Aktuality RSS

01.02.2018

Bulík s dětským prakem

text, foto: (jjk) Bulík s dětským prakem
Po non-stop letu v délce 8,413 kilometrů, a po deseti hodinách a šestnácti minutách, přistál 31.ledna 2018 v Praze ve 13,17 hodin na cestě ze Seattle historicky první Boeing 737-MAX 8 OK-SWA (cn 6749/2018) Smart Wings (Travel Service), který je čtvrtou generací letounů Boeing 737. Tedy nejprve udělal letoun ve   13,03 hodin průlet nad dráhou. Oficiálně byl představen stroj 1.února 2018 a ještě týž den se vydal na svou první linku s cestujícími. Ještě letos přijde z americké továrny dalších pět strojů, a celkově jich bude mít ve flotile Travel Service třicet devět.
>
 
01.02.2018

Hydra od Bellu

(red), www.bestcg.com Hydra od Bellu
Bell Helicopter permanentně vytváří nové a účinné způsoby pro přesun lidí a nákladu. V rámci dalšího vývoje zkonstruovala společnost Bell Helicopter výzkumný letoun Hybrid Drive Train (HYDRA). Tento letoun usnadní cestu ke konstrukci velkých osobních a bezpilotních letounů. HYDRA přináší dostatek informací k tomu, aby se ověřilo více o tomto druhu dopravy, a v konečné fázi tak usnadní cestu ke konstrukci velkých osobních a bezpilotních letounů. 
>
 
31.01.2018

Bell představil létající taxi

(red), www.bestcg.com Bell představil létající taxi
Bell Helicopter, dceřiná společnost konsorcia Textron Inc., představila na CES 2018 svůj design kabiny pro air taxi s plně integrovaným uživatelským zážitkem. Čtyřpodlažní kabina demonstruje pohled společnosti Bell Helicopter na letouny zajišťující lety tzv. na zavolání. Studie pracuje se zkušenostmi lidí, kteří se podílejí na vývoji vozidel, a využívá těchto poznatků pro potřeby městského leteckého taxi.
>
 
30.01.2018

Pardubický terminál v plném provozu

(red), www.airport-pardubice.cz Pardubický terminál v plném provozu
Od úterý 30.ledna 2018 jsou všechny civilní lety z letiště Pardubice odbavovány z nového Terminálu Jana Kašpara. Nová letištní budova, jejíž výstavba stála letiště více než čtvrt miliardy korun, je přibližně sedmset metrů západně od budovy starého terminálu, který sloužil od léta 2008 a odbavil okolo jednoho milionu cestujících. Prvním odbaveným letem z nového leteckého přístavu pardubického letiště byla trasa do Londýna irskou společností Ryanair.
>
 
30.01.2018

Nových 36 letadel Airbus A380

(red), www.bestcg.com Nových 36 letadel Airbus A380
Letecká společnost Emirates v těchto dnech podepsala formou memoranda objednávku 36 letadel Airbus A380. Objednávkou se flotila letadel Emirates A380 rozšířila na 178 letounů, čímž Emirates potvrzuje svůj závazek a důvěru v program A380. 
>
 
29.01.2018

V Jihlavě se bude stavět centrum leteckých záchranářů

(red), www.kr-vysocina.cz V Jihlavě se bude stavět centrum leteckých záchranářů
V prosinci rozhodnutím Rady Kraje Vysočina odstartoval proces zadání veřejné zakázky na stavební práce Vzdělávacího a výcvikového střediska Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina. Objekt za desítky miliónů korun, který bude stát těsně u jihlavského sídla záchranářů na Vrchlického ulici by měl být plně funkční nejpozději do konce roku 2020. Ale pokud se podaří dostavba dřív, pomůže to Integrovanému záchrannému systému mnohem lépe.
>
 
28.01.2018

Jak se před 45 lety ztratily dva listy…

text: (jjk), foto scan: Ročenka L+K *73 Jak se před 45 lety ztratily dva listy…
Možná si ještě někdo vzpomene (když zašátrá v paměti), kdysi časopis Letectví + kosmonautika vycházel i ve speciálních "kapesních" vydáních, které se jmenovaly například „Výběr“, „Příloha“, nebo „Ročenka“. Ale jednou se cosi nečekaně zadrhlo a Ročenka L+K *73 málem před pětačtyřiceti lety nevyšla, protože se dozorovým orgánům podařilo zjistit, že obsahem mají být i fotografie svou sovětských letounů (přesněji severokorejského MiGu-15 a iráckého MiGu-21) v "nepřátelských" barvách. Byla dvě řešení, buď celá ročenka (cca více než 60 tisíc výtisků) musí být skartována, nebo se pokusit dvoulist vyříznout. Nakonec padlo rozhodnutí dvoulist vypreparovat a tak několik dní a nocí několik redaktorů a narychlo sehnaných "brigádníků" vyřezávalo stránky z už svázaného každého výtisku. To se nakonec podařilo a tak Ročenka L+K *73 nakonec vyšla, ale chybí v ní čtyři stránky. Tento dvoulist se však podařilo před cenzory uchránit alespoň v několika kusech.
>
 
28.01.2018

Loňský rok, a i ten letošní, na Plané

(jjk), www.airport-cb.cz Loňský rok, a i ten letošní, na Plané
V roce 2017 Letiště České Budějovice zaznamenalo 6 824 pohybů, z toho 710 mezinárodních. Ve srovnání těchto čísel s rokem 2016 se celkově počet pohybů, tedy vzletů a přistání, snížil o šestnáct procent. Zmenšila se i celková hmotnost letadel. Jednoduchým vysvětlením je, že od 1. ledna 2017 přestala na Letišti České Budějovice působit letecká záchranná služba, která zde fungovala téměř rok a půl.  Na nižší počet pohybů mělo vliv i mezinárodní vojenské cvičení Ample Strike 2017, které v měsíci září na určitou dobu Letiště České Budějovice uzavřelo od leteckého světa. 
>
 
27.01.2018

ČSA o osmnáct procent

(red), www.csa.cz ČSA o osmnáct procent
V roce 2017 přepravily České aerolinie na palubách svých letadel celkem 2,9 milionů cestujících a 9 228 tun zboží a pošty. Z toho na linkách ČSA cestovalo 2,68 milionů cestujících, což představuje nárůst meziročně o více než osmnáct procent. V loňském roce se také meziročně zlepšila průměrná obsazenost na pravidelných linkách ČSA o téměř 6 procentních bodů, když dosáhla 81,1 procenta. A flotila Českých aerolinií v roce 2017 byla osmnáct strojů.
>
 
26.01.2018

Rok 2017 u Travel Service

(red), www.travelservice.aero Rok 2017 u Travel Service

Letecká společnost Travel Service přepravila v roce 2017 na pravidelných linkách pod obchodní značkou SmartWings a charterových letech přes pět a půl milionu cestujících, což je o pětinu více než v roce 2016. Na osm set tisíc pasažérů naopak meziročně klesl počet cestujících, které společnost přepravila na palubách svých letadel na letech pro jiné dopravce.

>
 
25.01.2018

Aplikace Záchranka a Horská služba

(red), www.zachrankaapp.cz Aplikace Záchranka a Horská služba
Aplikace Záchranka funguje téměř dva roky a za tak krátkou dobu se jí podařilo dosáhnout už poměrně výrazných úspěchů. Ve svých chytrých telefonech ji už má více než půl milionu uživatelů, na základě volání z aplikace vyjížděla ZZS k patnácti stům případům, přes aplikaci volá o pomoc zhruba čtyřicet lidí každý den a při použití aplikace se podařilo zkrátit dojezdové časy záchranářů. 
>
 
24.01.2018

Nová autobusová linka na pardubické letiště

(red), www.airport-pardubice.cz Nová autobusová linka na pardubické letiště
Od 1.února 2018 bude v Pardubicích v provozu nová autobusová linka číslo 90, která bude spojovat město z mezinárodním letiště. Dopravní podnik města Pardubice tak reaguje na otevření nové odbavovací haly pardubického letiště, Terminálu Jana Kašpara. Nová autobusová linka číslo 90 dopravního podniku bude od 1. února 2018 spojovat Hlavní nádraží a právě nový terminál.
>
 
23.01.2018

V Keni tragicky zahynul Tomáš Lednik

(jjk), www.jemm.cz V Keni tragicky zahynul Tomáš Lednik
Dnes 23. ledna 2018 v rezervaci Kerio Valley v západní Keni (v oblasti Kipkaa - Keiyo North) tragicky zahynul Tomáš Lednik, český paraglidista, parašutista a instruktor a organizátor kurzů, expedicí, Letecký sportovec roku 2013 a naposledy vítěz Albanian Cup 2017. V Keni v těchto dnech pořádal a organizoval paraglidingový kemp, který měl knčit 24.ledna 2018. Při úterním dopoledním tandemovém letu s americkou kolegyní, došlo k neupřesněnému problému s padákem, nárazu do skály a zřícení do pralesa, odkud keňští záchranáři, strážci parku a policisté, vyprostily oba paraglidisty až po několika hodinách. 
>
 
23.01.2018

Společnost Niki se překvapivě vrací do rukou svého stvořitele

text, foto: (jjk); www.reuters.com Společnost Niki se překvapivě vrací do rukou svého stvořitele
Velmi překvapivý obrat nabralo v posledních dnech konkurzní řízení s leteckou společnosti Niki, která zkrachovala krátce po zániku své mateřské firmy, tedy letecké společnosti Air Berlin. Společnost Niki měla původně skončit v britské skupině International Airlines Group, respektive ve flotile španělské společnosti Vueling, ale v úterý 23.ledna 2018 insolvenční správci oznámili, že vítězem transparentního nabídkového řízení stala společnost Laudamotion GmbH (za podpory skupiny Thomas Cook).
>
 
23.01.2018

Obláčky brzo dolétají

(red), www.elal.com Obláčky brzo dolétají
Izraelská letecká společnost El Al v lednu oznámila, že ukončí v tomto roce provoz své dceřiné nízkonákladové divize, známé pod značkou Up a charakteristické trupem svých letounů v bleděmodré barvě značící nebe a bílými obláčky. Lety pod značkou Up jsou doposud provozovány z Tel Avivu do Prahy, Budapešti, Berlína, Kyjeva a Larnaky, ale od 18. října 2018 budou tyto lety už provozovány jen leteckou společností El Al. Mateřská společnost, ale hodlá provozovat linky v podobných cenových relacích jako dosud pod značkou Up.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

21. března 2018 16:00-19:00

Dny otevřených dveří na VŠO

Praha 1 – Nové Město

Den otevřených dveří - Vysoká škola obchodní v Praze, o.p.s., Praha 1 – Nové Město (Spálená 76/14, v místnosti S1 ve 4.patře), www.vso.cz

 
detail akce
společenská akce
 
22. března 2018 17:00-20:00

Beseda na Albertově – Jacek Kerum

Praha 2 (ČVUT Fd)
Odborná společnost letecká ČR pořádá besedu: Jacek Kerum – Ústav fyziky atmosféry AV ČR; Nebezpečné meteorologické jevy, Praha 2, Dopravní fakulta ČVUT na Albertově, Horská 3, www.czaes.org, www.fd.cvut.cz, www.facebook.com/OSLCR/
 
detail akce
společenská akce
 
24. března 2018 10:00-18:00

Akce Záložka Vyškov

Vyškov

Seminář a školení o bezpečnosti létání s možností vyzkoušet odhoz záložního padáku na lanové dráze z parašutistického trenažéru, Letiště Vyškov, (paramotory@laacr.cz), www.laacr.cz

 
detail akce
PGL
 
24. března 2018 10:00-22:00

Mít křídla - X. ročník festivalu amatérských leteckých filmů

Dolní Dobrouč

Spolek přátel vzduchoplavby Letohrad a ORFilm pořádá amatérský filmový festival s leteckou tematikou „MÍT KŘÍDLA“ (poslední termín přihlášení je do 11. 3. 2018 pardpsv@seznam.cz, Dolní Dobrouč (kino), www.spvletohrad.cz, www.orfilm.eu

 
detail akce
film
 
24. - 25. března 2018

Balóny nad Prahou 2018 ZMĚNA !!!

Praha

Fundraisingová akce Českého balónového svazu jejíž cílem je zvýšit povědomí o balónovém sportu a využít tuto akci k podpoře Dětského centra Paprsek (ZRUŠENÝ TERMÍN 3.-4.3., 10.-11.3. a 17.-18.3.2018), Startoviště Praha (místo bude upřesněno podle počasí), www.balonynadprahou.cz

 
detail akce
balony
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama