Akce a soutěže RSS

10.08.2014

Kterak Křemílek vyměnil pařezovou chaloupku za aeroplán

text,foto: (jjk) Kterak Křemílek vyměnil pařezovou chaloupku za aeroplán
To Křemílek bydlíval (s Vochomůrkou) v pařezové chaloupce, která stávala nedaleko jednoho barokního zámečku, u vísky Studečky, vedle Křinecké Blatnice (kdysi nedaleko bývalo i letiště Křinec – mlýn). A tu se při pohledu na vůkol ptactvo létající, rozhodl Křemílek, že pro radost svou a svého okolí také počne s létáním v povětří. Vykopal tedy milou pařezovou chaloupku a na jejím místě se rozhodl vybudovati malé letišťátko, kde by mohl on a jeho přátelé provozovati aviatickou činnost. A nebyl to Křemílek, milé děti, byl to jeden vzduchoplavec, který nejen pro svého malého Mini Maxe postupně buduje nedaleko barokního zámku stejnojmenné letišťátko Loučeň a kde se také v sobotu 9. srpna 2014 sešlo několik jeho létavých přátel (a i několik nelétavých hasičů z Loučně).
>
 
10.08.2014

Divoce to ta Manka uvařila…

text,foto: (jjk) Divoce to ta Manka uvařila…
A vařila to Manka ve svém kotlíku převelice. Někdy to vypadalo, že žaludovou kaši připálila, když se vůkol linuly černočerné mraky a burácení bylo slyšet od lesa Řáholce. Ale to jen Rumcajsovi klohnila loupežnickou krmi, kterou rozhodila zeširoka po obloze. Mezi cáry hodně hutné kaše se pak prodírali jičínští aviatici, aby se prokličkovali vytyčenou trasou ke svému cíli. To jičínský švec Rumcajs, který se posléze stal loupežníkem odstěhovavším se do lesa Řáholce pod vrchem Veliš, opět po roce svolal setkání místních létavců, kteří se utkávali celý týden od 2. do 9. srpna 2014 o Pohár Českého ráje.  
>
 
09.08.2014

Admirál po ráně husitským palcátem

text,foto: (jjk) Admirál po ráně husitským palcátem
Přivítal mne mezi listy stromů schovaný poněkud otrhaný motýl babočka admirál, jakoby dostal ránu Žižkovým palcátem. A ostatně jakoby ten poněkud unavený letec s křehkými křídly symbolizoval letošní plachtařský republikový šampionát regionů. Soutěžící a jejich letouny přivítalo město Tábor, založené Husity před necelými šesti sty lety jako v dobách své největší slávy. Nikoli však vozovými hradbami a proslavenou husitskou jízdou, ale jísda to byla také. V posledním červencovém týdnu do všeho vůkol bušily nezkrotné kapky přívalového deště prokládané blesky honícími se mezi oblaky. Až začátek srpna se i nebesa umoudřila a Plachtařské mistrovství České republiky regionů pro rok 2014, probíhající od 27. července do 8. srpna 2014 na letišti Tábor – Čápův Dvůr, doklouzalo úspěšně až ke svému cíli. Ale ten motýlek vypadající jakoby obdržel několik ran palcátem jakoby symbolizoval poněkud divoký (co se počasí týče) tento šampionát.
>
 
03.08.2014

A kdosi z publika se zeptal: Je mezi přítomnými lékař?

text,foto: (jjk) A kdosi z publika se zeptal: Je mezi přítomnými lékař?
Tu a tam se v nějakém českém filmu objeví hláška: Je mezi přítomnými lékař? Je to podobná věta, jako ta o veselých příhodách z natáčení. V Rohozci se tak leda natáčely vrtule, ale je pravda, že by se v sobotním parném letním dni 2. srpna 2014 případně nějaký ten lékař hodil. Takový problém však na už dvaadvacátém sletu ultralehkých aparátů, který pořádal klub ULL AVZO Nové Dvory, řešit nemuseli, protože mezi slétnuvší zavítal s vrtulníkem CH-7 Kompress i jeden pověřený letecký lékař, kterého zcela jistě znají účastníci Poháru Petra Tučka a nebo srpnových sletů na letišti Kotvrdovice Tri sudy. Vrtulník kotrvdovického Zdeňka Moravce byl také milým osvěžením v sestavě ostatních ultralehkých letounů.  
>
 
03.08.2014

Malý bonus k Ranskému poháru

text: (jjk), text, foto: M.J. Malý bonus k Ranskému poháru
Mezi 26. červencem 2014 a 2. srpnem 2014 na letišti Raná u Loun probíhal Ranský pohár plachtařů, o kterém je psáno na jiném místě viz. Přískokem vpřed a ani kostel neshořel. Rankého poháru se ovšem v jiný den účastnil i Miloš Jančík a tak si lze prohlédnout jako bonus několik fotografií ze a nebo na jeho stránkách www.airfoto.jencik.net, (Ranský pohár 2014 | Raná | 1.8.2014)
>
 
03.08.2014

Přískokem vpřed a ani kostel neshořel

text,foto: (jjk) Přískokem vpřed a ani kostel neshořel

Trochu bojovou hru připomínal letošní ročník tradičního setkání plachtařů na Rané u Loun. Poněkud rozmarné povětří tak posílalo některé účastníky Ranského poháru do různých koutů a zákoutí a jak se podmínky měnily, tu i tam sedaly větroně v Žatci, Rakovníku, Chomutově, nebo Charvatcích, a i nějaké to políčko posloužilo. Takže takovými nenápadnými přískoky vpřed doskákaly plachtařské závody na Rané do svého cíle a kupodivu se mezi 26. červencem 2014 a 2. srpnem 2014 podařilo kombinované třídě splnit celkem pět platných disciplín, což při vrtošivém, a stále se měnícím počasí, je až možná pro někoho překvapivé. To tři zúčastnění Orlíci takové štěstí neměli a obletěli danou trasu pouze jednou. Ale rozhodně se na Rané neopakovala (skoro úplně kulatá) událost stará třista devadesát let…

 

>
 
02.08.2014

Koněspřežkou z Rakous už bez Blériota

text,foto: (jjk) Koněspřežkou z Rakous už bez Blériota
Dvojice rakouských posádek dorazila na český republikový šampionát v letecké rally, který se konal od 31. července do 2. srpna 2014 na letišti v Rakovníku samozřejmě vzduchem na Cessnách, ale shodou okolností uprostřed soutěže 1. srpna (v roce 1832) došlo na výročí otevření koněspřežné železnice z rakouského Lince (do Českých Budějovic). Ale kromě rakouských letců se v Rakovníku sešlo dalších devět tuzemských posádek, které si to rozdaly tradičně ve čtyřech soutěžních etapách. A protože počasí pilotům přálo a všechno se stihlo bez sebemenších potíží, mohlo být 2. srpna 2014 vyhlášeno konečné pořadí a tedy i oslaveni vítězové (a to už bez Louise Blériota, který shodou okolností 2. srpna zesnul…i když to se už odehrálo v roce 1936).
>
 
27.07.2014

Od Libelly ke svaté Anně (chladné zrána)

text,foto: (jjk) Od Libelly ke svaté Anně (chladné zrána)
Už je tomu několik let, co se na letišti Toužim – Přílezy konají kromě akrobatických i plachtařské soutěže. Zatím co se sem ty akrobatické přestěhovaly z Karlových Varů, ty plachtařské si založili toužimští letci sami (pokud tedy nepočítáme ty celorepublikové). V roce 2009 tu vznikl Toužim Cup, který je vlastně i takovým přeshraničním závodem lákajícím i spřátelené německé piloty. Ti sice byli letos jen dva, ale startovní pole dostatečně doplnili kromě domácích hlavně plzeňští piloti, kteří možná nevědomky připomněli jedno drobné výročí, které je naznačeno v titulku. K tomu došlo první den, kdy začínal Toužim Cup pro rok 2014 19. července 2014 a trval do 26. července 2014.
>
 
27.07.2014

Bílé hejno vedle bílého kříže

text,foto: (jjk) Bílé hejno vedle bílého kříže
Před dvěma roky se letňanští plachtaři přestěhovali i se svými letouny do Havlíčkova Brodu, kde si pořídili i vlastní hangár. V loňském roce už spolu se svými místními kolegy vytáhly své bílé hejno kluzáků na takové malé skoro rodinné závody, které si letos zopakovali jako Plachtařský pohár Vysočiny za podstatně hojnější účasti v počtu pětačtyřiceti účastníků. Mohla by se tak na někdejším tradičním vojenském vrtulníkovém letišti (vojáci se svými vrtulníky už letiště opustili před dvaceti lety) vytvořit nová tradice a to v podobě nových plachtařských závodů (ostatně i ti vrtulníkáři se tak trochu na letiště v loňském roce vrátili, ale po půl roce je bílý kříž na osvětleném heliportu poněkud vybledlý).  Plachtařský pohár Vysočiny 2014 se v Havlíčkově Brodě tak konal od 19. do 23. července 2014.
>
 
26.07.2014

Opožděná maturita nad mariánským sousoším

text,foto: (jjk) Opožděná maturita nad mariánským sousoším
Zhruba před tři sta lety bylo čtvercová náměstí hronovské zasviněné různým plevelem, roubenky okolo byly zchátralé a všude kolem se lidé brodili loužemi, bahnem a hnojem. Před třiceti lety nějak takhle podobně vypadalo prostranství před polozbořeným hangárem hronovského letiště ve Velkém Poříčí. Tak jako se kdysi změnilo hronovské náměstí k nepoznání a kromě divadla a školy a dalších budov vyrostl uprostřed mariánský sloup (s Marií a Ježíškem a čtyřmi světci), který se svého času dostal i do hronovského znaku a pečetě, tak se za posledních pětadvacet let i hronovské letiště změnilo k nepoznání a doslova rozkvetlo do krásy.Tak jako si asi už těžko v centru Hronova dovede představit rozbahněný plácek, nikoho už asi také nenapadne, že byl i život letiště v roce 1961 násilně přerván na dlouhých osmadvacet let. Letiště ve Velkém Poříčí, probuzené k životu opět v roce 1992 se však v posledních dnech dostalo na určitý svůj životní mezník, jakoby si odbylo poněkud opožděnou maturitu. Ve dnech 13. až 26. července 2014 se tu konalo Plachtařské mistrovství České republiky juniorů a akademiků 2014 (a předcházel tomu čtvrtý ročník Projektu podpory juniorů 2014 ve dnech 5. až 12. července 2014).  
>
 
20.07.2014

Smutná Kroměříž

text: (jjk), foto: (Al.Crab) Smutná Kroměříž
Po té co zanikl spolu s letištěm Holešov i akrobatický Holešovský pohár, nastalo, co se akrobatických soutěží týče, na Moravě a v oblasti letectví zaslíbené, jisté vakuum. Pět let po té, co přestalo existoval holešovské letiště, rozhodli se v nedaleké Kroměříži, že do jisté míry naváží na tradici soutěží v letecké akrobacii. Světlo světa spatřil zbrusu nový pohár, jako odměna pro nejlepšího letce provádějící roztodivné věci v letounu nad kroměřížským letištěm Hráza. První ročník Kroměřížského poháru, který probíhal od 18. do 20. července 2014 se však nakonec bohužel nedolétal. Ukončila ho tragická nehoda jednoho z účastníků.
>
 
13.07.2014

Potřetí s Bohemkou, potřetí (počtvrté) Boleslav

text,foto: (jjk) Potřetí s Bohemkou, potřetí (počtvrté) Boleslav
V tomto roce 2014 se už po čtyřicáté konaly automobilové závody Rally Bohemia a při té příležitosti společnost společnost Global Assistance, která má pod svými křídly (obrazně i fakticky) projekt Nebeských andělů nabídla těmto, zdarma možnost navštívit v Mladé Boleslavi podívání na automobily zde zúčastněné, tak říkajíc ze země a nikoli z ptačí perspektivy. Je to takový minislet těch, kteří přilétnou a po zemi se dopraví do místa automobilových závodů. Je jen trochu škoda, že ačkoli se v sobotu 12. července 2014 nijak moc takzvaně velkých akcí leteckých nekonalo, sešla se jen necelá čtyřicítka „nebeských andělů“ (v deseti přilétnuvších letadlech, jednom vrtulníku a několika automobilech přijedších).  
>
 
12.07.2014

I lovil Indiana Jones mřínky pro královskou kuchyni

text,foto: (jjk) I lovil Indiana Jones mřínky pro královskou kuchyni
Červenec nese parna, krupobití a medovice, jestli hojný na bouřky a vichřice, říká jedna z pranostik. A lze říci, že v tomto roce tato pranostika vychází. Počasí se mezi 29. červnem a 11. červencem 2014 opravdu nepředvídatelně střídalo přesně podle pranostiky. I slavný Indiana Jones (který se prý narodil 1. července 1899) by se v takovém počasí při chytání mřínek vyřádil, i když ten by se spíš hodil k lovu něčeho většího, pobíhajícího v areálu královédvorského Safari. Ale v areálu letiště Dvůr Králové nad Labem – Žireč nepobíhala v tom zmíněném časovém dvoutýdenním období žádná čtyřnohá zvěř, ale proháněly se tu (už tradičně) větroně v rámci sedmnáctého plachtařského závodu Safari a prvního ročníku neoficiálního republikového šampionátu dvoumístných kluzáků.
>
 
06.07.2014

Republikový šampionát v akrobacii na kluzácích

(jjk) Republikový šampionát v akrobacii na kluzácích
V Moravské Třebové proběhlo Mistrovství České republiky v letecké akrobacii na kluzácích pro rok 2014 v kategoriích Advanced a Unlimited (bohužel bez mé účasti, ale vše se prostě nedá stihnout) ve dnech 5. a 6. července 2014. V kategorii Advanced zvítězil Ivo Červinka, před Miroslavem Černým a Janem Sobotkou a v kategorii Unlimited Jan Rozivka, před Přemyslem Vávrou a Miroslavem Červenkou.
>
 
06.07.2014

Na Cyrila, na Methoda zmrzá v studni voda

text,foto: (jjk) Na Cyrila, na Methoda zmrzá v studni voda
Že by 5. července (2014) mrzla ve studni voda, tak to tak strašné opravdu nebylo (ostatně je to jen humorná pranostika ze Zahradníkova roku z pera Karla Čapka), ale mračouni v ten den varovali před přechodem vodní fronty a leckde se také nějaká ta voda přihnala. Bylo to tedy s plánováním podle radaru (a webových kamer). A zdálo se tedy, že černá oblaka putují od západu na východ poněkud severněji a došlo tedy na rozhodnutí pro tentokrát (radši, co kdyby sprchlo) vynechat další slet na letišti v Chotči (na den přesně dvacet let od XII. všesokolského sletu, ale to samozřejmě byl poněkud jiný slet) a vydat se někam, kde jak podle radaru, tak podle webových kamer, vypadá počasí nadějněji. Rozhodnutí tedy na den věrozvěstů Cyrila a Metoděje padlo na Příbram.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

27. května - 2. června 2018

Beskydy Open - Česká liga PGL 2018

Beskydy - Čeladná

Česká liga paraglidingu 2018 - Ligový závod, FAI 2, Centrum závodu Čeladná – Startoviště: Ondřejník, Velký Javorník, Javorový, Radhošť, www.paragliding-vsb.cz, www.svazpg.cz, www.pghnizdo.cz

 
detail akce
soutěž - PGL
 
27. května - 9. června 2018

Plachtařské Mistrovství České republiky – PMČR 2018

Tábor - Čápův dvůr

Plachtařské Mistrovství České republiky – PMČR 2018 (klub+kombi), Letiště Tábor – Čápův Dvůr, www.gliding.cz, www.soaringspot.com, www.aecr.cz, www.aktabor.cz

 
detail akce
soutěž - plachtění
 
30. května 2018 10:00-18:00

90 let od ztroskotání vzducholodi ITALIA

Praha 7 Holešovice

Seminář pořádaný Národním technickým muzeem a radioklubem OK1KLV u příležitosti připomenutí výročí 90 let od ztroskotání vzducholodi ITALIA a záchrany jejích trosečníků, Národní technické muzeum Praha 7 Holešovice, www.ntm.cz

 
detail akce
společenská akce
 
31. května 2018 10:00-17:00

Dětský den a Den otevřených dveří

Prostějov I. - Žešov

Dětský den a Den otevřených dveří pořádá 102. průzkumný prapor Prostějov ve spolupráci s Velitelstvím Vojenské policie Olomouc s prezentací techniky, výstroje a výzbroje armády a vojenské policie, Letiště Prostějov I. - Žešov, www.lkpj.cz, www.102pzpr.cz

 
detail akce
společenská akce
 
31. května - 3. června 2018

18. Balloon Jam 2018

Brno

Sedmnáctý ročník setkání příznivců balónového létání, Brno a okolí, www.balloonjam.cz; www.balon.cz

 
detail akce
balony
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

15 15

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama