Akce a soutěže RSS

14.05.2016

Nové ruzyňské malování

text: (jjk), www.bestcg.com, foto: (jjk) Nové ruzyňské malování
Ve čtvrtek 12.května 2016 otevřela slavnostně firma Bell Helicopter na své ruzyňské základně novou lakovnu (a centrum prodeje a předala zákazníkům i nové kousky, které se kompletují právě v pražské pobočce firmy Bell Helicopter). Bell Helicopter tak už v plném rozsahu zajišťuje kompletaci a dodávky strojů evropským zákazníkům a poskytuje kompletní sortiment kapacit potřebných k provádění údržby, oprav a generálních oprav. A doplňuje ho rozsáhlá síť podpory a servisu po celém regionu.
>
 
08.05.2016

Devatenáct plus sedmdesát a dvacet rovná se Libkovice a Střimice

text, foto: (jjk) Devatenáct plus sedmdesát a dvacet rovná se Libkovice a Střimice
Sice to bylo jindy a jinde, ale když se to vezme kolem a kolem, devatenácté soutěžní akrobacení nad místem, kde kdysi dávno stávala obec Střimice vlastně mohlo připomenout ji jedno jubileum. V roce 1946 byl totiž ustaven nejen mostecký aeroklub, ale bylo rozhodnuto i o výstavbě mosteckého letiště. Tedy dnes už bývalého mosteckého letiště v Libkovicích (viz. Most přes minulost do Libkovic). Takže když se 7.května 2016 vyhlašovaly výsledky devatenáctého (už) Mosteckého poháru v letecké akrobacii 2016 na letišti Most, tak by vlastně mohl být letošní ročník věnován sedmdesátým narozeninám zrodu poválečného vzduchoplavectví v královském městě Most a vlastně i k dvacátým narozeninám nového mosteckého letiště.
>
 
01.05.2016

Lyžaři a skokani pálili na Blahoslava

text, foto: (jjk) Lyžaři a skokani pálili na Blahoslava
Jak říká poněkud kostrbatá pranostika „Posledního dubna před soumrakem se mají do obytného stavení, stodol, úlů, chlévů, sklepů a na studnice zastrkovat březové, vrbové, bukové, bezové, angreštové větvičky a kapraď, aby dům nenavštívily čarodějnice a neškodily.“ Co s tím, když poslední dubnový den 30.dubna 2016 na Rané (a i na prvního máje) sjížděli, či seskakovali vzduchoplavci na dřevěné lyžině svah mezi žlutými lány řepky roztahováni lany osmi biřici. To na zahájení sezony se konalo tradiční Ranské svahování s žebřiňákem Schulgleiter SG 38. Na svátek Blahoslava, v den, kdy se pálí čarodějnice…
>
 
01.05.2016

Když Helvéti vtrhli na Rybnici

text: (jjk), text, foto: M.J. Když Helvéti vtrhli na Rybnici
Helvéti si doma pod Alpami v klidu a pokoji žijí blahobytně už možná dvě tisícovky let. Tam kdesi mezi Eppenbergem, Bernem, Jensbergem, Mont Vully až po Bois de Chátel. A přetrpěli Římany i další různé podivné sousedy. A tak si tam žijí v poklidu a blahobytu a všichni jim to závidí. Ale jak si tam v tom údolí pod Alpami v klidu žijí, tak si občas vyrazí na výlet k nějakým těm více či méně vzdáleným sousedům. A tak se přiletěli na svých ocelových strojích tentokrát podívat na jiné kopečky (to, aby jim to připomínalo jejich domovinu) a to k vesničce Rybnici, ke dvěma kopečkům Na Krásnici a Na Hrbech, kousek od Panholce. To se totiž na letišti Plasy konal první a už také tradiční letecký den sezony…
>
 
30.04.2016

Nová Stará Růženka Šípková znovu ožila

text, foto: (jjk) Nová Stará Růženka Šípková znovu ožila
Ještě před pár lety to vypadalo jako fantasie pouze na papíře. Dřevěné „domky“, které připomínali leccos, jen ne historické hangáry, se krčily za nepropustnými křovisky jak Růženka Šípková a chřadly. V posledních dvou letech se však okolí těchto „zapomenutých“ hangárů začalo měnit a v na podzim roku 2015 bylo vidět, že se dva historické hangáry opravdu klubou no nové podoby. Od soboty 30.dubna 2016, kdy se otevřela sezona Leteckého muzea Vojenského historického ústavu ve Kbelích, jsou s novou expozicí veřejnosti přístupné i zrekonstruované dva hangáry v areálu tzv. Staré Aerovky.
>
 
24.04.2016

Janeba se projevil jako rozený pedagog…

text: (jjk), foto: Petr Tůma, www.3foto.net Janeba se projevil jako rozený pedagog…
V městečku Brod, které posledních sedmdesát let nese jméno českého básníka a novináře Karla Havlíčka Borovského z Borové u Přibyslavi se rozlétla letošní sezona soutěží, které jsou pro změnu pojmenované po aviatikovi Petru Tučkovi jenž stál v prvním období existence v čele Letecké amatérské asociace České republiky. O víkendu 23. a 24. dubna 2016 tak na letišti v Havlíčkově Brodě proběhl už tradiční seminář a následně i první kolo Poháru Petra Tučka pro tento rok. 
>
 
23.04.2016

Ta bába s roštím byla tvrdá jako houžev….

text, foto: (jjk) Ta bába s roštím byla tvrdá jako houžev….
…už to jíst nebudu, nedělá mi to dobře, a svědí mě hlava, zajdu si asi k Balatónu, pěkně si ji vydrbu, mám to samej kamzík (…řekl obr Koloděj). Ani nevím čím to, že mne zrovna tohle napadlo, když jsem se půl hodiny (na úzké silnici bez možnosti k předjetí) vlekl za jakýmsi povozem s hnojem a tak jsem na letiště Zbraslavice dorazil až půl hodiny po startu prvních letounů. Ale celou tu zdlouhavou cestu, a i na letišti mi zněla v hlavě tato věta ze hry českého vídeňského génia Jaroslava Cimrmana. Ve Zbraslavicích začala sezona prvním plachtařským závodem sezony a to osmým ročníkem soutěže AZ Cup 2016 (14.-23.dubna 2016)…
>
 
12.04.2016

Druhý prototyp EV-55 Outback ve vzduchu

(red), www.evektoraircraft.cz, foto: Petr Štěrba Druhý prototyp EV-55 Outback ve vzduchu
V pátek 8.dubna 2016 v 11,45 hodin poprvé vzlétl z letiště Kunovice druhý letový prototyp letounu Evektor EV-55 Outback. Letoun EV-55 Outback, c/n 0003, registrační značky OK-DRM, provedl dvacetiminutový zkušební let pilotovaný zkušebními piloty Josefem Charvátem a Pavlem Křižkou. Druhý letový prototyp EV-55 se připojí k certifikačním zkouškám, které Evektor realizuje podle předpisů EASA CS-23 v kategorii Normal. 
>
 
09.04.2016

Splašený vysavač a zahradní sekačka utržení ze řetězu?

text: (jjk), foto: Jiří Ryszawy – ČVUT, mvod – JLČB Splašený vysavač a zahradní sekačka utržení ze řetězu?
Náhodný kolemjdoucí si tak musel myslet, procházejíc se kolem Homole, Litvínovic, kdesi okolo Černodubského rybníka chytajíc ryby, či čekajíc na vlak v Poříčí, že se někomu pomátla zahradní sekačka při první jarním krácení pažitu, nebo zešílel vysavač při jarním úklidu. I mnozí zvyklí na dlouholetý rachot proudových bojových strojů startujících z plánského vojenského letiště, museli být poněkud zmateni z podivného zvuju, který se široko daleko rozléhal. Asi největší údiv musel vzbudit u neznalého pozorovatele pohled na oblohu. Vidí typické tvary a siluetu slavného československého a českého letounu Aero L-39 Albatros a slyší zvuk podobající se spíš do extrémních otáček vyhnanému motoru zahradní sekačky, či vysavače. To se nad českobudějovickým mezinárodním letišti na Plané (někdejším vojenským) poprvé oficiálně představil letounek UL-39 Albi  OK-UUH 01, neboli ultralehká varianta známého stroje z Ústavu letadlové techniky Fakulty strojní Českého vysokého učení technického v Praze.       
>
 
02.04.2016

Miroslav Černý a Stanislav Mayer aviatiky roku 2015

text: (jjk), www.airzone.tv, foto: (jjk), Kamil Večeřa Miroslav Černý a Stanislav Mayer aviatiky roku 2015
V pátek 1.dubna 2016 proběhlo v mladoboleslavském leteckém muzeu slavnostní vyhlášení nejlepších leteckých sportovců uplynulého kalendářního roku. Alčkoli to bylo na „Apríla“, tak apríl to tedy rozhodně nebyl. Po několika letech se opět při této akci společně sešly jak Letecká amatérská asociace České republiky, tak i Aeroklub České republiky a tak se na podiu jako nejlepší aviatici objevili hnedle dva vítězové. Stali se jimi letecký akrobat Miroslav Černý a paraglidista Stanislav Mayer.  
>
 
20.03.2016

Nový šéf českého aeroklubu

text, foto: (jjk), zdroj: www.airzone.tv Nový šéf českého aeroklubu
Valná hromada Aeroklubu České republiky na svém volebním zasedání v sobotu 19. března 2016 zvolila novým prezidentem dvaatřicetiletého Ing. Vladimíra Machulu Ph.D., který od delegátů získal 87 procent hlasů a porazil tak dosavadního a funkci obhajujícího prezidenta Aeroklubu České republiky Vlastimila Dvořáka.
>
 
13.03.2016

Tak se nám vzduchoplavectví vrátilo na Vypich

text, foto: (jjk) Tak se nám vzduchoplavectví vrátilo na Vypich
Tedy vrátilo se vzduchoplavectví na pražský, respektive břevnovský Vypich tak jen v podobě modelářské soutěže. U obory Hvězda na Vypichu se v minulosti vyskytovali všelijací vzduchoplavci, ale i vůbec vojáci často. V posledních letech už tuto břevnovskou louku jen po zrušení heliportu využívali ke svým soutěžím jen modeláři při seriálu závodů Pražské RC házedlo v kategoriích RCH,F3K a F6D, ale po té, co se před dvěma roky po koncertu jedné hudební skupiny z louky udělali diváci bahnisko, které svou kvalitou by bylo ideálním místem k natáčení historického filmu o bitvě Bělohorské, i modeláři našli azyl jinde. Pláň u zdi, ale bylo „opravena“ a příroda sama si s tou katastrofou poradila a tak se v předjaří modeláři vrátili a v sobotu 12.března 2016 zde proběhl závod Pražského RC házedla.
>
 
12.03.2016

Poslední let Letov Š.328 OK-PCA trochu jinak

text: (jjk), foto: Ondřej Hofmann Poslední let Letov Š.328 OK-PCA trochu jinak
Poslední let Četnické letecké hlídky před okupací se uskutečnil 12.března 1939 a k symbolickému zopakování došlo 12.března 2016. Spolek historie vojenského a policejního letectva z Kolešovic, Bigglesova letecká společnost a Četnická pátrací stanice Praha tak dne 12. března 2016 uspořádaly symbolický vzpomínkový let u příležitosti této události, která sice není kulatá (77. výročí), ale i tak významná. Tehdy poslední let ČLH absolvovala posádka s letounem Letov Š.328 OK-PCA, který pilotoval por. Josef Hanuš, který byl pro tentokrát nahrazen letounem L-60S Brigadýr, který putoval pro trati Praha (Letňany) - Křivoklát - Rakovník - Kolešovice - Louny - Roudnice - Slaný.
>
 
03.01.2016

Svítí, svítí slunce nad hlavou, nad hlavou…a není to medvídek Pú

text: (jjk), foto: Aleš Telecký Svítí, svítí slunce nad hlavou, nad hlavou…a není to medvídek Pú

Svítí, svítí slunce nad hlavou, nad hlavou…Svítí až kraj se zelená. V tom zpívá les i louka, kdo jen trochu správně kouká, uvidí, co krásy tahle země má. Sice titulní písnička hudební pohádky „Honza málem králem“, kterou zpívá (a Honzu hraje) Jiří Korn tak nějak působí nepatřičně v souvislosti s koncem jednoho, a začátkem dalšího roku, ale tentokrát to zase tak nepatřičné nebylo. Počasí i povětří roku 2015 bylo celé takové nějaké podivné a místo podzimu a zimy přišlo cosi jako předjaří a v poslední den v roce, kdy se plzeňští parašutisté přichystali na silvestrovský provoz vyšlo slunce a svítilo 31.prosince 2015 vesele nad hlavou na letiště Plzeň – Líně.

>
 
02.01.2016

Poslední den Trifidů ve Skalici

text: (jjk), foto: J.Dvořáček Poslední den Trifidů ve Skalici
Nový rok 2016 lze vlastně začít tím, čím rok 2015 končil. V tomto roce vánoční svátky a přelom roku vycházely tak trochu nakřivo, takže i ty víkendy vlastně hned navazovaly, nebo se částečně překrývaly. Takže na první víkend nového roku vyšlo vlastně to, co se událo v roce předchozím. Jako například silvestrovské setkání Trifidů v České Skalici. Takže ačkoli silvestrovský Den Trifidů byl ještě v roce 2015, informaci o něm nelze přinést nikdy jindy, než v roce novém, tedy 2016. 
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

17. - 18. listopadu 2018

Evropský pohár na přesnost přistání MPG

Prostějov II. - Stichovice

9. ročník soutěže v motorovém paraglidingu Evropského poháru v přesnosti přistání MPG, Letiště Prostějov II. – Stichovice, Paramotor klub Prostějov Stichovice, www.deltaklub.cz, www.laacr.cz

 
detail akce
soutěž - MPGL
 
22. listopadu 2018 17:00-20:00

Beseda na Albertově – Karel Burger

Praha 2 (ČVUT Fd)

Odborná společnost letecká ČR pořádá besedu: Karel Burger - palubní inženýr vojenského dopravního letectva "Jak se létá u vojenských dopraváků", Praha 2, Dopravní fakulta ČVUT na Albertově, Horská 3, www.czaes.org, www.fd.cvut.cz, www.facebook.com/OSLCR/

 
detail akce
společenská akce
 
8. prosince 2018 13:00-17:00

Den otevřených dveří hangáru

Praha - Točná

Den otevřených dveří hangáru s historickými letadly, aneb posaďte se do kokpitu, Letiště Praha – Točná, www.tocna.cz, https://www.facebook.com/tocnaairport/

 
detail akce
společenská akce
 
12. prosince 2018 19:00-22:00

Evropská tunelová liga RW-4

Praha - Letňany (Hurricane Factory)

Osmý ročník FAI Evropské tunelové ligy ve skupinové akrobacii RW-4, Hurricane Factory Praha - Letňany, www.aecr.cz, www.sportflight.cz, www.hurricanefactory.com

 
detail akce
společenská akce
 
13. prosince 2018 17:00-20:00

Beseda na Albertově – Josef Maršálek

Praha 2 (ČVUT Fd)

Odborná společnost letecká ČR pořádá besedu: Josef Maršálek – dopravní fakulta ČVUT, Sny o létání – složitá cesta Wernhera von Brauna, Praha 2, Dopravní fakulta ČVUT na Albertově, Horská 3, www.czaes.org, www.fd.cvut.cz, www.facebook.com/OSLCR/

 
detail akce
společenská akce
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama