Aktuality RSS

22.01.2017

Jak se krájel smog nad těžními věžemi

text: (jjk), foto: D.R. Jak se krájel smog nad těžními věžemi
Vzduchoplavecká sezona se sice vesměs rozbíhá až někdy v polovině dubna plachtařskými závody ve Zbraslavicích a posléze prvním leteckým dnem „leteckého léta“ v Plasích, ale samozřejmě, že ani během zimního spánku mnozí nelení. Když odmyslíme parašutisty dovádějící v letňanském tunelu, tak se s letadly na sněhu lyžuje, otužilí parašutisté všude možně poskakují a dokonce se i akrobatí. A tak možná lze uznat (v uvozovkách) jako první akci sezony (snad se nikdo jiný neurazí) sobotu 21.ledna 2017, kdy se v rámci pátého ročníku ČEZ City Cross Sprintu 2017 na lyžích předvedl se svým akrobatickým speciálem Martin Šonka.  
>
 
22.01.2017

Prosincová aktualizace seznamu leteckých společností se zákazem letů do EU

(red), www.ec.europa.eu Prosincová aktualizace seznamu leteckých společností se zákazem letů do EU
Evropská komise v prosinci 2016 aktualizovala seznam společností, které kvůli neplnění bezpečnostních podmínek nesmějí létat do zemí unie. Na seznam výslovně uvedených společností přibyly k Iraqi Airways a  Blue Wing Airlines ze Surinamu také Iran Aseman Airlines. Dalších sto devadesát společností z osmnácti států je uvedeno proto, že jejich letecké úřady nedostatečně dohlížejí na bezpečný provoz. 
>
 
21.01.2017

Do roka...tedy do dvou let a do dne ...

text, foto: (jjk) Do roka...tedy do dvou let a do dne ...
Sice se říká do roka a do dne (Lomikare, Lomikare), ale tentokrát to vyšlo doslova na den přesně na dva roky. V posledních dnech, respektive v posledním týdnu dochází a docházelo k pravidelné rotaci vojenských jednotek v Afghánistánu a tak se v Praze na mezipřistání zjevily letouny společnosti Omni Air International (tedy několikrát v noci). Trochu kuriositou bylo, že se dne 17.ledna 2017 objevil v Praze stroj Boeing 767-36N(ER) N441AX na den přesně jako 17.ledna 2017. 
>
 
21.01.2017

Bulík skoro jako v plyši

text, foto: (jjk) Bulík skoro jako v plyši
Ve velmi netradičních barvách se v sobotu 21.ledna 2017 zjevil na ruzyňském letišti má malý skok tradičně netradiční návštěvník. Boeing 737 (i ve verzi 700) se na našich letištích zjevuje pravidelně, takže jedna další návštěva by nebylo nic pozoruhodného. Ale už jen barevné provedení stroje zjevícího se v sobotním odpoledni nad promrzlým ruzyňským letištěm naznačovalo, že asi nepůjde úplně o běžný Boeing 737. Nu ano, byl to luxusní speciál jednoho hračkářského amerického koncernu a barevné provedení jakoby evokovalo plyšové hračky (hlavně medvídky), které koncern Ty Inc.vyrábí.  
>
 
21.01.2017

Více než šest milionů

(red), www.travelservice.aero Více než šest milionů
Letecká společnost Travel Service přepravila v roce 2016 necelých 6,3 milionu cestujících, což je o 9,6 procenta více než v předchozím roce 2015. Největší meziroční nárůst o celých dvacet pět procent zaznamenaly pravidelné linky provozované pod obchodní značkou SmartWings. Služeb SmartWings využilo v roce 2016 1,9 milionu pasažérů, a letecká společnost Travel Service uskutečnila 46 577 letů, což bylo o čtrnáct procent víc než v roce. 
>
 
20.01.2017

Začíná další ročník Red Bull Air Race

(red), www.redbullairrace.com Začíná další ročník Red Bull Air Race
Už za čtrnáct dní začíná pro české piloty Martina Šonku a Petra Kopfsteina nová sezóna Světového šampionátu Red Bull Air Race. Loňský rok Martinu Šonkovi (ale ostatně i Pteru Kopfsteinovi) nevyšel podle představ. Martin Šonka byl dokonce dvakrát diskvalifikován a dodatečně mu navíc byly odebrány body za páté místo z Anglie kvůli překročeným otáčkám motoru a v konečném pořadí obsadil deváté místo. Petr Kopfstein v loňské sezoně skončil na místě čtrnáctém.
>
 
20.01.2017

Námět na oblet České republiky 2017 (17.-25.června 2017)

(red), www.lsh.websnadno.cz Námět na oblet České republiky 2017 (17.-25.června 2017)
V roce 2017 Letecký spolek Hory uspořádá v pořadí už třetí oblet České republiky. Oblet České republiky se bude konat ve dnech 2017 17. až 25.června 2017. V těchto dnech se pomalu sestavuje plán cesty a celá trasa, včetně konkrétních míst, kde peloton bude zastavovat (hangárovat a přespávat). Na připomínky a náměty je ještě nějaký ten den čas a tak si lze v klidu prohlédnout mapu obletu, předběžný itinerář a eventuálně přidat nějaký ten nápad a tip. 
>
 
20.01.2017

Pražský rekord 2016

(red), www.prg.aero Pražský rekord 2016
Pražské ruzyňské mezinárodní letiště odbavilo za loňský rok 2016 rekordních 13 074 517 cestujících. Pražské ruzyňské mezinárodní letiště tak zaznamenalo nárůst oproti předchozímu roku o 8,7 procenta.  Největší zájem o cestování letadlem byl mezi cestujícími v červenci, který se stal s téměř 1,5 milionu cestujících historicky nejúspěšnějším měsícem vůbec. Průměrně branami letiště prošlo každý den 35,7 tisíc cestujících. Pokračoval tak pozitivní trend z posledních let a vzrostl počet lokálních cestujících, pro které byla Praha počáteční nebo cílovou destinací. Ve srovnání s předchozím rokem jejich počet vzrostl o 9,7 procenta a překročil tak historický rekord z roku 2015.
>
 
19.01.2017

Rychlost, luxus i zkázu. To vše nabízel Boeing

www.e15.cz Rychlost, luxus i zkázu. To vše nabízel Boeing
Boeing dnes známe jako výrobce obrovských dopravních letadel. Vždy tomu ale tak nebylo. Za dobu existence společnosti Boeing vyráběl širokou škálu produktů. Dnes si vybavíme hlavně velká dopravní letadla. Velkou stopu zanechal i na poli vojenské techniky. Za druhé světové války používala americká armáda mnoho strojů Boeing B-17, které dostaly přídomek Flying Fortress – létající pevnost. Jednalo se o mohutný bombardér se skleněnou střílnou věží. V rámci zákona O půjče a pronájmu Američané poskytovaly výzbroj spojencům, tedy i Sovětskému svazu. Více čtete v E15: Rychlost, luxus i zkázu. To vše nabízel Boeing.
>
 
18.01.2017

LZS v Olomouckém kraji

(red), www.mzcr.cz LZS v Olomouckém kraji

Ministerstvo zdravotnictví se podrobně informovalo u ZZS Olomouckého kraje o okolnostech nouzového přistání vrtulníku letecké záchranné služby na olomouckém letišti. MZ ČR není sice příslušné technicky prověřovat okolnosti této události, ale přirozeně MZ ČR zajímá, jak je celá situace s ohledem na pacienty řešena a zajištěna. Ministerstvo zdravotnictví dále čeká na vyjádření autorit, které se zabývají bezpečností leteckého provozu. Teprve na základě dalších relevantních informací může MZ ČR rozhodnout o případném dalším postupu.

>
 
18.01.2017

Nové hlídání

(red), www.airport-pardubice.cz Nové hlídání
Pardubické mezinárodní letiště od konce roku 2016 má novou ostrahu. Novou bezpečnostní agenturou chránící mezinárodní letiště je firma M2C, která vystřídala současnou bezpečnostní agenturu G4S, která pro pardubické letiště zajišťovala ostrahu i bezpečnostní služby několik let.
>
 
17.01.2017

Potíže vrtulníku v Olomouci, hejtman požaduje změnu

(red), www.kr-olomoucky.cz Potíže vrtulníku v Olomouci, hejtman požaduje změnu
Na olomoucké letiště v Neředíně (místo heliportu na Tabulovém vrchu) byl v úterý 17.ledna 2017 dopoledne nucen kvůli závadě na motoru přistát vrtulník letecké záchranné služby Olomouckého kraje, kterou ze základny Kryštof  09 na Tabulovém vrchu provozuje slovenská společnost Air Transport Europe, která vyhrála tendr Ministerstva zdravotnictví v roce 2016 a měla by podle smlouvy provozovat službu v příštích čtyřech letech.
>
 
17.01.2017

Kryštof 15 čeká nové kolo

(red) www.mzcr.cz Kryštof 15 čeká nové kolo
Ministerstvo zdravotnictví jako zadavatel veřejné zakázky rozhodlo o zrušení zadávacího řízení k 3. části veřejné zakázky, která se týká provozovatele LZS pro základnu v Ústí nad Labem. Do doby vybrání řádného vítěze tendru bude LZS v Ústeckém kraji plně zajištěna. V tuto chvíli létá, na základě dodatku smlouvy, z Ústí nad Labem firma DSA. Tuto smlouvu je možné ještě dále prodloužit. Nadále je plně v platnosti také memorandum ministerstev obrany, vnitra a zdravotnictví o tom, že jakýkoli výpadek LZS v Ústeckém kraji je kdykoli a v plném rozsahu připravena pokrýt armáda a policie svými vrtulníky.
>
 
16.01.2017

Odešel Eugene Andrew Cernan

(red), www.vira.cz Odešel Eugene Andrew Cernan
Ve věku 82 let 16.ledna 2017 zemřel americký astronaut Eugene Andrew Cernan, poslední člověk, který vstoupil na povrch Měsíce, a který byl celkem třikrát ve vesmíru. Eugene Andrew Cernan měl české a slovenské předky a Českou republiku i několikrát navštívil. Naposledy tomu bylo v roce 2008. Eugene Andrew Cernan se narodil v r. 1934 v Chicagu. Po dědečkovi (Štefanovi Čerňanovi) pochází z Kysúc na Slovensku a po babičce z jižních Čech od Tábora.
>
 
16.01.2017

Wizz Air v loňském roce

(red), www.accpr.cz Wizz Air v loňském roce
Letecká společnost Wizz Air oznámila v těchto dnech, rok 2016 byl rekordním a vyznačoval se rekordním počtem přepravených cestujících, intenzivním rozšiřováním sítě a globálním oceněním za kvalitu služeb. Wizz Air během uplynulých dvanácti měsíců zařadil do své flotily devět letadel, obohatil svou nabídku o sedmnáct nových destinací a rozšířil svou síť o více než sto nových linek.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

22. března 2017 16:00-18:00

Dny otevřených dveří na VŠO

Praha 1 – Nové Město

Den otevřených dveří - Vysoká škola obchodní v Praze, o.p.s., Praha 1 – Nové Město (Spálená 76/14, v místnosti S1 ve 4.patře), www.vso.cz

 
detail akce
společenská akce
 
24. - 26. března 2017

10er Speedstar 2017

Klatovy - Chaloupky

Klatovy Mai Boogie 1 Pink Skyvan, Soutěž desetičlenných formací v parašutismu, Letiště Klatovy - Chaloupky, www.pink.at, www.pinkskyvan.cz, www.lkkt.cz

 
detail akce
soutěž - parašutismus
 
25. - 26. března 2017

Akce „U“

Kunovice - Uherské Hradiště

Jarní dobrovolnická úklidová akce v Leteckém muzeu v Kunovicích, Letiště Kunovice - Uherské Hradiště, www.museum-kunovice.cz, www.lkku.cz

 
detail akce
společenská akce
 
25. března 2017 10:00-18:00

Akce Záložka Vyškov

Vyškov

Seminář a školení o bezpečnosti létání s možností vyzkoušet odhoz záložního padáku na lanové dráze z parašutistického trenažéru, Letiště Vyškov, www.paramotors.cz, www.laacr.cz

 
detail akce
PGL
 
25. března 2017 11:00-21:00

Dynamic Tour – Indoor v Hurricane Factory Praha

Praha - Letňany (Skydive arena)

Parašutistická soutěž ETL Indoor ve větrném tunelu, HF Arena Praha – Letňany, www.skydivearena.cz (jan.klapka@parashop.cz), www.hurricanefactory.com

 
detail akce
soutěž - parašutismus
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama