Aktuality RSS

27.05.2009

UFO v Karlových Varech

text, foto: (jjk) UFO v Karlových Varech
Nová odbavovací budova na letišti v Karlových Varech - Olšových Vratech je sice v provozu už víc než dva měsíce (zveřejněno zde 13.4.09), ale protože k oficiálnímu slavnostnímu aktu došlo až minulý týden, posunul jsem tento článek dopředu, aby to nevypadalo, že jsem na Karlovy Vary zapoměl. Pro ty, kteří znali starou budovu, která připomínala spíš stařičké vlakové nádraží (ze 30.let 20.století), bude návštěva tohoto letiště takovým malým šokem. Nový terminál vypadá, jakoby tu před několika okamžiky přistálo UFO.
>
 
26.05.2009

Vydání ZVLÁŠTNÍ SPECIFIKACE LETOVÉ ZPŮSOBILOSTI pro letouny ANTONOV AN-2 (vyrobené v SSSR)

ÚCL, www.ucl.cz Vydání ZVLÁŠTNÍ SPECIFIKACE LETOVÉ ZPŮSOBILOSTI pro letouny ANTONOV AN-2 (vyrobené v SSSR)

Výrobce letounu OKB Antonova v bývalém SSSR nebyl, v důsledku tehdejší praxe, držitelem Typového osvědčení pro letoun uvedeného typu a tudíž letounu v Československu (ČR) ani nemohlo být vydáno standardní osvědčení „Uznání typu“. Vzhledem k významu letounu pro vývoj civilního letectví ve světě, evropská agentura pro bezpečnost letectví EASA uvedla letouny AN-2 vyrobené v SSSR na seznam v Annexu II, nařízení (ES) č. 1592/2002 (č. 216/2008). V souladu s tímto nařízením musí být letadla uvedená v Annexu II provozována podle tzv. národních systémů (v ČR dle předpisů řady L a směrnic souvisejících).

>
 
25.05.2009

Zpřesněné upozornění na vjezdové povolení na letiště v Hradci Králové

(red), LSHK, www.lshk.cz Zpřesněné upozornění na vjezdové povolení na letiště v Hradci Králové

Na mezinárodním letišti v Hradci Králové byla před týdnem uvedena do provozu závora, která by měla zabránit volnému pohybu cizích osob a vozidel na pojížděcích komunikacích a vzletové a přistávací dráze. Především jde o bezpečnostní opatření, aby se co nejlépe zabránilo případným kolizím s letadly a chránilo se tak jak zdraví posádek, tak technika. A v těchto dnech Letecké služby Hradec Králové a.s. zveřejnily i pravidla pro vjezdová povolení do „modré“ a „žluté“ zóny.Povolení se vydávají od pondělí 25.května a všichni uživatelé je pro svá vozidla musí mít vyzvednuta do soboty 30.května.

>
 
24.05.2009

Ohlédnutí za AeroExpo 2009

text,foto: (jjk) Ohlédnutí za AeroExpo 2009

Na veletržním výstavišti v Letňanech v posledních třech dnech proběhla letecká výstava AeroExpo 2009. Jak už bylo zmíněno v upozornění o omezení vzdušného prostoru, letos se akce konala v Praze místo loňské Příbrami. Návštěvníci mohli i letos zhlédnout nejnovější typy letounů a příslušenství. Premiéry tu měly stroje jak domácí tak i zahraniční provenience a letos měla na rozdíl od loňska výstava i štěstí na počasí.

>
 
24.05.2009

Letecké dny v Letňanech

text,foto: (jjk) Letecké dny v Letňanech

O tomto víkendu v hangárech tzv. Staré Aerovky na letňanském letišti proběhly letošní letecké slavnosti s podtitulem 50 let je vzduch mořem Delfína, tedy výstava k 50-tému výročí vzletu prototypu prvního československého letounu s proudovým motorem (L-29 delfin). Ale dovolím si poznamenat malý dojem, že poslední dobou akcím pořádaným ve Staré Aerovce poněkud pokulhává propagace. Bohužel veřejnost se ani na stránkách www.aerovka.cz o chystaných akcích nic nedozví.

>
 
23.05.2009

V Chotěboři na dětském dnu

text,foto: (jjk) V Chotěboři na dětském dnu
Létací veselici, respektive tradiční dětský den dnes 23.května pořádal Aeroklub Chotěboř na svém letišti. Hlavně se tu vydováděly děti, které zde kromě všelijakých atrakcí, také mohly absolvovat zajímavé vyhlídkové lety.
>
 
23.05.2009

Open day 09´ Čáslav

text,foto: (jjk) Open day 09´ Čáslav
Na chotusickém letišti 21. základny taktického letectva u Čáslavi se po dvou letech opět konal den otevřených dveří, letos pod názvem Open Day 09´ za účasti všech typů letadel, která jsou momentálně ve výzbroji Armády České republiky. Ale nejzábavnější bylo zaparkovat několik kilometrů od letiště a prodrat se těmi davy až na plochu a proto na fotkách není kromě pilotů vidět jediný člověk.
>
 
23.05.2009

Nový stroj firmy TL-Ultralight představen ve Fridrichshafenu

(red), TL-Ultralight, www.tl-ultralight.cz Nový stroj firmy TL-Ultralight představen ve Fridrichshafenu
Na mezinárodním veletrhu Messe 2009 v německém Fridrichshafenu představila královehradecká firma TL-Ultralight svůj nejnovější produkt TL 4000. Ve více než padesáti zemích světa dosud létají typy TL-96 Star, TL-2000 Sting (RG/S3) a TL-3000 a lze si jen přát, že jejich nástupce bude stejně úspěšný.
>
 
21.05.2009

Analýzy dvou nedávných nehod padákových kluzáků.

(red), LAA ČR, www.laa.cz Analýzy dvou nedávných nehod padákových kluzáků.
Letecká amatérská asociace ČR zveřejnila na svých webových stránkách www.laa.cz informace a komentáře o dvou nehodách, které se staly 3.května 2009 na Černé hoře v Krkonoších a 12.května 2009 u Horních Lysečin. V obou případech je zřejmé, že „lidský faktor“ je nepoučitelný.
>
 
20.05.2009

ATR-42 v barvách SkyTeamu na trati.

(jjk) ATR-42 v barvách SkyTeamu na trati.

ATR-42 v barvách SkyTeamu na trati. Před časem se objevila informace, že aliance Skytem, jejíž členem jsou i České aerolinie, bude mít podobně jako konkurenční Star Alliance na některých typech některých členských aerolinií jednotné „livery“, tedy jednotné barevné provedení. Dnes se na své lince do Mnichova v tomto barevném provedení představí stroj ATR-42 Českých aerolinií.

>
 
19.05.2009

Omezení při AEROEXPO PRAGUE 2009

(jjk), ŘLP LIS Omezení při AEROEXPO PRAGUE 2009

Blíží se AeroExpo Europe/Prague 2009, které letos bude na letišti v Praze Letňanech a přilehlém veletržním areálu. Vloni se akce konala na letišti Příbram-Dlouhá Lhota, které má 15set metrů dlouhou asfaltovou dráhu. Letňany však „jen“ 860 metrů trávy a to je také důvod, proč se pro letadla chystají různá omezení. ŘLP k tomu vydalo i NOTAM s mapovými přílohami.

>
 
18.05.2009

Skončila pravidelná údržba drah na Ruzyni

(jjk) Skončila pravidelná údržba drah na Ruzyni
Dnešním dnem končí na pražském letišti v Ruzyni pravidelná jarní údržba dráhového systému. Do včerejšího dne, neděle 18. května probíhala sekvenční údržba hlavní dráhy RWY 06/24, provoz byl v době od 6.00 do 24.00 převedený na vedlejší dráhu, v ostatních nočních hodinách byla hlavní dráha v provozu.
>
 
17.05.2009

Za paragány v Hořovicích

text,foto: (jjk) Za paragány v Hořovicích
Tak jsem byl upozorněn, že zanedbávám parašutisty. Ne, že bych je úplně zanedbával, něco z jejich soutěží se najít dá (Pohár Vysočiny nebo Strakonický Fez), ale je pravda, že se jim opravdu věnuji méně než ostatním. A protože nebylo v sobotu úplně nejhezčí počasí a vlastně byly jen dvě letecké soutěže v Jaroměři a Českých Budějovicích, usoudil jsem, že bych mohl zajet podívat se na běžný provoz na hořovické letiště, které mám podobně jako Bubovice a Ruzyni téměř pod nosem, a které jsem poněkud v loňském roce opravdu zanedbával.
>
 
17.05.2009

Blanka komplikuje dopravu v Dejvicích

(jjk), MHMP, Metrostav Blanka komplikuje dopravu v Dejvicích
Tato informace nesouvisí s letectvím pouze zdánlivě, protože výluka ovlivní i ty, kteří míří na letiště v Praze – Ruzyni. Jedná se o to, že od zítřka 18. května 2009 nebudou jezdit vlaky mezi stanicemi Dejvice a Masarykovo nádraží na železniční trati Praha – Kladno – Rakovník (linka S5 a R5). Výluka, která souvisí se stavbou Městského okruhu Myslbekova – Pelc – Tyrolka (Blanka), vyvolá řadu změn v jízdních řádech vlaků.
>
 
17.05.2009

Úspěch studentů LÚ FSI v soutěži Airbus Fly Your Ideas Challenge

(jjk), FSI VUT Brno Úspěch studentů LÚ FSI v soutěži Airbus Fly Your Ideas Challenge
Dalšího významného úspěchu dosáhli studenti Leteckého ústavu Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně, kteří se účastnili mezinárodní soutěže „Fly Your Ideas”, vypsané společností Airbus Industrie jejíž cílem je motivovat studenty technických oborů všech zaměření k podílení se na snižování ekologických dopadů letecké dopravy.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

12. - 25. července 2020

Plachtařské Mistrovství regionů - PMRg 2020

České Budějovice - Hosín
Plachtařské Mistrovství regionů v plachtění - PMRg 2020, České Budějovice - Hosín, www.gliding.cz, www.soaringspot.com, www.hosin.info, www.aecr.cz
 
detail akce
soutěž - plachtění
 
18. - 26. července 2020

Ranský pohár 2020

Raná u Loun
14.Ranský pohár v plachtění, Letiště Raná u Loun, www.lkra.cz, www.soaringspot.com, www.gliding.cz, www.aeroklubrana.cz, www.pohar.aeroklubrana.cz
 
detail akce
soutěž - plachtění
 
18. července 2020 10:00-18:00

RC Model Show 2020

Bolešiny u Klatov
Modelářský letecký den; akrobacie a létání RC modelů, letadel, vrtulníků všech kategorií, Modelářské letiště Bolešiny, www.modelklubbolesiny.cz
 
detail akce
letecké modelářství
 
23. - 25. července 2020

Otevřené Mistrovství České republiky 2020 v klasických disciplínách

Strakonice
Otevřené Mistrovství České republiky v parašutismu v klasických disciplínách; Soutěž v parašutismu - přesnost přistání, Letiště Strakonice, www.aecr.cz, www.akstrakonice.cz, https://aeroklubstrakonice.weebly.com/
 
detail akce
soutěž - parašutismus
 
24. - 26. července 2020

Mistrovství ČR v ultralehkém létání 2020

Strunkovice
Mistrovství České republiky v ultralehkém létání, Letiště Strunkovice, www.laacr.cz/SvazUL/, www.laacr.cz, www.ak-pt.cz, www.facebook.com/AeroklubPrachatice
 
detail akce
soutěž - ULL
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama