Akce a soutěže RSS

15.06.2014

Konec nejisté sezony a bez praporků

text,foto: (jjk) Konec nejisté sezony a bez praporků
V roce 2013 to z bývalým záložním letištěm Žatec II. Čeradice (nyní Macerka) vypadalo všelijak. Po fatální nehodě letounu L-29 Delfin zůstalo letiště bez provozovatele a ocitlo se tak říkajíc bez „papírů“ a vypadalo to hodně nejasně. Loňský dvacátý třetí slet v Žatci se tedy odehrál jen díky sjednané výjimce a přílety se řídily jako postaru na praporky (viz. Nejistá sezona….). Během toho roku se však podařilo dojít k dohodě mezi městem, pověřenými leteckými úřady a Klubem LAA Žatec a tak je žatecké letiště od roku 2014 opět v provozu a čtyřiadvacátý slet všech možných létajících zařízení (s přidruženým dětským dnem) mohl bez potíží a výjimek proběhnout. Jen černý mrak usednuvší nad letiště celkový dojem trochu pokazil.
>
 
14.06.2014

Páteční předkolo v Bezděčíně

text,foto: (jjk) Páteční předkolo v Bezděčíně
Ačkoli hlavní program největšího leteckého vystoupení tohoto víkendu se odehrával v sobotu 14. června 2014 na mladoboleslavském letišti v Bezděčíně (k této akci a jejímu hlavnímu sobotnímu programu se ještě vrátíme), kdo se nechtěl mačkat s davy a stačilo mu, udělat si svůj malý a krátký soukromý letecký den už v pátek 13. června 2014. V pátek odpoledne totiž do Mladé Boleslavi už přilétaly některé historické skvosty, které byly v hlavní roli sobotního vystoupení. Na postupně se zatahující obloze se tak zjevily postupně jak letouny, které se proslavily během druhé světové války, tak i stroje o něco mladší, ale i tak už patřící mezi veterány, ale které jsou stále v aktivním provozu a k nahlédnout šlo i do dokončovaného živého leteckého muzea, kde pro tuto příležitost byly ustájené některé letouny, které budou po otevření i součástí budoucí expozice.
>
 
08.06.2014

Ale to už já nebudu, to přijde jinej, mladší. Sekáč…

text,foto: (jjk) Ale to už já nebudu, to přijde jinej, mladší. Sekáč…
…ne jako já.Ten se nezakecá. Vypůjčil jsem si citát z Cimrmanovy hry „Posel z Liptákova“ jako jistý oslí můstek. Létavý národ si už možná všiml, že v roce 2014 dochází k přebudovávání jaroměřského Flying Bulls Aerobatics Teamu. Na obloze se v jeho barvách objevily (zatím dva) německé letouny XtremeAir XA42 (ale v hangáru na letišti Jaroměř – Josefov  už stojí všechny čtyři) a Zliny Z-50LX se pomalu, ale jistě chystají do leteckého důchodu (možná úplně ne do důchodu, protože, pokud budou prodány, ještě si létání užijou, ale asi poněkud klidnějšího než u býků v Jaroměři). Letošní sezona tak vlastně je v duchu rozlučkových vystoupení původní Zlinské sestavy a představování nových letounů (létajících zatím ve dvojici). A nebylo by snad ani příhodnějšího místa, kde se na jedno takové loučení podívat, než je mateřská základna Flying Bulls Aerobatics Teamu na jaroměřském letišti v Josefově, kde celá osmička letounů sídlí. Ideální příležitostí tak byla sobota 7. června 2014 kdy se zde konal Dětský den a Den otevřených dveří.
>
 
08.06.2014

Po čtyřech hodinách, po čtyřech letech

text,foto: (jjk) Po čtyřech hodinách, po čtyřech letech
Kdo v sobotu 7. června 2014 hodlal vykonati cestu do Mladé Boleslavi, musel se obrnit notnou dávkou trpělivosti. V tropických vedrech omezení před Starou Boleslaví znamenalo, že řidiči uvízly (stovky, možná tisícovky) v převelikých, několikahodinových kolonách a posléze i na všemožných objízdných trasách. Ačkoli jsem se vychytrale mladoboleslavské dálnici vyhnul, nebylo mi to nic platné, kamkoli jsem zabočil, všude ucpaná objízdná trasa a tak místo klidného „výletu“ na letiště Lomnice nad Popelkou z toho bylo několikahodinové objíždění ucpaných silnic a silniček kolem dálnice a z klidné cesty plánované i s rezervou na dvě hodiny se málem stal dvojnásobek a hektický úprk nad řeku Popelku k místům zvaným U Kordovny, kde se už po druhé válce létávalo a opět létá… já tedy v Lomnici nad Popelkou po čtyřech letech a čtyřech hodinách cesty…
>
 
07.06.2014

Na druhý pokus trochu jiné retro

text,foto: (jjk) Na druhý pokus trochu jiné retro
V roce 2013 se uskutečnil na letišti ve Zbraslavicích v srpnovém termínu první ročník akrobatické soutěže dvousedalových posádek a retro kluzáků pod názvem 1st Two Seater and Retro Glider Aerobatic Cup 2013, který se nadmíru vydařil a to nejen díky vstřícnému počasí. To druhý ročník naopak měl poněkud smůlu a odehrál se vlastně až na druhý pokus. Původní termín v polovině května totiž poněkud nečekaně (po vstřícném jarním povětří) vzala voda a tak se muselo najít volné okénko v nabité sezoně. A náhradní termín se nakonec našel v sobotu 7. června 2014 a soutěž byla zkrácena z původních květnových dvou, pouze na jeden červnový den (v pátek 6. června 2014 probíhaly pouze tréninkové lety).
>
 
01.06.2014

Velká válka a rytíři nebes

text: (jjk), text, foto: M.J. Velká válka a rytíři nebes
Stalo se již tradicí, že každá Aviatická pouť na letišti v Pardubicích nese nějaký podtitul. A podtitulem té dvacáté čtvrté Aviatické pouti ve dnech 31. května a 1. června 2014 bylo sousloví „Rytíři nebes“. V té souvislosti také úvodní komponovaná scéna letového programu našla svůj námět ve výjevech z první, neboli tak zvané „Velké války“ jejíž nedílnou součástí rytíři nebes vskutku byli. Ale ještě před tím, v pravé poledne program zahájil průlet skupiny letadel náležejících k domácímu Centru leteckého výcviku a následovala plejáda více než šedesátky letounů v komponovaných scénách a také v pozemních velkoprostorových scénách se ukázalo mnoho desítek členů různých klubů vojenské historie a ukázkami bojů z různých vojenských konfliktů.  
>
 
01.06.2014

Střídání u „Eelenky“ a Racek s hvězdicí a tentokrát bez vody

text,foto: (jjk) Střídání u „Eelenky“ a Racek s hvězdicí a tentokrát bez vody
Rok 2013 byl na „Malé Aviatické“ v Nymburce spíš ke koupání než k létání (viz.  Z „Malé Aviatické“ jen „Vodní ptáci“ …) a vzhledem k tradičně souběžnému termínu s klasickou Aviatickou poutí v Pardubicích, i ta se v loňském roce topila v kalužích a přívalech deště. Po čtyřiadvacáté, ale bylo v Nymburce všechno jinak. Jakoby to svatý Petr chtěl za ten nepovedený loňský rok odčinit. Kromě účinkujících v letovém programu se podařilo doletět zhruba další stovce aviatiků návštěvníků na všemožných stroječcích a také velké množství návštěvníků si rok 2013 dostatečně vynahradilo. V sobotu 31. května 2014 na letišti v Nymburce – Kovanicích se na tradičním sletu ukázalo i několik zajímavostí.
>
 
01.06.2014

Benešovské čekání na Patrika

text,foto: (jjk) Benešovské čekání na Patrika
Nevím čím to, že mne napadlo při sobotní návštěvě 31. května 2014 benešovského letiště zrovna to, jak se jmenoval jeden československý „béčkový“ film z roku 1988. Čekání na Patrika možná někteří ještě pamatují, ale zcela jistě mnozí znají autora a tvůrce Databáze letišť (alespoň podle jména, když tuto leteckou rukověť mnozí používají, dnes už zcela automaticky). Ale jednou do roka se Patrik Sainer ztělesnění při soutěži, kterou sám pořádá a tou je pohár F-Airu na letišti v Benešově. Pro rok 2014, kdy se konal už devatenáctý ročník, však změnil datum konání této soutěže, takže kromě tradičního létání ve vzduchu, to bylo (de facto „v předvečer“ dne dětí) i simulované létání na zemi právě pro leteckou juniorku.
>
 
01.06.2014

Bez Egerlinku a téměř bez letiště

text,foto: (jjk) Bez Egerlinku a téměř bez letiště
To nám to začíná. Už ani radarová stanice, mnohokrát zmíněný Egerlink na toužimském letišti nestojí a mohutné přívaly vody v uplynulém týdnu téměř znemožnily jakékoli létání. Původně se zdálo, že Jiřímu Durasovi se nebude chtít po dvaceti úspěšných akrobatických Karlovarských pohárů v zavedené tradici pokračovat. Nakonec, ale naštěstí všechno je jinak a tak se mohl na letišti v Toužimi odehrát už jednadvacátý ročník, který však měl poněkud namále. Soutěž naplánovaná na tři dny se stíhala jen ve dvou dnech a travnatá toužimská dráha donutila piloty uniknout do karlovarského exilu, kde přece jenom je plocha zpevněná a nemohla být nasáklá vodou v takové míře jako louka u sousedů. Naštěstí sobotní počasí umožnilo ztrátu dohnat a tak se 21. Ročník Karlovarského poháru 29. až 31. května 2014 úspěšně dolétal. Jen se vzhledem k počasí nepodařilo do Toužimi, respektive Karlových Varů doputovat několika letcům.  
>
 
31.05.2014

Nepomucký Jan, dvě vosy v jeden den dal

text,foto: (jjk) Nepomucký Jan, dvě vosy v jeden den dal
Posledního květnového dne roku tisícího sedmistého dvacátého prvního byl patron Země České prohlášen za blahoslaveného (později i svatého) a jelikož je mimo jiné i patronem loďařů, vorařů a od vodnatosti pomáhá, jako by i 31. května 2014 mladoboleslavským organizátorům tradičního plachtařského soutěžení v sedmém ročníku Gradient & Club Grand Prix od vody pomohl, když už jim v poslední den závodů teklo do bot. Nu teklo jim do bot, nejen obrazně, ale i fakticky, protože soutěž, ač začala 24. května 2014 poměrně slunečně, zbytek týdne jí vzala voda a nakonec se zdálo, že se v kategorii Gradient ani nedolétá, protože chyběly dvě platné disciplíny. Nezbylo než v sobotu 31. května 2014 tak říkajíc zabít dvě mouchy (tedy dvě „Vosy“) jednou ranou a stihnout oblétat hnedle dva lety. A husarský kousek se podařil, Jan Nepomucký odehnal vody a Gradient & Club Grand Prix se v sobotní podvečer úspěšně na na letišti Mladá Boleslav - Bezděčíně dolétal.
>
 
25.05.2014

Stále ve starém dobrém Schönefeldu

text: (jjk), text, foto: M.J. Stále ve starém dobrém Schönefeldu
V roce 2010 už mělo být slavnostně otevřeno na místě letiště letiště Berlin-Schönefeld rozšířené a modernizované letiště Berlin – Brandenburg. Nestalo se tak, a v roce 2012 se letecký veletrh ILA Berlin 2012 (Internationale Luft-und Raumfahrtausstellung) konal na stále rozestavěném letišti (viz. Veletrh na berlínském staveništi… aneb kde udělali soudruzi z NDR chybu?) a uběhly dva roky a nastal další veletrh ILA 2014 a kam se ztratila pověstná německá preciznost, přesnost a spolehlivost, stále Berlin – Brandenburg se nepodařilo zprovoznit a tak se létá z té „staré“ půlky Berlin – Schönefeld. Ale na druhou stranu se teď hodí, že se pravděpodobně už nikdy Berlin – Brandenburg neuvede do provozu a zůstane v tomto stavu. Mohou se zde nerušeně pořádat veletrhy a letecké dny a v ostatním čase mohou dráhy fungovat jako největší cyklistická a bruslařská dráha na světě a nebo by se mohlo uvažovat o zřízení okruhu pro Formuli 1. V každém případě v Berlíně proběhl ve dnech 20. až 25. května 2014 veletrh ILA 2014.
>
 
25.05.2014

Piklhaubna ve vodách Kokořínských

text,foto: (jjk) Piklhaubna ve vodách Kokořínských
Není mnoho leteckých sportů při nichž je z bezpečnostních důvodů nutné, aby pilot, navigátor, ale i rozhodčí, či přítomný další pozorovatel, museli používat tvrzenou pokrývku hlavy (dříve se tomu říkávalo piklhaubna, či šalíř, a dnes přilba, helma, nebo tak nějak podobně) přičemž všichni jsou v tu samou chvíli na zemi a letoun kroužící nad jejich hlavami je bezpilotní. Tímto leteckým (modelářským) sportem jsou rychlostní závody kolem pylonů, taková zmenšená verze slavných závodů v americkém Renu, či vzdáleně se podobající i Red Bull Air Race. V tomto případě se však jedná o závody modelů, které však dosahují v průměru rychlosti kolem 270 kilometrů za hodinu, což vysvětluje potřebu pevné pokrývky hlavy. U nás je nejznámější soutěží Velká cena Mělníka, která se pětatřicetkrát konala na letišti Mělník – Hořín. Toto letiště však neblahými okolnostmi se odebralo do historie a to patrně navždy a tak mělničtí modeláři vzali za vděk „práškařským“  letištěm Střemy (LKSTRE), které leží nedaleko a má asfaltovou dráhu. Závody kolem pylonů v sobotu 24. května 2014, tak byly přípravou na zmíněnou Velkou cenu Mělníka, která se zde uskuteční od 6. do 8. června 2014.
>
 
25.05.2014

Lešany otevřeny

text, foto: Vla Lešany otevřeny

Počasí z pátku na sobotu se moc nevydařilo a silné deště zvedly i hladinu řeky Sázavy v Krhanicích, která sousedí s vojenským muzeem Lešany. Ještěže jsou bývalá dělostřelecká kasárna o dost výše než řeka Sázava, tak jen vydatný déšť rozbahnil předváděcí arénu. Což bylo pro diváky dobře, neboť řidiči ukázali, co jejich technika dovede. Brány se otevřely v 9,30 hodin a většina návštěvníků směřovala do dolní části výstavních ploch, kde probíhal již 15. ročník srazu historických autobusů. Ten pořádá RTO-klub pod vedením svého předsedy Michala Zubra. Každý rok naštěstí přibude o nějaký ten rekonstruovaný „Erťák“ více, což je dobře.

>
 
11.05.2014

Druhá dobrá a tři nouzáky

text,foto: (jjk) Druhá dobrá a tři nouzáky

Každý by měl dostat alespoň druhou šanci a tak po rozmrzelé návštěvě Roudnice nad Labem, kdy se skákalo za horou Říp (v rámci tradiční poutě) jsem zkusil dát tomuto letišti v roce 2014 ještě druhou šanci. První pokus zhatily davy lidiček hrnoucích se na veselici a fronty aut sahající do širého okolí a tak to podle toho také dopadlo viz. Krabčice už nikdy více a to ani za slepice. Ale vzhledem k tomu, že se v tomto roce tradiční letecký den v Roudnici nekoná a Memorial Air Show se chystá až na rok příští, využil jsem rozmarného májového počasí a pokusil se na „druhou dobou“ o návštěvu letiště Roudnice nad Labem, při příležitosti nového parašutistického závodu, který tak trochu připomíná někdejší závod branné zdatnosti, ale přece jenom v mnohem neformálnějším podání. Roudnický Čechol byl totiž určen mladým začínajícím parašutistům za dohledu instruktorů a těch zkušených.

>
 
10.05.2014

Májové ručníky s vrtulkou naplnily stodolu

text,foto: (jjk) Májové ručníky s vrtulkou naplnily stodolu
Není-li květen ani příliš studený, ani příliš mokrý, naplňuje stodoly a sudy, říká jedna pranostika. A ono tak to májové povětří i tak trochu je. Během dne není příliš studeno (i když studeně občas foukne), toho mokra také není až příliš (i když tu i tam zaleje májový deštíček). Po ránu trávu zdobí rosa, ale pokud v noci nepromrzne i ta stodola se sklizní zaplní. Tak jako zaplnili motoroví paraglidisté první medailovou sklizní úvodní kolonku letošního seriálu republikových šampionátů v leteckých sportech. A tak v sobotu 10. května 2014 (respektive v pátek večer) mohli létaví lidé s takovými těmi „barevnými ručníky“ nad hlavou s vrtulkou na zadku vyvalit naplněné sudy a slavit. Tentokrát se otevřené mistrovství v motorovém paraglidingu konalo na letišti v Jindřichově Hradci od 5. do 11. května 2014 (i když se fakticky dolétalo už ve čtvrtek 8. května 2014) za takového toho klasického všelijakého májového počasí.  
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

17. - 25. června 2017

3. Oblet republiky

Karlovy Vary – Hory (& Česká republika)

Letecký spolek Hory pořádá další setkání větroplachů směrem od Karlových Varů na okruh kolem České republiky (Erpužice, Staňkov, Strakonice, Kramolín, J.Hradec, Znojmo, Kraví Hora, Přerov, Slušovice, Zábřeh, Dětřichov, Letovice, Ústí n.Orlicí, Chvojenec, Vrchlabí, Všeň, Ústí n.Labem, Charvátce, Žatec, Hory), start letiště Letiště Karlovy Vary - Hory (a další), www.lsh.websnadno.cz

 
detail akce
slet
 
22. - 24. června 2017

Mistrovství ČR 2017 v letecké rally

Rakovník

Mistrovství České republiky v letecké rally motorových letounů, Letiště Rakovník, www.aeroklub-rakovnik.cz, www.aecr.cz, www.flynavigation.eu

 
detail akce
soutěž – rally
 
22. - 25. června 2017

XV. Bělské balónové hemžení 2017

Bělá pod Bezdězem

Tradiční akce Balloon Clubu Bílá Hlína v Bělé pod Bezdězem se zajímavými soutěžemi, balonovou poštou atp., Startoviště Bělá pod Bezdězem – hřiště U háječku, www.bcbh.cz

 
detail akce
balony
 
24. června 2017 09:00-19:00

Den otevřených dveří letiště Luhačovice

Luhačovice - Biskupice
Po několikaletém úsilí se Aeroklubu Holešov (dnes Luhačovice) podařilo postavit nové letiště a uspořádat první Den otevřených dveří; přilétnuvší by si měli zarezervovat místo na stojánce na e-mail: aeroklubluhacovice@gmail.com (typ letadla, čas příletu a odletu), Letiště Luhačovice – Biskupice, Facebook AK Luhačovice, www.luhacovice.cz/3692a-den-otevrenych-dveri-letiste-luhacovice
 
detail akce
společenská akce
 
24. - 25. června 2017

100 let 1. vojenského letiště

Cheb - Horní Dvory

Největší letecká událost roku 2017. Oslava 100 let 1. vojenského letiště pod záštitou ministra obrany ČR, Letiště Cheb – Horní Dvory, www.letistecheb.cz, www.ulc.ngi.cz

 
detail akce
letecký den
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

ap ap
jus jus

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama