Aktuality RSS

10.04.2017

Nízkonákladové aerolinky míří za oceán, také díky novým letadlům

www.e15.cz Nízkonákladové aerolinky míří za oceán, také díky novým letadlům
Zatímco lety mezi evropskými zeměmi se pomalu stávají výsadou téměř výhradně nízkonákladových aerolinií, vzdušná doprava přes Atlantský oceán zůstávala po dlouhou dobu neochvějným polem působnosti klasických aerolinek. Během několika posledních let se však i na tyto trasy vydávají společnosti, které si kladou za cíl srazit cenu přepravy na minimum. A jejich obchodní model následují už takoví velikáni, jako Lufthansa nebo British Airways. Více čtěte v E15: Nízkonákladové aerolinky míří za oceán, také díky novým letadlům.
>
 
09.04.2017

Ten, který předběhl svou dobu…

text: (jjk),foto: www.boeing.com Ten, který předběhl svou dobu…
Letoun, který předběhl svou dobu, stal se doslova nadčasovým, a zdaleka není na konci své kariéry. Dne 9.dubna 1967 se vznesl do vzduchu první letoun Boeing 737-100 (respektive verze -130) a od té doby dalších jeho téměř devět a půl tisíce sourozenců. Ve firmě Boeing se prostě podařilo vymyslet letoun, který se koncepčně mimořádně povedl. A díky dalším a dalším modernizacím, zcela jistě letouny typu Boeing 737 ještě dlouho nezmizí ani z oblohy, a ani z výrobní linky mateřského závodu.
>
 
09.04.2017

Seminář bezpečných přistání

(red), www.laacr.cz Seminář bezpečných přistání
Svaz ultralehkého létání  Letecké amatérské asociace České republiky společně s Aeroklubem Havlíčkův Brod pořádá tradiční Seminář bezpečných přistání 14. - 15. dubna 2017 na havlíčkobrodském letišti. Na programu bude v pátek od 10,00 hodin teoretická část, po obědě a v sobotu pak praktické létání se zkušenými instruktory. 
>
 
08.04.2017

Ze Sibiře přes Brusel až do Prahy

text, foto: (jjk) Ze Sibiře přes Brusel až do Prahy
Pokračovatel slavné belgické letecké společnosti Sabena, které před několika lety poněkud neslavně skončila, se množná překvapivě, začal i na linkách do Prahy objevovat s letounem východní provenience, konkrétně produktu z leteckého závodu v Komsomolu na Amuru. Belgická letecká společnost Brussels Airlines si totiž pronajala tři letouny Suchoj Superjet SSJ100 od irské společnosti CityJet (EI-FWA,-FWB,-FWD) a od 1. dubna 2017 se s nimi začala objevovat i na pravidelných linkách v Praze. A 8.dubna 2017 i v plných barvách společnosti Brussels Airlines, protože další dav stroje jsou v barvách irských CityJet.
>
 
08.04.2017

Tři v jednom

(red), www.bestcg.com Tři v jednom

Letecká společnost Emirates slavnostně spustila v posledním březnovém týdnu tři nové lety, které bude obsluhovat její Airbus A380. Dvoupatrová letadla budou operovat na trase Dubaj – Sao Paulo, Casablanka a Tokio Narita. Po zahájení provozu do těchto třech destinací je Emirates první leteckou společností, která obsluhuje pravidelné lety A380 v Latinské Americe a severní Africe. Zapojení letadla A380 při letech do Sao Paula mimo jiné připomíná deset let od zahájení letů společnosti Emirates do Brazílie. Ty odstartoval denní let mezi Dubají a Sao Paulem v říjnu roku 2007. Lety na letiště Narita byly již dříve obsluhovány letadly A380. 

>
 
07.04.2017

Blíží se nástupce Concordu? Nadzvukové letectví se znovu vrací

www.e15.cz Blíží se nástupce Concordu? Nadzvukové letectví se znovu vrací
Od prvního letu legendárního nadzvukového letounu Concorde letos uplynulo 48 let, společně s ruským Tupolevem Tu-144 znamenal předzvěst nové éry dopravy. Ta však netrvala příliš dlouho, poslední nadzvukový dopravní stroj kvůli mnohým problémům dolétal v roce 2003. Po dvou dekádách by však mohla letecká doprava znovu zrychlit, s různými projekty přišlo v poslední době hned několik společností. Více čtěte v E15: Blíží se nástupce Concordu? Nadzvukové letectví se znovu vrací.
>
 
06.04.2017

Obnovení LHS s redukční dietou

(red), www.eagri.cz Obnovení LHS s redukční dietou
Po výrazném útlumu (de facto zrušení) před pěti lety a po několika letech tápání Ministerstvo zemědělství do jisté míry obnovilo provoz Letecké hasičské služby, ale v poněkud omezeném a výrazně skromnějším modelu proti minulosti. Obnovená LHS však působí jako po hodně brutální redukční dietě, když vzpomeneme, že do roku 2012 existovalo devět základen a úplně původně jich bylo dvacet. S novým modelem fungování tak byla od 1. dubna 2017 spuštěna Letecká hasičská služba, kterou Ministerstvo zemědělství zajišťuje, a která má za úkol hašení lesních požárů, a to s využitím tří letadel soukromých společností a dvou vrtulníků Policie České republiky.
>
 
05.04.2017

Osmdesáté narozeniny ruzyňského letiště…

text, foto: (jjk) Osmdesáté narozeniny ruzyňského letiště…
Ve středu 5. dubna 2017 uplynulo přesně 80 let od začátku fungování v současnosti největšího tuzemského letiště a za ta léta se jeho podoba výrazně změnila a narostl výrazně počet odbavených cestujících a za celou dlouhou historii bylo na ruzyňském letišti odbaveno více než dvě stě milionů pasažérů a více než čtyři miliony civilních letů. Původně letiště s terminálem od Adolfa Benše mělo pět travnatých vzletových a přistávacích drah a jedno odbavovací „nádraží“ jak se tehdy říkalo a dnes má letiště tři civilní a dva cargo terminály (plus samostatné odbavení pro General Aviation) a dvě zpevněné vzletové a přistávací dráhy s délkou 3 715 metrů. 
>
 
05.04.2017

UPOZORNĚNÍ !!! Přechodné uzavření plochy SLZ Borek!!!

(red) UPOZORNĚNÍ !!! Přechodné uzavření plochy SLZ Borek!!!
​Pro aviatiky v Praze a Středočeském kraji (a nejen tam) si dovolujeme zveřejnit důležité: Po dobu tří dnů, a to od 6. dubna 2017 12:00 hodin (SELČ) do 8. dubna 2017 20:00 hodin (SELČ) bude letiště Borek (Plocha SLZ neveřejná/registrovaní, jejímž provozovatelem je Brandýskoboleslavský Aeroklub) uzavřeno pro veškerý provoz z důvodů natáčení filmu.
>
 
04.04.2017

WizzAir v Moldávii

(red), www.wizzair.com WizzAir v Moldávii

Největší nízkonákladový letecký dopravce ve střední a východní Evropě Wizz Air otevřel na konci března 26. základnu v Kišiněvě, v Moldavské republice. Na letišti Kišiněv má základnu jedno z nových letadel Airbus A320 letecké společnosti, která odtud provozuje sedm nízkonákladových linek, včetně dvou nových leteckých spojení do Berlína a Barcelony. WizzAir kromě slavnostního otevření nové základny oslavil také překonání hranice půl milionu cestujících, které přepravil na svých nízkonákladových linkách z Kišiněva. 

>
 
03.04.2017

Od dubna je v provozu nový simulátor L-410

(red), www.catc.cz Od dubna je v provozu nový simulátor L-410
Czech Aviation Training Centre (CATC), dceřiná společnost státního podniku Řízení letového provozu, začala od 1. dubna 2017 s výcvikem pilotů na letovém simulátoru L-410, který tak říkajíc na klíč vyrobila na zakázku kanadská společnost CAE. Simulátor splňuje veškeré předpisové požadavky pro nejvyšší úroveň těchto zařízení dle standardů ICAO, EASA i FAA.
>
 
02.04.2017

Aero L-159 Alca zpět do výroby

(red), www.aero.cz Aero L-159 Alca zpět do výroby
Vodochodská letecká továrna Aero Vodochody Aerospace a.s. představila nově vyrobený letoun Aero L-159 v pátek 31.března 2017. Stalo se tak třináct let po ukončení sériové výroby letounů L-159 a nyní je Aero Vodochody připraveno znovu začít dodávat nové letouny tohoto typu. V roce 2016 Aero Vodochody vyrobilo a dodalo dvoumístnou verzi L-159 jednomu ze svých zahraničních zákazníků, a tento letoun se stal také tím, který byl představen představitelům státu. Díky tomu, že se na trhu s letadly této kategorie změnila situace, bude podle poptávky zákazníků, možné se vrátit k sériové výrobě těchto letounů, které doplní s největší pravděpodobností i výrobu modernizované verze L-39NG.
>
 
02.04.2017

Pět let s programem

(red), www.skyteam.com Pět let s programem

Před pěti lety představil SkyTeam program SkyPriority a jako vůbec první globální letecká aliance začal nabízet přednostní výhody pro nejlepší zákazníky. Program SkyPriority usnadňuje létání cestujícím první třídou, třídou Business a členům programu Elite Plus u všech členských leteckých společností SkyTeamu. V současnosti je k dispozici na více než tisíc letištích na celém světě.

>
 
01.04.2017

První pomoc se snesla z nebe

text, foto: (jjk), Denní Telegraf: sobota 2.září 1995; První pomoc se snesla z nebe
Dnes 1.dubna 2017 slaví Letecká záchranná služba třicáté narozeniny, ale tehdy byla ještě letecká záchranka mladá. Psal se rok 1995 a Letecká záchranná služba existovala v Československu téměř šest let a následně v samostatných republikách dva roky. Tedy celkem osmým rokem. V té době už samozřejmě byla střediska Letecké záchranné služby rozprostřena stejně jako jsou dnes, jen s tím rozdílem, že teprve nedávno ukončilo činnost středisko Kryštof 17 v Havlíčkově Brodě. Jedním z důvodů byl překryv se střediskem v Jihlavě a druhým to, že i vojenské letectvo v Havlíčkově Brodě utlumilo svou činnost. A do (dnes už neexistujícího) periodika Denní telegraf jsem tedy 2.září 1995 o letecké záchrance cosi o historii a činnosti sepsal. Při těch třicátých narozeninách se možná dvaadvacet let stará vzpomínka hodí… 
>
 
01.04.2017

Výsledky zkušebního provozu letecké záchranné služby v ČSSR

(jjk), Letectví+kosmonautika 3/88 Výsledky zkušebního provozu letecké záchranné služby v ČSSR
Na „Apríla“ 1.dubna 1987 v 7 hodin a 15 minut, byl v Praze spuštěn zkušební provoz letecké záchranné služby pro oblast hlavního města a Středočeský kraj. Cílem bylo ověřit činnost a efektivnost letecké záchranky v československých podmínkách a celému, v té době vlastně experimentu,  předcházela rozsáhlá příprava sestávající ze zabezpečení financí, provozovatele vrtulníku, speciální zdravotnické výstroje a její zástavby, zdravotnické prověrky a vyškolení personálu, přípravy přistávacích ploch, organizace systému letecké záchranné služby a v neposlední řadě z koordinace všech provozních služeb. K 1. červenci 1987 pak probíhal zkušební provoz i ve Středoslovenském a Východoslovenském kraji. Zhodnocení tohoto zkušebního provozu zveřejnil časopis Letectví + kosmonautika ve svém třetím čísle v roce 1988. V každém případě byl 1.dubna 1987 položen fundamentální základ dalšího pilíře zdravotnické služby, která, i přes mnohá příkoří v posledních měsících, patří k těm nejlepším a neprofesionálnějším v Evropě….
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

28. - 29. dubna 2017

Mistrovství ČR & SR Indoor 2017

Praha - Letňany (Skydive arena)

Mistrovství České republiky a Slovenské republiky Indoor ve větrném tunelu, HF Arena Praha - Letňany www.skydivearena.cz, www.aecr.cz, www.hurricanefactory.com

 
detail akce
soutěž - parašutismus
 
29. dubna - 7. května 2017

13. Jarní pohár Jeseníků 2017

Šumperk

Jarní pohár Jeseníků 2017 v plachtění, Letiště Šumperk, www.aeroklub-sumperk.cz, www.gliding.cz, www.soaringspot.com, www.jpj-sumperk.cz

 
detail akce
soutěž - plachtění
 
29. - 30. dubna 2017

Den ve vzduchu s Radiem Kiss Proton 2017

Plasy

15. ročník největší letecké show na západě Čech, Letiště Plasy, www.akplasy.cz, www.denvevzduchu.cz

 
detail akce
letecký den
 
29. dubna 2017 10:00-16:00

Tankový den

Mladá - Milovice

Celodenní zábavu pro děti i jejich rodiče a třeba i prarodiče v Parku Mirakulum a na Tankodromu Milovice, Park Mirakulum – Tankodrom Milovice, Letiště Mladá, www.mirakulum.cz, www.tankodrommilovice.cz

 
detail akce
společenská akce
 
29. dubna 2017 10:00-17:00

Zahájení sezony Leteckého muzea Kbely

Praha - Kbely (VHÚ)

Letecké muzeum Kbely Vojenského historického ústavu, otevřeno do 31. října 2017, 10,00 hodin až 18,00 hodin (hangáry se uzavírají v 17,30 hod.), vstup zdarma, Letiště Praha - Kbely, www.vhu.cz

 
detail akce
společenská akce
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama