Aktuality RSS

28.05.2009

Nové trendy v civilním letectví – 2009

(red) LÚ FSI VUT Brno, www.lu.fme.vutbr.cz/ntcl2009 Nové trendy v civilním letectví – 2009
Ve čtvrtek 28.května začíná na půdě Leteckého ústavu Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně dvoudenní mezinárodní seminář „Nové trendy v civilním letectví – 2009“. Cílem semináře je prezentace výsledků vědecko-výzkumné a odborné činnosti a výměna zkušeností ve všech oblastech týkajících se civilního letectví.
>
 
27.05.2009

Ministerstvo dopravy chce zabránit spekulantům v likvidaci letišť

(red), MD ČR, www.mdcr.cz Ministerstvo dopravy chce zabránit spekulantům v likvidaci letišť
Ministerstvo dopravy včera představilo poslancům hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky dva návrhy, které by měly být – budou-li s nimi poslanci souhlasit –projednány na červnové schůzi Poslanecké sněmovny.
>
 
27.05.2009

UFO v Karlových Varech

text, foto: (jjk) UFO v Karlových Varech
Nová odbavovací budova na letišti v Karlových Varech - Olšových Vratech je sice v provozu už víc než dva měsíce (zveřejněno zde 13.4.09), ale protože k oficiálnímu slavnostnímu aktu došlo až minulý týden, posunul jsem tento článek dopředu, aby to nevypadalo, že jsem na Karlovy Vary zapoměl. Pro ty, kteří znali starou budovu, která připomínala spíš stařičké vlakové nádraží (ze 30.let 20.století), bude návštěva tohoto letiště takovým malým šokem. Nový terminál vypadá, jakoby tu před několika okamžiky přistálo UFO.
>
 
26.05.2009

Vydání ZVLÁŠTNÍ SPECIFIKACE LETOVÉ ZPŮSOBILOSTI pro letouny ANTONOV AN-2 (vyrobené v SSSR)

ÚCL, www.ucl.cz Vydání ZVLÁŠTNÍ SPECIFIKACE LETOVÉ ZPŮSOBILOSTI pro letouny ANTONOV AN-2 (vyrobené v SSSR)

Výrobce letounu OKB Antonova v bývalém SSSR nebyl, v důsledku tehdejší praxe, držitelem Typového osvědčení pro letoun uvedeného typu a tudíž letounu v Československu (ČR) ani nemohlo být vydáno standardní osvědčení „Uznání typu“. Vzhledem k významu letounu pro vývoj civilního letectví ve světě, evropská agentura pro bezpečnost letectví EASA uvedla letouny AN-2 vyrobené v SSSR na seznam v Annexu II, nařízení (ES) č. 1592/2002 (č. 216/2008). V souladu s tímto nařízením musí být letadla uvedená v Annexu II provozována podle tzv. národních systémů (v ČR dle předpisů řady L a směrnic souvisejících).

>
 
25.05.2009

Zpřesněné upozornění na vjezdové povolení na letiště v Hradci Králové

(red), LSHK, www.lshk.cz Zpřesněné upozornění na vjezdové povolení na letiště v Hradci Králové

Na mezinárodním letišti v Hradci Králové byla před týdnem uvedena do provozu závora, která by měla zabránit volnému pohybu cizích osob a vozidel na pojížděcích komunikacích a vzletové a přistávací dráze. Především jde o bezpečnostní opatření, aby se co nejlépe zabránilo případným kolizím s letadly a chránilo se tak jak zdraví posádek, tak technika. A v těchto dnech Letecké služby Hradec Králové a.s. zveřejnily i pravidla pro vjezdová povolení do „modré“ a „žluté“ zóny.Povolení se vydávají od pondělí 25.května a všichni uživatelé je pro svá vozidla musí mít vyzvednuta do soboty 30.května.

>
 
24.05.2009

Ohlédnutí za AeroExpo 2009

text,foto: (jjk) Ohlédnutí za AeroExpo 2009

Na veletržním výstavišti v Letňanech v posledních třech dnech proběhla letecká výstava AeroExpo 2009. Jak už bylo zmíněno v upozornění o omezení vzdušného prostoru, letos se akce konala v Praze místo loňské Příbrami. Návštěvníci mohli i letos zhlédnout nejnovější typy letounů a příslušenství. Premiéry tu měly stroje jak domácí tak i zahraniční provenience a letos měla na rozdíl od loňska výstava i štěstí na počasí.

>
 
24.05.2009

Letecké dny v Letňanech

text,foto: (jjk) Letecké dny v Letňanech

O tomto víkendu v hangárech tzv. Staré Aerovky na letňanském letišti proběhly letošní letecké slavnosti s podtitulem 50 let je vzduch mořem Delfína, tedy výstava k 50-tému výročí vzletu prototypu prvního československého letounu s proudovým motorem (L-29 delfin). Ale dovolím si poznamenat malý dojem, že poslední dobou akcím pořádaným ve Staré Aerovce poněkud pokulhává propagace. Bohužel veřejnost se ani na stránkách www.aerovka.cz o chystaných akcích nic nedozví.

>
 
23.05.2009

V Chotěboři na dětském dnu

text,foto: (jjk) V Chotěboři na dětském dnu
Létací veselici, respektive tradiční dětský den dnes 23.května pořádal Aeroklub Chotěboř na svém letišti. Hlavně se tu vydováděly děti, které zde kromě všelijakých atrakcí, také mohly absolvovat zajímavé vyhlídkové lety.
>
 
23.05.2009

Open day 09´ Čáslav

text,foto: (jjk) Open day 09´ Čáslav
Na chotusickém letišti 21. základny taktického letectva u Čáslavi se po dvou letech opět konal den otevřených dveří, letos pod názvem Open Day 09´ za účasti všech typů letadel, která jsou momentálně ve výzbroji Armády České republiky. Ale nejzábavnější bylo zaparkovat několik kilometrů od letiště a prodrat se těmi davy až na plochu a proto na fotkách není kromě pilotů vidět jediný člověk.
>
 
23.05.2009

Nový stroj firmy TL-Ultralight představen ve Fridrichshafenu

(red), TL-Ultralight, www.tl-ultralight.cz Nový stroj firmy TL-Ultralight představen ve Fridrichshafenu
Na mezinárodním veletrhu Messe 2009 v německém Fridrichshafenu představila královehradecká firma TL-Ultralight svůj nejnovější produkt TL 4000. Ve více než padesáti zemích světa dosud létají typy TL-96 Star, TL-2000 Sting (RG/S3) a TL-3000 a lze si jen přát, že jejich nástupce bude stejně úspěšný.
>
 
21.05.2009

Analýzy dvou nedávných nehod padákových kluzáků.

(red), LAA ČR, www.laa.cz Analýzy dvou nedávných nehod padákových kluzáků.
Letecká amatérská asociace ČR zveřejnila na svých webových stránkách www.laa.cz informace a komentáře o dvou nehodách, které se staly 3.května 2009 na Černé hoře v Krkonoších a 12.května 2009 u Horních Lysečin. V obou případech je zřejmé, že „lidský faktor“ je nepoučitelný.
>
 
20.05.2009

ATR-42 v barvách SkyTeamu na trati.

(jjk) ATR-42 v barvách SkyTeamu na trati.

ATR-42 v barvách SkyTeamu na trati. Před časem se objevila informace, že aliance Skytem, jejíž členem jsou i České aerolinie, bude mít podobně jako konkurenční Star Alliance na některých typech některých členských aerolinií jednotné „livery“, tedy jednotné barevné provedení. Dnes se na své lince do Mnichova v tomto barevném provedení představí stroj ATR-42 Českých aerolinií.

>
 
19.05.2009

Omezení při AEROEXPO PRAGUE 2009

(jjk), ŘLP LIS Omezení při AEROEXPO PRAGUE 2009

Blíží se AeroExpo Europe/Prague 2009, které letos bude na letišti v Praze Letňanech a přilehlém veletržním areálu. Vloni se akce konala na letišti Příbram-Dlouhá Lhota, které má 15set metrů dlouhou asfaltovou dráhu. Letňany však „jen“ 860 metrů trávy a to je také důvod, proč se pro letadla chystají různá omezení. ŘLP k tomu vydalo i NOTAM s mapovými přílohami.

>
 
18.05.2009

Skončila pravidelná údržba drah na Ruzyni

(jjk) Skončila pravidelná údržba drah na Ruzyni
Dnešním dnem končí na pražském letišti v Ruzyni pravidelná jarní údržba dráhového systému. Do včerejšího dne, neděle 18. května probíhala sekvenční údržba hlavní dráhy RWY 06/24, provoz byl v době od 6.00 do 24.00 převedený na vedlejší dráhu, v ostatních nočních hodinách byla hlavní dráha v provozu.
>
 
17.05.2009

Za paragány v Hořovicích

text,foto: (jjk) Za paragány v Hořovicích
Tak jsem byl upozorněn, že zanedbávám parašutisty. Ne, že bych je úplně zanedbával, něco z jejich soutěží se najít dá (Pohár Vysočiny nebo Strakonický Fez), ale je pravda, že se jim opravdu věnuji méně než ostatním. A protože nebylo v sobotu úplně nejhezčí počasí a vlastně byly jen dvě letecké soutěže v Jaroměři a Českých Budějovicích, usoudil jsem, že bych mohl zajet podívat se na běžný provoz na hořovické letiště, které mám podobně jako Bubovice a Ruzyni téměř pod nosem, a které jsem poněkud v loňském roce opravdu zanedbával.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

12. - 24. srpna 2019

Plachtařské Mistrovství České republiky – PMČR 2019

Moravská Třebová - Staré Město
Plachtařské Mistrovství České republiky – PMČR 2019 (klub+kombi), Letiště Moravská Třebová - Staré Město, www.gliding.cz, www.soaringspot.com, www.aecr.cz, www.lkmk.com
 
detail akce
soutěž - plachtění
 
20. - 25. srpna 2019

23.Mistrovství ČR v balónovém létání 2019

Jindřichův Hradec

Mistrovství České republiky v balonovém létání 2019 "Czech Balloon Open 2019", Letiště Jindřichův Hradec, www.aeronautic.cz, www.balonove-mistrovstvi.cz, www.balonovy-svaz.cz

 
detail akce
soutěž - balony
 
23. - 24. srpna 2019

Mistrovství ČR 2019 v letecké rally

Rakovník
Mistrovství České republiky 2019 v letecké rally motorových letounů, Letiště Rakovník, www.aeroklub-rakovnik.cz, www.aecr.cz, www.flynavigation.eu
 
detail akce
soutěž – rally
 
24. srpna 2019 10:00-18:00

Orlický pohár 2019

Ústí nad Orlicí - Černovír
Soutěž parašutistů v seskoku na přesnost přistání. Letiště Ústí nad Orlicí - Černovír, www.lkuo.cz, www.aecr.cz
 
detail akce
soutěž - parašutismus
 
26. - 28. srpna 2019

Mistrovství České republiky FS&FF 2019

Most
Mistrovství České republiky Formation Skydiving a Free Flight 2019, Letiště Most, www.paraclubmost.wz.cz, www.skywalkers.cz, www.aecr.cz
 
detail akce
soutěž - parašutismus
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama