Aktuality RSS

19.05.2017

Studenti s hejtmankou

(red), www.f-air.cz Studenti s hejtmankou
Čínské studenty letecké školy F AIR a budoucí piloty Sichuan Airlines přivítala na letišti v Benešově hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová. Zároveň se setkala s představiteli města a diskutovala s nimi o dalším rozvoji letiště.
>
 
19.05.2017

Alca v barvách RAF

(red), www.afbcaslav.cz Alca v barvách RAF
Atraktivní premiéru bude mít během Dne otevřených dveří letiště Čáslav letoun Aero L-159 Alca. Jeden lehký bitevní letoun Aero L-159 Alca z výzbroje Vzdušných sil Armády České republiky totiž získal novou kamufláž, která odpovídá zbarvení letounu Spitfire, s nímž za 2. světové války létal generál František Peřina, a poprvé se veřejnosti představí právě 20. května 2017 při čáslavském dni otevřených dveří.
>
 
18.05.2017

Celníci hlásí nárůst pašování

(red), www.celnisprava.cz Celníci hlásí nárůst pašování
Celníci pražského mezinárodního ruzyňského letiště zaznamenali od začátku letošního roku zvýšený nárůst případů nelegálního dovozu a vývozu zboží. S blížící se dobou dovolených také Celní správa upozorňuje cestující směřující do zahraničí, aby se před odjezdem informovali o zákazech a omezeních na webových stránkách Celního úřadu Praha Ruzyně.
>
 
17.05.2017

Airbus krmí pomocí AAR

(red), www.accpr.cz Airbus krmí pomocí AAR

Airbus Defence and Space úspěšně předvedl automatické doplnění paliva stíhacímu letounu během letu z doplňovacího ráhna tankeru, automatického AAR (Air-to-Air Refuelling). Stalo se tak vůbec poprvé. Během technické přehlídky demonstroval letoun Airbus A310 MRTT celkem šest automatických napojení na stíhací letoun Lockheed Martin F-16 portugalského letectva. Systém nevyžaduje žádné přídavné zařízení na letounu a přispívá ke snížení pracovní zátěže operátora. 

>
 
16.05.2017

Patnáctistý dron od Airbusu

(red), www.accpr.cz Patnáctistý dron od Airbusu
Airbus dokončil svůj patnáctistý tréninkový dron (Do-DT – direct target), který již brzy začne využívat německá armáda. Přibližně čtyřicítka zaměstnanců oddělení Target Systems and Services v německém Friedrichshafenu vyrábí a testuje tréninkové drony sloužící k nácviku a evaluaci zbrojních systémů a souvisejících jednotek. 
>
 
15.05.2017

Nová bezpečnostní opatření v Ruzyni

(red), www.prg.aero Nová bezpečnostní opatření v Ruzyni
Pražské letiště od pondělí 15.května 2017 zavádí kontrolu stop po výbušninách uvnitř zavazadel, která cestující odbavují do nákladního prostoru letadla. Nově tak pracovníci bezpečnostní kontroly letiště mohou takové zavazadlo otevřít a provést kontrolu i na jeho obsahu. Nový proces je po zavedení detekce stop po výbušninách u osob a příručních zavazadel v září 2015 dalším krokem, který má zvýšit bezpečnost cestujících. Změna nijak neovlivní délku bezpečnostní kontroly cestujícího.
>
 
14.05.2017

Ovčáci, čtveráci, aneb dvě návštěvy z ostrova ovcí…

text: (jjk), foto: (jjk), Václav Kudela Ovčáci, čtveráci, aneb dvě návštěvy z ostrova ovcí…
I z Ovčích ostrovů létají. Nu vskutku nečekaná návštěva. Ovčí ostrovy mají svou leteckou společnost a mají i své letiště. Føroyar, tedy faersky ovčí ostrovy, je taková „partička“ ostrůvků, které sice spadají jako Grónsko, pod dánskou královskou korunu, ale jsou samostatným státem. A tedy z Ovčích, respektive Faerských ostrovů se v Praze 11. a 14.května 2017 trochu nečekaně objevila rovnou dvě letadla. Tedy dvě třetiny celého letadlového parku vlajkového dopravce Faerských ostrovů, společnosti Atlantic Airways (Atlantsflog). 
>
 
14.05.2017

China Southern kupuje dvacítku A350 XWB

(red), www.accpr.cz China Southern kupuje dvacítku A350 XWB
Dvacet letounů nejnovějšího modelu evropského konsorcia Airbus A350-900 XWB si v těchto dnech objednala společnost China Southern Airlines, která provozuje jednu z největších flotil strojů Airbus na světě. Mezi jejími třemi stovkami airbusů jsou zástupci řady A320 Family, A330 Family a také pět A380.
>
 
13.05.2017

Slovenský sloník v Praze

text, foto: (jjk) Slovenský sloník v Praze
Poněkud otylý návštěvník, který má svou základnu v Bratislavě se objevil v prvních květnových dnech na pražském ruzyňském letišti. Ač slovenská letecká společnost, není běžným hostem v České republice a v posledních několika letech se objevil pouze dvakrát v Praze a několikrát v Ostravě. Jeden stroj slovenské nákladní letecké společnosti Air Cargo Global se zjevil v Praze 10.května 2017 na cestě z Turkmenistánu a 12.května 2017 se z Prahy vydal letoun na cestu do Brazílie.  
>
 
13.05.2017

Wizzíráte, my zíráme, a neexistující olympiáda

text: (jjk), foto Václav Kudela Wizzíráte, my zíráme, a neexistující olympiáda
Poněkud překvapivě se snesl v sobotu 13.května 2017 na pražské ruzyňské letiště letoun maďarské letecké společnosti Wizz Air v barevném schématu propagujícím kandidaturu Budapešti na Olympijské hry v roce 2024. Tak na tom by snad ani nebylo nic tak mimořádného, protože různých logotypů do Prahy létá poměrně dost, ale kuriózní na této návštěvě bylo hlavně to, že Budapešť a ani Maďarsko na olympiádu v roce 2024 nekandiduje. Tedy původně to maďarská vláda v úmyslu měla, ale tlak veřejného mínění byl natolik solný, že se v únoru roku 2017 svého úmyslu vzdala. A tak na olympiádu vzpomíná jen letoun Airbus A320 HA-LYG společnosti Wizz Air. 
>
 
13.05.2017

Výbava pro Pardubice

(red), www.airport-pardubice.cz Výbava pro Pardubice
Pardubické civilní letiště v roce 2017 investuje do zvýšení bezpečnosti zhruba deset milionů korun. Více než osm milionů přitom pokryje dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury a zbývající náklady pokryje letiště z vlastních zdrojů. Nové přístroje a zařízení se stanou vybavením nového terminálu, který je právě ve výstavbě a bude uveden do provozu na podzim roku 2017. 
>
 
12.05.2017

Češi vyvíjejí unikátní motor pro ultralighty. Letadlům umožní létat i na plyn

www.e15.cz Češi vyvíjejí unikátní motor pro ultralighty. Letadlům umožní létat i na plyn
Nový letecký motor od české firmy Knob Engines. Ilustrační fotoNový letecký motor od české firmy Knob Engines. Nový letecký motor od české firmy Knob Engines. Roční velikost leteckého trhu, pro který je nový motor určený, se celosvětově odhaduje na zhruba deset miliard korun. Více čtěte v E15: Češi vyvíjejí unikátní motor pro ultralighty. Letadlům umožní létat i na plyn.
>
 
11.05.2017

Spárování po zimě

(red). www.brno-airport.cz Spárování po zimě

Přistávací a vzletové plochy na brněnském letišti po nepříjemné zimě procházely v minulých dnech stejnou údržbu jako většina silnic a zahrnovaly například opravy trhlin, porušených hran, sanaci porušené vozovky ale i obnovu vodorovného značení. Údržba pohybové plochy, která se provádí pravidelně dvakrát ročně v jarním a podzimním období se týká především dráhy, pojezdových drah a odbavovacích ploch pro letadla. 

>
 
10.05.2017

Sentinel-2 a mapování

(red), www.esa.int Sentinel-2 a mapování
Na oběžné dráze se před časem usadila druhá družice z mise Sentinel-2 a začíná pracovat, což znamená, že začala snímat globální mapy zemského pokryvu s rozlišením detailů o velikosti deset metrů. ESA koordinuje globální mapy zemského pokryvu od roku 2002 skrze své iniciativy GlobCover a CCI (Climate Change Initiative) Land Cover. V nich dosahuje rozlišení tři sta metrů. Ale s dvojicí družic Sentinel-2 se rýsuje reálná možnost zvýšit rozlišení globálních map až na deset metrů.
>
 
09.05.2017

Euroklíč v Tuřanech

(red), www.brno-airport.cz Euroklíč v Tuřanech
Od dubna tohoto roku mají možnost lepší dostupnosti veřejných sociálních zařízení zdravotně znevýhodnění už i na brněnském mezinárodním letišti v Tuřanech. Tato zařízení jsou nově vybavena takzvaným euroklíčem. Euroklíč je projekt zaměřený na osoby se sníženou schopností pohybu a orientace. Těmto lidem má za úkol zajistit důstojnou dostupnost veřejných sociálních zařízení. A to prostřednictvím jednotného unifikovaného eurozámku ovládaného stejným typem euroklíče.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

17. - 25. června 2017

3. Oblet republiky

Karlovy Vary – Hory (& Česká republika)

Letecký spolek Hory pořádá další setkání větroplachů směrem od Karlových Varů na okruh kolem České republiky (Erpužice, Staňkov, Strakonice, Kramolín, J.Hradec, Znojmo, Kraví Hora, Přerov, Slušovice, Zábřeh, Dětřichov, Letovice, Ústí n.Orlicí, Chvojenec, Vrchlabí, Všeň, Ústí n.Labem, Charvátce, Žatec, Hory), start letiště Letiště Karlovy Vary - Hory (a další), www.lsh.websnadno.cz

 
detail akce
slet
 
22. - 24. června 2017

Mistrovství ČR 2017 v letecké rally

Rakovník

Mistrovství České republiky v letecké rally motorových letounů, Letiště Rakovník, www.aeroklub-rakovnik.cz, www.aecr.cz, www.flynavigation.eu

 
detail akce
soutěž – rally
 
22. - 25. června 2017

XV. Bělské balónové hemžení 2017

Bělá pod Bezdězem

Tradiční akce Balloon Clubu Bílá Hlína v Bělé pod Bezdězem se zajímavými soutěžemi, balonovou poštou atp., Startoviště Bělá pod Bezdězem – hřiště U háječku, www.bcbh.cz

 
detail akce
balony
 
24. června 2017 09:00-19:00

Den otevřených dveří letiště Luhačovice

Luhačovice - Biskupice
Po několikaletém úsilí se Aeroklubu Holešov (dnes Luhačovice) podařilo postavit nové letiště a uspořádat první Den otevřených dveří; přilétnuvší by si měli zarezervovat místo na stojánce na e-mail: aeroklubluhacovice@gmail.com (typ letadla, čas příletu a odletu), Letiště Luhačovice – Biskupice, Facebook AK Luhačovice, www.luhacovice.cz/3692a-den-otevrenych-dveri-letiste-luhacovice
 
detail akce
společenská akce
 
24. - 25. června 2017

100 let 1. vojenského letiště

Cheb - Horní Dvory

Největší letecká událost roku 2017. Oslava 100 let 1. vojenského letiště pod záštitou ministra obrany ČR, Letiště Cheb – Horní Dvory, www.letistecheb.cz, www.ulc.ngi.cz

 
detail akce
letecký den
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

ap ap
jus jus

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama