Akce a soutěže RSS

25.04.2015

Jak si dámy osedlaly jelena

text,foto: (jjk) Jak si dámy osedlaly jelena
U jelena od jara přes celé léto skoro až do podzimu budou letos řádit plachtaři. A to jak ti, kteří klidně rovně plynou oblohou, tak ti co dělají ve vzduchu všelijaké kotrmelce. A budou se tu v hojném počtu mačkat jak ti plachtaři tuzemští, ta i ti cizozemští a cizokrajní. Ale ač je takový šrumec organizačně náročnější než je obvyklé, letiště U jelena je natolik rozlehlé, že se sem všichni zcela jistě uspokojivě namačkají. To že se do Zbraslavic (místopisně se tu říká U jelena) dokáže nahňácat velké množství letounů i posádek ostatně ukazuje, rok od roku, čím dál populárnější první plachtařská soutěž sezony, které se letos zúčastnilo (téměř neuvěřitelných) osmdesát sedm posádek se svými letouny (doplněných rovnými deseti motorovými vlečnými). A letošní AZ Cup 2015 si obrazně osedlaly navíc dámy, kterých byla v pelotonu sice pouhá pětice, ale rovnou tři z nich se usídlily na stupních vítězů v obou soutěžních třídách.
>
 
19.04.2015

Dobré ráno přejí otakárci syslům za trnkovým keřem

text,foto: (jjk) Dobré ráno přejí otakárci syslům za trnkovým keřem
Otakárci fenykloví i (vzácní a přísně chránění) ovocní tak už konečně mají ke svým křídlům a šesti nohám i servis v podobně pozemního personálu. Na Rané se probudily totiž i rodiny syslů. Takže už to máme téměř kompletní. Ranské „surikaty“ se vyhrabaly ze svých úkrytů, žlutokřídlí otakárci ze svých „kukaní“ a k nim se přidali i padáčkáři (a rogalisté), kteří měli o víkendu 18. a 19. dubna 2015 (kvůli větru se však létalo až v neděli) odložený závod České ligy paraglidingu, neboli Raná Cup 2015 FAI 2 a ač se samozřejmě létá i pod kopcem, první oficiální akcí je až v prvních květnových dnech Ranské gumování (a na úbočích se jen klidně kozy a ovce pasou). V leteckém ráji Českého středohoří tedy už jsou všichni po zimním spánku kompletně vzhůru a kromě pozemního personálu všechno co křídla, nebo padák má, létá….
>
 
12.04.2015

Muzeum v Mladé Boleslavi stavbou roku

text: (jjk), foto: M.B. Muzeum v Mladé Boleslavi stavbou roku
Nově zprovozněné „živé“ letecké muzeum na letišti v Mladé Boleslavi je kromě své koncepce zajímavé ještě v jiném ohledu a to v ohledu architektonickém. Letecké muzeum Metoděje Vlacha bylo na konci loňského roku oceněno jako Stavba roku 2014. Mladoboleslavské muzeum tak bylo oceněno spolu se Středoevropským technologickým institut CEITEC v Brně, lanovou dráhou na Sněžku, rodinným dům „LF“ v Nebušicích a obchodním centrem Šantovka v Olomouci. Za touto pozoruhodnou stavbou stojí ateliér Hlaváček - architekti, s.r.o., ve složení Michal Hlaváček, Ludvík Holub, Daniela Šimková a Pavel Lupač, dodavatelem stavby byla firma Energie - stavební a báňská a.s. a celou stavbu zaplatil Středočeský kraj.
>
 
12.04.2015

Metoděj Vlach a jeho druzi konečně pod střechou

text,foto: (jjk) Metoděj Vlach a jeho druzi konečně pod střechou
Město Mladá Boleslav (podobně jako město Plzeň) patří k těm, kde se psaly dějiny tuzemské techniky a strojírenství. Středočeské město máme sice spjato především s automobilizmem, ale i zde se psaly dějiny české aviatiky. A zde se také v roce 1912 vznesl do vzduchu letec a konstruktér Metoděj Vlach na letounu vlastní konstrukce, vybaveném automobilovým motorem. Nejen, že na mladoboleslavském letišti působí i nadace Vlachova letadla, pořádají se zde dobové letecké dny a v hangárech tu lze najít letouny historické i jejich repliky, ale v neděli 12.dubna 2015 se dočkalo i otevření leteckého muzea, které jméno zmíněného aviatika má ve svém názvu.
>
 
21.03.2015

Včera pivo, dneska tvaroh, asi půjdu brzy za roh …

text,foto: (jjk) Včera pivo, dneska tvaroh, asi půjdu brzy za roh …
Že by tato průpovídka někomu snad něco připomínala? A nebo…Nejdřív prší, pak zas fouká, zase z toho nic nekouká. Stále nic? A, že by tohle? …Dneska to zase bude skvost, vzduchem se honit na rychlost. Přistání ukončit žabákem a nezabořit se rypákem. A „modří“ už asi určitě vědí, autorem těchto (už tedy poněkud letitých) kratičkých veršovánek je český aviatik Petr „Med“ Chvojka, takto (s Ladislavem Teplým) úřadující mistr světa v kategorii dvoumístných rogal RWL2 ze světového šampionátu v maďarské Matkópusztě, který se konal v loňském roce. A proč se o tom zmiňuji? Protože právě Petr Chvojka byl v pátek 20. března 2015 ve středočeském městě automobilů Mladé Boleslavi (ve stínu zatmění slunce) vyhlášen nejlepším leteckým sportovcem roku 2014. Ostatně se ve zrekonstruovaných prostorech „škodováckého“ muzea sešli nejlepší rogalisté, paraglidisté, balónáři, letci a modeláři roku 2014 a podělili se o trofeje sklářů z Akademie a Střední odborné školy uměleckoprůmyslové ve Světlé nad Sázavou a diplomy z dílny Jana Brskovského, za asistence letecké televize Airzone.tv jejíž „šéf“ Miroslav Oros osobně celým ceremoniálem provázel.
>
 
17.01.2015

Čtyři roky na větráku

text,foto: (jjk) Čtyři roky na větráku

Leckdo si už na budovu, připomínající menší elektrárnu, na severozápadě hlavního města (nedaleko letňanského letiště) bezesporu zvykl. Také už uplynuly čtyři desítky měsíců od okamžiku, kdy si u nás poprvé, mohli parašutisté „zaskákat“ bez použití letounu, vrtulníku, či balonu. A tak už čtyři roky si milovníci tohoto sportu užívají bez ohledu na roční dobu a na počasí uvnitř průhledné roury, kterou proudí vzduch rychlostí závodního automobilu, přičemž „drátěnková podlaha“ tak trochu připomíná kryt větráku. Pohyb parašutistů uvnitř tubusu jakoby pro nezasvěcené pozorovatele popíral fyzikální zákony, ale i laik tak může z několika centimetrů vidět, co předvádí sportovci při disciplíně Free Style (dvoučlenných, čtyřčlenných družstev, nebo jednotlivců), která se za normálních okolností odehrává kdesi vysoko v oblacích a divák vidí jen malé černé tečky. Případně na velkoplošné obrazovce zprostředkovaně spoluplachtícím (tedy spíš spolupadajícím) kameramanem. Ale protože je letňanská větrná aréna mezi parašutisty dostatečně známá a využívaná i k různým soutěžím, nebylo od věci jí opět po čtyřech letech navštívit a Erichu si jí připomenout, když není úplně ta pravá letecká sezona.

>
 
07.12.2014

S Hanzelkou a se Zikmundem sejdeme se s Aladinem …

text,foto: (jjk) S Hanzelkou a se Zikmundem sejdeme se s Aladinem …
…aneb dobří čeští holubi se přece vracejí. „S Hanzelkou a se Zikmundem, projdeme se Jerichem, uspořenou libru půjdem, propít s panem Werichem. Scotland Yard zločince hledá, ubohá Rusalka bledá…“zpíval v šedesátých létech Karel Hála na reklamní vánoční gramofonové desce, a když opomineme název jednoho slavného filmu, víme, že dobře trénovaní holubi (ostatně velice dobří letci) se vždy vrací do své domoviny. Tyto dvě nesourodé věci mne napadly během páteční Mikulášské (tak trochu předpremiérové) nadílky, kterou obstarala letecká společnost Flydubai na pražském ruzyňském letišti otevřením pravidelné linky mezi Dubají a Prahou 5. prosince 2014 (ačkoli oficiálně a slavnostně bude otevřena linka až 11. prosince 2014). Možná už jen proto, že v pilotní kabině seděli tři čeští piloti (jeden ve smíšení posádce ve směru z Dubaje a oba dva při návratu z Prahy).
>
 
02.11.2014

Samhaim, aneb loučení Dušičkové

text,foto: (jjk) Samhaim, aneb loučení Dušičkové
Keltský konec roku Samhaim připadá na noc z 31. října na 1. listopadu. Prolíná se se vzpomínkou na všechny zesnulé, což jsou lidově zvané Dušičky a tento svátek In commemoratione omnium fidelium defunctorum připadá na 2. listopad. Je to vlastně dohromady taková připomínka začátku a konce, uzavřeného kruhu. Symbolicky, s připomínkou začátku a konce, uzavírajícího se kruhu, se v první listopadový den roku 2014 uzavřela na letišti Chrudim jedna kapitola, jedné legendy. V Chrudimi to na počátku šedesátých let začalo a svým způsobem 1. listopadu 2014 i skončilo, přičemž se začíná odvíjet příběh nový, ale přece jenom trochu jiný. Slavná „Chrudimská čtyřka“, dnes sestava Flying Bulls Aerobatics Team (z Jaroměře) se definitivně rozloučila s československými (českými) letouny. Posledním tuzemským typem, který tento slavný akrobatický tým provozoval byl letoun Zlin Z-50LX.  
>
 
26.10.2014

Když i ptáci chodí pěšky „Horáci“ létají

text,foto: (jjk) Když i ptáci chodí pěšky „Horáci“ létají
Za mlhou hustou, že by se dala krájet není jen rybníček Brčálník, ale v sobotu 25. října 2014 tomu tak bylo i v případě mnohého letiště a tak i ptáci chodili pro jistotu pěšky. V ten den se i docela osvědčila, jindy nevhodná rada, o létání pomalu a nízko. Ono by se to také samo v té mléčné polévce nabízelo. Ale ačkoli se mnozí zalekli a nastartované vehikly opět raději schovali do hangáru, na sletové cvičení záloh motorových závěsných kluzáků na letišti v Charvátcích (ačkoli se obec přináležející k Libčevsi správně jmenuje Charvatce) se neohroženě vydala dvojice odvážlivců Západočeské rogalistické letky Hory ze stejnojmenného letiště u Karlových Varů, která i šťastně na ploše nedaleko Rané u Loun přistála.    
>
 
12.10.2014

Do Erpužic s Horáky

text: (jjk), foto: M.N.LSH Do Erpužic s Horáky
Na letišti v Erpužicích se v sobotu a neděli 11.- 12. října 2014 konal slet vírníků, kterého jsem se sice osobně neúčastnil, protože počasí a povětrnost nebyly zrovna příznivé a ani předpověď mnoho optimismu do žil nevlévala, ale našli se odvážlivci, kteří doletěli a i několik fotografií přivezli. Jak jinak byli to rogalisté Leteckého spolku Hory u Karlových Varů, kteří se nezaleknou jakéhokoli počasí a ani mlhy, plískanic, či deště. A tak se nezalekli ani nevlídného počasí panujícího nad západními Čechami (a nejen nad nimi).  
>
 
05.10.2014

Sysel už spí, jak zabitý…bodejť v tomhle počasí

text, foto: (jjk) Sysel už spí, jak zabitý…bodejť v tomhle počasí
Sysel chodí spát (a spí dlouho) už někdy v polovině srpna a nebo začátkem září, to létavci létají dokud jen trochu jde. A ačkoli sobotní ráno 4. října 2014 vypadalo optimisticky a zdálo se, že to bude ještě jeden z posledních letních víkendů, opak byl pravdou. Nad krajinou se rozprostřel šedivý povlak, povaloval se ze strany na stranu, ze strnišť lehce navlhle pofukovalo a mléčný odér jakoby zatáhl bílou oponu. Vůbec se není co divit syslům, že už chrápou. Ale i tak se parta odvážlivců na kolínském letišti rozhodla uspořádat třetí ročník akrobatické soutěže na kluzácích O pohár starosty města Kolína 4. října 2014.
>
 
05.10.2014

Znovuzrození legendy a koníci se stříkačkou

text,foto: (jjk) Znovuzrození legendy a koníci se stříkačkou
Letňanské výstaviště hostilo v letošním roce už po třiadvacáté kontraktační a prodejní modelářský veletrh Model Hobby (od 2. do 5. října 2014), který pořádá pravidelně od roku 1992 agentura DART spol. s r.o. (viz. Model Hobby 92) a v současné době je nejspíš největším a nejnavštěvovanějším ve svém oboru na našem území. V letošním roce možná někoho (kromě jiného) překvapil stánek výrobce plastikových modelů Kovozávody Prostějov, který před mnoha lety zkrachoval, ale ve staronové podobě se opět před necelým rokem zjevil na trhu. Ale mohl zaujmout i „nahý“ model letounu Avia B.534, nebo dospělého kluzáku Glasflugel 304 od HpH Sailplanes, či prezentace motorářů PBS Velká Bíteš…a mnoho dalšího.   
>
 
05.10.2014

V lese Bobroviska začal třetí život

text: (jjk), foto: M.J. V lese Bobroviska začal třetí život
Kdysi tu byly jen husté lety, kde se prohánělo množství zvěře všelijaké a i hojně včelí úly se tu vyskytovaly. To už je minulost dávná, ale les Bobroviska se rozprostíral v místech dnešního letiště Přerov – Bochoř . A právě letiště oživilo život místa, kde kdysi byl les Bobroviska. A na dlouhá léta to bylo letectvo vojenské, které se zde o provoz staralo. Po odchodu armády se zdálo, že život letiště pomalu usychá, ale opak je kupodivu pravdou. Do Přerova se nastěhovaly Letecké opravny Malešice (LOM Praha) a kromě této firmy se sem hrnou i další společnosti a provozovatelé. A tak se LOM Praha rozhodl uspořádat 4. října 2014 Den Letiště Přerov (souběžně s tím se konalo i setkání letounů Zlin Trenér).
>
 
03.10.2014

Do Letňan na Model Hobby 2014

text: (red), foto: VLa Do Letňan na Model Hobby 2014
V pražských Letňanech, v areálu veletržního areálu PVA Expo Praha probíhá od 2. do 5. října 2014 už třiadvacátý ročník prodejního a kontraktačního veletrhu Hodel Hobby 2014. Na veletrhu je tradičně prezentováno letecké, automobilové, železniční plastikové a papírové modelářství nejrozličnějších druhů a typů. V letošním roce je novinkou expozice Print In 3D o trojrozměrném tisku, a už tradičně se koná 7. ročník mezinárodní výstavy orchidejí Orchidea Bohemica a výstava Home Work nejen pro šikovné ruce.
>
 
28.09.2014

Na svatého Václava pěkný den, přijde pohodlný podzimek…

text,foto: (jjk) Na svatého Václava pěkný den, přijde pohodlný podzimek…
…a zatím to i tak vychází, jelikož Svatováclavské časy přinesou pěkné počasí, jak říkají pranostiky. A také přinesly. Sice nezastihnuv přímo svahové plahočení se do kopce a slétnutí opět dolů (bylo by to symbolické na Světový den cestovního ruchu 27. září 2014) hemžení na ranské louce pod zeleným trojvrším bylo nadmíru utěšené. A ve dnech svatováclavských oslav (svatý Václav je jak známo 28. září)  jakoby se dařilo dohnat vše co v letošním létě na Rané (ale nejen tam) hatilo počasí. Plachtařské soutěže v tomto roce byly někdy spíš běžeckou disciplínou, kdy se letouny stěhovaly na grid a zase zpátky, podle dění na obloze a to se nevyhnulo ani Ranskému poháru, takže na konci září konečně tři dny „svahování“ se vyvedly podle představ, což dost možná mohlo někoho v duchu další pranostiky „Svatý Václav víno chrání, po něm bude vinobraní“ mohlo inspirovat k náležitému slavení.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

26. září 2018 13:00-18:00

Den otevřených dveří na letecké záchrance

Liberec - Růžodol

Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje a společnost DSA zve na ukázky pozemní a letecké techniky a letové ukázky vrtulníků ZZS LK a LZS, Letiště Liberec – Růžodol, www.zzslk.cz, www.dsa.cz

 
detail akce
společenská akce
 
26. září 2018 16:00-17:00

100 let československého letectví

Choceň

Orlické muzeum Choceň ve spolupráci s Klubem letců veteránů Vysoké Mýto – Choceň pořádá výstavu 100 let československého letectví (výstava trvá do 10.10.2018, otevřeno denně 9,00-12,00 a 14,00-17,00 hodin), www.orlickemuzeum.cz

 
detail akce
výstava
 
28. září 2018 10:00-18:00

Dětský den v Lešanech

Lešany (VTM)

Dětský den, Vojenské technické muzeum Lešany, www.vhu.cz

 
detail akce
společenská akce
 
28. - 30. září 2018

Ranské podzimní svahování

Raná u Loun

Ranské podzimní svahování, svahové soustředění na historických kluzácích, letiště Raná, www.potk.cz, www.lkra.cz, www.aeroklubrana.cz, www.potk.info

 
detail akce
soutěž - plachtění
 
28. září 2018 10:01-18:00

E-day 2018

Lysá nad Labem

18. ročník Mezinárodní modelářské výstavy a Mistrovství České republiky v plastikovém modelářství, Výstaviště Lysá nad Labem, www.eday.cz

 
detail akce
letecké modelářství
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

GGP GGP

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama