Aktuality RSS

02.07.2019

Spor ve vzduchu mezi Prahou a Moskvou

(red), www.mdcr.cz Spor ve vzduchu mezi Prahou a Moskvou
V úterý 2.července 2019 byly dočasně přerušeny lety mezi Ruskou federací a Českou republikou, protože Ministerstvo dopravy České republiky zrušilo některá povolení ruským leteckým společnostem. Stalo se tak v odvětě za zrušení povolení pro přelet ruského území Českými aeroliniemi na lince Praha – Soul. Ještě v dopoledních hodinách se oba úřady dohodly na odložení zákazu o týden a na dalším jednání. 
>
 
02.07.2019

Hospodářské výsledky za rok 2018

(red), www.czechoslovakgroup.cz Hospodářské výsledky za rok 2018
Skupina Czechoslovak Group zveřejnila hospodářské výsledky za rok 2018 z nichž je zřejmé, že tržby meziročně vzrostly téměř o polovinu. Holdingu Czechoslovak Group se daří v oblasti letectví, výroby speciální techniky, radarů i brzdových systémů. Mezi klíčové firmy, které ve skupině dosáhly významného růstu hospodářských výsledků, patří Eldis Pardubice, Excalibur Army, Tatra Defence vehicle, Dako-CZ, Česká letecká servisní, ale i slovenská část holdingu patřící do skupiny MSM Group.
>
 
01.07.2019

Spolupráce Kiwi.com s AeroCRS funguje

(red), www.bestcg.com Spolupráce Kiwi.com s AeroCRS funguje
Strategického partnerství, které v prvním čtvrtletí letošního roku uzavřely společnosti Kiwi.com a izraelský expert v oblasti leteckých technologií AeroCRS, využívá už dvacet leteckých společností. Ty mají díky němu přístup k unikátnímu algoritmu společnosti Kiwi.com a její distribuční síti, která denně provede více než devadesát milionů vyhledávání.
>
 
30.06.2019

Léto s Emirates

(red), www.bestcg.com Léto s Emirates
V následujících dvou prázdninových měsících představí společnost Emirates na vybraných trasách nové položky na sezónním menu. Šéfkuchaři společnosti Emirates se stále inspirují světovou gastronomií a za použití čerstvých sezónních surovin vytvářejí nová menu, která uspokojují širokou paletu chutí a tak i letní menu bude obohaceno o sezónní potraviny.
>
 
29.06.2019

V karlovarské nemocnici vznikne druhá plocha pro vrtulník

(red), www.kr-karlovarsky.cz V karlovarské nemocnici vznikne druhá plocha pro vrtulník
Nový heliport vznikne na místě staré budovy karlovarské nemocnice, na místě pitevny. Karlovarský kraj začne s demolicí nepoužívaných budov v areálu karlovarské nemocnice a jako první na řadu přijde bývalá patologie, která je ve špatném technickém stavu. Právě na jejím místě vznikne nový heliport.
>
 
28.06.2019

Českobudějovické letiště zahájilo zkušební provoz

text, foto: (red), www.airport-cb.cz, www.kraj-jihocesky.cz, www.c-budejovice.cz Českobudějovické letiště zahájilo zkušební provoz
Dne 26.června 2019 v 9,00 hodin zahájilo Jihočeské letiště České Budějovice zkušební provoz v režimu VFR den, tzn. podle pravidel letů za viditelnosti ve dne. Současně dochází k dočasné změně kódového značení letiště na 1B, tzn. že je povolen provoz letadel s rozpětím křídel maximálně 24 metrů. Na dráze a v ose přiblížení je instalováno světelné zabezpečovací zařízení a pro navigační služby je instalován přesný přibližovací systém ILS cat I. Nově instalovaná letecká pozemní zařízení zatím není možné využívat pro letecký provoz. Provoz letadel s proudovými motory není povolen.
>
 
27.06.2019

V Benešově budou rošty

(red), www.kr-stredocesky.cz V Benešově budou rošty
Zastupitelé Středočeského kraje podpořili projekt na zpevnění a osvětlení vzletových a přistávacích drah na letišti Benešov mezi Bystřicí a Nesvačily. Zastupitelé rozhodli o tom, že se Středočeský kraj bude na tomto projektu podílet sumou 21,28 milionu korun (včetně DPH), půl milionem korun přispějí i společnosti Letiště Benešov, F Air a Bemoair.
>
 
26.06.2019

Zkušebna leteckých motorů FS ČVUT v provozu

(red), www.fs.cvut.cz Zkušebna leteckých motorů FS ČVUT v provozu
Na letišti v Hradci Králové byla uvedena do provozu nová unikátní vrtulová zkušebna leteckých motorů Fakulty strojní ČVUT v Praze. Zkušebna v Hradci Králové je součástí souboru čtyř pozemních zkušeben leteckých motorů, které ČVUT buduje pro posílení vývojové a výzkumné infrastruktury v České republice a pro výuku budoucích leteckých expertů. Světová unikátnost spočívá v horizontálním proudění vzduchu zkušebnou, což simuluje skutečné proudění vzduchu na křídle letadla, a ve schopnosti odečítat velké množství dat řádově z tisíce senzorů umístěných na testovaných motorech v reálném čase.
>
 
25.06.2019

Vrtulníky Bell pro Českou republiku

(jjk), www.bestcg.com, www.army.cz Vrtulníky Bell pro Českou republiku
V pondělí 24.června 2019 zástupci americké společnosti Bell Helicopter představili nabízené vrtulníky Bell UH-1Y Venom a AH-1Z Viper pro českou armádu. Novinářům představil tyto stroje Robert T. Hastings ze společnosti Bell a zároveň ministr obrany Lubomír Metnar od velvyslance Stephena B. Kinga oficiálně převzal nabídky na dodávky dvanácti vrtulníků od americké vlády. 
>
 
24.06.2019

Liberec bude mít osvětlený heliport

(red), www.kraj-lbc.cz Liberec bude mít osvětlený heliport
Letecká záchranná služba sídlící na libereckém letišti dostane nový heliport. Naposledy došlo na modernizaci a výstavbu základny v roce 1999 a tak symbolicky po dvaceti letech se schválila další modernizace. Zdravotnická záchranná služba vypisuje veřejnou zakázku na firmu, která zhotoví nový heliport, který umožní i noční, tedy čtyřiadvacetihodinový provoz. Výstavbu nového heliportu, který umožní i noční přistání, odsouhlasila v těchto dnech rada Libereckého kraje. 
>
 
23.06.2019

POTKani se potkali u lesa Řáholce

text: (jjk), Josef Mezera, foto: Josef Mezera POTKani se potkali u lesa Řáholce
Už po šestadvacáté se slétli veteráni na setkání Plachtařského Oldtimer klubu a tentokrát se potkali v Rumcajsově kraji, u lesa Řáholce na jičínském letišti Vokšice. V Jičíně se potkala dvacítka historických kluzáků a zhruba dvojnásobný počet vzduchoplavců, včetně vzácné návštěvy plachtařů (a jejich kluzáků) z Slovinska a Chorvatska a víceméně tradičních účastníků od sousedů z Německa a Polska. První účastníci letošního sletu se začali sjíždět a slétávat od pátku 14.června 2019 a poslední naopak se na dohled lesa Řáholce pod Veliší nad Barborkou loučili v neděli 23.června 2019.
>
 
23.06.2019

Patnáctá Roudnice

text: (jjk), text, foto: M.J. Patnáctá Roudnice
Opět po dvou letech se na letišti v Roudnici nad Labem 22. a 23.června 2019 konal letecký den Memorial Air Show 2019. Už půlkulatý patnáctý ročník, takže v roce 2020 uplyne třicet let od toho úplně prvního, který se konal v roce 1991. Za téměř tři desítky let se v Roudnici vystřídala exkluzívní přehlídka všech možných unikátů letecké historie, které psaly historii nejvýznamnějších vojenských konfliktů dvacátého století, ale především druhé světové války a historie československého letectví.
>
 
23.06.2019

Wizz Air objednal stroje Airbus A321XLR, který se v Paříži prodával ve velkém

(red), www.accpr.cz Wizz Air objednal stroje Airbus A321XLR, který se v Paříži prodával ve velkém

Maďarská nízkonákladová společnost Wizz Air Holdings Plc. oznámila během pařížského aerosalonu, že v rámci dohody s Indigo Partners podepsala memorandum o porozumění se společností Airbus S.A.S., týkající se uplatnění možnosti nákupu dvaceti letadel Airbus A321XLR. Nový model se začne vyrábět v roce 2023 a dodávky pro Wizz Air se uskuteční v průběhu tří let. Varianta A321XLR bude disponovat 239 sedadly, stejně jako A321neo, zůstane tak zajištěna stejná kapacita, jako u stávající flotily Wizz Air. 

>
 
22.06.2019

Bell 429 a 525 v Le Bourget

(red), www.bestcg.com Bell 429 a 525 v Le Bourget
Již od svého založení v roce 1935 udává společnost Bell tempo v segmentu vrtulníků a neustále rozšiřuje hranice vertikálního vzletu. Bell byl první, kdo před téměř šedesáti lety získal komerční certifikaci pro vrtulník, a od té doby dodal zákazníkům po celém světě tisíce strojů. Ať už se jedná o vývoj prvního aerotaxi na světě, anebo výrobu záchranářských, komerčních a vojenských letadel, Bell uplatňuje inovativní myšlení a neustálou snahu o pokrok ve vyhledávacích a záchranných operacích a podobně.
>
 
21.06.2019

Akcionáři se radili o dalším fungování letiště

text: (jjk), foto: www.airport-cb.cz Akcionáři se radili o dalším fungování letiště
V polovině června 2019 se sešli na společné schůzce zástupci akcionářů Jihočeského letiště České Budějovice a.s., tedy zástupci Jihočeského kraje a města České Budějovice. Zástupci akcionářů se dohodli, že pracovní skupina se bude věnovat především nalezení optimálního modelu, který bude funkční a prospěšný pro kraj, město a uživatele.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

12. - 24. srpna 2019

Plachtařské Mistrovství České republiky – PMČR 2019

Moravská Třebová - Staré Město
Plachtařské Mistrovství České republiky – PMČR 2019 (klub+kombi), Letiště Moravská Třebová - Staré Město, www.gliding.cz, www.soaringspot.com, www.aecr.cz, www.lkmk.com
 
detail akce
soutěž - plachtění
 
20. - 25. srpna 2019

23.Mistrovství ČR v balónovém létání 2019

Jindřichův Hradec

Mistrovství České republiky v balonovém létání 2019 "Czech Balloon Open 2019", Letiště Jindřichův Hradec, www.aeronautic.cz, www.balonove-mistrovstvi.cz, www.balonovy-svaz.cz

 
detail akce
soutěž - balony
 
23. - 24. srpna 2019

Mistrovství ČR 2019 v letecké rally

Rakovník
Mistrovství České republiky 2019 v letecké rally motorových letounů, Letiště Rakovník, www.aeroklub-rakovnik.cz, www.aecr.cz, www.flynavigation.eu
 
detail akce
soutěž – rally
 
24. srpna 2019 10:00-18:00

Orlický pohár 2019

Ústí nad Orlicí - Černovír
Soutěž parašutistů v seskoku na přesnost přistání. Letiště Ústí nad Orlicí - Černovír, www.lkuo.cz, www.aecr.cz
 
detail akce
soutěž - parašutismus
 
26. - 28. srpna 2019

Mistrovství České republiky FS&FF 2019

Most
Mistrovství České republiky Formation Skydiving a Free Flight 2019, Letiště Most, www.paraclubmost.wz.cz, www.skywalkers.cz, www.aecr.cz
 
detail akce
soutěž - parašutismus
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama