Akce a soutěže RSS

23.01.2020

Matouš Adam a Ladislav Teplý nejlepšími letci roku 2019

(red), www.cumulus.cz Matouš Adam a Ladislav Teplý nejlepšími letci roku 2019
Ve čtvrtek 21.ledna 2020 v Divadle Image proběhlo slavnostní vyhlášení nejlepších letců za rok 2019. Nejlepšími se (pro někoho možná překvapivě) se stali Matouš Adam a Ladislav Teplý, tedy členové posádky motorového závěsného kluzáku, kteří se v loňském roce stali mistry Evropy. Ocenění převzali od loňského vítěze Martina Šonky a navíc pilot Matouš Adam se stal nejmladším nositelem titulu letecký sportovec roku v historii. Slavnostní vyhlášení společně uspořádala Letecká amatérská asociace České republiky, Aeroklub České republiky, Svaz modelářů České republiky ve spolupráci s Klubem leteckých novinářů Syndikátu novinářů České republiky.
>
 
20.10.2019

Model Hobby 2019

text, foto: (jjk) www.modehobby.cz Model Hobby 2019
Modelářskému veletrhu táhne na třicítku, protože už v roce 1992 se konal první ročník Model Hobby (viz. Model Hobby 92). Během těch téměř třiceti let se na, původně modelářskou akci, nabalily další výstavy, veletrhy a kontraktační prezentace a Model Hobby je jen jednou z několika akcí, které sice ještě nejsou tak dlouhověké, ale už se také pomalu stávají tradičními akcemi. I když tento prodejní a kontraktační modelářský veletrh se možná modelářům srdcařům může zdát trochu upozaděný mezi paralelními veletrhy a výstavami, i když tomu tak úplně není. Na druhou stranu, která podobná prezentace se dožila takové dlouhověkosti jako Model Hobby slavící své osmadvacáté narozeniny od 17. do neděle 20. října 2019.
>
 
22.09.2019

Po devatenácté v Mošnově

text, foto: M.J., www.airfoto.jencik.net Po devatenácté v Mošnově
Ve třetím týdnu v září (21. a 22.10.2019) se konal na mošnovském letišti už devatenáctý ročník Dnů NATO & Dnů Vzdušných sil Armády České republiky. Letošní ročník byl připomínkou dvacátého výročí vstupu České republiky do Severoatlantické aliance a sedmdesátého výročí vzniku NATO. Hlavní partnerskou zemí letošního ročníku bylo Rumunsko a kromě zástupců této balkánské země se účastnilo i dalších sedmnáct zemí, nejen členských zemí NATO.
>
 
01.09.2019

Křídla nad Úžínem

text: M.J., (jjk), foto: Miloš Jenčík, www.airfoto.jencik.net Křídla nad Úžínem
V místech kde kdysi bývala obec Úžín – Auschine bylo opět nebe plné letadel a to doslova. Poslední srpnový den se konal na ústeckém letišti letecký den s ukázkami nejen letecké, ale i různé jiné techniky a bohatým doprovodným programem pro všechny generace. „Ústecké nebe plné letadel“ se na konci prázdnin obnovilo po znovuzprovoznení letiště před dvěma roky, respektive, před čtyřmi lety, kdy se sem už opět mohl y slétávat alespoň ultralighty. Poslední tři roky, včetně 31.srpna 2019 už se v Ústí nad Labem koná letecký sen se vším všudy.
>
 
18.08.2019

Začátek srpna opět s rychlými padáky v Klatovech

(jjk) Začátek srpna opět s rychlými padáky v Klatovech
Na letišti v Klatovech, v areálu jedné z nejmodernějších dropzón nejen v České republice, ale určitě v celé střední Evropě, se ve dnech 14. až 18. srpna 2019 konalo další Mistrovství České republiky ve swoopingu, neboli pilotování a přistání na vysokorychlostních padácích, v rámci už tradiční parašutistické soutěže Pink Canopy Piloting Open 2019. V roce 2019 se zde kromě domácího českého šampionátu, konalo i mistrovství Německa, Rakouska, Nizozemska a Velké Británie. Canopy piloting, nebo také swooping je sice relativně mladý parašutistický sport, ale konkrétně s letištěm v Chaloupkách u Klatov je úzce spjatý už mnoho let, podobně jako bachraté dvoumotorové letouny Short SC.7 Skyvan „Růžových aerolinií“, rakouské společnosti Pink Aviation Services.
>
 
17.08.2019

Šedesátiletí Orlíci jsou v osmnácti plnoletí

(jjk) Šedesátiletí Orlíci jsou v osmnácti plnoletí
Před šedesáti lety 12.srpna 1959 byl v Medlánkách zalétán Františkem Kdérem první prototyp kluzáku M-15 Standard, který se od 20.června 1961 začal sériově vyrábět pod názvem VT-16 Orlík, a od 10. do 17.srpna 2019 se ve Velkém Poříčí konal osmnáctý ročník Hronovských Orlíkovských přeháněk spolu s Pohárem Petra Fialy. Kluzáky Orličan VT-16/116 Orlík (nebo M-28/35) byly sice před mnoha lety nahrazeny modernějšími a novějšími soutěžními větroni, ale přesto mají díky Aeroklubu Hronov svou monotypovou soutěž, která letos dosáhla zmíněným osmnáctým ročníkem symbolické plnoletosti.
>
 
03.08.2019

Český ráj to na pohled

(jjk) Český ráj to na pohled
Pohár Českého ráje proběhl od 27. července 2019 – 3. srpna 2019 v Jičíně. Podařilo se odlétat šest letových dnů, aneb není malých soutěží. Pokud odmyslíme skvělé jičínské navigátory ověnčené mnoha medailemi z různých tuzemských i mezinárodních soutěží, tak plachtaře od pohádkového lesa Řáholce, tedy z jičínského aeroklubu, potkáváme na mnoha soutěžích, a to i namnoze na stupních vítězů. Kromě velkých soutěží na úrovni republikových šampionátů na různých místech celé republiky probíhají i různé plachtařské soutěže. Ale kromě plachtařských závodů, kterých se pravidelně účastní několik desítek větroňů a jejich posádek, probíhá v polovině letních prázdnin i taková malá komorní soutěž i na jičínském letišti.
>
 
27.07.2019

Podruhé v Rakovníku se Skyleaderem

(jjk) Podruhé v Rakovníku se Skyleaderem
V roce 2018 se na letišti v Rakovníku po mnoha dlouhých letech konala opět akrobatická soutěž. Do názvu Rakovnického poháru se v tomto roce dostal i název sponzora, tedy firmy Skyleader (Skyleader Group), do jejíhož portfolia se vloni dostal i výrobce akrobatických letounů XtremeAir GmbH. Ostatně tato firma byla už v loňském roce s Aeroklubem Rakovník, spolupořadatelem těchto akrobatických závodů. Letoun XtremeAir XA42 se také logicky i v soutěži objevil a sedlali ho Radek Filip a Lukáš Pařízek. A v tomto roce se podařilo vybrat i podobný termín na konci července 26. a 27.7.2019.
>
 
20.07.2019

Desátý plachtařský pohár v Toužimi

(jjk) Desátý plachtařský pohár v Toužimi
Na letišti Toužim – Přílezy se už mnoho let konají akrobatické soutěže, a to jak Karlovarský pohár, který se sem přestěhoval z Olšových Vrat, tak i šampionát republikový, nebo evropský. Ale v roce 2009 Aeroklub Toužim uspořádal i plachtařský Toužim Cup (nebo také TCup). První ročník sice provázela nepřízeň počasí, ale druhý ročník, který se konal v roce 2011 už proběhl k všeobecné spokojenosti pořadatelů i soutěžících. A postupně se i z plachtařské soutěže začíná stávat jistá tradice. A ve dnech 13. až 20. července 2019 se konal kulatý desátý ročník Toužim Cupu.
>
 
20.07.2019

Hejno plachtařů nad Vysočinou

(jjk) Hejno plachtařů nad Vysočinou
V roce 2012 si našli letňanští plachtaři detašované působiště na letišti v Havlíčkově Brodě, kde si postavili i vlastní hangár. A o rok později spolu se svými místními kolegy vytáhly své hejno kluzáků na takové malé, skoro rodinné, závody. V roce 2014 si soutěž zopakovali jako Plachtařský pohár Vysočiny za podstatně hojnější účasti v počtu pětačtyřiceti účastníků. Ve dnech 13. až 20. července 2019 se už letošního ročníku Plachtařského poháru Vysočiny účastnilo šetašedesát soutěžících.
>
 
13.07.2019

Safari vyhráli domácí

(jjk) Safari vyhráli domácí
V posledních dnech června a prvních dvou týdnech července (29.června až 13.července 2019) se konal dvaadvacátý plachtařský Pohár Safari a šestý ročník (neoficiálního) Plachtařského Mistrovství České republiky dvoumístných kluzáků. V letošním ročníku se mimořádně dařilo domácím plachtařům, protože členové Aeroklubu Dvůr Králové nad Labem zvítězili ve všech třech kategoriích, Jana Vepřeková ve volné třídě, Marek Korneč v klubové třídě a v blaníkovských dvousedadlovkách Jaroslav Rapáč & Ondřej Teichman.   
>
 
13.07.2019

Bronz Michala Tvrzníka a stříbro týmu v Břeclavi

(jjk) Bronz Michala Tvrzníka a stříbro týmu v Břeclavi
Po roce se opět do Břeclavi vrátili akrobaté. Zatímco se v posledních červnových dnech roku 2018 na břeclavském letišti utkali letečtí akrobaté na motorových letounech o domácí tituly, tentokrát se zde setkali akrobaté na druhém světovém šampionátu kategorie Intermadiate (2nd FAI World Intermediate Aerobatic Championship 2019). Mistrovství světa kategorie Intermediate je vlastně zcela nová soutěž, protože poprvé se konala teprve v roce 2014 v Mossel Bay v Jihoafrické republice. Po pětileté přestávce se druhý ročník pořádal až od 7. do 13.července 2018 na jihu Moravy, na dohled rakouských hranic, na letišti v Břeclavi. 
>
 
06.07.2019

Dvanáctý Vlach stěhovavý

(jjk) Dvanáctý Vlach stěhovavý
Mladoboleslavský plachtařský závod Gradient Grand Prix & Pohár Metoděje Vlacha se konal na bezděčínském letišti od 29. června do 6. července 2019. Letošní dvanáctý ročník se opět termínově přestěhoval, tentokrát na přelom června a července. Ale předchozí čtyři ročníky byly až na konci srpna (celkově bylo sedm srpnových), jeden i zasahoval do září, ale před tím se závodilo v květnu a poprvé i v červenci. Tento závod je prostě takový stěhovavý. 
>
 
23.06.2019

POTKani se potkali u lesa Řáholce

text: (jjk), Josef Mezera, foto: Josef Mezera POTKani se potkali u lesa Řáholce
Už po šestadvacáté se slétli veteráni na setkání Plachtařského Oldtimer klubu a tentokrát se potkali v Rumcajsově kraji, u lesa Řáholce na jičínském letišti Vokšice. V Jičíně se potkala dvacítka historických kluzáků a zhruba dvojnásobný počet vzduchoplavců, včetně vzácné návštěvy plachtařů (a jejich kluzáků) z Slovinska a Chorvatska a víceméně tradičních účastníků od sousedů z Německa a Polska. První účastníci letošního sletu se začali sjíždět a slétávat od pátku 14.června 2019 a poslední naopak se na dohled lesa Řáholce pod Veliší nad Barborkou loučili v neděli 23.června 2019.
>
 
23.06.2019

Patnáctá Roudnice

text: (jjk), text, foto: M.J. Patnáctá Roudnice
Opět po dvou letech se na letišti v Roudnici nad Labem 22. a 23.června 2019 konal letecký den Memorial Air Show 2019. Už půlkulatý patnáctý ročník, takže v roce 2020 uplyne třicet let od toho úplně prvního, který se konal v roce 1991. Za téměř tři desítky let se v Roudnici vystřídala exkluzívní přehlídka všech možných unikátů letecké historie, které psaly historii nejvýznamnějších vojenských konfliktů dvacátého století, ale především druhé světové války a historie československého letectví.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

12. - 25. července 2020

Plachtařské Mistrovství regionů - PMRg 2020

České Budějovice - Hosín
Plachtařské Mistrovství regionů v plachtění - PMRg 2020, České Budějovice - Hosín, www.gliding.cz, www.soaringspot.com, www.hosin.info, www.aecr.cz
 
detail akce
soutěž - plachtění
 
18. - 26. července 2020

Ranský pohár 2020

Raná u Loun
14.Ranský pohár v plachtění, Letiště Raná u Loun, www.lkra.cz, www.soaringspot.com, www.gliding.cz, www.aeroklubrana.cz, www.pohar.aeroklubrana.cz
 
detail akce
soutěž - plachtění
 
18. července 2020 10:00-18:00

RC Model Show 2020

Bolešiny u Klatov
Modelářský letecký den; akrobacie a létání RC modelů, letadel, vrtulníků všech kategorií, Modelářské letiště Bolešiny, www.modelklubbolesiny.cz
 
detail akce
letecké modelářství
 
23. - 25. července 2020

Otevřené Mistrovství České republiky 2020 v klasických disciplínách

Strakonice
Otevřené Mistrovství České republiky v parašutismu v klasických disciplínách; Soutěž v parašutismu - přesnost přistání, Letiště Strakonice, www.aecr.cz, www.akstrakonice.cz, https://aeroklubstrakonice.weebly.com/
 
detail akce
soutěž - parašutismus
 
24. - 26. července 2020

Mistrovství ČR v ultralehkém létání 2020

Strunkovice
Mistrovství České republiky v ultralehkém létání, Letiště Strunkovice, www.laacr.cz/SvazUL/, www.laacr.cz, www.ak-pt.cz, www.facebook.com/AeroklubPrachatice
 
detail akce
soutěž - ULL
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama