Aktuality RSS

09.03.2017

Velké nákupy

(red), www.army.cz Velké nákupy
Ministerstvo obrany České republiky v těchto dnech podepsalo tři smlouvy na nákup techniky, výzbroje a munice za téměř 3,5 miliardy korun. Smlouvy zajišťují dodávky malorážové munice od společnosti Sellier&Bellot, neprůstřelných vest od společnosti Argun a čtyř bojových vozidel pro speciální síly od společnosti SVOS Přelouč. Ministerstvo chce v letošním roce uzavřít smlouvy nebo finalizovat projekty na modernizaci výzbroje a výstroje v celkové hodnotě 25 miliard Kč.
>
 
08.03.2017

Ve Vodochodech lze pokračovat

(red) Ve Vodochodech lze pokračovat
V těchto dnech Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost Ministerstva životního prostředí proti rozsudku, který umožňuje rozšíření Letiště Vodochody. A tak je možné v přípravách na rozšíření a modernizaci letiště pokračovat. Původní kladný posudek z roku 2013 obsahoval přes sto dvacet podmínek, které investor musel splnit. Týkalo se to například dostavby přivaděče na dálnici D8 nebo omezení pro noční lety.
>
 
08.03.2017

Hostovací pravidla pro létání do Rakouska

(red), www.laacr.cz Hostovací pravidla pro létání do Rakouska
Letecká amatérská asociace zveřejnila první informace o hostovacích pravidlech pro létání do Rakouska. Od 1.března 2017 začala v Rakousku platit dlouho očekávaná tzv. hostovací pravidla (Guest rules)​ pro PG, ZK, MZK, ULV a ULL. Přinášíme první informace, dostupný zákon je zatím publikován pouze v němčině, v rakouském AIP zatím informace chybí.  LAA ČR dlouhodobě jednala s rakouskými orgány o řešení problematiky létání se SLZ do Rakouska. LAA ČR jedná o zpřesnění informací tak, aby bylo možné podat ucelenou informaci.​
>
 
07.03.2017

ČSA v zisku

(red), www.csa.cz ČSA v zisku
V loňském roce 2016 dosáhly České aerolinie celkového zisku ve výši 241 milionů korun podle neauditovaných výsledků hospodaření. Ve srovnání s předchozím rokem 2015, ve kterém společnost skončila v zisku ve výši 223 milionů korun, se jedná o zlepšení o osm procent. Provozní výsledek hospodaření za rok 2016 skončil pro ČSA ziskem ve výši 285 milionů korun.
>
 
06.03.2017

Do Kambodže od léta

(red), www.bestcg.com Do Kambodže od léta
Kambodžský Phnompenh bude 1. července 2017 nejnovější destinací společnosti Emirates. Do Kambodže bude létat Boeing 777-300ER. Nová linka Dubaj-Rangún-Phnompenh umožní rovněž cestujícím z Myanmaru navštívit Kambodžu a naopak. Emirates tak bude jedinou leteckou společností, která nabídne přímé spojení mezi těmito dvěma indočínskými městy. Společně s uvedením denních letových služeb z Dubaje do Phnompenhu bude navíc představena i přímá linka do Hanoje, díky níž cestující do vietnamské metropole nebudou muset přestupovat v Rangúnu. 
>
 
05.03.2017

Třicet let „Tři sta dvacítky“

text, foto: (jjk) Třicet let „Tři sta dvacítky“
Dne 22. února 1987 se vznesl do oblak první stroj typu Airbus A320 a zahájil tak novou etapu souboje mezi konkurenty v leteckém průmyslu. Tehdy byl podnik Airbus Industrie teprve mladým konsorciem vzniklým kolem podniků Aérospatiale, MBB - Messerschmitt-Bőlkow-Blohm (Hamburger Flugzeugbau/Deutsche Airbus), British Aerospace Plc. (BAE Systems) a CASA. Společný podnik měl za sebou úspěšné letouny typu Airbus A300 a A310, ale s novým letounem se vrhl na trh a do přímé konkurence s letouny Boeing 737. A jak dnes víme, byl to šťastný krok, protože dnes jsou největšími firmami v leteckém průmyslu právě Boeing a Airbus…
>
 
05.03.2017

Ryanair do Pardubic

(red), www.ryanair.com Ryanair do Pardubic
Irský nízkonákladový dopravce Ryanair začne od října letošního roku létat z letiště v Pardubicích a to hned třikrát týdně. Spojení mezi letištěm Pardubice a Londýn – Standsted by podle předpokladů mělo přinést letišti padesát tisíc cestujících ročně. Dosud Ryanair v České republice létá pravidelně do Prahy, Brna a Ostravy. Pardubice jsou tedy čtvrtou destinací na území České republiky. Pro Pardubice by to měla být významná vzpruha po té, co z ekonomických důvodů ukončily provoz ruské letecké společnosti.
>
 
04.03.2017

Stěhování…

text, foto: (jjk) Stěhování…
Posledních několik let si aviatici zvykli, že firma OKAir, která provádí i servis letadel, sídlí kousek nad Berounem na letišti v Bubovicích. Pravda, na tomto letišti není zdaleka takový provoz jaký býval ještě v osmdesátých letech, a bohužel ani (po neblahých zkušenostech) druhdy populární letištní restaurace, dlouhá léta není v provozu, ale i tak jistě mnohého zamrzí, že se o jednu společnost provoz na tomto letišti ztenčí. Z Bubovic se do Příbrami (i vzhledem k tomu, že kvalitní asfaltová dráha není tráva) v těchto dnech odstěhovala firma OKAir, mnoho let spjatá právě s Bubovicemi. 
>
 
04.03.2017

Zdravotnictví v novém

(red), www.bestcg.com Zdravotnictví v novém
Lety odkloněné ze své původní trasy z důvodu nutné lékařské pomoci pasažérům tvoří zlomek z celkového počtu milionů spojů provozovaných aerolinkami během roku, ale i tak pro ně představují vysoké náklady. Stále více lidí v současnosti cestuje letadlem, proto přibývá také pohotovostních situací vzniklých na palubě. Emirates coby největší letecká společnost v rámci mezinárodní dopravy provozuje týdně více než tři a půl tisíce odletů, a v roce 2016 tak zajistila přes 194 000 letů. V těchto dvanácti měsících musela z důvodu lékařské pohotovosti odklonit více než 60 letů. 
>
 
03.03.2017

Mezi nebeské akrobaty odletěl Jiří Saller

text, foto: (jjk), foto: Aleš Karban Mezi nebeské akrobaty odletěl Jiří Saller
Po krátké těžké nemoci opustil vzduchoplavectvo Jiří Saller (*17.9. 1952 - †2.3.2017). Rodák z Hradce Králové nalétal pět a půl tisíce hodin, z toho tři tisíce jako akrobatický pilot. V sedmdesátých a osmdesátých letech reprezentoval Československo na světových a evropských šampionátů, kde získal několik cenných kovů a v akrobacii pokračoval i po roce 1990, kdy až do roku 2015 byl členem slavné akrobatické skupiny Sky Box, respektive Flying Bulls Aerobatics Team…
>
 
03.03.2017

Letecký psycholog: Piloti z nás mají respekt. Bojí se, co by se o sobě mohli dozvědět

www.e15.cz Letecký psycholog: Piloti z nás mají respekt. Bojí se, co by se o sobě mohli dozvědět
Nedávné varování Harvardovy Univerzity, že mnoho pilotů trpí depresemi, není tak závažné, jako zrušení psychologických prohlídek. Myslí si to dopravní, letecký a klinický psycholog Oliver Dzvoník z Ústavu leteckého zdravotnictví. Jaktože psychologové nekontrolují zdravotní stav pilotů? A jaké jsou hlavní příčiny vzniku depresí? Více čtěte v E15: Letecký psycholog: Piloti z nás mají respekt. Bojí se, co by se o sobě mohli dozvědět.
>
 
02.03.2017

Kašparova devadesátka

text, foto: (jjk) Kašparova devadesátka
Před nějakým tím týdnem se v Pardubicích objevila nová socha prvního českého aviatika ing. Jana Kašpara. A Jan Kašpar dnes tedy (s vrtulí v ruce) stojí v místech, kde kdysi stával hotel Veselka, kde se onen slavný pardubický aviatik v roce 1883 narodil. A nová bronzová socha Jana Kašpara se zjevila v Pardubicích tak trochu symbolicky. Sice dnes nemá kulaté narozeniny a ani není kulatý rok nějakého jeho slavného letu, ale zakulatilo se datum jeho poněkud předčasného úmrtí. Jan Kašpar zemřel před devadesáti lety 2. března 1927.
>
 
02.03.2017

Družice nad Alpami

(red), www.esa.int Družice nad Alpami
Tání ledovců díky změnám klimatu způsobuje čím dál častěji sesuvy půdy v alpských oblastech. Data získávaná satelitní misí Sentinel-1 nyní byla nahrána do nového cloudového systémy, aby bylo možné podobná rizika monitorovat globálně. Cloudové platformy poskytují on-line přístup k informacím, procesní nástroje a výpočetní výkon pro spolupráci. Dovolují získání informací z velkých datových sad získávaných v rámci evropského programu GMES/Copernicus a dalších projektů dálkového průzkumu Země.
>
 
01.03.2017

V Berlíně

(red), www.bestcg.com V Berlíně
Letecká společnost Emirates letos uvádí řadu nových vylepšených palubních prvků a produktů pro flotilu Airbusů A380 a Boeingů 777. Investice do interiérových inovací v hodnotě několika milionů amerických dolarů pokryjí i vylepšení palubních salonků vlajkové lodi Emirates, Airbusu A380. Inovovaný palubní salonek Emirates A380 bude poprvé veřejnosti představen během berlínského ITB, jednoho z největších světových veletrhů cestovního ruchu.
>
 
28.02.2017

Datel je opeřeným letcem roku 2017

(red), www.birdlife.cz Datel je opeřeným letcem roku 2017
Česká společnost ornitologická v těchto dnech vyhlásila ptákem roku 2017 datla černého. Chce tak přitáhnout pozornost veřejnosti k lesům a zdůraznit potřebu zachování odumírajících a mrtvých stromů nejen v lesích, ale i v městských parcích a zahradách. Datel černý (Dryocopus martius) je velký druh šplhavce z čeledi datlovitých (Picidae). Datel je největší evropský šplhavec a na rozdíl od ostatních datlovitých létá přímo, nikoli ve vlnovkách.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

22. - 29. července 2017

Plachtařský pohár Vysočiny 2017

Havlíčkův Brod

Plachtařská regionální soutěž na Vysočině, Letiště Havlíčkův Brod, www.aeroklubhb.cz, www.soaringspot.com, www.gliding.cz

 
detail akce
soutěž - plachtění
 
22. - 29. července 2017

XXIV. Národní slet historických kluzáků 2017

Raná u Loun
24. slet Plachtařského oldtimer clubu (POTK), Letiště Raná u Loun, sletypotk.wbs.cz, www.potk.cz, www.lkra.cz, www.aeroklubrana.cz
 
detail akce
soutěž - plachtění
 
23. července - 5. srpna 2017

19. Mistrovství Evropy 2017 v plachtění – 19th EGC 2017

Moravská Třebová - Staré Město

19. Mistrovství Evropy 2017 v plachtění – 19th FAI European Gliding Championships ve třídách Club, Standard a 20M, Letiště Moravská Třebová - Staré Město, www.lkmk.com, www.gliding.cz, www.soaringspot.com, www.egc2017.cz

 
detail akce
soutěž - plachtění
 
24. - 29. července 2017

VGC Rendezvous 2017

Raná u Loun

Mezinárodní slet historických kluzáků, Letiště Raná u Loun, www.potk.cz, www.lkra.cz, www.VGC2017Rana.cz, www.randezvous.aeroklubrana.cz

 
detail akce
soutěž - plachtění
 
27. - 30. července 2017

50way 2017

Klatovy - Chaloupky

Oficiální pokus o nový národní rekord ve velkých formacích. Cílem akce je překonání aktuálního Českého rekordu v největší uzavřené formaci za volného pádu, Letiště Klatovy - Chaloupky, www.pink.at, www.pinkskyvan.cz, www.lkkt.cz, www.50way2017.com

 
detail akce
parašutismus
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama