Aktuality RSS

18.12.2009

První roll-out „malého“ Turboletu

(jjk) První roll-out „malého“ Turboletu

V Kunovicích ve středu 16.prosince a včera 17.prosince 2009 proběhlo vytažení z hangáru a první motorování de facto mladšího sourozence legendárního L-410 Turbolet. Letoun Evektor EV-55, který svou koncepcí na první pohled zdánlivě připomíná zapomenutý projekt L-510 z přelomu osmdesátých a devadesátých let tak poprvé vyzkoušel spuštění motorů PT6A-21 prototypu 001. Stroj by měl pojmout 9 až 14 cestujících, nebo 1800 kilogramů nákladu.

>
 
18.12.2009

VZLÚ spolupracuje se Škoda Power

(red),www.vzlu.cz VZLÚ spolupracuje se Škoda Power

Výzkumný a zkušební letecký ústav, a.s. v polovině prosince dokončil další úspěšnou zakázku pro společnost Škoda Power, a.s. Tentokráte se jednalo o sestavu natáčivého statoru, jež je součástí turbínového stavu, který vzniká v rámci projektu FT-TA5/067 - Výzkum nestacionárního proudění v axiálním turbínovém stupni, jehož cílem je dosáhnout vyšší účinnosti lopatkových turbínových strojů efektivní optimalizací průtočných částí.

>
 
17.12.2009

Prezident vetoval zákon o vlastnictví letiště Praha – Ruzyně

www.klaus.cz Prezident vetoval zákon o vlastnictví letiště Praha – Ruzyně

Prezident republiky Václav Klaus napsal ve středu dne 16. prosince 2009 dopis předsedovi Poslanecké sněmovny PČR Miloslavu Vlčkovi, v němž odůvodnil vrácení zákona o vlastnictví letiště Praha-Ruzyně.

>
 
16.12.2009

Nový Boeing 787 Dreamliner se vydal na svůj první let

E15, www.15.cz Nový Boeing 787 Dreamliner se vydal na svůj první let

Nový typu letounu Boeing 787 se konečně odpoutal od země - s více než dvouletým zpožděním odstartoval včera večer z firemního komplexu Boeingu v Everettu na severozápadě USA. Zkušební let nového letounu, od kterého si firma Boeing slibuje velké úspory a finanční zisky, měl vzlétnou již před dvěma a půl lety. Zabránily tomu však okolnosti spojené se zpožděním dodávek materiálů, špatné konstrukce či dvouměsíční stávka. Více čtětev E15: Nový Boeing 787

>
 
15.12.2009

Vánoční nabídka SmartWings

(red), www.smartwings.com Vánoční nabídka SmartWings

Společnost SmartWings, dceřinná obchodní značka leteckého dopravce Travel Service svým zákazníkům připravila malý vánoční dárek, který v těchto dnech zveřejnila na svých webových stránkách. Jedná se o příznivé ceny letenek do metropolí Francie a Itálie, tedy Paříže a Říma které bude možné využít od první poloviny ledna do konce března příštího roku.

>
 
14.12.2009

Nový bulletin pro Moravu

(red), www.aecr.cz Nový bulletin pro Moravu

Aircraft Industrie, tedy bývalý Let Kunovice, zveřejnil nově vydaný dokumentační bulletin, resp. Technickou příručku letounů L-200A a L-200D Morava. Vydaná změna příručky obsahuje úpravy a doplnění kapitoly „Životnost částí draku“, změnu životnosti a provozních lhůt, hadic, doplnění kontrolních otvorů a protokolu hmotností centráží letounu.

>
 
13.12.2009

Poprvé doma na Extrách v roce 1995

(jjk), L+K 18/95 Poprvé doma na Extrách v roce 1995

S Markem Hykou a Petrem Kopfsteinem se do české reprezentace vrátily a vracejí akrobatické speciály z produkce Waltera Extry jak bylo ostatně i zmíněno v rozhovoru s prvně zmíněným pilotem (Jakmile se blížím cíli, posunu si ho opět o kus dál…). Ale stroje Extra 300 byly prvními letouny zahraniční produkce v české reprezentaci v první polovině devadesátých let, po té co Zliny Z-50 už na absolutní světovou špičku v kategorii Unlimited přestávaly stačit.

 

>
 
13.12.2009

ČSA Support bude odbavovat letadla

(red), www.csa.cz ČSA Support bude odbavovat letadla

Od začátku příštího roku 1.ledna 2010 spojí České aerolinie veškeré činnosti související s odbavením letadel v samostatné společnosti. Celý handling tak bude převeden do stávající dceřiné společnosti ČSA Support.

>
 
12.12.2009

Jakmile se blížím cíli, posunu si ho opět o kus dál…

Anketa 09: Rozhovor s Markem Hykou, (jjk) Jakmile se blížím cíli, posunu si ho opět o kus dál…

U malé vesničky Loucká, na okraji kukuřičného pole se rozprostírá mateřské letiště Aeroklubu Kralupy nad Vltavou, Sazená. Turisté putující tudy směrem k hoře Říp si museli všimnout, že na poklidném aeroklubáckém provozu je něco rušivého. No jistě, několik posledních let, ve všední dny i o víkendech, je možné nad hlavou zahlédnout tancující akrobatický stroj. Ať to bývala legendární „padesátka“, nebo později rudý Giles 202, či Extra 300L a dnes Extra 330LC.

>
 
12.12.2009

Nový Generální tajemník FAI

(red), www.aecr.cz Nový Generální tajemník FAI

Stéphane Desprez, bývalý ředitel soutěže Světového poháru 2008 v ragby ve Francii, byl jmenován novým Generálním tajemníkem FAI - světové federace leteckých sportů. Formálně převezme svoje jmenování v Lausanne ve Švýcarsku 1. února 2010.

>
 
11.12.2009

Na Plané se začalo budovat

(red), www.airport-cb.cz Na Plané se začalo budovat

Jen několik týdnů od chvíle, kdy z letiště v Českých Budějovicích – Plané odešel definitivně poslední voják, byla v těchto dnech odstartována první etapa modernizace tohoto mezinárodního letiště, která by měla vyvrcholit rokem 2012 kdy by mělo být letiště zařazeno do mezinárodní sítě veřejných letišť a bez větších problémů přijímalo pravidelně letouny typu Boeing 737 a Airbus A320.

>
 
10.12.2009

ČSA mají „Oskara leteckého průmyslu“

(red), www.csa.cz, www.oag.com ČSA mají „Oskara leteckého průmyslu“

V úterý 8.prosince 2009 převzaly v Londýně České aerolinie prestižní ocenění, které uděluje mezinárodní letecká organizace Official Airline Guide (OAG) a to jako nejlepší letecká společnost se sídlem ve střední a východní Evropě. O oceněních, označovaných jako „Oskarové leteckého průmyslu“, rozhodují hlasy registrovaných hodnotitelů z celého světa. České aerolinie obdržely tento titul již pošesté za sebou.

 

>
 
09.12.2009

ŘLP opět reaguje na MF Dnes (a iDNES)

ŘLP ČR, s.p., www.ans.cz ŘLP opět reaguje na MF Dnes (a iDNES)

Státní podnik Řízení letového provozu České republiky (ŘLP ČR, s.p.) opět reagoval na článek  redaktora MF Dnes Jana Sůry, který podle ŘLP, s.p. ve svém článku (8.prosince 2009) „Bez soutěže a pro přítelkyni"(iDNES –Řízení letového provozu platí miliony firmě spojené s jeho ředitelem) neprofesionálním a zavádějícím způsobem zpracoval údaje o ŘLP, s.p., týkající se tentokrát obchodního vztahu mezi ŘLP ČR, s.p. a společností FBA.

>
 
07.12.2009

Travel Service expanduje na Slovensko

(jjk), www.hnonline.sk Travel Service expanduje na Slovensko

Na slovenský trh charterové dopravy se po kolapsu SkyEurope a Seagle air rozhodl vstoupit Travel Service a obsadit tak momentálně uvolněné místo, které se ještě maďarskému WizzAiru nepodařilo zaplnit. Hned s prvními jarními měsíci tak Travel Service plánuje vstoupit na Slovensko a to zřízením své báze v letišti M.R.Štefánika v Bratislavě, kde budou mít svou základnu tři letadla.

>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

19. - 26. května 2018

6. ročník CPZš 2018

Raná u Loun

Aeroklub Raná a POTK pořádají 6. Ročních Celostátního plachtařského závodu Šohajů a dalších historických kluzáků, Letiště Raná u Loun, www.sohajerana.wbs.cz, www.lkra.cz, www.aeroklubrana.cz, www.potk.info

 
detail akce
soutěž - plachtění
 
24. - 26. května 2018

25. Karlovarský pohár 2018

Toužim - Přílezy

Tradiční soutěž motorových akrobatických letounů v kategoriích Sportsman, Intermediate, Advanced, Unlimited s mezinárodní účastí, Letiště Toužim - Přílezy, www.aeroklubtouzim.cz, www.aerobatic.cz, www.leteckaakrobacie.cz

 
detail akce
soutěž - akrobacie
 
24. května 2018 17:00-20:00

Beseda na Albertově – Jan Fridrich

Praha 2 (ČVUT Fd)

Odborná společnost letecká ČR pořádá besedu: Jan Fridrich – viceprezident LAA pro zahraniční záležitosti a průmysl; Trendy ve vývoji ultralightů, Praha 2, Dopravní fakulta ČVUT na Albertově, Horská 3, www.czaes.org, www.fd.cvut.cz, www.facebook.com/OSLCR/

 
detail akce
společenská akce
 
26. května 2018 10:00-17:00

3. kolo navigačního Poháru Petra Tučka - MČR

Kraví hora – Němčičky

Navigační soutěž určená pro ultralehké a sportovní letouny, motorová rogala, motorové kluzáky a vírníky, součást Mistrovství ČR v ultralehkém létání, Letiště Kraví hora – Němčičky, www.laacr.cz, www.laacr.cz/SvazUL/, www.republikakravihora.cz/letiste-kravi-hora, www.letiste.nemcicky.net

 
detail akce
soutěž - ULL
 
26. května 2018 10:00-17:00

Český pohár/Evropská liga - RW4

Prostějov I. - Žešov

Parašutistická soutěž Relative Work RW4 - formace, Letiště Prostějov I. - Žešov, www.dropzoneprostejov.com, www.lkpj.cz, www.jump-tandem.cz, www.aecr.cz

 
detail akce
soutěž - parašutismus
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

15 15

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama