Aktuality RSS

19.10.2017

Na Karlovarsko se vrací armáda

(red), www.army.cz, www.kr-karlovarsky.cz Na Karlovarsko se vrací armáda

V rámci obnovení struktury záložních letišť bylo v posledních dnech rozhodnuto, že karlovarským letištěm je počítáno jako s jedním ze záložních armádních letišť a proto se zde uvažuje o zřízení malého detašovaného pracoviště vzdušných sil. Svojí lokací má letiště ideální podobu a může zde přistát prakticky všechna současná letecká technika využívaná českou armádou. Dohodli se na tom hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová, ministr obrany Martin Stropnický, ministr dopravy Dan Ťok a náčelník Generálního štábu Armády ČR armádní generál Josef Bečvář. 

>
 
18.10.2017

V Jihlavě bude asfalt

(red), www.jihlava.cz V Jihlavě bude asfalt
Letiště Jihlava – Henčov se po několika letech dočká zpevněné vzletové a přistávací dráhy, do budoucna i osvětlené. Souvisí to se snahou ministerstva obrany obnovit sít takzvaných záložních letišť. Zástupci města Jihlava a ministerstva obrany se dohodli, že jihlavské letiště bude vedeno jako tzv. záložní, a může tak být využito při obraně státu. Poslouží záchranářům a hasičům, dál bude k dispozici civilnímu létání jako dosud. Zásadním způsobem to však mění situaci ve snaze města letiště modernizovat a vybudovat zde zpevněnou startovací a přistávací plochu.
>
 
17.10.2017

Splín ovlivňuje cestování?

(red), www.bestcg.com Splín ovlivňuje cestování?
Data společnosti Kiwi.com ukazují, že cestujícím na dovolenou v červnu, trvá průměrně dvacet tři dní, než si zarezervují další let. Na druhou stranu ti, kteří měli dovolenou v srpnu, si rezervovali druhý let v průměru jen za jedenáct dní. Podle zmíněné společnosti stres, menší motivace, problémy se spánkem a chuť znova vyrazit pryč mohou být některé typické symptomy prožívané po návratu z dovolené, nazývané běžně jako "post holiday syndrom“. Podovolenkový splín se častěji projevuje na konci léta než jeho začátkem. 
>
 
16.10.2017

Czechoslovak Group v Srbsku

(red), www.czechoslovakgroup.cz Czechoslovak Group v Srbsku
Skupina MSM Group, slovenská část holdingu Czechoslovak Group (CSG), uspěla ve výběrovém řízení a převzala do svého vlastnictví společnost IMK 14. Oktobar. Tradiční srbská společnost se před dvěma lety dostala do konkurzu a radikálně omezila svou produkci. Průmyslový holding CSG, který v České republice i na Slovensku zachránil několik tradičních průmyslových firem, tak rozšířil své aktivity mimo území bývalého Československa. V srbském podniku plánuje v nejbližší době obnovení výroby. 
>
 
15.10.2017

Jan Antonín s pozdními letními paprsky

text, foto: (jjk) Jan Antonín s pozdními letními paprsky
Ještě poslední hřejivé paprsky léta, když se už hodně brzy sklání sluníčko k západu, prohřály sobotu 14.října 2017 letiště na Točné. A tak se v poměrně rychle zapadajícím říjnovém slunci provětral domácí letoun Lockheed Electra 10A OK-CTB/N241M odrážející jako zrcadlo veškeré okolí. Bylo to symbolicky skoro poslední letošní připomenutí osmdesátého výročí slavné cesty Jana Antonína Bati kolem světa. Ke slavnému příletu do Československa došlo sice 1.května 1937 (v Otrokovicích se také tento den Electra objevila). Ale protože tento Baťův letoun je víceméně celou sezonu někde mimo svou mateřskou základnu, tak jednou z mála možností si ho prohlédnout na zemi, i ve vzduchu v Praze, byla právě ta točenská sobota 14.října 2017.
>
 
15.10.2017

Průmyslový den v Lucembursku

(red), www.mocr.cz Průmyslový den v Lucembursku
Historicky první Průmyslový den České republiky se uskutečnil v lucemburském Capellenu. Tuto akci pořádalo Ministerstvo obrany České republiky a Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ve spolupráci s NATO Support and Procurement Agency.
>
 
14.10.2017

Bratislavský rekord

(red), www.bts.aero Bratislavský rekord
Bratislavské letiště M.R. Štefánika zaznamenalo v září roku 2017 nejvíce cestujících za posledních devět let. Během rekordního září vybavilo dohromady 220 543 cestujících, což je o šestnáct procent více než loni. A rostlo i množství odbaveného nákladu, protože v devátém měsíci tohoto roku letiště odbavilo o dvacet procent více zboží, než ve stejném období loni (celkem 2 131 tun).
>
 
13.10.2017

Dvakrát kukuřice v pátek třináctého

text: (jjk), foto: Milan Horys Dvakrát kukuřice v pátek třináctého
Dvě křídla. Podivný charakteristický zvuk přirovnávaný k šicímu stroji a obdivuhodná odolnost. Letoun, kterému se říkalo Nachthexen, nebo Nähmaschine, a nebo Kukuruznik, v tomto roce oslavil devadesáté narozeniny. Ale v mladoboleslavském „živém“ leteckém muzeu bydlící letoun má letos osmdesáté narozeniny. Takže symbolicky slavný dvouplošník má kulaté narozeniny dvoje. Prototyp nezdolatelného letounu Polikarpov Po-2 vzlétl v roce 1927, a Po-2 (S5-MAY) bydlící v Mladé Boleslavi se zrodil v roce 1937. A tak jakoby symbolicky mohlo být provětrání Kukuruzniku v pátek 13.října 2017 nad Mladou Boleslaví připomenutím kulatých narozenin.
>
 
13.10.2017

Dvakrát denně do Dauhá

(red), www.prg.aero Dvakrát denně do Dauhá
Společnost Qatar Airways zdvojnásobí od 14. prosince 2017 svoji kapacitu na lince do Prahy a začne létat každý den do Dauhá dvakrát denně. Společnost sice původně nenápadně avizovala, že by na linku mohla nasadit větší stroj Airbus A330-300, ale nakonec se rozhodla posílit denní linku o druhý spoj.  
>
 
12.10.2017

Nové radary v Pardubicích

(red), www.mocr.army.cz Nové radary v Pardubicích
Na letišti v Pardubicích (se smíšeným vojenským acivilním provozem) byla v posledních dnech nainstalována první ze čtyř souprav radiolokátorů RPL-2000, které česká armáda získala po podepsání kontraktu v roce 2016 mezi Ministerstvem obrany České republiky a českou společností ELDIS Pardubice. V současné době radarové systémy prochází v Pardubicích půlročním zkušebním provozem a postupně by měly nahradit původní radary firmy Tesla Pardubice ze sedmdesátých let dvacátého století.
>
 
11.10.2017

Nové místo pro Tu-154

(red), www.museum-kunovice.cz Nové místo pro Tu-154
Letecké muzeum v Kunovicích se rozšíří o nový pozemek, aby se podařilo důstojně umístit bývalý vládní letoun Tu-154, který mimo jiné v roce 1998 přemístil české hokejisty z vítězné Olympiády v Naganu. Zároveň se tím i uvolní prostor pro další exponáty muzea. Umožnilo to usnesení o zápůjčce pozemku muzeu, které schválili na svém zasedání kunovičtí radní.
>
 
10.10.2017

Po dvou letech z Pardubic do Moskvy

(red), www.airport-pardubice.cz Po dvou letech z Pardubic do Moskvy
Se začátkem měsíce října dostaly Pardubice další pravidelnou linku. Po dvou letech se vrací spojení mezi Pardubicemi a Moskvou. A tak po pravidelné lince do Londýna společností Ryanair, přibylo (ještě před dokončením nového terminálu) 1.října 2017 spojení mezi Pardubicemi a Moskvou provozované leteckou společností Red Wings Airlines. I přes původně deklarovaný nasazovaný stroj Tupolev Tu-204, se hned 9.října 2017 na lince zjevil letoun Airbus A320.    
>
 
09.10.2017

Wizz Air poletí do Gruzie

(red), www.accpr.cz Wizz Air poletí do Gruzie
Největší nízkonákladová letecká společnost ve střední a východní Evropě Wizz Air oznámila novou linku z Prahy do gruzínského Kutaisi se dvěma lety týdně, každé úterý a sobotu. Nová destinace bude u Wizz Air k dispozici od 19. května 2018. 
>
 
08.10.2017

Korálky na růženci

text, foto: (jjk) Korálky na růženci
Tak jako se navlékají korálky na růženec se zjevily nad Kolínem historická letadla na pozadí temné oblohy, která úspěšně tajila svůj záměr za několik minut vypustit nějakou tu kapku vody. To se s tím žloutnoucím, červenajícím listím v sobotu 7.října 2017 jakoby uzavírala sezona kličkováním slunečních paprsků mezi černými beránky honícími se po obloze. A tak ta historická letadélka se v sobotní odpoledne tak jako symbolicky, jako korálky, navlékly po obloze. Ale z Mladé Boleslavi do Kolína a zpět se i přes to nevlídné počasí podařilo úspěšně doletět, jakoby ta Panna Maria Růžencová, která ten den měla svůj svátek, na několik okamžiků přece jenom otevřela oblohu …
>
 
08.10.2017

Kunovice na MAKS

(red), www.let.cz Kunovice na MAKS
O letošních letních prázdninách se letos konal už 13. ročník Mezinárodního veletrhu letectví a kosmonautiky MAKS 2017 na letišti Žukovskij u Moskvy. Kromě jiných firem se tam opět prezentovala i společnost Aircraft Industries v českém pavilonu společně s ostatními českými výrobci po čtvrté za sebou. V průběhu výstavy stánek navštívili zástupci celé řady velkých leteckých společností.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

21. března 2018 16:00-19:00

Dny otevřených dveří na VŠO

Praha 1 – Nové Město

Den otevřených dveří - Vysoká škola obchodní v Praze, o.p.s., Praha 1 – Nové Město (Spálená 76/14, v místnosti S1 ve 4.patře), www.vso.cz

 
detail akce
společenská akce
 
22. března 2018 17:00-20:00

Beseda na Albertově – Jacek Kerum

Praha 2 (ČVUT Fd)
Odborná společnost letecká ČR pořádá besedu: Jacek Kerum – Ústav fyziky atmosféry AV ČR; Nebezpečné meteorologické jevy, Praha 2, Dopravní fakulta ČVUT na Albertově, Horská 3, www.czaes.org, www.fd.cvut.cz, www.facebook.com/OSLCR/
 
detail akce
společenská akce
 
24. března 2018 10:00-18:00

Akce Záložka Vyškov

Vyškov

Seminář a školení o bezpečnosti létání s možností vyzkoušet odhoz záložního padáku na lanové dráze z parašutistického trenažéru, Letiště Vyškov, (paramotory@laacr.cz), www.laacr.cz

 
detail akce
PGL
 
24. března 2018 10:00-22:00

Mít křídla - X. ročník festivalu amatérských leteckých filmů

Dolní Dobrouč

Spolek přátel vzduchoplavby Letohrad a ORFilm pořádá amatérský filmový festival s leteckou tematikou „MÍT KŘÍDLA“ (poslední termín přihlášení je do 11. 3. 2018 pardpsv@seznam.cz, Dolní Dobrouč (kino), www.spvletohrad.cz, www.orfilm.eu

 
detail akce
film
 
24. - 25. března 2018

Balóny nad Prahou 2018 ZMĚNA !!!

Praha

Fundraisingová akce Českého balónového svazu jejíž cílem je zvýšit povědomí o balónovém sportu a využít tuto akci k podpoře Dětského centra Paprsek (ZRUŠENÝ TERMÍN 3.-4.3., 10.-11.3. a 17.-18.3.2018), Startoviště Praha (místo bude upřesněno podle počasí), www.balonynadprahou.cz

 
detail akce
balony
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama