Aktuality RSS

25.02.2017

VZLÚ se účastní na programu EPSILON

(red), www.vzlu.cz VZLÚ se účastní na programu EPSILON
Program EPSILON Technologické agentury České republiky  je zaměřen na zlepšení pozice českého a v globálním kontextu i evropského průmyslu pomocí podpory projektů aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje, jejichž výsledky mají vysoký potenciál pro rychlé uplatnění v nových produktech, výrobních postupech a službách v několika oblastech. V první výzvě programu EPSILON vedeným Technologické agentury ČR získal VZLÚ spolu s průmyslovými partnery financování na 4 výzkumné projekty.
>
 
24.02.2017

Léto v Brně

(red), www.brno-airport.cz Léto v Brně
Pomalu se blíží nová sezona a tak některé z plánů odhalilo i brněnské letiště v Tuřanech. Sezóna od konce března 2017 nabídne cestujícím z brněnského letiště možnost vycestovat prostřednictvím sezónních linek, které budou létat v pravidelných časech minimálně do patnácti destinací. Z toho dvanáct prostřednictvím největší české letecké společnosti Travel Service. Novinkou jsou sezónní linky z Brna přímo do egypských letovisek Hurghada, nebo Marsa Alam, které budou létat dvakrát týdně.  
>
 
23.02.2017

NIMR do Šenova

(red), www.vop.cz NIMR do Šenova
Na veletrhu IDEX 2017 v Abu Dhabi v těchto dnech podepsali zástupci firmy NIMR Automotive a VOP CZ z Šenova u Nového Jičína dohodu o strategické spolupráci při zavedení na trh, výrobě a poprodejní podpoře kompletní řady obrněných vozidel NIMR do zemí Visegrádské 4, tedy České republiky, Polska, Slovenska a Maďarska. Vedoucí představitelé firmy NIMR Automotive ze Spojených arabských emirátů a podniku VOP CZ podepsali smlouvu o spolupráci za přítomnosti zástupců ministerstev obrany obou zemí.
>
 
22.02.2017

Nový bezpilotní letoun

(red), www.czechoslovakgroup.cz Nový bezpilotní letoun
Ve druhé polovině února 2017 na vojenském veletrhu IDEX 2017 v Abu Dhabí ve Spojených arabských emirátech byl úplně poprvé představen nejnovější český bezpilotní letoun CANTAS E. Díky koncepci pohonné soustavy je schopen vertikálního startu a přistání, a nevyžaduje tedy žádné další logistické pozemní vybavení. Také je možné ovládat letoun dálkově a dokáže operovat i v autonomním režimu. Stroj je čistě českou konstrukcí, také pohonné jednotky, datalinkový systém komunikace a systém autopilota mají český původ.
>
 
21.02.2017

Aero se upsalo na tři roky v Ostravě

(red), www.aero.cz Aero se upsalo na tři roky v Ostravě
Společnost Aero Vodochody Aerospace se rozhodla být generálním partnerem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR, které jsou největší leteckou akcí v České republice a také největší bezpečnostní show v Evropě. Aero Vodochody tak střídá v  pozici generálního partnera po sedmi letech švédský SAAB. Vodochodská letecká továrna se zároveň stává letošním generálním partnerem také další letecké akce v České republice, Dne otevřených dveří 21. základny taktického letectva Čáslav.
>
 
20.02.2017

V Karlových Varech už i na střechu

(red), www.kr-karlovarsky.cz V Karlových Varech už i na střechu
​V nemocnici v Karlových Varech už půjde nově přistávat i s vrtulníky, které používá české vojenské letectvo i k poskytování letecké záchranné služby. Dosud totiž nebylo možné na střeše karlovarské nemocnice přistávat, což bylo nevyhovující hlavně pro leteckou záchranku, kterou v Plzeňském a Karlovarském kraji právě provozuje vojenské letectvo s vrtulníky PZL W-3 Sokół, které jsou těžsí než věžně používané typy EC135T2 (případně do nedávna provozované Bell 427).
>
 
20.02.2017

Na Ruzyni v podzemí

(red), www.szdc.cz Na Ruzyni v podzemí
Správa železniční dopravní cesty představila v těchto dnech klíčovou část připravovaného železničního spojení Prahy s Letištěm Václava Havla. Veřejná prezentace a diskuze ke zpracování projektové dokumentace projektu Modernizace a novostavba trati Praha-Veleslavín (včetně) – Praha-Letiště Václava Havla (včetně) proběhla ve čtvrtek 16. února 2017 vpodvečer v posluchárně Fakulty dopravní ČVUT.
>
 
19.02.2017

Posílení v nové sezoně

(red), www.bestcg.com Posílení v nové sezoně
S blížící se jarní, respektive letní sezonou zveřejnila společnost Emirates některé své plány. Od 1. června 2017 uvede třetí denní let mezi Dubají a keňským hlavním městem Nairobi. Od 26. března 2017 pak začne operovat vůbec první komerční Airbus A380 v Jižní Americe, a to na trase Dubaj – Sao Paulo. Od téhož data plánuje Emirates na lince z Dubaje na tokijské letiště Narita do provozu opět zapojit svoji vlajkovou loď A380. Tato změna vyplynula z nedávného nasazení A380 na lety do Moskvy a plánovaného zavedení A380 na trasách do Johannesburgu a Casablancy.
>
 
18.02.2017

Béla Bartok zabloudil, aneb uherský Otesánek v Praze

text, foto: (jjk) Béla Bartok zabloudil, aneb uherský Otesánek v Praze
Před nějakými těmi dny se objevila informace, že německé vojenské letectvo si neví rady s přebytkem transportním letounů Airbus A400M Atlas. Jednou z možností je společné sdílení těchto vojenských transportních letounů s letectvy sousedních partnerů v Severoatlantické alianci. Shodou okolností několik dní po této zprávě se nečekaně na pražském ruzyňském letišti zjevil letoun Boeing C-17 Globemaster III s maďarskými výsostnými znaky, který patří do podobného sdíleného společenství NATO, o kterém se v těchto dnech mluví v souvislosti s letouny A400M Luftwaffe. Při nevlídném počasí na mateřské základně v maďarském městě Pápa tak ve dnech 16. a 17.února 2017 se v Praze zjevil letoun společné aliance NATO Strategic Airlift Capability.
>
 
18.02.2017

VZLÚ pracuje na JTI Clean Sky 2

(red), www.vzlu.cz VZLÚ pracuje na JTI Clean Sky 2
Státní podnik VZLÚ se bude aktivně účastnit třetí a čtvrté výzvy Clean Sky 2 (tzv. Call for Proposals) a bude se to týkat tří výzkumných projektů s označením DREAM, LATTE a INAFLOWT. Program společné technologické inciativy JTI Clean Sky 2 je největším programem evropského výzkumu v oblasti letectví, vzniklý v režimu PPP (Public Private Partneship) mezi evropským průmyslem a výzkumnou sférou na jedné straně a Evropskou komisí na straně druhé. 
>
 
17.02.2017

CPDLC v provozu

(red), www.rlp.cz CPDLC v provozu

Na začátku února roku 2017 byla ve vzdušném prostoru České republiky uvedena do řádného provozu služba Controller–pilot data link communications  CPDLC, tedy datová komunikace mezi řídícím letového provozu a pilotem. Tímto krokem státní podnik Řízení letového provozu ČR splnil téměř s ročním předstihem příslušné legislativní požadavky Evropské komise v této oblasti a rozšířil prostor pro využívání této služby v Evropě. 

>
 
16.02.2017

UL-39 Albi se vrátil na nebe

(red), www.fs.cvut.cz UL-39 Albi se vrátil na nebe
Dne 16. února 2017 se na letišti České Budějovice - Planá opět vznesl letoun UL-39 Albi. Letoun řízený Radimem Štěrbou s nekonvenčním pohonem a vodorovnou ocasní plochou upravenou po nehodě 3.června 2016 absolvoval dva zkušební lety v celkové délce jedné hodiny. Letoun bude absolvovat náročný program letových zkoušek nezbytných k získání letové způsobilosti v kategorii ultralehkých aerodynamicky řízených letounů.
>
 
16.02.2017

ATE poslala do Olomouce záložní stroj

(red), www.zzsol.cz ATE poslala do Olomouce záložní stroj
Letecká záchranná služba v Olomouci má od čtvrtka 16.2.2017 záložní vrtulník Agusta A109K2, který doplní stroj, který už na základně na Tabulovém vrchu funguje. V případě potřeby doplní první vrtulník. Na vyslání záložního stroje se dohodlo vedení olomoucké zdravotnické záchranné služby se slovenskou firmou Air - Transport Europe (ATE), která od roku 2017 v Olomouckém kraji zajišťuje provoz letecké záchranné služby.
>
 
16.02.2017

Společná letecká obrana podepsána

(red), www.army.cz Společná letecká obrana podepsána
Ve středu 15.února 2017 podepsal Ministr obrany České republiky Martin Stropnický a slovenský ministr obrany Peter Gajdoš v Bruselu podepsali smlouvu o spolupráci při vzájemné ochraně vzdušného prostoru České republiky a Slovenska. Stalo se tak na okraj jednání ministrů obrany NATO v Bruselu. Podle českého ministra by měla smlouva začít platit kolem poloviny letošního roku, až ji potvrdí parlamenty a prezidenti obou zemí.
>
 
15.02.2017

Letecký psycholog: Když přijde opilý pilot o řidičák, nikdo se to nedozví. Může dál létat

www.e15.cz Letecký psycholog: Když přijde opilý pilot o řidičák, nikdo se to nedozví. Může dál létat
Nedávné varování Harvardovy Univerzity, že mnoho pilotů trpí depresemi, není tak závažné, jako zrušení psychologických prohlídek. Myslí si to dopravní, letecký a klinický psycholog Oliver Dzvoník z Ústavu leteckého zdravotnictví. Jaktože psychologové nekontrolují zdravotní stav pilotů? A jaké jsou hlavní příčiny vzniku depresí? Více čtěte v E15: Letecký psycholog: Když přijde opilý pilot o řidičák, nikdo se to nedozví. Může dál létat.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

22. března 2017 16:00-18:00

Dny otevřených dveří na VŠO

Praha 1 – Nové Město

Den otevřených dveří - Vysoká škola obchodní v Praze, o.p.s., Praha 1 – Nové Město (Spálená 76/14, v místnosti S1 ve 4.patře), www.vso.cz

 
detail akce
společenská akce
 
24. - 26. března 2017

10er Speedstar 2017

Klatovy - Chaloupky

Klatovy Mai Boogie 1 Pink Skyvan, Soutěž desetičlenných formací v parašutismu, Letiště Klatovy - Chaloupky, www.pink.at, www.pinkskyvan.cz, www.lkkt.cz

 
detail akce
soutěž - parašutismus
 
25. - 26. března 2017

Akce „U“

Kunovice - Uherské Hradiště

Jarní dobrovolnická úklidová akce v Leteckém muzeu v Kunovicích, Letiště Kunovice - Uherské Hradiště, www.museum-kunovice.cz, www.lkku.cz

 
detail akce
společenská akce
 
25. března 2017 10:00-18:00

Akce Záložka Vyškov

Vyškov

Seminář a školení o bezpečnosti létání s možností vyzkoušet odhoz záložního padáku na lanové dráze z parašutistického trenažéru, Letiště Vyškov, www.paramotors.cz, www.laacr.cz

 
detail akce
PGL
 
25. března 2017 11:00-21:00

Dynamic Tour – Indoor v Hurricane Factory Praha

Praha - Letňany (Skydive arena)

Parašutistická soutěž ETL Indoor ve větrném tunelu, HF Arena Praha – Letňany, www.skydivearena.cz (jan.klapka@parashop.cz), www.hurricanefactory.com

 
detail akce
soutěž - parašutismus
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama