Aktuality RSS

02.01.2020

Letci se vrací od Baltu

(red), www.army.cz Letci se vrací od Baltu
Poslední den roku 31.prosince 2019 ukončil český vojenský kontingent svou čtyřměsíční misi Baltic Air Policing 2019 v Estonsku a v sedm hodin ráno předal svůj operační úkol, tedy střežení vzdušného prostoru pobaltských zemí ze základny Ämari svým nástupcům. Letouny Saab JAS-39 Gripen českého vojenského letectva tak nahradí stroje F-16C Block 52+, protože české piloty v Estonsku nahrazuje polský kontingent. První část českých vojáků se vrací z Estonska 2.ledna 2020.
>
 
01.01.2020

POUR FÉLICITER 2020

www.LetisteCR.cz POUR FÉLICITER 2020

 POUR FÉLICITER 2020

>
 
31.12.2019

Silvestrovská řachanda

(jjk) Silvestrovská řachanda
Připadá vám současný humor televizní (rozhlasové) zábavy trapný a plytký, nebo poněkud ubohý? Nic si z toho nedělejte, není to nic nového. Už naši předci, když se nutili vyprodukovat nějaký opravdu třaskavý humor, propadali se často do bezduchých frází, kostrbatých a trapných point. A zrovna Silvestr, poslední den roku, je tím dnem, kdy se všechna média předhánějí ve snaze vyprodukovat co nejveselejší humor. Většina těchto snah (z donucení) končí mimořádně trapně. Ale opravdu to není nic nového. Pro příklad můžeme zajít do Humoristických listů z roku 1935, kdy se autorům povedla pořádná „Silvestrovská řachanda“ na téma létání….a posuďte sami, násilně vyprodukovaný „humor“ se nikterak neliší od marných snah našich současníků…  
>
 
30.12.2019

Nebe v roce 2020

(red), www.astro.cz Nebe v roce 2020
Rok 2020 bude na nebeské úkazy velmi bohatý. Mezi ty nejzajímavější patří lednové zatmění Měsíce, mimořádná viditelnost planety Venuše, velké přiblížení Marsu, zatmění Slunce a roj Geminidy v jeden den na jihu Ameriky (u nás jen roj Gemindy) a především pak mimořádně vzácná konjuknce Saturnu a Jupiteru. 
>
 
29.12.2019

Nanosatelit VZLUSAT-1 oceněn

(red), www.vzlu.cz Nanosatelit VZLUSAT-1 oceněn
Výzkumný a zkušební letecký ústav získalo cenu Vizionář roku 2019 za nanosatelit VZLUSAT-1. V rámci projektu Vizionář roku 2019, nad kterým má záštitu Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky a Technologická agentura České republiky, ocenění získaly inovace českých podniků s významným přínosem v technologické, společenské i ekonomické oblasti.
>
 
28.12.2019

Ryanair v létě z Prahy na Korfu

(red), www.prg.aero Ryanair v létě z Prahy na Korfu
Letecká společnost Ryanair bude v létě příštího roku létat z Prahy na řecký ostrov Korfu. Od června 2020 bude Ryanair létat jednou týdně jako součást letního letového řádu. Letní letový řád Ryanairu zahrnuje celkem pětatřicet přímých pravidelných linek z Prahy, z toho pět nových spojení v letní sezóně.  
>
 
27.12.2019

Zrekonstruovaný pomník hrdinů druhé světové války

(red), www.prg.aero Zrekonstruovaný pomník hrdinů druhé světové války
Podnik Letiště Praha nechal na své náklady zrekonstruovat pomník obětem druhé světové války, který se své obnovené podoby dočkal po dlouhých třiačtyřiceti letech. Nový památník, který Kamenictví Skrbek vytesalo z české Vahlovické žuly, upomíná na významné hrdiny letectví. Ti se v bojích druhé světové války nejen zasloužili o vítězství Spojenců nad nacistickým Německem , ale i na vybudování civilního letectví u nás. Památník je umístěn v areálu JIH Letiště Praha naproti Úřadu civilního letectví (tedy tak zvaného „Starého letiště“). 
>
 
26.12.2019

Když na Štěpána silný vítr bouří, vinař smutně oči mhouří…

(jjk) Když na Štěpána silný vítr bouří, vinař smutně oči mhouří…
Svatí Štěpánové byli vlastně tři. Kromě Svatého Štěpána (Στέφανος), mučedníka žijícího v roce 1 až 35 (či 36, nebo 37, nebo 40) našeho letopočtu, to byl 23. papež Svatý Štěpán I., který svou funkci vykonával od 12. května 254 do 2. srpna 257, a třetím byl uherský král (Svatý) Štěpán I. (jehož předkřesťanské pohanské jméno bylo Vajk) z dynastie Arpádovců, zakladatel uherského státu, který do svého úřadu nastoupil v roce 1000, tedy před tisíci a šestnácti lety…
>
 
25.12.2019

Na Boží hod vánoční se nepracuje

(jjk) Na Boží hod vánoční se nepracuje

Na Boží hod vánoční by se nikde nemělo pracovat a všichni by měli zbožně rozjímat, a také ono se nic převratného v letectví nedělo, a si tedy patrně si to většina létavců vzala k srdci. Jen 25. prosince 1909 pražský deník Čas oznámil, že v Plzni Emanuel Kabát zhotovil úspěšně létající model letadla podle svého projektu. Jinde se, ale světnice ani zápraží se tento den nemetly a postele nestlaly. Nechodilo se ani po návštěvách a přišel-li přeci někdo, měl přinést koledu a popřát šťastných a veselých svátků narození Pána Krista. O božíhodové mši, zvané také „hrubá“ bývalo v kostele plno, zvlášť pak ve vinařských oblastech, kde se věřilo, že ozáří-li sluníčko během mše tvář pana faráře, předznamenává to hojnou úrodu dobrého vína. Tak ani my nebudeme pracovat… :-)

 

>
 
24.12.2019

Štědrý Humu humu Nuku nuku apua´a naděluje

(jjk) Štědrý Humu humu Nuku nuku apua´a naděluje

Opravdu štědrý Štědrý den měl 24.prosince 1915 průkopník české aviatiky, iniciátor vzniku pražského letiště ve Strašnicích a jeden z předních architektů výstavby československého vojenského letectva po roce 1918 Jindřich Kostrba. Na Štědrý den před pětadevádesáti lety Hptm.Kostrba získal, ještě co by příslušník rakouského letectva odznak polního pilota podle rozkazu PVBI Nr.214. A jako pilot byl během první světové války poměrně úspěšný, protože se mu během bojů podařilo sestřelit (potvrzeně) osm letounů nepřítele. Během války Kostrba létal na letounech Fokker A.III 03.51 a Hansa Brandenburg C.I 26.09. A po válce si naproti domu, kde bydlel (tehdy vila Vilhemina, č. p. 19, dnes ulice Ve stínu 1/192 u křižovatky s Černokosteleckou) zřídil ve Strašnicích, u tramvajové vozovny, vojenské letiště o rozměrech dvě stě krát padesát metrů. Hangárem byly stany na okraji letiště, velitelství kousek u hospody Na Vinici a „řídící věž“ mohl mít štábní kapitán Kostrba doma v pokoji, protože z okna vily bylo vidět přehledně na celé letiště. Letiště sice existovalo pouze jeden měsíc od začátku listopadu do 5. prosince 1918, ale svůj zápis do historie si rozhodně zaslouží, ale to je trochu jiná historie…

>
 
23.12.2019

Vánoční Red Wings z Pardubic

(red), www.airport-pardubice.cz Vánoční Red Wings z Pardubic
Z pardubického letiště od neděle 22.prosince 2019 do 8.ledna 2020 létá vánoční a novoroční linka do Moskvy, kterou provozuje letecká společnost Red Wings. Red Wings nabízí lety do Moskvy kolem začátku nového roku, kdy je velká poptávka ruské klientely. Kromě této linky je provozováno i několik charterových letů do Petrohradu, které realizuje společnost Rossiya, ale a tyto linky se volně letenky neprodávají.
>
 
22.12.2019

Průzkumné komplety LOV-Pz pro armádu

(red), www.vtusp.cz Průzkumné komplety LOV-Pz pro armádu
Státní podnik Vojenský technický ústav dodá nejpozději do začátku roku 2022, tedy do sedmadvaceti měsíců od prosince 2019, výzbroj jednotek dělostřeleckého průzkumu Armády České republiky o další průzkumné komplety LOV-Pz. Smlouvu o zakázce podepsali v prosinci náměstek ministra obrany pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic Ministerstva obrany České republiky Filip Říha a ředitel Vojenského technického ústavu Jiří Protiva.
>
 
21.12.2019

Závěr Turboletího roku

(red), www.let.cz Závěr Turboletího roku
Několik strojů z kunovické továrny Aircraft Industrie opustilo Českou republiku v závěru roku a zamířilo ke svým novým majitelům a provozovatelům. Všechny stroje zamířily na východ, posledními byly 12.prosince 2019 dva letouny L-410 UVP-E20 pro společnost Gazpromavia a doplnily tím předchozí dodávky pro Aeroservis, Siberian Light Aviation a Zhezkazgan-Air.
>
 
20.12.2019

SunExpress na jaře do Izmiru

(red), www.prg.aero SunExpress na jaře do Izmiru
Letecká společnost SunExpress, kterou společně provozují letecké společnosti Lufthansa a Turkish Airlines, oznámila spuštění nového spojení mezi Prahou a  tureckým Izmirem. Linka bude cestujícím k dispozici od příští letní sezóny jednou týdně a to od 30. května 2020 každou sobotu letadly typu Boeing 737-800NG v konfiguraci pro 189 cestujících. SunExpress od loňského června provozuje linku z Prahy do Antalye, do které v reakci na vyšší poptávku cestujících navýší příští rok frekvenci na tři lety týdně.
>
 
19.12.2019

American Airlines i v zimě do Filadelfie

(red), www.prg.aero American Airlines i v zimě do Filadelfie
Americká letecká společnost American Airlines prodlouží provoz své sezónní linky mezi pražským ruzyňským letištěm a mezinárodním letištěm ve Filadelfii o deset týdnů. Linka tak bude v provozu od 8. května 2020 až do 6. ledna 2021. Prodloužení provozu tak přidá dalších sedmdesát letů a bude moci na lince mezi oběma městy obsloužit dalších třicet tisíc cestujících.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

7. března 2020 10:00-18:00

18. Akce Záložka

Praha 8 - Karlín
Seminář a školení o bezpečnosti létání s možností nechat si přebalit po cvičném odhození záložní padák, Praha 8 - Karlín, ZŠ Lyčkovo náměstí 6, www.zakladni-skola-letani.cz, www.laacr.cz
 
detail akce
PGL
 
13. března 2020 17:30-22:00

Evropská tunelová liga RW-4

Praha - Letňany (Hurricane Factory)
Devátý ročník FAI Evropské tunelové ligy ve skupinové akrobacii RW-4,Hurricane Factory Praha - Letňany, www.aecr.cz, www.sportflight.cz, www.hurricanefactory.com
 
detail akce
soutěž - parašutismus
 
14. března 2020 13:00-18:00

Den otevřených dveří hangáru

Praha - Točná
Den otevřených dveří hangáru s historickými letadly Letiště Praha – Točná, www.tocna.cz, www.facebook.com/tocnaairport/
 
detail akce
společenská akce
 
19. března 2020 17:00-20:00

Beseda na Albertově – Michal Plavec

Praha 2 (ČVUT Fd)
Odborná společnost letecká ČR pořádá besedu: Michal Plavec – kurátor leteckých sbírek NTN: Zásobování pevnosti Vratislav z českých letišť v dubnu a květnu 1945, Praha 2, Dopravní fakulta ČVUT na Albertově, Horská 3, www.czaes.org, www.fd.cvut.cz, www.facebook.com/OSLCR/
 
detail akce
společenská akce
 
21. - 22. března 2020

Modelářský víkend

Mladá Boleslav - Bezděčín
Modelářský víkend pro mladé modeláře (cena 500,- Kč na osobu/víkend, v ceně je zahrnut materiál ke stavbě a po oba dva dny oběd a svačina), kteří si pod odborným dohledem postaví a odnesou domů funkční a létající model větroně, Letecké muzeum Metoděje Vlacha, Letiště Mladá Boleslav – Bezděčín, www.letecke-muzeum-metodeje-vlacha.cz
 
detail akce
společenská akce
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama