Akce a soutěže RSS

20.09.2015

Švédové nad Ostravou a nejen oni...

text: (jjk), M.J. foto: M.J. Švédové nad Ostravou a nejen oni...

Ve druhé polovině září se tradičně na ostravském letišti v Mošnově sešlo několik desítek převážně letecké techniky (ale i pozemní) armád sdružených v Severoatlantické alianci na už tradičních Dnech NATO a Vzdušných sil Armády České republiky. Ale nejen členové aliance se v Ostravě tradičně představují a tak partnerem pro rok 2015 se stalo Švédsko. Na letišti pojmenovaném Leoši Janáčkovi se tak ve dnech 19. a 20. září 2015 na zemi i ve vzduchu setkalo více než sedm desítek letadel či vrtulníků všech typů.

>
 
20.09.2015

Malá zelená pošťačka

text,foto: (jjk) Malá zelená pošťačka

Už uběhlo sedm let od okamžiku, kdy se do Rokycan začaly vracet historické kluzáky (viz.Návrat plachtařů na rokycanské nebe) i když v poněkud zmenšenější formě. Na rokycanském letišti, které si zažilo své zrušení, téměř naprostou likvidaci a znovuvzkříšení dnes právě modeláři připomínají slavné doby létání v Rokycanech, protože jinak tady o větroň zrovna často nezavadíte. Ze setkání modelů historických kluzáků se po sedmi letech už vlastně (dá se říci) stala tradice a protože jsem kvůli počasí a jiným akcím v tomto roce (a v roce předchozím) měl na tomto letiště smůlu, využil jsem této příležitosti a v sobotu 19.září 2015 navštívil letiště Rokycany a sedmé setkání historických kluzáků.

>
 
13.09.2015

Otevřeno a zavřeno

text: (jjk), mvod, foto: mvod, www.airport-cb.cz Otevřeno a zavřeno

První polovina září 2015 znamenala na českobudějovickém mezinárodním letišti v Plané několik událostí najednou. V sobotu 12. září 2015 byla oficiálně uvedena do provozu nová základna letecké záchranky a následně je od 15. září 2015 letiště uzavřeno pro provoz. Tomu tak bude až téměř do konce prosince, protože v rámci další etapy modernizace se zevrubné opravě podrobuje vzletová a přistávací dráha. Zároveň v den, kdy slavnostně vrtulníkáři otevírali své středisko, bylo letiště otevřeno pro zvědavé návštěvníky z okolí.

>
 
13.09.2015

Prý by mělo pršet kvůli vinařům, ale nepršelo

text,foto: (jjk) Prý by mělo pršet kvůli vinařům, ale nepršelo

Hořovické letiště v Tlustici vesměs navštěvuji pravidelně buď někdy v předjaří, či až těsně před „zimní odstávkou“ parašutistických provozů. Ale v tomto roce to mělo být jinak, protože se v Hořovicích konal tuzemský v parašutismu v klasických disciplínách. Bohužel i díky nečekaným událostem, které mne celou sezonu podivně provázejí se mi podařilo dorazit až v sobotu, ale nevlídné počasí celou návštěvu pokazilo. I přes další množství rozličných akcí na jiných místech jsem, ale první nepodařenou návštěvu napravil hned v krátce po prázdninách a 12. září 2015 v Hořovicích se stavil na Memoriálu Josefa Ebra 2015…

>
 
06.09.2015

Obr se vrátil a neděli odfoukl

text,foto: (jjk) Obr se vrátil a neděli odfoukl

Po mnoho let byli obdivovatelé různorodých lehce zmenšených vzduchoplaveckých přístrojů zvyklí putovat na místa, kde kdysi bývávalo sportovní letiště Zbraslav/Radotín a dnes modelářské letiště Lipence. Mnoho let se začátkem září vydávaly řady zvědavců za modeláři do míst bývalé jahodiny kochat se replikami skutečných letounů při dvoudenním leteckém dnu zvaném Lipenecký obr. Před dvěma lety však tato hojně navštěvovaná letecká akce z kalendáře náhle zmizela. A k velké radosti mnohých se 5. – 6. září 2015 opět objevila. S trochu jiným názvem HVP Model Show Praha 2015 a jen sobotním hezkým počasím (v neděli to začalo velmi silným větrem a přidaly se i nějaké ty dešťové kapky) se tedy do Lipenců obr vrátil.

>
 
06.09.2015

Tam pod Knížskou skálou možná prý i straší

text,foto: (jjk) Tam pod Knížskou skálou možná prý i straší
Mezi Přešticemi a Blovicemi jižně od Starého Plzence se rozkládá geomorfologický útvar Švihovské (Radyňské) vrchoviny, respektive Blovické pahorkatiny s vrchem, který se zve Knížská skála ve výši 565 metrů nad mořem. A na Knížské skále, či pod Knížskou skálou prý i straší, či strašívalo. Ale v sobotu 5.září 2015 náhodný poutník, ač viděl něco kolem Knížské skále poletovat, neměl vidiny a nebyly to ani ta strašidla, kdesi ve hvozdech schovaná, ale byla to vzduchoplavecká zařízení, protože v ten den, jednou jedinkrát v tomto roce ožilo někdejší práškařské letiště, neboli nouzová plocha účelová Řenče - Osek, při pátém ročníku aviatického sletu…
>
 
30.08.2015

On už byl vlastně navigátorem Jiřík

text,foto: (jjk) On už byl vlastně navigátorem Jiřík
Posledních několik let se pravidelně republikový šampionát v navigaci, nebo letecké rally koná ve středočeském královském městě Rakovníce. Respektive na jeho letišti. Pilot se svým navigátorem zdánlivě bezcílně bloudí nad krajinou a hledá, kroužíce nad povědomým místem, předem dané záchytné body. A když dobloudí, tak se ještě musí trefit při přistání nad cílovém letišti do decku, neboli přesně do určitého „nalajnovaného“ prostoru. Od 27.srpna do 30.srpna 2015 se v Rakovníku konalo Mistrovství České republiky v letecké rally. Ale možná to začalo mnohem dřív.
>
 
30.08.2015

Pětadvacítka s motocyklem či motorseglererem

text,foto: (jjk) Pětadvacítka s motocyklem či motorseglererem
Uplynulo už dlouhých sto třicet let od okamžiku kdy světlo světa spatřil historicky první regulérní motocykl na světě. Bylo to 29.srpna 1885 a autorem tohoto strojku byl konstruktér Gottlieb Daimler. A v sobotu 29.srpna 2015 uplynulo vlastně pětadvacet let, kdy se nedaleko Kralup nad Vltavou konal první ročník navigační letecké soutěže Aerotour (s přídomkem Memoriál Josefa Gaspara), které se mohou účastnit všechny druhy dvoumístných letounů a tak se tu objevují pravidelně během těch let i různé letouny, které nejsou u nás až zase tak úplně běžně k vidění. A někomu mohou připomínat svým archaismem ten výše zmíněný motocykl.
>
 
23.08.2015

Tak pět set padesát a devět

text,foto: (jjk) Tak pět set padesát a devět
Kulaté to nebylo na kopci, ale kulaté to je vlastně pod kopcem. Na kopci už se slétlo všelicos podeváté, ale pod kopcem už to trvá doložitelně pět set padesát let. Takže tak trochu kulatiny. Hohenfeld má tedy letos poněkud kulaté narozeniny a na ty kulaté, destileté, musí Vysokov ještě jeden rok počkat. O obci Honenfeld, neboli Vysokov se první zmínky objevily v roce 1465, tedy před zmíněnými pěti sty padesáti lety, ale Vysokovský kopec techniky na (v devadesátých letech obnoveném) náchodském letišti se v tomto roce konal (teprve, nebo už) po deváté v sobotu 22.srpna 2015.  
>
 
23.08.2015

Svatý Petr nějak ty přeháňky divně vařil

text,foto: (jjk) Svatý Petr nějak ty přeháňky divně vařil
Celý měsíc jsme se utápěli ve vlastním potu, doufajíce v jednu jedinou kapku vody z nebes, ale když svatý Petr vařil hodně horkou suchou stravu, rozhodl se to vynahradit takovým podivným nevyzpytatelným gulášem, kterým nás obšťastnil uplynulý týden. A to tak bylo i trochu vidět i o týden (proti minulým ročníkům) posunutých Hronovských Orlíkovských přeháněk, které se mezi 15. a 22.srpnem 2015 trefily akorát do období, kdy to ten svatý Petr nahoře tak divně vařil. V této plachtařské soutěži se sice stihlo odlétat všechno co se mělo, ale prostě když se kuchaři nedaří uvařit to správné počasí a mění receptury podle nálady, tak se nedá odhadnout jak bude za hodinu, natož druhý den.
>
 
22.08.2015

Trojice třicítky a třetí runda v Bezděčíně

text,foto: (jjk) Trojice třicítky a třetí runda v Bezděčíně
Třetí návštěva, trojitý peloton a třicítka závodících, to by tak mohla být vlastně ve stručnosti stručná charakteristika plachtařské soutěže v městě především oplývajícím výrobou automobilů, ale i městem neodmyslitelně poslední století spjatým s aviatikou, aviatiky a letectvím. V Mladé Boleslavi – Bezděčíně se letěl další ročník tradičního Gradient Grand Prix a Poháru Metoděje Vlacha 2015. Od 15. do 22.srpna 2015 se tak ve třech kategoriích nad středními Čechami proháněla více než třicítka bělostných tichých letounů…      
>
 
16.08.2015

Ve Zbraslavicích hráli forbes a vyhráli osm žetonů

text,foto: (jjk) Ve Zbraslavicích hráli forbes a vyhráli osm žetonů
Tak u Huberta se hrál světový forbes. Vesměs bělostné holubičky (a jedna zelená) se slétly do Zbraslavic, aby si zahrály o takové barevné žetony z různých drahocenných kovů. Nu a jak tak bělostné holubičky (a jedna zelená) více než jeden týden stále létaly a na obloze prováděly roztodivné prapodivnosti, tak se po deseti dnech z forbesu vysypalo osm barevných žetonů…a dokonce i některé byl zlaté. Tím forbesem totiž bylo osmnácté Mistrovství světa v letecké akrobacii na kluzácích v kategorii Unlimited a šestý světový šampionát kategorie Advanced (18th FAI World Glider Aerobatics Championships and 6th FAI World Advanced Glider Aerobatics) konající se od 5.srpna do 15.srpna 2015 na letišti ve Zbraslavicích (na závěr zakončené leteckým dnem).
>
 
16.08.2015

V Belfastu by tekly slzy dojetí proudem

text,foto: (jjk) V Belfastu by tekly slzy dojetí proudem
Kdyby to v Klatovech viděli na vlastní oči. Jak známo „létající krabice od bot“ jak něžně říkali (a možná stále říkají) letounu Short SC.7 Skyvan nejen výrobci ve firmě Short Brothers v Belfastu, jsou charakteristickým poznávacím znamením klatovského letiště v Chaloupkách. Vždy zde pravidelně startují, či přistávají dva, tři letouny tohoto typu a další odpočívají opodál. Ale od 13. do 16.srpna 2015 se musely Irům hrnout dojetím slzy do očí. Na ploše letiště (a nad letištěm) rotovala čtveřice těchto nezdolných dvoumotorových pracantů a ještě opodál stál připravený pátý letoun tohoto typu (a u hangáru momentálně odstrojený šestý). Tuto sestavu archaicky působících letounů doplňoval ještě dvouplošník Antonov An-2 a tak historizující iluze při letošním paratušistickém Pink Canopy Piloting Open 2015 byla více než dokonalá. A nejen Irům, ale i jiným milovníkům létání muselo v tomto týdnu v Klatovech plesat nadšením.
>
 
09.08.2015

Uvařeni mezi dvěma tabulemi

text,foto: (jjk) Uvařeni mezi dvěma tabulemi
Titulek by mohl navozovat název filmu znázorňující nějaký hodně sadistický horor ze školního prostředí, odehrávající se převážně na stupínku u katedry mezi dvěma tabulemi. Ale nejedná se o klasické školní tabule, ale o tabule, co by přírodní krajinný útvar. A myšlen je krajinný útvar východočeský, mezi Hradcem Králové a Pardubicemi, který se nazývá Východolabská a Orlická tabule. A tam se v hororovém horkém dnu, kterým sobota 8.srpna 2015 odehrál slet (především motorových rogal) na letišti Chvojenec.
>
 
09.08.2015

Tropická štvanice na medvěda

text,foto: (jjk) Tropická štvanice na medvěda
V dáli se rýsuje špičaté zakončení jednoho kopečku, jak si ho vymyslel architekt Karel Hubáček a na Kostelním vrchu v hustých hvozdech nad říčkou Mohelkou se honí kníže Břetislav za medvědem. A jako v medvědí kůži se v posledních čtrnácti dnech museli cítit vzduchoplavci uvěznění v bílých ptácích kroužíce křížem krážem kolem Ještědu. Více než vlažné prostředí a rozpustilé šimrání slunečních paprsků proměňovalo útroby vzduchoplaveckého přístroje v bezmála varnou konvici při letošním Plachtařském mistrovství regionů 2015 na letišti v Hodkovicích nad Mohelkou od 26.července do 8.srpna 2015…
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

12. - 25. července 2020

Plachtařské Mistrovství regionů - PMRg 2020

České Budějovice - Hosín
Plachtařské Mistrovství regionů v plachtění - PMRg 2020, České Budějovice - Hosín, www.gliding.cz, www.soaringspot.com, www.hosin.info, www.aecr.cz
 
detail akce
soutěž - plachtění
 
18. - 26. července 2020

Ranský pohár 2020

Raná u Loun
14.Ranský pohár v plachtění, Letiště Raná u Loun, www.lkra.cz, www.soaringspot.com, www.gliding.cz, www.aeroklubrana.cz, www.pohar.aeroklubrana.cz
 
detail akce
soutěž - plachtění
 
18. července 2020 10:00-18:00

RC Model Show 2020

Bolešiny u Klatov
Modelářský letecký den; akrobacie a létání RC modelů, letadel, vrtulníků všech kategorií, Modelářské letiště Bolešiny, www.modelklubbolesiny.cz
 
detail akce
letecké modelářství
 
23. - 25. července 2020

Otevřené Mistrovství České republiky 2020 v klasických disciplínách

Strakonice
Otevřené Mistrovství České republiky v parašutismu v klasických disciplínách; Soutěž v parašutismu - přesnost přistání, Letiště Strakonice, www.aecr.cz, www.akstrakonice.cz, https://aeroklubstrakonice.weebly.com/
 
detail akce
soutěž - parašutismus
 
24. - 26. července 2020

Mistrovství ČR v ultralehkém létání 2020

Strunkovice
Mistrovství České republiky v ultralehkém létání, Letiště Strunkovice, www.laacr.cz/SvazUL/, www.laacr.cz, www.ak-pt.cz, www.facebook.com/AeroklubPrachatice
 
detail akce
soutěž - ULL
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama