Aktuality RSS

16.01.2017

Odešel Eugene Andrew Cernan

(red), www.vira.cz Odešel Eugene Andrew Cernan
Ve věku 82 let 16.ledna 2017 zemřel americký astronaut Eugene Andrew Cernan, poslední člověk, který vstoupil na povrch Měsíce, a který byl celkem třikrát ve vesmíru. Eugene Andrew Cernan měl české a slovenské předky a Českou republiku i několikrát navštívil. Naposledy tomu bylo v roce 2008. Eugene Andrew Cernan se narodil v r. 1934 v Chicagu. Po dědečkovi (Štefanovi Čerňanovi) pochází z Kysúc na Slovensku a po babičce z jižních Čech od Tábora.
>
 
16.01.2017

Wizz Air v loňském roce

(red), www.accpr.cz Wizz Air v loňském roce
Letecká společnost Wizz Air oznámila v těchto dnech, rok 2016 byl rekordním a vyznačoval se rekordním počtem přepravených cestujících, intenzivním rozšiřováním sítě a globálním oceněním za kvalitu služeb. Wizz Air během uplynulých dvanácti měsíců zařadil do své flotily devět letadel, obohatil svou nabídku o sedmnáct nových destinací a rozšířil svou síť o více než sto nových linek.
>
 
15.01.2017

Začátky a konce, Na Kaměnkách k Lučině

text, foto: (jjk),foto: R.S. www.livien.org, text: L+K 25/88 Začátky a konce, Na Kaměnkách k Lučině
Na Kaměnkách to začalo a na palouku Lučina skončilo. S novým rokem 2017 se sice v Brně měnil provozovatel letecké záchranné služby, ale ono se toho změnilo, i když ne tak nápadně, víc. Když vynecháme Slov-Air, který byl u počátků brněnské „létající sanitky“ v roce 1988, tak Brno bylo prvních štací společnosti Alfa-Helicopter (tedy tehdy ještě pod názvem Alfa-Helikopter) a vlastně i poslední. Ostatně se jednalo o brněnskou firmu, která posledním dnem roku 2016 opustila nejen leteckou záchranku, ale i svou mateřskou brněnskou základnu a ukončila činnost. A je možná na místě si i v této souvislosti samotný vznik brněnské letecké záchranky připomenout… 
>
 
15.01.2017

Opět v modrém, stále v modrém

text: (jjk),foto: Daniel Rybka Opět v modrém, stále v modrém
Před dvanácti lety leteckou záchranku v druhém největším městě republiky provozovala Letecká služba Policie ČR. A i když mezi tím provozoval „leteckou sanitku“ jiný provozovatel a navíc bývalá základna na posledním zbytku letiště Brno – Slatina  podlehla nové průmyslové výstavbě, policejní vrtulníky v Brně už zůstaly a to v novém středisku v areálu letiště Brno – Tuřany. Když bylo rozhodnuto, že od roku 2017 bude opět provozovatelem střediska Kryštof 04 v Brně policejní letectvo, nemuselo dojít k žádnému složitému stěhování, protože modré vrtulníky už v Tuřanech své hangáry mají.   
>
 
15.01.2017

Boj s islamisty nahrává českým zbrojovkám, o jejich výrobky je rekordní zájem

www.e15.cz Boj s islamisty nahrává českým zbrojovkám, o jejich výrobky je rekordní zájem
Válka proti islamismu, ať už v Sýrii, Iráku nebo v některých afrických zemích, a obavy civilistů ze zhoršující se bezpečnostní situace nahrávají českým zbrojařům. Stále větší zájem o jejich produkty mají Spojené státy. Většině českých výrobců letecké a pozemní armádní techniky, pušek, pistolí, munice, výbušnin nebo výstroje pro vojáky a policisty už čtvrtý rok po sobě rostou tržby. Vývoz zbraní, obranného materiálu a služeb trhá rekordy. Předloni přesáhl patnáct miliard korun. Více čtete v E15: Boj s islamisty nahrává českým zbrojovkám, o jejich výrobky je rekordní zájem.
>
 
14.01.2017

V dobách Franka Abagnala…

text (jjk), L+K 17/72, ilustrační foto: (jjk) V dobách Franka Abagnala…

Stejně jako v lodní, vlakové a autobusové dopravě, i v té letecké se s jejím masivním rozvojem po druhé světové válce a především v šedesátých a sedmdesátých létech rozmáhaly různé podvůdky a podvody a i v tomto druhu dopravy se to hemžilo „černými pasažéry“. Především hlavním důvodem bylo, že rozmach letecké dopravy předběhl bezpečnostní opatření a zabezpečení letišť a letadel ani v nejmenším nedosahovalo stavu osmdesátých a devadesátých let a už vůbec ne dnešní dobu ovlivněnou 11. zářím 2001. Byly to zlaté doby všelijakých „vykuků“ z nichž nejslavnějším je bezpochyby Frank William Abagnale jr., nyní osmašedesátiletý uznávaný expert na obranu proti různým druhům podvodů s falzifikáty všech kategorií a bezpečnostní odborník. 

>
 
14.01.2017

Internet ve vzduchu

(red), www.eurowings.com Internet ve vzduchu
Kromě Lufthansy létají do Prahy i další letecké společnosti našeho západního souseda. A tak se i tuzemští cestující dočkají toho, že v průběhu první poloviny roku 2017 nabídne ltecká společnost Eurowings cestujícícím ve velké části své flotily, respektive ve strojích typu Airbus, připojení k internetu. V prvním pololetí tohoto roku by to mělo být už 69 letadel Airbus A320.
>
 
13.01.2017

Bezpečný rok

(red), www.aviation-safety.net Bezpečný rok
Rok 2016 byl podle statistik jedním z nejbezpečnějších vůbec v historii civilní letecké dopravy. Podle hamburského centra JACDEC vyhodnocujícího data z leteckých nehod, v roce 2016 ve světě při leteckých nehodách zahynulo 321 lidí. A podle nizozemského střediska pro leteckou bezpečnost (ASN Aviation Safety Network) jich bylo 325. Podle všech statistik tak nejfatálnější havárií civilního letadla byla katastrofa bolivijské letecké společnosti LaMia a stroje Avro RJ85 , kdy zahynulo sedmdesát jedna lidí včetně členů brazilského fotbalového týmu Chapecoense.
>
 
12.01.2017

Do Fort Lauderdale

(red), www.bestcg.com Do Fort Lauderdale
Společnost Emirates před vánočními svátky zavedla přímý denní let z Dubaje do floridského Fort Lauderdale, které se tak stal již jedenáctou severoamerickou destinací globální sítě Emirates. Fort Lauderdale se po Orlandu, uvedeném před více než rokem, stalo druhou destinací Emirates na Floridě. Trasa operovaná Boeingem 777 s pohonem od General Electrics představuje první komerční linku ze Středního východu na mezinárodní letiště Fort Lauderdale-Hollywood pokrývající spádovou oblast jižní Floridy s městy Fort Lauderdale, Miami a West Palm Beach. 
>
 
11.01.2017

ČAH bude platit

(red), www.cah.cz ČAH bude platit
Český aeroholding, který postupně utlumuje svou činnost před vánočními svátky oznámil, že vyplatí státu za rok 2016 dividendu ve výši 1,2 miliardy Kč, přičemž dividenda za rok 2015 činila 306 milionů Kč. Stát je jediným akcionářem Českého aeroholdingu. Do skupiny patří Letiště Praha, Czech Airlines Technics a Czech Airlines Handling.
>
 
10.01.2017

Společná ostraha vzdušného prostoru

(red), www.army.cz Společná ostraha vzdušného prostoru
Poprvé od rozdělení státu v roce 1993 bude česká a slovenská armáda znovu společné bránit vzdušný prostor. Slovenská vláda schválila „Smlouvu o spolupráci při vzájemné ochraně vzdušného prostoru“ v prosinci a česká vláda tento dokument odsouhlasila v pondělí 9.ledna 2017. Pokud by tak některému ze dvou států hrozilo například nějaké nebezpečí, může letectvo sousedního státu přispěchat na pomoc. Smlouva upravuje spolupráci v případech, které nelze řešit v rámci systému protivzdušné obrany NATO.
>
 
09.01.2017

Pilot dronu v CATC

(red), www.catc.cz Pilot dronu v CATC
V současné době lze všude možně potkávat drony, neboli „více“koptéry a podobné přístroje. A tak i Czech Aviation Training Centre nabízejí možnost výcvik operátora bezpilotních letadel. Lze si zde zvýšit kvalifikaci a v kurzu CATC zkušení lektoři a dlouholetí uživatelé UAV poradí a naučí vše potřebné. Kurz také může sloužit jako základní výcvik operátora bezpilotních letadel výrobce DJI, typu Phantom 2, 3 a 4 nebo podobných, nepřevyšujících maximální vzletovou hmotnost dvacet kilogramů. Hodí se také jako příprava ke zkoušce na Úřadu civilního letectví podle směrnice CAA/S-SLS-010-n/2012.
>
 
08.01.2017

Střídání stráží v ostravském Zábřehu

text: (jjk), foto: D.R. Střídání stráží v ostravském Zábřehu
Na přelomu starého a nového roku došlo na několika základnách letecké záchranné služby ke změně provozovatele (nebudeme se teď zabývat fatální neznalostí, neschopností a amatérismem hybatelů současného zdravotnictví). A střediskem, které „postihlo“ střídání stráží se stala jedna z nejstarších základen u nás, a to té ostravské. Už jen to, že nese označení Kryštof 05 napovídá, že bylo toto středisko jedním z prvních v někdejším Československu. V areálu Zdravotnické záchranné služby Ostrava - Zábřeh, kde je i heliport (a měla by být po dostavbě nového hangáru i policejní letecká základna) tak jako na dlani bylo 31.prosince 2016 a 1.ledna 2017 vidět vystřídání dvou strojů Eurocopter EC135 T2+, dvou různých provozovatelů.
>
 
08.01.2017

Na Plané v minulém roce

(red), www.airport-cb.cz Na Plané v minulém roce
Na mezinárodním jihočeském letišti v Českých Budějovicích v Plané se v roce 2016 událo mnoho zajímavých věcí včetně dalších úprav a modernizací, aby se dospělo k vybudování plnohodnotného dopravního uzlu v tomto regionu. Rekonstrukce se dočkala vzletová a přistávací dráha a vznikly nové obslužné komunikace a nová budova osazená bezpečnostními prvky, která bude sloužit jako vstupní brána pro zaměstnance a nájemce v neveřejné části letiště. Načala se i stavební příprava pro budoucí terminál mezinárodního letiště. Zajímavé jsou i statistiky provozu za rok 2016.
>
 
07.01.2017

Nad krajinou poesie Františka Vladislava Heka

text: (jjk), foto: „Káďa“ Nad krajinou poesie Františka Vladislava Heka
Vůkol se rozprostírající stříbrné vlnky krajiny, do ruda osvícené zapadajícím sluncem, byly kulisami prvního letošního dne v kraji Josefa Čapka, Alojse Jiráska, nebo i Egona Hostovského, či Josefa Škvoreckého. Mezi Broumovskou vrchovinou a Podorlickou pahorkatinou nad řekou Metují je mezi varhánky kopečků  ukryto několik měst,  městeček a vesniček nějak spjatých s historií (a už i poslední čtvrtstoletí opět spjatých) a současností naší vzduchoplavby. Obvyklé je navštěvoval letiště v sezoně, ale novoroční poletování nad hronovským, respektive velkopoříčským letištěm pokrytým bílým kobercem působí mimořádně poeticky.   
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

17. května - 4. června 2017

9.Mistrovství světa 2017 v plachtění žen – 9th WWGC 9th 2017

Zbraslavice

9th FAI Women’s World Gliding Championship 2017 – 9.Mistrovství světa 2017 v plachtění žen ve třídách Club, Standard a 18M, Letiště Zbraslavice, www.lkzb.cz, www.gliding.cz, www.soaringspot.com, www.wwgc2017.cz

 
detail akce
soutěž - plachtění
 
20. - 27. května 2017

5. ročník CPZš 2017

Raná u Loun

Aeroklub Raná a POTK pořádají 5. Ročních Celostátního plachtařského závodu Šohajů a dalších historických kluzáků, Letiště Raná u Loun, www.sohajerana.wbs.cz, www.lkra.cz, www.aeroklubrana.cz

 
detail akce
soutěž - plachtění
 
20. května - 5. června 2017

AFF AI Special A Klatovy Mai Boogie 2

Klatovy - Chaloupky

AFF AI Special A & Klatovy Mai Boogie 2 (25.-28.5.2017 Bärchen40 & Ronnys 40way, 29.5.-4.6.2017 Bärchens16err), Letiště Klatovy - Chaloupky, www.pink.at, www.pinkskyvan.cz, www.lkkt.cz

 
detail akce
soutěž - parašutismus
 
25. - 27. května 2017

23. Karlovarský pohár 2017

Toužim - Přílezy

Tradiční soutěž motorových akrobatických letounů v kategoriích Sportsman, Intermediate, Advanced, Unlimited s mezinárodní účastí, Letiště Toužim - Přílezy, www.aeroklubtouzim.cz, www.aerobatic.cz, www.lsc.cz, www.leteckaakrobacie.cz

 
detail akce
soutěž - akrobacie
 
25. května 2017 17:00-19:00

Beseda na Albertově – Ladislav Keller

Praha 2 (ČVUT Fd)

Odborná společnost letecká ČR pořádá besedu: Ladislav Keller – pracovník ÚCL, pilot „Příčiny a řešení ztráty řiditelnosti“, Praha 2, Dopravní fakulta ČVUT na Albertově, Horská 3, www.czaes.org, www.fd.cvut.cz

 
detail akce
společenská akce
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama