Aktuality RSS

02.10.2017

Nová třída u Austrianu

(red), www.austrian.com Nová třída u Austrianu
Letecká společnost Austrian Airlines zavádí na dálkové lety novou třídu Premium Economy, ale to bude až a to od jara, od 6. března 2018. Nabídku cestujícím v podobě pohodlnějších a větších sedadel, víc míst na nohy a nožní opěrky zveřejnila společnost v době kdy slaví šedesáté narozeniny. Kromě pohodlí je výhodou vzít si na palubu až dvě zavazadla (oproti jednomu v třídě Economy), a to do celkové hmotnosti 23 kilogramů. 
>
 
01.10.2017

Svatý Jeroným zahodil klíč od léta

text, foto: (jjk) Svatý Jeroným zahodil klíč od léta
Od svatého Václava, ku svatému Jeronýmu se na konci září s létem loučili vzduchoplavci na Rané. A tak také svatý Václav i svatý Jeroným nadělili v tyto dny ještě poslední závan léta, protože jak říká pranostika „Na svatého Jeronýma stěhuje se k nám už zima…“. Podzimní Ranské svahování sice už tak sice úplně o svahu nebylo, ale naopak se vyřádili ti, kteří se chtěli proletět v „Šedém vlkovi“, kluzáku, který letošní jubilant, Jiří Leník, v květnu dokončil (jakoby ke svým narozeninám) a v červenci zalétal. A tak se vlastně v posledních letních dnech od svatého Václava 28.září 2017, do svatého Jeronýma 30.září 2017 na Rané hemžilo hejno všelijakých místních i přespolních kluzáků a aviatiků ….  

 

>
 
01.10.2017

Upozornění na noční lety z Čáslavi

(red), www.afbcaslav.cz Upozornění na noční lety z Čáslavi
Upozornění na noční lety v termínu 2. října až 6. října 2017 a v termínu 9. října až 13. října 2017 vždy v čase 22,00 hod. až 3,00 hod. v prostoru nad oblastí města Čáslavi, městyse Nové Dvory a Žehušice, obce Církvice, Chotusice a Rohozec. Jedná se o zkušební lety společnosti Aero Vodochody Aerospace s letounem Aero L-39NG. 
>
 
30.09.2017

World Routes Marketing Award má Praha

(red), www.prg.aero World Routes Marketing Award má Praha

Třiadvacátý ročník World Routes Development Forum letos přineslo úspěch i pražskému letišti. První místo v kategorii letišť odbavujících čtyři až dvacet milionů cestujících ročně získalo pražské ruzyňské letiště na mezinárodní konferenci World Routes, která se konala od 23. do 26. září 2017 v Barceloně. Pražské letiště zvítězilo podruhé ve své historii v celosvětové konkurenci ostatních letišť. 

>
 
29.09.2017

Další ruzyňský rekord

(red), www.prg.aero Další ruzyňský rekord
Pražské ruzyňské mezinárodní letiště má za sebou další rekord. Během provozně nejsilnějších letních měsících bylo odbaveno celkem v období mezi červnem a srpnem rekordních 4 912 087 cestujících. Nejčastěji cestující z Prahy cestovali do Moskvy, Paříže, Londýna a Amsterdamu. Významný meziroční nárůst zaznamenaly i dovolenkové destinace jako Antalya nebo Burgas. Zvýšený zájem cestujících z Prahy zaznamenal i izraelský Tel Aviv.
>
 
28.09.2017

Fatální chyba starosty Rehna…

text:(jjk), foto: Archiv města Ústí n.L., www.luftfahrt-archiv.at, www.technischesmuseum.at Fatální chyba starosty Rehna…

…aneb za blbost se platí. Kdyby se už před sto pěti lety udělovala tak zvaná Darwinova cena (Darwin Award), určitě by se po svém výkonu v sobotu 28. září 1912 starosta obce Stříbrníky (Ziebernik) Franz Rehn stal žhavým kandidátem. Darwinova cena je totiž oceněním pro ty, kteří se zasloužili o zlepšení lidského genofondu tím, že se z něj sami odstranili hloupým způsobem. Což se tedy panu starostovi bezezbytku podařilo a kritéria by splnil tím, že se přes varování pořadatelů i se svou manželkou rozhodl při letecké produkci postavit mimo vyhrazené místo a stál hned vedle letového prostoru, ve svém jetelovém poli, kde mohlo hrozit nebezpečí v případě, že se v letounu něco pokazí (což tehdy nebylo nic neobvyklého), nebo povětrnost se postará o nějaký nepředvídatelný manévr tehdejších křehkých letadélek a bude potřeba přistát o nějaký ten metr mimo přistávací prostor. To se také, co čert nechtěl, toho 28. září 1912 přihodilo. A bohužel neoblomnost a tvrdohlavost stála starostu Franze Rehna a jeho manželku život. Co se tedy před sto pěti lety v Ústí nad Labem (Aussig) vlastně přihodilo?   

>
 
28.09.2017

Svatý Václav 28. září

(red), www.abcsvatych.com Svatý Václav 28. září
Svatý Václav (*907 – + 28. září 935) byl českým knížetem a je považován za hlavního patrona české země. Kníže Václav I. byl synem knížete Vratislava a jeho manželky Drahomíry a jeho prarodiči byli kníže Bořivoj I. a jeho žena (dnes svatá) Ludmila. Podle četných legend byl Václav na svou dobu neobvykle vzdělaný a uměl prý mimo jiné staroslověnsky, latinsky a patrně i řecky. Což by bylo na tehdejší dobu, kdy převážná většina tehdejších panovníků byla negramotná, pozoruhodné. Tehdejší autoři legendy možná trochu knížete idealizovali vzhledem k tomu, že sami byli mnichy a tak chtěli mít památku panovníka obdobně zbožnou s ctnostnou. Ale kromě legend se knížetem Václavem zabývá i kronikář Widukinda z Corvey.
>
 
27.09.2017

Gripeny opět do Pardubic

(red), www.afbcaslav.cz Gripeny opět do Pardubic
Ve středu 27. září 2017 odlétly v 9,00 hodin z  21. základny taktického letectva Čáslav čtyři stroje Saab JAS-39 Gripen na letiště v Pardubicích, odkud budou letouny do 3. října 2017 plnit úkoly ochrany vzdušného prostoru České republiky v rámci Integrovaného systému protivzdušné a protiraketové obrany NATO (NATO Integrated Air and Missile Defence System). K této krátké výluce dochází z důvodu úpravy povrchu některých částí betonové plochy vzletové a přistávací dráhy vysokotlakým vodním paprskem. 
>
 
27.09.2017

Čtvrtý do Sydney

(red), www.bestcg.com Čtvrtý do Sydney
Letecká společnost Emirates přidá 25. března 2018 čtvrtý denní spoj na lince Dubaj – Sydney, čímž doplní své tři stávající denní lety a celosvětově zlepší spojení do oblíbené australské destinace. Nový přímý spoj na této trase bude operován letounem Airbus A380 a zvládne tak týdně přepravit až o šest tisíc osm set čtyřicet šest pasažérů více v obou směrech. 
>
 
26.09.2017

Klub Albatrosů ve Vodochodech

(red), www.aero.cz Klub Albatrosů ve Vodochodech
Zástupci patnácti států, jejichž armády mají zkušenosti s provozem legendárních československých cvičných letounů Aero L-39 Albatros, se sešli na druhé konferenci uživatelů těchto letounů. Konferenci, která proběhla 13. a 14. září 2017, uspořádaly Vzdušné síly Armády České republiky společně s Aerem Vodochody a Omnipolem.
>
 
25.09.2017

Eurowings nabírá zaměstnance

(red), www.eurowings.com Eurowings nabírá zaměstnance
Letecká společnost Eurowings v současné době je nejrychleji rostoucí firmou v Evropě. A to v kontrastu s ekonomickými problémy jiné německé společnosti Air Berlin. V rámci svého růstu proto společnost Eurowings hledá nové piloty, palubní personál i jiné profese pro provoz dalších letadel. V první fázi by mělo být přijato dvě stě pilotů, čtyři stovky palubních průvodčích a dvě stě dalších zaměstnanců.
>
 
24.09.2017

Bez fotbalu, bez průvodu, rotory se točily

text, foto: (jjk) Bez fotbalu, bez průvodu, rotory se točily
Na Letenské pláni se po mnoho let, každých pět let, konaly vojenské přehlídky. A Letenská pláň toho zažila tedy nepoměrně více. Ale v tomto týdnu se opět nad Prahou, ale hlavně nad Letenskou plání, objevily vojenské stroje. Čtveřice vrtulníků českého vojenského letectva na písku přistála, a v sobotu 23.září 2017 nad plochou přeletěla i pětice vojenských letadel. A mělo to svůj důvod. Konal se tu totiž „Den s armádou Praha 2017“, který odkazoval ke stoletému výročí oficiálního ustavení československého vojska na Rusi  9. října 1917 (de facto v návaznosti na působení československých legií v bitvě u Zborova 2. července 1917.
>
 
24.09.2017

Společnost Air France spustila Joon

(red), www.airfrance.fr Společnost Air France spustila Joon
Letecká společnost Air France po jedné dceřiné společnosti Hop! zavádí i další „dcerku“ s názvem Joon, která zahájí lety na podzim roku 2017 z letiště Paříž Roissy Charles de Gaulle. Pro začátek bude mít k dispozici šest letadel pro středně dlouhé trasy a chce s touto divizí přímo konkurovat jiným nízkonákladovým společnostem.
>
 
23.09.2017

Flexibilní spolucestující u Wizz Air

(red), www.accpr.cz Flexibilní spolucestující u Wizz Air
Největší nízkonákladová letecká společnost ve střední a východní Evropě Wizz Air, uvádí na trh novou službu nazvanou „Flexibilní spolucestující“. Díky té lze letenky rezervovat bez uvedení všech jmen cestujících a inovativní služba je hlavně určena těm zákazníkům, kteří by si rádi rezervovali svůj let v dostatečném předstihu za nízkou cenu, ale nejsou si jisti, kdo s nimi poletí.
>
 
22.09.2017

Airline Network News & Analysis ocenila novou linku

(red), www.airport-pardubice.cz Airline Network News & Analysis ocenila novou linku
Pravidelnou leteckou linku mezi Pardubicemi a londýnským letištěm Stansted, která zahájila provoz 5. září 2017, ocenil „titulem“ Linka týdne, respektive certifikátem odborný web Anna.aero - Airline Network News & Analysis, věnující se novinkám a analýzám z letecké dopravy. Titul Linka týdne udělují odborníci novým leteckým službám, které považují za nejvýznamnější v tomto oboru podnikání. V minulosti ocenění získala například letiště v Amsterodamu či Dubaji či letecká společnost Emirates nebo WestJet. 
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

17. - 19. listopadu 2017

Evropský pohár na přesnost přistání MPG

Prostějov II. - Stichovice

8. ročník soutěže v motorovém paraglidingu Evropského poháru v přesnosti přistání MPG, Letiště Prostějov II. – Stichovice, www.deltaklub.cz, www.akstichovice.webnode.cz, www.laacr.cz

 
detail akce
soutěž - MPGL
 
23. listopadu 2017 17:00-19:00

Beseda na Albertově – Pavel Vančata

Praha 2 (ČVUT Fd)

Odborná společnost letecká ČR pořádá besedu: Pavel Vančata – letecký badatel, člen Leteckého Spolku Praha, „Adolf Pravoslav Zelený MBE – navigátor 311Sq.“, Praha 2, Dopravní fakulta ČVUT na Albertově, Horská 3, www.czaes.org, www.fd.cvut.cz

 
detail akce
společenská akce
 
25. listopadu 2017 10:00-22:00

Zavítání nebe na Rané

Raná u Loun – svah & Ponorka

Společné létání z Rané nebo Oblíku s motory i bez podle počasí (od 10,00 hod.) s přednáškou S.Mayera (od 17,15 hod.) a koncertem kapely, Letiště Raná u Loun – svah & Ponorka, www.rana-paragliding.cz, www.ranskahora.cz, www.zakladni-skola-letani.cz

 
detail akce
PGL
 
1. - 15. prosince 2017

Báječný svět létání

Praha 1

Multimediální výstava z leteckých expedic Flying Revue, letecké artefakty, prezentace videí, přednášky a besedy, Karolinum - Křížová chodba, Ovocný trh 5, Praha 1, http://bajecnysvetletani.fonio.cz/

 
detail akce
společenská akce
 
2. - 3. prosince 2017

Přibyslavská PPG palačinka 2017

Přibyslav - Hříště

Druhý ročník přesnosti přistání na "palačinku" s vyhlášením výsledků soutěže paramotorové XContest 2017, Letiště Přibyslav – Hříště, www.lkpi.cz

 
detail akce
MPGL
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama