Aktuality RSS

08.05.2009

Mirek na východ od ráje

(jjk) Mirek na východ od ráje
Předseda Evropské rady Mirek Topolánek ještě včera řídil pražský summit pro Východní partnerství, což znamená, že Evropská unie chce v jeho rámci posilovat spolupráci s šesti státy bývalého Sovětského svazu. A také proto se v Praze setkalo několik zajímavých strojků.
>
 
07.05.2009

Pražský summit "otevírá nebe" mezi EU a Kanadou

MD ČR, www.mdcr.cz Pražský summit "otevírá nebe" mezi EU a Kanadou

V Praze se ve středu 6. května 2009 konala vrcholná schůzka zástupců EU a Kanady. V souladu se závěry posledního summitu zahájili vrcholní představitelé EU a Kanady jednání vedoucí k dohodě o posílení hospodářského partnerství. V rámci summitu EU a Kanady byla rovněž podepsána dohoda o leteckých službách a deklarace o podpoře a souhlasu s uzavřením Dohody o letecké dopravě mezi EU a Kanadou.

>
 
07.05.2009

ICAO: sjednány návrhy úmluv o náhradě škod způsobených třetím osobám

MD CR, www.mdcr.cz ICAO: sjednány návrhy úmluv o náhradě škod způsobených třetím osobám
Ve dnech 20. dubna - 2. května 2009 se pod záštitou Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) v kanadském Montrealu konala diplomatická konference, která vyústila ve sjednání textů dvou mezinárodních úmluv řešících otázku náhrady škody způsobenou letadly třetím osobám na zemi, a to buď v důsledku protiprávního činu či vyplývající z obecných rizik.
>
 
07.05.2009

Kámen, nůžky, papír ….

(jjk),www.prg.aero Kámen, nůžky, papír ….
Od tohoto týdne je v odletových halách pražského ruzyňského letiště malá výstavka. Jsou tu umístěny v vitríny naplněné nůžkami, noži, příbory, šroubováky, lahvemi s vodou nebo gely. Hlavním smyslem je cestující názorně upozornit na to, které předměty nemohou s sebou vzít na palubu letadel.
>
 
05.05.2009

SkyTeam zavedl po vzoru Star Alliance jednotné „livery“

(jjk) SkyTeam zavedl po vzoru Star Alliance jednotné „livery“
Aliance Skyteam, jejíž součástí jsou i České aerolinie, zavedla od dubna po téměř devíti letech od svého založení změny organizace sdružení a ohlásila několik nových iniciativ. Například představil nový korporátní design aliance, který m.j. zahrnuje tmavě modré logo aliance SkyTeam na svislé ocasní ploše letadel.
>
 
04.05.2009

Japonské Jumbo Jety na summitu s EU v Praze

text,foto: (jjk) Japonské Jumbo Jety na summitu s EU v Praze

Není až zase tak podstatné, že se dnes 4. května 2009 na Pražském hradě koná summit Evropská unie – Japonsko, který se koná v rámci českého předsednictví v Radě EU, ale zcela určitě je zajímavé, že v té souvislosti přistály v Praze oba stroje typu Boeing 747 japonského císařského letectva.

>
 
03.05.2009

V Chrudimi zmizela věž ....

text,foto: (jjk) V Chrudimi zmizela věž ....

Bývalí piloti a vojáci kteří létali na letišti v Chrudimi, ale i ti, kteří ho jen tak navštěvovali na aeroklubácké polétání budou letos, pokud do Chrudimi přiletí či přijedou určitě překvapeni stejně jako jsem byl já v neděli 3.května – zmizela věž. V místech mezi stromy u silnice, kde stávala vojenská věž řízení letového provozu je prázdné místo … jen stromy.

>
 
03.05.2009

Voštice spolu s navigátory

text, foto: (jjk) Voštice spolu s navigátory
Tento víkend probíhala kromě jiných i Východočeská regionální soutěž v navigaci na letišti Voštice ve Vysokém Mýtě. Z tohoto závodění není ze země až tak moc vidět, takže kromě přistávání a startování závodníků se tu hlavně cvičili plachtaři,  takže pro klidné létací sobotní odpoledne úplná idylka
>
 
03.05.2009

Nové mapy pro GPS Garmin a PC v 7.5

www.marecek.cz Nové mapy pro GPS Garmin a PC v 7.5
Na internetových stránkách ing. Martina Marečka www.marecek.cz byla v uplynulém týdnu zveřejněna informace o vydání nových leteckých map pro GPS Garmin a PC 7.5. Protože jde pro létavce o důležitou informaci, přetiskuji ji zde v plném znění.
>
 
02.05.2009

Mostecký pohár a premiéra Bellancy

text, foto: (jjk) Mostecký pohár a premiéra Bellancy

Na Mosteckém letišti dnes vyvrcholil první letošní akrobatický závod, tradiční Mostecký pohár a de facto tím definitivně začala sezona 2009 (ve svých třídách zvítězili Evžen Kaláb a Karel Vobořil). Kromě tohoto závodu se v první májové dny konala Východočeská regionální soutěž ve Vysokém Mýtě, proběhl Den ve vzduchu s Kiss Proton v Plasích a v Nymburku i první závod Mistrovství České republiky v ultralehkém létání. V běhu jsou také dva plachtařské závody – Hronovské Orlíkovské přeháňky a Jarní pohár Jeseníků. Tyto soutěže však budou pokračovat ještě v celém následujícím týdnu.   

>
 
02.05.2009

V Kongu "zase" spadlo letadlo

(jjk) V Kongu "zase" spadlo letadlo

Demokratická republika Kongo je vyhlášená tím, že téměř všechny zde fungující společnosti jsou na tzv. Black listu Evropské unie. Mnoho letadel, která zde létají mají velice prapodivnou minulost a o pravidelném servisování a údržbě si mohou opravdu jen zdát. I proto nepřekvapila informace, že v D.R.Kongo ve čtvrtek 30.dubna opět spadlo letadlo, ale tentokrát to bylo přecejen trochu jinak, než bývá v této zemi obvyklé.

>
 
01.05.2009

Těžké časy podporují rozmach soukromého létání

E15, www.e15.cz Těžké časy podporují rozmach soukromého létání

Pro letecké dopravce, kteří v Česku nabízejí privátní lety, začal letošní rok nadmíru dobře. Zatímco komerční přeprava se potýká s úbytkem cestujících až o pětinu a mluví se v ní o masivním propouštění, privátní létání expanduje – firmy neváhají nakupovat nové stroje, zřizovat informační centra a stavět hangáry. „Lidé musejí i dnes létat za obchodními jednáními,“ vyzdvihuje jeden z hlavních důvodů růstu privátní letecké přepravy prezident největšího evropského biz-jetového dopravce NetJets Europe Grame Weston. Celý materiál je k nahlédnutí a stažení v digitalizované podobě tištěného vydání E15: 29.4.2009 Stáhnout .pdf

>
 
01.05.2009

Dohoda o personálních úsporách

(red) CZALPA Dohoda o personálních úsporách

Profesní a odborová organizace CZALPA ČSA (České sdružení dopravních pilotů ČSA - Czech Air Line Pilots Association), která sdružuje přes 500 pilotů letecké společnosti ČSA, kritizuje kroky managementu i ve spojitosti s řešením ekonomické krize, ale ve snaze pomoci společnosti v této době souhlasí se snížením personálních nákladů společnosti. Sdružení CZALPA k této problematice rovněž včera vydalo tiskové prohlášení.

>
 
30.04.2009

Jeďte si skočit do Hofkirchenu

(jjk) Jeďte si skočit do Hofkirchenu

Nad spolkovou zemí Štýrsko se od dneška budou vznášet potichu barevné důstojné balóny z nichž budou zcela nelogicky skákat parašutisté. Zdá se to velice pošetilé, ale jde o relativně mladou sportovní disciplínu, která vznikla zhruba před dvaceti lety v Rakousku. A právě tam dnes zamířili všichni milovníci této zvláštní disciplíny.

>
 
30.04.2009

Gripeny letí do Litvy

(jjk) Gripeny letí do Litvy

Dnes ve čtvrtek 30. dubna 2009 v 9.00 hodin se uskuteční přelet čtyř letounů JAS-39 Gripen vyčleněných pro zabezpečení Air Policingu pobaltských zemí Estonska, Lotyšska a Litvy na leteckou základnu Šiauliai, kde bude se v pátek 1. května uskuteční za účasti velitele vzdušných sil AČR plukovníka Jiřího Vernera slavnostní předání kontingentu. Operační úkol historicky prvního nasazení taktického letectva v zahraničí je převzít kontingent od dánského vojenského letectva a jeho letounů F-16.

>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

21. září 2019 10:00-18:00

Mladoboleslavský pohár

Mladá Boleslav - Bezděčín
Akrobatická soutěž v letecké akrobacii na kluzácích v kategoriích Sportsman, Intermediate, Letiště Mladá Boleslav - Bezděčín, www.akmb.cz, www.ateam-mb.cz, www.leteckaakrobacie.cz
 
detail akce
soutěž - akrobacie
 
21. září 2019 10:00-18:00

XIV. Memoriál Václava Bubna

Jaroměř - Josefov
15. ročník navigační soutěže v letecké rally, Letiště Jaroměř - Josefov, www.lkja.cz, www.aecr.cz, www.flynavigation.eu, www.mvb.lkja.cz
 
detail akce
soutěž – rally
 
21. - 22. září 2019

XVIX.Dny NATO 2019 & VX.ročník Dnů Vzdušných sil AČR

Ostrava - Mošnov
19. ročník Dnů NATO 2018 & 10.ročník Dnů vzdušných sil Armády ČR, Letiště Leoše Janáčka Ostrava - Mošnov, www.natodays.cz, www.dny-nato.cz
 
detail akce
letecký den
 
21. září 2019 11:00-17:00

Den otevřených dveří

Karlovy Vary – Olšová Vrata
Den otevřených dveří při příležitosti výročí 90 let od prvního přistání letadla na nově budovaném letišti v Olšových Vratech s doprovodným programem a letovými ukázkami (od 13,00 hod.) Letiště Karlovy Vary – Olšová Vrata, www.airport-k-vary.cz
 
detail akce
společenská akce
 
26. září 2019 21:00-23:59

Divadlo Sklep: Mlýny

Hradec Králové - Věkoše
Legendární představení Divadla Sklep „Mlýny“ hangáru č.158 Flying Legends (přístup Bránou 26) a kulisách historických strojů Gaz, UAZ, V3S, MiG-15 (vstupenky 400,- Kč, rezervace vstupenek miracky@flying-legends.cz), Letiště Hradec Králové – Věkoše, www.flying-legends.cz
 
detail akce
společenská akce
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama