Aktuality RSS

14.12.2016

Sto pět let Roalda Amundsena

JLa, www.norway.com Sto pět let Roalda Amundsena
Dne 14. prosince 2016 to je přesně sto a pět let, co stanul první člověk na Jižním pólu. Byl to norský občan  Roald Amundsen. Nebyl sám, spolu s ním na pólu stanul Sverre Hassel, Helmer Hanssen, Oscar Wisting a Olav Bjaaland. A aby byl výčet kompletní nesmíme zapomenout na devatenáct psů, kteří zapřažení do saní přispěli k dobytí jižního pólu.
>
 
14.12.2016

Nová Alca pro Irák

(red), www.aero.cz Nová Alca pro Irák
V letecké továrně Aero Vodochody Aerospace v tomto roce obnovili výrobu letounů Aero L-159 Alca. Stalo se tak třináct let po dodání posledních kusů vzdušným české armády. Aero Vodochody tak v těchto dnech dokončuje zcela nový letoun typu Aero L-159 Alca, který (ve dvoumístné verzi) by měl k zákazníkovi do Iráku odletět na přelomu tohoto a příštího roku. 
>
 
13.12.2016

Nový exponát pro jaro

(red), www.mocr.army.cz, www.vtusp.cz Nový exponát pro jaro
Odborníci Vojenského historického ústavu v posledních dnech úspěšně provedli repasi a rekonstrukci exponátu, který bude zcela jistě velkým lákadlem pro návštěvníky leteckého muzea Vojenského historického ústavu ve Kbelích pro sezonu začínající na jaře roku 2017. Tím nově rekonstruovaným exponátem je legendární bojový letoun MiG-15bis SB.
>
 
12.12.2016

V lednu pomůže policii i armáda

(red), www.mzcr.cz V lednu pomůže policii i armáda
Protože ústecká základna Letecké záchranné služby od ledna osiří a bude se řešit znovu výběrové řízení provozovatele této základny, bude v této oblasti zaskakovat dočasně Letecká služba Policie České republiky z pražské – ruzyňské základny. Policii však bude moci pomáhat i armáda, která operuje z plzeňského letiště, ale ve své podstatě i ze Kbel a nově i z Bechyně.
>
 
12.12.2016

Změna zastávky Airport Express

(red), www.prg.aero, www.dpp.cz Změna zastávky Airport Express
S platností od neděle 11.prosince 2016 přestala z kapacitních důvodů fungovat nástupní zastávka pro autobus Airport Express před Terminálem 2. Jako nástupní bude i nadále fungovat zastávka na Terminálu 1. Výstupní zastávky zůstávají u obou terminálů beze změn. 
>
 
11.12.2016

První použitý Airbus A380 nikdo nechce

www.e15.cz První použitý Airbus A380 nikdo nechce
Singapore Airlines neprodlouží pronájem vůbec prvního letounu Airbus A380 určeného pro zákazníky. Největší dopravní letoun světa tak přichází na trh použitých letadel – a zájemci se o něj zrovna nepřetahují. Nezájem může ovlivnit i další rozhodování Airbusu o budoucnosti celého výrobního programu, který má už tak nejistou budoucnost. Největší provozovatel A380, aerolinky Emirates, naopak tvrdí, že světové aerolinky potřebují další obří letadla. Více čtěte v E15: První použitý Airbus A380 nikdo nechce.
>
 
10.12.2016

Na „Hedvábné stezce“

text, foto: (jjk) Na „Hedvábné stezce“
V listopadu roku 2016 rozšířila nabídku nákladních návštěvníků pražského ruzyňského letiště ázerbájdžánské letecká společnost Silk Way West Airlines (z rodiny Silk Way Group). Listopad byl vlastně takovým přípravným zkušebním obdobím před připravovaným pravidelným režimem. A návštěvníci letiště měli leckdy trochu smůlu, protože vzhledem k roční době Boeing 747-83QF přilétal, či odlétal už za tmy, nebo za značně nepříznivého zimně podzimního počasí. Ale v tomto týdnu vešlo ve známost, že Silk Way West Airlines se stane opravdu pravidelným návštěvníkem, takže se mnozí fanoušci letectví mohou těšit až se dny prodlouží a počasí oteplí, protože velký „náklaďák“ bude létat pro logistickou firmu STO Express pravidelně… 
>
 
10.12.2016

Modernizace salonků

(red), www.bestcg.com Modernizace salonků
Letecká společnost Emirates dokončila rozsáhlé úpravy svého salónku pro cestující byznys třídy v odletové hale B na mezinárodním letišti v Dubaji. Projekt renovace za jedenáct milionů amerických dolarů začal před dvěma roky a je součástí průběžných investic do modernizace služeb zákazníkům. Prémioví klienti společnosti Emirates se mohou těšit na ještě větší luxus v letištním salónku, a to v rámci tří odlišných konceptů. Rozmanité chutě v oblasti jídla a nápojů a zkušenosti kvalitního baristy přinese spolupráce s řetězcem Costa Coffee, produkty výrobce vod Voss nabídnou zdravé osvěžení v Health Hub a exkluzivní šampaňské lze ochutnat na baru Moët & Chandon.   
>
 
09.12.2016

Freedom 7 odletěl navždy

text: (jjk), foto: www.nasa.gov Freedom 7 odletěl navždy
Ve čtvrtek 8. prosince 2016 navždy do vesmíru a možná ještě dál odletěl historicky první americký astronaut, který poprvé obletěl zeměkouli. John Herschel Glenn Jr.nebyl jen prvním Američanem, který zeměkouli obletěl, ale také byl nejstarším astronautem, který se do vesmíru vůbec vypravil. V roce 1998 mu při misi STS-95 bylo sedmdesát sedm let. Ale 8. prosince 2016 se vydal ve svých devadesáti pěti letech na svou poslední cestu. 
>
 
09.12.2016

Už jen Airbus A380 a Boeing 777

(red), www.bestcg.com Už jen Airbus A380 a Boeing 777
Letecká společnost Emirates se rozhodla zúžit svou flotilu pouze na dva typy letounů. V souladu se svou strategií nabízet cestujícím maximální pohodlí a přispívat k lepším výsledkům v oblasti životního prostředí vyřadila společnost z provozní služby poslední letouny Airbus A330 a A340. Tento krok činí Emirates první a jedinou leteckou společností na světě provozující pro přepravu pasažérů flotilu kompletně vybavenou letouny Airbus A380 a Boeing 777.
>
 
08.12.2016

Radar rozlišuje ptáky od dronů

(red), www.saab.com Radar rozlišuje ptáky od dronů
Radary Giraffe od společnosti Saab umí díky svým pokročilým schopnostem detekovat jak UAV, tak letouny s typu stealth. Když konvenční vojenské letadlo vstoupí do dosahu většiny radarových systémů, rychlost, kterou letí, jeho výška a velikost jej činí snadno identifikovatelným. V případě letounu typu UAV je stejná situace mnohem méně jasná. Protože UAV jsou menších rozměrů a letí v malé výšce a nízkou rychlostí, většina radarových systémů má potíž odlišit je od ptáků, což představuje reálnou hrozbu pro vojenské jednotky a další objekty v okolí.
>
 
07.12.2016

Z Mělníka doletíme až na O’ahu

text: (jjk), foto: archiv www.fold3.com Z Mělníka doletíme až na O’ahu
První dny měsíce prosince 2016 obsahují několik zajímavých výročí a to hlavně jedno tuzemské a druhé na druhém konci planety. Aktéry toho prvního byli před sto pěti lety čeští aviatici ing. Jan Kašpar a Eugen Čihák a k tomu ještě redaktoři Jaroslav Kalva a Vilém Heinz a místy těchto událostí se stalo město Mělník a Velká Chuchle. Ale aktéry druhého výročí, tentokrát pětasedmdesátiletého jsou armády císařského Japonska a námořnictvo Spojených států amerických a místem konání se stal přístav Pearl Harbor na havajském ostrově O’ahu a díky této události se Američané zapojili do válečné vřavy druhé světové války. To se přihodilo 7. prosince 1941 a za zajímavost stojí i to, že v ten samý den, ale o tři roky později vznikla Mezinárodní organizace pro civilní letectví, tedy ICAO (International Civil Aviation Organization), za účasti 52 států včetně Československa, ale dohoda vešla v platnost 4. dubna 1947.
>
 
07.12.2016

Na výstavě Indodefence v Jakartě

(red), www.era.aero Na výstavě Indodefence v Jakartě
Po dvou letech se do indonéské metropole vrátila obranná a letecká výstava Indodefence, která tentokrát proběhla od 2. do 5. listopadu 2016.  Firmy ERA a OMNIPOL se zúčastnili výstavy prostřednictvím české expozice a zařadili se tak po bok známých značek, jako například Airbus, SAAB nebo Lockheed Martin. Jejich stánek jako jeden z mála navštívil také vice prezident Indonésie Jusuf Kalla a živě se zajímal o pasivní systémy, především unikátní sledovací systém VERA-NG.
>
 
06.12.2016

Nastavení pravidel pro drony

(red), www.mdcr.cz Nastavení pravidel pro drony
Na začátku prosince 2016 se v Bruselu uskutečnilo zasedání ministrů dopravy Evropské unie. Za Českou republiku se jednání účastnil 1. náměstek ministra dopravy, Tomáš Čoček. Nejdůležitějšími diskutovanými tématy bylo téma minimální mzdy v nákladní dopravě a nastavení jednotných pravidel pro provoz bezpilotních dronů, jejichž použití v každodenním životě je stále častější.
>
 
05.12.2016

Nová soutěž na LZS v Ústí nad Labem

(red), www.mzcr.cz Nová soutěž na LZS v Ústí nad Labem
Ministerstvo zdravotnictví zrušilo rozhodnutí o vítězi tendru na provoz stanoviště letecké záchranné služby v Ústí nad Labem. Nabídky posoudí nová komise, jejíž složení dnes odsouhlasila vláda. „Vzhledem k tomu, že ÚOHS předběžným opatřením zakázal uzavření smlouvy pro provozování vrtulníků letecké záchranné služby na základně v Ústí nad Labem, protože pochyboval o mimořádně nízké nabídkové ceně, rozhodl jsem se toto rozhodnutí o výběru zrušit. Nová hodnotící komise teď tedy znovu posoudí tuto část veřejné zakázky. Věřím, že je to nejrychlejší cesta k dořešení celé věci,“ vysvětlil ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

28. - 29. dubna 2017

Mistrovství ČR & SR Indoor 2017

Praha - Letňany (Skydive arena)

Mistrovství České republiky a Slovenské republiky Indoor ve větrném tunelu, HF Arena Praha - Letňany www.skydivearena.cz, www.aecr.cz, www.hurricanefactory.com

 
detail akce
soutěž - parašutismus
 
29. dubna - 7. května 2017

13. Jarní pohár Jeseníků 2017

Šumperk

Jarní pohár Jeseníků 2017 v plachtění, Letiště Šumperk, www.aeroklub-sumperk.cz, www.gliding.cz, www.soaringspot.com, www.jpj-sumperk.cz

 
detail akce
soutěž - plachtění
 
29. - 30. dubna 2017

Den ve vzduchu s Radiem Kiss Proton 2017

Plasy

15. ročník největší letecké show na západě Čech, Letiště Plasy, www.akplasy.cz, www.denvevzduchu.cz

 
detail akce
letecký den
 
29. dubna 2017 10:00-16:00

Tankový den

Mladá - Milovice

Celodenní zábavu pro děti i jejich rodiče a třeba i prarodiče v Parku Mirakulum a na Tankodromu Milovice, Park Mirakulum – Tankodrom Milovice, Letiště Mladá, www.mirakulum.cz, www.tankodrommilovice.cz

 
detail akce
společenská akce
 
29. dubna 2017 10:00-17:00

Zahájení sezony Leteckého muzea Kbely

Praha - Kbely (VHÚ)

Letecké muzeum Kbely Vojenského historického ústavu, otevřeno do 31. října 2017, 10,00 hodin až 18,00 hodin (hangáry se uzavírají v 17,30 hod.), vstup zdarma, Letiště Praha - Kbely, www.vhu.cz

 
detail akce
společenská akce
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama