Akce a soutěže RSS

02.08.2015

S tryskáčem na pouti

text,foto: (jjk) S tryskáčem na pouti
Mnohá opuštěná a nebo nepoužívaná práškařská letiště si v posledních dvou desítkách let našli buď ultralightisté a nebo modeláři. Ne jinak tomu je už poměrně dlouhou dobu i v místě někdejší stanice agro-chemické činnosti v Mýtě u Rokycan, na letišti Kařízek. Na letišti Mýto – Kařízek už od roku oficiálně funguje letecko-modelářský klub SMČR č. 184 AMG Mýto pořádající všelijaké letecké akce a soutěže k nimž neodmyslitelně patří i Modelářská letecká pouť, která se letos konala v sobotu 1. srpna 2015. A letos jedním z hlavních lákadel byl model tryskového letounu s motorem PBS TJ20A z První brněnské strojírny Velká Bíteš.     
>
 
01.08.2015

Naše malá premiéra

text, foto: (jjk) Naše malá premiéra
Sice by mohl titulek evokovat jeden dávný hit jedné tuzemské populární zpěvačky, ale nejedná se o píseň či nějaký popěvek, ale o takovou malou premiéru zcela nového produktu (letos) už osmdesátiletého amerického výrobce vrtulníků. O malou premiéru šlo víceméně proto, že svou premiéru v Praze měl zatím nový typ vrtulníku Bell Helicopter pouze ve statické ukázce a navíc se jednalo o model v měřítku jedna ku jedné. Sice prototyp stroje Bell 505 Jet Ranger X se vznesl už 10. listopadu 2014 nad kanadské (quebecké) letiště Mirabel, ale na ostrý provoz nad Českou republikou si ještě nějaký čas počkáme, ačkoli první kupci se už objevili. Ale 30.července 2015 už bylo možné v ruzyňském hangáru českého (a především evropského) zastoupení firmy Bell Helicopter obdivovat.
>
 
26.07.2015

Když se čas naplnil…že by remake?

text: (jjk), foto: (jjk), M.B., J.K.AKHV Když se čas naplnil…že by remake?
Kdo má rád katastrofické filmy a nachomýtl se v sobotu 25.července 2015 odpoledne v oblasti hořovického letiště, musel být ve svém živlu. Mohl si připadat jako by se ocitl v pětatřicet let starém filmu Jamese Goldstona „Když se čas naplnil“. Ale netočil se nějaký český remake jakéhosi podobného katastrofického filmu, ale probíhal zde, na letišti Hořovice – Tlustice, poslední den Mistrovství České republiky v prarašutismu, v klasických disciplínách, tedy v přesnosti přistání a individuální akrobacii. Tedy republikový parašutistický šampionát probíhal od 23.července 2015, ale finálová sobota se nejdříve utkala s nárazovým větrem a posléze s katastrofickým filmem.
>
 
26.07.2015

Osm křížků Na Panských, a teď i jednapadesát

text: (jjk), foto: Petr Tůma,www.3foto.net Osm křížků Na Panských, a teď i jednapadesát

Tenkrát se ještě nelétalo tak zvaně Na Panských, ale možná tak debatovalo v hospodě U Čížků. Sice se v Německém Brodě tu i tam létávalo od počátku dvacátého století, ale současné letiště, stejně jako předchůdce dnešního aeroklubu, odbočka Masarykovy letecké ligy, byl jen bláznivý sen několika začínajících aviatiků. Dnes už Na Panských nestojí jen letiště s domovským havlíčkobrodským aeroklubem (a hostující převáženě plachtařskou sekcí aeroklubu letňanského), ale před dvěma roky se zde začal létat větroňářský závod, tak jak se podobné regionální soutěže rodí postupně v různých koutech republiky. A spojení dvou aeroklubů na tomto skoro horském letišti (na Českomoravské vysočině) asi dalo dostatečný základ (snad) budoucí tradici, protože třetího ročníku Plachtařského poháru Vysočiny se zúčastnilo v horkých dnech od 18. do 25. července 2015 na (a nad) letištěm Havlíčkův Brod jednapadesát soutěžících.

 

>
 
25.07.2015

Dobře uvařená sedmnáctka k narozeninám

text: (jjk), foto: M.J. Dobře uvařená sedmnáctka k narozeninám
Tak jako k Řípu a Roudnici patří mléko a strdí, tak k Žatci, Lounům a tedy i Rané přilehlých oblastí patří chmel a pivo. A kde se pivo vaří, tam se přece dobře daří. A tak se dařilo i pod (a nad) Ranským trojvrším, kde se v uplynulém týdnu uvařila (až převařila) hutná, chutná světlá sedmnáctka. Podeváté se totiž nad Hrádkem a přilehlým letištěm Raná dokroužil 25. července 2015 (jak jinak) Ranský pohár, který se létal od 18. července 2015, tedy vlastně týden. A ona ta chutná chmelová sedmnáctka, pokud by se opravdu na tom sluníčku dobře podařila uvařit, tak by mohla sloužit jako osvěžující pochutina k oslavě jedněch půlkulatých 215. narozenin...
>
 
18.07.2015

Toužimská bleskovka

text, foto: (jjk) Toužimská bleskovka
Jednotýdenní plachtařské závody tak trochu připomínají sprinterskou štafetu a to především proto, že se musí stihnout během sedmi či osmi (někdy devíti) dnů minimální počet odlétaných disciplín. A když svatý Petr není zrovna dobře naladěn stíhá se to leckdy velice těžko. Týdenní jsou hlavně regionální soutěže jako třeba toužimský T-Cup, relativně mladá soutěž, která se letěla poprvé v roce 2009. V tomto roce toužimskému plachtařskému soutěžení docela počasí přálo a tak se od 11. do 18. července 2015 podařilo odlétat z letiště Toužim – Přílezy pět klubových a čtyři kombi disciplíny.
>
 
18.07.2015

Ztracený Křižovník

text: (jjk), foto: Pko Ztracený Křižovník
Ne snad, že by se někam záhadně ztratil příslušník rytířského řádu křižovníků, ale Křižovník je takový milý příjemný rybník, který i s okolními podobnými vodními plochami rozloženými mezi Ořechovem a Křižanovem přímo svádí (v tomto parném počasí) k příjemnému ochlazení a osvěžení. Letiště Křižanov na břehu rybníka Křižovník v uplynulých dvou týdnech hostilo opět po nějakém čase juniorské (a akademické) plachtařské republikové mistrovství, které se nad Českosmoravskou vrchovinou létalo od 5. do 18.července 2015.    
>
 
12.07.2015

Johanne Straussi syne, zkuste zůstat v tom a-dur…

text,foto: (jjk) Johanne Straussi syne, zkuste zůstat v tom a-dur…
…doporučil svého času rakouskému skladateli (mimo jiné autorovi nejznámějšího vídeňského valčíku „Na krásném modrém Dunaji, op. 314“) český vídeňák, světoběžník a všeuměl Jaroslav Cimrman. Ten následně muzikantům svého divadelního orchestru poručil hrát gé a cis. Cimrman pak ještě ukázal Johannu Straussovi synovi námět na operetu. Vytáhl z torny netopýra. Pravda akrobatické kluzáky nemají barvu jako netopýr, nevypadají jako netopýr a ani kupodivu neslyší jako netopýr. V okolí Zbraslavic také neteče Dunaj, ale kolem letiště se vine jen takový maličký Hodkovský potok. Ale ani to nebránilo tomu, aby se na letišti ve středočeských Zbraslavicích nekonal „Dunajský pohár“ v letecké akrobacii na kluzácích, spojený s domácím šampionátem ve třídách Advanced a Unlimited od 8. července do 11. červenec 2015.
>
 
11.07.2015

Rohlíčky jsou dnes obzvláště vypečené

text,foto: (jjk) Rohlíčky jsou dnes obzvláště vypečené
Ano, ano, Matěj Kotrba ráno hlásil „Dnes jsou rohlíčky obzvláště vypečené….” A o něco později, když už dvojničil (nikoli jako Nývlt, nebo Macháně, ale jako Rudolf druhý) poznamenal, při diskusi s Tycho Brahem „panu profesorovi se jeho slunce nezvrhlo a mně nalijte čistého vína…“. Nu tedy ano, ano…. aviatičky a vzduchoplavci v bezmotorových klouzavých aparátech jsa uspokojivě nakrmeni, pluli oblohou nad krajem východočeským (a nejen nad ním) a protože se ani jim to slunce nezvrhlo, mohli dolétat až do samého finále od 28.června do 10.července 2015, osmnáctý pohár Safari a druhý ročník neoficiálního plachtařského Mistrovství České republiky dvousedadlových kluzáků ve Dvoře Králové nad Labem.
>
 
05.07.2015

Cesta peklem poněkud vlahým poetickým odpolednem

text,foto: (jjk) Cesta peklem poněkud vlahým poetickým odpolednem
Zdá se, že někdy bývají poněkud hřejivější teploty horší než když se (jak se říká) všichni čerti žení. I když to rčení o ženitbě čertů by se nemělo vztahovat na například průtrže mračen, bouřky, vichřice podobné jevy nebeské, ale spíš na podobné teploty, které nás postihly v prvním červencovém týdnu a víkendu. Asi by tedy bylo vhodnější říkat, že se všichni čerti žení při počasí, kdy rtuť teploměru (ach ten anachronismus, viděl kdos kdes poslední dobou nějaký rtuťový teploměr?) šplhá přes hranici běžnou pro tělesnou teplotu (uvnitř těla a vně těla ve stínu), protože člověk nejeden má pocit, že se ocitl v pekle. A taky takové tepelné podmínky provázely osmnáctý slet na letišti (ploše SLZ) v Chotči nedaleko Lázní Bělohrad v sobotu 4.července 2015.
>
 
28.06.2015

Kosťa létal nad Roudnicí, ale nějak jinak…

text: (jjk), M.J. foto: M.J. Kosťa létal nad Roudnicí, ale nějak jinak…
Při příležitosti letošního sedmdesátiletého výročí konce druhé světové války se jeden stroj 221. tygří vrtulníkové letky Mil Mi-24V převlpékl do barev, respektive  kamufláže bombardéru B-24 Liberator GR.Mk.VI (Serial: K/PP – ex RAF EV953) z 311. československé bombardovací perutě Royal Air Force. Tento letoun byl také první, který odletěl z Velké Británie po konci války do osvobozeného Československa. „Kosťa“ se Liberator přezdíval podle posledního velitele 311. perutě Janu Kostohryzovi. Vrtulník Mi-24V v barvách „Kosti“ také (kromě jiných strojů) budil svým zbarvením pozornost na letošní, třináctý Memorial Air Show 2015 v Roudnici nad Labem ve dnech 27. a 28. června 2015.
>
 
28.06.2015

Točte se pardálové i s kyblíkem plným vody

text,foto: (jjk) Točte se pardálové i s kyblíkem plným vody
Točilo se to točilo ve víru motorů Lycomingů v Novém dvoře, voda cákala z kbelíků i z nebe, že by se i Josef Zeffi-Heřman alias Silvestr Laštovička divil. A možná by ke svému šantánovému hitu „Točte se pardálové“ nějakou tu sloku přidal kdyby tohle všechno nadělení viděl. A bylo to tedy opravdu pozoruhodné, motory Lycomingy roztáčely rotory Robinsonů, kteří kličkovali mezi různými nástrahami radost pohledět. No ono to tedy letos bylo úplně poprvé a doufejme, že ne naposledy. Historicky úplně první Mistrovství České republiky ve vrtulníkovém létání uspořádané na letišti v Podhořanech s hlavním soutěžním programem v sobotu 27. června 2015.
>
 
27.06.2015

Jak jahodový kapřík slavil Alban Hefin, tedy slunovrat

text: K.K. (jjk), foto: M.H., mapy: K.K. Jak jahodový kapřík slavil Alban Hefin, tedy slunovrat
Hory, Hory, doprovody, dejte vejce malovaný, nedáte-li malovaný, dejte aspoň bílý, Kaštánek vám snese jiný....ale protože to Horování vyvrcholilo v období Alban Hefinu, neboli Letního slunovratu a nikoli v období Velikonoc, nebyla z toho všeho nakonec pestrobarevná kraslice, ale jahodový kapr. Tedy přesněji řečeno Jahodový Kapřík 2015, aneb Oblet republiky 2015. Ona totiž trasa rogalistického obletu kolem celé České republiky byla do mapy zakreslena červenou barvou a tak trochu i připomínala svým tvarem kapra. A právě v den letního slunovratu 21.čevna 2015 vyvrcholilo aviatické putování motorových rogalistů kolem dokola celé republiky, které naplánovala a vymyslela  Západočeská rogalistická letka Hory (respektive Letecký spolek Hory) sídlící na letišti, tedy ploše SLZ (neregistrované) Karlovy Vary - Hory.
>
 
21.06.2015

Na peklech z hotelu Modrá hvězda

text: (jjk), M.J. foto: M.J. Na peklech z hotelu Modrá hvězda
Hotel Modrá hvězda býval byl jeden slavný film s Natašou Gollovou a Oldřichem Novým z roku 1941. Ale hotel Modrá hvězda byl osudovým pro jeden letecký spolek o několik let později, a to chotěbořský aeroklub. Dne 25. června 1945 se v chotěbořském hotelu Modrá hvězda se ustanovil pod heslem „pro naše československé letectví…naším mořem je vzduch“ plachtařský oddíl Českého národního aeroklubu. A tím to vlastně všechno v Chotěboři začalo. Bylo to před sedmdesáti lety a tak také letošní dětský a letecký den na letišti v Počátkách v neděli 21. června 2015 zaštítil heslem „sedmdesát let od počátků létání v Chotěboři“…tedy s malým „P“, protože do Počátek se chotěbořští aviatici přestěhovali až o několik let později…
>
 
21.06.2015

Loučná holt není Úpa, ale i tak Viktorka skočila

text,foto: (jjk) Loučná holt není Úpa, ale i tak Viktorka skočila
Viktorie, známá z pera Boženy Němcové sice hupsla do zcela jiné řeky, ale také to bylo na českém východě. Viktoria sic neměla oranžové vlasy, ale topila se v řece Úpě. Ta oranžová Viktorie se spolu se svými druhy a družkami pro změnu topila pod splavem řeky Loučné. A on to vlastně byl takový splav všelijakých letadel vyrobených v uplynulých mnoha desetiletích na území někdejšího Československa, či dnes České republiky. A vlastně tu pravou symboliku tomu všemu dodalo i aktuální víkendové konání světového poháru ve vodní kanoistice. Tak tak nějak opticky mohl leckomu připadat oficiálně druhý (a de facto třetí) ročník Sletu československých letadel, který se tentokrát uhnízdil na letišti ve Vysokém Mýtě.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

12. - 25. července 2020

Plachtařské Mistrovství regionů - PMRg 2020

České Budějovice - Hosín
Plachtařské Mistrovství regionů v plachtění - PMRg 2020, České Budějovice - Hosín, www.gliding.cz, www.soaringspot.com, www.hosin.info, www.aecr.cz
 
detail akce
soutěž - plachtění
 
18. - 26. července 2020

Ranský pohár 2020

Raná u Loun
14.Ranský pohár v plachtění, Letiště Raná u Loun, www.lkra.cz, www.soaringspot.com, www.gliding.cz, www.aeroklubrana.cz, www.pohar.aeroklubrana.cz
 
detail akce
soutěž - plachtění
 
18. července 2020 10:00-18:00

RC Model Show 2020

Bolešiny u Klatov
Modelářský letecký den; akrobacie a létání RC modelů, letadel, vrtulníků všech kategorií, Modelářské letiště Bolešiny, www.modelklubbolesiny.cz
 
detail akce
letecké modelářství
 
23. - 25. července 2020

Otevřené Mistrovství České republiky 2020 v klasických disciplínách

Strakonice
Otevřené Mistrovství České republiky v parašutismu v klasických disciplínách; Soutěž v parašutismu - přesnost přistání, Letiště Strakonice, www.aecr.cz, www.akstrakonice.cz, https://aeroklubstrakonice.weebly.com/
 
detail akce
soutěž - parašutismus
 
24. - 26. července 2020

Mistrovství ČR v ultralehkém létání 2020

Strunkovice
Mistrovství České republiky v ultralehkém létání, Letiště Strunkovice, www.laacr.cz/SvazUL/, www.laacr.cz, www.ak-pt.cz, www.facebook.com/AeroklubPrachatice
 
detail akce
soutěž - ULL
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama