Akce a soutěže RSS

05.06.2016

Když trochu nenadále zkysne nebe …

text, foto: (jjk) Když trochu nenadále zkysne nebe …
Je to trochu smutné psát o nějaké společenské akci, která buď leteckým dnem, sletem, dnem otevřených dveří, nebo podobně, která se nějak divně zamotá, ale nikoli přičiněním organizátorů a pořadatelů. A ono se ani moc nechce moc psát. Ale právě pořadatelé a organizátoři 26. Sletu na letišti Nymburk, který bývá (tedy doposud byl ve stejném termínu) ve stejném termínu jako Aviatická pouť v Pardubicích, a je takovou „Malou Aviatickou“, si ocenění za svou aktivitu rozhodně zaslouží pochvalu, tak jako každý rok. V sobotu 4.června 2016 (tentokrát výjimečně v jiném termínu, než je pardubická aviatická) šestadvacátý slet pokazila nemilá událost, kterou však nymburští organizátoři nedokázali ovlivnit, protože to ani v jejich silách nebylo.   
>
 
05.06.2016

Na Kostelní stezce červená koza se pase

text: (jjk), foto: Lenka Bejčková Na Kostelní stezce červená koza se pase
„Ono už těch krás ubejvá, ale něco pořád ještě máme...Nějaký lesy nám zbyly, pivo máme dobrý, někdy... A holky Karle, holky máme nejkrásnější na světě...Kam se hrabou Taliánky, nebo Španělky, většinou mají kozí nohy…“ poznamenal svého času doktor Skružný. Tak takhle nějak lze charakterizovat letošní republikový šampionát plachtařů na letišti Moravská Třebová – Staré Město. Od 22.května do 4.června 2016 poskakovala na tomto letišti jedna červená polská koza (tedy nikoli italská, nebo španělská) a ač převážně startovní listinu naplnili muži, konstatování doktora Skružného o tuzemských ženách potvrzovaly ty, které buď přímo závodily, nebo byly doprovodem posádek.    
>
 
29.05.2016

Ještě jednou Aviatická pouť 2016

text: K.K. (jjk), foto: M.H. Ještě jednou Aviatická pouť 2016
Ještě jednou se tak trochu podíváme do Pardubic na Aviatickou pouť, která probíhala od 28. do 29. května 2016. Letošní 26. ročník největšího leteckého dvojdne u nás na pardubickém letišti, kde návštěvníci viděli nejen letecké ukázky, ale i „živé“ výjevy z historie, doplněné pozemními ukázkami jsme navštívili už jednou (viz. Jedna „eSPéZetka“ dolétla a druhá nikoli) a tak se ještě podívejme jinýma očima.
>
 
29.05.2016

Hvězdy nejen na obloze

text, foto: M.J. Hvězdy nejen na obloze
Poslední květnový víkend se na pardubickém letišti již po šestadvacáté (ve dnech 27. až 29. června 2016) konala Aviatická pouť. Letošní ročník měl podtitul "Hvězdy na obloze", pod kterým byly skryty nejen stroje s hvězdicovými motory, stroje s hvězdami na trupu a křídlech, ale také "hvězdy" pilotující různé létající aparáty. Přestože mi nikdo v pátek nebyl schopen dát předpověď počasí na sobotu a neděli, tak nakonec jsem zvolil dobře a pátek a sobotu strávil v areálu letiště a v neděli jsem se přesunul na druhou stranu dráhy, odkud je také většina letových fotografií a ty jsou řazeny nahodile, což více ilustruje proměnlivost počasí během letošní Aviatické pouti.
>
 
29.05.2016

Původní azyl je dnes tradicí už deset let

text, foto: (jjk) Původní azyl je dnes tradicí už deset let
Už po třiadvacáté se konal pod bedlivým dohledem Jiřího Durase akrobatický Karlovarský pohár. Jenže ačkoli vznikl a létal se léta letoucí na mezinárodním letišti v Olšových Vratech u Karlových Varů, už nějaký čas se létá v Přílezech u Toužimi. Ten čas, ale letí. Už v roce 2006 se tato akrobatická soutěž poprvé konala, vlastně mimořádně, na letišti Toužim – Přílezy. A píšeme rok 2016, takže už deset let se akrobati prohánějí v Přílezech. A letos se tedy ve dnech 26. až 28.května 2016 proháněli už po třiadvacáté. I když soutěž stále nese jméno lázeňského města Karlovy Vary.
>
 
29.05.2016

Šedá deka vůkol a konipas nakonec měřil bazén

text, foto: (jjk) Šedá deka vůkol a konipas nakonec měřil bazén
„Tak Paní Vlhkost vyhrála, ani pohled na družici neslibuje nějakou výraznou změnu“. Tak a podobně vypadalo základní denní zpravodajství letošního květnového setkání Šohajů a podobných vzduchoplaveckých aparátů na Rané. Ranské trojvrší je tradičně oblast kde vůbec nikdy (jak známo) neprší. A když prší, tak jen omylem, protože se dešťový mrak nějakým nedopatřením zasekl o Milou horu. A tak vlastně letošní soutěžní setkání plachtařů (převážně Šohajářů) vypadal. Ve dnech 21. května až 28. května 2016 se tedy pod Milou horou pokoušeli vzdorovat nepřízni počasí.
>
 
29.05.2016

Lešany otevřely své brány

text, foto: VLa Lešany otevřely své brány

Poslední květnová sobota roku 2016 byla ve znamení hodně akcí nejen v okolí Prahy. Milovníci letecké a vojenské techniky zamířili do Pardubic na Aviatickou pouť, kde byl úžasný program a bylo na co koukat. Ti co se nechtěli ve vedru harcovat až do Pardubic a jeli do Lešan, tak měli na jednom místě v den otevírání 21. sezony muzea také velmi bohatý program. Obrovský zájem byl již o tradiční a letos již 17.sraz historických autobusů, především vozů Škoda 706 RTO. 

>
 
22.05.2016

Léto přišlo s kaprem v erbu

text, foto: (jjk) Léto přišlo s kaprem v erbu
Je to asi nejmenší vesnička v širém dalekém kraji, která má to bezkonkurenčně největší letištěm svém majetku. A když se to tak vezme, a sejde se rok s rokem, tak se na jednom jihočeském letišti sejde někdy i tolik letounů, kolik je obyvatel této vesničky (tedy úplně ne, ale v tomto roce by jeden letoun připadal na dva obyvatele obce). Ta vesnička má ve svém obecním znaku kapra a v sobotu 21. května 2016 se tu sletělo hodně přes stovku letadélek na (už) pátém sletu (nejen) ultralehkých letadel. Bývalé vojenské záložní letiště Tchořovice ožívá (od doby co je v majetku obce) nejrůznějšími akcemi, ale ta vzduchoplavecká je jen jedna do roka a už se pomalu, ale jistě stala tradicí, což je vidět i na počtu návštěvníků (nejen leteckých).
>
 
15.05.2016

Patnácté rojení u Piletického potoka

text, foto: (jjk), foto: www.vrtulnikari.cz Patnácté rojení u Piletického potoka
Vosa Otylka vyhrožovala Křemílkovi a Vochomůrkovi, že má vosí rojení a není tedy radno si s ní zahrávat. A to na letišti Hradec Králové – Věkoše to také v pátek 13. května 2016 a v sobotu 14. května 2016 vypadalo, že je vosí rojení. To už jen proto, že domácí tým královéhradeckého letiště Delta System-Air má mnohé své vrtulníky vyvedené ve žluté barvě. Ale nebylo to vosí rojení, nýbrž se tu po patnácté sešli vrtulníkáři, záchranáři, saniťáci, hasiči a další kdož mají co dočinění s leteckým, ale i pozemním zachraňováním lidských životů a jsou nějak sdruženi v Integrovaném záchranném systému. V Hradci Králové byla tento víkend Helicopter Show 2016, která se skládala jako tradičně s odborných seminářů a leteckého dne…
>
 
14.05.2016

Nové ruzyňské malování

text: (jjk), www.bestcg.com, foto: (jjk) Nové ruzyňské malování
Ve čtvrtek 12.května 2016 otevřela slavnostně firma Bell Helicopter na své ruzyňské základně novou lakovnu (a centrum prodeje a předala zákazníkům i nové kousky, které se kompletují právě v pražské pobočce firmy Bell Helicopter). Bell Helicopter tak už v plném rozsahu zajišťuje kompletaci a dodávky strojů evropským zákazníkům a poskytuje kompletní sortiment kapacit potřebných k provádění údržby, oprav a generálních oprav. A doplňuje ho rozsáhlá síť podpory a servisu po celém regionu.
>
 
08.05.2016

Devatenáct plus sedmdesát a dvacet rovná se Libkovice a Střimice

text, foto: (jjk) Devatenáct plus sedmdesát a dvacet rovná se Libkovice a Střimice
Sice to bylo jindy a jinde, ale když se to vezme kolem a kolem, devatenácté soutěžní akrobacení nad místem, kde kdysi dávno stávala obec Střimice vlastně mohlo připomenout ji jedno jubileum. V roce 1946 byl totiž ustaven nejen mostecký aeroklub, ale bylo rozhodnuto i o výstavbě mosteckého letiště. Tedy dnes už bývalého mosteckého letiště v Libkovicích (viz. Most přes minulost do Libkovic). Takže když se 7.května 2016 vyhlašovaly výsledky devatenáctého (už) Mosteckého poháru v letecké akrobacii 2016 na letišti Most, tak by vlastně mohl být letošní ročník věnován sedmdesátým narozeninám zrodu poválečného vzduchoplavectví v královském městě Most a vlastně i k dvacátým narozeninám nového mosteckého letiště.
>
 
01.05.2016

Lyžaři a skokani pálili na Blahoslava

text, foto: (jjk) Lyžaři a skokani pálili na Blahoslava
Jak říká poněkud kostrbatá pranostika „Posledního dubna před soumrakem se mají do obytného stavení, stodol, úlů, chlévů, sklepů a na studnice zastrkovat březové, vrbové, bukové, bezové, angreštové větvičky a kapraď, aby dům nenavštívily čarodějnice a neškodily.“ Co s tím, když poslední dubnový den 30.dubna 2016 na Rané (a i na prvního máje) sjížděli, či seskakovali vzduchoplavci na dřevěné lyžině svah mezi žlutými lány řepky roztahováni lany osmi biřici. To na zahájení sezony se konalo tradiční Ranské svahování s žebřiňákem Schulgleiter SG 38. Na svátek Blahoslava, v den, kdy se pálí čarodějnice…
>
 
01.05.2016

Když Helvéti vtrhli na Rybnici

text: (jjk), text, foto: M.J. Když Helvéti vtrhli na Rybnici
Helvéti si doma pod Alpami v klidu a pokoji žijí blahobytně už možná dvě tisícovky let. Tam kdesi mezi Eppenbergem, Bernem, Jensbergem, Mont Vully až po Bois de Chátel. A přetrpěli Římany i další různé podivné sousedy. A tak si tam žijí v poklidu a blahobytu a všichni jim to závidí. Ale jak si tam v tom údolí pod Alpami v klidu žijí, tak si občas vyrazí na výlet k nějakým těm více či méně vzdáleným sousedům. A tak se přiletěli na svých ocelových strojích tentokrát podívat na jiné kopečky (to, aby jim to připomínalo jejich domovinu) a to k vesničce Rybnici, ke dvěma kopečkům Na Krásnici a Na Hrbech, kousek od Panholce. To se totiž na letišti Plasy konal první a už také tradiční letecký den sezony…
>
 
30.04.2016

Nová Stará Růženka Šípková znovu ožila

text, foto: (jjk) Nová Stará Růženka Šípková znovu ožila
Ještě před pár lety to vypadalo jako fantasie pouze na papíře. Dřevěné „domky“, které připomínali leccos, jen ne historické hangáry, se krčily za nepropustnými křovisky jak Růženka Šípková a chřadly. V posledních dvou letech se však okolí těchto „zapomenutých“ hangárů začalo měnit a v na podzim roku 2015 bylo vidět, že se dva historické hangáry opravdu klubou no nové podoby. Od soboty 30.dubna 2016, kdy se otevřela sezona Leteckého muzea Vojenského historického ústavu ve Kbelích, jsou s novou expozicí veřejnosti přístupné i zrekonstruované dva hangáry v areálu tzv. Staré Aerovky.
>
 
24.04.2016

Janeba se projevil jako rozený pedagog…

text: (jjk), foto: Petr Tůma, www.3foto.net Janeba se projevil jako rozený pedagog…
V městečku Brod, které posledních sedmdesát let nese jméno českého básníka a novináře Karla Havlíčka Borovského z Borové u Přibyslavi se rozlétla letošní sezona soutěží, které jsou pro změnu pojmenované po aviatikovi Petru Tučkovi jenž stál v prvním období existence v čele Letecké amatérské asociace České republiky. O víkendu 23. a 24. dubna 2016 tak na letišti v Havlíčkově Brodě proběhl už tradiční seminář a následně i první kolo Poháru Petra Tučka pro tento rok. 
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

8. února 2020 19:30-23:59

XXIX. reprezentační letecký ples

Praha 1 (Palác Lucerna)
Český svaz letectví z.s., společnost Aviatik s.r.o., ve spolupráci s Velitelstvím vzdušných sil AČR, LAA ČR, AeČR pořádají tradiční reprezentační letecký ples, hraje Orchestr Karla Vlacha a zpívají Sestry Havelkovy, Praha 1 Nové město, Palác Lucerna, www.aviatik.cz, www.ticketpro.cz
 
detail akce
společenská akce
 
12. února 2020 17:30-22:00

Evropská tunelová liga RW-4

Praha - Letňany (Hurricane Factory)
Devátý ročník FAI Evropské tunelové ligy ve skupinové akrobacii RW-4,Hurricane Factory Praha - Letňany, www.aecr.cz, www.sportflight.cz, www.hurricanefactory.com
 
detail akce
soutěž - parašutismus
 
15. února 2020 18:00-23:59

PARA(bum)BÁL 2020

Baška
Zimní bál nejen pro padáčkáře, koncert skupiny Úspěch a praskání Rosti Petříka, Kulturní dům Baška, www.blk-pg.cz/parabumbal-2020/
 
detail akce
společenská akce
 
20. února 2020 17:00-20:00

Beseda na Albertově – Ladislav Keller

Praha 2 (ČVUT Fd)

Odborná společnost letecká ČR pořádá besedu: Ladislav Keller – bývalý dopravní pilot, Fakulta dopravní ČVUT: Nehody vrtulových dopravních letadel od roku 1960 do rozdělení Československa, Praha 2, Dopravní fakulta ČVUT na Albertově, Horská 3, www.czaes.org, www.fd.cvut.cz, www.facebook.com/OSLCR/

 
detail akce
společenská akce
 
21. - 23. února 2020

ParaSki World Cup Series 2020 a 34. MČR 2020

Klínovec - Vejprty
ParaSki World Cup Series 2020 a 34.Mistrovství České republiky 2020 v para-ski jednotlivců a družstev, Skiareál Klínovec Vejprty, www.aecr.cz, www.klinovec.cz, www.fai.org, www.aplzen.cz
 
detail akce
soutěž - parašutismus
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama