Aktuality RSS

17.03.2017

Qatar Airways spustí novou aerolinku, obslouží rostoucí indický trh

www.e15.cz Qatar Airways spustí novou aerolinku, obslouží rostoucí indický trh
Indický trh s vnitrostátními lety bude mít nového významného hráče. Mezi městy druhého nejlidnatějšího státu chce létat katarská společost Qatar Airways. Její dceřiná společnost bude na místním trhu provozovat stovku úzkotrupých letadel. Indická letecká doprava je silně vázána na aerolinky z Blízkého východu jako jsou Emirates, Etihad nebo právě Qatar Airways. Více čtěte v E15: Qatar Airways spustí novou aerolinku, obslouží rostoucí indický trh.
>
 
16.03.2017

Turboletí konference

(red), www.let.cz Turboletí konference
V prvních dnech měsíce března 2017 proběhla ve firmě Aircraft Industries, a.s. už čtvrtá letecko-technická konference ruských provozovatelů letounu L-410 UVP-E20, kde se projednávaly otázky spojené s provozem a údržbou těchto letadel. V lnském roce doputovalo k zákazníkům  v Ruské federaci devět letounů a od roku 2009, kdy L-410 UVP-E20 získal ruský typový certifikát, bylo dodáno již 54 letadel.
>
 
15.03.2017

Odletěl tvůrce „Echouše“ Luigi Pascale

(jjk), www.tecnam.com Odletěl tvůrce „Echouše“ Luigi Pascale
Ve věku 94 let zemřel 14. března 2017 Luigi Pascale, podnikatel, instruktor, pilot a šéfkonstruktér firmy Tecnam. Narodil se v Neapoli v roce 1923 a své první letadlo postavil ve svých 25 letech s bratrem Giovannim v garáži domu. Byl to letoun P48 Astore. O několik let později s letounem P55 Tornado Mario De Bernardi zvítězil v soutěži Giro di Sicilia del 1956. Tento úspěch oba bratry inspiroval k vybudování malé továrny a spuštění sériové výroby. 
>
 
15.03.2017

Když nad životem vládne kulaté razítko

text, foto: (jjk) Když nad životem vládne kulaté razítko
Ministerstvo zdravotnictví České republiky v těchto dnech opět potvrdilo, že směřuje neomylně za svým cílem, kterým je absolutní rozklad a likvidace letecké záchranné služby. V posledních dvou měsících Ministerstvo zdravotnictví odmítlo uhradit leteckým záchranářům v Hradci Králové a Ústí nad Labem devět letů k akutním případům kvůli tomu, že byly mimo provozní dobu a navíc poslední odpověď ministerstva nemá příliš daleko k aroganci kulatého razítka a pohrdáním lidským životem. 
>
 
15.03.2017

Pardubické letiště upřesňuje

(red), www.airport-pardubice.cz Pardubické letiště upřesňuje
Vedení společnosti East Bohemia Aiport, a.s. se v těchto dnech ohradilo proti informacím, které se objevily před několika dny v méviích, v článku Pardubické letiště zkusilo vydělat na letech pro NATO. Neoprávněně, kde se m.j.psalo, že se civilní část letiště Pardubice pokoušla vydělat na armádních letech. Podle zmíněného článku společnost EBA prý nedovedla rozlišit, co jsou civilní a co vojenské lety. Vedení pardubického civilního letiště se odhodlalo, proti zmíněnému článku ohradit. 
>
 
14.03.2017

Ceny pro letecké osobnosti

(red), www.psp.cz Ceny pro letecké osobnosti
Na své 20. schůzi podvýbor pro inovace, letectví a kosmonautiku Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky 13. března 2017 ocenil několik osobností za významný a mimořádný přínos a prezentaci československého letectví a kosmonautiky. Ocenění se tak dočkali například Emil Přádný, Marcel Sezemský, Robert Theiner, Jaroslav Dostál, nebo Martin Šonka, či Václav Vašek.  
>
 
14.03.2017

Dopravní omezení u ruzyňského letiště

(red), www.prg.aero Dopravní omezení u ruzyňského letiště
V termínu 14.března do 10. května 2017 trvá oprava jízdního pruhu silnice Lipská ve směru od Kladna do centra Prahy. Jedná se o úsek od sjezdu na Tuchoměřice po křižovatku s Pražským okruhem v délce cca 3 km. Příjezd na letiště zůstává zachován s úpravami podle dopravního značení. Pouze o prodlouženém víkendu 29. dubna  – 1. května 2017 proběhne krátkodobá výluka odbočení na/z letiště s objízdnými trasami. 
>
 
14.03.2017

Na Plané se začne stavět terminál

(red), www.kraj-jihocesky.cz Na Plané se začne stavět terminál
Dlouho očekávaná dostavba a modernizace českobudějovického mezinárodního letiště, která je nezbytná ke spuštění plného mezinárodního provozu charterových nebo pravidelných linek a odbavování strojů velikosti Airbus A320 a Boeing 737 se může rozeběhnout. Jihočeský hejtman Jiří Zimola v pondělí 13.března 2017 oznámil, že modernizaci letiště České Budějovice dokončí sdružení společností Geosan Group a Habau CZ za 418 milionů korun. 
>
 
13.03.2017

Nábor pilotů

(red), www.bestcg.com Nábor pilotů
Společnost Emirates v březnu zahájila svou evropskou kampaň, jejímž cílem je nábor zkušených a technicky zdatných pilotů pro komerční lety v rámci stále rostoucí sítě mezinárodních linek. Mezi vybranými městy je i Praha, kde se nábor odehraje v termínu 19. března (v 10,00 a 14,00 hodin) a 20. března (v 10,00 hodin) 2017 v hotelu Don Giovanni ve Vinohradské ulici. 
>
 
12.03.2017

VÝletNÍČEK

Do Českých Budějovic s Michalem Slabým VÝletNÍČEK

VÝletNÍČEK je nová rubrika, řekněme názorů a postřehů. Magazín není primárně odborným periodikem, ale celou dobu své existence přináší spíš informace ze všech možných koutů, kde se co třeba děje, něco o různých soutěží a podobně. Od samého počátku v roce 2009 je zaměřen především osvětově. A s jistou osvětou a se snahou se podělit o vlastní postřehy a pocity na různých letištích teď přichází jeden mladý vzduchoplavec, který rád navštěvuje zajímavá, nebo atraktivní tuzemská letiště (pokud čas dovolí). Přišel tedy s nápadem prezentovat svůj subjektivní dojem a pocit z toho kterého letiště. Ale někdy právě osobní pocity z letiště, které dotyčný letec navštívil úplně poprvé, vydají za mnoho stránek odborného pojednání.   

>
 
12.03.2017

Nad Alpami

(red), www.esa.int, www.czechspaceportal.cz Nad Alpami
Tání ledovců díky změnám klimatu způsobuje čím dál častěji sesuvy půdy v alpských oblastech. Data získávaná satelitní misí Sentinel-1 nyní byla nahrána do nového cloudového systémy, aby bylo možné podobná rizika monitorovat globálně. Ledovec Aletsch, který je v Alpách největší, ustupuje v poslední době průměrně o 50 metrů ročně. Horniny, které byly dříve zadržované ledovou masou, jsou postupně uvolňovány, čímž dochází ke vzniku nestability podloží. Z tohoto důvodu je ledovec Aletsch unikátní oblastí, kde mohou vědci zkoumat, jak mají změny v ledovém pokryvu vliv na dlouhodobou a krátkodobou stabilitu půdního podloží.
>
 
11.03.2017

Martin Šonka s Ivo Lengálem aviatiky roku 2016

text: (jjk), www.airzone.tv, foto: (jjk), Kamil Večeřa Martin Šonka s Ivo Lengálem aviatiky roku 2016
Tak to zdá, že se pomalu, ale jistě stane tradicí, že budou nejlepší letečtí sportovci roku oceňování na bezděčínském, tedy mladoboleslavském letišti v prostorách Leteckého muzea Metoděje Vlacha. V pátek 10. března 2017 zde tedy byli vyhlášeni ti nejlepší u nejlepších přičemž Martin Šonka stal nejlepším sportovcem Aeroklubu České republiky, nejlepším leteckým akrobatem a celkově i obdržel titul Osobnost leteckého sportu za rok 2016. Nejlepším sportovcem Letecké amatérské asociace se tím se stal mistr světa z roku 2016 v ultralehkém létání Ivo Lengál.
>
 
11.03.2017

Testování inovativní technologie

(red), www.bestcg.com Testování inovativní technologie
Společnost Emirates zahájila testování inovativní vyhodnocovací technologie CheckTime, která zajistí lepší zvládání situací v extrémním a rušivém zimním počasí. Přispěje tak i k efektivnějšímu rozhodování v oblastech řízení provozu, bezpečnosti a životního prostředí za nepříznivých podmínek. Ve spolupráci s finskou společností Vaisala, lídrem na trhu a expertem na měření v oblastech životního prostředí a průmyslu, Emirates spustila testování CheckTime v Kodani a Chicagu.
>
 
10.03.2017

Harvard varuje: Piloti jsou v těžké depresi, 75 jich přiznalo sebevražedné myšlenky

www.e15.cz Harvard varuje: Piloti jsou v těžké depresi, 75 jich přiznalo sebevražedné myšlenky
Stovky pilotů komerčních linek jsou v klinické depresi, 75 jich přiznalo, že v uplynulých dvou týdnech mělo sebevražedné myšlenky. Piloti se navíc bojí navštívit lékaře kvůli hrobě odebrání pilotní licence. Vyplývá to z výzkumu harvardské Fakulty pro postgraduální studium veřejného zdraví. Více čtěte v E15: Harvard varuje: Piloti jsou v těžké depresi, 75 jich přiznalo sebevražedné myšlenky.
>
 
09.03.2017

Odgumování hlavní dráhy 06/24

(red), www.prg.aero Odgumování hlavní dráhy 06/24
Na Letišti Václava Havla Praha bude v pátek 10. 3. 2017 od 8.00 do 17.00 hodin probíhat nutné odgumování hlavní dráhy 06/24, během kterého bude tato dráha mimo provoz.  Období uzávěry bude využito i k dalším nezbytným úpravám na dráze a v pásu dráhy. V případě nepříznivých povětrnostních podmínek bude uzávěra přesunuta na nejbližší vyhovující pracovní den.
>
 

Kalendář akcí Celkový přehled

22. - 29. července 2017

Plachtařský pohár Vysočiny 2017

Havlíčkův Brod

Plachtařská regionální soutěž na Vysočině, Letiště Havlíčkův Brod, www.aeroklubhb.cz, www.soaringspot.com, www.gliding.cz

 
detail akce
soutěž - plachtění
 
22. - 29. července 2017

XXIV. Národní slet historických kluzáků 2017

Raná u Loun
24. slet Plachtařského oldtimer clubu (POTK), Letiště Raná u Loun, sletypotk.wbs.cz, www.potk.cz, www.lkra.cz, www.aeroklubrana.cz
 
detail akce
soutěž - plachtění
 
23. července - 5. srpna 2017

19. Mistrovství Evropy 2017 v plachtění – 19th EGC 2017

Moravská Třebová - Staré Město

19. Mistrovství Evropy 2017 v plachtění – 19th FAI European Gliding Championships ve třídách Club, Standard a 20M, Letiště Moravská Třebová - Staré Město, www.lkmk.com, www.gliding.cz, www.soaringspot.com, www.egc2017.cz

 
detail akce
soutěž - plachtění
 
24. - 29. července 2017

VGC Rendezvous 2017

Raná u Loun

Mezinárodní slet historických kluzáků, Letiště Raná u Loun, www.potk.cz, www.lkra.cz, www.VGC2017Rana.cz, www.randezvous.aeroklubrana.cz

 
detail akce
soutěž - plachtění
 
27. - 30. července 2017

50way 2017

Klatovy - Chaloupky

Oficiální pokus o nový národní rekord ve velkých formacích. Cílem akce je překonání aktuálního Českého rekordu v největší uzavřené formaci za volného pádu, Letiště Klatovy - Chaloupky, www.pink.at, www.pinkskyvan.cz, www.lkkt.cz, www.50way2017.com

 
detail akce
parašutismus
 
 

Doporučujeme

Spolupracujeme

Facebook

Reklama

 

Menu

Z fotogalerie

Hlavní partneři webu

Databáze letišť

Army burza

Partneři webu

 

WebArchiv - archiv českého webu

Reklama