Akce a soutěže RSS

22.06.2014

I jeden letec R.A.F. se shůry díval

text: (jjk), M.J. foto: M.J. I jeden letec R.A.F. se shůry díval
Chotěbořská nedělní letecká akce přímo navazovala na republikový šampionát v letecké akrobacii motorových letounů pro letošní rok (viz. Orel ze Stockholmu, kohout slovenského Němce a d'Adamec na žlutém koni), ale asi ani organizátoři a účastníci letošního leteckého dne si neuvědomili, že bezděčně v neděli 22. června 2014 uctili výročí narození jednoho svého předchůdce, který létal a bojoval za druhé světové války v řadách Royal Air Force. Datum 22. června je totiž dnem, kdy se v roce 1918 narodil podpraporčík Ladislav Bilík, který v barvách britského královského letectva bojoval nejen nad Evropou, ale i v Turecku a Plastině. Možná takové řízení osudu, že chotěbořská letecká přehlídka padla zrovna na toto datum, ale dá se říci, že měli na letišti v Počátkách o jednoho diváka více a ten své následovníky sledoval shůry (ale Miloš Jenčík sledoval letecký den z travnaté plochy tohoto letiště).
>
 
22.06.2014

Slídil u rybníka, Kraljevská sanitka a nosič klimatologův …

text,foto: (jjk) Slídil u rybníka, Kraljevská sanitka a nosič klimatologův …
…to bylo během letošní vrtulníkové, letadlové, vírníkové a vlastně i záchranářské přehlídky královehradecké asi tak to co mne mimo jiné zaujalo. Nu to se ve dnech od 19. do 21. června 2014 opět po roce zaplnilo letiště Hradec Králové – Věkoše zaplnilo létající technikou všeho druhu (rozhodně se to už netýká jen vrtulníků a záchranných složek, které vlastně před mnoha lety tuto tradici založily) od bezpilotních dronů, přes vírníky, ultralehké a „dospělé“ vrtulníky až po klasické letouny různého určení. V poslední době také i název královéhradecké letecké přehlídky je už European Helicopter Show 2014, z čehož vyplývá, že se už také nejedná jen o tuzemskou záležitost a prezentuje se zde technika civilní, policejní, vojenská, záchranářská z celé Evropy.  
>
 
22.06.2014

Orel ze Stockholmu, kohout slovenského Němce a d'Adamec na žlutém koni

text,foto: (jjk) Orel ze Stockholmu, kohout slovenského Němce a d'Adamec na žlutém koni
Tři mušketýři byli ve skutečnosti čtyři. Ten čtvrtý, d'Artagnan byl tak jaksi navíc a ještě ke všemu vjel do Paříže na oranžovém koni (či žlutém koni). Tady, ten čtvrtý červeno-žlutý, zůstal tak také tak trochu mimo hru, ale z důvodů prozaických a ryze praktických. Ale ve skutečnosti bylo zde těch mušketýrů z dílny Waltera Extry pět (myšleno je to ovšem tak, že v kategorii Unlimited byli tři Extrovy letouny tak říkajíc v akci a ten čtvrtý se jen projížděl po ploše a vše jako ředitel soutěže důstojně obhlížel). Nu a slovenský Němec na kohoutu. Jeden německý pilot usazený ve slovenském Trenčíně se tu proháněl na stroji ze země galského kohouta CAP 231 a orel ze Stockholmu je prozaicky Christen Eagle (na někoho tento letoun z dílny Franka Christensena může působit podobností jako jistý derivát slavného akrobatického stroje Pitts Special) se švédskou registrací SE-XZM, protože do Příbrami doputoval v mrazivých prvních dnech tohoto roku ze švédského Stockholmu. Tak i tohle bylo letošní Mistrovství České republiky v motorové letecké akrobacii, které se konalo na chotěbořském letišti v Počátkách od 19. do 21. června 2014 v předvečer tradičního leteckého dne.   
>
 
15.06.2014

Podesáté v Bezděčíně

text: (jjk), text, foto: M.J. Podesáté v Bezděčíně
Už v jsme si navodili atmosféru dobového leteckého dne na mladoboleslavském letišti v Bezděčíně (viz. Páteční předkolo v Bezděčíně) při pátečních příletech jednotlivých účinkujících a návštěvníků. A můžeme se tedy podívat na hlavní program jubilejního desátého Dobového leteckého dne, nazvaného Historical Airshow, který se konal v sobotu 14. června 2014. Tak jako tradičně se na organizaci podílely Aeroklub Mladá Boleslav a Nadační fond letadla Metoda Vlacha (v čele s dobrou duší všeho co se létání na historických letounech v Mladé Boleslavi šustne Vladimírem Handlíkem) a mimochodem byl tento letecký den také připomenutím jak stoletého výročí od vypuknutí první světové války, tak také poctou letcům z války druhé světové a i možnou avizovanou pozvánkou do nového leteckého muzea, které by mělo být také v roce 2014 otevřeno.
>
 
15.06.2014

Přesné přistání v Jaroměři

text: (jjk), foto: M.Rezek AK Jaroměř Přesné přistání v Jaroměři
Jen týden po té, co na letišti Jaroměř – Josefov proběhl tradiční Dětský den (v posledních letech už možná spíš letecký den viz. Ale to už já nebudu, to přijde jinej, mladší. Sekáč…) se v mnohem klidnější atmosféře uskutečnilo i Mistrovství České republiky v přesném létání 2014 ve dnech. Soutěže se účastnilo čtrnáct posádek a tři etapy (včetně přesnosti přistání) se stihly odlétat během pátku 13. a soboty 14. června 2014.  
>
 
15.06.2014

Konec nejisté sezony a bez praporků

text,foto: (jjk) Konec nejisté sezony a bez praporků
V roce 2013 to z bývalým záložním letištěm Žatec II. Čeradice (nyní Macerka) vypadalo všelijak. Po fatální nehodě letounu L-29 Delfin zůstalo letiště bez provozovatele a ocitlo se tak říkajíc bez „papírů“ a vypadalo to hodně nejasně. Loňský dvacátý třetí slet v Žatci se tedy odehrál jen díky sjednané výjimce a přílety se řídily jako postaru na praporky (viz. Nejistá sezona….). Během toho roku se však podařilo dojít k dohodě mezi městem, pověřenými leteckými úřady a Klubem LAA Žatec a tak je žatecké letiště od roku 2014 opět v provozu a čtyřiadvacátý slet všech možných létajících zařízení (s přidruženým dětským dnem) mohl bez potíží a výjimek proběhnout. Jen černý mrak usednuvší nad letiště celkový dojem trochu pokazil.
>
 
14.06.2014

Páteční předkolo v Bezděčíně

text,foto: (jjk) Páteční předkolo v Bezděčíně
Ačkoli hlavní program největšího leteckého vystoupení tohoto víkendu se odehrával v sobotu 14. června 2014 na mladoboleslavském letišti v Bezděčíně (k této akci a jejímu hlavnímu sobotnímu programu se ještě vrátíme), kdo se nechtěl mačkat s davy a stačilo mu, udělat si svůj malý a krátký soukromý letecký den už v pátek 13. června 2014. V pátek odpoledne totiž do Mladé Boleslavi už přilétaly některé historické skvosty, které byly v hlavní roli sobotního vystoupení. Na postupně se zatahující obloze se tak zjevily postupně jak letouny, které se proslavily během druhé světové války, tak i stroje o něco mladší, ale i tak už patřící mezi veterány, ale které jsou stále v aktivním provozu a k nahlédnout šlo i do dokončovaného živého leteckého muzea, kde pro tuto příležitost byly ustájené některé letouny, které budou po otevření i součástí budoucí expozice.
>
 
08.06.2014

Ale to už já nebudu, to přijde jinej, mladší. Sekáč…

text,foto: (jjk) Ale to už já nebudu, to přijde jinej, mladší. Sekáč…
…ne jako já.Ten se nezakecá. Vypůjčil jsem si citát z Cimrmanovy hry „Posel z Liptákova“ jako jistý oslí můstek. Létavý národ si už možná všiml, že v roce 2014 dochází k přebudovávání jaroměřského Flying Bulls Aerobatics Teamu. Na obloze se v jeho barvách objevily (zatím dva) německé letouny XtremeAir XA42 (ale v hangáru na letišti Jaroměř – Josefov  už stojí všechny čtyři) a Zliny Z-50LX se pomalu, ale jistě chystají do leteckého důchodu (možná úplně ne do důchodu, protože, pokud budou prodány, ještě si létání užijou, ale asi poněkud klidnějšího než u býků v Jaroměři). Letošní sezona tak vlastně je v duchu rozlučkových vystoupení původní Zlinské sestavy a představování nových letounů (létajících zatím ve dvojici). A nebylo by snad ani příhodnějšího místa, kde se na jedno takové loučení podívat, než je mateřská základna Flying Bulls Aerobatics Teamu na jaroměřském letišti v Josefově, kde celá osmička letounů sídlí. Ideální příležitostí tak byla sobota 7. června 2014 kdy se zde konal Dětský den a Den otevřených dveří.
>
 
08.06.2014

Po čtyřech hodinách, po čtyřech letech

text,foto: (jjk) Po čtyřech hodinách, po čtyřech letech
Kdo v sobotu 7. června 2014 hodlal vykonati cestu do Mladé Boleslavi, musel se obrnit notnou dávkou trpělivosti. V tropických vedrech omezení před Starou Boleslaví znamenalo, že řidiči uvízly (stovky, možná tisícovky) v převelikých, několikahodinových kolonách a posléze i na všemožných objízdných trasách. Ačkoli jsem se vychytrale mladoboleslavské dálnici vyhnul, nebylo mi to nic platné, kamkoli jsem zabočil, všude ucpaná objízdná trasa a tak místo klidného „výletu“ na letiště Lomnice nad Popelkou z toho bylo několikahodinové objíždění ucpaných silnic a silniček kolem dálnice a z klidné cesty plánované i s rezervou na dvě hodiny se málem stal dvojnásobek a hektický úprk nad řeku Popelku k místům zvaným U Kordovny, kde se už po druhé válce létávalo a opět létá… já tedy v Lomnici nad Popelkou po čtyřech letech a čtyřech hodinách cesty…
>
 
07.06.2014

Na druhý pokus trochu jiné retro

text,foto: (jjk) Na druhý pokus trochu jiné retro
V roce 2013 se uskutečnil na letišti ve Zbraslavicích v srpnovém termínu první ročník akrobatické soutěže dvousedalových posádek a retro kluzáků pod názvem 1st Two Seater and Retro Glider Aerobatic Cup 2013, který se nadmíru vydařil a to nejen díky vstřícnému počasí. To druhý ročník naopak měl poněkud smůlu a odehrál se vlastně až na druhý pokus. Původní termín v polovině května totiž poněkud nečekaně (po vstřícném jarním povětří) vzala voda a tak se muselo najít volné okénko v nabité sezoně. A náhradní termín se nakonec našel v sobotu 7. června 2014 a soutěž byla zkrácena z původních květnových dvou, pouze na jeden červnový den (v pátek 6. června 2014 probíhaly pouze tréninkové lety).
>
 
01.06.2014

Velká válka a rytíři nebes

text: (jjk), text, foto: M.J. Velká válka a rytíři nebes
Stalo se již tradicí, že každá Aviatická pouť na letišti v Pardubicích nese nějaký podtitul. A podtitulem té dvacáté čtvrté Aviatické pouti ve dnech 31. května a 1. června 2014 bylo sousloví „Rytíři nebes“. V té souvislosti také úvodní komponovaná scéna letového programu našla svůj námět ve výjevech z první, neboli tak zvané „Velké války“ jejíž nedílnou součástí rytíři nebes vskutku byli. Ale ještě před tím, v pravé poledne program zahájil průlet skupiny letadel náležejících k domácímu Centru leteckého výcviku a následovala plejáda více než šedesátky letounů v komponovaných scénách a také v pozemních velkoprostorových scénách se ukázalo mnoho desítek členů různých klubů vojenské historie a ukázkami bojů z různých vojenských konfliktů.  
>
 
01.06.2014

Střídání u „Eelenky“ a Racek s hvězdicí a tentokrát bez vody

text,foto: (jjk) Střídání u „Eelenky“ a Racek s hvězdicí a tentokrát bez vody
Rok 2013 byl na „Malé Aviatické“ v Nymburce spíš ke koupání než k létání (viz.  Z „Malé Aviatické“ jen „Vodní ptáci“ …) a vzhledem k tradičně souběžnému termínu s klasickou Aviatickou poutí v Pardubicích, i ta se v loňském roce topila v kalužích a přívalech deště. Po čtyřiadvacáté, ale bylo v Nymburce všechno jinak. Jakoby to svatý Petr chtěl za ten nepovedený loňský rok odčinit. Kromě účinkujících v letovém programu se podařilo doletět zhruba další stovce aviatiků návštěvníků na všemožných stroječcích a také velké množství návštěvníků si rok 2013 dostatečně vynahradilo. V sobotu 31. května 2014 na letišti v Nymburce – Kovanicích se na tradičním sletu ukázalo i několik zajímavostí.
>
 
01.06.2014

Benešovské čekání na Patrika

text,foto: (jjk) Benešovské čekání na Patrika
Nevím čím to, že mne napadlo při sobotní návštěvě 31. května 2014 benešovského letiště zrovna to, jak se jmenoval jeden československý „béčkový“ film z roku 1988. Čekání na Patrika možná někteří ještě pamatují, ale zcela jistě mnozí znají autora a tvůrce Databáze letišť (alespoň podle jména, když tuto leteckou rukověť mnozí používají, dnes už zcela automaticky). Ale jednou do roka se Patrik Sainer ztělesnění při soutěži, kterou sám pořádá a tou je pohár F-Airu na letišti v Benešově. Pro rok 2014, kdy se konal už devatenáctý ročník, však změnil datum konání této soutěže, takže kromě tradičního létání ve vzduchu, to bylo (de facto „v předvečer“ dne dětí) i simulované létání na zemi právě pro leteckou juniorku.
>
 
01.06.2014

Bez Egerlinku a téměř bez letiště

text,foto: (jjk) Bez Egerlinku a téměř bez letiště
To nám to začíná. Už ani radarová stanice, mnohokrát zmíněný Egerlink na toužimském letišti nestojí a mohutné přívaly vody v uplynulém týdnu téměř znemožnily jakékoli létání. Původně se zdálo, že Jiřímu Durasovi se nebude chtít po dvaceti úspěšných akrobatických Karlovarských pohárů v zavedené tradici pokračovat. Nakonec, ale naštěstí všechno je jinak a tak se mohl na letišti v Toužimi odehrát už jednadvacátý ročník, který však měl poněkud namále. Soutěž naplánovaná na tři dny se stíhala jen ve dvou dnech a travnatá toužimská dráha donutila piloty uniknout do karlovarského exilu, kde přece jenom je plocha zpevněná a nemohla být nasáklá vodou v takové míře jako louka u sousedů. Naštěstí sobotní počasí umožnilo ztrátu dohnat a tak se 21. Ročník Karlovarského poháru 29. až 31. května 2014 úspěšně dolétal. Jen se vzhledem k počasí nepodařilo do Toužimi, respektive Karlových Varů doputovat několika letcům.  
>
 
31.05.2014

Nepomucký Jan, dvě vosy v jeden den dal

text,foto: (jjk) Nepomucký Jan, dvě vosy v jeden den dal
Posledního květnového dne roku tisícího sedmistého dvacátého prvního byl patron Země České prohlášen za blahoslaveného (později i svatého) a jelikož je mimo jiné i patronem loďařů, vorařů a od vodnatosti pomáhá, jako by i 31. května 2014 mladoboleslavským organizátorům tradičního plachtařského soutěžení v sedmém ročníku Gradient & Club Grand Prix od vody pomohl, když už jim v poslední den závodů teklo do bot. Nu teklo jim do bot, nejen obrazně, ale i fakticky, protože soutěž, ač začala 24. května 2014 poměrně slunečně, zbytek týdne jí vzala voda a nakonec se zdálo, že se v kategorii Gradient ani nedolétá, protože chyběly dvě platné disciplíny. Nezbylo než v sobotu 31. května 2014 tak říkajíc zabít dvě mouchy (tedy dvě „Vosy“) jednou ranou a stihnout oblétat hnedle dva lety. A husarský kousek se podařil, Jan Nepomucký odehnal vody a Gradient & Club Grand Prix se v sobotní podvečer úspěšně na na letišti Mladá Boleslav - Bezděčíně dolétal.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

22. března 2017 16:00-18:00

Dny otevřených dveří na VŠO

Praha 1 – Nové Město

Den otevřených dveří - Vysoká škola obchodní v Praze, o.p.s., Praha 1 – Nové Město (Spálená 76/14, v místnosti S1 ve 4.patře), www.vso.cz

 
detail akce
společenská akce
 
24. - 26. března 2017

10er Speedstar 2017

Klatovy - Chaloupky

Klatovy Mai Boogie 1 Pink Skyvan, Soutěž desetičlenných formací v parašutismu, Letiště Klatovy - Chaloupky, www.pink.at, www.pinkskyvan.cz, www.lkkt.cz

 
detail akce
soutěž - parašutismus
 
25. - 26. března 2017

Akce „U“

Kunovice - Uherské Hradiště

Jarní dobrovolnická úklidová akce v Leteckém muzeu v Kunovicích, Letiště Kunovice - Uherské Hradiště, www.museum-kunovice.cz, www.lkku.cz

 
detail akce
společenská akce
 
25. března 2017 10:00-18:00

Akce Záložka Vyškov

Vyškov

Seminář a školení o bezpečnosti létání s možností vyzkoušet odhoz záložního padáku na lanové dráze z parašutistického trenažéru, Letiště Vyškov, www.paramotors.cz, www.laacr.cz

 
detail akce
PGL
 
25. března 2017 11:00-21:00

Dynamic Tour – Indoor v Hurricane Factory Praha

Praha - Letňany (Skydive arena)

Parašutistická soutěž ETL Indoor ve větrném tunelu, HF Arena Praha – Letňany, www.skydivearena.cz (jan.klapka@parashop.cz), www.hurricanefactory.com

 
detail akce
soutěž - parašutismus
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama