Aktuality RSS

15.01.2018

Wizz Air otevírá základnu ve Vídni

(red), www.accpr.cz Wizz Air otevírá základnu ve Vídni
Největší nízkonákladová letecká společnost ve střední a východní Evropě Wizz Air otevírá bázi ve Vídni. Rakousko se tak stane čtyřiačtyřicátou zemí. Provoz ve vídeňské bázi zahájí Wizz Air v červnu s jedním letounem Airbus A320, v listopadu pak nasadí dvě další letadla Airbus A321. Díky tomu bude moci Wizz Air z rakouského hlavního města obsluhovat celkem sedmnáct nových tras.
>
 
14.01.2018

Stíhačkou proti balónům

(jjk), L+K Ročenka '73 Stíhačkou proti balónům

Jedním z nejstarších létajících prostředků je bezpochyby balón a za počátek tohoto druhu vzduchoplavby se považuje 4. červen 1783 a první start horkovzdušného balónu bratří Montgolfiérů, kteří na „palubu“ balónu umístili ovci, kachnu a kohouta. Krátce na to následoval balón plněný plynem a tato koncepce se postupně uplatnila nejen v civilním, tak i vojenském životě. Poprvé navrhoval vojenské využití balónu v roce 1783 Giroud de Villette, ale v praxi se pro vojenské účely podařilo balón použít až o deset let později (byť neúspěšně), kdy Guiton de Morveau zkusil propašovat z obklíčeného Condré vojenské depeše, jenže špatně postavený balón se zřítil přímo do náruče nepřátel. I když se jednalo o neúspěšný pokus, zajistilo to balónům do budoucna vojenskou službu. Úspěchem však skončila další známá akce a to v roce 1870, kdy pruská armáda obléhala Paříž a Francouzům se při šestašedesáti vzletech podařilo z obklíčení odvézt poměrně velké množství pošty a i několik pasažérů. 

>
 
14.01.2018

Rok 2017 a Emirates SkyCargo

(red), www.bestcg.com Rok 2017 a Emirates SkyCargo
Pro největší světovou nákladní leteckou společnost Emirates SkyCargo se nesl rok 2017 v duchu silného růstu. V roce 2017 začal celosvětový trh s leteckou nákladní dopravou pomalu ožívat a na loňském nadstandardním výkonu Emirates SkyCargo se projevilo i zavedení specializovaných leteckých přepravních řešení pro klienty z jednotlivých průmyslových odvětví, stejně jako pokračující investice do přepravní infrastruktury. 
>
 
13.01.2018

Minimko Delphinapterus leucas Pallas

text, foto: (jjk), foto: www.airbus.com Minimko Delphinapterus leucas Pallas
Podobnost není čistě náhodná. Transportní letoun z produkce konsorcia Airbus byl od začátku velmi podobný (jakoby inspirován) kytovci z čeledi narvalovitých a tak přízvisko Beluga, podle Běluhy severní (Delphinapterus leucas Pallas) stroji připadlo zcela záměrně. Airbus A300-608ST (Super Transporter) Výroba prvního stroje začala v roce 1992 a 13. září 1994 tento letoun absolvoval svůj první let. Program BelugaXL byl spuštěn v listopadu 2014 a v roce 2018 by měl stroj A330-743L Beluga XL vzlétnout. 
>
 
13.01.2018

Rok 2017 u Emirates

(red), www.bestcg.com Rok 2017 u Emirates
Rok 2017 byl pro Emirates rokem rušným. Letecká společnost přivítala do své flotily sté letadlo Airbus A380. Nadále si udržuje pozici průkopníka leteckého průmyslu, a to představením nových interiérů letadel typu Boeing 777 a renovací palubního salónku v letadlech Airbus A380. Emirates svým cestujícím neustále přináší větší možnost výběru a překonává tak jejich očekávání. Letecká společnost během roku 2017 přidala několik nových linek do své globální sítě, například linku do Phnompenhu v Kambodži nebo do chorvatského Záhřebu. 
>
 
12.01.2018

Praha bude mít novou věž

(red) Praha bude mít novou věž

Pražské mezinárodní letiště by mělo být v nejbližších letech obdařeno novou, osmdesát metrů vysokou řídící věž letového provozu. Měla by tak být o zhruba třicet metrů vyšší než současná věž, která pak bude sloužit jako záložní. Stavba začne zhruba za dva roky, věž by měla fungovat pět let po té v roce 2025. Mělo by se jednat o to, že kupole nové řídící věže by měla mít průměr dvacet metrů a měl by být rozdělena do tří pater. 

>
 
12.01.2018

Wizz Air a rok 2017

(red), www.accpr.cz Wizz Air a rok 2017
Maďarská letecká společnost Wizz Air dosáhla v roce 2017 hned několika rekordů. Přepravila nejvyšší množství pasažérů, významně rozšířila své služby, podepsala zatím nejvyšší objednávku letadel, spustila sponzoring výcviku budoucích pilotů a představila řadu inovací pro zákazníky.
>
 
11.01.2018

Airbus A321neo ACF ve vzduchu

(red), www.accpr.cz Airbus A321neo ACF ve vzduchu
Společnost Airbus dokončila ve své továrně v Hamburku montáž prvního letadla Airbus A321neo ACF (Airbus Cabin Flex). Stroj poháněný motory CFM Leap-1A bude nyní podroben pozemním zkouškám. První let je plánován na následující týdny. První hotové letouny by si zákazníci mohli převzít v polovině letošního roku.
>
 
10.01.2018

UPOZORNĚNÍ na provoz na letišti (Ploše SLZ) Hradčany !!!

(red) UPOZORNĚNÍ na provoz na letišti (Ploše SLZ) Hradčany !!!
Dne 10. ledna 2018, 11.ledna 2018, 18.ledna 2018 a 25.ledna 2018 bude na letišti (Ploše SLZ) Hradčany probíhat výcvik Policie České republiky. Dne 10.ledna 2018 – proběhne výcvik Policie ČR na jižní pojížděcí dráze plochy SLZ Hradčany. Výcvik bude probíhat v době od 9,00 do 14,00 hod. Výcviku se zúčastní cca 40 osob a 8 vozidel. Ve dnech 11.ledna, 18.ledna a 25.ledna 2018 – proběhne na ploše SLZ Hradčany výcvik Policie ČR v celé délce betonové RWY.
>
 
10.01.2018

Rok v Bechyni

(red), www.army.cz Rok v Bechyni
Už jeden celý rok zajišťuje leteckou záchrannou službu v Jihočeském kraji Armáda České republiky. V neděli 1. ledna 2017 poprvé vzlétl armádní vrtulník W-3A Sokol s osádkou ze stanoviště letecké záchranné služby v Bechyni k prvnímu ostrému zásahu z bývalého vojenského letiště, které tak opět (kromě ultralightů) ožilo leteckým provozem.
>
 
09.01.2018

Thomas Cook také dědic Air Berlin

(red), www.thomascookgroup.com Thomas Cook také dědic Air Berlin
Letecký holding Thomas Cook Airlines získal před několika dny firmu Air Berlin Aviation, což je nově založená dceřiná společnost zkrachovalé letecké společnosti Air Berlin. Nakonec i tato letecká firma se dočkala a po několikeré snaze dosáhla na část majetku po zkrachovalé německé společnosti.  
>
 
08.01.2018

Region Peking-Tianjin-Hebei zavedl bezvízový tranzitní režim

(red), www.126.com Region Peking-Tianjin-Hebei zavedl bezvízový tranzitní režim
Od konce prosince 2017 na šesti místech vstupu do oblasti Peking-Tianjin-Hebei, včetně mezinárodního letiště v Pekingu, mezinárodního letiště v Tianjin Binhai a mezinárodního letiště v Shijiazhuangu funguje systém, kdy cizinci z 53 zemí mají na dobu 144 hodin využívat bezvízový tranzitní režim, pokud mají platnou zpáteční letenku do třetí země (nebo regionu).
>
 
07.01.2018

Vít Fučík zvaný Kudlička

(jjk), Letectví + kosmonautika ´73 Výběr Vít Fučík zvaný Kudlička
Možná si kdo vzpomene, že kdysi jako příloha časopisu Letectví + kosmonautika vycházely přílohy a tu buď pod názvem „Výběr“ a nebo „Speciál“. Také už jsme občas z nich něco pro pamětníky vybrali jako například článek Letecká pohádka a Stíhačkou proti balónům z roku 1973, nebo Večerníček pro plachtaře z roku 1981. A také jsem se vloni v září zmínili o některých událostech z dřevních dob aviatiky například Fatální chyba starosty Rehna…. A také byla řeč i o ústeckém experimentátorovi Konradu Puschnerovi viz. Divadélko Zelená Husa má čest předvést: Puschnerův sborník. Bylo by tedy na místě připomenout i člověka, který snad podle některých pramenů rovněž jako Puschner zkoušel létat. Sice se přesně neví, zda se mu to opravdu podařilo, v tom se prameny rozcházejí, ale věřme, že i na tom něco pravdy být může. A právě Výběr časopisu Letectví + kosmonautika z roku 1973, tedy před čtyřiceti pěti lety, zmínku o Vítu Fučíkovi, zvaném Kudlička, přinesl.
>
 
07.01.2018

LOM Praha Trade založil letecký nadační fond

(red), www.lomtrade.cz LOM Praha Trade založil letecký nadační fond
Společnost LOM Praha, respektive jeho dceřiná firma LOM Praha Trade založila a zaregistrovala nový nadační fond na podporu osvěty historie letectví. Obchodní společnost v leteckém průmyslu LOM Praha Trade zřídila Nadační fond historického letectví ČSR, jehož pilotním programem je dlouhodobý záměr realizace projektů renovace a výroby funkčních kopií historických letadel. Prvním takovým projektem se stala stavba letounu Aero A-1. 
>
 
06.01.2018

UPOZORNĚNÍ: Letiště Luhačovice UZAVŘENO !!!

(red), AK Luhačovice UPOZORNĚNÍ: Letiště Luhačovice UZAVŘENO !!!
Aeroklub Luhačovice si dovoluje všechny letce upozornit na uzavření letiště (Plocha SLZ - LKLUHA) Luhačovice. Vzletové a přistávací dráhy jsou nezpůsobilé provozu, protože po rychlé oblevě je plocha rozmočená, po té, co velké množství vody nestihlo odtéct. Letiště je uzavřeno pro veškerý provoz do odvolání. 
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

24. března 2018 10:00-18:00

Akce Záložka Vyškov

Vyškov

Seminář a školení o bezpečnosti létání s možností vyzkoušet odhoz záložního padáku na lanové dráze z parašutistického trenažéru, Letiště Vyškov, (paramotory@laacr.cz), www.laacr.cz

 
detail akce
PGL
 
24. března 2018 10:00-22:00

Mít křídla - X. ročník festivalu amatérských leteckých filmů

Dolní Dobrouč

Spolek přátel vzduchoplavby Letohrad a ORFilm pořádá amatérský filmový festival s leteckou tematikou „MÍT KŘÍDLA“ (poslední termín přihlášení je do 11. 3. 2018 pardpsv@seznam.cz, Dolní Dobrouč (kino), www.spvletohrad.cz, www.orfilm.eu

 
detail akce
film
 
24. - 25. března 2018

Balóny nad Prahou 2018 ODLOŽENO !!!

Praha

Fundraisingová akce Českého balónového svazu jejíž cílem je zvýšit povědomí o balónovém sportu a využít tuto akci k podpoře Dětského centra Paprsek (ODLOŽENO VZHLEDEM K NEPŘÍZNIVÉMU POČASÍ A POVĚTRNOSTNÍM PODMÍNKÁM - NOVÝ TERMÍN BUDE OZNÁMEN), Startoviště Praha (místo bude upřesněno podle počasí), www.balonynadprahou.cz

 
detail akce
balony
 
30. března - 1. dubna 2018

Raná Cup - Česká liga PGL 2018

Raná u Loun – svah
Česká liga paraglidingu 2018 - Ligový závod, FAI 2, Letiště Raná u Loun – svah, www.rana-paragliding.cz, www.ranskahora.cz, www.svazpg.cz, www.pgweb.cz
 
detail akce
soutěž - PGL
 
31. března - 2. dubna 2018

Velikonoční pohár

Benešov - Bystřice/Nesvačily

Soutěž v letecké akrobacii kluzáků třídy Basic, Sportsman, Letiště Benešov - Bystřice/Nesvačily, www.gac-ramert.eu, www.aecr.cz

 
detail akce
soutěž - akrobacie
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama