Aktuality RSS

29.10.2017

Ve vichřici s pštrosem na brambory

text: (jjk), foto: M.J. Ve vichřici s pštrosem na brambory
„Víte, jaký to muselo bejt před Edisonem krásný? Nikdo neponocoval, smrklo se, všichni šli na kutě, spát s těma... jak se jmenujou?“ … „Pštrosi…“ Tak Jiří Grossmann předpokládal, že se chodí spát s pštrosy, ale pštrosa lze potkat i během nedělní vichřice na silnici u Vrbičan, nedaleko Panenského Týnce, cestou pro brambory. Nu ano, v neděli 29.října 2017 se vůkol vichřice proháněla, po silnicích běhali pštrosi a přesto se i v té slotě podařilo ve vesničce Zichovec (vzdušnou čarou necelé čtyři kilometry od letiště v Panenském Týnci) odhalit památník československého a britského vojenského pilota genmjr. Jiřího Hartmana.
>
 
29.10.2017

Ruzyně na zimu

(red), www.prg.aero Ruzyně na zimu
V neděli 29. října 2017 začíná na Letišti Václava Havla Praha platit zimní letový řád. V jeho rámci se chystá své lety provozovat z Prahy celkem šedesát jedna leteckých společností, z toho padesát šest na linkách pro cestující a pět nákladních. Nový letový řád nabídne pravidelná spojení do sto dvanácti destinací, což je o osm více než ve stejném období loňského roku. Cestující se rovněž mohou těšit na spojení do jedenácti nových míst.
>
 
28.10.2017

Setmělé nebe nad Berlínem

text, foto: (jjk) Setmělé nebe nad Berlínem

Nebe nad Berlínem (Der Himmel über Berlin) je slavný film Wima Wenderse o neviditelných a nesmrtelných andělích, kteří utěšují ty, kteří jsou v nesnázích. A nebe nad Berlínem také dlouhá léta brázdily letouny společnosti Air Berlin a téměř jako ti andělé plnily přání i těch, kteří byli v nesnázích, a nebo jen někam neputovali. Ale na konci října se pro Air Berlin to nebe setmělo, a dobří andělé tuto leteckou společnost opustili. V pátek 27.října 2017 před půlnocí přistál na letišti Berlin-Tegel poslední let společnosti Air Berlin a společnost se definitivně odebrala do učebnic historie letecké dopravy. 

>
 
28.10.2017

Po roce na Šimona a Judy biče schovejte, kyje řezejte, rukavice vyndejte…

(jjk) Po roce na Šimona a Judy biče schovejte, kyje řezejte, rukavice vyndejte…

…. a s řádně vyhrnutými rukávy začali 28. října 1918 členové Národního výboru v čele s Karlem Kramářem jednat v Ženevě s Edvardem Benešem jakožto představitelem protirakouského zahraničního odboje o podobě nového státního seskupení, tedy budoucího Československa. A hnedle po ránu, kolem deváté hodiny Antonín Švehla a František Soukup jménem Národního výboru zabavili Obilní ústav v Praze vzhledem k tomu, že hrozilo, že rakousko-uherská armáda obilí zabaví pro své potřeby. Následně přišla informace o kapitulaci Rakouska-Uherska, což vyvolalo v lidu obecném dojem, že současně s tím monarchie uznala i autonomii národů sdružených v říši a jejich právo na sebeurčení. V praxi to znamenalo, že obyvatelstvo vtrhlo do ulic, a kromě jásotu a oslavování vzniku staronového českého státu, likvidovalo symboly Rakousko-Uherska. Do Národního výboru jsou ten den přijmuti čtyři zástupci Horních Uher, neboli Slovenska a následně Národní výbor vydává i svůj první zákon a to „zákon o zřízení samostatného státu československého“. 

>
 
27.10.2017

Evropský projekt C-ROADS Czech Republic

(red), www.mdcr.cz Evropský projekt C-ROADS Czech Republic
Do roku 2020 bude na světě podle odhadů až 10 milionů datově propojených a autonomních vozidel. Aby na to Česká republika byla připravena, rozjela evropský projekt C-ROADS. Ministerstvo dopravy a další partneři projektu tak podepsali společnou konsorciální smlouvu, čímž projekt C-ROADS oficiálně odstartoval. Poběží až do roku 2020, přispěje ke zvýšení bezpečnosti dopravy v Evropě a položí základy na cestě k využívání kooperativních systémů a automatizovaného řízení vozidel, včetně těch autonomních.
>
 
26.10.2017

Data dálkového průzkumu Země ESA volně k využití

(red), www.eoclimlab.eu Data dálkového průzkumu Země ESA volně k využití

Na České zemědělské univerzitě v Praze se 13. a 14. října 2017 konal hackathon EOvation Agriculture. Dvacítka studentů, začínajících podnikatelů a dalších nadšenců ve čtyřech týmech měla za úkol vytvořit aplikace, které by pomohly řešit dopady klimatických změn na zemědělství. Jako nejlepší vyhodnotila porota projekt Earth Observation Soil, který díky agregaci družicových dat upozorní na klesající kvalitu půdy a poradí s nápravou, navrhne cílené využití hnojiv či dodatečné zavlažování.

>
 
25.10.2017

Ensrom do Pardubic k CLV

(red), www.enstromhelicopter.com Ensrom do Pardubic k CLV

Vrtulníky Mi-2 sloužící v Centru leteckého výcviku v Pardubicích na začátku roku 2018 definitivně doslouží. A pátek 20.října 2017 byl rozluštěním hádanky, jaké stroje flotilu polských vrtulníků nahradí. Hovořilo se o vrtulnících Bell 505, ale nakonec to budou stroje Ensrom 480B-G. Společnost Enstrom Helicopter Corporation z amerického Menominee podepsala totiž smlouvu o dodávce šesti vrtulníků Enstrom 480B-G s LOM Praha Trade pro pardubické Centrum leteckého výcviku. 

>
 
24.10.2017

Elektrickým letadlem do pěti let? Boeing investuje do dopravní revoluce

www.e15.cz Elektrickým letadlem do pěti let? Boeing investuje do dopravní revoluce
Odvětví letecké dopravy patří mezi jedny z mála, které v současnosti neprochází významnými změnami. Princip dvouproudového motoru je desítky let známý, i přesto se výrobci snaží spíše pouze o jeho evoluci a zvýšení efektivity. V průběhu následující dekády má však i letecký průmysl zachvátit revoluce v podobě strojů s elektrickým pohonem. Ty první mají vzlétnout do pěti let. Více čtěte v E15: Elektrickým letadlem do pěti let? Boeing investuje do dopravní revoluce.
>
 
23.10.2017

Air Canada Rouge bude létat víc

(red), www.prg.aero Air Canada Rouge bude létat víc
Kanadská letecká společnost Air Canada Rouge oznámila, že zvýší počet spojení mezi pražským ruzyňským letištěm a Torontem. V rámci letní letové sezony 2018 si budou cestující moci vybrat až z pět letů týdně, což je o dva více než společnost nabízela dosud. A tak se bude Boeing 767 Air Canada Rouge v Praze objevovat v pátek a v neděli a doplní tak stávající spojení v pondělí, ve čtvrtek a v sobotu.
>
 
23.10.2017

Údržba hlavní ruzyňské dráhy 06/24

(red), www.prg.aero Údržba hlavní ruzyňské dráhy 06/24
V termínu od 23.října do 27.října 2017 do odpoledních hodin bude probíhat pravidelná podzimní uzávěra hlavní dráhy pražského ruzyňského letiště RWY 06/24. Po tuto dobu bude provoz směřován pouze na vedlejší vzletovou a přistávací dráhu 12/30, jejíž letové koridory vedou nad Prahu a v opačném směru na Kladno.
>
 
22.10.2017

Po šestadvacáté

text, foto: (jjk) Po šestadvacáté
Už před čtvrtstoletím v roce 1992 se konal první ročník výstavy a veletrhu pro modeláře Model Hobby (viz. Model Hobby 92). Během těch let se na, původně modelářskou akci, nabalily další výstavy, veletrhy a kontraktační prezentace a Model Hobby je jen jednou z několika akcí, které však ještě nemají takovou tradici. Prodejní modelářský kontraktační veletrh tak možná modelářům srdcařům může připadat trochu upozaděný mezi paralelními veletrhy a výstavami, ač tomu tak úplně není. Ale na druhou stranu, která podobná prezentace se dožila takové dlouhověkosti jako Model Hobby slavící své šestadvacáté narozeniny od 19. do 22.října 2017.  
>
 
22.10.2017

LOM a PKO

(red), www.lomtrade.cz LOM a PKO
V rámci sezóny 2017/2018 Pražského komorního orchestru (PKO) proběhnou čtyři koncerty kalendářního roku 2017 pro české válečné veterány. Myšlenka koncertů se zrodila po dohodě Ministerstva obrany České republiky a vedení firmy LOM Praha Trade. Váleční veteráni se tak účastnili vybraných koncertů PKO už v uplynulé sezoně a návštěvnost předčila veškerá naše očekávání, takže se v této tradici bude pokračovat. 
>
 
21.10.2017

Luthansa koupila část Air Berlin

(red), www.airberlin.com Luthansa koupila část Air Berlin
V minulém týdnu německá letecká společnost Lufthansa podepsala dohodu o koupi velké části krachující společnosti Air Berlin. Lufthansa by tak měla získat 81 ze 130 letadel společnosti Air Berlin což by mohlo zachránit téměř šest a půl tisíce pracovních míst, ze stávajících osmi tisíc a transakce by se měla pohybovat kolem 210 miliónů euro, což je 5,44 miliard korun. U Lufthasy budou stroje zařazeny do flotily dceřiné společnosti Eurowings.
>
 
20.10.2017

Trenérova křídla slaví sedmdesáté narozeniny

text, foto: (jjk) Trenérova křídla slaví sedmdesáté narozeniny
Dne 20.října 1947 poprvé vzlétl z továrního letiště v Otrokovicích prototyp letounu Zlin Z-26 pilotován Ladislavem Švábem. Začala tak dlouholetá historie letounu, která vlastně trvá dodnes. A leckdy se už po léta vyřazené stroje vrací na oblohou po opravách a repasích, takže se zdá, že ani sedmdesátiletý stroj, a jeho mladší sourozenci se do důchodu nechytají a jistě dlouho ani chystat nebudou. Tedy dokud bude možné sehnat správné použitelné motory, nebo to drak letounu dovolí…  
>
 
20.10.2017

EasyJet chce do deseti let létat elektrickými letouny. Mají být tišší a levnější

www.e15.cz EasyJet chce do deseti let létat elektrickými letouny. Mají být tišší a levnější
Britská nízkonákladová aerolinka EasyJet se spojila s americkou společností Wiright Electric, která vyvíjí letadlo poháněné bateriemi. Takové stroje by měly obsloužit krátké trasy do dvou hodin, píše britský list The Guardian. První lety by měly začít do deseti let, oznámila letecká společnost. Více štěte v E15: EasyJet chce do deseti let létat elektrickými letouny. Mají být tišší a levnější.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

21. března 2018 16:00-19:00

Dny otevřených dveří na VŠO

Praha 1 – Nové Město

Den otevřených dveří - Vysoká škola obchodní v Praze, o.p.s., Praha 1 – Nové Město (Spálená 76/14, v místnosti S1 ve 4.patře), www.vso.cz

 
detail akce
společenská akce
 
22. března 2018 17:00-20:00

Beseda na Albertově – Jacek Kerum

Praha 2 (ČVUT Fd)
Odborná společnost letecká ČR pořádá besedu: Jacek Kerum – Ústav fyziky atmosféry AV ČR; Nebezpečné meteorologické jevy, Praha 2, Dopravní fakulta ČVUT na Albertově, Horská 3, www.czaes.org, www.fd.cvut.cz, www.facebook.com/OSLCR/
 
detail akce
společenská akce
 
24. března 2018 10:00-18:00

Akce Záložka Vyškov

Vyškov

Seminář a školení o bezpečnosti létání s možností vyzkoušet odhoz záložního padáku na lanové dráze z parašutistického trenažéru, Letiště Vyškov, (paramotory@laacr.cz), www.laacr.cz

 
detail akce
PGL
 
24. března 2018 10:00-22:00

Mít křídla - X. ročník festivalu amatérských leteckých filmů

Dolní Dobrouč

Spolek přátel vzduchoplavby Letohrad a ORFilm pořádá amatérský filmový festival s leteckou tematikou „MÍT KŘÍDLA“ (poslední termín přihlášení je do 11. 3. 2018 pardpsv@seznam.cz, Dolní Dobrouč (kino), www.spvletohrad.cz, www.orfilm.eu

 
detail akce
film
 
24. - 25. března 2018

Balóny nad Prahou 2018 ZMĚNA !!!

Praha

Fundraisingová akce Českého balónového svazu jejíž cílem je zvýšit povědomí o balónovém sportu a využít tuto akci k podpoře Dětského centra Paprsek (ZRUŠENÝ TERMÍN 3.-4.3., 10.-11.3. a 17.-18.3.2018), Startoviště Praha (místo bude upřesněno podle počasí), www.balonynadprahou.cz

 
detail akce
balony
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama