Aktuality RSS

13.10.2017

Dvakrát kukuřice v pátek třináctého

text: (jjk), foto: Milan Horys Dvakrát kukuřice v pátek třináctého
Dvě křídla. Podivný charakteristický zvuk přirovnávaný k šicímu stroji a obdivuhodná odolnost. Letoun, kterému se říkalo Nachthexen, nebo Nähmaschine, a nebo Kukuruznik, v tomto roce oslavil devadesáté narozeniny. Ale v mladoboleslavském „živém“ leteckém muzeu bydlící letoun má letos osmdesáté narozeniny. Takže symbolicky slavný dvouplošník má kulaté narozeniny dvoje. Prototyp nezdolatelného letounu Polikarpov Po-2 vzlétl v roce 1927, a Po-2 (S5-MAY) bydlící v Mladé Boleslavi se zrodil v roce 1937. A tak jakoby symbolicky mohlo být provětrání Kukuruzniku v pátek 13.října 2017 nad Mladou Boleslaví připomenutím kulatých narozenin.
>
 
13.10.2017

Dvakrát denně do Dauhá

(red), www.prg.aero Dvakrát denně do Dauhá
Společnost Qatar Airways zdvojnásobí od 14. prosince 2017 svoji kapacitu na lince do Prahy a začne létat každý den do Dauhá dvakrát denně. Společnost sice původně nenápadně avizovala, že by na linku mohla nasadit větší stroj Airbus A330-300, ale nakonec se rozhodla posílit denní linku o druhý spoj.  
>
 
12.10.2017

Nové radary v Pardubicích

(red), www.mocr.army.cz Nové radary v Pardubicích
Na letišti v Pardubicích (se smíšeným vojenským acivilním provozem) byla v posledních dnech nainstalována první ze čtyř souprav radiolokátorů RPL-2000, které česká armáda získala po podepsání kontraktu v roce 2016 mezi Ministerstvem obrany České republiky a českou společností ELDIS Pardubice. V současné době radarové systémy prochází v Pardubicích půlročním zkušebním provozem a postupně by měly nahradit původní radary firmy Tesla Pardubice ze sedmdesátých let dvacátého století.
>
 
11.10.2017

Nové místo pro Tu-154

(red), www.museum-kunovice.cz Nové místo pro Tu-154
Letecké muzeum v Kunovicích se rozšíří o nový pozemek, aby se podařilo důstojně umístit bývalý vládní letoun Tu-154, který mimo jiné v roce 1998 přemístil české hokejisty z vítězné Olympiády v Naganu. Zároveň se tím i uvolní prostor pro další exponáty muzea. Umožnilo to usnesení o zápůjčce pozemku muzeu, které schválili na svém zasedání kunovičtí radní.
>
 
10.10.2017

Po dvou letech z Pardubic do Moskvy

(red), www.airport-pardubice.cz Po dvou letech z Pardubic do Moskvy
Se začátkem měsíce října dostaly Pardubice další pravidelnou linku. Po dvou letech se vrací spojení mezi Pardubicemi a Moskvou. A tak po pravidelné lince do Londýna společností Ryanair, přibylo (ještě před dokončením nového terminálu) 1.října 2017 spojení mezi Pardubicemi a Moskvou provozované leteckou společností Red Wings Airlines. I přes původně deklarovaný nasazovaný stroj Tupolev Tu-204, se hned 9.října 2017 na lince zjevil letoun Airbus A320.    
>
 
09.10.2017

Wizz Air poletí do Gruzie

(red), www.accpr.cz Wizz Air poletí do Gruzie
Největší nízkonákladová letecká společnost ve střední a východní Evropě Wizz Air oznámila novou linku z Prahy do gruzínského Kutaisi se dvěma lety týdně, každé úterý a sobotu. Nová destinace bude u Wizz Air k dispozici od 19. května 2018. 
>
 
08.10.2017

Korálky na růženci

text, foto: (jjk) Korálky na růženci
Tak jako se navlékají korálky na růženec se zjevily nad Kolínem historická letadla na pozadí temné oblohy, která úspěšně tajila svůj záměr za několik minut vypustit nějakou tu kapku vody. To se s tím žloutnoucím, červenajícím listím v sobotu 7.října 2017 jakoby uzavírala sezona kličkováním slunečních paprsků mezi černými beránky honícími se po obloze. A tak ta historická letadélka se v sobotní odpoledne tak jako symbolicky, jako korálky, navlékly po obloze. Ale z Mladé Boleslavi do Kolína a zpět se i přes to nevlídné počasí podařilo úspěšně doletět, jakoby ta Panna Maria Růžencová, která ten den měla svůj svátek, na několik okamžiků přece jenom otevřela oblohu …
>
 
08.10.2017

Kunovice na MAKS

(red), www.let.cz Kunovice na MAKS
O letošních letních prázdninách se letos konal už 13. ročník Mezinárodního veletrhu letectví a kosmonautiky MAKS 2017 na letišti Žukovskij u Moskvy. Kromě jiných firem se tam opět prezentovala i společnost Aircraft Industries v českém pavilonu společně s ostatními českými výrobci po čtvrté za sebou. V průběhu výstavy stánek navštívili zástupci celé řady velkých leteckých společností.
>
 
07.10.2017

ČVUT a družice

(red), www.cvut.cz ČVUT a družice
Vědci z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze pokračují v přípravě družice pro výzkum slunečního větru. Tým docenta Reného Hudce tak pokračuje v těsné spolupráci se zahraničními partnery v přípravě mezinárodního družicového projektu Evropské kosmické agentury ESA a Číny. Jedná o vzácný případ, kdy si orgány kosmické agentury vybraly k finální realizaci družicového vědeckého projektu ESA návrh s českou účastí na nejvyšší úrovni, tedy členstvím v hlavním konsorciu.
>
 
06.10.2017

Certifikát EASA pro pražské letiště

(red), www.prg.aero Certifikát EASA pro pražské letiště
Pražské ruzyňské mezinárodní letiště splňuje vysokou úroveň bezpečnosti podle pravidel Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA). Dokládá to certifikát, který v září 2017 získalo od Úřadu pro civilní letectví ČR. Certifikaci EASA získal akciová společnost Letiště Praha jako čtvrtý z provozovatelů pěti českých letišť, která do působnosti evropské agentury spadají.  
>
 
05.10.2017

Noc vědců na VUT

(red), www.vutbr.cz Noc vědců na VUT
Noc vědců na VUT: Mobilita ve vzduchu, na zemi i ve vodě. Svět je v pohybu. Přemisťují se lidé, zboží i informace. Jak k celosvětové mobilitě přispívá věda a kam míří? To je otázka pro vědce, jejichž "noc" se uskuteční v pátek 6. října 2017 od 18,00 hodin do půlnoci i na VUT v Brně. Malí a velcí fanoušci vědy mohou zamířit hned na osm pracovišť brněnské techniky, letos poprvé se připojí také laboratoře vědeckého centra CEITEC VUT.
>
 
04.10.2017

Sputnik 1

text: (jjk), foto: www.roscosmos.ru Sputnik 1

Kosmická raketa s družicí Sputnik 1 odstartovala 4. října 1957 ve 22,28 hodin moskevského času. Tento první umělý satelit obíhající zeměkouli vážil více než osmdesát kilogramů a měl průměr 58 centimetrů a čtyři antény. Po oddělení družice začaly pracovat vysílače a na posledním stupni rakety se rozevřel koutový odrážeč, jehož pomocí byl sledován pohyb rakety, a po prvních pěti obězích se ověřilo, že signály družice jsou dobře slyšitelné. Doba oběhu družice činila 96,2 minut, sklon oběžné dráhy k rovině rovníku 65° a výška 227 - 945 kilometrům. 

>
 
04.10.2017

Emirates a flydubai

(red), www.bestcg.com Emirates a flydubai
Společnost Emirates díky partnerství s flydubai rozšíří svou síť o 29 destinací ze tří kontinentů. Nová partnerská síť díky codesharovým letům nabídne častější a snadnější spojení do řady destinací s výhodou navazující přepravy zavazadel až do cílové destinace. Cestující si mohou od 3. října rezervovat letenky pro cesty uskutečněné od 29. října 2017.
>
 
03.10.2017

Maďaři nabírají

(red), www.accpr.cz Maďaři nabírají

Největší nízkonákladová letecká společnost ve střední a východní Evropě Wizz Air, spouští nejrozsáhlejší náborovou kampaň ve své historii. Po třinácti letech posilování svého vedoucího postavení v regionu střední a východní Evropy vytvoří Wizz Air v příštím roce téměř třináct set nových pracovních míst. K jedenácti novým letounům Airbus A320 a A321, které přibyly do flotily tento rok, totiž přibude během roku 2018 dalších dvacet jedna letounů. 

>
 
02.10.2017

Prohlášení Letiště Praha k plánované protestní jízdě taxikářů

(red), www.vlada.cz, www.prg.aero Prohlášení Letiště Praha k plánované protestní jízdě taxikářů
Z důvodu avizované protestní jízdy taxikářů v pondělí 2.10.2017 od 10,00 hodin, která by se mohla dotknout i příjezdových cest na Letiště Václava Havla Praha, prosíme cestující, aby svoji cestu na letiště plánovali s dostatečnou rezervou a v případě možnosti využili pro příjezd raději MHD linky 119 (ze stanice metra Nádraží Veleslavín), 191 (ze stanic metra Petřiny nebo Anděl) nebo 100 (ze stanice metra Zličín). Při využití automobilové dopravy prosím následujte dopravního značení a instrukcí Policie ČR.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

17. - 19. listopadu 2017

Evropský pohár na přesnost přistání MPG

Prostějov II. - Stichovice

8. ročník soutěže v motorovém paraglidingu Evropského poháru v přesnosti přistání MPG, Letiště Prostějov II. – Stichovice, www.deltaklub.cz, www.akstichovice.webnode.cz, www.laacr.cz

 
detail akce
soutěž - MPGL
 
23. listopadu 2017 17:00-19:00

Beseda na Albertově – Pavel Vančata

Praha 2 (ČVUT Fd)

Odborná společnost letecká ČR pořádá besedu: Pavel Vančata – letecký badatel, člen Leteckého Spolku Praha, „Adolf Pravoslav Zelený MBE – navigátor 311Sq.“, Praha 2, Dopravní fakulta ČVUT na Albertově, Horská 3, www.czaes.org, www.fd.cvut.cz

 
detail akce
společenská akce
 
25. listopadu 2017 10:00-22:00

Zavítání nebe na Rané

Raná u Loun – svah & Ponorka

Společné létání z Rané nebo Oblíku s motory i bez podle počasí (od 10,00 hod.) s přednáškou S.Mayera (od 17,15 hod.) a koncertem kapely, Letiště Raná u Loun – svah & Ponorka, www.rana-paragliding.cz, www.ranskahora.cz, www.zakladni-skola-letani.cz

 
detail akce
PGL
 
1. - 15. prosince 2017

Báječný svět létání

Praha 1

Multimediální výstava z leteckých expedic Flying Revue, letecké artefakty, prezentace videí, přednášky a besedy, Karolinum - Křížová chodba, Ovocný trh 5, Praha 1, http://bajecnysvetletani.fonio.cz/

 
detail akce
společenská akce
 
2. - 3. prosince 2017

Přibyslavská PPG palačinka 2017

Přibyslav - Hříště

Druhý ročník přesnosti přistání na "palačinku" s vyhlášením výsledků soutěže paramotorové XContest 2017, Letiště Přibyslav – Hříště, www.lkpi.cz

 
detail akce
MPGL
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama