Akce a soutěže RSS

26.04.2015

Západočeská třináctka

text: (jjk), text, foto: M.J. Západočeská třináctka
Že by se v západních Čechách proslavených chmelovým mokem začalo vařit něco nového? Ale nikterak, to se letos po třinácté v Plasích konalo letecké posvícení (a podívání) se vším všudy. Tak jak už je ostatně tradicí. Na nebi se prohánělo všelicos a na zemi rovněž (ostatně už nějaký čas trochu připomíná „Den ve vzduchu“, respektive dva dny leteckého dne Matějskou pouť. V tomto roce o víkendu 25. a 26.dubna 2015, ale bylo k vidění mezi oblaky i leccos nového a premiérového. Už jen třeba velmi netradiční tříčlenná sestava The Flying Bulls Aerobatics Team na letounech XA42 a nebo slovenský „čmelákovský“ Dusty Display Team. 
>
 
26.04.2015

Konipas se pase v obilí

text,foto: (jjk) Konipas se pase v obilí
Správně by bylo lepší napsat konipas v Obilí (nebo slovo obilí napsat velkými písmeny). Důvod je jednoduchý. Ve vojenských mapách z dob, kdy byla záložní, či rezervní letiště skoro všude, patřilo mezi ně i travnaté letiště nedaleko Kolína. To mělo volací znak právě slovo „Obilí“ a pro potřeby armády byla vyhrazena plocha čtyři sta padesát krát sto padesát metrů. A právě na této kolínské louce (jejíž dráha je dnes dvojnásobná, než jak jí měli zanesenou v mapách vojenští plánovači) začala vlastně letošní akrobatická sezona. Sice takovým malým komorním závodem, ale tím, že se Kolínský pohár termínově posunul, je premiérovou soutěží roku, která se stihla odlétat během soboty 25.dubna 2015.
>
 
26.04.2015

Iskra a ti druzí ve Kbelích

text,foto: (jjk) Iskra a ti druzí ve Kbelích
V sobotu 25. dubna 2015 se po zimní přestávce otevřely brány Leteckého muzea Kbely a začala tak 47. muzejní sezona. Renovace se dočkal prototyp letounu Aero XL-29 Delfín, novinkou je polský cvičný letoun TS-11 Iskra, nebo další do party cvičných letounů francouzský stroj Fouga CM.170 Magister. A snad dojde i na rekonstrukci areálu tzv.Staré Aerovky, jejíchž hangáry byly v den zahájení 47. sezony také otevřeny a obdařeny vystavenými letouny. A Stará Aerovka přiléhá k letňanskému letišti u něhož je už nějaký čas vyhlídková terasa, kde jsou i umístěny panely s historickými fotografiemi letišť Letňany, Kbely, Čakovice a leteckých továren Letov, Aero, Avia a třeba se někdy někomu poštěstí potkat i Beech C-45H Expeditor G-BSZC, který přiletěl v sobotu 25.dubna 2015 z leteckého dne v Plasích.
>
 
25.04.2015

Jak si dámy osedlaly jelena

text,foto: (jjk) Jak si dámy osedlaly jelena
U jelena od jara přes celé léto skoro až do podzimu budou letos řádit plachtaři. A to jak ti, kteří klidně rovně plynou oblohou, tak ti co dělají ve vzduchu všelijaké kotrmelce. A budou se tu v hojném počtu mačkat jak ti plachtaři tuzemští, ta i ti cizozemští a cizokrajní. Ale ač je takový šrumec organizačně náročnější než je obvyklé, letiště U jelena je natolik rozlehlé, že se sem všichni zcela jistě uspokojivě namačkají. To že se do Zbraslavic (místopisně se tu říká U jelena) dokáže nahňácat velké množství letounů i posádek ostatně ukazuje, rok od roku, čím dál populárnější první plachtařská soutěž sezony, které se letos zúčastnilo (téměř neuvěřitelných) osmdesát sedm posádek se svými letouny (doplněných rovnými deseti motorovými vlečnými). A letošní AZ Cup 2015 si obrazně osedlaly navíc dámy, kterých byla v pelotonu sice pouhá pětice, ale rovnou tři z nich se usídlily na stupních vítězů v obou soutěžních třídách.
>
 
19.04.2015

Dobré ráno přejí otakárci syslům za trnkovým keřem

text,foto: (jjk) Dobré ráno přejí otakárci syslům za trnkovým keřem
Otakárci fenykloví i (vzácní a přísně chránění) ovocní tak už konečně mají ke svým křídlům a šesti nohám i servis v podobně pozemního personálu. Na Rané se probudily totiž i rodiny syslů. Takže už to máme téměř kompletní. Ranské „surikaty“ se vyhrabaly ze svých úkrytů, žlutokřídlí otakárci ze svých „kukaní“ a k nim se přidali i padáčkáři (a rogalisté), kteří měli o víkendu 18. a 19. dubna 2015 (kvůli větru se však létalo až v neděli) odložený závod České ligy paraglidingu, neboli Raná Cup 2015 FAI 2 a ač se samozřejmě létá i pod kopcem, první oficiální akcí je až v prvních květnových dnech Ranské gumování (a na úbočích se jen klidně kozy a ovce pasou). V leteckém ráji Českého středohoří tedy už jsou všichni po zimním spánku kompletně vzhůru a kromě pozemního personálu všechno co křídla, nebo padák má, létá….
>
 
12.04.2015

Muzeum v Mladé Boleslavi stavbou roku

text: (jjk), foto: M.B. Muzeum v Mladé Boleslavi stavbou roku
Nově zprovozněné „živé“ letecké muzeum na letišti v Mladé Boleslavi je kromě své koncepce zajímavé ještě v jiném ohledu a to v ohledu architektonickém. Letecké muzeum Metoděje Vlacha bylo na konci loňského roku oceněno jako Stavba roku 2014. Mladoboleslavské muzeum tak bylo oceněno spolu se Středoevropským technologickým institut CEITEC v Brně, lanovou dráhou na Sněžku, rodinným dům „LF“ v Nebušicích a obchodním centrem Šantovka v Olomouci. Za touto pozoruhodnou stavbou stojí ateliér Hlaváček - architekti, s.r.o., ve složení Michal Hlaváček, Ludvík Holub, Daniela Šimková a Pavel Lupač, dodavatelem stavby byla firma Energie - stavební a báňská a.s. a celou stavbu zaplatil Středočeský kraj.
>
 
12.04.2015

Metoděj Vlach a jeho druzi konečně pod střechou

text,foto: (jjk) Metoděj Vlach a jeho druzi konečně pod střechou
Město Mladá Boleslav (podobně jako město Plzeň) patří k těm, kde se psaly dějiny tuzemské techniky a strojírenství. Středočeské město máme sice spjato především s automobilizmem, ale i zde se psaly dějiny české aviatiky. A zde se také v roce 1912 vznesl do vzduchu letec a konstruktér Metoděj Vlach na letounu vlastní konstrukce, vybaveném automobilovým motorem. Nejen, že na mladoboleslavském letišti působí i nadace Vlachova letadla, pořádají se zde dobové letecké dny a v hangárech tu lze najít letouny historické i jejich repliky, ale v neděli 12.dubna 2015 se dočkalo i otevření leteckého muzea, které jméno zmíněného aviatika má ve svém názvu.
>
 
21.03.2015

Včera pivo, dneska tvaroh, asi půjdu brzy za roh …

text,foto: (jjk) Včera pivo, dneska tvaroh, asi půjdu brzy za roh …
Že by tato průpovídka někomu snad něco připomínala? A nebo…Nejdřív prší, pak zas fouká, zase z toho nic nekouká. Stále nic? A, že by tohle? …Dneska to zase bude skvost, vzduchem se honit na rychlost. Přistání ukončit žabákem a nezabořit se rypákem. A „modří“ už asi určitě vědí, autorem těchto (už tedy poněkud letitých) kratičkých veršovánek je český aviatik Petr „Med“ Chvojka, takto (s Ladislavem Teplým) úřadující mistr světa v kategorii dvoumístných rogal RWL2 ze světového šampionátu v maďarské Matkópusztě, který se konal v loňském roce. A proč se o tom zmiňuji? Protože právě Petr Chvojka byl v pátek 20. března 2015 ve středočeském městě automobilů Mladé Boleslavi (ve stínu zatmění slunce) vyhlášen nejlepším leteckým sportovcem roku 2014. Ostatně se ve zrekonstruovaných prostorech „škodováckého“ muzea sešli nejlepší rogalisté, paraglidisté, balónáři, letci a modeláři roku 2014 a podělili se o trofeje sklářů z Akademie a Střední odborné školy uměleckoprůmyslové ve Světlé nad Sázavou a diplomy z dílny Jana Brskovského, za asistence letecké televize Airzone.tv jejíž „šéf“ Miroslav Oros osobně celým ceremoniálem provázel.
>
 
17.01.2015

Čtyři roky na větráku

text,foto: (jjk) Čtyři roky na větráku

Leckdo si už na budovu, připomínající menší elektrárnu, na severozápadě hlavního města (nedaleko letňanského letiště) bezesporu zvykl. Také už uplynuly čtyři desítky měsíců od okamžiku, kdy si u nás poprvé, mohli parašutisté „zaskákat“ bez použití letounu, vrtulníku, či balonu. A tak už čtyři roky si milovníci tohoto sportu užívají bez ohledu na roční dobu a na počasí uvnitř průhledné roury, kterou proudí vzduch rychlostí závodního automobilu, přičemž „drátěnková podlaha“ tak trochu připomíná kryt větráku. Pohyb parašutistů uvnitř tubusu jakoby pro nezasvěcené pozorovatele popíral fyzikální zákony, ale i laik tak může z několika centimetrů vidět, co předvádí sportovci při disciplíně Free Style (dvoučlenných, čtyřčlenných družstev, nebo jednotlivců), která se za normálních okolností odehrává kdesi vysoko v oblacích a divák vidí jen malé černé tečky. Případně na velkoplošné obrazovce zprostředkovaně spoluplachtícím (tedy spíš spolupadajícím) kameramanem. Ale protože je letňanská větrná aréna mezi parašutisty dostatečně známá a využívaná i k různým soutěžím, nebylo od věci jí opět po čtyřech letech navštívit a Erichu si jí připomenout, když není úplně ta pravá letecká sezona.

>
 
07.12.2014

S Hanzelkou a se Zikmundem sejdeme se s Aladinem …

text,foto: (jjk) S Hanzelkou a se Zikmundem sejdeme se s Aladinem …
…aneb dobří čeští holubi se přece vracejí. „S Hanzelkou a se Zikmundem, projdeme se Jerichem, uspořenou libru půjdem, propít s panem Werichem. Scotland Yard zločince hledá, ubohá Rusalka bledá…“zpíval v šedesátých létech Karel Hála na reklamní vánoční gramofonové desce, a když opomineme název jednoho slavného filmu, víme, že dobře trénovaní holubi (ostatně velice dobří letci) se vždy vrací do své domoviny. Tyto dvě nesourodé věci mne napadly během páteční Mikulášské (tak trochu předpremiérové) nadílky, kterou obstarala letecká společnost Flydubai na pražském ruzyňském letišti otevřením pravidelné linky mezi Dubají a Prahou 5. prosince 2014 (ačkoli oficiálně a slavnostně bude otevřena linka až 11. prosince 2014). Možná už jen proto, že v pilotní kabině seděli tři čeští piloti (jeden ve smíšení posádce ve směru z Dubaje a oba dva při návratu z Prahy).
>
 
02.11.2014

Samhaim, aneb loučení Dušičkové

text,foto: (jjk) Samhaim, aneb loučení Dušičkové
Keltský konec roku Samhaim připadá na noc z 31. října na 1. listopadu. Prolíná se se vzpomínkou na všechny zesnulé, což jsou lidově zvané Dušičky a tento svátek In commemoratione omnium fidelium defunctorum připadá na 2. listopad. Je to vlastně dohromady taková připomínka začátku a konce, uzavřeného kruhu. Symbolicky, s připomínkou začátku a konce, uzavírajícího se kruhu, se v první listopadový den roku 2014 uzavřela na letišti Chrudim jedna kapitola, jedné legendy. V Chrudimi to na počátku šedesátých let začalo a svým způsobem 1. listopadu 2014 i skončilo, přičemž se začíná odvíjet příběh nový, ale přece jenom trochu jiný. Slavná „Chrudimská čtyřka“, dnes sestava Flying Bulls Aerobatics Team (z Jaroměře) se definitivně rozloučila s československými (českými) letouny. Posledním tuzemským typem, který tento slavný akrobatický tým provozoval byl letoun Zlin Z-50LX.  
>
 
26.10.2014

Když i ptáci chodí pěšky „Horáci“ létají

text,foto: (jjk) Když i ptáci chodí pěšky „Horáci“ létají
Za mlhou hustou, že by se dala krájet není jen rybníček Brčálník, ale v sobotu 25. října 2014 tomu tak bylo i v případě mnohého letiště a tak i ptáci chodili pro jistotu pěšky. V ten den se i docela osvědčila, jindy nevhodná rada, o létání pomalu a nízko. Ono by se to také samo v té mléčné polévce nabízelo. Ale ačkoli se mnozí zalekli a nastartované vehikly opět raději schovali do hangáru, na sletové cvičení záloh motorových závěsných kluzáků na letišti v Charvátcích (ačkoli se obec přináležející k Libčevsi správně jmenuje Charvatce) se neohroženě vydala dvojice odvážlivců Západočeské rogalistické letky Hory ze stejnojmenného letiště u Karlových Varů, která i šťastně na ploše nedaleko Rané u Loun přistála.    
>
 
12.10.2014

Do Erpužic s Horáky

text: (jjk), foto: M.N.LSH Do Erpužic s Horáky
Na letišti v Erpužicích se v sobotu a neděli 11.- 12. října 2014 konal slet vírníků, kterého jsem se sice osobně neúčastnil, protože počasí a povětrnost nebyly zrovna příznivé a ani předpověď mnoho optimismu do žil nevlévala, ale našli se odvážlivci, kteří doletěli a i několik fotografií přivezli. Jak jinak byli to rogalisté Leteckého spolku Hory u Karlových Varů, kteří se nezaleknou jakéhokoli počasí a ani mlhy, plískanic, či deště. A tak se nezalekli ani nevlídného počasí panujícího nad západními Čechami (a nejen nad nimi).  
>
 
05.10.2014

Sysel už spí, jak zabitý…bodejť v tomhle počasí

text, foto: (jjk) Sysel už spí, jak zabitý…bodejť v tomhle počasí
Sysel chodí spát (a spí dlouho) už někdy v polovině srpna a nebo začátkem září, to létavci létají dokud jen trochu jde. A ačkoli sobotní ráno 4. října 2014 vypadalo optimisticky a zdálo se, že to bude ještě jeden z posledních letních víkendů, opak byl pravdou. Nad krajinou se rozprostřel šedivý povlak, povaloval se ze strany na stranu, ze strnišť lehce navlhle pofukovalo a mléčný odér jakoby zatáhl bílou oponu. Vůbec se není co divit syslům, že už chrápou. Ale i tak se parta odvážlivců na kolínském letišti rozhodla uspořádat třetí ročník akrobatické soutěže na kluzácích O pohár starosty města Kolína 4. října 2014.
>
 
05.10.2014

Znovuzrození legendy a koníci se stříkačkou

text,foto: (jjk) Znovuzrození legendy a koníci se stříkačkou
Letňanské výstaviště hostilo v letošním roce už po třiadvacáté kontraktační a prodejní modelářský veletrh Model Hobby (od 2. do 5. října 2014), který pořádá pravidelně od roku 1992 agentura DART spol. s r.o. (viz. Model Hobby 92) a v současné době je nejspíš největším a nejnavštěvovanějším ve svém oboru na našem území. V letošním roce možná někoho (kromě jiného) překvapil stánek výrobce plastikových modelů Kovozávody Prostějov, který před mnoha lety zkrachoval, ale ve staronové podobě se opět před necelým rokem zjevil na trhu. Ale mohl zaujmout i „nahý“ model letounu Avia B.534, nebo dospělého kluzáku Glasflugel 304 od HpH Sailplanes, či prezentace motorářů PBS Velká Bíteš…a mnoho dalšího.   
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

14. - 22. července 2018

TCup 2018

Toužim - Přílezy

Plachtařská regionální soutěž, Letiště Toužim - Přílezy, www.gliding.cz, www.soaringspot.com, www.aeroklubtouzim.cz

 
detail akce
soutěž - plachtění
 
15. - 27. července 2018

Plachtařské Mistrovství ČR juniorů - PMRj 2018

Raná u Loun
Plachtařské Mistrovství České republiky regionů v plachtění - PMRj 2018, Letiště Raná u Loun, www.gliding.cz, www.soaringspot.com, www.lkra.cz, www.aeroklubrana.cz
 
detail akce
soutěž - plachtění
 
20. - 22. července 2018

European Acro Cup

Benešov - Bystřice/Nesvačily

Setkání nejlepších evropských pilotů velkých akrobatických RC modelů, Letiště Benešov - Bystřice/Nesvačily, www.minfo.cz/nesvacily

 
detail akce
letecké modelářství
 
20. - 22. července 2018

Liga MPK 3.kolo

Mýto - Kařízek

3.kolo ligové soutěže v motorovém paraglidingu, Letiště Mýto - Kařízek, www.amgmyto.cz, www.laacr.cz

 
detail akce
soutěž - MPGL
 
20. - 22. července 2018

Moravský trojúhelník 2018

Borotice

Soutěž o pohár Moravský trojúhelník v motorovém paraglidingu, pro přeletáře, ale i začínající soutěžní piloty, Letiště Borotice, www.pgkb.cz

 
detail akce
soutěž - MPGL
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama