Akce a soutěže RSS

23.08.2015

Svatý Petr nějak ty přeháňky divně vařil

text,foto: (jjk) Svatý Petr nějak ty přeháňky divně vařil
Celý měsíc jsme se utápěli ve vlastním potu, doufajíce v jednu jedinou kapku vody z nebes, ale když svatý Petr vařil hodně horkou suchou stravu, rozhodl se to vynahradit takovým podivným nevyzpytatelným gulášem, kterým nás obšťastnil uplynulý týden. A to tak bylo i trochu vidět i o týden (proti minulým ročníkům) posunutých Hronovských Orlíkovských přeháněk, které se mezi 15. a 22.srpnem 2015 trefily akorát do období, kdy to ten svatý Petr nahoře tak divně vařil. V této plachtařské soutěži se sice stihlo odlétat všechno co se mělo, ale prostě když se kuchaři nedaří uvařit to správné počasí a mění receptury podle nálady, tak se nedá odhadnout jak bude za hodinu, natož druhý den.
>
 
22.08.2015

Trojice třicítky a třetí runda v Bezděčíně

text,foto: (jjk) Trojice třicítky a třetí runda v Bezděčíně
Třetí návštěva, trojitý peloton a třicítka závodících, to by tak mohla být vlastně ve stručnosti stručná charakteristika plachtařské soutěže v městě především oplývajícím výrobou automobilů, ale i městem neodmyslitelně poslední století spjatým s aviatikou, aviatiky a letectvím. V Mladé Boleslavi – Bezděčíně se letěl další ročník tradičního Gradient Grand Prix a Poháru Metoděje Vlacha 2015. Od 15. do 22.srpna 2015 se tak ve třech kategoriích nad středními Čechami proháněla více než třicítka bělostných tichých letounů…      
>
 
16.08.2015

Ve Zbraslavicích hráli forbes a vyhráli osm žetonů

text,foto: (jjk) Ve Zbraslavicích hráli forbes a vyhráli osm žetonů
Tak u Huberta se hrál světový forbes. Vesměs bělostné holubičky (a jedna zelená) se slétly do Zbraslavic, aby si zahrály o takové barevné žetony z různých drahocenných kovů. Nu a jak tak bělostné holubičky (a jedna zelená) více než jeden týden stále létaly a na obloze prováděly roztodivné prapodivnosti, tak se po deseti dnech z forbesu vysypalo osm barevných žetonů…a dokonce i některé byl zlaté. Tím forbesem totiž bylo osmnácté Mistrovství světa v letecké akrobacii na kluzácích v kategorii Unlimited a šestý světový šampionát kategorie Advanced (18th FAI World Glider Aerobatics Championships and 6th FAI World Advanced Glider Aerobatics) konající se od 5.srpna do 15.srpna 2015 na letišti ve Zbraslavicích (na závěr zakončené leteckým dnem).
>
 
16.08.2015

V Belfastu by tekly slzy dojetí proudem

text,foto: (jjk) V Belfastu by tekly slzy dojetí proudem
Kdyby to v Klatovech viděli na vlastní oči. Jak známo „létající krabice od bot“ jak něžně říkali (a možná stále říkají) letounu Short SC.7 Skyvan nejen výrobci ve firmě Short Brothers v Belfastu, jsou charakteristickým poznávacím znamením klatovského letiště v Chaloupkách. Vždy zde pravidelně startují, či přistávají dva, tři letouny tohoto typu a další odpočívají opodál. Ale od 13. do 16.srpna 2015 se musely Irům hrnout dojetím slzy do očí. Na ploše letiště (a nad letištěm) rotovala čtveřice těchto nezdolných dvoumotorových pracantů a ještě opodál stál připravený pátý letoun tohoto typu (a u hangáru momentálně odstrojený šestý). Tuto sestavu archaicky působících letounů doplňoval ještě dvouplošník Antonov An-2 a tak historizující iluze při letošním paratušistickém Pink Canopy Piloting Open 2015 byla více než dokonalá. A nejen Irům, ale i jiným milovníkům létání muselo v tomto týdnu v Klatovech plesat nadšením.
>
 
09.08.2015

Uvařeni mezi dvěma tabulemi

text,foto: (jjk) Uvařeni mezi dvěma tabulemi
Titulek by mohl navozovat název filmu znázorňující nějaký hodně sadistický horor ze školního prostředí, odehrávající se převážně na stupínku u katedry mezi dvěma tabulemi. Ale nejedná se o klasické školní tabule, ale o tabule, co by přírodní krajinný útvar. A myšlen je krajinný útvar východočeský, mezi Hradcem Králové a Pardubicemi, který se nazývá Východolabská a Orlická tabule. A tam se v hororovém horkém dnu, kterým sobota 8.srpna 2015 odehrál slet (především motorových rogal) na letišti Chvojenec.
>
 
09.08.2015

Tropická štvanice na medvěda

text,foto: (jjk) Tropická štvanice na medvěda
V dáli se rýsuje špičaté zakončení jednoho kopečku, jak si ho vymyslel architekt Karel Hubáček a na Kostelním vrchu v hustých hvozdech nad říčkou Mohelkou se honí kníže Břetislav za medvědem. A jako v medvědí kůži se v posledních čtrnácti dnech museli cítit vzduchoplavci uvěznění v bílých ptácích kroužíce křížem krážem kolem Ještědu. Více než vlažné prostředí a rozpustilé šimrání slunečních paprsků proměňovalo útroby vzduchoplaveckého přístroje v bezmála varnou konvici při letošním Plachtařském mistrovství regionů 2015 na letišti v Hodkovicích nad Mohelkou od 26.července do 8.srpna 2015…
>
 
02.08.2015

S tryskáčem na pouti

text,foto: (jjk) S tryskáčem na pouti
Mnohá opuštěná a nebo nepoužívaná práškařská letiště si v posledních dvou desítkách let našli buď ultralightisté a nebo modeláři. Ne jinak tomu je už poměrně dlouhou dobu i v místě někdejší stanice agro-chemické činnosti v Mýtě u Rokycan, na letišti Kařízek. Na letišti Mýto – Kařízek už od roku oficiálně funguje letecko-modelářský klub SMČR č. 184 AMG Mýto pořádající všelijaké letecké akce a soutěže k nimž neodmyslitelně patří i Modelářská letecká pouť, která se letos konala v sobotu 1. srpna 2015. A letos jedním z hlavních lákadel byl model tryskového letounu s motorem PBS TJ20A z První brněnské strojírny Velká Bíteš.     
>
 
01.08.2015

Naše malá premiéra

text, foto: (jjk) Naše malá premiéra
Sice by mohl titulek evokovat jeden dávný hit jedné tuzemské populární zpěvačky, ale nejedná se o píseň či nějaký popěvek, ale o takovou malou premiéru zcela nového produktu (letos) už osmdesátiletého amerického výrobce vrtulníků. O malou premiéru šlo víceméně proto, že svou premiéru v Praze měl zatím nový typ vrtulníku Bell Helicopter pouze ve statické ukázce a navíc se jednalo o model v měřítku jedna ku jedné. Sice prototyp stroje Bell 505 Jet Ranger X se vznesl už 10. listopadu 2014 nad kanadské (quebecké) letiště Mirabel, ale na ostrý provoz nad Českou republikou si ještě nějaký čas počkáme, ačkoli první kupci se už objevili. Ale 30.července 2015 už bylo možné v ruzyňském hangáru českého (a především evropského) zastoupení firmy Bell Helicopter obdivovat.
>
 
26.07.2015

Když se čas naplnil…že by remake?

text: (jjk), foto: (jjk), M.B., J.K.AKHV Když se čas naplnil…že by remake?
Kdo má rád katastrofické filmy a nachomýtl se v sobotu 25.července 2015 odpoledne v oblasti hořovického letiště, musel být ve svém živlu. Mohl si připadat jako by se ocitl v pětatřicet let starém filmu Jamese Goldstona „Když se čas naplnil“. Ale netočil se nějaký český remake jakéhosi podobného katastrofického filmu, ale probíhal zde, na letišti Hořovice – Tlustice, poslední den Mistrovství České republiky v prarašutismu, v klasických disciplínách, tedy v přesnosti přistání a individuální akrobacii. Tedy republikový parašutistický šampionát probíhal od 23.července 2015, ale finálová sobota se nejdříve utkala s nárazovým větrem a posléze s katastrofickým filmem.
>
 
26.07.2015

Osm křížků Na Panských, a teď i jednapadesát

text: (jjk), foto: Petr Tůma,www.3foto.net Osm křížků Na Panských, a teď i jednapadesát

Tenkrát se ještě nelétalo tak zvaně Na Panských, ale možná tak debatovalo v hospodě U Čížků. Sice se v Německém Brodě tu i tam létávalo od počátku dvacátého století, ale současné letiště, stejně jako předchůdce dnešního aeroklubu, odbočka Masarykovy letecké ligy, byl jen bláznivý sen několika začínajících aviatiků. Dnes už Na Panských nestojí jen letiště s domovským havlíčkobrodským aeroklubem (a hostující převáženě plachtařskou sekcí aeroklubu letňanského), ale před dvěma roky se zde začal létat větroňářský závod, tak jak se podobné regionální soutěže rodí postupně v různých koutech republiky. A spojení dvou aeroklubů na tomto skoro horském letišti (na Českomoravské vysočině) asi dalo dostatečný základ (snad) budoucí tradici, protože třetího ročníku Plachtařského poháru Vysočiny se zúčastnilo v horkých dnech od 18. do 25. července 2015 na (a nad) letištěm Havlíčkův Brod jednapadesát soutěžících.

 

>
 
25.07.2015

Dobře uvařená sedmnáctka k narozeninám

text: (jjk), foto: M.J. Dobře uvařená sedmnáctka k narozeninám
Tak jako k Řípu a Roudnici patří mléko a strdí, tak k Žatci, Lounům a tedy i Rané přilehlých oblastí patří chmel a pivo. A kde se pivo vaří, tam se přece dobře daří. A tak se dařilo i pod (a nad) Ranským trojvrším, kde se v uplynulém týdnu uvařila (až převařila) hutná, chutná světlá sedmnáctka. Podeváté se totiž nad Hrádkem a přilehlým letištěm Raná dokroužil 25. července 2015 (jak jinak) Ranský pohár, který se létal od 18. července 2015, tedy vlastně týden. A ona ta chutná chmelová sedmnáctka, pokud by se opravdu na tom sluníčku dobře podařila uvařit, tak by mohla sloužit jako osvěžující pochutina k oslavě jedněch půlkulatých 215. narozenin...
>
 
18.07.2015

Toužimská bleskovka

text, foto: (jjk) Toužimská bleskovka
Jednotýdenní plachtařské závody tak trochu připomínají sprinterskou štafetu a to především proto, že se musí stihnout během sedmi či osmi (někdy devíti) dnů minimální počet odlétaných disciplín. A když svatý Petr není zrovna dobře naladěn stíhá se to leckdy velice těžko. Týdenní jsou hlavně regionální soutěže jako třeba toužimský T-Cup, relativně mladá soutěž, která se letěla poprvé v roce 2009. V tomto roce toužimskému plachtařskému soutěžení docela počasí přálo a tak se od 11. do 18. července 2015 podařilo odlétat z letiště Toužim – Přílezy pět klubových a čtyři kombi disciplíny.
>
 
18.07.2015

Ztracený Křižovník

text: (jjk), foto: Pko Ztracený Křižovník
Ne snad, že by se někam záhadně ztratil příslušník rytířského řádu křižovníků, ale Křižovník je takový milý příjemný rybník, který i s okolními podobnými vodními plochami rozloženými mezi Ořechovem a Křižanovem přímo svádí (v tomto parném počasí) k příjemnému ochlazení a osvěžení. Letiště Křižanov na břehu rybníka Křižovník v uplynulých dvou týdnech hostilo opět po nějakém čase juniorské (a akademické) plachtařské republikové mistrovství, které se nad Českosmoravskou vrchovinou létalo od 5. do 18.července 2015.    
>
 
12.07.2015

Johanne Straussi syne, zkuste zůstat v tom a-dur…

text,foto: (jjk) Johanne Straussi syne, zkuste zůstat v tom a-dur…
…doporučil svého času rakouskému skladateli (mimo jiné autorovi nejznámějšího vídeňského valčíku „Na krásném modrém Dunaji, op. 314“) český vídeňák, světoběžník a všeuměl Jaroslav Cimrman. Ten následně muzikantům svého divadelního orchestru poručil hrát gé a cis. Cimrman pak ještě ukázal Johannu Straussovi synovi námět na operetu. Vytáhl z torny netopýra. Pravda akrobatické kluzáky nemají barvu jako netopýr, nevypadají jako netopýr a ani kupodivu neslyší jako netopýr. V okolí Zbraslavic také neteče Dunaj, ale kolem letiště se vine jen takový maličký Hodkovský potok. Ale ani to nebránilo tomu, aby se na letišti ve středočeských Zbraslavicích nekonal „Dunajský pohár“ v letecké akrobacii na kluzácích, spojený s domácím šampionátem ve třídách Advanced a Unlimited od 8. července do 11. červenec 2015.
>
 
11.07.2015

Rohlíčky jsou dnes obzvláště vypečené

text,foto: (jjk) Rohlíčky jsou dnes obzvláště vypečené
Ano, ano, Matěj Kotrba ráno hlásil „Dnes jsou rohlíčky obzvláště vypečené….” A o něco později, když už dvojničil (nikoli jako Nývlt, nebo Macháně, ale jako Rudolf druhý) poznamenal, při diskusi s Tycho Brahem „panu profesorovi se jeho slunce nezvrhlo a mně nalijte čistého vína…“. Nu tedy ano, ano…. aviatičky a vzduchoplavci v bezmotorových klouzavých aparátech jsa uspokojivě nakrmeni, pluli oblohou nad krajem východočeským (a nejen nad ním) a protože se ani jim to slunce nezvrhlo, mohli dolétat až do samého finále od 28.června do 10.července 2015, osmnáctý pohár Safari a druhý ročník neoficiálního plachtařského Mistrovství České republiky dvousedadlových kluzáků ve Dvoře Králové nad Labem.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

17. - 18. listopadu 2018

Evropský pohár na přesnost přistání MPG

Prostějov II. - Stichovice

9. ročník soutěže v motorovém paraglidingu Evropského poháru v přesnosti přistání MPG, Letiště Prostějov II. – Stichovice, Paramotor klub Prostějov Stichovice, www.deltaklub.cz, www.laacr.cz

 
detail akce
soutěž - MPGL
 
22. listopadu 2018 17:00-20:00

Beseda na Albertově – Karel Burger

Praha 2 (ČVUT Fd)

Odborná společnost letecká ČR pořádá besedu: Karel Burger - palubní inženýr vojenského dopravního letectva "Jak se létá u vojenských dopraváků", Praha 2, Dopravní fakulta ČVUT na Albertově, Horská 3, www.czaes.org, www.fd.cvut.cz, www.facebook.com/OSLCR/

 
detail akce
společenská akce
 
8. prosince 2018 13:00-17:00

Den otevřených dveří hangáru

Praha - Točná

Den otevřených dveří hangáru s historickými letadly, aneb posaďte se do kokpitu, Letiště Praha – Točná, www.tocna.cz, https://www.facebook.com/tocnaairport/

 
detail akce
společenská akce
 
12. prosince 2018 19:00-22:00

Evropská tunelová liga RW-4

Praha - Letňany (Hurricane Factory)

Osmý ročník FAI Evropské tunelové ligy ve skupinové akrobacii RW-4, Hurricane Factory Praha - Letňany, www.aecr.cz, www.sportflight.cz, www.hurricanefactory.com

 
detail akce
společenská akce
 
13. prosince 2018 17:00-20:00

Beseda na Albertově – Josef Maršálek

Praha 2 (ČVUT Fd)

Odborná společnost letecká ČR pořádá besedu: Josef Maršálek – dopravní fakulta ČVUT, Sny o létání – složitá cesta Wernhera von Brauna, Praha 2, Dopravní fakulta ČVUT na Albertově, Horská 3, www.czaes.org, www.fd.cvut.cz, www.facebook.com/OSLCR/

 
detail akce
společenská akce
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama