Aktuality RSS

20.12.2017

Bell V-280 Valor ve vzduchu

(red), www.bestcg.com Bell V-280 Valor ve vzduchu
Společnost Bell Helicopter (Textron Inc.), oznámila, že její nový letoun V-280 Valor provedl první úspěšný let. Bell V-280 Valor je letoun s otočnými rotory nové generace a je navržen tak, aby poskytoval bezkonkurenční obratnost, rychlost, dolet a nákladovou kapacitu za přijatelnou cenu. První let letounu V-280 představuje významný milník a pokrok v programu vývoje stroje a přivádí Bell Helicopter o krok blíže k vytvoření nové generace letadel s vertikálním vzletem pro americkou armádu.
>
 
19.12.2017

Wizz Air s evropskou cenou

(red), www.accpr.cz Wizz Air s evropskou cenou
Největší nízkonákladová letecká společnost ve střední a východní Evropě Wizz Air, se stala „Evropskou aerolinkou roku“, když ocenění od organizace Aviation 100 převzala v Londýně na slavnostním večeru konference Airline Economics Growth Frontiers 2017. Aviation 100 ocenila Wizz Air za mimořádně úspěšný rok, protože společnost v posledním roce přepravila rekordní počet cestujících, opět rozšířila svou rozsáhlou síť a na Dubai Airshow navíc oznámila nákup 146 letounů Airbus z rodiny A320neo.
>
 
18.12.2017

Panelová diskuse o využití 3D tisku

(red), www.sclp.cz Panelová diskuse o využití 3D tisku
Svaz českého leteckého průmyslu uspořádal před časem panelovou diskusi o využití 3D tisku v leteckém průmyslu. Hlavními tématy setkání, které proběhlo v nové budově Českého institutu robotiky, informatiky a kybernetiky ČVUT v Praze bylo, jak se dá tato technologie v letectví využít, jaká jsou její úskalí, a používají ji již české firmy, a jaká ji čeká budoucnost.
>
 
17.12.2017

Velký dárek k narozeninám

text, foto: (jjk) Velký dárek k narozeninám
Dne 13. prosince 1937 proběhla kolaudace českobudějovické letiště u Plané. A tak vlastně k osmdesátým narozeninám byla symbolicky 12. prosince 2017 zahájená poslední etapa výstavby a modernizace tohoto největšího jihočeského letiště. Za těch osmdesát let uplynulo mnoho vody a historie českobudějovického vzduchoplavectví (a i tohoto letiště) vydalo na několik publikací. Ostatně i v tomto roce jedna taková, z pera Miroslava Irry a Martiny Vodičkové (s titulem „Osmdesát let letiště České Budějovice“), k těmto narozeninám letiště vyšla. Ale i tak není od věci, několika větami, si stručně osmdesát let tohoto českobudějovického letiště připomenout. Když už má ty kulaté narozeniny, ke kterým dostalo, tedy dostane i ten nový terminál.   
>
 
17.12.2017

Walter na Uralu

(red), www.ge.com Walter na Uralu
Výrobce turbovrtulových motorů GE Aviation Czech (de facto pokračovatel slavné tradice firmy Walter/Motorlet) spojil síly s ruskou firmou UZGA. Souvisí to logicky i s aktivitami obou firem spojenými s výrobou letadel L-410 v Kunovicích. V praxi to znamená, že Uralský závod pro civilní letectví UZGA z Jekatěrinburgu se stává autorizovaným servisním centrem společnosti GE Aviation Czech pro Ruskou federaci. Dohoda mezi oběma stranami byla podepsána v listopadu na česko-ruském podnikatelském fóru v Moskvě. 
>
 
16.12.2017

Šest křížků tažného koně

text, foto: (jjk) Šest křížků tažného koně
Dnes je to už jen občasný návštěvník tuzemských letišť, ale vždy zaujme zvukem svých motorů a i černou stopou, za těmi motory se linoucími. V československém a posléze českém a slovenském vojenském letectvu létaly tyto stroje pouze dva a tak dnes ty sporadické návštěvy našich letišť už jen osvěžují stroje ukrajinských a běloruských společností (a výjimečně i některých dalších). Tento čtyřmotorový stroj se vznesl do nebes poprvé 16. prosince 1957, což znamená, že 16. prosince 2017 oslavil šedesáté narozeniny.
>
 
16.12.2017

Další oběť berlínské epidemie

text, foto: (jjk) Další oběť berlínské epidemie
V pátek 27.října 2017 před půlnocí přistál na letišti Berlin-Tegel poslední let společnosti Air Berlin a společnost se definitivně odebrala do učebnic historie letecké dopravy. Spolu s touto společností se do historie odebrala do historie i společnost Belair a ukončení protozu Air berlin se i fatálně podepsala na ukončení činnosti další švýcarské společnosti Darwin Airline. Ale i přes své dobré ekonomické výsledky pád mateřské společnosti nakonec nepřežila ani letecká společnost založená bývalým automobilovým závodníkem Niki Laudou Niki Luftfahrt GmbH, známá jako Fly Niki. Ta ukončila činnost ve středu 13. prosince 2017.
>
 
16.12.2017

Holding Czechoslovak Group koupil ELDIS Pardubice

(red), www.czechoslovakgroup.cz Holding Czechoslovak Group koupil ELDIS Pardubice
Holding Czechoslovak Group (CSG) koupil stoprocentní podíl společnosti ELDIS Pardubice, s.r.o. od jejích majitelů a zakladatelů. ELDIS je významným českým výrobcem letištních radarů vyvážející své výrobky do několika desítek zemí. CSG je holding průmyslových a obchodních společností sídlících zejména v České republice a na Slovensku, do kterého patří například automobilky Tatra Trucks a Avia Motors nebo Elton hodinářská, výrobce hodinek Prim. 
>
 
15.12.2017

Ocenění do Benešova

(red), www.f-air.cz Ocenění do Benešova
Benešovská letecká škola F AIR, která je jednou ze dvou firem, které v Evropě vlastní oprávnění školit čínské piloty, získala na konci listopadu ocenění „Exportní příběh roku“ v rámci 20. ročníku soutěže Exportní cena DHL UniCredit. Titul společnosti udělila agentura CzechTrade.
>
 
14.12.2017

Sedm linek z Brna do Evropy

(red), www.kr-jihomoravsky.cz Sedm linek z Brna do Evropy
Po odchodu maďarské společnosti WizzAir (a zrušení jejich linek z Brna do Eindhovenu a Londýna – Lutonu) se podařilo na brněnské letiště v Tuřanech nalákat nového dopravce, který bude mít za úkol rozlétat nové destinace. Od letního letového řádu 30.března 2018 začne rumunská letecká společnost Blue Air z Brna létat pravidelné linky do Milána, Říma, Barcelony, Bruselu a Lvova (dvakrát až třikrát týdně), a během letních měsíců navíc do Splitu a Dubrovníku. Rumunský dopravce bude mít také v Tuřanech stále bázovaný jeden ze svých strojů Boeing 737, kterých má v současné době v pěti verzích dvacet osm.
>
 
14.12.2017

Pardubická provozní recese

(red), www.airport-pardubice.cz Pardubická provozní recese

K radosti města, kraje i provozovatele, opět začaly výkony pardubického letiště výrazně stoupat ve srovnání s předchozím období a počty cestujících opět rostou. Zdá se, že by mohlo mezinárodní letiště Pardubice překonat krizi minulých let. Z přepravní statistiky za uplynulých jedenáct měsíců letošního roku se ukazuje, že výkony letiště v roce 2017 vzrostou na více než dvojnásobek roku 2016. Letiště v uplynulém roce 2016 zažilo velmi slabý rok, když odbavilo pouze 31 174 cestujících. Po zahájení letů pro ruské cestovní kanceláře v listopadu tohoto roku dosáhlo letiště počtu cestujících 19 686 odbavených, což je třetí nejúspěšnější měsíc v historii pardubického letiště. 

>
 
13.12.2017

Únavový albatrosí seminář

(red), www.aero.cz Únavový albatrosí seminář
Na začátku prosince odběhl v seminář věnovaný únavovému životu letounů z produkce firmy Aero Vodochody. Seminář pořádalo Aero Vodochody na základě požadavku expertů LOM Praha, a byl zaměřený speciálně na únavovou životnost letounů typu L-39, L-159 a L-39NG.  Akce, kterou vedl vedoucí konstrukce vojenských letadel Aera Miloš Trnobranský a tým statiků a výpočtářů, se zúčastnili také zástupci Odboru vojenského letectví Sekce dozoru a kontroly Ministerstva obrany ČR, Vzdušných sil Armády ČR a také vedoucí představitelé státního podniku LOM Praha a jeho Centra leteckého výcviku v Pardubicích. 
>
 
12.12.2017

V pravé poledne, aneb tři dvanáctky zahájily stavbu terminálu

(jjk), www.kraj-jihocesky.cz, www.c-budejovice.cz, www.airport-cb.cz V pravé poledne, aneb tři dvanáctky zahájily stavbu terminálu
Dne 12. prosince 2017 přesně ve dvanáct hodin, tedy v poledne, byl odhalen základní kámen nového terminálu mezinárodního letiště České Budějovice – Planá. Zahájena tak byla stavba poslední etapy výstavby, a zároveň dokončení modernizace českobudějovického letiště. Dostavba odbavovací haly (a nového světelného dráhového systému) by měla stát zhruba 495 milionů korun, trvat 550 dní, a s dokončením se počítá do května roku 2019. Optimistické předpoklady zahájení plného mezinárodního provozu hovoří o roku 2020. 
>
 
12.12.2017

Jednali uživatelé Gripenů

(red), www.army.cz Jednali uživatelé Gripenů
Uživatelé švédských letounů Saab JAS-36 Gripen se na svém jednání sešli v Praze na konferenci Gripen User´s Group. Jedná se o pravidelné shromáždění, které se koná dvakrát do roka za účasti zemí, které mají ve výzbroji svého vojenského letectva nadzvukový letoun JAS-39 Gripen. Hlavním výstupem konference je dokument zvaný Action List. V něm přítomní sdílí soubor znalostí, poznatků, vědomostí, informací a know-how pro efektivní využití všech vlastností letounu. 
>
 
11.12.2017

Firmy roku vyrábí vesmírné technologie, letecké motory a radary

(red), www.firmaroku.cz, www.zivnostnikroku.cz Firmy roku vyrábí vesmírné technologie, letecké motory a radary
Mezi vítězi dvanáctého ročníku podnikatelských soutěží „Vodafone Firma roku“ a „Česká spořitelna Živnostník roku!“, jsou i firmy, které mají co dočinění s letectvím a kosmonautikou. Mezi firmami bezkonkurenčně uspěla společnost Frentech Aerospace vyrábějící součástky do letadel, raketoplánů, satelitů a vesmírných sond. Druhou příčku obsadil pardubický výrobce radarové techniky firma ERA, a „Odpovědnou firmou“ roku je První brněnská strojírna Velká Bíteš.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

20. ledna 2018 10:00-14:00

Otevřený slet combatů 310 sq.

Praha 5 Zličín (Sobínka)

Přátelský souboj 310. stíhací je skupiny RC modelářů z letiště Sobínka, Modelářské letiště Sobínka Praha 5 Zličín, www.310sq.cz, www.sobinka.eu

 
detail akce
letecké modelářství
 
24. ledna 2018 16:00-19:00

Dny otevřených dveří na VŠO

Praha 1 – Nové Město
Den otevřených dveří - Vysoká škola obchodní v Praze, o.p.s., Praha 1 – Nové Město (Spálená 76/14, v místnosti S1 ve 4.patře), www.vso.cz
 
detail akce
společenská akce
 
7. února 2018 16:00-19:00

Dny otevřených dveří na VŠO

Praha 1 – Nové Město
Den otevřených dveří - Vysoká škola obchodní v Praze, o.p.s., Praha 1 – Nové Město (Spálená 76/14, v místnosti S1 ve 4.patře), www.vso.cz
 
detail akce
společenská akce
 
10. února 2018 19:30-23:59

XXVII. reprezentační letecký ples

Praha 1 (Palác Lucerna)

Český svaz letectví z.s., společnost Aviatik s.r.o., ve spolupráci s Velitelstvím vzdušných sil AČR, LAA ČR, AeČR pořádají tradiční reprezentační letecký ples, hraje Orchestr Karla Vlacha, Praha 1 Nové město, Palác Lucerna, www.aviatik.cz, www.ticketpro.cz

 
detail akce
společenská akce
 
10. února 2018 20:00-23:59

VII.Letecký ples

Rakovník

Letecký ples Aeroklubu Rakovník s vystoupením nejen modelářů, hraje Ideal Band, průvodním slovem Marcely Škábové a tancem a ve stylu filmu Pomáda, Kulturní centrum Rakovník, www.aeroklub-rakovnik.cz, www.kulturnicentrum.cz

 
detail akce
společenská akce
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama