Aktuality RSS

19.12.2016

Osm radarů MADR

(red), www.army.cz Osm radarů MADR
Vláda České republiky minulý týden projednala zprávu Ministerstva obrany o vyhodnocení nabídek na dodávku mobilních 3D radiolokátorů MADR pro českou armádu a ze tří předložených nabídek doporučila komise Ministerstva obrany nabídku Izraele na radiolokátor ELM 2084 MMR ze systému Iron Dome, jehož výrobcem je státní společnost IAI Elta. Ministerstvo obrany nyní začne jednat s izraelskou stranou.
>
 
18.12.2016

Kulatý kulaťoučký Kadolec

text, foto: (jjk) Kulatý kulaťoučký Kadolec
Na konci roku obvykle je čas dohánění některých restů. Tedy i událostí, které se z různých důvodů nepodařilo stihnout a zmínit se o nich. A tak v poslední době jsem se zmínil o některých kulatých výročích. Jedny takové kulaté, vlastně dvoje kulaté, u rybníku Kadolec v tomto roce oslavilo ještě jedno další letiště. Bohužel jsem se tam v tomto roce nedostal, a to neznamená, že není důvod se o tomto místě nezmínit. Na letišti v Křižanově se v roce 2016 slavily hnedle dvoje narozeniny, a to osmdesáté a sedmdesáté zároveň a tak je na místě se, alespoň několika větami, o nich zmínit.  
>
 
18.12.2016

A zase ti Švýcaři

(red), www.prg.aero A zase ti Švýcaři
Švýcarská letecká společnost Swiss International Air Lines poprvé zvítězila v soutěži „Nejtišší dopravce“, kterou pořádá Letiště Praha ve spolupráci s městskou částí Prahy 6 již od roku 2006. Vítěz vzešel z výsledků ve třech kategoriích – hlukové parametry letadel společnosti, dodržování letových tratí a efektivní využití sedačkové kapacity, tzn. obsazenost letadla. Každoročním kláním se pražské letiště snaží motivovat letecké společnosti ke snižování hluku a šetrnějšímu přístupu k obyvatelům v okolí.
>
 
17.12.2016

Poslední cesta jak od Jacka Kerouaca?

text: (jjk), foto: trs Poslední cesta jak od Jacka Kerouaca?
Na cestě (On the Road) je známý román spisovatele Jacka Kerouaca. Sice zmíněná poslední cesta s Kerouacovým románem asi ani nic společného nemá, napadlo mne toto (možná nepatřičné) srovnání. Na nejspíš poslední cestu se vydal letoun, který bydlel třináct let na ruzyňském letišti. Letoun Douglas DC-3 se vypravil tento týden na cestu do svého nového domova ve kbelském leteckém muzeu, kde se stane muzejním exponátem.
>
 
17.12.2016

Dobrodružný ekolog chce s elektrickým letadlem proniknout do stratosféry

www.e15.cz Dobrodružný ekolog chce s elektrickým letadlem proniknout do stratosféry
Švýcaři se připravují na pokoření rekordu v solárním letectví. Jako první chtějí vystoupat až do stratosféry. Četné vize snílků o budoucnosti avioniky počítají s elektřinou poháněnými stroji, které létají na pokraji stratosféry a zajišťují například šíření komunikačního signálu nebo přepravují cestující s co nejmenším ekologickým dopadem. Zatímco první varianta již částečně existuje a zosobňuje ji dron Aquilla společnosti Facebook, na vzniku elektrického přepravního stroje se stále pracuje, o schopnosti dosáhnout stratosféry nemluvě. Více čtěte v E15: Dobrodružný ekolog chce s elektrickým letadlem proniknout do stratosféry.
>
 
16.12.2016

1003 cestou na západ

trs, (red) 1003 cestou na západ
Zatím co letoun Tu-154M 1016 „Naganský expres“ se před třemi měsíci vydal z Prahy do Kunovic, tak Tupolev Tu-154M registrace 1003, tedy někdejší vládní speciál, se pro změnu ve dnech 17. a 18.prosince 2016 přesune z pražských Kbel do svého nového domova v soukromé expozici nedaleko Plzně. 
>
 
16.12.2016

Odešel Imrich Gablech

(red), www.army.cz Odešel Imrich Gablech
Ve 101 letech zemřel v pátek 16.prosince 2016 válečný veterán Imrich Gablech. Imrich Gablech patřil mezi poslední žijící československé piloty, kteří za druhé světové války sloužili v britském letectvu. Rodák ze slovenského Hrachoviště žil v posledních letech v Havlíčkově Brodě a v roce 2015 byl jmenován do hodnosti brigádního generála. Imrich Gablech byl držitelem řady vyznamenání a ocenění, včetně Řádu Bílého lva za zásluhy o obranu a vynikající bojovou činnost či polského vyznamenání Komandérský kříž za zásluhy. Vyznamenán byl i na rodném Slovensku. 
>
 
16.12.2016

Galileo zahájil provoz

(red), www.mdcr.cz Galileo zahájil provoz
Evropská komise ve čtvrtek 15.prosince 2016 oznámila, že poprvé spoustila služby družicového navigačního systému Galileo. Evropa se tak zařadila mezi hlavní světové hráče na poli družicové navigace, jakými jsou zejména Spojené státy americké s populárním a dlouhodobě využívaným systémem GPS, Rusko se systémem GLONASS a Čína s BeiDou. Uživatelé a vlastnící chytrých mobilní telefonů vybavených vhodnými přijímači tak již budou moci signál z družic Galileo využívat a v kombinaci se systémem GPS najít signál i v místech, kde to doposud nebylo možné nebo jen velmi obtížné.
>
 
15.12.2016

Od března z Varů do Düsseldorfu

(red), www.airport-k-vary.cz Od března z Varů do Düsseldorfu
Letecká společnost Germania Airlines bude provozovatelem historicky první přímé letecké linky, spojující Karlovy Vary a německé město Düsseldorf. Lety budou provozovány dvakrát týdně, počínaje 26. březnem 2017. Poprvé v historii bude Karlovarský kraj prostřednictvím pravidelné letecké linky spojen s destinací v západní Evropě. Dva lety týdně provozované společností Germania Airlines propojí Düsseldorf, hlavní město německé spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko, které je také významným mezinárodním obchodním a finančním centrem, s Karlovými Vary od začátku platnosti letního letového řádu 2017, tj. od 26. března 2017.
>
 
14.12.2016

Sto pět let Roalda Amundsena

JLa, www.norway.com Sto pět let Roalda Amundsena
Dne 14. prosince 2016 to je přesně sto a pět let, co stanul první člověk na Jižním pólu. Byl to norský občan  Roald Amundsen. Nebyl sám, spolu s ním na pólu stanul Sverre Hassel, Helmer Hanssen, Oscar Wisting a Olav Bjaaland. A aby byl výčet kompletní nesmíme zapomenout na devatenáct psů, kteří zapřažení do saní přispěli k dobytí jižního pólu.
>
 
14.12.2016

Nová Alca pro Irák

(red), www.aero.cz Nová Alca pro Irák
V letecké továrně Aero Vodochody Aerospace v tomto roce obnovili výrobu letounů Aero L-159 Alca. Stalo se tak třináct let po dodání posledních kusů vzdušným české armády. Aero Vodochody tak v těchto dnech dokončuje zcela nový letoun typu Aero L-159 Alca, který (ve dvoumístné verzi) by měl k zákazníkovi do Iráku odletět na přelomu tohoto a příštího roku. 
>
 
13.12.2016

Nový exponát pro jaro

(red), www.mocr.army.cz, www.vtusp.cz Nový exponát pro jaro
Odborníci Vojenského historického ústavu v posledních dnech úspěšně provedli repasi a rekonstrukci exponátu, který bude zcela jistě velkým lákadlem pro návštěvníky leteckého muzea Vojenského historického ústavu ve Kbelích pro sezonu začínající na jaře roku 2017. Tím nově rekonstruovaným exponátem je legendární bojový letoun MiG-15bis SB.
>
 
12.12.2016

V lednu pomůže policii i armáda

(red), www.mzcr.cz V lednu pomůže policii i armáda
Protože ústecká základna Letecké záchranné služby od ledna osiří a bude se řešit znovu výběrové řízení provozovatele této základny, bude v této oblasti zaskakovat dočasně Letecká služba Policie České republiky z pražské – ruzyňské základny. Policii však bude moci pomáhat i armáda, která operuje z plzeňského letiště, ale ve své podstatě i ze Kbel a nově i z Bechyně.
>
 
12.12.2016

Změna zastávky Airport Express

(red), www.prg.aero, www.dpp.cz Změna zastávky Airport Express
S platností od neděle 11.prosince 2016 přestala z kapacitních důvodů fungovat nástupní zastávka pro autobus Airport Express před Terminálem 2. Jako nástupní bude i nadále fungovat zastávka na Terminálu 1. Výstupní zastávky zůstávají u obou terminálů beze změn. 
>
 
11.12.2016

První použitý Airbus A380 nikdo nechce

www.e15.cz První použitý Airbus A380 nikdo nechce
Singapore Airlines neprodlouží pronájem vůbec prvního letounu Airbus A380 určeného pro zákazníky. Největší dopravní letoun světa tak přichází na trh použitých letadel – a zájemci se o něj zrovna nepřetahují. Nezájem může ovlivnit i další rozhodování Airbusu o budoucnosti celého výrobního programu, který má už tak nejistou budoucnost. Největší provozovatel A380, aerolinky Emirates, naopak tvrdí, že světové aerolinky potřebují další obří letadla. Více čtěte v E15: První použitý Airbus A380 nikdo nechce.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

28. - 29. dubna 2017

Mistrovství ČR & SR Indoor 2017

Praha - Letňany (Skydive arena)

Mistrovství České republiky a Slovenské republiky Indoor ve větrném tunelu, HF Arena Praha - Letňany www.skydivearena.cz, www.aecr.cz, www.hurricanefactory.com

 
detail akce
soutěž - parašutismus
 
29. dubna 2017 10:00-16:00

1. kolo navigačního Poháru Petra Tučka ZMĚNA !!!

Havlíčkův Brod
Navigační soutěž určená pro ultralehké a sportovní letouny, motorová rogala, motorové kluzáky a vírníky (ZMĚNA !!! z důvodu nepřízně počasí závod přeložen z 23.4.2017, náhradní termín 30.4.2017), Letiště Havlíčkův Brod, www.laacr.cz, www.laacr.cz/SvazUL/, www.aeroklubhb.cz, www.lkhb.cz
 
detail akce
soutěž - ULL
 
29. dubna - 7. května 2017

13. Jarní pohár Jeseníků 2017

Šumperk

Jarní pohár Jeseníků 2017 v plachtění, Letiště Šumperk, www.aeroklub-sumperk.cz, www.gliding.cz, www.soaringspot.com, www.jpj-sumperk.cz

 
detail akce
soutěž - plachtění
 
29. - 30. dubna 2017

Den ve vzduchu s Radiem Kiss Proton 2017

Plasy

15. ročník největší letecké show na západě Čech, Letiště Plasy, www.akplasy.cz, www.denvevzduchu.cz

 
detail akce
letecký den
 
29. dubna 2017 10:00-16:00

Tankový den

Mladá - Milovice

Celodenní zábavu pro děti i jejich rodiče a třeba i prarodiče v Parku Mirakulum a na Tankodromu Milovice, Park Mirakulum – Tankodrom Milovice, Letiště Mladá, www.mirakulum.cz, www.tankodrommilovice.cz

 
detail akce
společenská akce
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama