Akce a soutěže RSS

06.09.2015

Obr se vrátil a neděli odfoukl

text,foto: (jjk) Obr se vrátil a neděli odfoukl

Po mnoho let byli obdivovatelé různorodých lehce zmenšených vzduchoplaveckých přístrojů zvyklí putovat na místa, kde kdysi bývávalo sportovní letiště Zbraslav/Radotín a dnes modelářské letiště Lipence. Mnoho let se začátkem září vydávaly řady zvědavců za modeláři do míst bývalé jahodiny kochat se replikami skutečných letounů při dvoudenním leteckém dnu zvaném Lipenecký obr. Před dvěma lety však tato hojně navštěvovaná letecká akce z kalendáře náhle zmizela. A k velké radosti mnohých se 5. – 6. září 2015 opět objevila. S trochu jiným názvem HVP Model Show Praha 2015 a jen sobotním hezkým počasím (v neděli to začalo velmi silným větrem a přidaly se i nějaké ty dešťové kapky) se tedy do Lipenců obr vrátil.

>
 
06.09.2015

Tam pod Knížskou skálou možná prý i straší

text,foto: (jjk) Tam pod Knížskou skálou možná prý i straší
Mezi Přešticemi a Blovicemi jižně od Starého Plzence se rozkládá geomorfologický útvar Švihovské (Radyňské) vrchoviny, respektive Blovické pahorkatiny s vrchem, který se zve Knížská skála ve výši 565 metrů nad mořem. A na Knížské skále, či pod Knížskou skálou prý i straší, či strašívalo. Ale v sobotu 5.září 2015 náhodný poutník, ač viděl něco kolem Knížské skále poletovat, neměl vidiny a nebyly to ani ta strašidla, kdesi ve hvozdech schovaná, ale byla to vzduchoplavecká zařízení, protože v ten den, jednou jedinkrát v tomto roce ožilo někdejší práškařské letiště, neboli nouzová plocha účelová Řenče - Osek, při pátém ročníku aviatického sletu…
>
 
30.08.2015

On už byl vlastně navigátorem Jiřík

text,foto: (jjk) On už byl vlastně navigátorem Jiřík
Posledních několik let se pravidelně republikový šampionát v navigaci, nebo letecké rally koná ve středočeském královském městě Rakovníce. Respektive na jeho letišti. Pilot se svým navigátorem zdánlivě bezcílně bloudí nad krajinou a hledá, kroužíce nad povědomým místem, předem dané záchytné body. A když dobloudí, tak se ještě musí trefit při přistání nad cílovém letišti do decku, neboli přesně do určitého „nalajnovaného“ prostoru. Od 27.srpna do 30.srpna 2015 se v Rakovníku konalo Mistrovství České republiky v letecké rally. Ale možná to začalo mnohem dřív.
>
 
30.08.2015

Pětadvacítka s motocyklem či motorseglererem

text,foto: (jjk) Pětadvacítka s motocyklem či motorseglererem
Uplynulo už dlouhých sto třicet let od okamžiku kdy světlo světa spatřil historicky první regulérní motocykl na světě. Bylo to 29.srpna 1885 a autorem tohoto strojku byl konstruktér Gottlieb Daimler. A v sobotu 29.srpna 2015 uplynulo vlastně pětadvacet let, kdy se nedaleko Kralup nad Vltavou konal první ročník navigační letecké soutěže Aerotour (s přídomkem Memoriál Josefa Gaspara), které se mohou účastnit všechny druhy dvoumístných letounů a tak se tu objevují pravidelně během těch let i různé letouny, které nejsou u nás až zase tak úplně běžně k vidění. A někomu mohou připomínat svým archaismem ten výše zmíněný motocykl.
>
 
23.08.2015

Tak pět set padesát a devět

text,foto: (jjk) Tak pět set padesát a devět
Kulaté to nebylo na kopci, ale kulaté to je vlastně pod kopcem. Na kopci už se slétlo všelicos podeváté, ale pod kopcem už to trvá doložitelně pět set padesát let. Takže tak trochu kulatiny. Hohenfeld má tedy letos poněkud kulaté narozeniny a na ty kulaté, destileté, musí Vysokov ještě jeden rok počkat. O obci Honenfeld, neboli Vysokov se první zmínky objevily v roce 1465, tedy před zmíněnými pěti sty padesáti lety, ale Vysokovský kopec techniky na (v devadesátých letech obnoveném) náchodském letišti se v tomto roce konal (teprve, nebo už) po deváté v sobotu 22.srpna 2015.  
>
 
23.08.2015

Svatý Petr nějak ty přeháňky divně vařil

text,foto: (jjk) Svatý Petr nějak ty přeháňky divně vařil
Celý měsíc jsme se utápěli ve vlastním potu, doufajíce v jednu jedinou kapku vody z nebes, ale když svatý Petr vařil hodně horkou suchou stravu, rozhodl se to vynahradit takovým podivným nevyzpytatelným gulášem, kterým nás obšťastnil uplynulý týden. A to tak bylo i trochu vidět i o týden (proti minulým ročníkům) posunutých Hronovských Orlíkovských přeháněk, které se mezi 15. a 22.srpnem 2015 trefily akorát do období, kdy to ten svatý Petr nahoře tak divně vařil. V této plachtařské soutěži se sice stihlo odlétat všechno co se mělo, ale prostě když se kuchaři nedaří uvařit to správné počasí a mění receptury podle nálady, tak se nedá odhadnout jak bude za hodinu, natož druhý den.
>
 
22.08.2015

Trojice třicítky a třetí runda v Bezděčíně

text,foto: (jjk) Trojice třicítky a třetí runda v Bezděčíně
Třetí návštěva, trojitý peloton a třicítka závodících, to by tak mohla být vlastně ve stručnosti stručná charakteristika plachtařské soutěže v městě především oplývajícím výrobou automobilů, ale i městem neodmyslitelně poslední století spjatým s aviatikou, aviatiky a letectvím. V Mladé Boleslavi – Bezděčíně se letěl další ročník tradičního Gradient Grand Prix a Poháru Metoděje Vlacha 2015. Od 15. do 22.srpna 2015 se tak ve třech kategoriích nad středními Čechami proháněla více než třicítka bělostných tichých letounů…      
>
 
16.08.2015

Ve Zbraslavicích hráli forbes a vyhráli osm žetonů

text,foto: (jjk) Ve Zbraslavicích hráli forbes a vyhráli osm žetonů
Tak u Huberta se hrál světový forbes. Vesměs bělostné holubičky (a jedna zelená) se slétly do Zbraslavic, aby si zahrály o takové barevné žetony z různých drahocenných kovů. Nu a jak tak bělostné holubičky (a jedna zelená) více než jeden týden stále létaly a na obloze prováděly roztodivné prapodivnosti, tak se po deseti dnech z forbesu vysypalo osm barevných žetonů…a dokonce i některé byl zlaté. Tím forbesem totiž bylo osmnácté Mistrovství světa v letecké akrobacii na kluzácích v kategorii Unlimited a šestý světový šampionát kategorie Advanced (18th FAI World Glider Aerobatics Championships and 6th FAI World Advanced Glider Aerobatics) konající se od 5.srpna do 15.srpna 2015 na letišti ve Zbraslavicích (na závěr zakončené leteckým dnem).
>
 
16.08.2015

V Belfastu by tekly slzy dojetí proudem

text,foto: (jjk) V Belfastu by tekly slzy dojetí proudem
Kdyby to v Klatovech viděli na vlastní oči. Jak známo „létající krabice od bot“ jak něžně říkali (a možná stále říkají) letounu Short SC.7 Skyvan nejen výrobci ve firmě Short Brothers v Belfastu, jsou charakteristickým poznávacím znamením klatovského letiště v Chaloupkách. Vždy zde pravidelně startují, či přistávají dva, tři letouny tohoto typu a další odpočívají opodál. Ale od 13. do 16.srpna 2015 se musely Irům hrnout dojetím slzy do očí. Na ploše letiště (a nad letištěm) rotovala čtveřice těchto nezdolných dvoumotorových pracantů a ještě opodál stál připravený pátý letoun tohoto typu (a u hangáru momentálně odstrojený šestý). Tuto sestavu archaicky působících letounů doplňoval ještě dvouplošník Antonov An-2 a tak historizující iluze při letošním paratušistickém Pink Canopy Piloting Open 2015 byla více než dokonalá. A nejen Irům, ale i jiným milovníkům létání muselo v tomto týdnu v Klatovech plesat nadšením.
>
 
09.08.2015

Uvařeni mezi dvěma tabulemi

text,foto: (jjk) Uvařeni mezi dvěma tabulemi
Titulek by mohl navozovat název filmu znázorňující nějaký hodně sadistický horor ze školního prostředí, odehrávající se převážně na stupínku u katedry mezi dvěma tabulemi. Ale nejedná se o klasické školní tabule, ale o tabule, co by přírodní krajinný útvar. A myšlen je krajinný útvar východočeský, mezi Hradcem Králové a Pardubicemi, který se nazývá Východolabská a Orlická tabule. A tam se v hororovém horkém dnu, kterým sobota 8.srpna 2015 odehrál slet (především motorových rogal) na letišti Chvojenec.
>
 
09.08.2015

Tropická štvanice na medvěda

text,foto: (jjk) Tropická štvanice na medvěda
V dáli se rýsuje špičaté zakončení jednoho kopečku, jak si ho vymyslel architekt Karel Hubáček a na Kostelním vrchu v hustých hvozdech nad říčkou Mohelkou se honí kníže Břetislav za medvědem. A jako v medvědí kůži se v posledních čtrnácti dnech museli cítit vzduchoplavci uvěznění v bílých ptácích kroužíce křížem krážem kolem Ještědu. Více než vlažné prostředí a rozpustilé šimrání slunečních paprsků proměňovalo útroby vzduchoplaveckého přístroje v bezmála varnou konvici při letošním Plachtařském mistrovství regionů 2015 na letišti v Hodkovicích nad Mohelkou od 26.července do 8.srpna 2015…
>
 
02.08.2015

S tryskáčem na pouti

text,foto: (jjk) S tryskáčem na pouti
Mnohá opuštěná a nebo nepoužívaná práškařská letiště si v posledních dvou desítkách let našli buď ultralightisté a nebo modeláři. Ne jinak tomu je už poměrně dlouhou dobu i v místě někdejší stanice agro-chemické činnosti v Mýtě u Rokycan, na letišti Kařízek. Na letišti Mýto – Kařízek už od roku oficiálně funguje letecko-modelářský klub SMČR č. 184 AMG Mýto pořádající všelijaké letecké akce a soutěže k nimž neodmyslitelně patří i Modelářská letecká pouť, která se letos konala v sobotu 1. srpna 2015. A letos jedním z hlavních lákadel byl model tryskového letounu s motorem PBS TJ20A z První brněnské strojírny Velká Bíteš.     
>
 
01.08.2015

Naše malá premiéra

text, foto: (jjk) Naše malá premiéra
Sice by mohl titulek evokovat jeden dávný hit jedné tuzemské populární zpěvačky, ale nejedná se o píseň či nějaký popěvek, ale o takovou malou premiéru zcela nového produktu (letos) už osmdesátiletého amerického výrobce vrtulníků. O malou premiéru šlo víceméně proto, že svou premiéru v Praze měl zatím nový typ vrtulníku Bell Helicopter pouze ve statické ukázce a navíc se jednalo o model v měřítku jedna ku jedné. Sice prototyp stroje Bell 505 Jet Ranger X se vznesl už 10. listopadu 2014 nad kanadské (quebecké) letiště Mirabel, ale na ostrý provoz nad Českou republikou si ještě nějaký čas počkáme, ačkoli první kupci se už objevili. Ale 30.července 2015 už bylo možné v ruzyňském hangáru českého (a především evropského) zastoupení firmy Bell Helicopter obdivovat.
>
 
26.07.2015

Když se čas naplnil…že by remake?

text: (jjk), foto: (jjk), M.B., J.K.AKHV Když se čas naplnil…že by remake?
Kdo má rád katastrofické filmy a nachomýtl se v sobotu 25.července 2015 odpoledne v oblasti hořovického letiště, musel být ve svém živlu. Mohl si připadat jako by se ocitl v pětatřicet let starém filmu Jamese Goldstona „Když se čas naplnil“. Ale netočil se nějaký český remake jakéhosi podobného katastrofického filmu, ale probíhal zde, na letišti Hořovice – Tlustice, poslední den Mistrovství České republiky v prarašutismu, v klasických disciplínách, tedy v přesnosti přistání a individuální akrobacii. Tedy republikový parašutistický šampionát probíhal od 23.července 2015, ale finálová sobota se nejdříve utkala s nárazovým větrem a posléze s katastrofickým filmem.
>
 
26.07.2015

Osm křížků Na Panských, a teď i jednapadesát

text: (jjk), foto: Petr Tůma,www.3foto.net Osm křížků Na Panských, a teď i jednapadesát

Tenkrát se ještě nelétalo tak zvaně Na Panských, ale možná tak debatovalo v hospodě U Čížků. Sice se v Německém Brodě tu i tam létávalo od počátku dvacátého století, ale současné letiště, stejně jako předchůdce dnešního aeroklubu, odbočka Masarykovy letecké ligy, byl jen bláznivý sen několika začínajících aviatiků. Dnes už Na Panských nestojí jen letiště s domovským havlíčkobrodským aeroklubem (a hostující převáženě plachtařskou sekcí aeroklubu letňanského), ale před dvěma roky se zde začal létat větroňářský závod, tak jak se podobné regionální soutěže rodí postupně v různých koutech republiky. A spojení dvou aeroklubů na tomto skoro horském letišti (na Českomoravské vysočině) asi dalo dostatečný základ (snad) budoucí tradici, protože třetího ročníku Plachtařského poháru Vysočiny se zúčastnilo v horkých dnech od 18. do 25. července 2015 na (a nad) letištěm Havlíčkův Brod jednapadesát soutěžících.

 

>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

14. prosince 2019 08:30-14:00

Den otevřených dveří SŠL Kunovice

Kunovice

Den otevřených dveří - Střední škola letecká s.r.o., Kunovice (Na Záhonech 1177), www.ssletecka.com

 
detail akce
společenská akce
 
14. prosince 2019 09:00-18:00

Modelářský víkend

Mladá Boleslav - Bezděčín

Modelářský víkend pro mladé modeláře (cena 500,- Kč na osobu/víkend, v ceně je zahrnut materiál ke stavbě a po oba dva dny oběd a svačina), kteří si pod odborným dohledem postaví a odnesou domů funkční a létající model větroně, Letecké muzeum Metoděje Vlacha, Letiště Mladá Boleslav – Bezděčín, www.letecke-muzeum-metodeje-vlacha.cz

 
detail akce
letecké modelářství
 
14. prosince 2019 13:00-18:00

Den otevřených dveří hangáru

Praha - Točná
Den otevřených dveří hangáru s historickými letadly Letiště Praha – Točná, www.tocna.cz, www.facebook.com/tocnaairport/
 
detail akce
společenská akce
 
28. prosince 2019 11:00-16:00

Štěpánské polétání

Bolešiny u Klatov

Klubové polétání Model klubu Bolešiny, Modelářské letiště Bolešiny, www.modelklubbolesiny.cz

 
detail akce
letecké modelářství
 
11. ledna 2020 08:30-14:00

Den otevřených dveří SŠL Kunovice

Kunovice
Den otevřených dveří - Střední škola letecká s.r.o., Kunovice (Na Záhonech 1177), www.ssletecka.com
 
detail akce
společenská akce
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama