Aktuality RSS

08.04.2017

Tři v jednom

(red), www.bestcg.com Tři v jednom

Letecká společnost Emirates slavnostně spustila v posledním březnovém týdnu tři nové lety, které bude obsluhovat její Airbus A380. Dvoupatrová letadla budou operovat na trase Dubaj – Sao Paulo, Casablanka a Tokio Narita. Po zahájení provozu do těchto třech destinací je Emirates první leteckou společností, která obsluhuje pravidelné lety A380 v Latinské Americe a severní Africe. Zapojení letadla A380 při letech do Sao Paula mimo jiné připomíná deset let od zahájení letů společnosti Emirates do Brazílie. Ty odstartoval denní let mezi Dubají a Sao Paulem v říjnu roku 2007. Lety na letiště Narita byly již dříve obsluhovány letadly A380. 

>
 
07.04.2017

Blíží se nástupce Concordu? Nadzvukové letectví se znovu vrací

www.e15.cz Blíží se nástupce Concordu? Nadzvukové letectví se znovu vrací
Od prvního letu legendárního nadzvukového letounu Concorde letos uplynulo 48 let, společně s ruským Tupolevem Tu-144 znamenal předzvěst nové éry dopravy. Ta však netrvala příliš dlouho, poslední nadzvukový dopravní stroj kvůli mnohým problémům dolétal v roce 2003. Po dvou dekádách by však mohla letecká doprava znovu zrychlit, s různými projekty přišlo v poslední době hned několik společností. Více čtěte v E15: Blíží se nástupce Concordu? Nadzvukové letectví se znovu vrací.
>
 
06.04.2017

Obnovení LHS s redukční dietou

(red), www.eagri.cz Obnovení LHS s redukční dietou
Po výrazném útlumu (de facto zrušení) před pěti lety a po několika letech tápání Ministerstvo zemědělství do jisté míry obnovilo provoz Letecké hasičské služby, ale v poněkud omezeném a výrazně skromnějším modelu proti minulosti. Obnovená LHS však působí jako po hodně brutální redukční dietě, když vzpomeneme, že do roku 2012 existovalo devět základen a úplně původně jich bylo dvacet. S novým modelem fungování tak byla od 1. dubna 2017 spuštěna Letecká hasičská služba, kterou Ministerstvo zemědělství zajišťuje, a která má za úkol hašení lesních požárů, a to s využitím tří letadel soukromých společností a dvou vrtulníků Policie České republiky.
>
 
05.04.2017

Osmdesáté narozeniny ruzyňského letiště…

text, foto: (jjk) Osmdesáté narozeniny ruzyňského letiště…
Ve středu 5. dubna 2017 uplynulo přesně 80 let od začátku fungování v současnosti největšího tuzemského letiště a za ta léta se jeho podoba výrazně změnila a narostl výrazně počet odbavených cestujících a za celou dlouhou historii bylo na ruzyňském letišti odbaveno více než dvě stě milionů pasažérů a více než čtyři miliony civilních letů. Původně letiště s terminálem od Adolfa Benše mělo pět travnatých vzletových a přistávacích drah a jedno odbavovací „nádraží“ jak se tehdy říkalo a dnes má letiště tři civilní a dva cargo terminály (plus samostatné odbavení pro General Aviation) a dvě zpevněné vzletové a přistávací dráhy s délkou 3 715 metrů. 
>
 
05.04.2017

UPOZORNĚNÍ !!! Přechodné uzavření plochy SLZ Borek!!!

(red) UPOZORNĚNÍ !!! Přechodné uzavření plochy SLZ Borek!!!
​Pro aviatiky v Praze a Středočeském kraji (a nejen tam) si dovolujeme zveřejnit důležité: Po dobu tří dnů, a to od 6. dubna 2017 12:00 hodin (SELČ) do 8. dubna 2017 20:00 hodin (SELČ) bude letiště Borek (Plocha SLZ neveřejná/registrovaní, jejímž provozovatelem je Brandýskoboleslavský Aeroklub) uzavřeno pro veškerý provoz z důvodů natáčení filmu.
>
 
04.04.2017

WizzAir v Moldávii

(red), www.wizzair.com WizzAir v Moldávii

Největší nízkonákladový letecký dopravce ve střední a východní Evropě Wizz Air otevřel na konci března 26. základnu v Kišiněvě, v Moldavské republice. Na letišti Kišiněv má základnu jedno z nových letadel Airbus A320 letecké společnosti, která odtud provozuje sedm nízkonákladových linek, včetně dvou nových leteckých spojení do Berlína a Barcelony. WizzAir kromě slavnostního otevření nové základny oslavil také překonání hranice půl milionu cestujících, které přepravil na svých nízkonákladových linkách z Kišiněva. 

>
 
03.04.2017

Od dubna je v provozu nový simulátor L-410

(red), www.catc.cz Od dubna je v provozu nový simulátor L-410
Czech Aviation Training Centre (CATC), dceřiná společnost státního podniku Řízení letového provozu, začala od 1. dubna 2017 s výcvikem pilotů na letovém simulátoru L-410, který tak říkajíc na klíč vyrobila na zakázku kanadská společnost CAE. Simulátor splňuje veškeré předpisové požadavky pro nejvyšší úroveň těchto zařízení dle standardů ICAO, EASA i FAA.
>
 
02.04.2017

Aero L-159 Alca zpět do výroby

(red), www.aero.cz Aero L-159 Alca zpět do výroby
Vodochodská letecká továrna Aero Vodochody Aerospace a.s. představila nově vyrobený letoun Aero L-159 v pátek 31.března 2017. Stalo se tak třináct let po ukončení sériové výroby letounů L-159 a nyní je Aero Vodochody připraveno znovu začít dodávat nové letouny tohoto typu. V roce 2016 Aero Vodochody vyrobilo a dodalo dvoumístnou verzi L-159 jednomu ze svých zahraničních zákazníků, a tento letoun se stal také tím, který byl představen představitelům státu. Díky tomu, že se na trhu s letadly této kategorie změnila situace, bude podle poptávky zákazníků, možné se vrátit k sériové výrobě těchto letounů, které doplní s největší pravděpodobností i výrobu modernizované verze L-39NG.
>
 
02.04.2017

Pět let s programem

(red), www.skyteam.com Pět let s programem

Před pěti lety představil SkyTeam program SkyPriority a jako vůbec první globální letecká aliance začal nabízet přednostní výhody pro nejlepší zákazníky. Program SkyPriority usnadňuje létání cestujícím první třídou, třídou Business a členům programu Elite Plus u všech členských leteckých společností SkyTeamu. V současnosti je k dispozici na více než tisíc letištích na celém světě.

>
 
01.04.2017

První pomoc se snesla z nebe

text, foto: (jjk), Denní Telegraf: sobota 2.září 1995; První pomoc se snesla z nebe
Dnes 1.dubna 2017 slaví Letecká záchranná služba třicáté narozeniny, ale tehdy byla ještě letecká záchranka mladá. Psal se rok 1995 a Letecká záchranná služba existovala v Československu téměř šest let a následně v samostatných republikách dva roky. Tedy celkem osmým rokem. V té době už samozřejmě byla střediska Letecké záchranné služby rozprostřena stejně jako jsou dnes, jen s tím rozdílem, že teprve nedávno ukončilo činnost středisko Kryštof 17 v Havlíčkově Brodě. Jedním z důvodů byl překryv se střediskem v Jihlavě a druhým to, že i vojenské letectvo v Havlíčkově Brodě utlumilo svou činnost. A do (dnes už neexistujícího) periodika Denní telegraf jsem tedy 2.září 1995 o letecké záchrance cosi o historii a činnosti sepsal. Při těch třicátých narozeninách se možná dvaadvacet let stará vzpomínka hodí… 
>
 
01.04.2017

Výsledky zkušebního provozu letecké záchranné služby v ČSSR

(jjk), Letectví+kosmonautika 3/88 Výsledky zkušebního provozu letecké záchranné služby v ČSSR
Na „Apríla“ 1.dubna 1987 v 7 hodin a 15 minut, byl v Praze spuštěn zkušební provoz letecké záchranné služby pro oblast hlavního města a Středočeský kraj. Cílem bylo ověřit činnost a efektivnost letecké záchranky v československých podmínkách a celému, v té době vlastně experimentu,  předcházela rozsáhlá příprava sestávající ze zabezpečení financí, provozovatele vrtulníku, speciální zdravotnické výstroje a její zástavby, zdravotnické prověrky a vyškolení personálu, přípravy přistávacích ploch, organizace systému letecké záchranné služby a v neposlední řadě z koordinace všech provozních služeb. K 1. červenci 1987 pak probíhal zkušební provoz i ve Středoslovenském a Východoslovenském kraji. Zhodnocení tohoto zkušebního provozu zveřejnil časopis Letectví + kosmonautika ve svém třetím čísle v roce 1988. V každém případě byl 1.dubna 1987 položen fundamentální základ dalšího pilíře zdravotnické služby, která, i přes mnohá příkoří v posledních měsících, patří k těm nejlepším a neprofesionálnějším v Evropě….
>
 
01.04.2017

Letecké služby pro čs.zdravotnictví

(jjk), Letectví+kosmonautika 1/87 Letecké služby pro čs.zdravotnictví
Ještě daleko před 1.dubnem 1987, když se spustil zkušební provoz letecké záchranné služby v Československu se experimentovalo jak se zásahy vrtulníků, nebo tzv.sekundárními lety letadel. Tyto jednotlivé zásahy se postupem let vyhodnocovaly, podobně jako všechny dostupné zkušenosti ze zahraničí. A až po té se odborníci rozhodli, že tedy určí den „D“, hodinu „H“ a minutu „M“ a spustí tedy tuto bohulibou službu i v Československu, která se právě na „Apríla“ 2017 dožívá třiceti let. Letecká záchranka sice začala létat až v dubnu 1987, ale už v lednovém čísle časopisu Letectví+kosmonautika bylo čtenářstvo seznámeno s představami a plány, jak by měl tento systém v Československu fungovat… 
>
 
01.04.2017

Letiště má na přípravu ranveje dalších pět let

www.e15.cz Letiště má na přípravu ranveje dalších pět let
Ministerstvo životního prostředí prodloužilo pražskému letišti platnost ekologického stanoviska. Vedení Letiště Praha si může oddechnout a dál bez stresu připravovat stavbu paralelní vzletové a přistávací dráhy. Ministerstvo životního prostředí po několikaměsíčním posuzování prodloužilo platnost klíčového souhlasu se stavbou z hlediska vlivů na životní prostředí (EIA). Více čtěte v E15: Letiště má na přípravu ranveje dalších pět let.
>
 
31.03.2017

Germania absolvovala inaugurační let až 30.března 2016

(red), www.airport-k-vary.cz Germania absolvovala inaugurační let až 30.března 2016
Tak jak mělo, podle letového řádu přistálo 30.března 2017 ve 20,15 hodin letadlo Boeing 737-700 D-AGEL na lince ST8420 německé společnosti Germania ( www.flygermania.com) na letišti Karlovy Vary-Olšová Vrata. Oficiálně tak byl zahájen provoz na nové pravidelné letecké linky Düsseldorf – Karlovy Vary. Po odbavení a nastoupení cestujících na trase Karlovy Vary – Düsseldorf odletěl stroj na lince ST8421 zpět do Düsseldorfu. Karlovarský kraj plánuje v budoucnu usilovat o mnohem větší využití kapacity mezinárodního letiště v Karlových Varech.
>
 
31.03.2017

Wizz Air s pojišťovnou

(red), www.accpr.cz Wizz Air s pojišťovnou

Letecká společnost Wizz Air před časem uzavřela partnerství s pojišťovnou Chubb. V rámci nově navázané spolupráce bude poskytovat svým zákazníkům cestovní pojištění a pojištění pro případ zrušení letu. Cestující, kteří si zarezervují letenku na portálu wizzair.com nebo prostřednictvím aplikace Wizz Air pro mobilní telefony, mohou nyní uzavřít také cestovní pojištění nebo pojištění zrušení letu, nebo obojí, v závislosti na jejich lokalitě, poskytované pojišťovnou Chubb. 

>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

17. května - 4. června 2017

9.Mistrovství světa 2017 v plachtění žen – 9th WWGC 9th 2017

Zbraslavice

9th FAI Women’s World Gliding Championship 2017 – 9.Mistrovství světa 2017 v plachtění žen ve třídách Club, Standard a 18M, Letiště Zbraslavice, www.lkzb.cz, www.gliding.cz, www.soaringspot.com, www.wwgc2017.cz

 
detail akce
soutěž - plachtění
 
20. - 27. května 2017

5. ročník CPZš 2017

Raná u Loun

Aeroklub Raná a POTK pořádají 5. Ročních Celostátního plachtařského závodu Šohajů a dalších historických kluzáků, Letiště Raná u Loun, www.sohajerana.wbs.cz, www.lkra.cz, www.aeroklubrana.cz

 
detail akce
soutěž - plachtění
 
20. května - 5. června 2017

AFF AI Special A Klatovy Mai Boogie 2

Klatovy - Chaloupky

AFF AI Special A & Klatovy Mai Boogie 2 (25.-28.5.2017 Bärchen40 & Ronnys 40way, 29.5.-4.6.2017 Bärchens16err), Letiště Klatovy - Chaloupky, www.pink.at, www.pinkskyvan.cz, www.lkkt.cz

 
detail akce
soutěž - parašutismus
 
25. - 27. května 2017

23. Karlovarský pohár 2017

Toužim - Přílezy

Tradiční soutěž motorových akrobatických letounů v kategoriích Sportsman, Intermediate, Advanced, Unlimited s mezinárodní účastí, Letiště Toužim - Přílezy, www.aeroklubtouzim.cz, www.aerobatic.cz, www.lsc.cz, www.leteckaakrobacie.cz

 
detail akce
soutěž - akrobacie
 
25. května 2017 17:00-19:00

Beseda na Albertově – Ladislav Keller

Praha 2 (ČVUT Fd)

Odborná společnost letecká ČR pořádá besedu: Ladislav Keller – pracovník ÚCL, pilot „Příčiny a řešení ztráty řiditelnosti“, Praha 2, Dopravní fakulta ČVUT na Albertově, Horská 3, www.czaes.org, www.fd.cvut.cz

 
detail akce
společenská akce
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama