Aktuality RSS

12.04.2018

Mezinárodní den kosmonautiky

(red) Mezinárodní den kosmonautiky

Mezinárodní den kosmonautiky připadá na první let člověka do vesmíru, respektive prvního člověka, který poprvé obkroužil v kosmické lodi celou planetu. Jurij Alexejevič Gagarin se dostal do vesmíru před sedmapadesáti lety dne 12. dubna 1961 a stal se tak prvním člověkem, který vzlétl do vesmíru. Do vesmíru ke svému kosmickému letu odstartoval z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu, který byl tehdy součástí Sovětského svazu a na palubě lodi Vostok 1 obletěl jednou dokola zeměkouli a po sto osmi minutách přistál v kazašské stepi.

>
 
12.04.2018

Nové sedačky pro „neo“ Wizz Air

(red), www.accpr.cz Nové sedačky pro „neo“ Wizz Air
Největší nízkonákladový dopravce ve střední a východní Evropě, společnost Wizz Air Holdings Plc, na Aircraft Interiors Expo 2018 oznámila, že na základě výběrového řízení podepsala smlouvu se společností Geven S.p.A.. A tak letecká společnost vybaví všech 110 letounů Airbus A321neo, které začne přebírat v lednu roku 2019 a dalších pět let, nejnovějším modelem sedadlem Essenza právě od zmíněné firmy Geven S.p.A..
>
 
11.04.2018

Czech Airlines Technics má čínské razítko

(red), www.csatechnics.com Czech Airlines Technics má čínské razítko
Společnost Czech Airlines Technics (CSAT) poskytující služby v oblasti údržby a oprav letadel, která je doposud dceřinou společností Českého aeroholdingu (který ukončí v dohledné době činnost a CSAT bude samostatnou firmou), prošla jako první nezávislá organizace v Evropě úspěšným certifikačním procesem a obdržela od čínského Úřadu pro civilního letectví (Civil Aviation Administration of China) oprávnění na traťovou údržbu čínských leteckých společností.
>
 
10.04.2018

Z Prahy do Berlína s easyJet

(red), www.prg.aero Z Prahy do Berlína s easyJet
Letecká společnost easyJet začne létat z Prahy do Berlína, na letiště Tegel třikrát týdně od 21. dubna 2018. V současné době easyJet nabízí spojení do celkem dvanácti destinací a tato letecká společnost má na berlínském letišti Tegel svou novou základnu. Dopravce provoz na lince zahájí, jak bylo zmíněno, 21. dubna 2018 se třemi spoji týdně operovanými vždy v úterý, čtvrtek a sobotu.
>
 
09.04.2018

Air Transport Awards 2018 pro Emirates

(red), www.bestcg.com Air Transport Awards 2018 pro Emirates
Při příležitosti předávání cen Air Transport Awards za rok 2018 získala společnost Emirates ocenění Letecká společnost roku. Emirates získala toto prestižní ocenění na základě hodnocení odborné poroty, jež se skládala ze zkušených manažerů a expertů z různých oblastí leteckého průmyslu. 
>
 
08.04.2018

Andula znovu ožívá. Ruská firma začne vyrábět nástupce dvouplošníku An-2

www.e15.cz Andula znovu ožívá. Ruská firma začne vyrábět nástupce dvouplošníku An-2
Jedno z nejúspěšnějších letadel vůbec, ruský dvouplošník Antonov An-2 se dočká výroby nástupce. Státní korporace Rostec zahájila přípravu výroby letounu s označením TVS-2DTS, který z legendární „Anduly“ vychází a má ji nahradit na regionálních tratích. Letadlo má za sebou první testovací let. Více čtěte v E15: Andula znovu ožívá. Ruská firma začne vyrábět nástupce dvouplošníku An-2.
>
 
07.04.2018

Ze Singapuru do Portugalska

text, foto: (jjk), foto: J. T., www.hifly.aero Ze Singapuru do Portugalska
V září roku 2017 se objevila informace, že portugalská letecká společnost Hi Fly zařadí do své flotily letouny typu Airbus A380-841. Podle tehdejší informace se mělo jednat o vyřazené stroje Singapore Airlines. Singapurská letecká společnost se totiž rozhodla nejstarší letouny tohoto typu nahradit nově vyrobenými letouny, a vyřadit ty, které zařadila do své flotily jako úplně první. Na začátku dubna roku 2018 portugalská letecká společnost Hi Fly definitivně potvrdila zařazení těchto strojů do svého letadlového parku. 
>
 
07.04.2018

Pohodlnější sedadla

(red), www.bestcg.com Pohodlnější sedadla

Letecká společnost Emirates představila nový interiér kabiny Business Class na palubě letadla Boeing 777-200LR v konfiguraci dvou tříd, poprvé s řazením sedadel 2-2-2. Společnost investovala přes 3,1 miliardy korun (150 milionů amerických dolarů) do renovace deseti letadel typu Boeing 777-200LR, která jsou součástí flotily Emirates. Zrenovovaný Boeing 777-200LR v konfiguraci dvou tříd nabízí 38 míst v Business Class a 264 míst v Economy Class. 

>
 
06.04.2018

S ČSA na výlet

(red), www.csa.cz S ČSA na výlet
České aerolinie si připomínají 95. výročí od založení společnosti a zahájení pravidelného provozu. Historicky první let se sice na lince Praha – Bratislava uskutečnil z Letiště Praha - Kbely 29.října 1923 ve 12,35 hodin (ačkoli původně se první let měl uskutečnit 28.října 1923, ale kvůli počasí se uskutečnil jen okružní let nad severní částí Prahy). Ale v říjnu už počasí až tak úplně nepřeje, a tak je ČSA rozhodly, že uspořádají pro cestující zážitkové lety nad Prahou s letouny ATR 42, nebo ATR 72. 
>
 
06.04.2018

Silver Air do Chorvatska

(red), www.silverairtravels.com Silver Air do Chorvatska
Česká charterová letecká společnost Silver Air, která má základnu na pražském ruzyňském letišti, ale jinak spíš funguje na jihu Evropy a ve Francii, bude kromě Francie v této letní sezóně obstarávat kromě ostrova Elba, hlavně prázdninové vnitrostátní linky obstarávat v Chorvatsku s odskokem do Švýcarska.
>
 
05.04.2018

Maltští piloti v Jenči

(red), www.rlp.cz Maltští piloti v Jenči
V březnu státní podnik Řízení letového provozu České republiky oznámil, že letecká škola CANI, kterou provozuje, získala další velkou zakázku a to, že čeští instruktoři vycvičí nové kolegy pro středisko řízení letového provozu na Maltě. Na spolupráci se obě strany dohodly letos v lednu a pokud budou všechny smluvní náležitosti dokončeny tak, aby se projekt začal realizovat už v roce 2018, spolupráce by trvala do roku 2021.
>
 
04.04.2018

Šedesátník se čtyřmi srdci Pratt & Whitney

text: (jjk), foto: L.O., www.airport-cb.cz Šedesátník se čtyřmi srdci Pratt & Whitney

Ve středu 4.dubna 2018 se nad českobudějovickým mezinárodním letištěm v Plané objevil čtyřmotorový dopravní letoun Douglas DC-6B ve stříbro-modro-bílých barvách Red Bull GmbH Dietricha Mateschitze, respektive z flotily Flying Bulls Fleet z Hangaru 7 v Salcburku. Douglas DC-6B na českobudějovickém letišti tak provedl několik výcvikových letů, včetně letmých přistání touch and go, přičemž po první várce stoj přistál na chvíli odpočinku na východní stojánce. Po krátké přestávce stroj absolvoval další tréninkové kolo a po té odletěl na svou mateřskou základnu v Salcburku. 

>
 
04.04.2018

Nová generace "Albatrosů" do Armée de l'Air Sénégalaise

(red), www.aero.cz Nová generace "Albatrosů" do Armée de l'Air Sénégalaise
Senegal se stane prvním zahraničním zákazníkem nové generace letounu z továrna Aero Vodochody Aerospace. První čtyři exportované letouny Aero L-39NG ve verzi lehkého bitevníku zamíří do služeb Senegalského vojenského letectva (Armée de l'Air Sénégalaise). Doplní tak, už dříve objednané tři lehké útočné brazilské letouny Embraer EMB 314 Super Tucano a čtveřici cvičných korejských strojů KAI KT-1 Woongbi.
>
 
04.04.2018

Direct Fly v Číně

(red), www.directfly.cz, www.czechtrade.cz Direct Fly v Číně
České firmě Direct Fly, která vyrábí letouny ALTO 912TG se v Čínské lidové republice daří čím dál lépe. Historie česko-čínské spolupráce v oblasti letectví se začala psát v roce 2015, kdy se firma Direct Fly hlavně za podpory Letecké amatérské asociace České republiky a podpory CzechTrade účastnila vědeckotechnické výstavy Mien-jangu. Dnes už je u zákazníka deset letounů zmíněného typu úspěšně v provozu.
>
 
03.04.2018

S Blue Air to v Brně nevyšlo

(red), www.kr-jihomoravsky.cz S Blue Air to v Brně nevyšlo
Jihomoravský kraj informoval před Velikonoci o ukončení jednání s rumunskou leteckou společností Blue Air nedošlo k dohodě se společností Blue Air o zahájení pravidelných letů z brněnského letiště do již dříve oznámených destinací a jednání byla ukončena. Ale i tak má Jihomoravský kraj zájem na rozšíření pravidelných leteckých spojů do dalších destinací a o nových linkách stále krajští funkcionáři jednají s dalšími dopravci.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

19. - 26. května 2018

6. ročník CPZš 2018

Raná u Loun

Aeroklub Raná a POTK pořádají 6. Ročních Celostátního plachtařského závodu Šohajů a dalších historických kluzáků, Letiště Raná u Loun, www.sohajerana.wbs.cz, www.lkra.cz, www.aeroklubrana.cz, www.potk.info

 
detail akce
soutěž - plachtění
 
24. - 26. května 2018

25. Karlovarský pohár 2018

Toužim - Přílezy

Tradiční soutěž motorových akrobatických letounů v kategoriích Sportsman, Intermediate, Advanced, Unlimited s mezinárodní účastí, Letiště Toužim - Přílezy, www.aeroklubtouzim.cz, www.aerobatic.cz, www.leteckaakrobacie.cz

 
detail akce
soutěž - akrobacie
 
24. května 2018 17:00-20:00

Beseda na Albertově – Jan Fridrich

Praha 2 (ČVUT Fd)

Odborná společnost letecká ČR pořádá besedu: Jan Fridrich – viceprezident LAA pro zahraniční záležitosti a průmysl; Trendy ve vývoji ultralightů, Praha 2, Dopravní fakulta ČVUT na Albertově, Horská 3, www.czaes.org, www.fd.cvut.cz, www.facebook.com/OSLCR/

 
detail akce
společenská akce
 
26. května 2018 10:00-17:00

3. kolo navigačního Poháru Petra Tučka - MČR

Kraví hora – Němčičky

Navigační soutěž určená pro ultralehké a sportovní letouny, motorová rogala, motorové kluzáky a vírníky, součást Mistrovství ČR v ultralehkém létání, Letiště Kraví hora – Němčičky, www.laacr.cz, www.laacr.cz/SvazUL/, www.republikakravihora.cz/letiste-kravi-hora, www.letiste.nemcicky.net

 
detail akce
soutěž - ULL
 
26. května 2018 10:00-17:00

Český pohár/Evropská liga - RW4

Prostějov I. - Žešov

Parašutistická soutěž Relative Work RW4 - formace, Letiště Prostějov I. - Žešov, www.dropzoneprostejov.com, www.lkpj.cz, www.jump-tandem.cz, www.aecr.cz

 
detail akce
soutěž - parašutismus
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

15 15

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama