jako hlodavci v ementálu
Tak rok s rokem sešel a opět se oldtimery s křídly vypravily na svůj pravidelný sraz, tentokrát to bylo už po jednadvacáté a místem setkání bylo podhůří Orlických hor a letiště Žamberk. Tradiční sešlost se odehrávala od 16. do 24. srpna 2014, ale podhorské povětří jakoby už předznamenávalo blížící se konec léta a tak nejen POTKani jako hlodavci jakoby hledali v oblačnosti skulinky a dírky, podobně jako v ementálu, aby mohly trochu polétat. Ostatně i při mé návštěvě se pouze marně čekalo na příznivější počasí a tak vlastně hlavním zpestřením toho dne byla návštěva letounku Pipistrel Taurus 912, takového zvláštního motorového kluzáku. Ovšem jinak (bez ohledu na počasí) byl jednadvacátý slet připraven pořadateli vskutku důkladně a už půl roku dopředu vycházely u příležitosti této akce Bulletiny mapující jak historii létání v Žamberku, tak i těchto sletů a Plachtařského Odl-timer klubu, který v tomto roce vlastně slaví pětadvacáté narozeniny.
>
 
23.08.2014

A i tři čtyřky a za měsíc na pochod

text,foto: (jjk) A i tři čtyřky a za měsíc na pochod
Rovnou tři čtyřky na konci letopočtu vyházejí obci Hosín pro letošní rok a nejsou to (kromě požáru v roce 1854) ani nijak významná výročí. To podobně i pro tři třídy bylo vypsáno v roce 2014 Plachtařské mistrovství České republiky, které je vlastně pro větroňáře nejvýznamnější tuzemský šampionát (po juniorech a akademicích, regionech a letos neoficiálním šampionátu dvoumístných kluzáků). V tomto roce se také plachtaři při svých šampionátech hodně našlapali, protože se ani jedněm závodům nevyhnuly rozmary počasí. A tak se někdy plachtaři i se svými letouny proměnili v posunovače, šíbující kluzáky sem a tam. Ale komu by to nebylo málo, může si zapochodovat nedaleko Hosína i za měsíc, kdy se tu jeden takový pochod pořádá, ale už se netýká létání, ale je pořádán na počest jednoho významného českého legionáře. Ale pro letošní rok mají plachtaři odpochodováno a kupodivu i úspěšně odlétáno. V Hosíně u Českých Budějovic skončilo 23. srpna 2014 Plachtařské mistrovství České republiky (konalo se od 11.srpna 2014).
>
 
17.08.2014

Trochu jako bruslaři s padákem bez ledu

text,foto: (jjk) Trochu jako bruslaři s padákem bez ledu
Trochu to tak někoho může napadnout. Za normálních okolností parašutisté provozující tento poněkud adrenalinový sport v „cílové rovince“ brázdí vodní hladinu bazénku v dropzóně špičkou nohy. Ale to v zimních měsících není tak jednoduché. Nějakého kaskadéra by však mohlo napadnout, že by se dal swooping, nebo canopy piloting, tedy řízené létání na malých výkonných padácích, provozovat i v zimě. Jen po zamrzlém bazénku by parašutisté „nebruslili“ špičkou nohy, ale bruslí. On ten vějíř vodních kapek tak trochu připomíná podobná oblak ledové tříště, když hokejista brzdí před soupeřovou bránou. Ale to mne jen tak při pohledu na „brzdící“ parašutisty při závodech Pink Canopy Piloting Open 2014 na letišti Klatovy – Chaloupky mezi 14. a 16. srpnem 2014 napadlo.
>
 
17.08.2014

Tehdy byl také srpen a také pršelo a mraky se černaly

text,foto: (jjk) Tehdy byl také srpen a také pršelo a mraky se černaly
Bylo to tehdy také v srpnu a na starobylém náměstí (Žižkově náměstí) v Českých Budějovicích defilovala šedesátka pilotů a pilotek z dvanácti zemí. Byli to účastníci devátého světového šampionátu v letecké akrobacii pro rok 1978, který přinesl tehdejšímu Československu dva tituly mistrů světa, bronzovou medaili v celkovém pořadí jednotlivců a další čtyři cenných kovů v jednotlivých disciplínách na letounech Zlin Z-50L. A píše se rok 2014, opět je srpen a na rakovnickém letišti v letounu Zlin Z-50LX předvádí své umění mistr světa (v družstvech) a bronzový ze slavného hosínského šampionátu Jiří Pospíšil. Dost možná ani účastníci letecko-modelářského leteckého dne v Rakovníku netušili, kdo je tím pilotem v modré „padesátce“ a možná ani v dobách kdy tento úspěšný pilot získával medaile mnozí ještě ani nebyli na světě. Diváci tak mohli vidět na 10. Model Air Show 2014 16. a 17. srpna 2014 pilota z generace zlatého věku československé letecké akrobacie druhé poloviny sedmdesátých  a první poloviny osmdesátých let dvacátého století.
>
 
16.08.2014

Krakonoš, rozverní beránci a pekinéz za sklem

text,foto: (jjk) Krakonoš, rozverní beránci a pekinéz za sklem
Byl to letos takový hronovský, či velkopoříčský dvojitý trojboj. Myslím tím, že se od počátku července, do poloviny srpna v jednom zátahu v Hronově, či nad Hronovem, respektive ve Velkém Poříčí, či nad ním, stále něco dělo. A vlastně ve dvou variantách lze říci, že se jednalo o takový jakoby trojboj, třech po sobě jdoucích akcí. Pokud to budeme brát čistě po letecké stránce, odstartoval to Projekt na podporu juniorů, na něj přímo navazující republikový šampionát juniorů a ukončil sérii tradiční orlíkovský plachtařský závod. Pokud juniorský projekt spojíme s republikovým mistrovstvím stejné věkové kategorie (viz. Opožděná maturita nad mariánským sousoším) pomyslně v jednu akci, tak za tu druhou navazující lze označit už 83. ročník divadelního Jiráskova Hronova (www.jiraskuvhronov.cz) a třetí jsou tedy už zmíněné Hronovské orlíkovské přeháňky (9. – 16. srpna 2014) a jejich v pořadí třináctý ročník. V každém případě tyto závody, převážně old-timerů „Orlíků“, lze označit za vyvrcholení a završení letošního kulturně-aviatického léta v Hronově a Velkém Poříčí.
>
 
10.08.2014

Na skok po šesti letech za Probošťským rybníkem

text,foto: (jjk) Na skok po šesti letech za Probošťským rybníkem
Už nějaké té vody v Labi odteklo od poslední návštěvy letiště, které od této české řeky odděluje Probošťský rybník a další jezera a jezírka, často vyhledávaná jak rybáři, tak i koupáníchtivými lidičkami. A je to vlastně letos přesně dvacet let, kdy si i místní lid létavý našel toto místo, aby obnovil zašlou a zapomenutou slávu aviatiky v Brandýse nad Labem a Staré Boleslavi. Na rozdíl od jiných míst, se bývalé letiště, zrušené definitivně v roce 1963, obnovit nedalo, protože na někdejším letišti Brandýs nad Labem se už budovalo cosi jiného. A v roce 1994 se tedy několik aviatiků, vesměs rogalistů, rozhodlo najít místo jiné a volba padla právě na místo, kde dnes leží letiště Borek Brandýsko - Staroboleslavského aeroklubu. Ten také pravidelně pořádá i slety všelijakých vehiklů, ačkoli v současné době spíš jde o setkání několika přátel a nikoli veřejnou akci. Ale v sobotu 9. srpna 2014 má cesta z letiště Loučeň vedla právě tudy a tak bylo na místě se zde na chvíli zastavit a současně s tím připomenout i historii a současnost létání v Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi.  
>
 
10.08.2014

Kterak Křemílek vyměnil pařezovou chaloupku za aeroplán

text,foto: (jjk) Kterak Křemílek vyměnil pařezovou chaloupku za aeroplán
To Křemílek bydlíval (s Vochomůrkou) v pařezové chaloupce, která stávala nedaleko jednoho barokního zámečku, u vísky Studečky, vedle Křinecké Blatnice (kdysi nedaleko bývalo i letiště Křinec – mlýn). A tu se při pohledu na vůkol ptactvo létající, rozhodl Křemílek, že pro radost svou a svého okolí také počne s létáním v povětří. Vykopal tedy milou pařezovou chaloupku a na jejím místě se rozhodl vybudovati malé letišťátko, kde by mohl on a jeho přátelé provozovati aviatickou činnost. A nebyl to Křemílek, milé děti, byl to jeden vzduchoplavec, který nejen pro svého malého Mini Maxe postupně buduje nedaleko barokního zámku stejnojmenné letišťátko Loučeň a kde se také v sobotu 9. srpna 2014 sešlo několik jeho létavých přátel (a i několik nelétavých hasičů z Loučně).
>
 
10.08.2014

Divoce to ta Manka uvařila…

text,foto: (jjk) Divoce to ta Manka uvařila…
A vařila to Manka ve svém kotlíku převelice. Někdy to vypadalo, že žaludovou kaši připálila, když se vůkol linuly černočerné mraky a burácení bylo slyšet od lesa Řáholce. Ale to jen Rumcajsovi klohnila loupežnickou krmi, kterou rozhodila zeširoka po obloze. Mezi cáry hodně hutné kaše se pak prodírali jičínští aviatici, aby se prokličkovali vytyčenou trasou ke svému cíli. To jičínský švec Rumcajs, který se posléze stal loupežníkem odstěhovavším se do lesa Řáholce pod vrchem Veliš, opět po roce svolal setkání místních létavců, kteří se utkávali celý týden od 2. do 9. srpna 2014 o Pohár Českého ráje.  
>
 
09.08.2014

Admirál po ráně husitským palcátem

text,foto: (jjk) Admirál po ráně husitským palcátem
Přivítal mne mezi listy stromů schovaný poněkud otrhaný motýl babočka admirál, jakoby dostal ránu Žižkovým palcátem. A ostatně jakoby ten poněkud unavený letec s křehkými křídly symbolizoval letošní plachtařský republikový šampionát regionů. Soutěžící a jejich letouny přivítalo město Tábor, založené Husity před necelými šesti sty lety jako v dobách své největší slávy. Nikoli však vozovými hradbami a proslavenou husitskou jízdou, ale jísda to byla také. V posledním červencovém týdnu do všeho vůkol bušily nezkrotné kapky přívalového deště prokládané blesky honícími se mezi oblaky. Až začátek srpna se i nebesa umoudřila a Plachtařské mistrovství České republiky regionů pro rok 2014, probíhající od 27. července do 8. srpna 2014 na letišti Tábor – Čápův Dvůr, doklouzalo úspěšně až ke svému cíli. Ale ten motýlek vypadající jakoby obdržel několik ran palcátem jakoby symbolizoval poněkud divoký (co se počasí týče) tento šampionát.
>
 
03.08.2014

A kdosi z publika se zeptal: Je mezi přítomnými lékař?

text,foto: (jjk) A kdosi z publika se zeptal: Je mezi přítomnými lékař?
Tu a tam se v nějakém českém filmu objeví hláška: Je mezi přítomnými lékař? Je to podobná věta, jako ta o veselých příhodách z natáčení. V Rohozci se tak leda natáčely vrtule, ale je pravda, že by se v sobotním parném letním dni 2. srpna 2014 případně nějaký ten lékař hodil. Takový problém však na už dvaadvacátém sletu ultralehkých aparátů, který pořádal klub ULL AVZO Nové Dvory, řešit nemuseli, protože mezi slétnuvší zavítal s vrtulníkem CH-7 Kompress i jeden pověřený letecký lékař, kterého zcela jistě znají účastníci Poháru Petra Tučka a nebo srpnových sletů na letišti Kotvrdovice Tri sudy. Vrtulník kotrvdovického Zdeňka Moravce byl také milým osvěžením v sestavě ostatních ultralehkých letounů.  
>
 
03.08.2014

Malý bonus k Ranskému poháru

text: (jjk), text, foto: M.J. Malý bonus k Ranskému poháru
Mezi 26. červencem 2014 a 2. srpnem 2014 na letišti Raná u Loun probíhal Ranský pohár plachtařů, o kterém je psáno na jiném místě viz. Přískokem vpřed a ani kostel neshořel. Rankého poháru se ovšem v jiný den účastnil i Miloš Jančík a tak si lze prohlédnout jako bonus několik fotografií ze a nebo na jeho stránkách www.airfoto.jencik.net, (Ranský pohár 2014 | Raná | 1.8.2014)
>
 
03.08.2014

Přískokem vpřed a ani kostel neshořel

text,foto: (jjk) Přískokem vpřed a ani kostel neshořel

Trochu bojovou hru připomínal letošní ročník tradičního setkání plachtařů na Rané u Loun. Poněkud rozmarné povětří tak posílalo některé účastníky Ranského poháru do různých koutů a zákoutí a jak se podmínky měnily, tu i tam sedaly větroně v Žatci, Rakovníku, Chomutově, nebo Charvatcích, a i nějaké to políčko posloužilo. Takže takovými nenápadnými přískoky vpřed doskákaly plachtařské závody na Rané do svého cíle a kupodivu se mezi 26. červencem 2014 a 2. srpnem 2014 podařilo kombinované třídě splnit celkem pět platných disciplín, což při vrtošivém, a stále se měnícím počasí, je až možná pro někoho překvapivé. To tři zúčastnění Orlíci takové štěstí neměli a obletěli danou trasu pouze jednou. Ale rozhodně se na Rané neopakovala (skoro úplně kulatá) událost stará třista devadesát let…

 

>
 
02.08.2014

Koněspřežkou z Rakous už bez Blériota

text,foto: (jjk) Koněspřežkou z Rakous už bez Blériota
Dvojice rakouských posádek dorazila na český republikový šampionát v letecké rally, který se konal od 31. července do 2. srpna 2014 na letišti v Rakovníku samozřejmě vzduchem na Cessnách, ale shodou okolností uprostřed soutěže 1. srpna (v roce 1832) došlo na výročí otevření koněspřežné železnice z rakouského Lince (do Českých Budějovic). Ale kromě rakouských letců se v Rakovníku sešlo dalších devět tuzemských posádek, které si to rozdaly tradičně ve čtyřech soutěžních etapách. A protože počasí pilotům přálo a všechno se stihlo bez sebemenších potíží, mohlo být 2. srpna 2014 vyhlášeno konečné pořadí a tedy i oslaveni vítězové (a to už bez Louise Blériota, který shodou okolností 2. srpna zesnul…i když to se už odehrálo v roce 1936).
>
 
27.07.2014

Od Libelly ke svaté Anně (chladné zrána)

text,foto: (jjk) Od Libelly ke svaté Anně (chladné zrána)
Už je tomu několik let, co se na letišti Toužim – Přílezy konají kromě akrobatických i plachtařské soutěže. Zatím co se sem ty akrobatické přestěhovaly z Karlových Varů, ty plachtařské si založili toužimští letci sami (pokud tedy nepočítáme ty celorepublikové). V roce 2009 tu vznikl Toužim Cup, který je vlastně i takovým přeshraničním závodem lákajícím i spřátelené německé piloty. Ti sice byli letos jen dva, ale startovní pole dostatečně doplnili kromě domácích hlavně plzeňští piloti, kteří možná nevědomky připomněli jedno drobné výročí, které je naznačeno v titulku. K tomu došlo první den, kdy začínal Toužim Cup pro rok 2014 19. července 2014 a trval do 26. července 2014.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

14. - 22. července 2018

TCup 2018

Toužim - Přílezy

Plachtařská regionální soutěž, Letiště Toužim - Přílezy, www.gliding.cz, www.soaringspot.com, www.aeroklubtouzim.cz

 
detail akce
soutěž - plachtění
 
15. - 27. července 2018

Plachtařské Mistrovství ČR juniorů - PMRj 2018

Raná u Loun
Plachtařské Mistrovství České republiky regionů v plachtění - PMRj 2018, Letiště Raná u Loun, www.gliding.cz, www.soaringspot.com, www.lkra.cz, www.aeroklubrana.cz
 
detail akce
soutěž - plachtění
 
20. - 22. července 2018

European Acro Cup

Benešov - Bystřice/Nesvačily

Setkání nejlepších evropských pilotů velkých akrobatických RC modelů, Letiště Benešov - Bystřice/Nesvačily, www.minfo.cz/nesvacily

 
detail akce
letecké modelářství
 
20. - 22. července 2018

Liga MPK 3.kolo

Mýto - Kařízek

3.kolo ligové soutěže v motorovém paraglidingu, Letiště Mýto - Kařízek, www.amgmyto.cz, www.laacr.cz

 
detail akce
soutěž - MPGL
 
20. - 22. července 2018

Moravský trojúhelník 2018

Borotice

Soutěž o pohár Moravský trojúhelník v motorovém paraglidingu, pro přeletáře, ale i začínající soutěžní piloty, Letiště Borotice, www.pgkb.cz

 
detail akce
soutěž - MPGL
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama