Aktuality RSS

20.02.2017

V Karlových Varech už i na střechu

(red), www.kr-karlovarsky.cz V Karlových Varech už i na střechu
​V nemocnici v Karlových Varech už půjde nově přistávat i s vrtulníky, které používá české vojenské letectvo i k poskytování letecké záchranné služby. Dosud totiž nebylo možné na střeše karlovarské nemocnice přistávat, což bylo nevyhovující hlavně pro leteckou záchranku, kterou v Plzeňském a Karlovarském kraji právě provozuje vojenské letectvo s vrtulníky PZL W-3 Sokół, které jsou těžsí než věžně používané typy EC135T2 (případně do nedávna provozované Bell 427).
>
 
20.02.2017

Na Ruzyni v podzemí

(red), www.szdc.cz Na Ruzyni v podzemí
Správa železniční dopravní cesty představila v těchto dnech klíčovou část připravovaného železničního spojení Prahy s Letištěm Václava Havla. Veřejná prezentace a diskuze ke zpracování projektové dokumentace projektu Modernizace a novostavba trati Praha-Veleslavín (včetně) – Praha-Letiště Václava Havla (včetně) proběhla ve čtvrtek 16. února 2017 vpodvečer v posluchárně Fakulty dopravní ČVUT.
>
 
19.02.2017

Průkopník… průkopník…tady stojí v závorce jen Josef Kajetán

text, foto: (jjk), foto: Jan A.Novák, archiv Průkopník… průkopník…tady stojí v závorce jen Josef Kajetán
„….průkopník… průkopník…no tady stojí jenom v závorce Josef Kajetán …. jestli to nebude třeba přímo ten pan Kajetán… u nás je pojmenovaný Tylovo divadlo po nějakým  průkopníkovi….“, abych citoval klasika. Tak průkopníka bychom měli a dokonce i tu Plzeň, ale není to až tak to Tylovi, ale ta plzeňská souvislost tam je. V tomto roce 2017 je to takové skoro půlkulaté výročí od narození a úmrtí jednoho českého významného aviatického průkopníka Rudolfa Polaneckého (*17.10.1892 - †27.8.1922), tedy 125 let od narození a 95 let od úmrtí…
>
 
19.02.2017

Posílení v nové sezoně

(red), www.bestcg.com Posílení v nové sezoně
S blížící se jarní, respektive letní sezonou zveřejnila společnost Emirates některé své plány. Od 1. června 2017 uvede třetí denní let mezi Dubají a keňským hlavním městem Nairobi. Od 26. března 2017 pak začne operovat vůbec první komerční Airbus A380 v Jižní Americe, a to na trase Dubaj – Sao Paulo. Od téhož data plánuje Emirates na lince z Dubaje na tokijské letiště Narita do provozu opět zapojit svoji vlajkovou loď A380. Tato změna vyplynula z nedávného nasazení A380 na lety do Moskvy a plánovaného zavedení A380 na trasách do Johannesburgu a Casablancy.
>
 
18.02.2017

Béla Bartok zabloudil, aneb uherský Otesánek v Praze

text, foto: (jjk) Béla Bartok zabloudil, aneb uherský Otesánek v Praze
Před nějakými těmi dny se objevila informace, že německé vojenské letectvo si neví rady s přebytkem transportním letounů Airbus A400M Atlas. Jednou z možností je společné sdílení těchto vojenských transportních letounů s letectvy sousedních partnerů v Severoatlantické alianci. Shodou okolností několik dní po této zprávě se nečekaně na pražském ruzyňském letišti zjevil letoun Boeing C-17 Globemaster III s maďarskými výsostnými znaky, který patří do podobného sdíleného společenství NATO, o kterém se v těchto dnech mluví v souvislosti s letouny A400M Luftwaffe. Při nevlídném počasí na mateřské základně v maďarském městě Pápa tak ve dnech 16. a 17.února 2017 se v Praze zjevil letoun společné aliance NATO Strategic Airlift Capability.
>
 
18.02.2017

VZLÚ pracuje na JTI Clean Sky 2

(red), www.vzlu.cz VZLÚ pracuje na JTI Clean Sky 2
Státní podnik VZLÚ se bude aktivně účastnit třetí a čtvrté výzvy Clean Sky 2 (tzv. Call for Proposals) a bude se to týkat tří výzkumných projektů s označením DREAM, LATTE a INAFLOWT. Program společné technologické inciativy JTI Clean Sky 2 je největším programem evropského výzkumu v oblasti letectví, vzniklý v režimu PPP (Public Private Partneship) mezi evropským průmyslem a výzkumnou sférou na jedné straně a Evropskou komisí na straně druhé. 
>
 
17.02.2017

CPDLC v provozu

(red), www.rlp.cz CPDLC v provozu

Na začátku února roku 2017 byla ve vzdušném prostoru České republiky uvedena do řádného provozu služba Controller–pilot data link communications  CPDLC, tedy datová komunikace mezi řídícím letového provozu a pilotem. Tímto krokem státní podnik Řízení letového provozu ČR splnil téměř s ročním předstihem příslušné legislativní požadavky Evropské komise v této oblasti a rozšířil prostor pro využívání této služby v Evropě. 

>
 
16.02.2017

UL-39 Albi se vrátil na nebe

(red), www.fs.cvut.cz UL-39 Albi se vrátil na nebe
Dne 16. února 2017 se na letišti České Budějovice - Planá opět vznesl letoun UL-39 Albi. Letoun řízený Radimem Štěrbou s nekonvenčním pohonem a vodorovnou ocasní plochou upravenou po nehodě 3.června 2016 absolvoval dva zkušební lety v celkové délce jedné hodiny. Letoun bude absolvovat náročný program letových zkoušek nezbytných k získání letové způsobilosti v kategorii ultralehkých aerodynamicky řízených letounů.
>
 
16.02.2017

ATE poslala do Olomouce záložní stroj

(red), www.zzsol.cz ATE poslala do Olomouce záložní stroj
Letecká záchranná služba v Olomouci má od čtvrtka 16.2.2017 záložní vrtulník Agusta A109K2, který doplní stroj, který už na základně na Tabulovém vrchu funguje. V případě potřeby doplní první vrtulník. Na vyslání záložního stroje se dohodlo vedení olomoucké zdravotnické záchranné služby se slovenskou firmou Air - Transport Europe (ATE), která od roku 2017 v Olomouckém kraji zajišťuje provoz letecké záchranné služby.
>
 
16.02.2017

Společná letecká obrana podepsána

(red), www.army.cz Společná letecká obrana podepsána
Ve středu 15.února 2017 podepsal Ministr obrany České republiky Martin Stropnický a slovenský ministr obrany Peter Gajdoš v Bruselu podepsali smlouvu o spolupráci při vzájemné ochraně vzdušného prostoru České republiky a Slovenska. Stalo se tak na okraj jednání ministrů obrany NATO v Bruselu. Podle českého ministra by měla smlouva začít platit kolem poloviny letošního roku, až ji potvrdí parlamenty a prezidenti obou zemí.
>
 
15.02.2017

Letecký psycholog: Když přijde opilý pilot o řidičák, nikdo se to nedozví. Může dál létat

www.e15.cz Letecký psycholog: Když přijde opilý pilot o řidičák, nikdo se to nedozví. Může dál létat
Nedávné varování Harvardovy Univerzity, že mnoho pilotů trpí depresemi, není tak závažné, jako zrušení psychologických prohlídek. Myslí si to dopravní, letecký a klinický psycholog Oliver Dzvoník z Ústavu leteckého zdravotnictví. Jaktože psychologové nekontrolují zdravotní stav pilotů? A jaké jsou hlavní příčiny vzniku depresí? Více čtěte v E15: Letecký psycholog: Když přijde opilý pilot o řidičák, nikdo se to nedozví. Může dál létat.
>
 
14.02.2017

Spolupráce Technologické agentury ČR a VTÚ

(red), www.vtusp.cz Spolupráce Technologické agentury ČR a VTÚ
Na konci ledna roku 2017 došlo k setkání vrcholných představitelů Vojenského technického ústavu a Technologické agentury České republiky, aby spolu hovořili o dosavadní a především budoucí spolupráci obou institucí. Ředitel Vojenského technického ústavu Jiří Protiva a předseda Technologické agentury České republiky Petr Očko se vzájemně informovali o aktuálních projektech výzkumu a vývoje a následného záměru k efektivnější spolupráci obou institucí.
>
 
13.02.2017

V salonku

(red), www.bestcg.com V salonku
Letecká společnost Emirates zpřístupnila své salonky na mezinárodním letišti v Dubaji všem členům věrnostního programu Skywards a jejich hostům letícím s Emirates. Všichni nyní mohou za poplatek využívat salonky bez ohledu na cestovní třídu. Cestující byznysové třídy mají rovněž možnost doplatit si přístup do salonků první třídy. Jednorázové vstupy je opravňují až k čtyřhodinovému pobytu v  prémiových saloncích Emirates.
>
 
12.02.2017

Z Kunovic do Íránu

(red), www.let.cz Z Kunovic do Íránu
Začátkem února letošního roku navštívila společnost Aircraft Industries v Kunovicích íránská delegace zastoupená ředitelem tamního Úřadu pro civilní letectví a předsedou Státní investiční komise pro letectví Íránské islámské republiky, a dalšími představiteli několika významných obchodních a leteckých společností Íránu, které mají zájem o bilaterální spolupráci s kunovickou leteckou firmou Aircraft Industries.
>
 
11.02.2017

Martin Šonka vydoloval v Abú Zabí zlato

(red), www.martin-sonka.cz Martin Šonka vydoloval v Abú Zabí zlato
V sobotu 11.února 2017 odstartoval další ročník seriálu leteckých závodů Red Bull Air Race v Abú Zabí prvním závodem. A hned první závod skončil pro české letectví historickým úspěchem, protože se vítězem stal Martin Šonka, který tak navázal na výkony z kvalifikace. I v hlavním závodě postupně porazil všechny soupeře a zvítězil i ve finále. Druhý doletěl Španěl Juan Velarde, třetí skončil Kanaďan Pete McLeod a jen díky dvousekundové penalizaci až čtvrtý skončil německý pilot Matthias Dolderer. Petr Kopfstein po třísekundové penalizaci skončil dvanáctý.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

17. - 25. června 2017

3. Oblet republiky

Karlovy Vary – Hory (& Česká republika)

Letecký spolek Hory pořádá další setkání větroplachů směrem od Karlových Varů na okruh kolem České republiky (Erpužice, Staňkov, Strakonice, Kramolín, J.Hradec, Znojmo, Kraví Hora, Přerov, Slušovice, Zábřeh, Dětřichov, Letovice, Ústí n.Orlicí, Chvojenec, Vrchlabí, Všeň, Ústí n.Labem, Charvátce, Žatec, Hory), start letiště Letiště Karlovy Vary - Hory (a další), www.lsh.websnadno.cz

 
detail akce
slet
 
22. - 24. června 2017

Mistrovství ČR 2017 v letecké rally

Rakovník

Mistrovství České republiky v letecké rally motorových letounů, Letiště Rakovník, www.aeroklub-rakovnik.cz, www.aecr.cz, www.flynavigation.eu

 
detail akce
soutěž – rally
 
22. - 25. června 2017

XV. Bělské balónové hemžení 2017

Bělá pod Bezdězem

Tradiční akce Balloon Clubu Bílá Hlína v Bělé pod Bezdězem se zajímavými soutěžemi, balonovou poštou atp., Startoviště Bělá pod Bezdězem – hřiště U háječku, www.bcbh.cz

 
detail akce
balony
 
24. června 2017 09:00-19:00

Den otevřených dveří letiště Luhačovice

Luhačovice - Biskupice
Po několikaletém úsilí se Aeroklubu Holešov (dnes Luhačovice) podařilo postavit nové letiště a uspořádat první Den otevřených dveří; přilétnuvší by si měli zarezervovat místo na stojánce na e-mail: aeroklubluhacovice@gmail.com (typ letadla, čas příletu a odletu), Letiště Luhačovice – Biskupice, Facebook AK Luhačovice, www.luhacovice.cz/3692a-den-otevrenych-dveri-letiste-luhacovice
 
detail akce
společenská akce
 
24. - 25. června 2017

100 let 1. vojenského letiště

Cheb - Horní Dvory

Největší letecká událost roku 2017. Oslava 100 let 1. vojenského letiště pod záštitou ministra obrany ČR, Letiště Cheb – Horní Dvory, www.letistecheb.cz, www.ulc.ngi.cz

 
detail akce
letecký den
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

ap ap
jus jus

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama