Aktuality RSS

06.06.2009

Začíná letecká olympiáda v Turíně

(jjk) Začíná letecká olympiáda v Turíně
Dnešním dnem 6.června zažínají v italském Turíně Světové letecké hry, což je pro letecký sport cosi jako obdoba olympijských her. Během následujícího týdne se tak v tomto italském městě, jeho okolí a především na ním uskuteční soutěže ve dvaadvaceti disciplínách za účasti pěti set sportovců z celé planety.
>
 
05.06.2009

ČSA mají novou tiskovou mluvčí

ČSA, www.csa.cz ČSA mají novou tiskovou mluvčí
Novou ředitelkou útvaru Komunikace Českých aerolinií je od června Hana Hejsková. Hana Hejsková bude řídit tým interní a externí komunikace a zároveň vykonávat pozici tiskové mluvčí společnosti. V této funkci zastoupí Danielu Hupákovou, která nastupuje na mateřskou dovolenou.
>
 
04.06.2009

Lety bez FPL v Schengenském prostoru

MDČR, www.mdcr.cz Lety bez FPL v Schengenském prostoru
Od 4.6.2009 bude zrušena povinnost předkládat letový plán pro lety VFR ve vzdušných prostorech třídy G a E, při nichž je překračována státní hranice České republiky do/z států schengenského prostoru.
>
 
03.06.2009

Obama v Drážďanech, pohroma pro piloty

(jjk) Obama v Drážďanech, pohroma pro piloty
Americký prezident 4. a 5. června 2009 navštíví Německo, přesněji Drážďany a Výmar, což v praxi znamená omezení vzdušného prostoru nejen v Německu, ale vzhledem k blízkosti hranic s ČR i letecký provoz nad naším územím. V souvislosti s návštěvou amerického prezidenta bude vytvořen omezený prostor s centrem v Drážďanech N51°03'07" a E013°44'30" E.
>
 
01.06.2009

Vodníci a utopenci v Bochoři

text: (jjk), foto: (jdp) Vodníci a utopenci v Bochoři
Letiště v Přerově – Bochoři se po třech letech otevřelo veřejnosti a armáda spolu se Svazem letců odbočka gen.Janouška v Přerově a společností Air Moravia uspořádala v sobotu 30. května „Středomoravskou leteckou pouť“. Bohužel Svatý Petr měl poněkud poťouchlou náladu a tak bylo spíš překvapením, že se diváci i předvádějící piloti se svými stoji v té záplavě vody neutopili.
>
 
01.06.2009

Aeroklub ČR prodává OK-MNL

AeČR, www.aecr.cz Aeroklub ČR prodává OK-MNL
Na základě rozhodnutí Výboru Aeroklubu České republiky z 18. května 2009 se nabízí odprodej letounu Z-142 z majetku Aeroklubu České republiky poznávací značky OK – MNL. Více k tomuto inzerátu naleznete na stránkách Aeroklubu ČR www.aecr.cz a zde a zde.

>
 
30.05.2009

Šestnáctý ročník Karlovarského poháru

text,foto: (jjk) Šestnáctý ročník Karlovarského poháru
Starbuckovi se to tedy nakonec podařilo. I když při hodnocení tohoto víkendu se dá říci, že to s tím prodejem deště poněkud přehnal. Ale asi ho Nathalien Richard Nash držel dlouho zkrátka a tak se trochu rozdováděl. Kromě jiných soutěží a sletů (v Lomnici nad Popelkou a Strakonicích) tak zalíval vodou i šestnáctý ročník Karlovarského poháru v letecké akrobacii na letišti Přílezy u Toužimi.
>
 
30.05.2009

Ostrava má novou vyprošťovací techniku

(red), Letiště Ostrava a.s. Ostrava má novou vyprošťovací techniku
Hasičský záchranný sbor ostravského letiště vyzkoušel další technické vybavení získané z evropských projektů. Po vysokotlakém vzduchovém kompresoru a vozidle na likvidaci ropných havárií je to tentokrát speciální kontejner pro vyprošťování letadel. Podobnou techniku má mimo ostravského letiště v ČR už jen pražská Ruzyně.
>
 
29.05.2009

3. kolo MČR a Poháru Petra Tučka je odloženo

(red), LAA ČR, www.laa.cz 3. kolo MČR a Poháru Petra Tučka je odloženo
Pro ty, kteří se chystají, nebo chystali na 3.kolo mistrovství ČR ULL v Kotvrdovicích uveřejňujeme doporučení, aby sledovali stránky Letecké amatérské asociace ČR www.laa.cz, protože z důvodu nevhodných povětrnostních podmínek byl tento závod odložen.
>
 
28.05.2009

Nové trendy v civilním letectví – 2009

(red) LÚ FSI VUT Brno, www.lu.fme.vutbr.cz/ntcl2009 Nové trendy v civilním letectví – 2009
Ve čtvrtek 28.května začíná na půdě Leteckého ústavu Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně dvoudenní mezinárodní seminář „Nové trendy v civilním letectví – 2009“. Cílem semináře je prezentace výsledků vědecko-výzkumné a odborné činnosti a výměna zkušeností ve všech oblastech týkajících se civilního letectví.
>
 
27.05.2009

Ministerstvo dopravy chce zabránit spekulantům v likvidaci letišť

(red), MD ČR, www.mdcr.cz Ministerstvo dopravy chce zabránit spekulantům v likvidaci letišť
Ministerstvo dopravy včera představilo poslancům hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky dva návrhy, které by měly být – budou-li s nimi poslanci souhlasit –projednány na červnové schůzi Poslanecké sněmovny.
>
 
27.05.2009

UFO v Karlových Varech

text, foto: (jjk) UFO v Karlových Varech
Nová odbavovací budova na letišti v Karlových Varech - Olšových Vratech je sice v provozu už víc než dva měsíce (zveřejněno zde 13.4.09), ale protože k oficiálnímu slavnostnímu aktu došlo až minulý týden, posunul jsem tento článek dopředu, aby to nevypadalo, že jsem na Karlovy Vary zapoměl. Pro ty, kteří znali starou budovu, která připomínala spíš stařičké vlakové nádraží (ze 30.let 20.století), bude návštěva tohoto letiště takovým malým šokem. Nový terminál vypadá, jakoby tu před několika okamžiky přistálo UFO.
>
 
26.05.2009

Vydání ZVLÁŠTNÍ SPECIFIKACE LETOVÉ ZPŮSOBILOSTI pro letouny ANTONOV AN-2 (vyrobené v SSSR)

ÚCL, www.ucl.cz Vydání ZVLÁŠTNÍ SPECIFIKACE LETOVÉ ZPŮSOBILOSTI pro letouny ANTONOV AN-2 (vyrobené v SSSR)

Výrobce letounu OKB Antonova v bývalém SSSR nebyl, v důsledku tehdejší praxe, držitelem Typového osvědčení pro letoun uvedeného typu a tudíž letounu v Československu (ČR) ani nemohlo být vydáno standardní osvědčení „Uznání typu“. Vzhledem k významu letounu pro vývoj civilního letectví ve světě, evropská agentura pro bezpečnost letectví EASA uvedla letouny AN-2 vyrobené v SSSR na seznam v Annexu II, nařízení (ES) č. 1592/2002 (č. 216/2008). V souladu s tímto nařízením musí být letadla uvedená v Annexu II provozována podle tzv. národních systémů (v ČR dle předpisů řady L a směrnic souvisejících).

>
 
25.05.2009

Zpřesněné upozornění na vjezdové povolení na letiště v Hradci Králové

(red), LSHK, www.lshk.cz Zpřesněné upozornění na vjezdové povolení na letiště v Hradci Králové

Na mezinárodním letišti v Hradci Králové byla před týdnem uvedena do provozu závora, která by měla zabránit volnému pohybu cizích osob a vozidel na pojížděcích komunikacích a vzletové a přistávací dráze. Především jde o bezpečnostní opatření, aby se co nejlépe zabránilo případným kolizím s letadly a chránilo se tak jak zdraví posádek, tak technika. A v těchto dnech Letecké služby Hradec Králové a.s. zveřejnily i pravidla pro vjezdová povolení do „modré“ a „žluté“ zóny.Povolení se vydávají od pondělí 25.května a všichni uživatelé je pro svá vozidla musí mít vyzvednuta do soboty 30.května.

>
 
24.05.2009

Ohlédnutí za AeroExpo 2009

text,foto: (jjk) Ohlédnutí za AeroExpo 2009

Na veletržním výstavišti v Letňanech v posledních třech dnech proběhla letecká výstava AeroExpo 2009. Jak už bylo zmíněno v upozornění o omezení vzdušného prostoru, letos se akce konala v Praze místo loňské Příbrami. Návštěvníci mohli i letos zhlédnout nejnovější typy letounů a příslušenství. Premiéry tu měly stroje jak domácí tak i zahraniční provenience a letos měla na rozdíl od loňska výstava i štěstí na počasí.

>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

21. července - 3. srpna 2019

Plachtařské Mistrovství regionů - PMRg 2019

Vysoké Mýto – Voštice
Plachtařské Mistrovství regionů v plachtění - PMRg 2019, Letiště Vysoké Mýto - Voštice, www.gliding.cz, www.soaringspot.com, www.lkvm.cz, www.aecr.cz
 
detail akce
soutěž - plachtění
 
25. - 27. července 2019

Mistrovství ČR 2019 v klasických disciplínách

Frýdlant nad Ostravicí - Paseky
Mistrovství České republiky v parašutismu v klasických disciplínách; Soutěž v parašutismu - přesnost přistání, Letiště Frýdlant nad Ostravicí - Paseky, www.akfrydlant.cz, www.plh.cz, www.aecr.cz
 
detail akce
soutěž - parašutismus
 
25. - 27. července 2019

Rakovnický Skyleader pohár

Rakovník
Regionální soutěž v letecké akrobacii motorových letounů v kategoriích Sportsman, Intermediate a Advanced, Letiště Rakovník, www.aeroklub-rakovnik.cz, www.letamevtom.cz, www.skyleader.aero
 
detail akce
soutěž - akrobacie
 
27. července 2019 10:00-18:00

Beskydský pohár - Moravský pohár

Frýdlant nad Ostravicí - Paseky
Soutěž v parašutismu - přesnost přistání, Letiště Frýdlant nad Ostravicí - Paseky, www.akfrydlant.cz, www.plh.cz, www.aecr.cz
 
detail akce
soutěž - parašutismus
 
27. července - 3. srpna 2019

Pohár Českého Ráje 2019

Jičín - Vokšice
„Malé“ plachtařské závody Aeroklubu Jičín, Letiště Jičín - Vokšice, www.letistejicin.info
 
detail akce
soutěž - plachtění
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama