Akce a soutěže RSS

09.04.2016

Splašený vysavač a zahradní sekačka utržení ze řetězu?

text: (jjk), foto: Jiří Ryszawy – ČVUT, mvod – JLČB Splašený vysavač a zahradní sekačka utržení ze řetězu?
Náhodný kolemjdoucí si tak musel myslet, procházejíc se kolem Homole, Litvínovic, kdesi okolo Černodubského rybníka chytajíc ryby, či čekajíc na vlak v Poříčí, že se někomu pomátla zahradní sekačka při první jarním krácení pažitu, nebo zešílel vysavač při jarním úklidu. I mnozí zvyklí na dlouholetý rachot proudových bojových strojů startujících z plánského vojenského letiště, museli být poněkud zmateni z podivného zvuju, který se široko daleko rozléhal. Asi největší údiv musel vzbudit u neznalého pozorovatele pohled na oblohu. Vidí typické tvary a siluetu slavného československého a českého letounu Aero L-39 Albatros a slyší zvuk podobající se spíš do extrémních otáček vyhnanému motoru zahradní sekačky, či vysavače. To se nad českobudějovickým mezinárodním letišti na Plané (někdejším vojenským) poprvé oficiálně představil letounek UL-39 Albi  OK-UUH 01, neboli ultralehká varianta známého stroje z Ústavu letadlové techniky Fakulty strojní Českého vysokého učení technického v Praze.       
>
 
02.04.2016

Miroslav Černý a Stanislav Mayer aviatiky roku 2015

text: (jjk), www.airzone.tv, foto: (jjk), Kamil Večeřa Miroslav Černý a Stanislav Mayer aviatiky roku 2015
V pátek 1.dubna 2016 proběhlo v mladoboleslavském leteckém muzeu slavnostní vyhlášení nejlepších leteckých sportovců uplynulého kalendářního roku. Alčkoli to bylo na „Apríla“, tak apríl to tedy rozhodně nebyl. Po několika letech se opět při této akci společně sešly jak Letecká amatérská asociace České republiky, tak i Aeroklub České republiky a tak se na podiu jako nejlepší aviatici objevili hnedle dva vítězové. Stali se jimi letecký akrobat Miroslav Černý a paraglidista Stanislav Mayer.  
>
 
20.03.2016

Nový šéf českého aeroklubu

text, foto: (jjk), zdroj: www.airzone.tv Nový šéf českého aeroklubu
Valná hromada Aeroklubu České republiky na svém volebním zasedání v sobotu 19. března 2016 zvolila novým prezidentem dvaatřicetiletého Ing. Vladimíra Machulu Ph.D., který od delegátů získal 87 procent hlasů a porazil tak dosavadního a funkci obhajujícího prezidenta Aeroklubu České republiky Vlastimila Dvořáka.
>
 
13.03.2016

Tak se nám vzduchoplavectví vrátilo na Vypich

text, foto: (jjk) Tak se nám vzduchoplavectví vrátilo na Vypich
Tedy vrátilo se vzduchoplavectví na pražský, respektive břevnovský Vypich tak jen v podobě modelářské soutěže. U obory Hvězda na Vypichu se v minulosti vyskytovali všelijací vzduchoplavci, ale i vůbec vojáci často. V posledních letech už tuto břevnovskou louku jen po zrušení heliportu využívali ke svým soutěžím jen modeláři při seriálu závodů Pražské RC házedlo v kategoriích RCH,F3K a F6D, ale po té, co se před dvěma roky po koncertu jedné hudební skupiny z louky udělali diváci bahnisko, které svou kvalitou by bylo ideálním místem k natáčení historického filmu o bitvě Bělohorské, i modeláři našli azyl jinde. Pláň u zdi, ale bylo „opravena“ a příroda sama si s tou katastrofou poradila a tak se v předjaří modeláři vrátili a v sobotu 12.března 2016 zde proběhl závod Pražského RC házedla.
>
 
12.03.2016

Poslední let Letov Š.328 OK-PCA trochu jinak

text: (jjk), foto: Ondřej Hofmann Poslední let Letov Š.328 OK-PCA trochu jinak
Poslední let Četnické letecké hlídky před okupací se uskutečnil 12.března 1939 a k symbolickému zopakování došlo 12.března 2016. Spolek historie vojenského a policejního letectva z Kolešovic, Bigglesova letecká společnost a Četnická pátrací stanice Praha tak dne 12. března 2016 uspořádaly symbolický vzpomínkový let u příležitosti této události, která sice není kulatá (77. výročí), ale i tak významná. Tehdy poslední let ČLH absolvovala posádka s letounem Letov Š.328 OK-PCA, který pilotoval por. Josef Hanuš, který byl pro tentokrát nahrazen letounem L-60S Brigadýr, který putoval pro trati Praha (Letňany) - Křivoklát - Rakovník - Kolešovice - Louny - Roudnice - Slaný.
>
 
03.01.2016

Svítí, svítí slunce nad hlavou, nad hlavou…a není to medvídek Pú

text: (jjk), foto: Aleš Telecký Svítí, svítí slunce nad hlavou, nad hlavou…a není to medvídek Pú

Svítí, svítí slunce nad hlavou, nad hlavou…Svítí až kraj se zelená. V tom zpívá les i louka, kdo jen trochu správně kouká, uvidí, co krásy tahle země má. Sice titulní písnička hudební pohádky „Honza málem králem“, kterou zpívá (a Honzu hraje) Jiří Korn tak nějak působí nepatřičně v souvislosti s koncem jednoho, a začátkem dalšího roku, ale tentokrát to zase tak nepatřičné nebylo. Počasí i povětří roku 2015 bylo celé takové nějaké podivné a místo podzimu a zimy přišlo cosi jako předjaří a v poslední den v roce, kdy se plzeňští parašutisté přichystali na silvestrovský provoz vyšlo slunce a svítilo 31.prosince 2015 vesele nad hlavou na letiště Plzeň – Líně.

>
 
02.01.2016

Poslední den Trifidů ve Skalici

text: (jjk), foto: J.Dvořáček Poslední den Trifidů ve Skalici
Nový rok 2016 lze vlastně začít tím, čím rok 2015 končil. V tomto roce vánoční svátky a přelom roku vycházely tak trochu nakřivo, takže i ty víkendy vlastně hned navazovaly, nebo se částečně překrývaly. Takže na první víkend nového roku vyšlo vlastně to, co se událo v roce předchozím. Jako například silvestrovské setkání Trifidů v České Skalici. Takže ačkoli silvestrovský Den Trifidů byl ještě v roce 2015, informaci o něm nelze přinést nikdy jindy, než v roce novém, tedy 2016. 
>
 
01.11.2015

A opět na Dušičky se listí se roztočilo, listy se dotočily…

text,foto: (jjk) A opět na Dušičky se listí se roztočilo, listy se dotočily…

Více než tři sta dnů už je odstříháno z letošního roku a ač to tak na první pohled nevypadá, do konce toho letošního zbývají už jen poslední dva měsíce,dny se už podezřele zkrátily a vzduchoplavci a aviatici se ukládají k zimnímu spánku. Protože tady je to obráceně. U létání se jaro zeptá co jsi dělal v zimě a u sedláka a chalupníka se ptá zima, co kdo dělal v létě. A tak se sezona už i s prodlouženými stíny vrhanými chladnoucím sluncem ukládá ke spánku. A tak jak v loňském roce to bylo loučení chrudimské (viz. Samhaim, aneb loučení Dušičkové), letos poslední akce sezony vyšla opět na dny před Svátkem všech zesnulých, tedy Dušiček na přelom října a listopadu a bylo to loučení podhořanské. Na letišti Podhořany – Nový Dvůr se rozloučili se sezonou 31.října 2015 mimo jiné paralelním slalomem vrtulníků.

 

>
 
25.10.2015

Celý svět v jedné průhledné rouře

text,foto: (jjk) Celý svět v jedné průhledné rouře

Pátým rokem stojí v pražských Letňanech budova připomínající zvenku tak trochu elektrárnu, určená speciálně pro parašutisty. V roce 2011 se otevřel parašutistický větrný tunel Skydive Arena, dnes známý jako Hurricane Factory Praha. Tato pozoruhodná stavba se mezi parašutisty stala velmi rychle oblíbeným místem tréninků, ale i soutěží, a odměnou za to všeliké snažení bylo uspořádání historicky prvního Mistrovství světa v indoor skydivingu neboli létání ve větrném tunelu ve dnech 21. až 24.října 2015.

 

>
 
11.10.2015

Modeláři po čtyřiadvacáté

text,foto: (jjk) Modeláři po čtyřiadvacáté

Od roku 1992 se pravidelně rok co rok koná prodejní kontraktační veletrh Model Hobby. V roce 1992 to začalo v paláci U Hybernů (viz. Model Hobby 92) a v posledních letech už veletrh s mnoha dalšími doprovodnými akcemi a (a souběžnými výstavami) koná pravidelně v pražských Letňanech. Ten letošní se konal v areálu veletržního areálu PVA Expo Praha od 8. do 11. října 2015. Už v roce 2015 po čtyřiadvacáté.

>
 
10.10.2015

Víkend s Model Hobby v Letňanech

text: (red), foto: VLa Víkend s Model Hobby v Letňanech

V pražských Letňanech, v areálu veletržního areálu PVA Expo Praha probíhá od 8. do 11. října 2015 už čtyřiadvacátý ročník prodejního a kontraktačního veletrhu Hodel Hobby 2015. Na veletrhu je tradičně prezentováno letecké, automobilové, železniční plastikové a papírové modelářství nejrozličnějších druhů a typů. V letošním roce je novinkou expozice Print In 3D o trojrozměrném tisku, v trochu pozměněné podobě pokračuje po osmé i výstava orchidejí (letos Svět orchidejí) a další doprovodné akce.

>
 
28.09.2015

Surikaty jsou už pod peřinou…

text,foto: (jjk) Surikaty jsou už pod peřinou…

Ranské surikaty už jsou pod peřinou zhruba tak měsíc a jejich panáčkování a pískání bude k vidění opět až s vlahým jarním počasím. A pod peřinu se symbolicky chystají i ranští vzduchoplavci, kteří pravidelně jarně (symbolické odemykání sezony) a podzimně (symbolicky na závěr sezony) svahují a jinak se houfují a na archaických vehiklech vůkol poletují (otatně je to tam také jejich záliba pohybovati se vzduchem v přístrojích, které noveletce, pouhé joystickykáře vyděsí k smrti). Takže se od 25. do 28.září 2015 na Rané u Loun svahovalo a létalo na roztodivných aparátech pod hustou peřinou oblaků, jakoby i svatý Petr se snažil naznačit, že už je čas ulehnout k zimnímu spánku.

>
 
27.09.2015

Tak trochu poplach v oblacích bez Pana Tau

text,foto: (jjk) Tak trochu poplach v oblacích bez Pana Tau

Poplach v oblacích je jak známo film z konce sedmdesátých let, kdy se na křídle Tupoleva Tu-134A promenáduje Pan Tau, jehož se snaží třetí inspektor letového provozu Málek (v podání Vlastimila Brodského) poměrně marně dohnat. Se sobotou 26.září 2015 to sice nijak nesouvisí, ale nazvat den dokořán otevřených dveří mladoboleslavského leteckého muzea na letišti Mladá Boleslav – Bezděčín, jako „muzeum v oblacích“ by evokovalo nějakou katastrofu. A tak poplach v oblacích působí o poznání mírumilovněji, protože se nad Bezděčínem během jedné jediné hodiny prohnaly téměř úplně všechny letuschopné exponáty letos zprovozněného muzea.

>
 
20.09.2015

Švédové nad Ostravou a nejen oni...

text: (jjk), M.J. foto: M.J. Švédové nad Ostravou a nejen oni...

Ve druhé polovině září se tradičně na ostravském letišti v Mošnově sešlo několik desítek převážně letecké techniky (ale i pozemní) armád sdružených v Severoatlantické alianci na už tradičních Dnech NATO a Vzdušných sil Armády České republiky. Ale nejen členové aliance se v Ostravě tradičně představují a tak partnerem pro rok 2015 se stalo Švédsko. Na letišti pojmenovaném Leoši Janáčkovi se tak ve dnech 19. a 20. září 2015 na zemi i ve vzduchu setkalo více než sedm desítek letadel či vrtulníků všech typů.

>
 
20.09.2015

Malá zelená pošťačka

text,foto: (jjk) Malá zelená pošťačka

Už uběhlo sedm let od okamžiku, kdy se do Rokycan začaly vracet historické kluzáky (viz.Návrat plachtařů na rokycanské nebe) i když v poněkud zmenšenější formě. Na rokycanském letišti, které si zažilo své zrušení, téměř naprostou likvidaci a znovuvzkříšení dnes právě modeláři připomínají slavné doby létání v Rokycanech, protože jinak tady o větroň zrovna často nezavadíte. Ze setkání modelů historických kluzáků se po sedmi letech už vlastně (dá se říci) stala tradice a protože jsem kvůli počasí a jiným akcím v tomto roce (a v roce předchozím) měl na tomto letiště smůlu, využil jsem této příležitosti a v sobotu 19.září 2015 navštívil letiště Rokycany a sedmé setkání historických kluzáků.

>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

14. - 22. července 2018

TCup 2018

Toužim - Přílezy

Plachtařská regionální soutěž, Letiště Toužim - Přílezy, www.gliding.cz, www.soaringspot.com, www.aeroklubtouzim.cz

 
detail akce
soutěž - plachtění
 
15. - 27. července 2018

Plachtařské Mistrovství ČR juniorů - PMRj 2018

Raná u Loun
Plachtařské Mistrovství České republiky regionů v plachtění - PMRj 2018, Letiště Raná u Loun, www.gliding.cz, www.soaringspot.com, www.lkra.cz, www.aeroklubrana.cz
 
detail akce
soutěž - plachtění
 
20. - 22. července 2018

European Acro Cup

Benešov - Bystřice/Nesvačily

Setkání nejlepších evropských pilotů velkých akrobatických RC modelů, Letiště Benešov - Bystřice/Nesvačily, www.minfo.cz/nesvacily

 
detail akce
letecké modelářství
 
20. - 22. července 2018

Liga MPK 3.kolo

Mýto - Kařízek

3.kolo ligové soutěže v motorovém paraglidingu, Letiště Mýto - Kařízek, www.amgmyto.cz, www.laacr.cz

 
detail akce
soutěž - MPGL
 
20. - 22. července 2018

Moravský trojúhelník 2018

Borotice

Soutěž o pohár Moravský trojúhelník v motorovém paraglidingu, pro přeletáře, ale i začínající soutěžní piloty, Letiště Borotice, www.pgkb.cz

 
detail akce
soutěž - MPGL
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama