Aktuality RSS

31.01.2010

Nahlédnutí do Gatowa

text: (jjk), foto: Miloš Jenčík Nahlédnutí do Gatowa

V souvislosti s nedávnými informacemi o přestavbě berlínského letiště v Schönefoldu (Schönefeld bude největším berlínským letištěm) nepadla zmínka o čtvrtém aeroportu této německé metropole a to o letišti Gatow, které bylo uzavřeno v roce 1995. Letadla z něj ovšem tak úplně nezmizela, protože zde vzniklo Muzeum leteckých zbraní Bundeswehru, tedy Luftwaffe. Což může pro milovníky historie, ale nejen pro ně, být zajímavým tipem při návštěvě německého hlavního města.

 

>
 
31.01.2010

Muzeum spotřebičů v Ruzyni

(red), www.muzeumspotrebicu.cz, www.asekol.cz, www.prg.aero Muzeum spotřebičů v Ruzyni

V tomto týdnu byla na Letišti Praha v odletové hale Terminálu 2 zahájena historická výstava spotřebičů. Expozici nazvanou Muzeum spotřebičů pořádá ve spolupráci s Letištěm Praha nezisková společnost Asekol, která organizuje sběr a recyklaci elektroodpadu. Výstava představí návštěvníkům letiště bouřlivý vývoj spotřební elektroniky. Jejím cílem je vzdělávat mladší ročníky, vzbudit v lidech příjemné pocity nostalgie a v neposlední řadě zábavným způsobem propagovat třídění vysloužilých elektrozařízení.

>
 
30.01.2010

Pozdrav ze zasněžených Českých Budějovic …

Rozhovor s Martinou Vodičkovou - Jihočeské letiště České Budějovice a.s.,(jjk) Pozdrav ze zasněžených Českých Budějovic …

„Padá sníh, padá sníh, pojedeme na saních. Na saních to pěkně jede, tohle každý nedovede. Padá sníh, ......... Zima … Zima je, zima je, každý se raduje…“ , ale neradují se tak provozovatelé letišť, kteří mají starostí až nad hlavu s odklízením toho bílého nadělení… . Sotvaže se na tom jihočeském v Plané u Českých Budějovic rozběhla první etapa výstavby, aby se i toto bývalé vojenské letiště mohlo zařadit mezi ta „dospělá“ s plnohodnotným civilním pravidelným tuzemským i mezinárodním provozem, zasypaly ho závěje sněhu…. „Padá sníh, padá sníh, pojedeme na saních. Sáně z kopce rychle jedou, nahoru to nedovedou, nechtějí se ani hnout, musíme je vytáhnout.“

>
 
30.01.2010

Středoněmecká letiště: méně cestujících, více nákladu

(red), www.dresden-airport.de Středoněmecká letiště: méně cestujících, více nákladu

Jak v lednu oznámil holding Mitteldeutsche Airport Holding zastřešující letiště v Lipsku resp.Halle a v Drážďanech rozvoj dopravy na středoněmeckých letištích byl v roce 2009 nad průměrem v oboru, jelikož Letiště Leipzig/Halle Airport znovu dosáhlo rekordu v překladu zboží, ale počet cestujících se snížila na obou letištích. I tak se obě pohybují nad německým průměrem a nezaznamenala tak výrazný propad jako jinde v zemi.

 

>
 
29.01.2010

Hájek a Chvojka nejlepšími leteckými sportovci 2009

(red) Hájek a Chvojka nejlepšími leteckými sportovci 2009

Nejlepší piloti a parašutisté se setkali dnes v pátek 29.ledna 2010 v Mladé Boleslavi a v sálu ŠkodaAuto Muzea se setkali nejúspěšnější sportovci z uplynulé sezony. Jako každoročně ocenili nejlepší sportovce na společném vyhlášení Aeroklub ČR a Letecká amatérská asociace.

>
 
29.01.2010

Letecká škola ŘLP ČR a 3D věžní simulátor

(red), www.rlp.cz Letecká škola ŘLP ČR a 3D věžní simulátor

V tomto týdnu byl slavnostní inaugurací v úterý 26. ledna 2010 oficiálně zahájen provoz unikátního 3D věžního simulátoru Letecké školy Řízení letového provozu ČR, s. p., kterého se účastnili zástupci Ministerstva dopravy, Ministerstva obrany, Úřadu pro civilní letectví ČR a vedení podniku Řízení letového provozu.

 

>
 
28.01.2010

Travel Service přepravil 2,5 milionu cestujících

(red), www.prg.aero Travel Service přepravil 2,5 milionu cestujících

Letecká společnost Travel Service, a.s. v minulých dnech oznámila, že přepravila v roce 2009 2,7 milionů cestujících, což je meziročně více o 16 procent. Pasažérů přibylo na charterových letech i na pravidelných linkách. Společnost po krachu slovenských SkyEurope a Seagle Air téměř ztratila v našem prostoru konkurenci a tak je hlavním chráčem na trhu charterů v České republice, v Maďarsku se o toto místo dělí s tamním Wizz Airem a v loňském roce začala expandovat i do Polska odkud vozí i klienty polských cestovních kanceláří.

>
 
27.01.2010

Očekávaný pokles provozu v roce 2009 dosáhl 4,3%

(red), www.rlp.cz Očekávaný pokles provozu v roce 2009 dosáhl 4,3%

Vyhodnocení provozních výsledků ŘLP ČR, s.p. za rok 2009 potvrdilo podle zveřejněných údajů očekávaný pokles letového provozu v českém vzdušném prostoru. K tomuto vývoji došlo poprvé od roku 1990. Trend snížení poptávky po letových provozních službách je v současné době typický pro celou Evropu i ostatní světové regiony. Pro státní podnik Řízení letového provozu je však pozitivní skutečností, že v celoevropském měřítku patří Česká republika mezi země, kde se uvedený pokles neprojevil v kvalitě a rozsahu služeb.

 

>
 
26.01.2010

Nové kolektivní smlouvy v ŘLP ČR

(red), www.rlp.cz Nové kolektivní smlouvy v ŘLP ČR

Koncem minulého týdne oznámil státní podnik Řízení letového provozu, že úspěšně uzavřel kolektivní vyjednávání s oběma odborovými organizacemi působícími v podniku, tedy Českým sdružením řídících letového provozu (CZATCA) a Podnikovým výborem Odborového svazu dopravy ŘLP ČR, s.p.  (PV OSD).

>
 
25.01.2010

Bezpečnostní kampaň 2010

(red), www.laacr.cz, www.skolenipilotu.cz Bezpečnostní kampaň 2010

Ve spolupráci Ministerstva dopravy ČR, Úřadu pro civilní letectví, Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod, Aeroklubu ČR a Letecké amatérské asociace ČR se na světlo světa vyklubal  osvětový materiál, který je jistou snahou přispět ke zvýšení bezpečnosti sportovního a rekreačního letectví a jejím technickým řešením byla pověřena Letecká amatérská asociace.

>
 
24.01.2010

Co nového … po 30 letech

(jjk), L+K 1,2/80 Co nového … po 30 letech

Vývoj v leteckých technologiích se řítí nezadržitelně vpřed, někdy systémem pokus omyl, někdy zcela hladce bez problémů a někdy rovnou zamíří do slepé uličky. Pro připomenutí, jak se doba mění, a nebo naopak, že v některých směrech ustrnul na mrtvém bodě, si je užitečné sáhnout do historie, byť ne úplně vzdálené. Co nového ve své pravidelné rubrice představil časopis Letectví+kosmonautika přesně před třiceti lety? V prvním a druhém čísle toho roku?

>
 
24.01.2010

Spolupráce Fokker Aerostructures & VZLÚ

(red), www.vzlu.cz Spolupráce Fokker Aerostructures & VZLÚ

Výzkumný a zkušební letecký ústav, a.s. (VZLÚ) informoval o získání zakázky od společnosti Fokker Aerostructures B. V. (bývalý Stork Fokker AESP B.V.) a uzavřel smlouvu na statické a únavové zkoušky nezmenšených částí směrovek letounu Gulfstream G650. Podpis dohody korunoval období technických a obchodních jednání, trvajících od počátku roku 2009.

>
 
23.01.2010

„Můj svět je také kulatý… „ Luigi Colani

(jjk), www.colani.de, www.colani.ch, L+K 2/80 „Můj svět je také kulatý… „  Luigi Colani

Bylo to před třiceti lety. Tehdy ve druhém čísle časopisu Letectví + kosmonautika 21.ledna 1980 vyšel článek o významném světovém designérovi Luigim Colanim, který svým neortodoxním stylem posunul tento obor do úplně jiného futuristického rozměru a stal se otcem tzv. biodesignu, který lze srovnat vizuálně do jisté míry například s tvorbou ateliéru Future Systems, nebo leteckého novátora Burta Rutana. Vzhledem k tomu, že Luigi Colani ve své tvorbě zabrousil i do letecké problematiky, je jistě na místě si tohoto letos dvaaosmdesátiletého polsko-švýcarsko-německého vystudovaného sochaře připomenout nejen článkem starým přesně třicet let.

>
 
23.01.2010

Průběžný audit ŘLP ČR úspěšný

(red), www.ans.cz Průběžný audit ŘLP ČR úspěšný

Řízení letového provozu státní podnik zveřejnil v těchto dnech výsledky průběžného auditu, který se týká jednotné certifikace poskytovatelů služeb řízení letového provozu a dozorový a certifikační orgán  Úřad pro civilní letectví České republiky ve své zprávě konstatoval trvale se zvyšující schopnost podniku poskytovat letové provozní služby bezpečným, efektivním a účinným způsobem.

 

>
 
22.01.2010

Rok 2009 byl pro Wizz Air úspěšný

(red), www.wizzair.com Rok 2009 byl pro Wizz Air úspěšný

Největší nízkonákladový letecký přepravce ve střední a východní Evropě Wizz Air v lednu oznámil, že v roce 2009 přepravil 7,8 milionu cestujících, což představuje meziroční nárůst o 33 procent. V průběhu uplynulého roku společnost otevřela novou základnu v Praze a v regionu střední a východní Evropy tak aktuálně disponuje celkem 11 základnami.

>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

27. května - 2. června 2018

Beskydy Open - Česká liga PGL 2018

Beskydy - Čeladná

Česká liga paraglidingu 2018 - Ligový závod, FAI 2, Centrum závodu Čeladná – Startoviště: Ondřejník, Velký Javorník, Javorový, Radhošť, www.paragliding-vsb.cz, www.svazpg.cz, www.pghnizdo.cz

 
detail akce
soutěž - PGL
 
27. května - 9. června 2018

Plachtařské Mistrovství České republiky – PMČR 2018

Tábor - Čápův dvůr

Plachtařské Mistrovství České republiky – PMČR 2018 (klub+kombi), Letiště Tábor – Čápův Dvůr, www.gliding.cz, www.soaringspot.com, www.aecr.cz, www.aktabor.cz

 
detail akce
soutěž - plachtění
 
30. května 2018 10:00-18:00

90 let od ztroskotání vzducholodi ITALIA

Praha 7 Holešovice

Seminář pořádaný Národním technickým muzeem a radioklubem OK1KLV u příležitosti připomenutí výročí 90 let od ztroskotání vzducholodi ITALIA a záchrany jejích trosečníků, Národní technické muzeum Praha 7 Holešovice, www.ntm.cz

 
detail akce
společenská akce
 
31. května 2018 10:00-17:00

Dětský den a Den otevřených dveří

Prostějov I. - Žešov

Dětský den a Den otevřených dveří pořádá 102. průzkumný prapor Prostějov ve spolupráci s Velitelstvím Vojenské policie Olomouc s prezentací techniky, výstroje a výzbroje armády a vojenské policie, Letiště Prostějov I. - Žešov, www.lkpj.cz, www.102pzpr.cz

 
detail akce
společenská akce
 
31. května - 3. června 2018

18. Balloon Jam 2018

Brno

Sedmnáctý ročník setkání příznivců balónového létání, Brno a okolí, www.balloonjam.cz; www.balon.cz

 
detail akce
balony
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

15 15

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama