Aktuality RSS

11.06.2017

Tak jako britská královna slaví v červnu…

text: (jjk), foto: M.J. Tak jako britská královna slaví v červnu…

Narozeniny v dubnu a oslavy až v červnu. Trochu to připomíná britskou královnu Alžbětu II. Ta se narodila v dubnu a oslavy tradičně probíhají v červnu. A podobně je to i s ruzyňským letištěm. V prvních dnech měsíce dubna roku 1937 se narodilo a osmdesáté narozeniny s veřejností oslavilo o víkendu 10. a 11.června 2017 Runway Festem na dráze číslo 22. Tedy ono to není až tak přesné, protože oslavy osmdesátin probíhaly průběžně, ale den otevřených dveří s dalším doprovodným programem, byl vlastně takovým vyvrcholením oslav. Samozřejmě by se našli tací, kterým se mohlo zdát, že tato akce působila poněkud komorněji proti leteckým dnům minulosti. 

>
 
11.06.2017

U Huberta se retro vypařilo

text: (jjk), foto: Stanislav Tomášek U Huberta se retro vypařilo
V roce 2013 vznikla akrobatická soutěž kluzáků Two Seater and Retro Glider Aerobatic Cup ve Zbraslavicích tak nějak proto, aby se opět na obloze zjevily vtroně, které se už ani jiných současných soutěží nemohou účastnit. A tak bylo možné obdivovat legendární Letov LF-107 Luňák přišedší z Velké Británie a benešovský Vogt Lo-100. Ale z jednoho nápadu se pomalu stává už tradice a ve dnech 8. – 10. června 2017 tak už proběhl pátý ročník Two Seater and Retro Glider Aerobatic Cup.
>
 
11.06.2017

Bell Helicopter pokračuje ve vývoji vrtulníků budoucnosti

(red), www.bestcg.com Bell Helicopter pokračuje ve vývoji vrtulníků budoucnosti
Společnost Bell Helicopter, z rodiny Textron Inc., představila svou vizi budoucnosti rotorových letadel v podobě typu FCX-001. Jedná se o první koncepční vrtulník společnosti Bell Helicopter a představuje 3-D plán pro poskytování bezpečnějších, inteligentnějších a efektivnějších řešení rotorových strojů.
>
 
10.06.2017

Jedle na základně

text: (jjk), R.M., foto: L.P. www.jus.cz Jedle na základně
Mnozí jistě znají královéhradeckou bohulibou sešlost Open skies for handicapped, která se každoročně odehraje na letišti Věkoše. Ale v úterý 6. června 2017 se akce, ne nepodobná té tradiční hradecké, odehrála na pražském vojenském letišti ve Kbelích. Postaralo se o to Ministerstvo obrany České republiky, které bylo pořadatelem Dne dětí pro Jedličkův ústav a školy a spřátelené Základní školy Ohradní, a také ministr obrany Martin Stropnický v té souvislosti předal řediteli Jedličkova ústavu a škol šek na sto tisíc korun, což je výnos charitativního projektu Remobil, který spočíval v recyklaci nepotřebných mobilů.
>
 
10.06.2017

Alternativní vlaková trať na letiště získala povolení, přesto nejspíš nevznikne

www.e15.cz Alternativní vlaková trať na letiště získala povolení, přesto nejspíš nevznikne
Stavební společnost OHL ŽS uspěla na ministerstvu životního prostředí s dokumentací EIA pro alternativní železniční trať na pražské letiště z odbočky v Jenečku, který je místní částí Hostivic. Souhlasné stanovisko však nejspíš nevyužije. Loni vyměnila vedení a nadšení pro projekt vyprchalo. Více štěte v E15: Alternativní vlaková trať na letiště získala povolení, přesto nejspíš nevznikne.
>
 
09.06.2017

Omezení letového provozu na ploše SLZ Milovice

(red), www.laacr.cz Omezení letového provozu na ploše SLZ Milovice
Upozornění pro všechny piloty na nadcházející období četných omezení letového provozu na ploše SLZ Milovice. Týká se to několika termínů akcí v červnu, červenci a srpnu roku 2017, kdy se zde budou pořádat neletecké akce a nebude možné nejen přistání a vzlet, ale i přelétávání nad letištěm, kde se bude pohybovat velké množství lidí.
>
 
08.06.2017

Airbus míří do Paříže

(red), www.accpr.cz Airbus míří do Paříže
Virtuální řízení vojenské techniky, procházka po ISS nebo holografická projekce vozítka ExoMars Rover na Marsu, na živo pak poprvé i stroje A321neo a A350-1000, které teprve procházejí certifikací. Nejen to čeká na návštěvníky pavilónu společnosti Airbus na slavné pařížské Air Show, který se koná od 19. do 25. června 2017. Krom největších taháků představí širokou škálu inovativních technologií, produktů a služeb – od předních komerčních a vojenských letadel až po vrtulníky a vesmírné systémy. 
>
 
07.06.2017

Wizz Air hledá

(red), www.accpr.cz Wizz Air hledá
Největší nízkonákladová letecká společnost ve střední a východní Evropě Wizz Air zahájila v minulých dnech veřejné on-line hlasování ve čtvrtém ročníku ambasadorského programu Wizz. Cestující a fanoušci Wizz Air mohou vybírat jednatřicet členů posádky Wizz Air, kteří se stanou oficiálními tvářemi společnosti. Jako ocenění za jejich výjimečnou službu cestujícím budou v příštích dvou letech reprezentovat Wizz Air v médiích i na řadě společenských akcí. 
>
 
06.06.2017

Skupiny Český aeroholding v provozním zisku

(red), www.cah.cz Skupiny Český aeroholding v provozním zisku
V roce 2016 dosáhly společnosti skupiny Český aeroholding provozního zisku ve výši 4,3 miliardy korun. To představuje meziroční nárůst o pět procent. Na hospodaření skupiny se pozitivně projevily vyšší výnosy z leteckého obchodu a z odbavení letadel, ale i z komerčních služeb jako je pronájem prostor či parkování. V tomto trendu pokračuje i první čtvrtletí letošního roku, kdy hrubý provozní zisk meziročně stoupl o patnáct procent na 918 milionů korun.  
>
 
05.06.2017

Pravidelná údržba hlavní přistávací a vzletové dráhy

(red), www.prg.aero Pravidelná údržba hlavní přistávací a vzletové dráhy
Ve dnech 5. – 9. června 2017 je z důvodu pravidelné údržby před letní sezonou plánována uzavírka hlavní vzletové a přistávací dráhy 06/24. V tomto období bude převeden veškerý provoz na vedlejší dráhu 12/30, a to včetně nočního provozu. Přísnější předpisy si vyžadují, aby celá údržba proběhla bez převádění provozu, které je z bezpečnostního hlediska rizikové. Z důvodu efektivního využití uzávěry hlavní dráhy, budou v tomto období na dráze a v její blízkosti provedeny i další nezbytné práce včetně odgumování.
>
 
04.06.2017

Nafouklá Zbrojovka a koš na střeše

text: (jjk), foto Václav Kudela Nafouklá Zbrojovka a koš na střeše
Zbrojovka Brno je známý a dnes už legendární fotbalový klub (pojmenovaný kdysi po stejnojmenné brněnské zbrojařské továrně), ale od začátku června tohoto roku má už i svůj balón. Na tom, že by fotbalový klub měl svůj balón není až zase tak moc nic divného, kdyby se ovšem nejednalo o balón, který se nepohybuje po zeleném trávníku, ale po modré obloze. Právě na závěr tradičního 17. ročníku setkání balónů nad Brnem Balloon Jam (1. – 4. červen 2017) byl jeden horkovzdušný balón pokřtěn jménem Zbrojovka Brno. 
>
 
04.06.2017

U Popkovic…

text: (jjk), foto: M.J. U Popkovic…
…se nejela ani slavná plochodrážní Zlatá přilba a ani Velká pardubická koňácká. Ale třetí nejslavnější akce se zde jako tradičně konala. Na civilně-vojenském letišti pardubickém, kde se usilovně pracuje na výstavbě nového terminálu pro cestující, se už po sedmadvacáté ve dnech 3. a 4. června 2017 slétla letadélka na svou pouť. Tedy svou Aviatickou pouť… Program pardubického setkání je tradičně koncipován jako série scénických výjevů, a nejiné to bylo samozřejmě i tentokrát, kdy program navíc obohatil místo avizovaného, ale porouchaného letounu Lockheed Constellation, stroj Douglas DC-6…
>
 
04.06.2017

Stříbro a bronz z Japonska...

(red), www.martin-sonka.cz Stříbro a bronz z Japonska...
Na stupně vítězů se podařilo v dalším závodě Red Bull Air Race v japonské Čibě dosáhnout oběma českým pilotům, kteří se soutěže účastní. Petr Kopfstein si dolétl na stříbrný stupínek, což je jeho historicky nejlepší výsledek a doposud vedoucí závodník celého seriálu Martin Šonka skončil po chybě a následné penalizaci na bronzovém třetím místě a v celkové klasifikaci klesl na druhé místo za vítězného domácího Jošihide Muroju, se kterým má shodně třicet bodů. 
>
 
04.06.2017

Jedním z nejlepším zaměstnavatelů v regionu

(red), www.aero.cz Jedním z nejlepším zaměstnavatelů v regionu

Aero Vodochody získalo ocenění Sodexo Zaměstnavatel roku 2017. V kategorii do pěti tisíc zaměstnanců se mezi zaměstnavateli ze Středočeského kraje umístilo na třetím místě. První dvě místa obsadily závody ze skupiny Valeo – Valeo Autoklimatizace z Rakovníku a Valeo Výměníky tepla sídlící v Žebráku. Aero se v soutěži Zaměstnavatel roku pravidelně umisťuje na předních příčkách. 

>
 
03.06.2017

Divé ženy tři dárečky přinesly

text: (jjk), foto: Stanislav Tomášek Divé ženy tři dárečky přinesly
Tedy nebyly to divoženky (nebo sudičky?) tři (jak bývá obvyklé), ale bylo těch divoženek rovnou devět (jak bývá neobvyklé). Za to ve třech skupinkách po třech. A protože se k narozeninám sluší něco přinést, přinesly ty sudičky, či divé ženy tři drahocennosti v podobě jedné stříbrné a dvou bronzových medailí. A kdo byl tím obdarovaným? No přece Zbraslavice, které se letos dožívají sedmi set šedesáti let. A tak k těm kulatým narozeninám (první zmínka je v roce 1257) české reprezentantky vylétaly na 9.FAI Mistrovství světa v plachtění žen (9th FAI Women's World Gliding Championships 2017 21. května 2017 – 4. června 2017) jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili v jednotlivkyních a jednu bronzovou v družstvech (tedy se na ní podílelo všech těch devět divých žen sudiček).
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

17. - 19. listopadu 2017

Evropský pohár na přesnost přistání MPG

Prostějov II. - Stichovice

8. ročník soutěže v motorovém paraglidingu Evropského poháru v přesnosti přistání MPG, Letiště Prostějov II. – Stichovice, www.deltaklub.cz, www.akstichovice.webnode.cz, www.laacr.cz

 
detail akce
soutěž - MPGL
 
23. listopadu 2017 17:00-19:00

Beseda na Albertově – Pavel Vančata

Praha 2 (ČVUT Fd)

Odborná společnost letecká ČR pořádá besedu: Pavel Vančata – letecký badatel, člen Leteckého Spolku Praha, „Adolf Pravoslav Zelený MBE – navigátor 311Sq.“, Praha 2, Dopravní fakulta ČVUT na Albertově, Horská 3, www.czaes.org, www.fd.cvut.cz

 
detail akce
společenská akce
 
25. listopadu 2017 10:00-22:00

Zavítání nebe na Rané

Raná u Loun – svah & Ponorka

Společné létání z Rané nebo Oblíku s motory i bez podle počasí (od 10,00 hod.) s přednáškou S.Mayera (od 17,15 hod.) a koncertem kapely, Letiště Raná u Loun – svah & Ponorka, www.rana-paragliding.cz, www.ranskahora.cz, www.zakladni-skola-letani.cz

 
detail akce
PGL
 
1. - 15. prosince 2017

Báječný svět létání

Praha 1

Multimediální výstava z leteckých expedic Flying Revue, letecké artefakty, prezentace videí, přednášky a besedy, Karolinum - Křížová chodba, Ovocný trh 5, Praha 1, http://bajecnysvetletani.fonio.cz/

 
detail akce
společenská akce
 
2. - 3. prosince 2017

Přibyslavská PPG palačinka 2017

Přibyslav - Hříště

Druhý ročník přesnosti přistání na "palačinku" s vyhlášením výsledků soutěže paramotorové XContest 2017, Letiště Přibyslav – Hříště, www.lkpi.cz

 
detail akce
MPGL
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama