Akce a soutěže RSS

21.03.2015

Včera pivo, dneska tvaroh, asi půjdu brzy za roh …

text,foto: (jjk) Včera pivo, dneska tvaroh, asi půjdu brzy za roh …
Že by tato průpovídka někomu snad něco připomínala? A nebo…Nejdřív prší, pak zas fouká, zase z toho nic nekouká. Stále nic? A, že by tohle? …Dneska to zase bude skvost, vzduchem se honit na rychlost. Přistání ukončit žabákem a nezabořit se rypákem. A „modří“ už asi určitě vědí, autorem těchto (už tedy poněkud letitých) kratičkých veršovánek je český aviatik Petr „Med“ Chvojka, takto (s Ladislavem Teplým) úřadující mistr světa v kategorii dvoumístných rogal RWL2 ze světového šampionátu v maďarské Matkópusztě, který se konal v loňském roce. A proč se o tom zmiňuji? Protože právě Petr Chvojka byl v pátek 20. března 2015 ve středočeském městě automobilů Mladé Boleslavi (ve stínu zatmění slunce) vyhlášen nejlepším leteckým sportovcem roku 2014. Ostatně se ve zrekonstruovaných prostorech „škodováckého“ muzea sešli nejlepší rogalisté, paraglidisté, balónáři, letci a modeláři roku 2014 a podělili se o trofeje sklářů z Akademie a Střední odborné školy uměleckoprůmyslové ve Světlé nad Sázavou a diplomy z dílny Jana Brskovského, za asistence letecké televize Airzone.tv jejíž „šéf“ Miroslav Oros osobně celým ceremoniálem provázel.
>
 
17.01.2015

Čtyři roky na větráku

text,foto: (jjk) Čtyři roky na větráku

Leckdo si už na budovu, připomínající menší elektrárnu, na severozápadě hlavního města (nedaleko letňanského letiště) bezesporu zvykl. Také už uplynuly čtyři desítky měsíců od okamžiku, kdy si u nás poprvé, mohli parašutisté „zaskákat“ bez použití letounu, vrtulníku, či balonu. A tak už čtyři roky si milovníci tohoto sportu užívají bez ohledu na roční dobu a na počasí uvnitř průhledné roury, kterou proudí vzduch rychlostí závodního automobilu, přičemž „drátěnková podlaha“ tak trochu připomíná kryt větráku. Pohyb parašutistů uvnitř tubusu jakoby pro nezasvěcené pozorovatele popíral fyzikální zákony, ale i laik tak může z několika centimetrů vidět, co předvádí sportovci při disciplíně Free Style (dvoučlenných, čtyřčlenných družstev, nebo jednotlivců), která se za normálních okolností odehrává kdesi vysoko v oblacích a divák vidí jen malé černé tečky. Případně na velkoplošné obrazovce zprostředkovaně spoluplachtícím (tedy spíš spolupadajícím) kameramanem. Ale protože je letňanská větrná aréna mezi parašutisty dostatečně známá a využívaná i k různým soutěžím, nebylo od věci jí opět po čtyřech letech navštívit a Erichu si jí připomenout, když není úplně ta pravá letecká sezona.

>
 
07.12.2014

S Hanzelkou a se Zikmundem sejdeme se s Aladinem …

text,foto: (jjk) S Hanzelkou a se Zikmundem sejdeme se s Aladinem …
…aneb dobří čeští holubi se přece vracejí. „S Hanzelkou a se Zikmundem, projdeme se Jerichem, uspořenou libru půjdem, propít s panem Werichem. Scotland Yard zločince hledá, ubohá Rusalka bledá…“zpíval v šedesátých létech Karel Hála na reklamní vánoční gramofonové desce, a když opomineme název jednoho slavného filmu, víme, že dobře trénovaní holubi (ostatně velice dobří letci) se vždy vrací do své domoviny. Tyto dvě nesourodé věci mne napadly během páteční Mikulášské (tak trochu předpremiérové) nadílky, kterou obstarala letecká společnost Flydubai na pražském ruzyňském letišti otevřením pravidelné linky mezi Dubají a Prahou 5. prosince 2014 (ačkoli oficiálně a slavnostně bude otevřena linka až 11. prosince 2014). Možná už jen proto, že v pilotní kabině seděli tři čeští piloti (jeden ve smíšení posádce ve směru z Dubaje a oba dva při návratu z Prahy).
>
 
02.11.2014

Samhaim, aneb loučení Dušičkové

text,foto: (jjk) Samhaim, aneb loučení Dušičkové
Keltský konec roku Samhaim připadá na noc z 31. října na 1. listopadu. Prolíná se se vzpomínkou na všechny zesnulé, což jsou lidově zvané Dušičky a tento svátek In commemoratione omnium fidelium defunctorum připadá na 2. listopad. Je to vlastně dohromady taková připomínka začátku a konce, uzavřeného kruhu. Symbolicky, s připomínkou začátku a konce, uzavírajícího se kruhu, se v první listopadový den roku 2014 uzavřela na letišti Chrudim jedna kapitola, jedné legendy. V Chrudimi to na počátku šedesátých let začalo a svým způsobem 1. listopadu 2014 i skončilo, přičemž se začíná odvíjet příběh nový, ale přece jenom trochu jiný. Slavná „Chrudimská čtyřka“, dnes sestava Flying Bulls Aerobatics Team (z Jaroměře) se definitivně rozloučila s československými (českými) letouny. Posledním tuzemským typem, který tento slavný akrobatický tým provozoval byl letoun Zlin Z-50LX.  
>
 
26.10.2014

Když i ptáci chodí pěšky „Horáci“ létají

text,foto: (jjk) Když i ptáci chodí pěšky „Horáci“ létají
Za mlhou hustou, že by se dala krájet není jen rybníček Brčálník, ale v sobotu 25. října 2014 tomu tak bylo i v případě mnohého letiště a tak i ptáci chodili pro jistotu pěšky. V ten den se i docela osvědčila, jindy nevhodná rada, o létání pomalu a nízko. Ono by se to také samo v té mléčné polévce nabízelo. Ale ačkoli se mnozí zalekli a nastartované vehikly opět raději schovali do hangáru, na sletové cvičení záloh motorových závěsných kluzáků na letišti v Charvátcích (ačkoli se obec přináležející k Libčevsi správně jmenuje Charvatce) se neohroženě vydala dvojice odvážlivců Západočeské rogalistické letky Hory ze stejnojmenného letiště u Karlových Varů, která i šťastně na ploše nedaleko Rané u Loun přistála.    
>
 
12.10.2014

Do Erpužic s Horáky

text: (jjk), foto: M.N.LSH Do Erpužic s Horáky
Na letišti v Erpužicích se v sobotu a neděli 11.- 12. října 2014 konal slet vírníků, kterého jsem se sice osobně neúčastnil, protože počasí a povětrnost nebyly zrovna příznivé a ani předpověď mnoho optimismu do žil nevlévala, ale našli se odvážlivci, kteří doletěli a i několik fotografií přivezli. Jak jinak byli to rogalisté Leteckého spolku Hory u Karlových Varů, kteří se nezaleknou jakéhokoli počasí a ani mlhy, plískanic, či deště. A tak se nezalekli ani nevlídného počasí panujícího nad západními Čechami (a nejen nad nimi).  
>
 
05.10.2014

Sysel už spí, jak zabitý…bodejť v tomhle počasí

text, foto: (jjk) Sysel už spí, jak zabitý…bodejť v tomhle počasí
Sysel chodí spát (a spí dlouho) už někdy v polovině srpna a nebo začátkem září, to létavci létají dokud jen trochu jde. A ačkoli sobotní ráno 4. října 2014 vypadalo optimisticky a zdálo se, že to bude ještě jeden z posledních letních víkendů, opak byl pravdou. Nad krajinou se rozprostřel šedivý povlak, povaloval se ze strany na stranu, ze strnišť lehce navlhle pofukovalo a mléčný odér jakoby zatáhl bílou oponu. Vůbec se není co divit syslům, že už chrápou. Ale i tak se parta odvážlivců na kolínském letišti rozhodla uspořádat třetí ročník akrobatické soutěže na kluzácích O pohár starosty města Kolína 4. října 2014.
>
 
05.10.2014

Znovuzrození legendy a koníci se stříkačkou

text,foto: (jjk) Znovuzrození legendy a koníci se stříkačkou
Letňanské výstaviště hostilo v letošním roce už po třiadvacáté kontraktační a prodejní modelářský veletrh Model Hobby (od 2. do 5. října 2014), který pořádá pravidelně od roku 1992 agentura DART spol. s r.o. (viz. Model Hobby 92) a v současné době je nejspíš největším a nejnavštěvovanějším ve svém oboru na našem území. V letošním roce možná někoho (kromě jiného) překvapil stánek výrobce plastikových modelů Kovozávody Prostějov, který před mnoha lety zkrachoval, ale ve staronové podobě se opět před necelým rokem zjevil na trhu. Ale mohl zaujmout i „nahý“ model letounu Avia B.534, nebo dospělého kluzáku Glasflugel 304 od HpH Sailplanes, či prezentace motorářů PBS Velká Bíteš…a mnoho dalšího.   
>
 
05.10.2014

V lese Bobroviska začal třetí život

text: (jjk), foto: M.J. V lese Bobroviska začal třetí život
Kdysi tu byly jen husté lety, kde se prohánělo množství zvěře všelijaké a i hojně včelí úly se tu vyskytovaly. To už je minulost dávná, ale les Bobroviska se rozprostíral v místech dnešního letiště Přerov – Bochoř . A právě letiště oživilo život místa, kde kdysi byl les Bobroviska. A na dlouhá léta to bylo letectvo vojenské, které se zde o provoz staralo. Po odchodu armády se zdálo, že život letiště pomalu usychá, ale opak je kupodivu pravdou. Do Přerova se nastěhovaly Letecké opravny Malešice (LOM Praha) a kromě této firmy se sem hrnou i další společnosti a provozovatelé. A tak se LOM Praha rozhodl uspořádat 4. října 2014 Den Letiště Přerov (souběžně s tím se konalo i setkání letounů Zlin Trenér).
>
 
03.10.2014

Do Letňan na Model Hobby 2014

text: (red), foto: VLa Do Letňan na Model Hobby 2014
V pražských Letňanech, v areálu veletržního areálu PVA Expo Praha probíhá od 2. do 5. října 2014 už třiadvacátý ročník prodejního a kontraktačního veletrhu Hodel Hobby 2014. Na veletrhu je tradičně prezentováno letecké, automobilové, železniční plastikové a papírové modelářství nejrozličnějších druhů a typů. V letošním roce je novinkou expozice Print In 3D o trojrozměrném tisku, a už tradičně se koná 7. ročník mezinárodní výstavy orchidejí Orchidea Bohemica a výstava Home Work nejen pro šikovné ruce.
>
 
28.09.2014

Na svatého Václava pěkný den, přijde pohodlný podzimek…

text,foto: (jjk) Na svatého Václava pěkný den, přijde pohodlný podzimek…
…a zatím to i tak vychází, jelikož Svatováclavské časy přinesou pěkné počasí, jak říkají pranostiky. A také přinesly. Sice nezastihnuv přímo svahové plahočení se do kopce a slétnutí opět dolů (bylo by to symbolické na Světový den cestovního ruchu 27. září 2014) hemžení na ranské louce pod zeleným trojvrším bylo nadmíru utěšené. A ve dnech svatováclavských oslav (svatý Václav je jak známo 28. září)  jakoby se dařilo dohnat vše co v letošním létě na Rané (ale nejen tam) hatilo počasí. Plachtařské soutěže v tomto roce byly někdy spíš běžeckou disciplínou, kdy se letouny stěhovaly na grid a zase zpátky, podle dění na obloze a to se nevyhnulo ani Ranskému poháru, takže na konci září konečně tři dny „svahování“ se vyvedly podle představ, což dost možná mohlo někoho v duchu další pranostiky „Svatý Václav víno chrání, po něm bude vinobraní“ mohlo inspirovat k náležitému slavení.
>
 
21.09.2014

Osprey a Švédové nad Ostravou

text: (jjk), M.J., foto: M.J. Osprey a Švédové nad Ostravou
Švédové byli u nás s armádou už před několika stoletími, ale od zavedení letounů Saab JAS-39 Gripen do českého vojenského letectva jsou tak nějak všudypřítomní i dnes. Ostravské nebe však ve dnech 20. a 21. září 2014 kromě Gripenů v českých barvách brázdily i letouny v barvách letectva švédského (ačkoli trochu retro) Saab AJS-37 Viggen a Saab SK-35C Draken. Ale kromě invaze Švédů připravily Dny NATO na mošnovském Letišti Leoše Janáčka nedaleko Nového Jičína i jedno překvapení v podobě premiéry konvertovánu Bell Boeing CV-22B Osprey na tuzemském nebi.
>
 
21.09.2014

Kapr na suchu mezi vodami

text,foto: (jjk) Kapr na suchu mezi vodami
Ačkoli sobotní ráno 20. září 2014 se tvářilo nadmíru optimisticky, mračouni se tentokrát nespletli a postupně během dne se převalila tuzemskou krajinou velká voda prokládaná tu i tam bouřkami. Ale i byly drobné výjimky, kdy se oblačnost jakoby na povel rozestupovala a ubírala se jinými směry. Takové štěstí měla malá vesnička Tchořovice v jejímž katastru (a majetku) leží někdejší rozlehlé betonové záložní vojenské letiště Blatná (či Lnáře, s volacím znakem TRÁMEC). A tak tchořovický kapr zůstal spolu s přilétnuvšími účastníky sletu tak trochu na suchu. Ale jen ten tchořovický kapr, co se skví ve znaku a vlajce obce, ten pravý živý na suchu nezůstal, protože má po okolí rybníků dosytnosti a v Tchořovicích i své sádky. Ačkoli tedy první pokus na třetí slet v Tchořovicích 17. května 2014 kvůli opravdu hnusnému počasí nevyšel, náhradní termín 20. září 2014 se vydařil přece jenom o poznání lépe…
>
 
20.09.2014

Není Challenger, jako Challenger

text,foto: (jjk) Není Challenger, jako Challenger
Leckdo si jistě při vyslovení názvu létajícího aparátu Challenger vzpomene na americký raketoplán, který fatálně havaroval při svém startu na oběžnou dráhu v roce 1986. Také si jistě mnozí vybaví letoun Canadair CL-6013A vojenského letectva České republiky, který u nás službu začínal v barvách ve flotile letky Ministerstva vnitra. A ač zůstal tentoun letoun u nás jen v jednom kusu, stále uspokojivě slouží. Shodou okolností rok zkázy raketoplánu Challenger (1986) byl i koncem firmy Canadair, která se stala součástí koncernu Bombardier Aerospace, který ovšem na výrobu letadel nezanevřel, ba naopak. A tak se rodina typů Challenger (a nejen jich) utěšeně rozrůstá a nejnovější přírůstek (Bombardier BD-100-1A10 Challenger 350) se objevil i 16. září 2014 na letišti Vodochody, kde ho představovala (v rámci svého turné) letecká společnost NetJets Europe. 
>
 
14.09.2014

Na rozdíl od sondy Ulysses jsme slunce neviděli

text,foto: (jjk) Na rozdíl od sondy Ulysses jsme slunce neviděli
Bylo to těžké uvidět nějaký ten sluneční paprsek v sobotu 13. září 2014 na tuzemské obloze (v neděli to už nehrozilo vůbec). To měla evropsko-americká sonda Ulysses na den přesně před dvaceti lety větší štěstí, protože právě přelétávala jižní pól Slunce. Tam by, ale na parašutisty bylo příliš velké horko, proto neopovrhli ani nikterak příznivým počasím na letišti Hořovice – Tlustice a uspořádali už šestý ročník Memoriálu Josefa Ebra (od jehož tragického odchodu uplynulo v tomto červnu už pět let), který je součástí Českého poháru parašutistů. V Hořovicích se však nepořádají letecké dny a ani slety, či podobné letecké srazy, jsou vlastně závody (či provozy) parašutistů příležitostí navštívit toto letiště. Druhý zářijový víkend tedy nenabídl mnoho létací zábavy, některé akce byly přesunuty na jiný termín a jiné (jako benešovský letecký den) zrušeny úplně. Parašutistům z Hořovic to, ale nikterak nevadilo a i s jistou pauzou, kdy byla oblačnost mimořádně nízko a začala z ní proudit vodní sprška, si zazávodili v přesnosti přistání v rámci Memoriálu Josefa Ebra.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

17. - 18. listopadu 2018

Evropský pohár na přesnost přistání MPG

Prostějov II. - Stichovice

9. ročník soutěže v motorovém paraglidingu Evropského poháru v přesnosti přistání MPG, Letiště Prostějov II. – Stichovice, Paramotor klub Prostějov Stichovice, www.deltaklub.cz, www.laacr.cz

 
detail akce
soutěž - MPGL
 
22. listopadu 2018 17:00-20:00

Beseda na Albertově – Karel Burger

Praha 2 (ČVUT Fd)

Odborná společnost letecká ČR pořádá besedu: Karel Burger - palubní inženýr vojenského dopravního letectva "Jak se létá u vojenských dopraváků", Praha 2, Dopravní fakulta ČVUT na Albertově, Horská 3, www.czaes.org, www.fd.cvut.cz, www.facebook.com/OSLCR/

 
detail akce
společenská akce
 
8. prosince 2018 13:00-17:00

Den otevřených dveří hangáru

Praha - Točná

Den otevřených dveří hangáru s historickými letadly, aneb posaďte se do kokpitu, Letiště Praha – Točná, www.tocna.cz, https://www.facebook.com/tocnaairport/

 
detail akce
společenská akce
 
12. prosince 2018 19:00-22:00

Evropská tunelová liga RW-4

Praha - Letňany (Hurricane Factory)

Osmý ročník FAI Evropské tunelové ligy ve skupinové akrobacii RW-4, Hurricane Factory Praha - Letňany, www.aecr.cz, www.sportflight.cz, www.hurricanefactory.com

 
detail akce
společenská akce
 
13. prosince 2018 17:00-20:00

Beseda na Albertově – Josef Maršálek

Praha 2 (ČVUT Fd)

Odborná společnost letecká ČR pořádá besedu: Josef Maršálek – dopravní fakulta ČVUT, Sny o létání – složitá cesta Wernhera von Brauna, Praha 2, Dopravní fakulta ČVUT na Albertově, Horská 3, www.czaes.org, www.fd.cvut.cz, www.facebook.com/OSLCR/

 
detail akce
společenská akce
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama