Akce a soutěže RSS

21.09.2014

Osprey a Švédové nad Ostravou

text: (jjk), M.J., foto: M.J. Osprey a Švédové nad Ostravou
Švédové byli u nás s armádou už před několika stoletími, ale od zavedení letounů Saab JAS-39 Gripen do českého vojenského letectva jsou tak nějak všudypřítomní i dnes. Ostravské nebe však ve dnech 20. a 21. září 2014 kromě Gripenů v českých barvách brázdily i letouny v barvách letectva švédského (ačkoli trochu retro) Saab AJS-37 Viggen a Saab SK-35C Draken. Ale kromě invaze Švédů připravily Dny NATO na mošnovském Letišti Leoše Janáčka nedaleko Nového Jičína i jedno překvapení v podobě premiéry konvertovánu Bell Boeing CV-22B Osprey na tuzemském nebi.
>
 
21.09.2014

Kapr na suchu mezi vodami

text,foto: (jjk) Kapr na suchu mezi vodami
Ačkoli sobotní ráno 20. září 2014 se tvářilo nadmíru optimisticky, mračouni se tentokrát nespletli a postupně během dne se převalila tuzemskou krajinou velká voda prokládaná tu i tam bouřkami. Ale i byly drobné výjimky, kdy se oblačnost jakoby na povel rozestupovala a ubírala se jinými směry. Takové štěstí měla malá vesnička Tchořovice v jejímž katastru (a majetku) leží někdejší rozlehlé betonové záložní vojenské letiště Blatná (či Lnáře, s volacím znakem TRÁMEC). A tak tchořovický kapr zůstal spolu s přilétnuvšími účastníky sletu tak trochu na suchu. Ale jen ten tchořovický kapr, co se skví ve znaku a vlajce obce, ten pravý živý na suchu nezůstal, protože má po okolí rybníků dosytnosti a v Tchořovicích i své sádky. Ačkoli tedy první pokus na třetí slet v Tchořovicích 17. května 2014 kvůli opravdu hnusnému počasí nevyšel, náhradní termín 20. září 2014 se vydařil přece jenom o poznání lépe…
>
 
20.09.2014

Není Challenger, jako Challenger

text,foto: (jjk) Není Challenger, jako Challenger
Leckdo si jistě při vyslovení názvu létajícího aparátu Challenger vzpomene na americký raketoplán, který fatálně havaroval při svém startu na oběžnou dráhu v roce 1986. Také si jistě mnozí vybaví letoun Canadair CL-6013A vojenského letectva České republiky, který u nás službu začínal v barvách ve flotile letky Ministerstva vnitra. A ač zůstal tentoun letoun u nás jen v jednom kusu, stále uspokojivě slouží. Shodou okolností rok zkázy raketoplánu Challenger (1986) byl i koncem firmy Canadair, která se stala součástí koncernu Bombardier Aerospace, který ovšem na výrobu letadel nezanevřel, ba naopak. A tak se rodina typů Challenger (a nejen jich) utěšeně rozrůstá a nejnovější přírůstek (Bombardier BD-100-1A10 Challenger 350) se objevil i 16. září 2014 na letišti Vodochody, kde ho představovala (v rámci svého turné) letecká společnost NetJets Europe. 
>
 
14.09.2014

Na rozdíl od sondy Ulysses jsme slunce neviděli

text,foto: (jjk) Na rozdíl od sondy Ulysses jsme slunce neviděli
Bylo to těžké uvidět nějaký ten sluneční paprsek v sobotu 13. září 2014 na tuzemské obloze (v neděli to už nehrozilo vůbec). To měla evropsko-americká sonda Ulysses na den přesně před dvaceti lety větší štěstí, protože právě přelétávala jižní pól Slunce. Tam by, ale na parašutisty bylo příliš velké horko, proto neopovrhli ani nikterak příznivým počasím na letišti Hořovice – Tlustice a uspořádali už šestý ročník Memoriálu Josefa Ebra (od jehož tragického odchodu uplynulo v tomto červnu už pět let), který je součástí Českého poháru parašutistů. V Hořovicích se však nepořádají letecké dny a ani slety, či podobné letecké srazy, jsou vlastně závody (či provozy) parašutistů příležitostí navštívit toto letiště. Druhý zářijový víkend tedy nenabídl mnoho létací zábavy, některé akce byly přesunuty na jiný termín a jiné (jako benešovský letecký den) zrušeny úplně. Parašutistům z Hořovic to, ale nikterak nevadilo a i s jistou pauzou, kdy byla oblačnost mimořádně nízko a začala z ní proudit vodní sprška, si zazávodili v přesnosti přistání v rámci Memoriálu Josefa Ebra.
>
 
07.09.2014

Na cestě na východ do Hradce Králové

text: (jjk), foto: M.H. Na cestě na východ do Hradce Králové
Už po jednadvacáté se konal o víkendu 6. a 7. srpna 2014 v Hradci Králové (s několikaletým přestěhováním do Brna) letecký den (tedy letecké dny) Czech International Air Fest 2014. Letecké přehlídky se v letošním roce účastnili piloti z devíti zemí s několika novinkami na tuzemském nebi ještě neviděnými. Ale protože se vyhýbám systematicky velkým akcím, jsou fotografie od někoho jiného a to ještě focené chytrým mobilem. Je to takové symbolické, protože fotografie pořídil Michael Heger, který magazínu přináší nějakou tu dokumentaci spíš ze svých asijských cest. Letos tak udělal výjimku a před svou cestou do Barmy/Myanmaru si z Prahy sice směrem na východ odskočil, ale pouze do Hradce Králové.
>
 
07.09.2014

Tak jehně, nebo jehněda?

text,foto: (jjk) Tak jehně, nebo jehněda?
Ačkoli by mohlo někoho napadnout, že se místo tradičního zářijového sletu nejen ultralehkých letounů se jmenuje podle jehněte (ačkoli ho má ve svém znaku), není tomu tak. Obec Jehnědí je pojmenována podle bílých topolů, které tu kdysi, ve třináctém století, kdy obec vznikala, rostly, a kterým se říkalo jehnědy. To jehně se dostalo do obecního znaku zcela jiným způsobem. Je v tom jistá dvojakost, ale ono je to tak trochu dvojaké i s historií letiště v Jehnědí, kde se v sobotu 6. září 2014 konal už šestnáctý slet nejen ultralehkých letadel (i s doprovodným programem jak pro přilétnuvší, tak i přišedší návštěvníky).
>
 
31.08.2014

…a opět Prostějov „oblékal“ svět

text,foto: (jjk) …a opět Prostějov „oblékal“ svět
Je to už jen vzpomínka na (relativně nedávnou, ale především vzdálenější) minulost, kdy se do prostějovských oděvních výrobků oblékali nejen tuzemci, ale bez nadsázky celý svět. Textilní výroba v Prostějově je minulostí, ale i tak se čas od času do Prostějova dívá celý svět a má to také trochu co do činění s textilem. Do Prostějova se více či méně pravidelně slétnou parašutisté z celého světa, aby zde na někdejším vojenském letišti v Žešově soutěžili a tu místní textilní tradici připomínají jen pestrobarevné padáky nad jejich hlavami. Tak se zde sešli parašutisté provádějící tzv. umělecké disciplíny, skupinovou akrobacii a rychlostní parašutismus ve dnech 25. až 30. srpna 2014 na historicky prvním Mistrovství světa, které se v České republice konalo.  
>
 
31.08.2014

S požehnáním nejen apoštolů Filipa a Jakuba

text,foto: (jjk) S požehnáním nejen apoštolů Filipa a Jakuba
Více už tři desítky let, obrazně řečeno, dva z apoštolů, Filip a Jakub žehnají aviatikům u vesničky Všeň nedaleko Semil v Českém ráji. Tedy na místní ploše pro agrochemickou činnost, která vznikla už v sedmdesátých létech dvacátého století se létalo samozřejmě dřív, ale to se týkalo jen občasných návštěv letounů Z-37 Čmelák. Ale průkopníci dnešního rogalistického klubu na této ploše prováděli první pokusy s létáním v roce 1982. Dnes je letiště Všeň už Plochou SLZ neveřejnou a místní klub pořádá každoročně slety všech možných létajících zařízení o posledním srpnovém víkendu. Tak také ten poslední proběhl 30. srpna 2014 za velmi hojné účasti všelijakých poletuch (ačkoli tedy především motorových rogal) a ani, jak se zdálo, nikomu nevadila zhruba půlhodinová bouře, které se v okolí přehnala a letiště i s letouny pěkně zalila. Na tento slet se mi podařilo zavítat zcela poprvé a tak je z letiště Všeň o něco víc obrázků, než obvykle.
>
 
31.08.2014

Křídla nad Horními Dvory

text: (jjk), foto: P.S. Křídla nad Horními Dvory
Několik posledních let chebské letiště pomalu, ale jistě ožívá pravidelným provozem a návštěvníky sem lákají i obnovené letecké dny. Ten letošní se konal na konci prázdnin a to přímo o víkendu 30. a 31. srpna 2014. Po létech zapomnění a úpadku letiště se první obnovený letecký den konal v roce 2007, další o rok později a posléze bylo rozhodnuto, že akce tohoto typu se budou konat každé dva roky. Rok 2014 tak kromě navigační soutěže Letecké amatérské asociace Pohár Petra Tučka tak vyšel i na tuto událost a kdo sem našel cestu rozhodně neprohloupil, protože na nebi i zemi bylo k vidění všelicos z létajících vehiklů všeho druhu z České republiky, Německa a Rakouska a vehiklů původu i amerického, a od strojů meziválečného období, přes druhou válu světovou až po poválečnou a současnou techniku.
>
 
31.08.2014

Tankový den v Lešanech

text, foto: VLa Tankový den v Lešanech
Několik premiér techniky, vylodění spojenců v Normandii a Karpatsko dukelská operace, to byl 12. Tankový den v Lešanech, který poslední srpnovou sobotu roku 2014 pořádal Vojenský historický ústav. Obrovské množství účastníků, kteří se do Lešan vydali, způsobili dopravní kolaps na silnicích vedoucích do Krhanic a Lešan. V poledne dosahovaly kolony aut až pětikilometrových vzdáleností.
>
 
30.08.2014

Na svatého Jana stětí čápi bílí do tepla letí

text,foto: (jjk) Na svatého Jana stětí čápi bílí do tepla letí
Oni tedy letí na den stětí svatého Jana (29. srpna) do teplých krajin jak bílí, tak i černí čápi, ale k těm bílým se to víc hodí. Bílé kluzáky jak bílí čápi se proháněly po jaroměřské obloze na konci posledního srpnového týdne roku 2014, když už se i slunce v dřívějším čase sklání k západu (tak to ostatně je vidět i na přiložených obrázcích, ale důvod těchto večerních záběrů je prozaický a vysvětlení bude následovat o odstavec níže). V Jaroměři, na letišti v Josefově se mezi 28. a 30. srpnem 2014 konaly jedny z úplně posledních soutěží této sezony. Probíhalo zde Mistrovství České republiky v akrobacii na kluzácích kategorií Sportsman a Intermediate. Současně s tím se měla konat i doplňková soutěž o "Pohár Města Jaroměř" v akrobacii kluzáků v kategorii Advanced a Unlimited, ale pro nedostatek účastníků se tyto kategorie nelétaly.
>
 
24.08.2014

Na posedu sedí kohout z Hohenfeldu

text,foto: (jjk) Na posedu sedí kohout z Hohenfeldu
Původně mne napadl název (podle jednoho českého filmu Evalda Schorma a Jana Kačera) „Den sedmý, osmá noc“ a to vlastně pro to podobenství s rokem sedmým, osmým ročníkem. Tím je myšleno, že se v tomto roce 2014 se na letišti ve Vysokově u Náchoda konal už osmý ročník Vysokovského kopce techniky (tedy už tradiční to setkání vehiklů pozemských i létajících) a má cesta sem vedla poprvé při příležitosti ročníku druhého v roce 2008, takže v roce 2014 to bylo posedmé (ačkoli jsem toto letiště navštívil za tu dobu už celkem podeváté).  V sobotu 23. srpna 2014 tak na pasece vrchu Ovčák, mezi lesem s ostružinami a svahem Klenovníkem probíhal osmý ročník Vysokovského kopce techniky pod tichou patronací kohouta z Hohenfeldu.
>
 
24.08.2014

Mezi podzimem a podzimem, aneb jihlavský bazén

text,foto: (jjk) Mezi podzimem a podzimem, aneb jihlavský bazén
Během jednoho dne, doslova během několika málo hodin Českomoravská vrchovina uchystala představení, jak se svádí souboj mezi odcházejícím létem a přicházejícím podzimem (radši tedy spíš takzvaným „babím létem“). V krátkém sledu za sebou se (nejen) nad jihlavským letištěm vystřídalo (ještě) hřející slunce s čistou modrou oblohou a černá těžká oblaka, ze kterých se řinuly nezastavitelné proudy vody prokládané téměř ledovým větrem. Ale i přes tyto nenadálé zlomy povětrnosti (které i zapříčinily nepřilétnutí některých účastníků) se podařilo úspěšně odlétat tradiční jihlavský Horácký letecký den, který v neděli 24. srpna 2014 oslavil své pětadvacáté narozeniny, a kterému předcházel v sobotu 23. srpna 2014 3. ročník sletu "LAA sobě" a 5. slet Nebeských andělů.
>
 
24.08.2014

Jako hlodavci v ementálu

text,foto: (jjk) Jako hlodavci v ementálu
Tak rok s rokem sešel a opět se oldtimery s křídly vypravily na svůj pravidelný sraz, tentokrát to bylo už po jednadvacáté a místem setkání bylo podhůří Orlických hor a letiště Žamberk. Tradiční sešlost se odehrávala od 16. do 24. srpna 2014, ale podhorské povětří jakoby už předznamenávalo blížící se konec léta a tak nejen POTKani jako hlodavci jakoby hledali v oblačnosti skulinky a dírky, podobně jako v ementálu, aby mohly trochu polétat. Ostatně i při mé návštěvě se pouze marně čekalo na příznivější počasí a tak vlastně hlavním zpestřením toho dne byla návštěva letounku Pipistrel Taurus 912, takového zvláštního motorového kluzáku. Ovšem jinak (bez ohledu na počasí) byl jednadvacátý slet připraven pořadateli vskutku důkladně a už půl roku dopředu vycházely u příležitosti této akce Bulletiny mapující jak historii létání v Žamberku, tak i těchto sletů a Plachtařského Odl-timer klubu, který v tomto roce vlastně slaví pětadvacáté narozeniny.
>
 
23.08.2014

A i tři čtyřky a za měsíc na pochod

text,foto: (jjk) A i tři čtyřky a za měsíc na pochod
Rovnou tři čtyřky na konci letopočtu vyházejí obci Hosín pro letošní rok a nejsou to (kromě požáru v roce 1854) ani nijak významná výročí. To podobně i pro tři třídy bylo vypsáno v roce 2014 Plachtařské mistrovství České republiky, které je vlastně pro větroňáře nejvýznamnější tuzemský šampionát (po juniorech a akademicích, regionech a letos neoficiálním šampionátu dvoumístných kluzáků). V tomto roce se také plachtaři při svých šampionátech hodně našlapali, protože se ani jedněm závodům nevyhnuly rozmary počasí. A tak se někdy plachtaři i se svými letouny proměnili v posunovače, šíbující kluzáky sem a tam. Ale komu by to nebylo málo, může si zapochodovat nedaleko Hosína i za měsíc, kdy se tu jeden takový pochod pořádá, ale už se netýká létání, ale je pořádán na počest jednoho významného českého legionáře. Ale pro letošní rok mají plachtaři odpochodováno a kupodivu i úspěšně odlétáno. V Hosíně u Českých Budějovic skončilo 23. srpna 2014 Plachtařské mistrovství České republiky (konalo se od 11.srpna 2014).
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

26. září 2018 13:00-18:00

Den otevřených dveří na letecké záchrance

Liberec - Růžodol

Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje a společnost DSA zve na ukázky pozemní a letecké techniky a letové ukázky vrtulníků ZZS LK a LZS, Letiště Liberec – Růžodol, www.zzslk.cz, www.dsa.cz

 
detail akce
společenská akce
 
26. září 2018 16:00-17:00

100 let československého letectví

Choceň

Orlické muzeum Choceň ve spolupráci s Klubem letců veteránů Vysoké Mýto – Choceň pořádá výstavu 100 let československého letectví (výstava trvá do 10.10.2018, otevřeno denně 9,00-12,00 a 14,00-17,00 hodin), www.orlickemuzeum.cz

 
detail akce
výstava
 
28. září 2018 10:00-18:00

Dětský den v Lešanech

Lešany (VTM)

Dětský den, Vojenské technické muzeum Lešany, www.vhu.cz

 
detail akce
společenská akce
 
28. - 30. září 2018

Ranské podzimní svahování

Raná u Loun

Ranské podzimní svahování, svahové soustředění na historických kluzácích, letiště Raná, www.potk.cz, www.lkra.cz, www.aeroklubrana.cz, www.potk.info

 
detail akce
soutěž - plachtění
 
28. září 2018 10:01-18:00

E-day 2018

Lysá nad Labem

18. ročník Mezinárodní modelářské výstavy a Mistrovství České republiky v plastikovém modelářství, Výstaviště Lysá nad Labem, www.eday.cz

 
detail akce
letecké modelářství
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

GGP GGP

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama