Aktuality RSS

21.05.2009

Analýzy dvou nedávných nehod padákových kluzáků.

(red), LAA ČR, www.laa.cz Analýzy dvou nedávných nehod padákových kluzáků.
Letecká amatérská asociace ČR zveřejnila na svých webových stránkách www.laa.cz informace a komentáře o dvou nehodách, které se staly 3.května 2009 na Černé hoře v Krkonoších a 12.května 2009 u Horních Lysečin. V obou případech je zřejmé, že „lidský faktor“ je nepoučitelný.
>
 
20.05.2009

ATR-42 v barvách SkyTeamu na trati.

(jjk) ATR-42 v barvách SkyTeamu na trati.

ATR-42 v barvách SkyTeamu na trati. Před časem se objevila informace, že aliance Skytem, jejíž členem jsou i České aerolinie, bude mít podobně jako konkurenční Star Alliance na některých typech některých členských aerolinií jednotné „livery“, tedy jednotné barevné provedení. Dnes se na své lince do Mnichova v tomto barevném provedení představí stroj ATR-42 Českých aerolinií.

>
 
19.05.2009

Omezení při AEROEXPO PRAGUE 2009

(jjk), ŘLP LIS Omezení při AEROEXPO PRAGUE 2009

Blíží se AeroExpo Europe/Prague 2009, které letos bude na letišti v Praze Letňanech a přilehlém veletržním areálu. Vloni se akce konala na letišti Příbram-Dlouhá Lhota, které má 15set metrů dlouhou asfaltovou dráhu. Letňany však „jen“ 860 metrů trávy a to je také důvod, proč se pro letadla chystají různá omezení. ŘLP k tomu vydalo i NOTAM s mapovými přílohami.

>
 
18.05.2009

Skončila pravidelná údržba drah na Ruzyni

(jjk) Skončila pravidelná údržba drah na Ruzyni
Dnešním dnem končí na pražském letišti v Ruzyni pravidelná jarní údržba dráhového systému. Do včerejšího dne, neděle 18. května probíhala sekvenční údržba hlavní dráhy RWY 06/24, provoz byl v době od 6.00 do 24.00 převedený na vedlejší dráhu, v ostatních nočních hodinách byla hlavní dráha v provozu.
>
 
17.05.2009

Za paragány v Hořovicích

text,foto: (jjk) Za paragány v Hořovicích
Tak jsem byl upozorněn, že zanedbávám parašutisty. Ne, že bych je úplně zanedbával, něco z jejich soutěží se najít dá (Pohár Vysočiny nebo Strakonický Fez), ale je pravda, že se jim opravdu věnuji méně než ostatním. A protože nebylo v sobotu úplně nejhezčí počasí a vlastně byly jen dvě letecké soutěže v Jaroměři a Českých Budějovicích, usoudil jsem, že bych mohl zajet podívat se na běžný provoz na hořovické letiště, které mám podobně jako Bubovice a Ruzyni téměř pod nosem, a které jsem poněkud v loňském roce opravdu zanedbával.
>
 
17.05.2009

Blanka komplikuje dopravu v Dejvicích

(jjk), MHMP, Metrostav Blanka komplikuje dopravu v Dejvicích
Tato informace nesouvisí s letectvím pouze zdánlivě, protože výluka ovlivní i ty, kteří míří na letiště v Praze – Ruzyni. Jedná se o to, že od zítřka 18. května 2009 nebudou jezdit vlaky mezi stanicemi Dejvice a Masarykovo nádraží na železniční trati Praha – Kladno – Rakovník (linka S5 a R5). Výluka, která souvisí se stavbou Městského okruhu Myslbekova – Pelc – Tyrolka (Blanka), vyvolá řadu změn v jízdních řádech vlaků.
>
 
17.05.2009

Úspěch studentů LÚ FSI v soutěži Airbus Fly Your Ideas Challenge

(jjk), FSI VUT Brno Úspěch studentů LÚ FSI v soutěži Airbus Fly Your Ideas Challenge
Dalšího významného úspěchu dosáhli studenti Leteckého ústavu Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně, kteří se účastnili mezinárodní soutěže „Fly Your Ideas”, vypsané společností Airbus Industrie jejíž cílem je motivovat studenty technických oborů všech zaměření k podílení se na snižování ekologických dopadů letecké dopravy.
>
 
16.05.2009

Divadélko ZELENÁ HUSA má čest předvést: Potomky slavných 4.

text, foto (jjk) Divadélko ZELENÁ HUSA má čest předvést: Potomky slavných 4.
Libuši Štědrou a Václava Filipa a Potomky slavných 4.Mezi akcemi, které doprovází Svět knihy byly i křtiny nové publikace, která se váže k dokumentárnímu seriálu České televize „Potomci slavných“. Mezi potomky slavných kromě Rybova potomka RNDr. Vojtěcha Hötzela, který je mj. auditorem a soudním znalcem v oblasti stavebního kameniva a dalších materiálů v Technickém a zkušebním ústav stavebním v Praze se objevili z rodu Františka Křižíka i opravdu velké osobnosti. Ing. Čestmír Barta, CSc. starší a Dipl.Ing.Čestmír Barta mladší Ph.D., kteří se například proslavili tím, že se se svým vynálezem „tavící pecí“ na palubě kosmické stanice MIR a režisér Jiří Barta, tvůrce legendárního animovaného filmu „Krysař“ z poloviny 80.let.
>
 
16.05.2009

Italské Mistrovství ČR v paraglidingu

(jjk), www.xcontest.org/czechopen2009 Italské Mistrovství ČR v paraglidingu
Letošní mistrovství České republiky v paraglidingu se konalo v italském Levico de Terme od 9. května do včerejška a zanícení nadšenci tam mohli jet, nebo šampionát sledovat on-line na paraglidistických webových stránkách. Já jsem tam samozřejmě nejel, ale pro ty, které tento sport zajímá přináším alespoň krátké summary.
>
 
15.05.2009

SkyEurope se drží zuby nehty, Travel Service a Wizz Air expanduje

text,foto: (jjk) SkyEurope se drží zuby nehty, Travel Service a Wizz Air expanduje
Hospodářská krize má někdy velice zajímavé peripetie. Konkrétně co se týče třech středoevropských hráčů na trhu charterových dopravců. Zatím co se velmi ambiciosní slovenský dopravce SkyEurope ocitl na přelomu roku téměř nad propastí a začal se až nyní pomalu škrábat z nejhoršího, jeho konkurenti na středoevropském trhu český Travel Service a maďarský Wizz Air využily zaváhání soupeře a sportovní terminologií řečeno nasadily k trháku.
>
 
14.05.2009

Koncepce letecké navigace České republiky v období do roku 2020

ŘLP s.p., www.rlp.cz Koncepce letecké navigace České republiky v období do roku 2020
Ministerstvo dopravy ČR předkládá uživatelům vzdušného prostoru ČR koncepci rozvoje letecké navigace pro období do roku 2020. Koncepce vychází z dokumentu Eurocontrol “ECAC Navigation Strategy and Implementation Plan”. Rozvoj navigace v ČR je založen na využívání prostorové (RNAV) navigace a zejména satelitní (GNSS) navigace.
>
 
13.05.2009

Úřední šiml řehtá až se hory zelenají

(jjk), Město Cheb Úřední šiml řehtá až se hory zelenají
Naprosto nepochopitelnou informaci zveřejnil Městský úřad města Cheb, respektive jeho mluvčí Mgr. Martina Kuželová. Ministerstvo obrany totiž nevyhovělo žádosti Aeroklubu Karlovy Vary (potažmo tedy městu Cheb) o rozšíření a modernizaci historického chebského letiště v Horních Dvorech.
>
 
12.05.2009

VZLÚ pomáhá řešit náročné úlohy ve stavebnictví

VZLÚ a.s., www.vzlu.cz VZLÚ pomáhá řešit náročné úlohy ve stavebnictví
Větrný tunel se simulovanou atmosférickou mezní vrstvou ve VZLÚ je využíván pro měření zatížení staveb větrem a simulaci větrných podmínek v jejich okolí. U mostních konstrukcí se měří dynamické zatížení mostovky (úsekové modely mostů) i nelinearity celých mostních konstrukcí což vede na tvorbu aeroelastických modelů a měření na nich.
>
 
11.05.2009

Aktuální stav novelizace zákona o civilním letectví

(red)MFČR,MD ČR,www.mdcr.cz Aktuální stav novelizace zákona o civilním letectví
Dne 6. května 2009 byl na 56. schůzi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky projednán v obecné a podrobné rozpravě druhého čtení vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 49/1997 Sb., o civilním letectví a o změně a doplnění živnostenského zákona č. 455/1991 Sb., a zákon o ochraně státních hranic České republiky č. 216/2002 Sb. Podané pozměňovací návrhy byly zpracovány jako tisk a následně se očekává projednání předmětného návrhu ve třetím čtení a jeho postoupení Senátu Parlamentu České republiky.
>
 
10.05.2009

Orlíci nad Hronovem v cíli

text,foto: (jjk) Orlíci nad Hronovem v cíli

Osmý ročník Hronovských Orlíkovských přeháněk včera v podvečer úspěšně skončil. Všichni dolétali dobře, nikdo si nic neudělal a i počasí (ač se tři dny nelétalo) se nakonec umoudřilo a dovolilo odlétat pět disciplín. Ty přeháňky jsou trefné, protože v podhůří Broumovských stěn neví člověk dne ani hodiny jestli něco z nebe nespadne, čímž je myšlena samozřejmě voda. A tak nakonec jako první dolétl do cíl Denny Bernsee z Německa, před Michalem Jandou z Broumova a Poláky Aleksanderem Jędroszem a Markem Kornećem.

>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

24. března 2018 10:00-18:00

Akce Záložka Vyškov

Vyškov

Seminář a školení o bezpečnosti létání s možností vyzkoušet odhoz záložního padáku na lanové dráze z parašutistického trenažéru, Letiště Vyškov, (paramotory@laacr.cz), www.laacr.cz

 
detail akce
PGL
 
24. března 2018 10:00-22:00

Mít křídla - X. ročník festivalu amatérských leteckých filmů

Dolní Dobrouč

Spolek přátel vzduchoplavby Letohrad a ORFilm pořádá amatérský filmový festival s leteckou tematikou „MÍT KŘÍDLA“ (poslední termín přihlášení je do 11. 3. 2018 pardpsv@seznam.cz, Dolní Dobrouč (kino), www.spvletohrad.cz, www.orfilm.eu

 
detail akce
film
 
24. - 25. března 2018

Balóny nad Prahou 2018 ODLOŽENO !!!

Praha

Fundraisingová akce Českého balónového svazu jejíž cílem je zvýšit povědomí o balónovém sportu a využít tuto akci k podpoře Dětského centra Paprsek (ODLOŽENO VZHLEDEM K NEPŘÍZNIVÉMU POČASÍ A POVĚTRNOSTNÍM PODMÍNKÁM - NOVÝ TERMÍN BUDE OZNÁMEN), Startoviště Praha (místo bude upřesněno podle počasí), www.balonynadprahou.cz

 
detail akce
balony
 
30. března - 1. dubna 2018

Raná Cup - Česká liga PGL 2018

Raná u Loun – svah
Česká liga paraglidingu 2018 - Ligový závod, FAI 2, Letiště Raná u Loun – svah, www.rana-paragliding.cz, www.ranskahora.cz, www.svazpg.cz, www.pgweb.cz
 
detail akce
soutěž - PGL
 
31. března - 2. dubna 2018

Velikonoční pohár

Benešov - Bystřice/Nesvačily

Soutěž v letecké akrobacii kluzáků třídy Basic, Sportsman, Letiště Benešov - Bystřice/Nesvačily, www.gac-ramert.eu, www.aecr.cz

 
detail akce
soutěž - akrobacie
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama