Aktuality RSS

10.02.2018

V Benešově Sichuan Airlines a CAFUC

(red), www.f-air.cz V Benešově Sichuan Airlines a CAFUC
Ve dnech 24. až 26. ledna 2018 navštívila leteckou školu F Air delegace z největší letecké školy na světě Civil Aviation Flight University of China (CAFUC) vedená viceprezidentem Ouyangom spolu se zástupci ze Sichuan Airlines. Delegace absolvovala během tří dnů setkání se zástupci vyšších územních samosprávných celků, setkání na Ministerstvu dopravy a dopravní fakultě ČVUT.
>
 
10.02.2018

Ještě přískok do muzea

(red), www.museum-kunovice.cz Ještě přískok do muzea
Krátký přelet aneb finální přesun do muzea. Organizátoři „Velkého přeletu“ splnili další závazek, na který se složili startéři „Velkého přeletu“ na Startovač.cz. Tím bylo vybudování zpevněného betonového stání pro letoun TU-154M (OK-BYZ) "Naganský expres". Výraznou změnou oproti původnímu plánu je i finální umístění „Naganského expresu“. Vedení města Kunovice navrhlo a schválilo větší rozšíření plochy muzea, než bylo původně zamýšleno, a navíc se také podílí na probíhající opravě a rozšíření oplocení.
>
 
09.02.2018

Obloha houstne

(red), www.rlp.cz Obloha houstne
Státní podnik Řízení letového provozu České republiky zaznamenal v roce 2017 opět historicky rekordní objem letecké dopravy v českém vzdušném prostoru. Vyhodnocení provozních výsledků potvrdilo výbornou kondici mezinárodní letecké dopravy a dlouhodobou atraktivitu českého vzdušného prostoru a letiště Praha pro letecké dopravce. Celkový počet pohybů nad Českou republikou v roce 2017 vzrostl na 853 420.  Meziroční nárůst ve srovnání s rokem 2016 činí dvě procenta, a to 836 619.     
>
 
08.02.2018

Ruzyně pátým nejrychleji rostoucím letištěm v Evropě

(red), www.prg.aero Ruzyně pátým nejrychleji rostoucím letištěm v Evropě
Pražské mezinárodní letiště v Ruzyni se v roce 2017 umístilo na pátém místě mezi nejrychleji rostoucími letišti v Evropě v kategorii 10 – 25 milionů odbavených cestujících. Vyplývá to z nejnovějších dat Mezinárodního sdružení letišť Airports Council International (ACI). Pražské letiště vyneslo v loňském roce na pátou příčku rekordních 15,4 milionů odbavených cestujících. To představuje 17,9 procentní meziroční nárůst. Všechna evropská letiště v dané kategorii přitom rostla v průměru o 11,3 procenta. 
>
 
07.02.2018

Retrospektiva Kamila Lhotáka v Obecním domě

(red), www.obecnidum.cz Retrospektiva Kamila Lhotáka v Obecním domě
Retro Gallery připravila dosud nejobsáhlejší retrospektivní výstavu maleb Kamila Lhotáka, na které jsou představena malířova díla v celé široké škále motivů a stylů. Projekt výstavy Kamila Lhotáka v Obecním domě de facto navazuje na výstavu KL 38-65, obrazy Kamila Lhotáka 1938-1965, pořádanou na přelomu roku 2016 a 2017 v Severočeské galerii výtvarného umění v Litoměřicích a na výstavu Sic Itur Ad Astra v Museu Kampa z roku 2015, velkoryse tak uzavře pomyslný triptych těchto výstav.
>
 
06.02.2018

SpaceX Falcon Heavy ve vesmíru

text:(jjk), www.spacex.com, foto: www.spacex.com SpaceX Falcon Heavy ve vesmíru
Z floridského Mysu Canaveral 6.února 2018 úspěšně odstartovala k prvnímu testovacímu letu raketa společnosti SpaceX Falcon Heavy, která je nejsilnějším raketovým nosičem v současnosti (druhým nejsilnějším v historii). Americká společnost vizionáře Elona Muska chce raketu v budoucnu využívat k letům na Měsíc a Mars, ale i k vynášení objemnějších družit, satelitů a kosmických lodí s lidskou posádkou na oběžnou dráhu. V nákladovém prostoru byl místo neužitečné zátěže (třeba v podobě betonového kvádru), používané při podobných testovacích letech měla raketa Falcon Heavy elektromobil Tesla Roadster s figurinou Starmana ve skafandru vyvinutém firmou SpaceX.
>
 
06.02.2018

Opeřeným letcem roku 2018 – sýček obecný

text, foto: www.birdlife.cz Opeřeným letcem roku 2018 – sýček obecný

Česká společnost ornitologická vyhlásila Ptákem roku 2018 sýčka obecného. Sýček převzal pomyslné žezlo od datla černého a po lesích se teď pozornost ochranářů i veřejnosti upírá na zemědělskou krajinu. Udělením titulu u nás téměř vyhynulé sově Česká společnost ornitologická upozorňuje na osud, který hrozí mnoha dalším druhům zemědělské krajiny. S intenzivním obděláváním krajiny totiž zaniká její pestrost a s ní mizí i jeden živočich za druhým. Drobná sova považovaná dříve v některých kulturách za předzvěst smrti, je teď sama v ohrožení. 

>
 
06.02.2018

S Emirates do Santiaga de Chile

(red), www.bestcg.com S Emirates do Santiaga de Chile
Společnost Emirates na jihoamerický kontinent nelétá moc často a tak nová linka, která bude obsluhována pětkrát týdně do Santiaga de Chile, bude teprve čtvrtou. Ale díky tomuto spoji budou letadla Emirates létat do brazilského Sao Paula dvanáctkrát týdně, protože v Brazílii bude mezipřistání. A mezi Chile a Brazílií budou moci pasažéři cestovat se společností Emirates už od prázdnin, tedy od 5. července 2018. 
>
 
05.02.2018

Do Iráku i jinam…

(red), www.army.cz Do Iráku i jinam…
Česká armáda se vydala na svou další misi do Iráku a v posledních dnech i Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky projednala plán dalších armádních misí. V souladu se schváleným mandátem vyslala Česká republika předposlední týden v lednu roku 2018 do Iráku výcvikovou jednotku chemického vojska (VJChV-I). Současně s tím Poslanecká sněmovna projednala účast ozbrojených sil České republiky na 142 vojenských cvičeních mimo území České republiky a účast ozbrojených sil jiných států na 69 vojenských cvičeních na území České republiky v roce 2018.
>
 
04.02.2018

Tři stupně BTDC na čtvrté místo

(red), http://airrace.redbull.com, www.martin-sonka.cz Tři stupně BTDC na čtvrté místo
V Abú Zabí, v hlavním městě Spojených arabských emirátů začala nová sezona Mistrovství světa seriálu Red Bull Air Race pro rok 2018. Úřadující vicemistr světa Martin Šonka v prvním závodě sice zaletěl třetí místo v celkovém pořadí, ale pozávodní technická kontrola zjistila, že o tři stupně posunuté nastavení předstihu (místo stanovených 25º BTDC to bylo 28º BTDC) neodpovídá technickým předpisům. Martin Šonka tak přišel o třetí místo a skončil nakonec čtvrtý. Zvítězil Američan Michael Goulian, stříbro vybojoval obhájce titulu, japonský pilot Yoshihide Muroya a na třetí místo byl dodatečně zařazen americký pilot Kirby Chambliss.
>
 
04.02.2018

V Ostravě o čtvrtinu

(red), www.airport-ostrava.cz V Ostravě o čtvrtinu

Ostravské mezinárodní letiště Leoše Janáčka v Mošnově u Nového Jičína odbavilo v roce 2017 nejvíce cestujících za posledních devět let. V uplynulém roce letiště Leoše Janáčka odbavilo přes 324 tisíc cestujících. Na celkovém šestadvaceti procentním nárůstu se v největší míře podíleli cestující na pravidelných linkách a sezónních pravidelných spojích do letních destinací. 

>
 
03.02.2018

Puschnerův sborník, aneb vzpomínka po sto deseti letech

(jjk), Vydalo Město Ústí nad Labem, Tiskárna SLON Ústí nad Labem, 2001 Puschnerův sborník, aneb vzpomínka po sto deseti letech

Asi málokomu je známo jméno Konrad Puschner. Tedy přece jenom ho někdo zná a i o něm něco napsal. Konrad Puschner byl ústecký letecký průkopník, který upadl v zapomnění po svých nezdařených leteckých pokusech na Mariánské skále v roce 1908. Od těchto pokusů letos tedy uplynulo už sto deset let. O tomto letci se nezmiňují ani německé publikace, ale na jméno Konrad Puschner a jeho letecké pokusy narazil v roce 1982 ústecký historik PhDr. Vladimír Kaiser v Aussiger Sonntagsblatt (Ústeckém nedělním listě) z 21. listopadu 1908. Vladimír Kaiser rovněž informace o Puschnerovi zveřejnil v Ústeckých přehledech v roce 1984 a také v Dějinách města Ústí nad Labem v roce 1995. A na tohoto leteckého experimentátora jsem byl Vladimírem Kaiserem v loňském roce upozorněn, včetně toho, že na Puschnerovo téma vyšla v roce 2001 útlá knížka povídek studentů ústeckých středních škol z literární soutěže „Po stopách Konrada Puschnera“. Toto téma jistě patří k historii létání u nás, a protože publikace vyšla pouze ve velmi omezeném nákladu, za její poskytnutí a svolení k publikování lze PhDr. Vladimíru Kaiserovi na tomto místě poděkovat. Zcela jistě mnohé překvapí, že někdo jako Konrad Puschner v dějinách tuzemské aviatiky existoval.

>
 
03.02.2018

Spolupráce na rozvoji turistického ruchu

(red), www.prg.aero Spolupráce na rozvoji turistického ruchu

Rozvoj turismu v České republice a přímých leteckých spojení se světem závisí na podpoře incomingu, říkají klíčové instituce v oblasti cestovního ruchu. Zástupci hlavního města Prahy, Středočeského kraje, Letiště Praha, CzechTourism a Prague City Tourism se domluvili na spolupráci v oblasti podpory příjezdového cestovního ruchu. Za účasti primátorky Adriany Krnáčové, hejtmanky Středočeského kraje Jaroslavy Pokorné Jermanové, předsedy představenstva Letiště Praha Václava Řehoře, ředitelky agentury CzechTourism Moniky Palatkové a statutárního zástupce Prague City Tourism Petra Slepičky se shodli na společné účasti na zahraniční prezentaci České republiky jako atraktivní turistické destinace a podpoře leteckých spojení s Prahou. 

>
 
02.02.2018

Martin Šonka a Petr Kopfstein proti sobě

(red), www.airrace.redbull.com Martin Šonka a Petr Kopfstein proti sobě
Martin Šonka a Petr Kopfstein v prvním kole Red Bull Air Race 2018 nastoupí proti sobě. V prvním závodě nové sezóny Mistrovství světa Red Bull Air Race 3.února 2018 v Abu Dhabi v kvalifikaci skončil Martin Šonka sedmý a Petr Kopfstein osmý. V prvním kole závodu tak budou soupeřit dva čeští piloti spolu navzájem. Jistou výhodou je, že tedy český pilot vcelku jistě postoupí do první osmičky. Kvalifikaci vyhrál německý pilot Matthias Dolderer, před Michaelem Goulianem a obhájcem titulu, Japoncem Yoshihide Muroyou.
>
 
02.02.2018

Létající pojištění

(red), www.ervpojistovna.cz Létající pojištění
Zákazníci Českých aerolinií mohou od prosince 2017 těžit z nového partnerství Českých aerolinií a ERV Evropské. Kdokoli si může zároveň s letenkou zakoupit na u Českých aerolinií také cestovní pojištění nebo pojištění storna. ERV Evropská a její sesterské společnosti ze skupiny ERV zvítězily v tendru vypsaném pro jedenáct evropských zemí.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

21. března 2018 16:00-19:00

Dny otevřených dveří na VŠO

Praha 1 – Nové Město

Den otevřených dveří - Vysoká škola obchodní v Praze, o.p.s., Praha 1 – Nové Město (Spálená 76/14, v místnosti S1 ve 4.patře), www.vso.cz

 
detail akce
společenská akce
 
22. března 2018 17:00-20:00

Beseda na Albertově – Jacek Kerum

Praha 2 (ČVUT Fd)
Odborná společnost letecká ČR pořádá besedu: Jacek Kerum – Ústav fyziky atmosféry AV ČR; Nebezpečné meteorologické jevy, Praha 2, Dopravní fakulta ČVUT na Albertově, Horská 3, www.czaes.org, www.fd.cvut.cz, www.facebook.com/OSLCR/
 
detail akce
společenská akce
 
24. března 2018 10:00-18:00

Akce Záložka Vyškov

Vyškov

Seminář a školení o bezpečnosti létání s možností vyzkoušet odhoz záložního padáku na lanové dráze z parašutistického trenažéru, Letiště Vyškov, (paramotory@laacr.cz), www.laacr.cz

 
detail akce
PGL
 
24. března 2018 10:00-22:00

Mít křídla - X. ročník festivalu amatérských leteckých filmů

Dolní Dobrouč

Spolek přátel vzduchoplavby Letohrad a ORFilm pořádá amatérský filmový festival s leteckou tematikou „MÍT KŘÍDLA“ (poslední termín přihlášení je do 11. 3. 2018 pardpsv@seznam.cz, Dolní Dobrouč (kino), www.spvletohrad.cz, www.orfilm.eu

 
detail akce
film
 
24. - 25. března 2018

Balóny nad Prahou 2018 ZMĚNA !!!

Praha

Fundraisingová akce Českého balónového svazu jejíž cílem je zvýšit povědomí o balónovém sportu a využít tuto akci k podpoře Dětského centra Paprsek (ZRUŠENÝ TERMÍN 3.-4.3., 10.-11.3. a 17.-18.3.2018), Startoviště Praha (místo bude upřesněno podle počasí), www.balonynadprahou.cz

 
detail akce
balony
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama